'r. V. Rossum met twee bescherme lingen uit Nigeria met vakantie Van Beek's Luchtvaartbedrijf gaat katoen sproeien in Marokko |6 pracht pentekeningsn in ansichtformaat Levi's h. j. struijlc Exoiriiiindesituur Sommelsdijk Fusie aanstaande met Groningse partner i^^fc jaargang Vrijdag 6 juni 1975 No. 4393 €HR. STREEÏKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Een van de meisjes wordt a.s. dinsdag gedoopt ^^^^pi iuwsl jSTICHTING CARILLON GOEREE I^RASVIER VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelbamis PLAIDS voor in de auto, voor op de bank, BVIet de Orgelvrlenden op reis OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 3075 Avond-vierdaagse in Den Bommel Plaatselijk nieuws OOLTGENSPLAAT BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS 1 TEL. 01870 - 2043 1 iHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ Aij&- POSTBOX e - MIDDELHARNIS [Bedactie «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunalsdyk ÏTel. (01870) 2628 Na 3.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMBNCSPB13S f 6,9S FER EWARTAAlk ADVEBTENTIERRIJS 23 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. p/l) aan |rt 1974 uifgt- benrfi |t zijn er- de ikwekei piagmorgf: mogeli liiiiiiiiiiiiiiii De twee Nlgeriaanse meisjes die al Sinds maart van het goede IVIelissantse leventje genieten, er schoolgaan, hun vriendinnetjes hebben en op de boerde rij i an de Fara. van Kossum met de dar tele jonge geitjes stoeien, zouden best hier willen blijven Ze zijn de be st iierraelingetjes van zendings-zuster Coby van Kossum uit Dirksland en sa men met haar zijn de twee gitzwarte meiskes tot 3 juli met vakantie in Ne derland, Eén van hen zal daar levens- lans; een diepere herinnering aan be waren want a.s. dinsdagavond staat er in {ie Geret. Gemeente iets groots te ge- De meisjes jnet Zr. v. Rossum op de foto; links Maria, rechts Ruth. beuren. Dan zal de oudste van de twee, de 12 jarige Maria, in een heidense stam geboren, de Heilige Doop ontvangen en, klein maar wijs als ze al is, zal ze dat als een wonder ervaren Het is een wonder want de meisjes, Ruth van 9 en Maria van 12 zouden óf gedood zijn of heel primitief, in een heidense stam, zijn opgegroeid als daar niet in het dorpje Ikachi de zendings- Door de Stichting Carillon Goeree is, Ivei's van de pers, een mapje met 6 ge- itel^ende vroegere stadsgezichten van het Tstadje Goedereede verschenen. De pen- Jtelieningen zijn gemaakt door Aai Boo- rgerman uit Middelhamis, die zich met [steeds meer succes op deze stijl toelegt. jOok nu weer is hij er voortreffelijk in [geslaagd en offset-drukkerij Kranse maakte het eindresultaat extra mooi door ze op getint wergé, oud hollands, af te drukken. Het mapje kaarten kost 3,50 en kan besteld worden door storting op gironr. 3398308 tn.v. Stichting Carillon Goeree te Goedereede. De opbrengst komt ten goede aan de vorming van een fonds voor een carillon in de in restauratie zijnde domtoren van Goedereede. We wallen ze graag aanbevelen want ze zijn heel mooi! Voor 5,-^is een tekening van groter formaat te verkrijgen, even eens een gezicht op Goedereede, gete kend door de hoofdonderwijzer dhr. van Doom. nderweill Ve beWf-l Verwerp' is aangej er tenvyï ■a in hf i gevolg "1 rdt afg«;| ■oorgro»! geeft ee»| even tijd KO'I :aten. post ViTas geweest. Ruth werd daar 9 jaar geleden gebracht door een oude man die haar redde van de dood omdat haar moeder bij haar geboorte gestor ven was. Maria belandde 6 jaar geleden op de post als verzorgstertje van haar zusje van 2V2 dat, hoe goed verzorgd ook, toch aan tuberculose overleed. Zr. van Rossum die Ruth al in haar huis had opgenomen schikte ook een plaatsje in voor Maria en zo kregen de beide weesjes toch weer een geweldige moe der. Een moeder die hen tot Jezus brachtDe kleine Ruth was al eer der in Nederland bij welke gelegenheid ze werd gedoopt. Aan Maria wordt de doop dinsdagavond bediend nadat ze, In het Engels, de geloofsbelijdenis zal heb ben uitgesproken. xMet zo'n tastbare vrucht op haar werk is Zr. van Rossum bijzonder gelukkig. Ze hoopt de meisjes verder te begelei den en op te voeden en ze hoopt ook dat beider v/ens in vervulling zal gaan. Ruth wil onderwijzeres en Maria wil verpleegster v/orden. Zr. van Rossum zal ze er graag toe brengen in de hoop dat ze straks hun kennis ten goede zul len laten komen aan hun eigen Nlgeri aanse volk waar, in vele gebieden, nog heel veel hulp nodig is. Uitgezonden door de Ger. Gemeente werkt Zr. van Rossum nu al 11 jaar in Nigeria, naar ieder die haar kent dui delijk is, „met hart en ziel". „Maar...", zegt ze vvrat verdrietig, „het gaat steeds moeilijker worden". Niet dat ze moeite zou schuwen maar de tekenen wijzen erop dat de post te eniger tijd misschien niet meer gehandhaafd zal kunnen wor den zoals al eerder van sommige andere Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 MiÉlisiMjSïSiS'ïJt^ii Oud huisje in de Kerkstraat. OOSTDIJK 53 - 61 Morgenochtend zullen 3 van de T sproeivliegtuigen, van het type Piper Pownee, van Van Beek's Luchtvaartbe drijf te Melissant op eigen kracht koers zetten naar Marokko. Ze hopen daar in de loop van maandag te arriveren. Ge drieën hebben ze daar tot oktober werk aan het bespuiten tegen insecten van 10.000 ha. katoen. Die oppervlakte zal 6 a 7 keer bewerkt moeten worden. Het uitstapje naar Marokko is de lei ding van Van Beek's luchtvaartbedrijf bijzonder welkom. In Nederland opere ren momenteel teveel sproeibedrljven om alle voldoende werk te hebben, zo dat emplooi over de grenzen gezocht moet worden. Het Melissantse bedrijf is daar voor treffelijk in geslaagd en wellicht nog in teressanter is het haar aangeboden con tract waarmee eveneens in Marokko voor de a.s. winter voldoende werk voorhanden is. De wintermaanden zijn in eigen land het minst productief zodat een vulling van die periode des te wel- komer is. Overigens is de gang naar Marokko een geheel eigen initiatief van Van Beeks luchtvaartbedrijf; contacten met het Min. voor Ontwikkelingshulp hebben daarentegen nog geen enkel po sitief resultaat opgeleverd. In Nederland is de juli-maand de drukste maand voor een luchtsproeibe- drijf. Nu van Beek 3 vliegtuigen van haar vloot elders tewerk stelt zal ze haar capaciteit aanvullen door toestellen van collega bedrijven in te zetten. Daar naast ligt het in de bedoeling om de be drijven van Van Beek en Mastboom's vliegbedrijf te Groningen te fuseren. Dat zal al binnenkort gestalte krijgen. Dhr. J. L. V. d. Baan zal de directie gaan voeren; de naam van de nieuwe combi natie is nog niet vastgesteld. Het bedrijf zal in Melissant gevestigd blijven. De 3 toestellen die in Marokko zullen gaan werken zullen bemand zijn door de vliegers W. M. Heutink uit Haam stede, J. van Zuylen uit Boskoop en D. V. d. Smissen uit Brussel. Als grond- werktuigkundige gaat dhr. G. van Krie ken uit Stellendam mee. posten gebleken is. En dat verdriet haar want het gaat zo goed; er zijn nu al een aantal buitenklinieken, er is een Bijbel- school en een v/eeshuis waarin meer dan honderd kinderen zijn opgenomen! De medische verzorging is er vooruitge gaan en dat kan ook van het christen dom gezegd worden, maar met spijt moet Zr. van Rossum constateren, dat er veel oppervlakkigheid is. Die kenmerkt zich ook in het dage lijkse leven, naarmate de ontwikkeling zich laat gelden en die voltrekt zich in Nigeria in een onwaarschijnlijk snelle vaart. De jongelui die een vak geleerd hebben trekken naar de stad en brengen nieuwe ideeën naar de binnenlanden. In Nigeria wordt ook al drug-gebruik ge constateerd en de vergrijpen nemen hand over hand toe. De lonen worden er, gedicteerd door de Overheid, om hoog gestuwd en ook de 135 Nigeriaanse werknemers op de zendingspost willen daarvan mee profiteren, wat de Zending voor onverwacht hoge kosten stelt. De vraag is hoe lang dat kan worden vol gehouden en de nog belangrijker vraag is ook hoe lang de aanwezigheid van de zending nog getolereerd zal worden. Afrikaanse regeringen kunnen soms grillige beslissingen nemen Zr. van Rossum ziet de toekomst niet zo rooskleurig in. „Soms is dat alles ontmoedigend maar er zijn gelukkig al tijd weer dingen die je moed geven om verder te gaan". Er zal gewerkt worden zolang het kan. Er zal geëvangeliseerd worden en de meisjes zullen onderwe zen worden in handvaardigheid, op de post is dat in goede handen. Daarom heeft Zr. van Rossum andere plannen: Ze wjl, nu het nog kan, in minder be zochte gebieden gaan evangeliseren. Vorig jaar december leefde en woonde ze één maand in zo'n gebied en, wan neer ze straks terug is, wil ze dat gaan voortzetten. „Nu het nog kan proberen we nog zoveel mogelijk mensen met het Evangelie in aanraking te brengen", neemt ze zich voor. Van de post krijgt ze de mogelijkheid om dat te doen want in haar plaats zal er een vervangende kracht worden aangetrokken. Zr. Coby van Rossum uit Dirksland zal dan weer gaan pionieren met de boodschap waar uit ze zelf leeft en waarin ze kracht vindt dat alles te mogen doen. Ook dit jaar organiseert de Ver. van Orgelvrienden (V.V.O.) weer een orgel- reis voor haar leden en verdere belang stellenden. Deze reis vindt plaats D.V. zaterdag 14 juni. Ditmaal brengen we een bezoek aan het Pels-v. Leeuv,?en- orgel in de Herv. Kerk te Groot-Am- mers, het Vierdagorgel in de Oude Kerk te Veenendaal en de Stevenskerk te Nijmegen, die niet minder dan 4 orgels bezit. We namen in ons reisschema ook een bezoek op aan het Bijbels Open luchtmuseum (de Heilig Landstichting). Voor orgelliefhebbers ongetwijfeld een aantrekkelijk programma. Zij, die wil len deelnemen aan deze reis, moeten zich z.s.m. opgeven bij de secretaris: A. Dekker, Nieuweweg 45, Stellendam, Tel. (01879) 13 23 (telefonische aanmel dingen liefst tussen 18 en 19 uur). De reisprijs bedraagt 28,tijdens de reis te voldoen. Nadere bizonderheden wor den U na aanmelding toegezonden. De aanmelding sluit 11 juni. KONINKLUK eOBOeSRitSRD OUDDORP Oud papier. De muziekver. en de drumband maken bekend dat op a^s. za terdag 7 juni het oudpapier weer zal worden opgehaald. Ook oude lorren worden gaarne meegenomen. Ieder wordt verzocht alles aan de openbare weg neer te zetten. Geslaagd. Woensdag 4 juni slaagde aan de sociale academie de Neijenburgh te Culemborg voor het examen van maatschappelijk werkster Netty Verha- ge te Ouddorp. MIDDELHARNIS (Ingezonden) Op woensdagmiddag 4 juni maakte een groep bezoekers van het Diensten centrum een excursie naar het natuur gebied aan de Vogeldijk tvissen Som- melsdijk en Dirksland, onder begelei ding van dhr. D. Hoogzand. Het is jam mer dat er zo weinig bezoekers gebruik gemaakt hebben van deze gelegenheid, want het was geweldig mooi en interes sant wat dhr. Hoogzand ons te vertel len had over de planten en bloemen alsmede de diverse vogelsoorten. Wij moesten vaak aan onze jeugd te rugdenken toen wij in de polders en op de dijken speelden temidden van het natuur, als je op de Vogeldijk rondwan delde in de stilte van dit prachtige stuk polder. Wat ook tot je doordringt is het besef dat je vroeger de planten en bloemen overal tegen kwam en nu alleen nog maar in een beschermd gebied. Mocht er nog eens zo'n excursie zijn dan zou ik alle bejaarden willen oproe pen om zoveel mogelijk hier aan deel te nemen. Het is werkelijk de moeite waard om een bezoek te brengen aan dit mooie stukje natuur want wij hebben toch zo weinig stukjes natuur waarvan wij kunnen genieten. Mw. B. van Zijl-Knöps Middelharnis. 13 maart j.l. een krediet beschikbaar gesteld voor de uitvoering van genoemd plan, dat achter de woningen (langs de Spui) zal worden aangelegd. Zodra de desbetreffende begrotings wijziging de goedkeuring van gedepu teerde Staten heeft verworven, zal het plan zo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Burgemeester en Wethouders stellen er prijs op met de bewoners hierover van gedachten te wisselen. Daartoe zijn zij uitgenodigd om op maandag 9 juni a.s. des avonds half acht in het Veren, gebouw „'t Centrum" aanwezig te zijn. Oud inwoner overleden. Op de leeftijd van 84 jaar overleed in haar woonplaats Zevenbergen, mevr. Willempje Paasse, weduwe van de heer Wouter Beijer. Maandag j.l. had aldaar de begrafenis plaats. ACHTHUIZEN Geslaagd: Een dezer dagen behaalde Marja Camphens het diploma Kapster, zij volgde de 2-jarige cursus vakoplei ding voor kapster te Rotterdam. Op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, resp. 16, 17, 18 en 19 juni wordt door de Gymver. ONA in Den- Bommel een Avondvierdaagse gehou den. Iedereen kan daaraan meedoen, jong, oud, klein en groot, want er is keus uit verschillende afstanden, t.w. voor groep 1-5 km per avond en voor groep 2 - 10 km per avond. Wie de 4 avonden uit loopt ontvangt een medaille of lintje. De start vindt plaats om 7 uur vanaf de gymzaal. Inschrijfgeld 2,50. Opgave tot deelname kan plaats vin den tot uiterlijk 13 juni a.s. bij de vol gende adressen: Mevr. v. d. Sluys, Ben. Oostdijk, tel. (01871) 472 of dhr. W. Riet veld, Pr. WUl. Alexanderstr. 6, tel. (01871) 644 (na 7 uur). DIRKSLAND Ledenvergadering Chr. School De Ver. tot St. en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Dirksland houdt D.V. donderdag 12 juni' a.s. alge mene ledenvergadering. De voorzitter, dhr. L. Bestman zal mededelingen doen omtrent de bouw van de nieuwe kleuterschool en de ge meenschapsruimte bij de Prins Mau- ritsschool. Er zal een nieuw bestuurslid gekozen moeten worden, omdat de heer L. Bakker zich niet meer herkiesbaar stelt. MELISSANT Scholen-sportdag Bij gunstig weer zal op de terreinen van „Melishof" te Melissant de gymnas- tiek/sportdag dinsdag 10 juni a.s. ge houden worden. De deelnemende scholen zijn: de OX. scholen van Dirksland en Melissant en de Chr. Scholen van Melissant en Dirks land. In groepsverband worden presta tieoefeningen verricht; zijn er lijnbal- spelen en is er een speurtocht. Om omstreeks 4 uur zal Burgemees ter Bos van Dirksland de prijzen uit reiken. Hoorzitting uitvoering rioleringsplan achter de Molendijk Alle bewoners, eigenaren van panden aan de Molendijk hebben van Burge meester en Wethouders van Oostflak- kee een brief ontvangen betreffende de uitvoering van een rioleringsplan ach ter de Molendijk te Ooltgensplaat. De Raad heeft in zijn vergadering van

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1