Ds. A. V. d. Beek nam afscheid i.v.m. vertrek naar Genemuiden Veel complimenten voor vernieuwd en vergro Toppershoedje »DE Niet oos, O Heere... Af8cheiclspreek^ii.a.v. Matth. 11 28 SOMMELSDIJK Stichting woonwagenkamp een moeiiijiie kwestie INGEZONDEN: OUDDORP Werk e Post uw st van bestem VERVOLG V, EBHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUK! GELUK! Stuur de afgedruk in een. oj envelop Reforma Gezinsblj Antwoor Goes. Een post niet nod Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWSf» Dinsdag 10 juni ag 10 juni i 197 Bezorgd als hij in de voorbije 4V2 jaar heeft betoond te zijn heeft ds. A. v. d. Beek zondagmiddag de Sommelsdyitse Ilerv. Gemeente een alles bevrijdende boodschap gebracht. „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijn, en Ik zal u rust geven", predikte ds. n.a.v. Matth. 11 28 de gemeente waarin hij tijdens zijn ambtsvervulling de knellende aanwezigheid van velerlei juk heeft ervaren. Daar tegenover prees ds. V. d. Beek de dienst des Heeren aan als het juk dat zacht- en de last die licht is, het juk waarvan het dragen tot de volkomen rust zal leiden. Ds. wees erop hoezeer in de tekst alle menselijke systemen en redeneringen om zalig te worden aan de kant worden gezet. „De Farizeeën en Schriftgeleer den aldus ds. hadden van de dienst van God een systeem gemaakt en leid den een leven vol wetten maar bleven zonder geloof. Zij kenden geen zelfmis- hagen en niet de vreze des Heeren. Zij legden anderen het harde juk op wat bij de een tot wanhoop en bij de ander tot schijnheiligheid leidde, maar Christus spreekt van een juk waar bovenuit Hij rust zal geven", zo prees ds. aan, de ge meente afvragend of er ook onder haar harde jukken worden gevonden. „Zijn die jukken er ook onder ons dat de één de ander de weg naar God voorschrijft en zijn er daardoor ook onder ons kleine plantjes in de genade vertrapt en uit getrokken?" Tegenover het juk van de traditie of van de dorpsgewoonte, waarmee ds. in Sömmelsdijk is geconfronteerd wees hij op het bevrijdende tekstwoord waarin God Zijn juk aanbiedt. „Het juk van onze ongerechtigheid praten we weg en we bemantelen die omdat de dienst van God ons een last is, maar, waarscjiuwde ds., dat vergt alle krachten en de mens werkt er zich geestelijk in dood!" „Ziet u de onmogelijkheid niet en merkt u niet dat u zich dood werkt onder veler lei juk?" vroeg ds. de gemeente af, wij zend op de liefde Gods om de mens daaraan te willen ontdekken en de daardoor vermoeide mens tot Zich te manen. Hij heeft Zichzelf vernederd en Hij boog onder het recht van Gods eis. Hij heeft het juk van al onze menselijke in zettingen en ongehoorzaamheid, van hoogmoed en ongeloof, opgenomen en Hij droeg het naar Golgotha. God is rechtvaardig, eer hij de zonden onge straft liet heeft Hij ze gestraft aan Zijn Zoon. Hij heeft helse kwellingen gele den en nu zegt Hij, Die het juk meenam en tot een kruis maakte; kom hierheen, tot Mij", wees ds. aan. Bent u ook vermoeid; vouwt u wel eens uw handen en hebt U Hem uw last al voorgelegd?" vroeg ds. de ge meente af; „bent u trouw in uw kerk gang, anders leert u niet hoe belast u bent; zoek dan eerst het Koninkrijk Gods en al het andere zal u toegewor pen worden"r Ds. wees erop dat God rust zal geven. „Dat is wat anders dan de taal van ons hart die de ziel zegt rust te nemen". „Leeft u al van het gegevene, van ge nade? „Komt!" zegt Hij en Hij geeft rust van alle vijanden rondom al is hier het land van de volkomen rust nog niet. De rust hier is dat we Zijn juk, het juk van Zijn geboden, opnemen. Alleen in het houden daarvan is vrede en rust". „Laat u geen andere jukken opleg gen", waarschuwde ds. de gemeente. Het juk van Christus is voortdurend van Hem te leren, zelfverloochening en nederigheid. „Er is aldus ds. zoveel onrust en onvrede in het leven omdat er zoveel hoogmoed is; leer dan van Hem zacht moedig en nederig te zijn en U zult rust vinden voor uw zielen Toespraak. Na de prediking heeft ds. v. d. Beek tot een aantal personen een woord ten afscheid gesproken. O.m. dankte hij 'het college van B. en W., haar de kracht en zegen toewensend dienaresse Gods te mogen zijn en blijven. Ook richtte hij zich tot de aanwezige collegae van Classis en Ring, de afgevaardigden van het plaatselijk Convent van Kerken in wie hij hoopte dat de bede om éénwor ding zal leven. Voorts sprak ds. een woord van dank en bemoediging tot de eilandelijke zendingscommissie, de eer waarde heer Terlouw, bestuur en per soneel van de Chr. scholen, medewer kers aan het kerkblad „de Zaaier", be stuur en bewoners van het Rusthuis van Sjaloom, koster-organist, kerkvoogdij en tenslotte tot kerkeraad en gemeente. Ds. meende dat er na de afscheidsavond van j.l. donderdag weinig méér te zeg gen' was dan waarmee hij 4V2 jaar gele den in Sömmelsdijk zijn ambtswerk was begonnen: „de Heere zal het voorzien". Ds. J. Maasland sprak daarop een kort woord, mede namens Classis en Ring> en het Convent van kerkep. Hij dankte ds. V. d. Beek inzonderheid voor het geda ne werk als scriba/questor van het breed ministerie van de Ring Sömmelsdijk. Over het Convent van kerken zei ds. te hopen dat het gebed om éénheid in de praktijk meer gestalte zou krijgen. Spr. nam van ds. v. d. Beek afscheid als van een bescheiden, integere en zeer colle giale vriend die zijn werk met trouw deed, in stilte en onverdroten, ook door de dikwijls onbillijke kritiek. „Sommi gen aldus ds. Maasland willen een predikant die met handen en voeten preekt, U echter preekte rustig maar indringend, zo uit het hart; het is niet ongezegend gebleven. Genemuiden is goed af met uw komst en ons is het tot troost dat het welbehagen des Heeren gelukkig zal voortgaan. God zegene u en uw gezin". Ouderling dhr. KI. Mulder typeerde met Calvijn zij die in het ambt staan als heel kleine mensjes maar an derzijds ook dragers van de buitenge wone genade Gods. „Door die buiten gewone genade Gods mocht u 4V2 jaar onder ons werken, leven en dood, zegen en vloek voorstellen, mocht U ons Jezus Christus voorstellen en worstelde u uit bewogenheid voor de Troon van de Ge nade. Uw arbeid is niet ijdel geweest, God heeft zegen gegeven en U hebt zich vrijgemaakt van ons bloed. Dhr. Mulder wenste ds. ook in de toekomst de bui tengewone Genade Gods toe en hij hoopte dat ds. v. d. Beek ook in Gene muiden tot een rijke zegen moge zijn, hem en zijn gezin die zegen toewensend. Staande zong de gemeente tenslotte haar scheidende predikant Ps. 121 4 toe: „de Heer zal U steeds gadeslaan". STELLEND AM Gymver. Sparta organiseert „rondje Goeree" De gymnastiekver. „Sparta" organi seert a.s. zaterdag 14 juni weer een „rondje Goeree". Daarmee wordt ge doeld op de jaarlijkse fietstocht langs de duinen, de zee, de havens en de pol ders. Ook de Ouddorpse schurvelingen krijgen de aandacht. De fietstocht kan worden gestart aan de Ouddorpse haven, bij Bek-af te Goe- dereede of in het Haegse Huus te Stel- lendam. Men kan zichdaar voor de start, van 11 tot 1 uur laten inschrijven a 2,50. „Blijf jong; pak de fiets"; is h.et motto van de tocht. OUDE TONGE Geslaagd. Op woensdag 4 juni j.l. slaagde Drs. A. C. van der Sluijs voor zijn arts-examen, waarna de beëdiging plaats vond in de aula van de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam. B. EN W. OOSTFLAKKEE: De raad van de gemeente Oostflak- kee wordt verondersteld zich in zijn vergadering van a.s. donderdagavond uit te spreken op het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappeiyke regeling betreffende voorzieningen voor bewoners van woonwagens op Goeree- Overflakkee. Nu de stichting van één regionaal centrum niet mogelijk, noch gewenst blijkt te zijn, is op Goeree-Overflakkee overeengekomen dat elke gemeente voor een eigen woonwagencentrum zorg zal dragen. B. en W. ervaren de vraag waar het Oostflakkeese centrum te vestigen als een „moeilijke kwestie". Na enige mogelijkheden te hebben on derzocht achten B. en W. de meest ge schikte plaats gevonden te hebben op een perceel gelegen aan de Zandweg te Den Bommel, naast het bestaande woonwagencentrum. Het college kan omtrent de aanlegkosten nog geen con crete mededelingen doen omdat de on derhandelingen tot aankoop nog moe ten beginnen. Het terrein zal plaats bie den aan 6 wagens. 'Wel is duidelijk dat het Rijk QS'/o van de aanlegkosten zal subsidiëren mits er een gemeenschap pelijke regeling van kracht is. De raad wordt voorgesteld om, voor uitlopend op een definitieve plaatsbe paling, over te gaan tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling, waarin ook de overige gemeenten op Goeree- Overflakkee participeren. MIDDELHARNIS - SÖMMELSDIJK Bejaardenreis door Zeeland De Alg. Bond van bejaarden afd. Mid- delhamis - Sömmelsdijk is voornemens bij voldoende deelname op 9 juli a.s. een bustochtje te maken voor de Prov. Zeeland o.a. Veere, Middelburg, Vlis- singen enz. kosten voor de leden 35, niet leden 38,Vertrek vanaf par keerterrein Gasfabriek 8 uur, Doetin- chemsestraat. Dienstencentrum 8.15 uur. Opgeven voor deze reis maandag 16 juni Diekhuus 2-5 uur, woensdag 18 juni Dienstencentrum 2-5 uur en bij mevr. Breur,' Lijnbaanstraat 7, Middelhamis en/of mevr. van Nimwegen, Oudeland- sedijk 59, Sömmelsdijk. OUDDORP Kinderwandelmars. Op zaterdag 14 juni organiseert de Sportverg. „de Krie- kel" te Ouddorp een wandelmars voor alle kinderen. De afstanden zijn 5 en 10 km. Start om 2 uur 's middags vanaf Café „de Meulblok, Molenweg 15 te Ouddorp. Inschrijven vanaf 1 uur. In schrijfgeld 2,Na afloop ontvangen de deelnemers een mooie medaille. Toen we gevraagd werden of er een foto van Maria en Ruth gemaakt mocht worden voor Eilanden-nieuws dachten we dit niet te kunnen weigeren, het is tenslotte ons eigen streekblad. Vanzelf gaven we de verslaggever antwoord op de gestelde vragen. Maar tot onze spijt, vroegen we niet het on derschrift bij de foto te mogen lezen, voor het in de krant kwam. ■Want toen we het stukje lazen, voel den we ons bezwaard, was wat we la zen tot eer van God? Waarom word er zo'n ophef gemaakt over de doop van Maria, voor ieder die gedoopt wórd, of belijdenis des gelobfs aflegt staat er iets groots te gebeuren. ■yVe waren blij toen Maria zelf vroeg gedoopt te mogen worden, ze is ernstig voor haar leeftijd, waarschijnlijk door haar zorgelijke jeugd, maar ze is een zondig kind, als alle anderen. Ook las ik iets over een geweldige moeder, die de kinderen tot Jezus bracht. Heeft het de zelfde betekenis om kinderen in een voudigheid met veel gebreken te ver tellen van God's genade voor zondaren, door de offerande van Jezus Christus, als hen tot Jezus te brengen? Van Monica kan gezegd worden dat ze haar kind tot Jezus bracht! We heb ben dit dan ook nooit gezien als een tastbare vrucht op ons werk, waarmee we bijzonder gelukkig zouden zijn. Als er ooit vruchten zullen zijn op de zendingsarbeid in Nigeria dan zal dat niet zijn door ons, maar alleen door Hem! Met dank voor de plaatsing. Coby van Rossum. Een flink aantal genodigden bq de opening van het vernieuwde en uitge breide conferentieoord „Toppershoedje" te Ouddorp hebben vrydagmiddag de goede zorgen van het beheerdersecht paar Muurling en hun personeel erva ren. Die presentatie met een gezellige babbel, een verfrissend drankje en een smakelijke lunch was er het beste be wijs van hoe goed het op „Toppers hoedje" toeven is, temeer nu de acco- modatie meer dan ooit aan de .behoefte is aangepast. Burg. van Velzen van Goedereede die de opening verrichtte was er dan ook bijzonder enthousiast over „U zult op de (recreatie) markt een goede greep hebben met zo'n accomo- datie!" zo complimenteerde burg. van Velzen de leiding, nadat hij de voor de deur gespannen vlag had weggetrokken. Dhr. van Velzen noemde het vernieuw de „Toppershoedje" ook een aanwinst voor de gemeente Goedereede, omdat ook het gemeentebestuur het op prijs stelt als anderen, die er normaliter van verstoken zijn, kunnen genieten van de natuur en de zee die „Toppershoedje" in de directe nabijheid heeft. Het deed Goerees eerste burger goed dat „Top pershoedje" op hen uitnodigend staat te wachten en hij besloot dan ook met de wens dat velen er in de toekomst ge bruik van zullen maken. Dhr. G. Baay, dir.-recreatie-centra Nederland ging, zoals ook burg. van Velzen dat had gedaan, in zijn geluk wens terug naar het begin van „Top- TOPPERSHOEDJE: Het buitenhuis Toppershoedje werd gebouwd in opdracht van dhr. Baart de la Faille, President- Commissaris van de Handelsmy Intematio, welke My. vooral be zittingen had in het voormalig Nederl. Indië. Dhr. Baart de la Faille ging daar veelvuldig op inspectie. Hij voer dan met een boot van eiland naar eiland, waarbij het bevaren van de Straat Soenda berucht was door een dwarse golfslag waarvan de be manning soms ziek werd. 'Wan neer men de Straat bijna gepas seerd was kwam een uitgebluste vulkaan in zicht die de vorm had van een hoed(je). In het opper, van die vulkaan was het leed ge leden en kwam de zee en de be manning tot rust. Dat is voor dhr. Baart de la Faille aanleiding ge weest zijn buitenhuis, waar hij rustend was, Toppershoedje te noemen. Het buiten werd op 26 april 1957 door de raad van Goedereede aangekocht. Dat gebeurde met een gift van 50.000,van de Prov. Friesland die die gift voor een watersnoodgebied beschik baar had gesteld. De bedoeling was er een streek-conferentie- oord van te maken maar dat kwam niet van de grond. In '59 wierp burg. Kleijnenberg zich als exploitant op totdat het in 1960 in erfpacht lïwam bij de Stichting Recreatie-centra van de Her vormde Kerk. De Stichting werd vorig jaar omgezet in een inter kerkelijke Stichting die samen met de My. van Welstand (die de belangen van de Prot. minderhe den in het Rooms-Katholieke zui den behartigt), de Stichting Re creatie Centra Nederland. Het conferentieoord Toppershoedje ontvangt zomers vooral groepen van de Duitse Kerk. Het terrein is bezet met 30 bungalows en biedt plaats aan 160 tenten en toercaravans en 60 sta-caravans. pershoedje" als vakantie- en recreatie oord. Het begon in 1959 met een „bosje- huisje en nog een huis" en dhr. Baay, destijds zelf de eerste beheerder, con cludeerde dat de geschiedenis van Top pershoedje er een is van „de nood een deugd te maken". Niettemin heeft dat tot het huidige resultaat geleid waarmee dhr. Baay zich bijzonder gelukkig toon de. Hoe belangrijk de ontmoeting met de ander kan zijn, waartoe op Toppers hoedje alle gelegenheid is, illustreerde dhr. Baay met zijn eigen ervaring met gasten van de Evangelische Kirche uit Duitsland en ouderling Piet Bezuijen aan wie, zo bekende spr. hij nog dik wijls terug denkt, al kennen beiden een andere geloofsbeleving. In de goede gang van zaken op „Toppershoedje" kende dhr. Baay dhr. Muurling een gi'oot aandeel toe en hij wenste hem toe niet alleen gasten met een kerkelijke achtergrond maar ook „anderen" te kunnen bereiken. Dhr. Baay compli menteerde ook de medewerker Hans Tanis (hij was al tuinman bij Baart de> la Faille, de oorspronkelijke eigenaar van Toppershoedje)" en bood hem een boek aan. Dhr. Muurling mocht een embleem voor een gevelsteen in ont vangst nemen. Rij van sprekers. De rij van sprekers werd geopend door oud-burgemeester J. A. Kleijnen berg. Hij was destijds, in 1959, de eerste exploitant en met groot respect aan schouwde hij nu hoe Toppershoedje van een heel klein tot een geweldig groot centrum is uitgegroeid. Al even blij ver klaarde zich dhr. J. C. Komtebedde, voorzitter van de V.V.V. Ouddorp. Hij stelde „Toppershoedje" graag ten voor beeld aan andere recreatiebedrijven in de gemeente! De Duitse predikant ds. de Fockert, regelmatige gast verhief het Ouddorpse gebied tot het meest voortreffelijke voor een goede vakantie. Vooral nu de J dikant had geconstateerd dat in pershoedje de gezellige' hoekjes waard zijn gebleven was hij etitbl siast; „hier kan nog worden gespnl over de zin van het leven, juist iii| vakantie!" Namens de Stichting Goereese i meenschap werd door dhr. A. v. 4| Windt een gelukwens gesproken, spelend op het prachtige weer hooj dhr. V. d. Windt dat het ook voor pershoedje steeds mooi weer Tial blijJ Dhr. Muurling werd door hem „ej zeer bijzondere vogel" genoemd, hoog kan .vliegen, maar dhr. Muutl was het daar geenszins mee eens: zijn niet op de wereld om hoog te gen, we fladderen maar wat rond!' rigeerde hij dhr. v. d. Windt. Tenslotte kwamen nog aan het wJ „tante Mina", (mevr. wed. Hameei man), dhr. Westerduin als architecll dhr. de Geus, aannemer te DirkslatI Hij verklaarde rnet heel veel genoil aan het werk te zijn begormen enlT te hebben voltooid, slechts enkele l ken na de geplande datum. Daanl dankte dhr. de Geus allen die hadi meegewerkt en hij prees ook de sll waarin het karwei was geklaard, f vonkjes waren er zo verhaalde 1- wel eens afgevlogen maar steeds I men begrip voor elkaar gehad watt temeer met het resultaat tevredene zijn. De aanwezigheid van een deputd van de miUitaire oogstcolonne uit] Steen wij kerwold werd bijzonder prijs gesteld. Met 150 man sterk hadl de soldaten in het najaar in Toppd hoedje een gastvrij onderdak gevonJ| Nadat de genodigden gelegenheid I hadden gehad de nieuwe accomodatit| bekijken werden ze onthaald op 1 smakelijke lunch. Topperhoedje k\ zich geweldig gepresenteerd. DA] getroffen ."van deelnen I en na het ov echtgen ^tuigen wij U ...ik. Izonderheid di fke verzorging lestra, voor d( Iwezen en fan lende hulp, tij jide Tonge, ju IDoelenstraat DA getroffen hn van deelnei en na het o ader en groot ADRL echtge tetuigen wij U ank. Uit We ude Tonge, ji Oostdijk 31 Nederlandse Toppershoedje met links vooraan de cantine en rechts de nieuwbouw met slaapaccomodatie. door COB VAN HARTEN 44 „Bén jeprotesteerde Ko. „Vast weekgeld is vaste armoe, hoor. Jullie zijn je mannen een poosje kwijt, dat spaart een heleboel kosten". „Vergeet dat maar", zei Moeder. „We moeten ze eerst uitrusten! Hoeveel geld denk je dat ik gisteren uitgegeven heb? Je mag drie keer raden. En dat is nog maar alleen voor je vader en onze Evert Leen is daar niet bij". „Jan heeft drie weken loon op voor schot gekregen van de reder", vertelde Gré. „Maar ik heb bar weinig overge houden". „Nou ja, Gré, Jan is nou stuurman", plaagde Jans. „Jij houdt nu geld over". „Dat is waar ook", viel Ko bij. „Jan heeft promotie gemaakt, dus jij betaalt de tractatie". „Vader is schipper, die heeft dus een nog hogere rang. Laat moeder maar dokken", pareerde Gré. „Dacht ik het niet?" lachte Moeder. „Het draait weer op mij uit. Maar het geeft niet, hoor. Ik vind het gezellig, zo samen een bakje drinken. Het komt tóch al zo weinig voor". „Ik heb onze Leen niet aan de haven gezien. Waar is hij?" „Dat weet je toch? Hij is vandaag in de stad. Hij moet zich laten keuren voor de militaire dienst". „Dus die zijn we binnenkort ook een poosje kwijt", zei Ko. „Nou, het zal best goed voor hem zijn. De dienst zal hem wel drülen". „Heeft hij nog geen stee?" vroeg Gré. „Nee, en dat is wat voor hem. Hij li;an absoluut niet tegen nietsdoen". „Het is met zijn meisje ook af", zei Nelly, blij dat ze een nieuwtje kon ver tellen. „Wat zeg je me nou? Is dat waar, Moe? Hoe is dat gekomen?" „Dat weet ik niet. Zij heeft het uitge maakt. Onze Leen is ongenaakbaar. Ik ben blij dat Vader op zee is. Het was nu helemaal trammelant geworden tussen die twee. Het houdt maar niet op, en ik kan er hoe langer hoe minder tegen". En tot Nelly: „Hier is" geld, ga jij even wat lekkers halen in de winkel op de hoek. Kinderen hoeven er niet altijd bij te zijn wanneer grote mensen praten". „Ik vind het sneu voor onze Leen". Gré had steeds het beste met hem over weg gekund, beter dan de anderen. „Nou ja, wat geeft het, hij is nog jong", meende Jans. „Er zijn nog meer hieisjes. Teun zegt altijd: Er is geen handvol, maar een land vol". „Prettig, als je man zo'n mening is toegedaan", zei Ko sarcastisch. „Praters zijn nog geen daders", sneer de Jans terug. Ko haakte er direct op in. „Wou jij soms beweren dat „Maken jullie nou geen ruzie", suste Moeder. „Kom, we zijn er; ons poortje staat er nog en de rest zal er ook wel zijn. Wij gaan gezellig een bakje drin ken. Hè, ik vind het fijn „Maar onze mannen zijn er niet..." „Geeft niks hoor, Jans. Als de kat van huis is dansen de muizen", zei Gré har telijk. Uit een loodgrijze hemel daalde de re gen gestadig neer. Het liep tegen etens tijd en de mensen, gehuld in regenjas sen, of verscholen onder paraplu's, rep ten zich naar huis, de dagtaak was vol bracht. Langs de kant van de weg ver zamelde het regenwater zich tot grote plassen. Door de Scheveningse bosjes liep Leen naar huis. Hij was doornat, maar hij merkte het niet. Bij elke voetstap zogen zijn schoenen zich vast in de zompige grond. Hij had, zo te zien, geen haast, maar wat bezielde hem om in zulk weer te gaan lopen de lange weg van de stad naar Scheveningen? Hij voelde zich ellendig, alleen en onnut in de maatschappij. Was dat nu een jonge kerel van negentien jaar? 't Mocht wat! Zoals hij daar voortsjokte door de verla ten slingerpaden tussen het geboomte leek hij veel ouder, zo moedeloos, zo in zichzelf gekeerd. Wat was er met hem aan de hand? Toen hij bij hotel Promenade de weg ov.erstak passeerden een paar opgescho ten jongens op de fiets. Ze keken ver wonderd naar de kletsnatte Schevenin- ger die, alleen en druipnat, in de bosjes kuierde, 't Was inderdaad een gek ge zicht. De één tikte op zijn voorhoofd. „Die knul is niet goed snik", zei hij. De ander wist het ook wel. „Hè, zeun!" riep hij, vergeefs probe rend het Scheveningse dialect na te bootsen. „Wil jij zo graag verzuipen, niettan joj!" Doch Leen stapte door, hij reageerde niet. Hij had totaal geen belangstelling voor andere dingen, dan waarover hij liep te piekeren. Hij voelde zich moe en uitgerangeerd. Niemand wilde hem hebben. Hoe was het mogelijk dat de omstandigheden in zo'n korte tijd zo fi naal konden veranderen! En nu kwam dit er nog bij. Daar had hij helemaal niet op gerekend. Wat zul len de jongens wel zeggen als ze dit ho ren? Nou ja, sommigen zullen hem lij men: Jij boft. Leen, jij kan blijven va ren. Maar hij bofte niet, hij had niet eens een stee en hij had graag willen dienen. Bij de marine, wel te verstaan; de landmacht kon hem gestolen worden. Maar die moest hem evenmin. Ik schijn een ellendig, miserabel, ventje te zijn, dacht Leen wrang. Marie had gelijk. Eindelijk kwam hij thuis. Het water sijpelde met straaltjes uit z'n kleren op de mat en het zeil van het achterhuisje. Z'n pet was loodzwaar; z'n schoenen smerig. Hij had natte voeten. „Jonge! wat zie jij er uit!" schrok moeder Tina. „Hoe kom jij zo nat?" „Omdat 't regent, natuurlijk". „Ben je dan niet met de tram meege komen? Wat ben je laat! Hadden ze dan de hele dag nodig om jou te keuren?" - Leen werd opstandig. „Ach mens!" zei hij ruw. „Begin jij ook al? Ik heb een paar uur door de stad en door de bosjes gezworven Ze waren al gauw klaar met mij te keu rendaar hebben ze niet de.'ganse dag voor nodig gehad. En ik ben afge keurd, nou weet je het". „Waarom ben je afgekeurd? Heb je wat onder de leden?" „Ja, alles is te groot, ik ben te fors gebouwd. Die dokter moest tegen mij opkijken. Ik imponeerde hem met mijn Tarzanfiguur. Is het nou goed?" Hij keek z'n moeder zo vreemd, zo wild aan, alsof hij haar iets doen wou... Maar opeens viel hij neer in een stoel, een goeie stoel nog wel, zo maar, in zijn kletsnatte plunje, 'en hij begon te huilen, onbeheerst, als was hij een klein kind. „Ik ben te schraal, ik ben te tengtl ik ben onder de maatIk deug n«j gens voor, hoor je dat! Hoor je dal snikte hij. „Niemand wil mij heW^I niemand!" Zijn moeder legde haar hand op i schokkende hoofd; ze streelde en troi)S| te hem. Hij kalmeerde wat. „Jongen", zei ze. „Het is wel niet l^ voor je, dat begrijp ik best. Maar is nu zó erg dat je afgekeurd bent? K jongens die zouden willen dat ze n'l onder dienst hoefden. Jij moet je al'l niet zo aantrekken. Jij doet net alsof verloren bent. Schaam je. Je bent f zond en je kunt werken". Leen schudde z'n hoofd. Hij duw(ie| zijn moeder weg. „Dat is het niet alleen", zei hij lend. „Maar alles zit mij tegen, lit 1*1 niet eens een stee! Schipper Jan neej mij niet; m'n meisje wil mij niet en» dienst moet mij nietI" Dat waren kwade dagen voor W| En niet alleen voor hem, doch ook ^"T zijn moeder. Zij zag in hem almeerol zelfde karaktertrekken rijpen, die "'l haar man bezat. Het vervulde haar nj grote zorg, wanneer zij de jongen zitten in de grote stoel in het hoekje het raam, gramstorig en piekerend, zonder enige interesse voor wat om h'"! heen gebeurde. (Wordt vervoUl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2