Woongemeenschap „Ebbe en Vloed" ontvangt 10 juni a.s. haar eerste bewoners ruidei^^ Herv. kleuterschool „de Klimop" feestelijk geopend h» j. struijk Levis Stichting Gemienssfeaps Bibliotlieek Middelliariiis opgerielit I GARAGE KNöPS KRAMER 47e jaargang Vrijdag 16 mei 1975 No. 4388 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond VERMOGENS- AANWASDELING (VAD) OUDE TONGE Bejaarden vinden er comfort, verzorging en gezelliglieid Gordijnstoffen Zag U reeds de beroemde DELCANTO coUectie? L>NONniG IN Rl CHTU^ Sommelsdijk STELLENDAM Méér dan alleen maar een gebouw VOOR MOOIEEE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Süddelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING KONINKLUK GOEDOBKIUilD CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 BEZOEKT ONZE Automobieien-verkooplial OOK OP VRIJDAGAVOND I LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 Volgende week één krant POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29 '- Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS f 8.85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Diegenen die gemeend hebben, dat de interim-nota Inltomensbeleid, de won- derezel zou zijn, die ongelimiteerd gul dens kan produceren zullen teleurge steld zijn. Want niets is minder waar. Onder de invloed van de huidige heer sende recessie duidt de regering den Uyl in vele gevallen slechts aan waar haar beleid naar toe gaat, zonder dat ze in details treedt. Met deze vaagheid houdt zij de han den vrij voor de toekomst, terwijl ander zijds de nieuwe maatschappijstrukturen, waar onze regering naar streeft duide lijk uit de verf komen. Er is echter nog een reden waarom de regering in de concrete uitwerking van haar ideeën vaag blijft. In het proces naar een andere socialistische maat- schappijvorm zijn veel obstakels. Een daarvan is het proces van de gewen ning. Schokkende, ingrijpende verande ringen kunnen soms heilzaam zijn, maar in de machtsverhoudingen in ons land kan het effect daarvan een krachtig ver zet tegen de koude socialisatie van onze samenleving veroorzaken. De tegen krachten die, hoewel zij in aantal en kracht snel afnemen zijn immers altijd nog omvangrijk. Toch komt de regering den Uyl met concrete voorstellen hoe zij in de nabije toekomst die nieuwe maatschappijvorm gerealiseerd wil zien. Een van die concrete gedachten is de vorming en het beheer van het fonds dat gesticht en gevoed wordt met de gelden van Vermogensaanwasdeling. Het fonds komt onder beheer van de vakbeweging. Daarmede realiseert zij een oud Ideaal van de socialisten om door middel van financieel potentieel het kapitalisme op zijn eigen terrein te kunnen bestrijden. Daarom kan de re gering in de nota inkomensbeleid stel len, dat met de stichting van dit nieuwe fonds uitdrukkelijk niet beoogd wordt de medezeggenschap in de bedrijven te bevorderen. Dat beoogt dit Fonds dan ook niet. Integendeel, de pensioengrond slag die het te stichten fonds krijgt wijst er veel meer op, dat den Uyl c.s. zich hiermede een instrument verschaf fen, dat in de zorgelijke ontwikkeling van onze economie de vakbeweging sou laas kan bieden in haar opgeschroefde eisen. Of anders gezegd, nu blijkt dat de winsten teruglopen en in de nabije toe komst achter zullen blijven door de achteruitlopende investeringen, die Im mers het beeld van de toekomst bepalen, voorziet de regering zich reeds op voor hand van een bron van inkomsten die aan de zich uitbreidende pensioenaan spraken kan voldoen. Het steeds kleiner wordende deel van de bevolking dat aan het arbeidsproces deelneemt, maakt dat de lasten die door deze groep opgebracht moeten worden steeds zwaarder zullen worden. De regering onderkent het gevaar dat ontstaat wanneer de huidige lasten nog hoger zullen worden opgeschroefd. Im mers wanneer het afwentelingsproces in zijn volle omvang op gang gebracht wordt zal dit inhouden een razendsnelle inflatie, die elke economische activiteit ondergraaft. De uitweg althans voorlopig wordt hier geboden door de VAD. Het is ech ter een uitzichtloze weg. Immers het ge heel staat of valt met de werkgelegen heid. Waar geen werk meer is, en geen winst is, ook geen sprake meer van overwinst. Komt ook van een Vermo gensaanwasdeling niets terecht. Ondanks alle onduidelijkheid de regering zelf duidt de nota aan als een discussiestuk is voor ons de nota dui delijk. Het stormsein is gehesen. Voor taan zal in Nederland de vakbeweging heersen. Wat dat voor christenen zal betekenen is geen open vraag. Slechts rechten en plichten in het horizontale vlak zullen voortaan onze arbeidsverhoudingen be heersen. Van het rentmeester zijn voor God, de Allerhoogste, zal niet meer worden gesproken. Totdat Hij de dwaas heid der mensen tot dwaasheid maakt! Een „huis" vol comfort, zorgzaamheid en gezelligheid, dat wordt het nieuwe bejaarden-verzorgingshuis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge. Na de inspannin gen van het voorbereiden en van de bouw verheugen de bestuurderen van de Stichting Bejaardenzorg Oostllakkee en de directrice mevr. M. A. Visser zich op de 10e juni, de dag waarop de eerste bewoners hun entree zullen maken. Vanaf die dag gaan de bestede 6V2 mil joen guldens hun rente afwerpen In de vorm van het geven van een weiver- zorgde levensavond aan de bejaarden die die zorg behoeven. Die zijn er te over, ook in Oostflakkee, waarom de stichting van het huis met recht „ur gent" mocht heten Na een bouwtijd die in januari 1974 met het onofficieelslaan van de eerste paal begon staat er nu een com plex dat er zijn mag! Hoofdaannemer v. d. Welle uit den Bommel werkte zeer tot tevredenheid van het Stichtingsbe stuur en dat bovendien nog binnen de gestelde bouwtijd. Momenteel wordt druk gewerkt aan de afwerking en de stoffering en dan staat „Ebbe en Vloed" er, klaar voor aktieHet begon alle maal, in het voorjaar van 1971 toen het gemeentebestuur van Oostflakkee door G.S. werd getipt dat er wellicht kansen zouden zijn voor de stichting van een bejaarden-verzorgingshuis. Graag werd die kans aangegrepen en een gevormd Stichtingsbestuur heeft nadien geen rustig ogenblik meer gehad. Onder voorzitterschap van dhr. A. van Kam pen is men rechtstreeks op het doel af gestevend, handig die klippen omzei lend die de vaart zouden kunnen ver tragen en nu al staat het er, gesierd met de symbolische naam, eerstens van de grond waarop het is gebouwd maar ook zo filosofeert de directrice omdat het hele leven een zaak van ebbe en vloed is Zóveel belangstelling bleek er voor het wonen in „Ebbe en Vloed" te zijn dat er een opname-commissie nodig was om de aanvragen naar urgentie te selecteren. De beste kansen waren voor de eigen Oostflakkeese inwoners, vervolgens de inwoners van Dirksland, daarna van het hele eiland en tenslotte ook voor men sen van de overkant, vooral zij die een relatie met het eiland hebben. Het zul len zo werd verzekerd zeker DS'/o Flakkeeërs zijn die „Ebbe en Vloed" gaan bewonen. Hen staan ter beschikking: 65 één- persoons units (kamers), 7 echtparen- units, 4 éénpersoons-units voor minder validen, een twee-persoons unit voor een minder valide echtpaar, twee één persoons-units geschikt voor een rol stoel en voor de verdere verzorging: 2 tweepersoons verpleegkamers, een 4- persoons verpleegkamer, 2 één-persoons verpleegkamers, een re-activerings ruimte, een grandioze recreatie-ruimte, prachtige badkamers enzDat alles zou niet kunnen functioneren zonder de 30 personeelsleden die inmiddels zijn - of ten dele nog worden aangetrokken. YooT het wonen en verzorgd worden (verstrekking van de maaltijden, een maal per week schoonhouden van de unit en hulp bij ziekte) betaalt een al leenstaande 1565,per maand, een echtpaar 2655,Geen nood wanneer men dat financieel niet kan dragen want er is financiële tegemoetkoming mogelijk. Dat zal de gemeente Oost flakkee jaarlijks ca. 70.000,gaan kosten maar niemand zal de oudjes dat toch misgunnen Op zaterdag 7 juni wordt vanaf 's middags 2 uur „open dag" gehouden bij welke gelegenheid iedereen er vrijelijk een kijkje mag nemen. Wij deden dat al dinsdagavond en reken erop dat dat in druk maakte Dat begon al bij de prachtige entree (vanaf de Washingtonstraat), roijaal en smaakvol van opzet, met daarnaast de receptie met toko waarin wat dagelijkse levensmiddelen en b.v. rookwaar ver krijgbaar is. Vlakbij is de riante kamer voor directie en bestuur envolstrekt ideaal ligt de recreatie-zaal, sfeervol verlicht, sfeervol gemeubileerd en zelfs voorzien vah een gezellige open haard waar de verhalen stellig los zullen ko men. Het gebouw wordt extra opge fleurd met verrijdbare planten bakken, zelfs tot een waarde van 12.000,—. De twee verdiepingen kunnen via de trappen maar ook via de lift bereikt worden. Naast de woon-units is er o.a. een spreek- en onderzoekkamer voor de dokter, een aula waarin avondsluitingen of evt. kerkdiensten kunnen worden ge houden, een royale ruimte, met keuken waarin verjaardagen e.d. kunnen wor den gevierd, een leeszaal, een knutsel- kamer enz. Er is in elke kamer en in elk toilet een alarmsysteem dat ingedrukt kan worden. Op de gang gaat dan een lamp je branden en de verzorgster wordt ge alarmeerd. In de kamers kan een keuze worden gemaakt uit 4 radio-stations (een eigen toestel is dus overbodig) en er is gelegenheid T.V. en telefoon aan te sluiten. Overigens komt er in de hal ook een telefooncel. Elke unit beschikt over een eigen douche. Wie echter in het bad wil heeft daartoe alle kansen want er zijn riante badkamers. Zelfs is er een hydraulisch beweegbaar bad voor hen die moeilijk ter been zijn. Ze gaan in dat geval op een soort brancard liggen die boven het bad wordt gehou den waarna het bad vervolgens omhoog komt en de bader geriefelijk te water gaat De aanleg van de tuin is inmiddels aangenomen door tuincentrum Theo Mastenbroek uit Sommelsdijk. Inwen dig wordt het gebouw gesierd met re- produkties op groot formaat van oude ansichten uit Oostflakkee en er is al een wandkleed in de maak van 2x3 meter waarop een landelijk tafereel in beeld wordt gebracht. (De officiële opening vindt plaats in september wanneer alle bewoners hun intrek zullen hebben genomen). OOSTDIJK 53 - 61 „Ebbe en Vloed" is nog onbewoond maar spoedig zullen gordijnen en plantjes in de vensters op bewoning duiden. De ingebruikname van de nieuwe (tweede) Herv. kleuterschool, „de Klim op" betekende woensdagmiddag voor Herv. Stellgndam zoveel meer dan de aapwinst van een nieuw stenen gebouw. Het betekende ook de oprichthig van een monument dat God nog immer bemoeie nis wil hebben met het Stellendamse Chr. kleuterschool-onderwijs dat zo werd gememoreerd 51 jaar geleden door veel gebed en inspanning gestalte kreeg. Nu was het feest in de School straat waar burg. van Velzen eerst tien tallen luchtballonnen door moest prik ken vooraleer hij de sleutel vond waar mee „de Klimop" werkelijk open ging! Toen dat gebeurde was mevrouw van Velzen al getooid met een prachtig boe ket bloemen, een geste die ook ten deel viel aan mevr. Lokker-Meijer die de naam voor de school heeft bedacht. Graag heeft het bestuur deze naam aan vaard vanwege de duidelijke overeen komst tussen de klimop en de kleuter school waarin de jeugd aan het opklim men naar een plaats in de maatschappij begint. „IVIogen onze kinderen vooral opwassen in kennis en genade van de Heere Jezus Christus", was de wens die door bestuursvoorzitter dhr. H. C. van Rossum daaraan werd verbonden. Na de bezichtiging van de school, één speel-werklokaal met bijbehorende ruimten en buiten ruimte te over om later nog eens uit te breiden, werden de genodigden in het Herv. Verenigings gebouw „De Rank" ontvangen. Daar werden enkele behartenswaardige toe spraken gehouden, waarbij vooral de overdenking door ds. M. B. v. de Akker grote indruk maakte. Burg van Velzen baant zich al prikkend een weg door de balonnen. Door voorz. van Rossum werd in 't kort de geschiedenis gememoreerd die tot de bouw van de nieuwe school heeft geleid. De bestaande kleuterschool „de Kroosthoek" bleek niet meer te kunnen worden uitgebreid waarom de keuze op nieuwbouw moest vallen. Na veel voor bereidingen werd daarvoor op 2 dec. vorig jaar, door de bejaarde heer P. Vervolg op pag. 2, 1ste kolom. Het zal ons volgende week iv.m. 2e Pinksterdag niet mogel^k zijn 2 nummers uit te geven. Het enige nummer voor volgende week ver schijnt daarom a.s. vrijdag 23 mei. Redactie. Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 Onlangs is de „Stichting Gemeen- schaps Bibliotheek Middelharnis" opge richt. Deze stichting stelt zich ten doel te komen tot het oprichten en instand houden van een gemeenschapsbiblio theek in de gemeente Middelharnis. Onder- gemeenschapsbibliotheek wordt verstaan een plaatselijke bibliotheek of een provinciale bibliotheekcentrale wel ke zodanige beheersvorm heelt, dat wordt voorzien in de behoeften van alle godsdienstige, levensbeschouwelijke en algemeen geestelijke stromingen. Bij de samenstelling van het bestuur der stichting is en wordt getracht zoveel mogelijk groeperingen en stromingen uit de plaatselijke bevolking vertegenwoor digd te doen zijn. De motieven voor het oprichten van de stichting zijn de volgende. Als centrumgemeente op Goeree- Overflakkee bezit de gemeente Middel harnis, met thans bijna 14.000 inwoners, geen goed geoutilleerde, voor alle be volkingsgroepen toegankelijke biblio theek. In het stelsel van plaatselijke voorzieningen dat toch zeker de vorming en educatie van de inwoners der ge- m.eente nastreeft kan een bibliotheek mede door zijn informatieve en educa tieve functie niet gemist worden. Een oriëntatie heeft uitgewezen dat op het huidige moment de afstand tot de dichtstbijzijnde bibliotheken die voldoen aan de door de overheid gestelde eisen. te groot is om regelmatig deze biblio theken te bezoeken. Wij denken hierbij aan de bibliotheken in Hellevoetsluis, Spijkenisse en Oud-Beijerland. De noodzaak van een bibliotheek wordt geaccentueerd door het feit dat de gemeente Middelharnis op het eiland een duidelijk centrale functie bekleedt en dat de gemeente met name voor wat betreft de opleidingen aan diverse scho len Vele mogelijkheden biedt aan de jeugd. Het is echter niet ondenkbaar dat de leerlingen een achterstand oplopen ten opzichte van leerlingen van scholen elders. Zij hebben immers niet de gele genheid zich in een bibliotheek met leeszaal te documenteren voor scripties, werkstukken, examens e.d. De aanwezige schoolbibliotheken kun nen helaas onmogelijk voorzien in de be hoeften en evenmin voldoen aan de eisen die men hier dient te stellen. Door de snelle maatschappelijke ont wikkeling en door de in alle lagen van de bevolking steeds sterker wordende wens naar een meer blijvende vorming kan worden geconstateerd dat de ach terstand op vormingsgebied ten achter kan blijven wanneer niet overgegaan kan worden tot het stichten van een bibliotheek. Zonder de nuttige functie die de bestaande kleinere bibliotheken! ter plaatse hebben over het hoofd te j zien, moet worden vastgesteld dat dezej slechts functioneren voor een specifieke! eigen lezerskring. Inmiddels is kontakl* opgenomen met de personen en instan ties die op dit gebied ter plaatse werk zaam zijn en daarmede te komen tot een nadere samenwerking. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de sport, die slechts door een gedeelte van de bevolking wordt beoefend, kan iede re groep van de bevolking gebruikma ken van een bibliotheek; mannen en vrouwen, de jeugd en de ouderen, ge zonden maar ook zieken en minder va liden. Het bestuur van de stichting heeft het voornemen een overeenkomst aan te gaan met de stichting Verenigde Pro vinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid- Holland, welke stichting kan zorgen voor een aanvangscollectie boeken, aan vulling van boeken, de personele voor ziening, alsmede voor alle bibliotheek- technische werkzaamheden, welke no dig zijn voor het goed functioneren van een bibliotheek. Tevens zal het dan mo gelijk zijn eventueel niet aanwezige boeken op te vragen bij andere biblio theken in den lande. Bij een huidig inwonertal van circa 10.000 in de woonkern Middelharnis - Sommelsdijk kan gedacht worden aan een aanvangskollectie van 5.000 a 8.000 boeken (2/3 voor volwassenen, 1/3 voor de jeugd); deze collectie kan in ongeveer drie jaar, binnen het raam van de thans geldende normen, uitlopen tot ca. 18.000 boeken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1