Twee jaar Den Uyl Anneke van Kooten, 9000ste inwoonster van Goedereede ruiden^ Oostflakkee krijgt na deze zomer meer druk op de waterleiding Nieuwe „opjager" in Sommelsdijk: h. j. stryijic Levis Aje jaargang Vrijdag 23 mei 1975 No. 4389 CHR. STKE3EKBLAD OP GEEIBF0RMEE21DE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaixmd Ds. en mevr. van Kooten met hun jongste telg. Rookstandaards steeds een welkom geschenk. Sommelsdijk GROTE VEILING TE SOMMELSDIJÜ Jeugdafdeling reddingsbrigade vraagt adspirant-leden Frans v. d. Valk in België overleden ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" tel. 01870-2075 mee naar m I VOOE MOOIEEE bioen^stykjes Fa. HORTEWEG Zandpad Middellmfuis KR AIVIER BEZOEKT ONZE Autom^bielen-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 i¥gillDELIIARNIS TEL. 01870 - 2043 POSTBOX 8 MIDDiEJUïARJNlS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelBdJjk Tel. (01870) 26 29 Na 9.30 uur (01870) 3302 Glio 167630 ABONNEMEÜfTSPBISS f 6.99 PER E:WABTAA]^ ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tacieL Het kabinet Den Uyl heeft reeds de helft achter de rug van de periode waar voor de TWEEDE KAMER wordt geko zen. Steeds meer komt uit de verf welke claim de socialisten en progressieven daarmee op onze samenleving gaan leg gen. Maar niet alleen zij, ook K.V.P. en A.R. dragen aan deze claim hun steen tje bij. Want dat is het droevige in het gehele politieke gebeuren, dat zonder de steun van de nazaten van Schaepman en Colijn, in ons land nooit datgene kon en kan gebeuren wat nu allemaal gebeurt. En dat is heus meer dan wij denken. Op het eerste gezicht zijn velen on der ons geneigd tot de slotsom te ko men dat het allemaal nog wel meevalt. Weliswaar gebeuren er in ons land vreemde dingen, maar al heel snel helt men er dan toe over om te zeggen: „nu ja, de tijden zijn nu eenmaal zo". Ge makshalve vergeten we dan maar dat we gezamenlijk aan een dergelijke ont wikkeling meewerken. Anderen daarentegen juichen de steun van K.V.P. en A.R. aan het huidige ka binet toe. Ze zien daarin het bewijs van het verstaan van de behoeften van deze tijd. Zij menen dat juist door het deelne men van de confessionelen aan een pro- g;ressief kabinet van een verantwoorde politiek kan worden gesproken. Wie echter de feiten wat nader beziet, slaat de schrik om het hart. Steeds dui delijker immers blijkt dat de regering Den Uyl bezig is zichzelf te verlagen tot het niveau van een „uitvoerder" van de wil des volks, zonder er rekening mee te houden dat zij krachtens haar ambt als Overheid ook gesteld is om het recht te handhaven. Het recht, dat er toe moet leiden dat wij een „stil en gerust leven kunnen leiden", hetgeen ertoe moet lei den dat er orde heerst in de wanorde die wij door onze zonden in de wereld van Gods schepping hebben gebracht. Daarom heeft een regering de dure plicht ervoor te waken dat het recht niet wordt geschonden. Zij moet ervoor zorgen dat het recht als een kostbaar goed wordt bewaard en bewaakt. Rechtszekerheid is altijd nog een kost baar goed. Maar zie wat geschiedt: zelfs die taak wordt door onze regering verwaarloosd. Het recht dat in onze wetgeving veran kerd moet liggen wordt op een wijze belachelijk gemaakt die wij niet voor mogelijk hadden gehouden. Dat dit geen overdrijving is kan met twee voorbeel den worden gestaafd. Een verkeerde planning of misschien wel helemaal geen planning veroorzaakt dat velen die door de rechter zijn ver oordeeld tengevolge van plaatsgebrek hun straf niet kunnen ondergaan. De oplossing werd echter snel gevonden. Wie een straf heeft gekregen die min der dan 14 dagen hechtenis omvat kan deze a raison van 25 gulden per dag af kopen. Op het eerste gezicht misschien een redelijke oplossing, maar terwille van de rechtsgeldigheid een onding, want voor de één betekent het betalen van dat bedrag soms heel wat meer dan voor de ander. Het had voor de hand gelegen dat er een algemeen pardon was afgekondigd. Het tweede voorbeeld betreft het wets ontwerp dat de Opiumwet wil wijzigen. De straffen op het in het bezit hebben van z.g. soft-drugs worden verlaagd, terwijl die op het in zijn of haar bezit hebben en/of verhandelen van hard drugs worden verhoogd. Op het eerste gezicht ook een redelijke zaak, maar voor wie nader gaat bezien hoe onze regering deze wet in de toekomst denkt te hanteren wordt het bedenkelijker. Hierin gaf de toelichting bij dit wets ontwerp enig inzicht. Slechts doordat zij internationaal gebonden is, zijn de mi nisters "Van Agt en Vorrink ertoe over gegaan om het gebruik van soft-drugs onder de opium-wet te brengen. Het liefst gaven zij dit helemaal vrij. Dat kan echter nu eenmaal niet zodat zij straffen invoert die tot geen verhouding .staan tot de overtreding, want dat wordt het voortaan. Daarnaast spreken zij de verwachting uit, dat overtredingen op dit terrein bijna steeds voor al dan niet voorwaardelijke supponering in aan merking zullen komen. Met andere woorden, we moeten gezien het inter nationale verdrag dat wij hebben gete kend dit wetsontwerp wel indienen maar wie straks deze wet wil overtre den kan op een milde behandeling van de Justitie rekenen. Onder de kraamvisite die zich de afgelopen dagen in Goerees Hervorm de pastorie heeft aangediend hebben zich ook burgemeester en wethouders bevonden en met hen de gem. secretaris en de voorz. van de Rabobank „Stellendam en Goedereede", de heer J. A. Biemond. Het was allemaal te doen om het schattige borelingske Annegje Christina, derde spruit maar eerste dochtertje In het predikantengezin ds. R. van Kooten. Met haar 7 pondjes kwam de kleine precies op tijd ter wereld om de 9.000-ste in woonster van Goedereede te worden Burgemeester en wethouders hebben er vrijdagmiddag blijk van gege ven zoiets te kunnen waarderen. Vijf man sterk dienden ze zich aan het kraambed aan en weinige minuten later lag de kleine in de burgervader- lijke armen. „Wij hebben er zo ook 5 gehad" suste burgemeester van Vel zen de ietwat bezorgde blik van m.evr. van Kooten die haar prille bezit nog liever niet in mannenarmen waagde. Daar vertelde dhr. van Velzen ook met hoeveel spanning de 9000-ste ter gemeentesecretarie werd verbeid; „...we zaten min of meer te wachten wie het zou worden", bekende de burgemeester. In het domineesgezin werd met spanning afgewacht wat het zou worden én in de nacht van woens dag op donderdag, om twintig minuten over twaalf diende „Anneke" zich aan, eerste dochtertje van ds. en mevr. van Kooten en zusje van Geurt- Henk en Gerhard. Burgemeester van Velzen stelde de boreling vrijdagmiddag een spaar bankboekje met een saldo van 9000 centen ter hand(je) want, zei hij: „...de groei van de bevolking is dan wel niet zó spectaculair, duizend meer in 6 jaar tijd is voor een plattelandsgemeente toch wel iets om even bij stil te staan". De kleine Anneke leek er precies zo over te denken. Rabo bank voorzitter Biemond voegde daar en mooi baby-album aan toe. Zondagavond toen ds. van Kooten in Goedereede de doopdienst leidde heeft hij op het ontvangen spaarboekje teruggegrepen; „...sommige ouders zo veronderstelde ds. zullen misschien een tikkeltje jaloers zijn, maar bij de doop krijgt elk kind een nog waardevoller boekje. Als Anneke het bedrag laat staan wordt het méér, maar zo waarschuwde hij de ouders als u niets met het doopboekje doet en het maar laat liggen wordt het steeds minder Nu de gemeente Goedereede 9000 inwoners heeft is ze in grootte de tweede gemeente op ons eiland. Middelharnis heeft (per 1 mei genoteerd) 13.970 inwoners, Oostflakkee 8.688 en Dirksland 6.475. OOSTDIJK 53 - 61 op vrijdagavond 23 mei a.s., aanvang 19.30 uur zal in zaal „Vita Nova", van Aerssenstraat, erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. deurwaarderskantoor v. Kampenhout en Groen te Sommelsdijk een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: antieke hanglampen 6- en 12-dellge cassettes platenspelers oude lampen commodes w.o. worteln. en eiken porseleinkastjes stereo apparatuur cassette recorders Bretonse klokken draagbare radio's wandomamenten dekenkisten lade- en hoekkasten bijzet- en telefoontafeltjes gouden sieraden w.o. dames- en herenhorloges perzische kleden en lopers. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren gen van goederen tot 18.00 uur. OUDDORP De jeugdbrigade van de Ouddorpse reddingsbrigade heeft weer plaatsings- mogelijkheid voor een aantal adspirant -leden, jongelui uit de gemeente Goe dereede van 12 tot 16 jaar. De jongelui die zich aanmelden krij gen een gedegen zwemoplexding. Elke donderdagavond wordt in het zwembad te Stellendam getraind in reddend zwemmen, 's winters wanneer het Stel- lendamse bad gesloten is gebeurt dat in Hellevoetsluis. Adspirant jeugdleden draaien één jaar mee in de brigade na welke proeftijd zowel door bestuur als door het adspirant lid wordt beslist of een lidmaatschap van de brigade ge wenst is. Uiteraard worden de adspirant -leden volledig geconfronteerd met de werkzaamheden van de brigade, pri mair de strandbeveiliging. Er dient op te worden gelet dat de zwemmers niet te ver in zee gaan en wanneer er drenke lingen zijn dan dienen die gered te wor den. De brigade heeft voor haar akties de beschikking over twee vletten met buitenboord-motor en een speed-boat. Zij die 15 jaar oud zijn kunnen evt. op geleid worden in het varen met zo'n vlet. De nieuwe adspirant leden worden ook de beginselen van de E.H.B.O. bij gebracht en zij worden verondersteld het E.H.B.O.-diploma te halen. zij die interesse hebben kunnen ver dere informatie bekomen bij Levien Tom en/of Frits van Ginneken, beiden Molentienden 99 te Ouddorp, tel. 18 52, voorts bij Piet Sperling, Oudelandseweg 34 a, tel. 13 77 en aan de post op het strand bij „Toppershoedje". Misschien zal het deze zomer nog even haperen maar daarna behoeven de wa ter-afnemers op Oostelijk Flakkee niet meer te vrezen dat het water slechts sijpelend uit de kraam komt. Dat kwa lijke euvel zal spoedig tot het verleden behoren nu j.l. woensdag door burg. van Es van Middelharnis langs de Sommels- dijkse Achterweg de Ie paal werd ge slagen voor een zgn. „opjager" waarvan de stichtingskosten maar liefst 850.000,— bedragen En dat, terwijl genoemde bouw nog slechts een onderdeel vormt van de verbetering en aanpassing van de drink watervoorziening op Goeree-Overflak- kee. Met de verbouw van het pompsta tion te Ouddorp is een totaalbedrag van 4 miljoen gulden gemoeid. Voor de Stichting Drinkwaterleiding Goeree- Overflakkee zou dat een te zware kluif geweest zijn, maar de fusie met de Wa termaatschappij Zuid-West-Nederland heeft die financiële en technische mo gelijkheid wel geschapen. Dat werd dan ook hardop gezegd door burg. van Es toen na het paalslaan het gezelschap ge nodigden in „de Hooge Heerlijkheid" nog wat napraatte. we hebben als bestuur niet al tijd van ganser harte „ja" gezegd op de fusie en er zijn wel eens weemoedige klanken geuit maar het wordt steeds duidelijker dat ons draagvlak te ge ring zou zijn geweest om te doen wat er na gedaan staat te worden", aldus burg. van Es die de bouw van de opjager zag als het begin van een belangwekkend werk ten gunste van Goeree-Overllak- kee, waarvan de bewoners in de naaste toekomst van een betere waterbedeling zullen kunnen profiteren. De opjager/waterreservoir die in Som melsdijk gebouwd wordt is qua functie vergelijkbaar met de watertoren, maar de capaciteit is wat indrukwekkender. De Dirkslandse watertoren heeft een berging van 500 m^. en de toren van Den Bommel 300 m^, maar de nieuwe opja ger krijgt een capaciteit van 1500 m'^. Het waterreservoir komt ondergronds, (gesteund door 34 heipalen van 20 meter lang), afgedekt met een terp waarop een klein gebouwtje voor de machines. De inwendige hoogte van het reservoir wordt 5V2 meter. De opjaagcapaciteit wordt 350 m^ per uur, met twee pom pen. Er is bovendien plaats voor nog eens twee pompen zodat aanpassing in de toekomst goed mogelijk is. Het wordt gebouwd door aannemers bedrijf Visser en Smit. Er zal in deze peitiode ook gewerkt worden aan de aanleg van de eerste fa se van een nieuwe transportleiding van Dirksland naar Middelharnis De lei ding krijgt een doorsnee van 400 mm. Voor de zomer van '76 zal de tweede en laatste fase van deze nieuwe leiding ge legd worden. Naast de verbetering van de druk wordt ook gewerkt aan een vernieuwing van het zuiveringssysteem STAD AAN 'T HARINGVLIET: Frans v. d. Valk, 68 jarige vrij gezel en sinds jaar en dag verle ner van talloze hand- en span diensten aan van Rumpt's Inter nationaal transportbedrijf, is niet meer. Frans overleed dinsdagmid dag even na 5 uur in de cabine van een van de wagens in een plaats nabij Brussel. Chauffeur Niek Driesse met wie hij meereed vond hem daar, dood, terwijl Frans kort tevoren zich nog zo op de rit had verheugd. Hij was ook de man die in aug. 1969 dagenlang in Italië zoek was. Ook toen was hij met een van de chauffeurs meegereden en in het plaatsje Carrara op z'n eentje het spoor bijster geraakt. Dagen later kon dhr. van Rumpt hem persoonlijk ophalen in een psychiatrische in richting. De opluchting was groot toen de verloren gewaande Frans weer thuis kwam, nu is het gemis groot nu het zeker geworden is dat Frans zo werd hij altijd ge noemd er niet meer zijn zal. Dinsdagavond deelde een versla gen chauffeur Driesse dat telefo nisch aan het bedrijf mee: Frans is doodFrans was wat zwak van geest maar hij had een goed hart dat hem ertoe aanzette te proberen iets voor anderen te be tekenen. Daar is hij zeker in ge slaagd met als gevolg dat hij een onvervulbare lege plaats achter Iaat. Morgen, zaterdag, wordt hij in Stad ter aarde besteld. Hij leefde alleen, zijn enige broer woont in Hoogvliet. van het pompstation te Ouddorp, nood zakelijk i.v.m. de infiltratie van Ha- ringvlietwater. De bestaande zuive ringsinstallatie bleek niet geschikt om de intensieve zuivering en de vergroting van de capaciteit op te vangen. „De verbouwing van het pompstation te Ouddorp is Inmiddels in volle gang. De verwachting is dat in de loop van 1976 gewerkt kan worden met het nieu we winnings-, zuiverings- en transport systeem, waarvan zo meldt het pers communiqué het gevolg zal zijn dat de verbruikers op Goeree-Overflakkee nauwelijks meer zullen merken dat naast het „gewone" duinwater ook (ge zuiverd) Haringvlietwater uit de kraan komt". Burg. van Velzen sloeg de eerste van de 34 palen de grond in. XOHINKLUK QOEDOIKRUI® MIDDELHARNIS a Bejaarden uit Middelharnis (uiteraard inclusief S'dijk, Stad en Nw. Tonge) die op 12 juni willen deelnemen aan het défilé in de tuin van paleis Soestdijk kunnen zich nog tot 30 mei opgeven a 30,o.m. bij mevr. den Boer, tel. 2968, het Dienstencentrum, tel. 3366, mevr. Arensman-Braber, Stad, tel. 617 en mevr. Bruggeman-Luchtentaurg, Nieuwe Tonge, tel. 330. De reis vindt plaats, per bus, op don derdag 12 juni. Ook burgemeester v. Es van Middelharnis zal eraan deelnemen, 's Morgens om half acht gaat de tocht beginnen. Er staat o.m. een prachtige rondrit en een diner op het programma maar het grote gebeuren wordt het dé filé voor H.M. de Koningin. Een afvaar diging van 5 personen zal de Koningin namens alle deelnemers een geschenk overhandigen. Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 IlilUil

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1