'olitiemacht haalde kille moorde laar van Ouddorpse camping Geen grote successen in brandweer- wedstrijden 2e Idasse Succesvolle 24-nur zwem- estafette te Stellendam Sieclit vooruitziclit suikerbieten-oogst Nieuwe Rode Kruis-taaks Di.H.MJ.vanDiijne 40 iaar predikant Ambtswoning verhuurd Late yitsaai mn sS@chte bodem |7e jaargang Dinsdag 27 mei 1975 No. 4390 CHR. STEIEEÜGBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOQR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond ie Inmiddels moord op Edese transporteur bekend Drie arrestaties i.v.m. auto-diefstal Dodelijke botsing tegen paal Tennisbaan IVIelissant kali worden uitgebreid Busreis naar E.O. Landdag gaat door Spullen voor rommelmarkt GOEDEREEDE 50, 80 en 65 laar getrouwd Ooltgensplaat KERKNIEUWS Hoofdoorzaak branden i^enseiljke onvoorzichtigheid POSTBOX 8 - MroDELHABNIS Kedactle «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsciyk Tel. (01870) 26 2a Na 5.30 uur (01870) 33 £8 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 6,88 PER KWARTAAL ADVKRTKNTIEPRIJS 25 cent per hue. Bij contract speciaal tarief. In een bliksemaktie, uitgevoerd door fcolitie-eenheden uit Ouddorp, Helle- froefsluis en Ede is vorige week woens- Bagmorgen om 5 uur op de camping tan „'t Opperslioedje" de 29 jarige nordtenaar P. W. B. van bed gelicht en iaracn met zijn vrouw gearresteerd. In het politielegertje bevonden zich ook Vrouwelijke agenten om de kinderen tan het echtpaar op te vangen. Ze ver bleven in een caravan waarvoor de Jordtenaar voor het hele jaar een Staanplaats had gehuurd. Inmiddels (leeft hij al bekend op 10 april in Ede transportondernemer Bouw te heb- en tloodgeschoten. De man had toen eprobeerd de diefstal van een vracht wagencombinatie met waardevolle goe deren te voorkomen. De Edese recherche heeft momenteel 5 mannen in arrest, verdacht van be trokkenheid bij een reeks vrachtwagen- diefstallen, waarbij het o.m. om drank en kaas ging. Een deel van de buit is in een boerderij in Gelderland terugge vonden, maar er is ook genoeg verkocht om het de daders mogelijk te maken een comfortabel leven te leiden. Een van de gearresteerden is een woonwagen-be woner uit Zierikzee. De vrouwen die met hun mannen zijn aangehouden, ver dacht van heling, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De aktie die de politie woensdagmor gen op „'t Oppershoedje" uitvoerde ge beurde in alle stilte. Zelfs de overige campingbewoners zijn er niet wakker van geworden. De man was zó over rompeld dat hij voor hij het zelf wist in pyama buiten stond. Hij heeft bij zijn arrestatie geen verzet gepleegd. Het zou hem ook weinig gebaat hebben omdat het terrein hermetisch afgesloten was. De auto's en de caravan zijn door de politie in beslag genomen. Het zijn Oud dorpse politiemannen geweest die de Dordtenaar hebben gegrepen. Met het vijftal meent de politie te Ede de kern van de groep vrachtwagendieven ach ter slot te hebben. H Door de Rijkspolitie zijn vorige week Goeree-Overflakkee 3 arrestaties ^ferricht i.v.m. de diefstal van een (of neerdere?) Mercedes(sen). Aangehou- i werden de 27 jarige koopman O. G. \-S te Middelhamis, de 51 jarige chauf feur L. R. te Nieuwe Tonge en diens loon de 23 jarige lasser G. R. uit Dirks- Band. L. R. was sinds kort eigenaar van een Jercedes personenwagen van 1973. De vagen was eind maart in Domburg van Duitse vakantieganger gestolen en nadien voorzien van een vals kenteken d.d. 1968 en een ander chassisnummer lerwijl ook een aantal herkenbare on- öerdelen waren verwisseld. De Middel- harnisser wordt ervan verdacht in de koop te hebben bemiddeld. De wagen was voor ca. één-zesde van de werke lijke waarde van de hand gedaan. De politie heeft hoop om via de leverancier de diefstal van meerdere wagens op het spoor te zijn gekomen. Elders In het land is in verband daarmee al een ar restatie verricht. Het onderzoek is met kracht ter hand genomen. De drie ar restanten zijn na voorgeleid te zijn op rij e voeten gesteld. RAAD OOSTFLAKKEE: OOLTGENSPLAAT De 48-jarige C. H. uit Goudswaard is donderdagavond 11 uur bij de Gala- theese haven dodelijk verongelukt. Hij reed daar met zijn Opel Kadett op een betonnen paal waarbij hij dermate werd verwond dat hij ter plaatse over leed. Wat de gescheiden man op dat uur op Sluishaven zocht is niet be kend, ook is het niet achterhaald waar hij de avond heeft doorgebracht. Duide lijk was wel dat de man gedronken had. Hij heeft kennelijk te laat opgemerkt dat de weg daar dood liep; vroeger liep die uit op de ponton naar de veerpont Sluishaven - Dintelsas. Het slachtoffer heeft nog geremd, een remspoor van 8 meter herinnert daaraan, maar de vaart werd door een betonnen paal gestuit. De klap werd door sportvissers ge hoord maar zij onderkenden niet de ernst van het gebeurde; zij gingen dan ook niet op onderzoek uit. Pas 3 kwar tier daarna werd de man door een automobilist aan,getroffen; hij was toen al dood. OUDE TONGE Voor de zending: Op de Chr. kleuter school is een prik-aktie gehouden voor het scholenwerk in het oerwoud van Suriname. Met een opbrengst van 143,38 hebben de kleuters een welkom steentje bijgedragen. Binnenkort zal burgemeester W. M. van der Harst zijn eigen woning, staan de aan de Kade te Den Bommel gaan betrekken. Over de bestemming van de ambtswoning Oudedijk 1 te Ooltgens- plaat hebben burgemeester en wethou ders zich langdurig beraden. Men kwam tot de conclusie, dat verhuur van jaar tot jaar de meest gerede oplossing zou zijn. Dhr. A. W. Mante te Bilthoven, heeft zich bereid verklaard op deze basis de woning te huren. Dr. Mante zal met ingang van 1 juli aanstaande dok tor G. Stoel als gynaecoloog in het Zie kenhuis te Dirksland opvolgen. De huur prijs werd gesteld op 550,per maand. Da heer Mante heeft wel de voor waarde gesteld, dat voor zijn jonge kinderen het achterterrein door de ge meente van een eenvoudige afrastering zou worden voorzien, waarvan de kos ten op fifty-fifty basis zullen worden verrekend. De afrastering zal bestaan uit zogenaamd schapengaas met ge- creosoteerde palen. Bovendien wil Dr. Mante op de zolderverdieping nog twee slaapkamers voor eigen rekening bij maken. B. en W. hadden hiertegen geen enkel bezwaar en de Raad had evenmin bezwaar tegen de verhuur van genoemde ambtswoning. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 29 mei a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. G. J. v. d. Noord te Krimpen aan de IJssel. Benoemd. Door het Gemeentebestuur van Oostflakkee hebben de volgende benoemingen plaats gehad: tot chef op de afdeling Interne Zaken ter gemeen te-secretarie, dhr. P. Jonker te Zierik zee; tot klerk op de afdeling Algemene Zaken ter gemeente-secretarie, dhr. T. H. J. Bartelds te 's-Gravenhage. Oudpapier. Vrijdagavond 30 mei a.s. wordt door de Drumband weer oudpa pier opgehaald. Zet na 5 uur uw voor raad gereed, waardoor het ophalen vlot kan verlopen. DEN BOMMEL - OUDE TONGE 55 en 65 jaar getrouwd Op 20 mei j.l. herdacht het echtpaar Willem Verkerke en Jannetje van der Wende, Nassaustraat 13 te Den Boni mei hun'55-jarige echtvereniging. Heden dinsdag 27 mei herdenkt het echtpaar Gerrit van Noord en Kaatje Bakker, Hilstraat 9 te Oude Tonge hun 65-jarige echtvereniging. Vanaf deze plaats ook gaarne onze gelukwensen. Zaterdag 24 mei j.l. werd aan de Prov. hrandweer-wedstrijden 2e klasse te Vianen deelgenomen door de Flakkeese Musgroepen van Melissant en Sommels- dijk. De wedstrijden werden deze dag in twee banen gespeeld; zowel Melissant als Sommelsdijk kwamen op baan 2 uit. I>e gefingeerde brand speelde zich af in een gedeelte van een voormalig kloos ter in het centrum van Vianen. Door de burgemeester van Vianen Werden aan het eind van de dag de prijzen bekend gemaakt, Sommelsdijk kwam met 500 punten en een gemiddel de van 7.59 als 4e uit de bus en de blus- groep van Melissant als zesde met 494 punt. en een gemiddelde van 7,57 per verrichte handeling. De groep van Som melsdijk had op deze baan de snelste werk- en redtijd. Uit het gemiddelde blijkt wel dat er deze dag op behoorlijk hoog niveau gespeeld werd. Eerste op deze baan werd de gemeentelijke brand weer van Arkel. In de tv/eede klasse van de provincie Zuid-Holland spelen 100 korpsen mee, welke dan steeds onderverdeeld worden In groepen van 15 a 16 ploegen, waarvan dan de 3 besten overgaan naar de selectie wedstrijden welke op 21 juni te Rotterdam worden gehouden. De blusgroep van Middelhamis zal zaterdag a.s. deelnemen aan de 2e klas wedstrijden te Oegstgeest. RAAD DIRKSLAND: De tennisclub „Melissant" zal in de nabije toekomst een tweede veld aan kunnen leggen. De raad gaf de tennis- ver. in zijn vergadering van j.l. donder dagavond de daartoe benodigde grond naast de al aanwezige baan, in erfpacht. In een vorige vergadering ondervond dit voorstel verzet omdat het ten koste zou gaan van de aanwezige speeltuin. Door een plan wijziging schiet er nu plm. 1200 m- voor de speeltuin over, terwijl die ook nog uitgebreid kan worden op grond van het bestemmingsplan „Me lissant-Zuid". Overigens gaf burg. Bos te kennen dat het college zich wel eens afvraagt of de speeltuin werkelijk zo groot dient te zijn en zich ook afvraagt of het al leen kinderen zijn die er spelen. Bende. Dhr. J. L. Poortvliet kon daar nogal concreet over zijn. Hij had er persoon lijk een kijkje genomen om te constate ren dat het er een „onbeschrijfelijke bende" is, met overwegend sporen van bromfietsen, terwijl er geen grasspriet meer groeit. Dhr. Poortvliet hoopte dat t.z.t. wanneer er een smallere ingang komt, de brommers kunnen worden te gengehouden. Spr. meende dat, met be geleiding door de gemeente, een beter gebruik mogelijk moet zijn. De voorzitter, burg. Bos, wees erop dat de speeltuin in beheer is gegeven van de Stichting „Melishof". Het leek de voorz. goed dat het Stichtingsbestuur van het gesprokene op de hoogte zal worden gebracht in de hoop dat daar door de situatie zal worden verbeterd. De voorgenomen busreis naar de E.O. -Landdag a.s. zaterdag 31 mei zal door kunnen gaan. De bus vertrekt 's morgens om 8 uur vanaf de Herv. Kerk te Melissant, om kwart over acht van het Schelpenpad te Dirksland en om half negen vanaf de Langeweg bij het Rusthuis te Som melsdijk. De deelname kost 15,en kan vanaf woensdagmiddag voldaan worden op het adres: L. Bouwmeester plein 4 te Middelhamis. DIRKSLAND I.v.m. de te houden rommelmarkt t.b. v. de Muziekver. „Amicitia" zullen a.s. zaterdag 31 mei in Dirksland weer spul len worden opgehaald die voor de markt nog bruikbaar zijn. De leden van de Ver. zullen daartoe een ronde door het dorp maken in de hoop dat er flink vrat kan worden opgehaald. In de gemeente Goedereede staan vandaag en morgen een gouden, een diamanten en zelfs een briljanten brui loft gevierd te worden. Vandaag, dinsdag, viert het echtpaar T. Biemond-Struyk, Plaatweg 5, de 50- jarige Echtvereniging. Morgert, woensdag wordt het diaman ten (60-jarig) huwelijksfeest gevierd door het echtpaar Joh. v. Dam - Corn, van Dam-Heerschap, Ireneweg 5 te Ouddorp en eveneens morgen zal het echtpaar M. v. d. Wende - N. v. d. Wen- de-Tanis, Noordzijde-haven 8 te Goe dereede 65 jaar in de echt verbonden zijn. Derde prijs van Burg. Van der Harst- Drumband. Zaterdag 24 mei j.l. heeft de „Burgemeester W. M. v. d. Harst- Drumband" deel genomen aan het Con Brio Concours te Alphen a. d. Rijn. Zij behaalde daar de 3e prijs in de Intro ductieafdeling, wat inhoud dat de Drumband ineen volgend concours kan deelnemen in de 3e devisie van drum band- en majorettenkorpsen. Bij een twee-jarig bestaan van deze drumband is het de eerste keer dat men naar bui ten optreedt wat een concours betreft. Hierbij is een redelijk goed resultaat bereikt. Onze felicitatie gaat naar de instructeurs, de heren P. Balemans en P. Hokke en niet te vergeten de leden (ruim 50 jongens en meisjes). Een mooie standaard met spriet en schild was de prijs. Volgende keer nog beter Telefooncirkels Grote aantallen bejaarden, gehan dicapten, öhronisch zieken en eenza men hebben behoefte aan contact. Zij zien vaak hele dagen niemand of on dervinden van degenen die zij wèl zien geen belangstelling meer voor hun sle pende kwalen, gebreken of problemen. Zij verkeren in een isolement, dat door broken moet worden. Dat kan door een bezoekje, maar dat kan ook met be hulp van de telefoon. Want: als je elke dag ook op zondag, ook met kerst mis en nieuwjaar een keer wordt opgebeld en zelf een keer belt betekent dat in ieder geval tweemaal contact met de (buitenwereld, die zo ver weg ligt. 'En daarbij komt nog een neveneffect: als er iets mis is wordt dat nog de zelfde dag ontdekt. Dat zijn in enkele woorden de gedachten die achter een nieuwe taak zitten, welke eind septem ber van het vorig jaar door het Neder landse Rode Kruis is begonnen: tele- foonoirkels voor contactbehoevenden. Het experiment is gestart te Apel doorn onder supervisie van mevrouw K. Schudel-van Zwanenberg, arts en adviseuse van de directie van het Ne derlandse Rode Kruis. Tijdens een ge degen studie kwam zij tot de conclusie dat de telefooncirkels een andere groep mensen zouden aantrekken dan die welke zich tot de bestaande telefoni sche hulpdiensten wendt. Deze diensten zijn vooral ingesteld op mensen in acu te nood. Maar zij kennen ook chroni sche bellers, die ettelijke malen per week bellen, alleen terwille van wat menselijk contact. De deelneemsters aan de Apeldoorn- se cirkels (de eerste ig al door nieuwe gevolgd) vinden dat contact nu bij el kaar en ervaren daarbij ook hoe fijn het is elkaar te helpen. Als je jarenlang ziek bent en altijd .geholpen moet wor den krijgt je leven nieuwe inhoud als blijkt dat je in staat bent ook een an der uit de dagelijkse sleur te halen en op te toeuren als hij of zij in de put zit. De cirkels worden geleid door vrij willigsters, die zelf de eerste deel neemster opbellen en tenslotte door de zesde en laatste wórden opgebeld. De ze vrijwilligsters bezoeken alle leden van de groep eerst persoonlijk, nemen er de tijd voor hen te leren kennen en stellen vervolgens de volgorde van hun cirkel samen. Zij weten ook op welke sociale en medische diensten zij kun nen terugvallen als er iets ernstigs aan de hand zou blijken te zijn. „Het kost allemaal wel wat tijd en inspanning, maar ik vind er een stuk meer bevre diging dn dan in kopjes koffie drinken of een handwerkje", aldus de leidster van de eerste cirkel in Apeldoorn. Tenslotte een enkele reactie van de deelneemsters zelf. De één zegt: „Ik ge loof dat we voor elkaar het zonnetje willen zijn, maar als ik een keer de pressief ben kan ik dat ook wel kwijt". Een ander: „Er ds een wereld voor mij opengegaan waarop ik niet meer had durven hopen". Een derde: „Ik vind dat we geboft hebben dat het Rode Kruds dit werk is begonnen. Inmiddels zijn ook dn een aantal an- 'dere plaatsen Rode Kruis-telefooncir- kels gestart en er zijn er nog veel meer in voorbereiding. Want evenals al die andere Rode Kruistaken toloedtrans- fusiediensten, vakantieweken voor in validen, 'welfarewerk, jongerenhulp- diensten, eerste hulp na rampen in binnen- en buitenland voorziet deze in een enorme behoefte. Bedenk dat (maar, als eind mei-begin Juni de col lectebus van het Rode Kruis U wordt voorgehouden! De Koninklijke Zwem-Club „de Stelle" uit Stellendam, heeft te Stellen- dam van vrijdag op zaterdag een 24 uren durende marathon-estafette gehouden. Precies half zeven, vrijdagavond, startte de jongste deelnemer, n.l. Henk Wielaard. Hij zwoim zo snel hij kon, zoiveel mogelijik banen van 25 meter, in zijn toegewezen aantal minuten. Nadat hij zijn tijd had udtgezwcimmen, starte het volgen'de lid van de zwemclub. Dit is zo door gegaan tot zaterdagavond hlf zeven. 68 leden hebben op deze manier, gezamenlijk 66962,5 'meter gezwommen, dit is gemiddeld per deelne- mer(ster) 985 meter. Badmeester Snoey ds v.a. vrijdagoohtend 8 uur tot zaterdagavond, zonder rusten bij het bad gebleven, hij werd gedurende de 24 uur estafette igesteund door de voorzitter van de vereniging dhr. W. v. Seters, mej. J. Westdijk en 'mej. H. v. Seters. Vooral mej. v. Seters wist niet van wijken, zij alleen' heeft gedurende de 24 uur, alle 2678 baantjes geteld. Na afloop bedankte dhr. Snoey, een ieder die zijn imedeweriking hieraan heeft gegeven, in het bijzonder de Gem. 'Goedereede, die voor dit evene ment het bad toeschikibaar 'heeft gesteld, mevr. v. Seters, die voor de nacht, voor de deelnemers (ster s) enorme pannen soep had gemaakt, slagerij Trommel vanwege de vleeswaren en bakker Troost met de heer J. de Jong van de „Wiek", die midden in de nacht de aanwezigen kwamen ver rassen met een v/arme hap. Daarna maakte wethouder L. Visser, tevens erevoorzitter van de ver eniging het resultaat bekend. In zijn toespraak had 'hij grote waardering voor 'de organisatie en was van mening dat deze zwemclub wel instaat was, een ihele week nonstop te zwemmen, gezien het enthousiasme van de deelnemers(sters). Tot slot deelde hij aan alle deelneemrs(sters) een herinneringsvaantje uit. Vermoeid, maar voldaan sloot toadmeester Snoey zaterdagavond om 8 uur het toegangs'hek van het bad.' Hij kon gaan rusten na een zeer geslaagd zwemfestijn. De vooruitzichten op een goede sui- kerbietenoogst dit jaar zijn niet zo best. Naast de late bieten-uitzaai 'door de slechte weersomstandigheden' werd er 3 tot 4 weken later gezaaid dan nor maal geeft ook de slechte 'bodem- structuur reden tot pessimisme. Dit schrijft de heer J. van den Hil in het blad Suiker Unie-kristailen. Pas in de week na 20 april kon de bieten- uitzaai met 'krachtige 'hand worden aangepakt, aldus de heer Van den Hil, die vermeldt dat de veeljarig gemid delde zaaidatum op 4 april ligt Volgens hem behoeft een late uitzaai geen slechte oo-gst te betekenen, omdat de inzaai in 1970 een maand te laat plaats vond, terwijl per 'hectare uitein delijk gemiddeld nog 46,4 ton bieten' uit de grond kon worden gehaald. „Een dergelijk jaar vormt echter wel een uitzondering op de regel", zo meent de schrijver. Een nadelige invloed op de groei van de bieten zal dit jaar beslist de slechte bodem zijn, die is veroorzaak door de natte herfst van vorig jaar, de zachte winter en het natte voorjaar, schrijft de 'heer Van den Hil, die verwacht dat het landelijk, suikerbieten-areaal in 1975 de 130.000 zeer dicht zal benaderen. Op maandag 26 mei was het veertig jaar geleden, dat ds. H. M. J. van Diju- ne 'bevestigd werd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. De jubi laris werd in 1910 geboren. Na zijn theologische studie aan de Rijksuni versiteit te Utrecht werd de heer Van Duijne dn 1934 door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Van 15 september 1934 tot 30 april 1935 v/as hij hulpprediker van de Hervormde ge meente van Terneuzeti (Classis IJzen- dijk. Ring Temeuzen). Op zondag 26 mei 1935 werd kandi daat H. M. J. van Duijne ibevestigd in zijn eerste gemeente (Classis Middel- 'burg-Ring Domburg). In 1940 verwis selde hij zijn eerste 'gemeente met de Hervormde gemeente van Hetno (Clas sis Zwolle - Ring Zwolle), welke ge meente hij diende tot 1944, toen hij naar Almelo '(Classis Hengelo - Ring Almelo) vertrok. Sinds 4 september 1949 'ddent ds. Van Duijne de Hervormde ge meente van 's-Gravenhage. Ds. Van Duijne is tevens docent aan de Haag se categethericursus. Dit jubileum zal D.V. op zondag 1 juni a.s. in een spe ciale kerkdienst in de Goede Herder kerk herdacht vsrorden. OOLTGENSPLAAT Bedankt. De door de Herv. Gemeente beroepen predikant ds. A. Vlietstra van Doomspijk heeft voor het beroep be dankt. STELLENDAM Bedankt. Ds. J. H. Gijsbertsen van Boven-Hardinxveld, door de Herv. Gem. in de a.s. vacature van ds. v. d. Akker beroepen heeft gemeend te moe ten bedanken. In 1974 bedroeg de direkte brand schade ongeveer 304 miljoen. Het to tale aantal branden steeg tot boven de 22.000. Ruim 60 per dag! Bij deze bran den waren 65 doden en 663 gewonden te betreuren. In de landbouwsektor (boerderijen en schuren) ging voor 22 miljoen in vlammen op. Onder de bekende brandoorzaken die op het platteland een hoge tol eisen aan brandschade behoren: spelen met vuur/baldadigheid defekten aan elektrische apparaten/ kortsluiting. hooibroei. onvoorzichtig gebruik van verbran dingsmotoren. Van veel branden is de oorzaak moeilijk op te sporen. Welhaast zeker mag men aannemen dat ook in die groep mense lijke onvoorzichtigheid de boventoon voert. Het menselijk leed, het verlies van dierbare bezittingen, de zorg om aan nieuwe woon- en bedrijfsruimte te ko men, kunnen niet in cijfers worden uitgedrukt. Bij het leven van de kranteberichten over branden in huizen, fabrieken en boerderijen blijft de mens optimistisch van aard. „Bij mij gebeurt zoiets niet!" „Dat zijn overdreven maatregelen!" Dit zijn uitspraken die men vaak te horen krijgt wanneer het onderwerp brand veiligheid ter tafel komt. Bijna iedereen omgeeft zich met een muur van opti misme. Men wil niet of zo min mogelijk denken aan gevaren die hem of haar bedreigen. Toch is het noodzakelijk, ondanks die drempel, dat elk mens brand zoveel mogelijk tracht te voorko men. Wie de gedachte „ik moet oppas sen voor brand" ook in daden omzet, kan meehelpen brand binnen de perken te houden. In de preventie ligt n.l. de kracht van onze verdediging tegen brand. Het voor komen van een brand blijft altijd een voudiger dan het blussen ervan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1