,M. de Koningin y^groot in haar eanvoud" jaargang hu: Dinsdag 17 juni 1975 No. 4396 CHR. STREEEBLAD OF GEREFORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per iveekdirisdag- en vrijdagaoond ADVERTENTIEFRIJS 25 cent per mm. Bij contract Bpedaal tariaL Ook IVliddelharnis was present ili^^^SSi Werkstukken over het project Water A.S. donderdag in gemeenteraad Vaststelling bestemmingsplan „Ouddorp Oost U" College van B. en W. vindt buitenbrieven bussen taboe In Goedereede Het abonnementsgeld DELTA - FLORA MIDDELHARNIS 36 JULI t.m. 2 AUG. Ruit van politiebureau ingegooid Duitser verdacht van diefstallen Kastanjebomen Ring Ouddorp worden chirurgisch behandeld. Dodelijk ongeluk bij Roosendaal Ruim 9 ha bos aan noordzijde van Stellendam Crediet van 40.000,- voor inrichting kleuterschool Plaatselijk nieuws EX-mA KEKKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactte advertenties: Kantoor Langeweg 13, SoimnelsdJjk Tel. (01870) 2628 Na S.30 uur (01870) 33 82 Glio 167830 ABOSNESJEBSfrrSPBUS 9fii FER EWARTAAS ejaarden Oostfiakkee maakten prachtige reis naar Soestdiik Vorige weck donderdag hebben zich het défilé voor H.M. de Koningin ook ostflakkeese en Middelhamisse bejaar- en bevonden. We maakten daar in ons lad van j.l. vrijdag al melding van, en eloofden er in dit nummer op terug te omen. We beginnen met een ons toege nden reisverslag van de groep uit ostllakkee, bestaand uit bejaarden uit ude-Tonge, Den Bommel, Ooltgens- laat en Achthuizen. Het reisverslag verhaalt hoe gemoe- elijk het toeging tijdens de confronta- 'e met de Koningiii. Dat vond plaats nder aan de zgn. „familietrap" en de "orstin maakte met elk van de leden an de deputatie een vriendelijk ge- prekje. De dames uit Oude Tonge, "evr. Vogel-van Vliet en mevr. v. d. agt-Knöps boden, o.l.v. mevr. Oole de 'oningin een beeldige macramé frult- and met heerlijk fruit aan. De voor Prinses Christina aangeboden acramé bloempot-houder viel bij H.M. ok al heel bijzonder in de smaak. Ze .verzocht de maakster ervan, mevr. Pol- lemans, die in de bus was gebleven, even te kunnen ontmoeten! De groep uit Achthuizen, bestaand it dhr. en mevr. Smeets, o.l.v. mej. v. d. Klundert, bood H.M. een oranjekleu- ige baddoek aan waarop Goeree-Over- lakkee staat afgebeeld. Den Bommel Werd vertegenwoordigd door mevr. J. van St. Annaland-Hoedemans en de heer L. Koppenaal, begeleid door mevr. Kuiper. Zij boden de Koningin het boekje: „den Bommel in oude ansich ten" aan, waarop de Vorstin veronder stelde dat de aanbieders er misschien "elf nog in voorkomen Uit Ooltgensplaat waren het de da mes mevr. J. v. d. Wekken-van den Berg en C. van Rooij-Eden die hun dorp vertegenwoordigden, begeleid door mevr E. C. Snaauw-Hobbel. Mevr. v. d. Wek ken bood H.M. een set oranje panne- lappen aan en mevr. Rooij had voor Haar een leuk kleedje en andere artike len gehaakt. Mevr. Snaauw overhan digde daarop, namens de 3 Hongaarse dames Vègh uit Ooltgensplaat een door hen geborduurd kleed. Ze hadden dat gedaan omdat ze, nadat ze 7 jaar gele den in Ooltgensplaat gastvrij werden onthaald, de Nederlandse nationaliteit kregen. De dames wilden met de aan bieding van het kleed hun dankbaar heid jegens H.M. de Koningin aantonen. De Koningin was er zo verrast mee dat ze de dames graag even wilde ontmoe ten. Voor de gezusters Vègh was het een geweldige belevenis de Vorstin van luin nieuwe Vaderland de hand te mo gen drukken en haar persoonlijk te ont- raoeten. Daarbij lieten ze niet onver weid dat ze al in 1920 op Goeree-Over- fiakkee, bij de Fam. A,. J. G. van Kos- !'m kwamen. Een zoon van deze inmid- ciels overleden heer van Rossum heeft de gezusters 7 jaar geleden uit Honga rije gehaald: „dan hebt u gelukkig toch woei- pleegbroers en -zusters!" vond de Koningin die hen hartelijk bedankte voor het prachtige werkstuk. De bejaarden van Oostfiakkee (ge deeltelijk) voor het paleis Soestdijk. V.l.n.r. mevr. Van Rooy, de heer Koppenaal, mevr. Kuiper, mevr. Van der Wekken, de heer Smeets, mevr, Snaauw (met fototoestel) en H.M. de Koningin, die de aangeboden ge schenken (pannelappen etc.) bekijkt. Ook was de Koningin belangstellend naar de verdere plannen voor de dag, waarvoor ze het gezelschap de beste wensen meegaf: ,,U hebt in elk geval heerlijk weer„Het was geweldig voor onze bejaarden zomaar te kunnen praten met onze Koningin die groot is in haar eenvoud", zo besluit het reis verslag over het défilé. De eetlust die zich inmiddels liet gel den werd gestild in een gelegenheid na bij de Loosdrechtse plassen. Terwijl van het uitzicht werd genoten werd een heerlijke broodmaaltijd genuttigd en later ging het zelfs de plas op om er heerlijk te gaan varen. Vervolgens ging de reis naar Hilver sum waar de N.C.R.V. studio werd be zichtigd en de gebrandschilderde ramen met Bijbelse voorstellingen werden be wonderd. In Montfoort werd tenslotte van een prima verzorgd diner genoten waarna het gezelschap voldaan huiswaarts v,;erd gereden. De geweldige reis werd ver zorgd door de Stichting Bejaardenwerk Oostfiakkee. Vanuit Middelharnis vertrokken don derdagmorgen 5 volle bussen naar het grote doel de paleistuin van Soest- dqk! Een deputatie van 8 bofferds zou de eer te beurt vallen Hare Majesteit persoonlijk te ontmoeten en zo gebeurde het. Na een plezierige reis richting Soestdijk werd tegen twaalf uur In Baarn gestopt waarin de leden van de deputatie overstapten in de personen wagens van burg. van Es en van mevr. Groeneveld om naar het paleis te wor den gereden. En daar stonden ze dan, Lieven Schol en Leen Mastenbroek uit Sommelsdijk en mej. den Boer en mevr. Goumare uit Middelharnis. Mej. den Boer had een trommeltje heerlijke echt Flakkeese kruukplaetjes van welke lekkernij ook Prinses Beatrix al eens geproefd heeft toen ze in de „Hooge Heerlijkheid" te Middelharnis was. De kruukplaetjes waren gebakken door mevr. Marken- stezjn, de echtgenote van slager Mar- kensteijn. Mevr. Goumare bood de Ko ningin een popje in flakkeese kleder dracht aan. Met beide geschenken was de Koningin bijzonder ingenomen. Mevr. Oostdijk uit Nieuwe Tonge volg de met de aanbieding van een minia tuur boerenwagen, met twee paarden bespannen, vervaardigd door dhr. M. Boogert uit Nieuwe Tonge. Uit Nieuwe- Tonge was ook mevr. de Jong-Riedijk aanwezig. Stad aan 't Haringvliet werd verte genwoordigd door mevr. de Jong-v. d. Made en dhr. C. H. Knape. Dhr. Knape bood de Vorstin een paar doosjes met „kakelverse" eieren aan van de Fa. de Boed uit Nieuwe Tonge. Het idee daar toe was opgekomen bij mevr. de Boed om haar dankbaarheid jegens het Vor stenhuis te tonen. Die dankbaarheid gold de gift van 35,die Koningin Wilhelmina haar destijds geschonken had als bijdrage in het beginnen van een kippenbedrijfje dat nu is uitge groeid tot de grootste kippenfarm van Zuid-Holland, met 17.000 legkippen en 15.000 kuikens...! De Konmgin genoot zichtbaar van zoveel aanhankelijkheid en goede ga ven en vriendelijk informeerde 'ze waar de reis nog naar toe ging en of het toch niet te warm was in de bus. „Wilt u vooral de mensen die dit moois voor me gemaakt hebben heel vriendelijk be dankenvroeg de Koningin. Het was heel fijn hoe ze zich daar zo spon taan met de oudjes onderhield. Toen de bussen met alle overige bejaarden voorbij reed zonder dat ze nog tijd ge had had naar hen te zwaaien vroeg ze of de bussen konden stoppen en dat gebeurde. Daardoor kreeg ieder nog eens goed de kans H.M. van heel dicht bij te zien en haar heel hartelijk toe te wuiven. De aanwezigheid van uw verslagge ver (red. van deze krant) voor het paleis was niet onopgemerkt gebleven en hij moest zijn aanwezigheid dan ook tegen over een functionaris van de RVD ver antwoorden. Hij kreeg gelukkig toch toestemming te fotograferen maar kap per Krijger uit Middelharnis deed dat anders. Hij had zich achter de busrui ten al in de nodige bochten gewrongen maar daarachter hield hij het niet lan ger uit. Weinige seconden later kreeg Hare Majesteit zijn filmapparaat van zeer dichtbij op zich gericht en het zit er best in dat dhr. Krijger aldus een leuke film schoot! In Baarn werd na dit hoogtepunt de broodmaaltijd gebruikt. Daarna ging de rit via Spakenburg, Nijkerk naar Leus den. Daar werd in „de Mof" thee ge dronken, maar niet ledereen kwam er verfrist weer uit tevoorschijn. Dat ging later beter in „de Engel" (van „de Mof" naar „de Engel") in Houten, waar een voortreffelijk diner werd genoten. - Het ging daarna weer op huis aan waar de eerste bus rond 9 uur arriveer de. De 4 overige bussen hadden, tenge volge van een onvolledige afspraak tussen de chauffeurs, een andere route gereden en, bij het halverwege gecon stateerde ontbreken ervan, op de laat ste bus gewacht dieals eerste in Middelharnis arriveerde. Rond half tien was de zaak weer compleet en bracht het al bijna afgemarcheerde „Sempre Crescendo" de bejaarden toch nog een serenade. Het was weliswaar een war me maar zeker ook een bijzonder fijne dag geweest! A.S. DONDERDAG IN KONINGS PLEISTERPLAATS GOEDEREEDE: De afdeling Goeree-Overflakkee heeft enige tijd geleden ingehaakt op het on derwijsproject „Water", gelanceerd door het I.V.N. teneinde de schooljeugd d.m.v. dit project milieubewust te ma ken. Het I.V.N. (Instituut voor Natuur beschermingseducatie) ontwikkelde dit project samen met twee andere organi saties. Bij de behandeling daarvan hadden de leerkrachten een belangrijke rol te vervullen. Zij hadden tot taak de jeugd met de natuur en de bescherming daar van in aanraking te brengen, vooral ge ïnspireerd op het water, omdat dat een voorname rol speelt in de levenspro cessen en bij de jeugd sterk tot de ver beelding spreekt. De leerlingen werden gevraagd over dit onderwerp werkstukken te maken waaruit Zal blijken in hoeverre de be doeling van de aktie begrepen is en v/eerklank heeft gevonden. Voor deze werkstukjes zijn door de afdeling Goe ree-Overflakkee van het I.V.N. prijzen beschikbaar gesteld. A.s. donderdag avond worden ze in motel Konlngs Pleisterplaats tentoongesteld en zullen de prijzen aan de makers ervan worden uitgereikt. Ook zal er nog een film over het onderwerp „water" worden ver toond. Het I.V.N. nodigt alle belangstellenden uit deze avond bij te wonen. De aan vang is 7 uur. In de vergadering van a.s. donderdag avond wordt de gemeenteraad van Goe- dereede voorgesteld het bestemmings plan Ouddorp Oost II vast te stellen. Het oorspronkelijke plan werd al in dec. 1972 vastgesteld maar G.S. hebben d.d. 6 fe bruari 1974 daaraan hun goedkeuring onthouden. De gemeente Goedereede ging bij de Kroon in beroep maar trok dat beroep in toen in januari van dit jaar de mo gelijkheid werd geopend in de woon kern Ouddorp jaarlijks 30 woningen te bouwen, omdat voor de uitvoering van dat bouwprogramma een nieuw be stemmingsplan diende te worden vast gesteld. In maart lag het nieuwe plan ter inzage, goed voor de bouw van 167 woningen, doch om de exploitatie mo- gelijli te maken moest naar een ver dichting worden gestreefd. Het thans ter vaststelling aangeboden plan voor ziet in de bouw van 205 woningen, waarvan 42 woningen voor bejaarden en kleine gezinnen en 46 woningen in de vrije sector, welke evt. tevens als pre- mie-woningen kunnen worden gereali seerd. De grondkosten per kavel zijn als volgt geraamd: voor een woningwet woning 8700,voor een premiewo ning in rijenbouw 15.080,voor een bejaardenwoning 6090,en voor een garagebox 1044,Voor premiewo ningen, twee onder één kap, variëren de kavelprijzen van 17.000,— tot 32.000,- zulks afhankelijk van de grootte van de kavels. Voor de gronden langs de Oos terweg, waarop evt. vrije sector wonin gen kunnen worden gerealiseerd is de prijs berekend op 107,88 per m^. Voor de bouw van een V.V.V. kantoor is de kavelprijs berekend op 19.720, Een volgend voorstel is de verkoop van grond en het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van het onderhavige bestemmings plan. Voorgesteld wordt aan de Woning- bouwver. „Beter Wonen" plm 5650 m^ te verkopen voor een totaalprijs van 295.800,—. iiiiinnii g Het college van B. en W. van s Goedereede blijkt maar weinig te g zijn ingenomen met de P.T.T. s buiten-brievenbussen. Nu er ge- s legenheid bestaat tegen de plaat- sing ervan bezwaren in te dienen g stelt het college de raad voor dat s dan ook prompt te doen. „Mede s uit het oogpunt van handhaving g van het aanzien van het land- g schap dient het aanbrengen van s storende elementen zoveel moge- g lijk te worden tegengegaan", ar- g gumenteren B. en W. en zij plaat- sen de gemeente Goedereede graag in de rij van gemeenten die g instemt met de motie van de ge- g meenteraad van Wamsveld. Het g standpunt zal ter kennis worden s gebracht van de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Wij herinneren onze abonnees die gewend zijn per kwartaal te betalen, aan de betaling voor het 3e kwartaal 1975 ad. 6,55. Betaalt U per halfjaar dan is dit bedrag 13,10. Meerdere abonnees die norma liter per jaar betalen, hebben dit voor 1975 tot nu toe niet gedaan. Mogen wij deze abonnees ver- zoel5:en het abonnementsbedrag voor een geheel jaar, ad. 26,20 te willen overmaken? Bij voorbaat onze hartelijke dank. Ons giro nr. is 16 79 30. EILANDEN-NIEUWS afd. Abonnementen. De jaarlijkse gladiolententoonstelling „Delta Flora" zal dit jaar worden gehou den van 30 juli t.m. 2 aug. Daar zal weer een enorme bloemenpracht van eigen bodem te zien zijn, want Goeree-Over flakkee heeft het, dankzij haar vakbe kwame telers, gebracht tot het grootste teeltcentrum van gladiolen in ons land. Het gladlolenareaal op Flakkee beslaat 400 ha, wat één-vijfde gedeelte betekent van de totale oppervlakte gladiolen in ons land. Jammer, maar voor de kwaliteit van de knol beter, is dat de bloemen wor den „gekopt" voor ze in voUebloei staan. Temeer een reden de prachtige gla diool in z'n' enorme verscheidenheid op de Delta Flora te gaan bewonderen op genoemde data in de sporthal te Mid delharnis. Die komt ermee vol te staan evenals de hal van 1000 m^ die er naast zal worden opgetrokken. OUDDORP In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden een ruit van het politiebureau ingegooid. Het bleef niet bij een gat want de hele ruit werd ver wijderd. Overigens lijkt het erop dat de 'daders niet in het bureau zijn ge weest. Door de politie te Zandvoort is kort geleden een 45-jarige Duitser aange houden. De man had de aandacht van de politie op zich gericht omdat hij in zijn wagen een grote hoeveelheid goe deren vervoerde die mogelijkerwijs van diefstal afkomstig waren. Dat bleek dan ook inderdaad het geval. O.m. trof de politie een dubbelloops jachtgeweer dat in Bonn ontvreemd was. De overi ge spullen bleken afkomstig te zijn van inbraken in zomerhuizen in Ouddorp, Haamstede en langs de Belgische kust. Overigens heeft de verdachte nog geen' enkele inbraak ibekend al hebben! de bewijzen zich tegen hem opgestapeld. Hij bleek nog IV2 jaar gevangenisstraf in Duitsland tegoed te hebben, maar was na een proefverlof niet naar de gevangenis teruggekeerd. Hij zal aan de Bondsrepubliek worden uitgeleverd. Wanneer de gemeenteraad in zijn vergadering van a.s. donderdagavond een krediet van f 12.000,voteert zul len de kastanjebomen rond de Ring in Ouddorp en de lindebomen aan de Voorstraat te Stellendam een chirurgi sche ingreep ondergaan. Die ingi'eep is gewenst om het voortbestaan van dit bomenbestand voor een periode van 50 a 100 jaar veilig te stellen. Boomver zorging b.v. te Zaltbommel heeft gerap porteerd dat de kastanjebomen aan de Ring te Ouddorp op slechte en ingerot- te plekken een wondbehandeling be hoeven. Ook de onderste kroontakken, die practisch horizontaal in de stam zijn ingeplant zullen deels moeten worden verwijderd of moeten worden terugge nomen om in de toekomst takbreuk of stamscheuring te voorkomen. In over leg met Staatsbosbeheer zullen de bo men ook van het dode hout moeten wor den ontdaan, rotte en zieke plekken moeten worden uitgefreesd en zullen worden afgelakt met boombalsem, wat het wondweefsel impulsen geeft tot ver snelde afdichting. De gehele behande ling zal over een tijdsverloop van en kele maanden plaats vinden, waarmee plm. 250 manuren zullen zijn gemoeid. De kosten voor de kastanjebomen te Ouddorp worden geraamd op 9.744, die van de lindebomen te Stellendam op 2088,samen een afgerond bedrag van 12.000,—. MIDDELHARNIS: Om tien minuten over twaalf zater dagnacht is de 26 jarige mevr. C. J. S- van H. uit Middelharnis bij een ongeluk op de Gastelseweg te Roosendaal om het leven gekomen. Ze reed mee met haar man, O. G. S.-S. Belg van nationa liteit, wonend op het woonwagenkamp te Middelharnis. De fam. S. had in gezelschap van en kele andere families uit Middelharnis wat cafe's in de omgeving van Roosen daal bezocht. Op de Gastelseweg kwam van S, drie tegenliggers tegen. Hij raak te de eerste tegenligger, een Ford Es cort, welke wagen zwaar beschadigd in de berm terecht kwam. Een stuk metaal van de wagen van S. drong via de voor ruit de tweede wagen binnen, de chauf feur net missend. Vervolgens vloog de wagen van S. frontaal op de derde wa gen, een gloednieuwe Mercedes, een taxi uit Roosendaal. De 44 jarige be stuurder daarvan werd, evenals S. zwaar gewond in een ziekenhuis te Roosendaal opgenomen. De vrouw van van S. overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Nadat in januari van dit jaar de „Ver. tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders te Stellendam" werd opgeheven is de ge meente eigenaresse van 11,5 ha grond van deze Ver., gelegen tussen de noord westelijke grens van het bestemmings plan „Stellendam West II" en de toe komstige Rijksweg 57. Staatsbosbeheer heeft toen al kenbaar gemaakt de grond aan te willen kopen om er een bos aan te leggen. B. en W. echter menen dat niet alle grond moet worden verkocht maar dat 2V2 ha buiten de verkoop moet worden gehouden. Het college vindt dat in prak tisch en economisch opzicht wenselijk omdat te verwachten is dat de toekom stige uitbreiding van Stellendam zich in noordwestelijke richting zal voort zetten. De 2V2 ha zou dan later evt. voor woondoeleinden kunnen worden aange wend. De raad wordt in zijn vergade ring van a.s. donderdagavond voorge steld aan Staatsbosbeheer 9.21.55 ha grond te verkopen a 1,60 per m-, een totaalprijs derhalve van 147.448, OUDDORP: De gemeenteraad wordt a.s. donder dagavond een krediet van 40.000,ge vraagd voor de inrichting van de in op richting zijnde openbare kleuterschool te Ouddorp. Het meubilair zal naar behoefte worden aangeschaft, omdat voorlopig gestart wordt met 1 werklo kaal en 1 speellokaal. De Inspecteur van het Kleuteronderwijs heeft zich met de aanvrage van het oprichtingscomité ac- coord verklaard. MELISSANT Oud papier. A.s. donderdagavond zal er door de medewerkers van het Ban- kenfonds van de Ned. Herv. Kerk weer oud papier e.d. worden opgehaald. Wilt u het aan te bieden papier tijdig gereed zetten? Brandweer Melissant Het Melissantse Brandweerkorps, dat zaterdag j.l. heeft deelgenomen aan de Prov. Wedstrijden TAS/HD-LD (Tank auto-spuit Hoge druk - Lage druk) heeft hier als debutant een eervolle 6e plaats bereikt. De wedstrijden werden gehou den op het Waterleidingterrein Beeren plaat te Rotterdam. Er diende, naast de normale brandweerhandelingen, ook met perslucht te worden gewerkt. Pro vinciaal kampioen werd de Bedrijfs brandweer van N.K.F. Staal met 737 punten. Melissant behaalde de 6e plaats met 694 punten. Aan deze wedstrijd werd door 15 korpsen deelgenomen. DEN BOMMEL 2e prijs voor E.M.M. De muziek vereniging E.M.M, behaalde op het con cours üi Rutten (N.O.P.) met 277Vz punt de tweede prijs, wat overigens een suc ces mag heten gezien de zware beoor deling. OUDE TONGE Ingaande het nieuwe schooljaar is mej. Baardwijk uit Schiedam benoemd tot 2de kleuterleidster aan de Chr. kleu terschool alhier. MELISSANT: woensdagavond 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aagtekerke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1