^^>>lEIIAnDEI1-l1IEUWS 3 VlaketunBel onder kanaal door Z.-Beveland gereed Overdenking Service-flat ,,Vroonlancle" voor 65% beset I I arts 126 blad Vrijdag 20 juni 1975 No. 4397 HET KIJKVENSTER lóthion- jndoz \- öm Boom [terg las ledikant Ipotkachei Mm 998,- I onze fdeling IER 475,- Criminaliteit Werkiozental op Goeree-Overfiakkee in mei gedaald C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 Openingstijden Haringvlietbrug Nieuw wegen wacht systeem in Hongarije uit de Heilige Schrift Medische diensten DIRKSLAND: I>E MEEUWEN SCHREEUWEN GELUK! GELUK! .■4 i li t.m. 20 juii uitsluitend levallendoorJ I Boot, tel. i,:'! 1262 te Di^l hy laten vuiJ ■i donderdag;" ni t.m. 15 jujj wordt door J loren waarge. loede bestrijdil,,! in granen; Jige middel fschikt voor -bespuiting. |gd worden ge- middelen tegen pn voor afrij- jr bij: ikkee's I ïuinbouwhuis 1 - Dirkslaiid 11877) 1511 I tot 192 X 180 101875) 610 persoons |erbed, als nieuw IMSTOELTJES lanstraat 22 Jelharnis 11870) 42 36 Itarsma iACHEL (wit) Ronde |CHEL (rood) gaskachels. In EMOVS ietstraat 23 geiisplaat 101873) 572 Iten voldoet van eiken leubel „van Dg), met re ien nissen... en voor een pke aan- ler in wengé. lastjes, voel Ifel met een ppiegelkon- /erlichting. 835,- fs 335,— 1170,— 495,- V75,- I'S blik op kerk en samenleving Een teken aan de wand Anarchisme Het valt best mee met de criminali teit (misdadigheid) in Nederland. Deze uitspraak viel herhaaldelijk te beluis teren tijdens het congres van crimino logen, serf paar weken geleden in Am sterdam gehouden. Die had had ik, min of meer toevallig, nogal vaak de radio aanstaan, en het viel me op dat er tel kens weer reportages werden uitgezon den van het congres, of interviews met Ideebiemers aan dat congres. Bij de verslaggevers die gedeelten uit toespra ken selekteerden of mensen onder vraagden, constateerde ik twee dingen. In dé eerste plaats een' zekere onge rustheid, die bij vele landgenoten schijnt te leven. Men durft als alleenstaande nauwelijks te gaan slapen, men kijkt er tegenaan om alleen op straat te lopen, men is bezorgd voor z'n kinderen. Het tweede wat me opviel was het feit dat sommige verslaggevers de cri minaliteit bagatelliseerden. Wanneer er gewezen werd op de veelvuldige roof- moordert en andere gewelddadigheden, dan werd er gezeged dat het met de „harde" criminaliteit wel meeviel. Ik beluisterde één gesprek, waarin de ver slaggever keihard probeerde zijn ge sprekspartner van het onderwerp af te brengen door almaar te wijzen op de kindermishandeling die in Nederland nog al te veel voorkomt. Het was dui delijk en klaar dat hij daarmee wilde suggereren dat veel meer kinderen aan de ouderlijke macht moeten worden ont trokkenJa, het is natuurlijk maar van welke kant je het allemaal bekijkt! In ieder geval zo was de algemene opinie valt het met de harde crimi naliteit wel mee. Daags na het congres werden in de Bijlmermeer te Amster dam een vader en zijn dochtertje ver moord, terwijl de moeder en' haar zoon tje met zware verwondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Dader: een 22-jarige Indonesiër. Motief: hi.i moest de sleutel hebben van de kluis van het filiaal van Simon de Wit, om daaruit vijf en twintig duizend gul den te halen, welk bedrag besteed werd aan vertier in de rosse buurt van Am.- sicrdam. Nu staat zo'n geval misschien wel op zichzelf, en het is nog geeri aanwijzing dat de criminaliteit zich in stijgende lijn beweegt. Maar een teken aan de wand is het toch wél. Een teken van de steeds lagere waardering van mensenlevens. Men heeft geld nodig en .men ziet dat te krijgen, desnoods met uitschakeling van alle tegenstanders die ixnen op deze weg ontmoet. En dan kunnen de criminolo gen wel zeggen dat het met de crimi naliteit in Nederland nog wel meevalt, en dat zal statistisch misschien ook wel juist zijn, maar je moet het slachtoffer maar zijn Het staat mijns inziens omomstotelijk vast dat er lieden zijn die hoe langer lioe minder terugdeinzen voor grof ge weld, en wat misschien nog erger is, dat er andere lieden zijn die voor dit anarchisme en voor dit gangsterdom nog allerlei goede woorden over heb- beri, Men leze de kranten maar na over het proces tegen de Baader-Meinhof- groep. Deze mensen, die niet terug schrikken voor moorden, gijzelingen, be- roi'ingen, bankfiefstallen, bedreigingen, chantage en wat dies meer zij, worden cclit nog in bescherming genomen door allerlei idealistische profeten enl maat- seliappijvemieuwers, die zelf wel zullen uitmaken wat wèl en niet geoorloofd is, en wat wèl of niet onder geweld moet Worden verstaan. Natuurlijk hebben ook deze misda digers in een rechtsstaat hun rechten op verdediging, en moet terdege kennis Worden genomen van de achtergronden cri van de motieven. Maar dat wil toch niet zeggen dat anarchisme en bruut ge- W'eld maar mogen worden goedgepraat? Het is alleen maar te hopen dat de regering van de Bondsrepubliek een krachtig halt aan deze beweging zal toeroepen en deze misdadigers voor een lange tijd zal opbergen. En dat ook in óns land krachtiger zal worden opgetre den tegen! de criminaliteit, anders gaan we tenonder aan onze verkeerde barm hartigheid. Waarnemer. I ZIG - ZAG van 599,— i NU VOOR 499,— i MIDDELHARNIS (naast Ford) I Tel. (01870) 39 75 M Reparatie en inruil van alle merken. In de maand mei is op Goeree-Over- flakkee het werklozeri-aantal gedaald ten opzichte van het aantal in de april maand. In april was nog 4,8''/o van de mnl. afhankelijke beroepsbevolking werkloos, in mei was dat met 36 gedaald tot 4,3''/o. In het gewest Spijkenisse staat Flakkee overigens nog' ver bovenaan; in Spijkenisse bedraagt het percenta ge 1,6 en in Oud Beijerland 1,2. Onder de 347 geregistreerde mnl. werklozen bevinden zich: 92 bouwvakkers, 23 me- taalbewerkeres, 20 man landbouwper- soneel, 11 man handelspersoneel, 47 krachten van het niet varend transport, 7 man kantoorpersoneel, 39 losse arbei ders, 13 uit overige beroepen en 95 min der geschikten. Onder de genoemde 347 werklozen bevinden' zich 40 jongeren beneden de 18 jaar. Ook dat aantal springt er uit t.o.v. Spijkenisse en Oud Beijerland. In Spijkenisse zijn er 20 jongeren op de 315 werklozen en in Oud Beijerland slechts 7 op de 204. Op Goeree-Overflakkee zijn voorts 63 vrouwen en meisjes werkloos (22 van hen beneden de 18 jaar). Onderverdeeld in: 7 winkelbedienden, 18 kantoorper soneel, 5 'huishoudelijk personeel, 6 part timers en 27 uit overige beroepen. Op Goeree-Overflakkee zijn er ove- rigen's ook wel aanvragen voor perso neel; 53 mannen en 33 vrouwen en meisjes. Dat komt bij de leek waar schijnlijk wat merkwaardig over maar de verklaring is dat het aanbod kwali tatief niet aansluit op de aanvragen. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te Rijswijk <Z-H) maakt be kend, dat de Haringvlietbrug met in gang van 1 juli 1975 wordt bediend als volgt: 7.00 uur 7.30 uur; 9.30 uur 10.00 uur; 13.00 uur 13.30 uur; 16.00 uur 16.30 uurj 19.00 uur 19.30 uur; met dien! verstande dat de brug uit sluitend wordt bediend na een ten min ste één uur daaraan voorafgaand tele fonisch verzoek aan de controlekamer van de Heinenoordtunnel, tel. 01862- 1865. Op 25 juni zal in Zeeland door minis ter Westerterp CVerkeer en Waterstaat) de Vlaltetunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland worden geopend. De tunnel vormt een schakel in rijksweg 58, de verbinding TUburg - Breda - Bergen op Zoom - Vlissingen. Tegelijk met de Vlaketunnel worden ter weerszijden van het kanaal twee aansluitende wegvak ken, met een gezamenlijke lengte van circa acht kilometer, vrijgegeven voor het verkeer. Daarmee is rijksweg 58 op Zuid-Be veland geheel als autosnelweg gereed gekomen. Voortaan kan de automobilist vanuit Bergen op Zoom rechtstreeks Walcheren bereiken, zonder oponthoud op de voormalige enkelbaans rijksweg, waar in het verleden veel ongelukken voorkwamen. De tunnel bezit 2x2 rijstroken met vluchtstroken. Indien nodig kunnen de ze vluchtstroken later zonder veel moei te tot rijstroken worden omgebouwd. In de opgaande hellingen werd een kruip- strook aangebracht voor het zware ver keer. Het gesloten deel van de Vlaketunnel is ongeveer 330 meter lang. Rekent men de op- en afritten mee, dan is de tun nel 774 meter lang. Het diepste punt ligt op N.A.P. —16.40 meter. De totale bouwkosten bedroegen circa 38 mil joen. De Vlaketunnel ligt even ten zuiden van de gecombineerde spoor- en ver- keersbrug over het kanaal. Toen Rijks waterstaat de oude rijksweg 58 ging ombouwen tot autosnelweg, kwam de verkeersbrug niet langer in aanmerking om het doorgaande verkeer over het kanaal te helpen. In de moderne opzet van de autosnelweg zou dan een flesse- hals ontstaan. De verkeersbrug blijft gehandhaafd voor langzaam en lokaal verkeer en voor transporten die niet door de tunnel mogen. De ingebruikname van de Vlaketun nel met aansluitende wegvakken vormt het sluitstuk van de nieuwe wegverbin ding op Zuid-Beveland. In het voorjaar van 1968 begon men aan deze verbin ding te v/erken. De totale kosten van de nieuwe auto snelweg op Zuid-Beveland hebben naar raming 150 miljoen bedragen. Hoe no dig de nieuwe verbinding was, tonen de verkeersintensiteiten aan. Per werkdag in de maanden juli en augustus bewo gen zich sinds 1972 tussen de 16.000 en 24.000 voertuigen over de oude, enkel baans route, ter hoogte van de Vlake- brug. Tweede Pinksterdag 1975 spande de kroon: toen passeerden ruim 27.000 voertuigen de Vlakebrug. Vele automo bilisten hadden daarvoor uren in de file gestaan. In Hongarije is een nieuw systeem ingevoerd om hulp te bieden aan ge strande automobilisteri. De „wegen wachters" van de Hongaarse automo- bielclub patrouilleren niet meer op de wegen, maar houden nu de wacht in speciale ."wachtlokalen". Automobilis ten, die hulp nodig hebben, kunnen de ze krijgen door een zogenaamde „nood- hulpkaart" mee te geven aan een pas serende automobilist, die de kaart moet afgeven bij de dichtstbijzijnde hulp post. Vandaaruit wordt dan een! „we genwachter" gezonden naar de plaats waar hulp wordt gevraagd. Deze hulp posten zijn ingericht bij technische cen tra van de MAK (Hongaarse automo- bielclub), hij benzinestations en grote parkeerplaatsen. De „noodhulp-kaarten" zijn verkrijgbaar bij de grensposten, bij de kantoren van de Hongaarse auto- mobielclub en verschillende toertzine- stations. THOLEN Geslaagd. Mej. H. Deurloo slaagde in Groningen voor het examen hoofdakte kleuterleidster, Versterking Zeedijk. Het dijkvak langs de Eendracht ten zuiden van Tho- len vanaf de stadswal tot de hoek van de Razernijpolder ter lengte van 4 km zal in 1976 worden versterkt, zulks in het kader van de Deltawerken. DE DROEFHEID NAAR GOD Want de droefheid naar God werkt een onberouwelijke beke ring tot zaligheid maar de droef heid der wereld werkt de dood. 2 Corinthe 7 10 II De droefheid naar God werkt een on berouwelijke bekering tot zaligheid. U bent op deze Goddelijke leerschool ge steld om zalig te worden. Want door de zonde zijn wij rampzalige zondaren ge worden. De Schrift leidt ons altijd onder de bearbeiding van de Heilige Geest naar de diepte van onze val in Adam. Hij maakt het ons duidelijk dat we onszelf moedwillig uit Gods zoete gunst en zalige gemeenschap hebben gezon digd. O die rampzalige daad der onge rechtigheid door te eten van de verbo den boom, waarmede wij ons van God hebben losgescheurd. Ging het aanvankelijk om vele zon den, nu gaat het om die ene zonde waaruit een wereld van ongerechtig heid is voortgekomen. Om door God in Christus gezaligd te worden, moeten we de geestelijke kennis ontvangen van- onze rampzalige ellendestaat in Adam. En dat blijkt hieruit als het hart een welgevallen aan de straf van de onge rechtigheid verkrijgt, zodat het buigt voor de majesteit van Gods rechtvaar digheid met de bekentenis de eeuwige dood verdiend te hebben. Want de straf der zonde is geheel in overeenstemming met de daad der zonde. Het hart kan niet op grond van recht en gerechtigheid gezaligd worden, zon der dat wij God in het recht van Zijn I wrekende gerechtigheid omhelzen. Wij j zijn toch uit kracht van onze erfzonde en dadelijke zonde Zijn gramschap dub- bel waardig. De moordenaar aan het kruis mocht de Heere lief krijgen in Zijn rechtvaardigheid met de bekentenis van zijn strafv/aardigheid. Alsdan gedenkt de Heere aan Zijn Verbond door ons te laten delen in de volheerlijke openba ring van deszelf s Middelaar Jezus Chris tus, Die niet alleen het verdienen maar ook het toepassen van de zaligheid op grond van recht en gerechtigheid, reke ning heeft genomen. Het zijn de lessen die geleerd worden op de leerschool van de droefheid naar God, die een onberouwelijke bekering werkt tot zaligheid. Deze zaligheid le ren wij kennen in het licht van Gods vriendelijk aangezicht. Daarin schittert het licht van de Zon der gerechtigheid, tot vreugde en vrede van het hart. In de kennis van deze zaligheid komt de Al lerhoogste Zelf zijn volk te bevestigen vanuit de fonteinen van Zijn Liefde. De vruchten van Gods verkiezende liefde in Christus worden gesmaakt in de werkzaamheden van het geloof, in de arbeid der liefde en in de verdraag zaamheid der hoop op onze Heere Jezus Christus, voor onze God en Vader. Tot op de dag van heden wordt ons vanuit het Woord deze droefheid naar God die een onberouwelijke bekering werkt tot zaligheid, nog gepredikt. Maar zijn wij in ons oog bekeerd en wellicht heel goed bekeerd, dan is het ons tot droefheid dat wij daarin niet worden overgenomen door anderen. Men ziet het niet in dat deze godsdienstige droef heid is een droefheid van de wereld, die de 'dood werkt. Het is een stoelen op de wortel van de eigengerechtigheid, die de ongerechtigheid in de hand werkt. Kom, laten wij ons innerlijk leven toet sen aan de proefsteen van de onberou welijke bekering, die opkomt uit de droefheid naar God. Deze is tot zalig heid. Nijkerk. ds. R. Kok Van zaterdag 21 t.m. maandag 23 juni ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Wieringa, tel. 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissaat: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot imaandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. 01875 - 301, Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot imaandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Janssen, tel, 01871 - 306, APOTHEEK „MENHEERSE" OPENINGSTIJDEN: Op werkdagen: 8,30 tot 12,30 en 13,30 tot 18,00 uur. In het week-end: zaterdag van 10 tot 12 uur en van 17 tot 18 uur; Zondag van 11,30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18,00 uur. Apotheker: J, Slager, tel. (01870) 3997. Assistentes: Hetty Tanis, Weststraat 12, Ouddorp, tel. (01878) 1346 en Loes Mas tenbroek, Prinsesselaan 15, Sommelsdijk tel. (01870) 3093, Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Sypkens, tel, 3414, van 9 tot 9.30 uur. DIERENARTSEN Dierist heeft dhr. Minderhout, tel. 01870 - 2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr, Pais, tel, 01878 - 1321. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr, Stolk, tel, 01877 - 1770, b.g,g, 1767, Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr, van Wijk, tel, 01874 - 289, b.gjg, 01877 - 1707, Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr, Anna, tel, 01873 - 577, ST, ANNALAND Sint-Annalands bruidspaar tweemaal naar Tholen Het St, Annalands bruidspaar heeft vrijdag 13 juni de afstand St, Annaland- Tholen tweemaal afgelegd. Toen name lijk in het stadhuis het burgerlijk hu welijk was gesloten toog het gezelschap naar de Gereformeerde Kerk aan de Doelweg, waar het huwelijk kerkelijk zou worden ingezegerid. Daar de predi kant vergeten had des middags aanwe zig te zijn, keerde de bruiloftsstoet te rug naar het dorpshuis in St. Annaland. 'De kerkelijke bevestiging vond des avonds plaats in voornoemde kerk. Fietserebetraarploats. Er bestaat bij de bushalte aan de Spuistraat in Sint Annaland reeds lang behoefte aan een fietsenbewaarplaats. Van gemeentewege is men thans bezig achter de abri een permanente fietsenbewaarplaats aan te brengen. Tevens zouderi de ouden van dagen graag enkele zitplaatsen in de waohtgelegenheid van de T.A.D. zien aangebracht. Daar deze bushalte hele maal buiten de kom van de gemeente gelegen is, zou dit zeer zeker speciaal voor de oudere bewoners een goede verbetering betekenen'. De vraag naar een appartement in de service-flat „Vroonlande" is vooral dit jaar sterk toegenomen. Vanaf januari zijn er door Matser Makelaardij al 25 appartementen verkocht en/of verhuurd wat de bezettingsgraad op 65% heeft gebracht. Die ontwikkeling correspondeert vol ledig met de verwachting die Matser Makelaardij heeft uitgesproken toen ze in jan. 1973 de flat ter exploitatie over nam. Men voorzag dat de twee daarop volgende jaren niet al te veel perspec tief zouden bieden maar dat het derde jaar het jaar van aktie zou zijn. Nu dat jaar voor bijna de helft verstreken is blijken er nu al 25 eenheden uitgegeven te zijn. Dat houdt in dat er nog 65 apparte menten beschikbaar zijn waarvoor een onverminderde belangstelling blijkt. Het is volgens de directrice, mevr. Wil- helms duidehjk dat de bewoners van de flat een goede reputatie verspreiden en anderen weten te interesseren. De maandelijkse kosten zijn dan ook bij zonder aantrekkelijk t,o,v. andere ver gelijkbare flats, In „Vroonlande" be taalt een echtpaar voor huur, warme maaltijd en huishoudelijke hulp 1188,- (exclusief electra 50,per mnd, en 17,andere lasten) terwijl we kortge leden in Oude Tonge, voor de daar ge reedgekomen verzorgingsflat voor een echtpaar een prijs van .f 2655,per maand noteerden, „Vroonlande" krijgt in september a,s, een verpleegkundige in dienst voor hulp aan hen die die hulp behoeven. De directrice mevr, Wilhelms daar entegen gaat „Vroonlande" verlaten na 2 jaar waarin ze naar eigen zeggen in Vroonlande" een heel goede tijd heeft gehad. Ze wordt directrice van een bejaardentehuis in Leiden in welke omgeving ze veel dichter bij haar fami lie woont. Overigens verheel ze niet dat het haar moeite zal kosten van de be woners van „Vroonlande" te scheiden. Ze wordt in sept, a.s, opgevolgd door Mevr, K, Bruser uit Breda, VlËRVOLGVEKHAAIi door COR VAN HARTEN Hij stak twee vingers diep achter in de mond en braakte, tot hij niets meer had om eruit te gooien. Hij moest huilen, omdat hij tctaal over zijn toeren was, en zijn li chaam schokte van nervositeit. Hij lag öaar een kwartier lang, voorover bij de hennegat, en vocht verbeten tegen de tranenvloed. Toen vermande hij zich, ■^vant hij moest op zijn post zijn. Na een vierweekse reis keerde de j.Neeltje Maria" terug naar de thuisha ven. Ze hadden niet slecht geboerd, wa- i'en blij eindelijk weer eens vaste grond Onder de voeten te zullen krijgen. Het v.'erk was klaar, het schip was schoon gemaakt en de vleet aan dek gehaald. Leen zat, samen met de schipper, in het achterlogies. „Nou, wat meen je?" vroeg Kees de Katteker, „Hoe vind je dat het met jou gegaan is?" „Wat moet ik zeggen", antwoordde Leen voorzichtig, „Ik weet dat ik ra'n best gedaan heb, maar Hij zweeg abrupt, „Wat maardrong de schipper aan. „Ik weet het niet", aarzelde Leen, „Ik wilde zeggen dat de mensen niet steeds van harte hun medewerking hebben ge geven", „Zeg maar gerust dat ze tegengewerkt heisben". De schipper zat op z'n praat stoel; hij kon rustig zijn woordje doen, daar stond hij voor bekend op de vloot. De reis was goed geweest, ze voeren onder vol zeil en behielden een pittig gangetje; dus was er geen reden tot be zorgdheid. Kees stopte een verse pijp, stak omzichtig de brand erin, zoog smakkend de rook naar binnen. Zorg vuldig bergde hij de blikken doos met geurige muskustabak op in het kastje naast zijn kooi, spuwde in de vuilbalie, ging dan gezellig breeduit zitten met beide ellebogen op de tafel en herhaal de: „Het volk heeft jou tegengewerkt". „Ze mógen mij niet", zegt Leen geme lijk. „Juist, Goed gezegd. En waarom mo gen ze jou niet?" Leen haalt onverschillig de schouders op, „Ik weet het niet. Sommigen kunnen niet hebben dat ik een schipperszoon ben; anderen zeggen dat ik mij uitsloof". De schipper knikt omstandig, „Weet ik", zegt hij langzaam. „Weet ik, en ze hebben gelijk: jouw vader is schipper en jij bént een uitslover. Vlieg nou niet direct zo driftig op; ik zie het licht in je ogen al flikkeren. Ik zeg: jij bent een uitslover, in zoverre, dat jij hart hebt voor je werk. Dat had ik al gauw in de smiezen. Zulke uitsloverij is niet af te keuren. Maar jij bent geen onderkruiper, zoals enkelen van hen beweren. Wie hier aan boord een on derkruiper is, weet ik wel. Dat zijn er nieer dan jij denkt. Als ik namen noem de, zou je mij misschien niet geloven. Doch de tijdsomstandigheden zijn er naar. Iedereen wil graag werk, en die werk hééft, wil het gaarne behouden. Ze zijn allemaal fel op hun gezin, In dat licht moet je dit zien. Ze wilden alle maal graag stuurman zijn, want dat be tekent méér loon en meer vastigheid om een volgend jaar hier aan boord te blijven. Maar ik heb expres jou voor die baan uitgekozen. Dat van die diploma's was larie: de Scheepvaart-Inspectie zal mij heus niet achter de vodden zitten wanneer ik, door bijzondere omstandig heden daartoe gedwongen, tijdelijk met een onbevoegde stuurman moet varen. Maar ik wilde jou achterin hebben. Jij bent jong: ik kan je misschien nog naar mijn hand zetten. Je bent nijver en je hebt het in je. Ik zie het duidelijk, oude ogen bedriegen niet gauw", „Ik ben blij dat ik jou mee heb, schipper", zegt hij, „Maar ik snap echt niet wat de anderen tegen mij hebben", „Dat zal ik je zeggen. Dat ze tegen je zijn ligt aan jou, voor het overgrote deel aan jou. Omdat jij een karakter hebt om van te huilen. Zeg nou niet dat je daar niks aan doen kan, want dat lieg je. Een mens kan misschien nooit zijn karakter helemaal veranderen, all right, maar hij kan wel proberen, maar dan serieus zijn minder goede eigenschap pen wat af te remmen, als je begrijpt wat ik bedoel. Een mens moet vechten tegen die kwaaie trekken in zijn ge moed. En dat doe jij niet. Jij zegt: „Ik heb mezelf niet gemaakt", en dus laat je Gods water over Gods akker lopen. Jij bent stug en in jezelf gekeerd; je gaat er niet tegen in, neen, je koestert het nog. Dat zeg ik jou. Weet je, wat jij moet doen? en neem het nou maar ter harte van een oudere man met veel er varing: Jij moet met de mensen meer open omgaan. Jij moet niet denken dat je beter bent dan een ander. Die dit van zichzelf meent, is niet beter, maar min der. Als jij misschien ergens in uit blinkt, bedenk dan, dat je buurman er gens anders beter in is dan jij. Ik meen dat dit zo ongeveer in de bijbel staat. Stel je maar gerust op één lijn met je collega's, praat met ze, begin zelf goed met ze om te gaan. Wees niet zo hoog verheven. En als je, zoals nu leiding ge ven moet aan een troepje mensen, ont houd dan dat het doel het meest be langrijke is, niet direct het middel. Dat betekent, dat je veel meer gedaan kunt krijgen met wat humor, met een kwink slag, dan met gestrengheid. Dit nog: jij mijdt het volk, inplaats dat je kameraadschappelijk met hen omgaat. Geen wonder, dat ze over jou kletsen. Je lokt het zelf uit. Bedenk: als er ergens een clubje mensen bij elkaar is, dan wordt er gepraat over diegene, die er wel bij hoort, maar die toevallig niet aanwezig is. Indien je er wél bij bent, wordt er niet over je geroddeld". Leen voelt zich onzeker, „Ik heb het karakter van m'n vader", zegt hij. „Mijn moeder is heel anders. Zij is een goed mens", „Weet ik wel. Je hoeft mij niet te ver tellen wie je vader is. Wij kennen el kaar van de schoolbanken af. We heb ben samen bij de marine gediend op een politiekruiser. Jouw vader is altijd al een ongemakkelijk heerschap geweest, en nóg. Hij heeft zijn karakter niet kun nen veranderen of verzachten, en je moederzij heeft hem veel te weinig daarbij geholpen. Wind je nou niet op, want wat ik je zeg is v/aar. Een vrouw kan grote invloed oefenen op haar man, er zijn er die hun echtgenoten kunnen maken of breken. Ik hoop voor jou. Leen, dat je flink genoeg zult zijn om tegen jezelf in te gaan, en dat je later een vrouw krijgt, die je daarbij steunt, „Wie zichzelf overwint, is sterker dan hij, die een stad inneemt", zo staat het in het Woord, Maar nou gaan we eerst koffie drin ken, want mijn tong is verdroogd door dat vele kletsen". Ze lopen samen in het schemerdonker over het dek, op weg naar het vooron der: de oude schipper en de jonge stuur. Leen is stil, maar zijn gedachten zijn menigvuldig. „Ik heb een les gekregen, die mijn vader mij nooit geleerd heeft", peinst hij. Het is avond. Op de boulevard flane ren de badgasten onder het gedurig wa kend oog van Neptunus. De terrassen zijn tjokvol, maar de Scheveningse jon gens hebben, voorzover zij niet op zee zijn althans, hun vaste plekje opge zocht: vanouds op de hekken langs het strand. Ook Leen zit er, en Maarten, en nog meer bekenden. Wanneer twee of meer vissers jongens bij elkaar zijn, waar praten zij dan over? Over de visserij. En als er toeval lig eens een keertje een ander onder werp ter sprake komt, nou, tien tegen één, dat ze tóch weer terugdraaien op zóveel kantjes op de halve vleet; of schot is te boord; ook kokkemachten. Dat zit nu eenmaal in het bloed. De politiek is hun te ingewikkeld, een eenvoudige visser is wars van politiek. Maar de Kerk dan? Ja, over de Kerk spreken ze wel. Wanneer een visserman wat ouder geworden is, mag hij graag spreken over de Kerk, over de dominee en daarmee verbonden het geloof. En het is zelden goed, er mankeert meestal het een en ander aan. li-i!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5