Bouw 3e Gezins vervangend tehuis zal niet worden vertraagd Ds. Jacobus Koelman te Sluis Goede resultaten oi Delta Solistencon- cours te Stellendai Raad Dirksland accoon met woonwagenkampl voor acht wagens Zeeuwse wandelingen Nieuiiirs Werktuigendagen 1975 opnieuw sukses IFAMILJ kuni onz< RAAD MIDDELHARNiS uit de kerken Fl Bladz. 2 «EILANDEN-NIEUWS» De voorgenomen bouw van het 3e ge zinsvervangend tehuis van de Prot. Chr. Stichting voor Geestelijke en Soc. zorg aan hulpbehoevenden op Goeree-Over- flakkee, gepland achter huize „Sjaloom" behoeft niet te worden vertraagd door het feit dat G.S. nog geen goedkeuring hebben verleend aan de grondverkoop door de gemeente aan de Stichting. Dat bleek in de j.l. donderdagavond gehou den raadsvergadering toen daarover door dhr. G. C. Joppe (C.H.U.) een wat verontruste vraag werd gesteld. „Het zou bijzonder te betreuren zijn als door de verdaging van 2 maanden door G.S. er een vertraging op zou tre den", opperde dhr. Joppe, wetend van de grote behoefte die er is. Burg. van Es zag evenwel geen grote moeilijkheden omdat G.S. al wel accoord gegaan zijn met de bestemming, óp grond waarvan door B. en W. aan de Stichting al bouwvergunning is ver leend. De Stichting kan derhalve de bouw beginnen, zij het dan ook dat die even plaats vindt op grond van de gemeente zolang de goedkeuring van G.S. niet compleet is. Voetbalveld Nieuwe-Tonge. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring van G.S. tot aankoop van grond in Nieuwe Tonge t.b.v. het nieu we voetbalveld. Dhr. J. Huyssen drong er op aan dat er spoed betracht zal worden bij de aanleg. Ook burg. bleek daar voorstander van, maar de grond was nog slechts enkele dagen geleden overgedragen. Door Gem. werken wor den momenteel plannen voorbereid.' Onderwijszaken. Een hele serie te behandelen onder wijszaken leverde de raad geen pro blemen op. Een krediet van 2650, werd gevoteerd voor de aanschaf van toestellen t.b.v. het bewegingsonderwijs voor de Chr. kleuterschool te Nieuwe- Tonge. Een vergelijkbaar voorstel was er t.b.v. de Chr. Kleuterschool te Mid- delhamis, waarvoor een krediet van 3400,werd uitgetrokken. T.b.v. de aanleg van een C.V.-instal- latie in de Chr. kleuterschool „Pr. Ma rijke" te Stad aan 't Haringvliet werd een krediet van 25.260,gevoteerd en 2150,voor leer- en hulpmiddelen bij het bewegingsonderwijs. Een bedrag van 6400,werd be schikbaar gesteld voor de „aanvullende inrichting" van de speel-werklokalen op de Openbare kleuterscholen en een kre diet van 20.000,werd gevoteerd voor de „aanvullende Ie inrichting" van de J. C. van Gent-school. Een en ander houdt verband met de te verwachten stijging van leerlingen. Dependance. Door mevr. van Loon werd ernaar geïnformeerd in hoeverre er plannen zijn voor de stichting van een dépen dance van de J. C. van Gentschool in de nieuwbouw. Die zijn zo bleek uit de beantwoor ding door weth. Koppelaar nog niet direct aanwezig. Er, komt eerst bij de J. C. van Gentschool een gemeenschaps ruimte die dienst kan doen als 2 leslo kalen. Later, wanneer de nieuwbouw nog verder uitbreidt en er voldoende aanbod van leerlingen is kan er een school van enige omvang worden ge sticht. Bejaardcnreis. De raad ging gaarne accoord met het voorstel een bedrag van 1600,be schikbaar te stellen als gem. tegemoet koming (a 8,per persoon) in de ko mende bejaardenreis naar de Koningin. De bejaarden betalen zelf 30,de reis kost 38,per deelnemer(ster). Dhr. P. Krijgsman vond het een pracht gebaar: mocht het bedrag nog wat uitlopen, dan hebt u later met ons geen moeite!" liet hij de voorzitter weten. Gemeente-rekening. De op de publieke tribune aanwezige ambtenaar Krijgsman kreeg publieke lijk een compliment voor de vlekkeloze manier waarop hij de raad de gemeente rekening 1973 presenteerde. Het netto batig slot blijkt 575.710,07 te bedragen en dat vermocht de raad in een opperbeste stemming te brengen. „Een goed resultaat!" vond ook dhr. L. C. Kievit (P.v.d.A.). Hij meende dat ook 1974 goed uit de bus zal komen waarbij hij de kritische vraag stelde naar de oorzaak ervan: „of we hebben bijzonder efficiënt gehandeld of we heb ben te weinig gedaan", overwoog hij. Het bracht hem opnieuw op de ge dachte dat er sneller aan de zwembad-* plannen gewerkt moet worden. De voorz. zegde hem toe dat de raad spoe dig geinviteerd zal worden een excur sie naar een aantal baden te maken. Oefen-pop. De E.H.B.O.-Ver. te Nieuwe Tonge werd bedacht met een subsidie tot een maximum van 500,voor de aan schaf van een oefen-pop voor mond op mond beademing. Waterleiding. Bij de vaststelling van de jaarreke ning 1974 van de Stichting „De Drink waterleiding Goeree-Overflakkee" kwa men n.a.v. de bespreking daarover in de raad van Goedereede de uitke ringen ter sprake die de v.m. voorzitter en v.m. secretaris hadden ontvangen. De voorz. vergeleek de regeling met de re geling die wordt getroffen wanneer een wethouder niet meer herkozen wordt. Dat is gehalveerd en in één keer afge rekend, naar de voorz. kon verzekeren met tevoren verkregen instemming van Gedeputeerde Staten. „Het zal alles wel met een sisser af lopen" veronderstelde de voorz. over de bezwaren die de raad van Goedereede bij G.S. heeft ingediend. GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester. Het spreek uur van de burgemeester van Goede reede zal deze week niet vrijdagmiddag plaatsvinden, maar in plaats daarvan vrijdagmorgen van 9 tot 10 uur. Op 5 juni is het juist 300 jaar gele den, dat ds. koelman moest kiezen. Wilde hij zich niet onderwerpen aan de overheid van Sluis, dan moest hij bin nen acht dagen de Stad en de Generali teitslanden, zoals het tegenwoordige Zeeuws-Vlaanderen genoemd werd, verlaten. Hij koos het laatste. Wat was de reden dat hij werd weg gestuurd? In een paar artikelen wil ik iets over deze strijdbare figuur vertel len. Dan komen we ook te weten waar om hij werd afgezet. Hij werd te Utrecht geboren, waar schijnlijk in het jaar 1632. Van zijn kin derjaren is 20 goed als niets bekend, evenmin van zijn familie. Na zijn eind examen gymnasium gaat. hij aan de Universiteit in zijn geboorteplaats stu deren in de filosofie en de theologie. Met grote waardering spreekt hij over zijn leermeester prof. Voetius. Wanneer hij later in moeilijkheden verkeert en dat is dikwijls gebeurd gaat hij naar Voe tius in Utrecht om raad te vragen. Vraagt iemand hem om inlichtingen in duistere zaken, dan verwijst hij naar uitspraken of geschriften van Voetius. De waardering was wederkerig. Voetius noemde hem een van zijn beste leer lingen. In 1657 is hij afgestudeerd, hij is doc tor in de wijsbegeerte en kandidaat in de theologie. Gedurende 5 jaar werkt hij als ambassade-predikant bij onze ge zanten in Denemarken en Brussel. In Sluis. In 1662 vertrekt hij naar Sluis, waar hij bevestigd wordt door de oudste van zijn twee collega's: ds. Montanus. Al spoedig komen hier de moeilijkheden. Ds. Koelman was een militante figuur, een strijder voor wat hij meende dat recht was, iemand die wist wat hij wil de. Een man van innige vroomheid, die steeds op heiligheid des levens aan drong. Hét zijn vooral deze drie dingen, waartegen hij met alle kracht en wel sprekendheid te keer gaat: a. Strijd voor de rechten van de kerk tegen de overheid. b. Het handhaven van de tucht en het heilig houden van Doop en Avond maal. c. Afkeer van formulieren en feestda ggen. In zijn dagen waren de rechten van kerk en overheid tamelijk vast ineenge strengeld. Maar volgens Koelman mocht de overheid geen kerkelijke macht uit oefenen. Evenmin mocht de kerk heer schappij voeren in de staat. Bij het be roepen van een predikant bijvoorbeeld zaten er in het Collegium qualificatum (een soort beroepingscommissie uit de classis) ook twee leden van de magi straat. Toen nu bij verkiezing van ouderlingen en diakenen de magistraat van Sluis drie afgevaardigden zond, diende Koelman hiertegen een fel pro test in. De classis Walcheren gaf de kerkeraad gelijk en de zaak werd ge sust (Sluis lag in de Generaliteitslanden en behoorde tot de classis Walcheren). Zonder aanziens des persoons trad hij tegen het stedelijk bestuur van Sluis op. De leden van de vroedschap waren lid van de kerk, uiterlijk rechtzinnig, maar van een heilig godvruchtig leven werd niet veel gezien. Hun dagelijkse wan del verwekte ergernis, vooral bij de kerkeraad en ds. Koelman, 't Was 's- morgens naar de kerk, maar 's avonds naar de danszaal of „zingend en krij tend langs kaaien en wegen". Streng trad Koelman op tegen de „ongevoeg lijke nachtdanserijen", wie er aan had den deelgenomen werden gecensureerd. Ook het kaart- en dobbelspel en het jaarlijks bezoek aan de kermis te Brug ge werden vanaf de preekstoel met fel le woorden afgekeurd. Evenals „de aanstotelijke onordelijk- heden op de jaarmarkt, vooral door lieden van vuile zangen". Hij wilde zelfs de orgels uit de kerken verwijderen. Strenge tucht. Het spreekt wel vanzelf dat Koelman niemand ontzag. Burgemeester Sluymer had vanwege dronkenschap ergernis verwekt, had ook gevochten op straat. Hij wordt door de kerkeraad ver maand en wordt gesommeerd om voor de volledige kerkeraad schuld te be lijden. Een ander geval van commies Brie- nen. Vóór de viering van het H. Avond maal gaan ds. Koelman en een ouder ling hem opzoeken om hem te onder houden over zijn herhaaldelijke dron kenschap. De commies barst in vreselijk vloeken uit, werpt zich op Koelman en slaat hem op de borst, zodat de ouder ling tussenbeide moet komen. Bij hun vertrek vaart de comUpies voort „te schelden en vloeken als een Simeï". Dit zijn maar een paar voorbeelden, maar dergelijke gevallen kwamen her haaldelijk voor. U begrijpt dat Koelman zich door dit strenge optreden veel vijanden maakte, vooral onder de stadsregering. Dat blijkt ook in augustus 1666 als in Sluis de pest uitbreekt. Met zijn vrouw Anna Hus bezoekt hij de zieken en brengt hun de troost van het Evangelie. Maar het wordt hem door de Magistraat verboden omdat ze bang zijn dat hij door van huis tot huis te gaan de be smetting zal overbrengen. Ze mogen hun huis niet meer verlaten. Geen formulieren. De grootste moeilijkheden heeft ds. Koelman ondervonden door zijn afkeer van de formulieren bij Doop en Avond maal en de gebeden die erbij horen. Ze bevorderen de „sleur- en slender- dienst". Hij wil vrij bidden, „bidden uit de borst", zoals hij het noemt. In zijn boekje over „De plichten der ouders om de kinderen voor God op te voeden", wijst hij de ouders er op om ook hun kinderen vrij te leren bidden en het na tuurlijk ook zelf te cioen. Als hij 10 jaar predikant in Sluis is, gaat hij de sacramenten bedienen zon der gebruik van de formulieren, die hij „banden des doods" noemt. Hij houdt dan een vrije toespraak in de geest van het formulier. Eens moet hij de doop bedienen aan een kind, waarvan de vader een familie lid is van een regeringspersoon. Als hij bezig is met zijn vrije toespraak, roept de doopvader: „Dominee, ik versta niet wat u zegt, ik verzoek u het formulier te lezen". „Zwijg, gij hebt hier niets te zeggen", is het niet erg tactische antwoord. Toen hij tijdens een classisvergade- ring te Middelburg preekte en ook de doop bedienen moest, deed hij het even eens zonder formulier. Ook wilde hij niet op de tweede feest dagen (Pasen, Pinksteren en Kerstdag) preken, hij stond zijn beurt dan £if aan een collega. Hij meende dat deze feest dagen de zondag zouden verdringen. Hij stelde ze gelijk met de heiligen dagen der Roomse kerk en noemde ze „een brug naar Rome". Jammer dat hij zo hardnekkig vast hield aan deze dingen, bijzaken werden voor hem soms hoofdzaken. Maar hij be schouwde het als een consciëntie-zaak, die hij niet kon opgeven. Ze zijn tenslotte na veel geschrijf en vergaderen de oorzaak van zijn afzet ting geworden. Hierover in het volgende artikel. Middelburg. L. van Wallenburg. NED. HERV. KERK Beroepen te: Nunspeet en Veenendaal H. Vreekamp te Oosterwolde; Soest en Voorthuizen P. v. Harten te Dinteloord; Gouda R. V. d. Hoef te Zeist; Zwolle G. Wisgerhof te Bergsenhoek; Opheusden, Waarder en Woudenberg P. Molenaar te Jaarsveld. Bedankt voor: Lexmond G. Westland te Scherpenzeel; Numansdorp G. Wis gerhof te Bergsenhoek; Oldebroek J. den Dikken te Benthuizen. Kinderdijk: Wegens vertrek naar Kootwijk, nam ds. F. Luitjes afscheid met een predikatie over Johannes 16 33. Ds. H. A. Labrie: te Den Ham gaat met emeritaat. Hij nam afscheid met Matth. 28 20. Ds. Labrie is 65 jaar en werd in 1935 predikant te Goedereede. Vervolgens diende hij de gemeenten van Wapenveld, Ermelo en sinds 1949 die van Den Ham. Ds. H. J. Smit, jeugdpredikant te Utrecht staat 25 jaar in het ambt. Hij aanvaardde dat in 1950 te Genderen, vertrok in 1957 naar Stellendam, in 1965 naar Oud Alblas en v/erd in 1968 Jeugd predikant. Ds. H. W. V. Kooten te Hillegersberg is eveneens 25 jaar predikant. Hij werd dat in 1950 te Langerak, van waar hij in 1954 naar Hasselt vertrok. Daarna stond hij te Oud-Beijerland van 1961-1966; te Harderwijk van 1966 - 1970 en sinds dien te Hilligersberg. GEREF. KERKEN Beroepen te: IJsselmuiden P. Schoe- man kand. te Kampen; Baflo en Zuid- wolde E. Haverkamp te Assen; Oud- Loosdrecht W. Zwerver te Leusden; Rotterdam A. Griffioen te Doom; Baam C. V. Zuylen te Schiedam; Zuidlaren E. V. Wieren te Appingedam. Aangenomen naar: Loosdrecht W. Zwerver te Leusden; Amersfoort J. Meynen te Culemborg. Bedankt voor: Diemen en Dordrecht J. Meynen te Culemborg. Met enieritaat: Ds. Th. v. Andel te Amsterdam gaat wegens het bereiken der 65 jarige leeftijd met emeritaat. Hij werd in 1936 predikant te St. Pancras en diende voorts de kerken van Sou burg; Vlaardingen en Amsterdam. Ook Ds. J. de Lange te Aduard gaat met emeritaat. Hij w^erd in 1938 predikant te Lunteren en stond vervolgens te Haarlemmermeer, Lemmer en Aduard. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Lutten F. Bijzet kand. te Damwoude; Beverwijk K. Folkerts- ma te Musselkanaal; Oldehove J. de Feyter te Hoogezand. Aangenomen naar: Garrelsweer kand. F. Bijzet te Damwoude. Bedankt voor: Aduard en 12 andere beroepen kand. F. Bijzet te Damwoude; Barendrecht (b.v.) J. Stuy te Steenwijk. Axel: Na bevestiging door Ds. W. Ra ven te Almelo, deed ds. J. Verkade, ge komen van Groningen, intrede met 1 Thess. 5 24. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Boskoop D. Biesma te Veenendaal en C. Verhage te Den Haag; Den Haag-Z H. v. d. Schaaf te Dord recht en K. Velema te Leeuwarden. Beroepen te: Emmeloord H. v. Mulli-- gen te Rotterdam-Z; Rotterdam-O J. Kievit te Ermelo; Boskoop J. Verhage te Den Haag; Culemborg A. v. d. Weerd te Damwoude; Den Haag-Z H. v. d. Schaaf te Dordrecht. Bedankt voor: Middelhamis A. v. d. Weerd te Damwoude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Gorinchem N. Schreuder te Goes; Werkendam A. Vergunst te Veen; Hoofddorp J. v, Haaren te Amersfoort. Bedankt voor: Zeist R. Bogaard te Leiden; Nunspeet A. Hoogerland te Krabbendijke; St. Philipsland en Gouds waard ds. P. Blok te Dirksland; Apel doorn J. Verwey te H. I. Ambacht, Hoogvliet P. Honkoop te Kampen. GER. GEM IN NEDERLAND Beroepen te: Temeuzen M. v. Beek te Opheusden. Hoewel op dit ogenblik de juiste cij fers nog niet kunnen worden vastge steld is het al zeker dat het aantal be zoekers aan de op 14 en 15 mei gehou den Werktuigendagen te Liempde gro ter geweest is dan ooit. In elk geval melden de Spoorwegen een verdubbe- liijg van het aantal passagiers dat ge bruik heeft gemaakt van de zo gewaar deerde faciliteit, aan het station een kombinatiekaart voor reis en toegang te kopen en uit te stappen bij de halte Liempde, die alleen tijdens de Werktui gendagen in gebruik is. Volgens de rijkspolitie was het aan tal auto's ook groter dan de vorige keer maar gelukkig kon het verkeer, dank zij veler inspanning, behoudens in de eerste uren toen een file ontstond, zon der problemen worden verwerkt. Het weer werkte mee. Na een natte voorbereidingsperiode, waarin de organisatoren het hart wel eens hebben vastgehouden voor de toe stand van het terrein, zijn de Werktui gendagen zelf begunstigd door vrijwel droog en zelfs overwegend zonnig weer. Alle bezoekers konden gaan en staan waar ze wilden en zodoende konden er zaken worden gedaan. Het bordje „ver kocht"' aan trekkers, maaidorsers en andere apparatuur getuigde ervan dat er zaken werden gedaan en zoals altijd zullen velen pas na overleg thuis defi nitief tot aanschaf van een machine be sluiten; de voorlichters van de verschil lende diensten hebben er zeker toe bij gedragen dat de aankopen gemotiveerd werden gedaan. Het motto „niet steeds meer, wel steeds beter" bleek door alle partijen te zijn begrepen. VEILIGHEID. Hoewel veel boeren door het late voorjaar op het bedrijf nauwelijks ge mist konden worden, hebben zij het tra ditionele bezoek aan Liempde willen af leggen. De demonstraties blijken altijd weer een belangrijke trekpleister en die met de door een rolbeugel beveiligde trekker, waarbij de stuntman van Schalk, bekend van de 'film, telkens op nieuw ongedeerd een gevaarlijke dui keling overleefde, zullen velen aan het denken hebben gezet. Moge het onver mijdelijke aantal ongevallen op de be drijven in de komende jaren daardoor gunstiger verlopen! Op de T.V. Degenen, die de hoogtepunten van de Werktuigendagen nog eens op het scherm willen zien, hebben daartoe de gelegenheid op woensdag 28 mei. In het kader van het Internationaal Agrarisch Nieuws zalmen 's avonds om half acht 'Liempde op de t.v. kunnen zien. Dinsdag 27 mojM^^g 27 mei 1 Het Delta Solistenconcours te Stel lendam is een jaarlijks terugkerend mu zikaal evenement, dat zo langzamer hand een goede naam heeft gekregen in onze regio. Ook dit jaar zijn weer vele oude en jonge muziekbeoefenaars naar het Haegse Huus te Stellendam geko men, om daar ten aanhore van een be langstellend publiek en een kritische jury het resultaat te laten horen van een wekenlange studie.- Ook ditmaal'-was het aantal aanmel dingen zo groot, dat er twee dagen no dig waren, om ze rustig te kunnen be oordelen. Niet minder dan 91 amateur solisten wilden hun prestaties laten be oordelen door een deskundige jury, be staande uit de heren Piet van Mever, toonkunstenaar te Krommenie en Jan van Ossenbruggen musicus te Haarlem. Op zaterdag 24 mei opende de voor zitter van de Culturele Commissie, die dit concours organiseert dhr. A. Dekker om ongeveer half drie met enkele wel gekozen woorden de eerste concoursdag. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zovele muziekbeoefenaars zich hadden opgegeven en wenste hen toe, dat zij het succes mochten behalen, dat zij ver wachtten en verdienden. Hij wenste de juryleden wijsheid en sterkte toe bij hun mooie en opbouwende taak. Spr. riep ook een welkom toe aan Mevr. Nauta-Kroller, pianiste te Rottei'dam, die op deze dag vele solisten zou bege leiden! Daarop nam het concours een aanvang en daartoe gaf de voorzitter met veel genoegen de microfoon over aan Mej. Annie Vlielander te Stellen dam, die de taak had de solisten bij de toehoorders te introduceren het is ver blijdend, dat onder de deelnemers weer veel jeugdige personen waren. Na afloop van het middagprogram ma maakte de voorzitter de volgende resultaten bekend: Jeugdafdeling: J. W. Moerkerken L. Pieterse, cor- netduo te Middelhamis, 82V2 p., een 3e pr.; Agatha van Wageningen, orgel, te Melissant, 96 p. een Ie pr.; Martin Ka- bos, orgel, te Nieuwe-Tonge, 9IV2 p., een 2e pr.; Piet van der Wal, piano, te Stel lendam, 91 p. een 2e pr.; Ary v. d. Nieu- wendijk, accordeon, te Stellendam, 76 p. een 3e pr.; Conny v. d. Nieuwendijk, accordeon, te Stellendam, 85 p. een 2e pr.; Liza van Dam, orgel, te Stellendam IO7V2 p. een Ie pr. TWEEDE AFDELING: Peter Gebraad,- bugel te Nieuwe Ton ge, 90 p. een 2e pr.Lianne v. d. Made, accordeer) te Oude-Tonge, 83 p. een 2e pr.; Anneke Esser, accordeon te Oude- Tonge 8OV2 p. een 3e pr.; Marjo v. d. Wal, piano te Stellendam, 87 p. een 2e pr.;. Peter de Munnik, mellophonium, te Zonnemaire, 97 p. een Ie pr.; Johnny Notetaoom, althoom, te Nieuwe Tonge, 104 p. een Ie pr.; Peter van Erkel, kl. trom te Nieuwe Tonge, IO5V2 p. een Ie pr.; Lia Pieterse, accordeon, te 1 Tonge, 74 p. een 3e pr.; A. en L. J man, bugelduo te Den Bommel, een Ie pr.Lia Pieterse, Annclw L Lianne v. d. Made, accordeontriol Oude Tonge 96V2 p. een Ie pr,; Pijl, taugelduo te Ouddorp, loi Ie pr. EERSTE AFDELING: Hugo Verwey, bariton, te Tsim Tonge 96 p. een Ie pr.; Mej. HillebJ mellophonium, 9 p. een Ie pr,; Verwey, tuba, te Nieuwe Tonge, i een 2e prijs. UITMUNTENDHEID S. Duinhouwer, euphonium te wershaven, 96 p., een Ie pr. ERE-AFDELING: Marjan v. d. Wal, accordeon tel lendam, IO3V2 p. een Ie pr., J. vanl ten, P. Schrijvers en A. Noordijk,! nettrio te Middelhamis, 104 p., eei| prijs. SUPERIEURE-AFDELING: Jacq. de Gans, sopraan-sax teL delhamis, 87V2 p. een 2e pr.; P. sj ver A. Noordijk, cornetduo te Mijl hamis, 109 p., een Ie pr. met loil jury; A. Kuurman, althoom, te Kil Tonge, 110 p., een Ie pr. met loi jury; L. Bogert, tuba te Nieuwe Til IO2V2 p., een Ie pr.; A. Noordijk, col te Stellendam, 108 p., een Ie pr. nie| der jury. Na afloop van het concoursprogj ma concerteerde muziekvereniging] HOOP" o.l.v. haar dirigent dhr. Willemsen. Blijkens het enthousia| applaus van de toehoorders werdl gebodene zeer gewaardeerd. De voorzitter heeft hem dan cii hartelijk bedankt voor hun medtl king onder aanbieding van een boal bloemen aan de dirigent. Hij bedaf ook vr. van Oudenaren voor zijn tentie op het podium tijdens hett| cours onder aanbieding van een i sigaren en omroepster Annie voorj presentatie, ook zij werd met blofl bedacht. Hij feliciteerde de deelnej met het behaalde resultaat en »i hen op bij een minder gunstig iJ taat niet bij de pakken neer te zij maar met gebruikmaking van de k sche rapporten te trachten tot prestaties te komen. Tenslotte werden ook de aan«ï| luisteraars hartelijk dank gezegd hun belangstelling. Zo werd deze eerste concoursdaJ gesloten. Op zaterdag 31 mei zal dl tweede concoursdag plaatsvinden eil commissie hoopt, dat ook dan veleil onze regio zich zullen opmaken, if Stellendam om het optreden mee te ij ken van de vele goede solisten, die» streek bezit. Tot ziens op 31 mei a,s, "A. Dekker, StellentI De raad van de gemeente Dirksland is er in zijri vergadering van j.l. don derdagavond mee accoord gegaan dat voor een perceel grond langs de On- waardsedijk (achter Kralingen, buiten de bebouwde kom) een voorbereidings- besluit werd vastgesteld. De grond, eigendom van dokter Braber uit Drei- schor, behoort nu tot het Landelijk ge bied maar zal de bestemming tot woon wagencentrum krqgen. De raad ging ook accoord met de „gemeenschappe lijke regeling voorzieningen woonwa genbewoners op Goeree-Overflakkee". In plaats van één regionaal centrum op het eiland zullen elk van de 4 gemeen ten in het kader van bovenbedoelde ge- meenschapp. regeling voor een eigen standplaats zorgdragen. Middelhamis denkt aan een terrein voor 12 wagens, Oostflakkee 6, Goede reede 4 en zo lieten B. en W. de raad weten Dirksland aan een centrum voor 8 wagens, waarvan de aanlegkos- ten in de orde van grootte van 100.000,- komen, van welke kosten door het Rijk 95"/o zal worden vergoed. Niet op de gemeenschappelijke i'ege- ling, maar wel op de verdeelsleutel had dhr. Th. van Prooijen (P.v.d.A.) nogal wat kritiek, zeker wanneer hij zag dat Goedereede met 9000 inwoners op 4 staanplaatsen mikt. Burg. H. Bos verklaarde dat niet het gem. inwonertal tot maatstaf heeft ge diend, maar dat elke gemeente het aan tal heeft bepaald naar aanleiding van de concreet bestaande situatie. „Waar zouden de 8 woonwagens die er nu zijn heen moeten als er maar 4 staanplaat sen voor beschikbaar komen vroeg de voorz. de raad af. Er bleef wat ongenoegen bestaan over de verdeling, waarbij zich ook dhr. J. A. Struijk aansloot, al wees ook weth. van Dis erop dat een gemeente als Goede reede relatief hogere kosten zal hebben aan 4 staanplaatsen dan Dirksland aan 8. Burg. Bos evenwel vond het niet een kwestie van loven en bieden; „het aan tal is aangepast aan onze reële behoef te!" stelde hij vast. Het aantal van 8 is overigens een maximum waarvan naar beneden nog kan worden afgeweken. Overigens bleek de te bestemmen ruimte aan slechts 6 wagens plaats te kunnen bieden, mede door de behoefte aan bedrijfsruimte, zoals voor slopt| en. Dhr. van Prooijen hield het medel daarom op ten hoogste 6 waartoe hij f voorstel indiende. Het kwam in stq ming en kreeg de steun van de 4 tó tellende P.v.d.A.-fractie. Dezelfde stemden later tegen het voorstel vanj en W. het aantal op 8 te stellen. voorstel van B. eA W. werd met 7-| aangenomen. De Op de voorgestelde plaats had de rl ook wel enige kritiek. Die kwam 0.1] van dhr. D. de Bonte. Hij vond het vo^ stel wat naief aandoen m.b.t. de van het kamp, menend dat er tochü groenstrook van zo'n 5 meter relcenl moet worden gehouden. In dat gel schiet er van de beschikbare 2260 slechts 1000 m^ over, volgens dhr' Bonte te klein om aan 8 wagens r bijbehoren plaats te bieden. Dhr. dl Bonte meende daarom dat een percef tje van de Fa. Mijnders, in gebmikl dhr. Steehouwer, acceptabeler zou zi| Burg. Bos wees erop dat in de i gemeente naar geschikte plaatsen 'l gezocht maar dat tenslotte voor de 'M derhavige werd gekozen, mede om in het dorp Dirksland het woonwag^ aspect al wat vertrouwd is. De subsi(li| normen geven aldus de voorz. dat er t.o.v. het kamp een maatscMl pelijke betrokkenheid bij het 'WOonÈl bied moet zijn dat daarom niet verij dan max. 3 km. van het dorp af J^J liggen. De suggestie van dhr. de is, zo verklaarde de voorz., ook on*l zocht maar door het Waterschap w'f gorisch afgewezen. „Het schijnt dat m.b.t. de waterbeheersing plannen f waardoor de haven wel eens verbre^ zou dienen te worden", aldus de vo»! Weth. van Rossum wees er boveiidi^ nog op dat de ruimte bij de Fa. ders t.z.t. voor de aanleg van een n'*''| we weg nodig zal zijn. ,i Nadat de bespreking nog enige «J werd voortgezet koos de raad, het tegen het ander afwegend, toch wal voor de door B. en W. bedoelde nl^'* aan de Onwaardsedijk. Op suggestie van dhr. de Bonte W*l het gebied waarvoor het voorberei-r dingsbesluit werd genomen wel iets uitgebreid. Heden behaq [van onze zi; t zorgzame md moeder, zustl in de ouderd Zij diel zullen) Ons va Nieuwe Toa Zwijndrel Nieuwe Tol Ouddorp, 23| „De Vliedbe| Condc Ds. De teraardel dinsdag 27 begraafplaal Heden nami diepe droeflj uit ons mill huwdzusterl ecl in de leeftij Hij veracht! Ten Zachd De Heere si Den Middelhd Oude t| Den hJ Vlaardii De begrafe mei te Oud Voor de vel na het ove| CC zeg ik u hJ Melissant,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2