Overdracht nieuw Verenigingsgebouw aan kerkeraad der Geref. Gemeente Dirlcsland Bijna balf mei: aardappelen in- en uit de grond.... I Mannenkoor „Ons Koor" zingt veertig jaar I kleuterschool i7e jaargang Dinsdag 13 mei 1975 No. 4387 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond Openbare Ouddorp in v.m. chr. lagere school -^ Spelen in cantine van de schietvereniging Beschermde voetgangersoversteek plaats op drukke Vrijheïdsweg Scholenbouw in Stellendam meevaller van een royale ton BOVAG dealers samen in verkoop gebruikte auto's Ie prijs voor „Avondklanken" Nieuwe straatnamen in Goedereede Kinderspeelveldjes en -werktuigen in Stellendam en Ouddorp SOMMELSDiJK POSTBÖX 8 - MTDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommétodijk Tel. (01870) 26 2fl Na 3.30 uur (01870) 33 82 0110 167830 ABOimEMENTSPBUS f 6,3iS FER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per nun. Bij contract speciaal tariet In ons vrydagnummer hebben we al yeen en ander gemeld over het ex- en ^interieur van het nieuwe verenigings gebouw der Geref. Gemeente te Dirks- land; de Werkgroep heeft het gebouw vrijdagavond in een speciale bijeen komst aan de kerkeraad overgedragen. De leiding berustte bij de pastor loei ds. p. Blok, die na Schriftlezing uit Gen. 26 17-25 en gebed de vele aanwezigen welkom heette, onder wie Burg. Bos, wethouders en secretaris Kolbach; ds. Van der Linde met een deel van de kerkeraad en kerkvoogdij der Herv. Kerk, alle verenigingen en ook afge vaardigden van de zusterverenigingen uit de gemeente Dirksland. In zijn openingswoord herdacht ds. Jlok de bemoeienissen, die de Heere met pe gemeente heeft willen houden; hij |zag terug hoe hij 16 Jaar geleden de ge- meente aantrof; hoe intussen de kerk is verbouwd, een nieuw orgel geplaatst, een nieuwe pastorie, en hoe de gemeen te thans een comfortabel verenigings gebouw is rijker geworden. De uitbrei- Iding was wel nodig; de 240 catechisan- Iten en vijfverenigingen moesten het Ijaren lang met een zeer beperkte ruimte jdoen. Nu heeft de Heere ons ruimte ge- Imaakt, zijn openingswoord culmineerde Idaarom in het gelezen Schriftgedeelte luit Gen. 26 en wel bijzonder bij het 22ste Ivers; „En hij noemde deszelfs naam Re- Ihoboth". In 't kort ging spr. na hoe llzak's knechten putten groeven, waar- lover veel strijd was, maar tenslotte wa iter vonden, waarover niet werd getwist, llzak's woorden waren toen: „Rehoboth, Ide Heere heeft ons ruimte gemaakt, ■want wij zijn gewassen in dit land". ÏHet werk van de knechten werd niet londerschat, maar de Heere kreeg de leer. Spreker schetste dat er in de ge- Imeente kennelijk een natuurlijke was- Idom was te bespeuren, maar dat het Ivoomaamste was de geestelijke was- Idom, waarom hij hoopte dat dit nieuwe [gebouw daartoe mede dienstbaar zou vorden gesteld. De overdracht. De voorz. van de Werkgroep, dokter den Hengst voerde daarna het woord Idie de voltooiing een blij moment noem- Ide, waarmee een langgekoesterde wens lin vervulling kon gaan. Nu zijn we niet [hier om U te laten zien wat we gepres- fteerd hebben, of om in zelfvoldaanheid iets af te sluiten aldus spreker maar om de Gever van alle goed daarvoor te j danken. Hij gaf een kort resumé van het ont- I staan; de eerste oproep, het ontwerp, de maquette, het spontane besluit van de gemeente om te beginnen; direct daarop de overweldigende bijdrage van 70.000,aan giften; de toezeggingen [om voor kostprijs te leveren, de vrije I tijd die er belangeloos aan was besteed, de papieraktie enz. enz. Hij herdacht ook ouderling G. v. 't Geloof, die de f eerste paal had geslagen, maar de tot standkoming niet meer had beleefd, [inzonderheid prees hij de grote eens- I gezindheid die er bij de bouw onder alle [medewerkers was geweest. Namen wil- j de hij niet noemen, het is gebouwd door lons allen en voor ons allen, zo drukte hij |het uit. De bouw was verlopen volgens de be- jgroting; er is een nauwgezette kosten- I bewaking geweest. Wel moest het op I advies van de Welstandscommissie (twee meter groter worden; spr. deelde jmee dat er hetelucht-verwarming en een geluidsinstallatie in was aange- I bracht en de zaal een goede accoustiek had. Het gebouw zou uitsluitend ge- bruikt worden voor kerkelijke en ver- enigingsaangelegenheden, voor begra fenissen, maar niet voor bruiloften en [partijen, zoals in „Onder de Wiek" of „De Schakel". Spr: besloot zijn toe- spraak met de wens dat het nieuwe gebouw zou mogen dienen tot opbouw en uitbreiding van het koninkrijk Gods ten liet daarna zingen het danklied uit |Ps. 116 10 en 11. Met een handdruk I aan ds. Blok, droeg hij daarna namens de Werkgroep het verenigingsgebouw aan de kerkeraad over. Ds. Blok, sprekend namens kerke- raad en gemeente, aanvaardde het nieu- We gebouw met blijdschap, bovenal met dank aan God. Hij bracht zijn bijzonde- I re dank aan de Werkgroep voor al de I zorg en de moeite en ook aan allen, die er zoveel vrije uren aan hadden besteed, I waarbij hij veel lof had voor de intense samenwerking, die er is geweest. Spr. drukte de wens uit, dat het ge-, i bouw zou mogen dienen tot verheerlij- king van Gods Naam en dat door allen, die er gebruik van zouden maken. Gebouwd zonder Overheids-subsidie. Namens de burgerlijke gemeente com plimenteerde burgemeester Bos met de aanwinst; de kleine ruimte vroeg zowel voor gemeente- als verenigingswerk, duidelijk voorziening. Dirksland mag zich verheugen in 4 verenigingsgebou wen, waarvan er 3 waren gebouwd met injecties van de Overheid. Dit vereni gingsgebouw was zonder enige subsidie tot stand gekomen en dan met zoveel toewijding van het bouwteam. Het ge meentebestuur heeft aan de totstand koming gaarne medegewerkt en is mede trots op het schone gebouw, dat in een grote behoefte zal voorzien. Van diepere betekenis was echter het woord „Reho both"; spr. voegde er de wens aan toe dat het een echt kerkelijk centrum zou worden en dienen zou tot verdere groei van Gods Koninkrijk. Ds. Van der Linden sprekend namens de Heiv. gemeente, zei blijde te zijn, dit heugelijke feit mee te mogen vieren. Hij beaamde wat ds. Blok had gezegd, dat er tussen beide kerken een goede verstandhouding bestond en wenste kerkeraad en gemeente van harte geluk met het fraaie bouwwerk. Een vereni gingsgebouw ligt in het verlengde van het Godsgebouw, waarin de prediking van het Woord plaats heeft. Er moge voor gelden wat in Ps. 127 staat: Zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs werken deszelfs bouwlieden daaraan". Daarom moge de bede zijn: Heere, vi/il het verder uitbouwen en doen strekken tot eer en verheerlijking van Uw grote Naam. Architect' Koole dankte de Werkgroep voor de fijne tijd, die ze samen hadden gehad. Zijn wens was, dat de Hemelse Bouwmeester het verder zou uitbouwen tot Zijn eer. De heer C. van Es, voorz. van het overkoepelend orgaan der verenigingen, drukte zijn dankbaarheid uit dat de ge zamenlijke verenigingen nu zo'n mooie gelegenheid hebben gekregen om hun werk te kunnen verrichten, al deed hem het afscheid van het oude zaaltje nog wel een beetje pijn. Bij de ingebruikna me van zo'n mooi gebouw behoort een passend geschenk, wat hij echter niet zelf, maar door het jongste lid van de zangvereniging wilde laten aanbieden. Ella Markwat voldeed aan dit verzoek en vertolkte namens alle verenigingen haar dankbaarheid in dichtvorm. Het geschenk van de 5 verenigingen bestond uit een fraai bord van kunstig houtsnij werk, waarin de tekst uit Spreuken 22 6 was ingebeiteld, wat vlak voor de in gang in de hal was aangebracht. Namens de classis Middelharnis sprak ouderling B. Both uit Melissant, scriba van de classis, wegens verhindering van ds. Van Stuijvenberg. Zijn gelukwens was kort maar krachtig, n.l. uit hetgeen te lezen staat aan het slot van Ps. 26: „Ik zal de Heere loven in de vergade ringen". De heer J. Bakker, Jeugdwerkadvi seur te Amersfoort bracht zijn geluk wensen over namens de Bond van Jeugdverenigingen. Hij gaf vele goede raadgevingen en beklemtoonde,- dat de verenigingen bij alles wat wankelt ook in dit nieuwe gebouw zouden mogen staan op het onwankelbare Woord Gods en dat het zou mogen dienstbaar gesteld tot vorming van de Jeugd en hun per soonlijk heil, maar bovenal tot eer van Gods Naam. Dankwoord. Ds. Blok dankte alle sprekers voor hun felicitaties en hoopte dat de uitge brachte gelukwensen in vervulling zou den gaan. Ook sprak hij zijn erkentelijk heid uit voor de vele cadeaux, die ter gelegenheid van de opening waren ge schonken. De officiële samenkomst werd door ds. Blok gesloten met het,laten zingen van Ps. 138 1 en dankgebed. Door de jongste leden van de Knapen- en Meisjesvereniging, n.l. door Clary Kardux en Abraham Vijfhuize werden daarna op een leuke wijze en met een passend gedichtje de sleutels van het gebouw aan ds. Blok overhandigd. Uit deze symbolische handeling ging het nieuwe gebouw over aan kerkeraad en gemeente, waarna bezichtiging van het nieuwe project volgde. In ruime mate werden verversingen rondgediend en ieder was vol bewondering voor de rui me en sfeervolle vergaderruimten, die naast de kerk zijn tot stand gekomen. Hoe extreem het vorige oogstseizoen is 'geweest hlijkt wel uit het feit dat er dezer dagen, ibijna half mei, op di verse plaatsen nog aardappelen ge rooid zijnIn Melissant kiekten we 20' tafereel waarachter een zee van zorgeri schuil gaat. De aardappels die gisteren v/erden gerooid waren voor- .bestemd om als pootgoed te dienen en zouden vorig Jaar augustus gerooid ge weest moeten zijn. De weersomstandig heden lieten dat niet toe en naarmate het slecihter werd werd het rooien ook 'moeilijker en zelfs uitgesloten'. Pas eind vorige week, nadat eerdere pogingen steeds waren gestrand, verscheen de appartuur van loonbedrijf Ras uit Som.- melsdijk en kon de oogst 1974 gebor gen worden. Nieuwe groene scheuten bedekten alweer de oude bedden en al met al was het een triest gebeuren. Ge volg ervan is dat ook voor dit Jaar het zaaiplan in het 'honderd -gelopen' is en er maar wat zal moeten worden 'geïm proviseerd, opnieuw in de hoop op een betere tijd. Door de verenigingen werd dit mooie houten wandbord aangeboden. RAAD GOEDEREEDE: Bij wijze van „tijdelijke huisvestings- mogelijkheid" zal de pas gestichte Open bare Kleuterschool met ingang van het nieuwe cursusjaar starten in een lokaal van de voormalige bijzondere lagere school aan de Hofdijksweg. „Een en an der in afwachting van de definitief te nemen maatregelen in de vorm van de stichting van een nieuw scholencom plex waarin zowel de openbare kleuter- als de openbare lagere school kunnen worden ondergebracht", zo delen B. en W. de raad mede. B. en W. hebben, omdat er naast dit werklokaal nog een speellokaal beschik baar dient te zijn, contact opgenomen met het bestuur van de schietvereniging „Raak de Roos" en haar gevraagd of zij bereid is haar (naast de school gelegen) cantine voor dit doel af te staan. Het bestuur ging accoord al moet rekening gehouden worden met de wekelijkse oefendag van de Rijkspolitie op de schietbaan. De bedongen huurprijs be draagt 3372,—. De Inspecteur van het Kleuteronder wijs heeft voor een en ander voor een jaar ontheffing verleend om dat de lo- caliteiten niet voldoen aan de eisen van het Bouwbesluit Kleuteronderwijs. OUDE TONGE Vijftig en 45 jaar getrouwd. Woens dag 14 mei 'herdenkt het echtpaar Jo- 'hannis van den Berg en jannetje Over- beeke, Kolfwe'g 35, alhier, hun 50-Jari- ge echtvereniging. Op vrijdag 16 mei a.s. is het echtpaar A. C. van Peper straten en A. M. van Peperstraten- Pieterse, Schoolstraat 14, alhier, 45 jaar getrouwd. Beide echtparen ook on ze hartelijke gelukwensen. OUDDORP: STRANDGANGEKS VEILIG OVER: Vakantie gasten die vanuit de omgeving van hotel Duinzicht naar het strand willen krijgen waarschijnlijk een beveiligde oversteekplaats over de Vrijheidsweg. De raad wordt a.s. donderdagavond voorgesteld daartoe een krediet van 57.715,beschikbaar te stellen. Eerder zijn in de raad al stemmen opgegaan voor de plaatsing van een voetgangersbrug over de weg maar B. en W. geven te kennen dat aan die gedachte beter geen uitvoering kan worden gegeven i.v.m. de bijzon der hoge kosten. B. en W. en het college van G.S. hebben daarom gekozen voor een met knipperlichten beveiligde oversteekplaats waarbij de lichten met de hand te bedienen zijn. Buiten de seizoentijd kan de installatie op knipperen worden gezet. Het college van G.S. zal bovendien bevorderen dat de Min. v. Verkeer en Waterstaat aldaar een snelheidsbeperking tot 50 km per uur invoert. Door de Provincie wordt een zeer belangrijke sub sidie verleend. Er zijn nogal wat „Onderwijs-zaken" die Goerees gemeenteraad a.s. donder dagavond bezig zullen houden. Het gaat daarin om bedragen van halve en drie kwart miljoen guldens Een voorstel dat weinig zorgen baart is dat van de besteding van gelden t.b.v. de eerste inrichting van de openbare kleuter- en lagere school te Stellendam. Al eerder heeft de raad een krediet van 725.000,(voor bouw en verbouw) be schikbaar gesteld maar inmiddels is ge bleken dat de gemeente daarop over houdt! Door N.V. Delf- en Schieland is ingeschreven voor 621.412,wat in houdt dat er voor de gemeenteeen voor delig verschil is ontstaan van 103.588,-. Daarom kan thans een voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de inrichting achterwege blijven en stel len B. en W. voor een bedrag van Eert twaalftal BOVAG garagehouders op Goeree-Overflakkee gaan een ge zamenlijke verkoop-show van 'ge'bruik- te auto's houden; een voor Flakkee unieke 'gebeurtenis. Die vindt plaats op zaterdag 31 mei, maandag 2 juni en dins dag 3 Juni in het zeer royale gebouw van de Gemeentelijke Visafslag van Goedereede, in de directe omgeving van de 'Delta-haven. De 12 deelnemers zullen samen een 70-tal gebruikte wagens exposeren, al le in een prijsklasse van 'boven' de 3000,en met de betrouwbare BO VAG 'garantie. De 'garagehouders re kenen erop dat het publiek deze extra service zal weten te waarderen en zich op een van de expositie-dagen van het aanbod o'p de hoo'gte komt stellen. 52.000,aan te wenden voor de aan schaf van leermiddelen en de inrichting van de lokalen terwijl voor de overige 51.588,nog een nader voorstel zal volgen. Aanvullend krediet. Een aanvullend krediet daarentegen van 50.450,wordt gevraagd voor de bouw en de inrichting van de openbare lagere school te Goedereede. In de juli vergadering van vorig jaar stelde de raad daar een krediet van 460.000, voor beschikbaar. Dat blijkt bij nader inzien te weinig, de bouwkosten komen 30.000,hoger en de inrichtingskosten gaan 30.436,65 bedragen inplaats van* de geraamde 10.000, Een aanvullend krediet wordt ook ge vraagd voor de bouw en inrichting van de Chr. Nationale school te Stellendam. Gevraagd wordt een extra krediet voor bouw en inrichting van 57.500, Een krediet van 8.000,wordt nog gevraagd voor de tijdelijke voorziening t.b.v. de openbare kleuterschool te Oud dorp. Ook zal de raad worden voorge steld van de N.V. Delf en Schieland drie bedrijfsruimten te Stellendam te huren, gelegen achter de Mavo aan de Brielse- straat. Tot aan de zomervakantie zullen die als leslokaal moeten dienen omdat de bestaande school verbouwd wordt. Na de vakantie zal waar schijnlijk van het oude mavo-gebouw gebruik kunnen worden gemaakt. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Het bejaardenkoor „Avondklanken" o.l.v. 'dir. Gerrit Zoon heeft j.l. vrijdag rnet succes deelgenomen aan een con cours in Apeldoorn. „Avondklanken" 'behaalde een Ie prijs met 329 punten. De jury had de hoogste opvatting over 'het diriigentsdhap van dhr. Zoon. OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd. Woensdag 14 mei herdenkt het echtpaar Comelis M. Oosterlee en Anthonia G. Groeneveld, Veerweg 1, alhier, hun 50-jarige echt vereniging. Gaarne van deze plaats on ze hartelijke gelukwensen. In de gemeente Goedereede behoeven een drietal wegen/straten een naam. De gemeenteraad wordt a.s. donderdag avond voorgesteld ze die te geven. Het gaat om de weg tussen het Plaatje en de Breenstraat op Goeree-Havenhoofd, waarlangs een zomerwoning staat en er een in aanbouw is. De weg wordt al dus B. en W. in de volksmond de Stellingweg genoemd en het college stelt dan ook voor deze naam te kiezen en de weg de bestemming van openbare weg te geven. In het bestemmingsplan „West II" te Stellendam wachten ook twee straten op een naam. Voorgesteld wordt de straten die tussen de Pr. Marijkestraat en de Azaleastraat komen te liggen het Gladiolenpad en het Tulpenpad te noe men. In de bestemmingsplannen „West II" te Stellendam en „Hermansweg" te Ouddorp zullen speelveldjes met speel- werktuigen worden aangelegd als ten minste de gemeenteraad a.s. donderdag te vinden is voor het benodigde krediet a 11.000,—. De motivatie die B. en W. aan het voorstel geven is dat door aan leg van de terreintjes getracht wordt vernielingen aan gemeente- en particu liere eigendommen te voorkomen en dat de aanleg dient terwille van de veilig heid van de jeugd die zich dan op korte afstand van de woning kan vermaken. De gedachte is uitgegaan om in Stel lendam speelveldjes te maken in het J. W. Frisopad, op een groenstrook en bij de oude Mavo-school. In Ouddorp is een speelveldje gedacht in de Geleed straat. Voor een en ander is een krediet van 11.000,— nodig (Ouddorp 3180,- en Stellendam 6095,te vermeerde ren met B.T.W. en af te ronden naar boven.) Op 24 juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat'het man nenkoor „ONS KOOR" werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan geelt „ONS KOOR" een jubileumconcert in de sporthal te IMiddelharnis en wel op 7 juni a.s. Medewer king aan dit concert zal verleend worden door het dames koor „ONS KOORTJE" en John Woodhouse. 40 jaar „ONS KOOR" betekent dat ook Gerrit Zoon 40 jaar als dirigent daaraan verbonden is. Al die jaren is hij met hart en ziel bezig geweest met en voor het mannen koor. Het zou te ver voeren om alles de revue te laten passeren wat zich in die 40 jaren heeft afgespeeld, wel mogen wij noemen de concerten in febr. 73 te Oude Tonge en Middelharnis waarbij uitgevoerd werd het door Gerrit Zoon gecomponeerde werk „Delta Symphonie" dit ter her denking van het feit dat het toen 20 jaar geleden was dat de watersnood deze streek teisterde. Concerten die grote indruk achter lieten en een bewijs vormen van de kwaliteiten van de componist en dirigent. 40 Jaar „ONS KOOR" betekent ook voor 2 leden een 40- jarige verbindtenis, t.w. de heren A. den Boer en L. Faasse. Zij zullen samen met de dirigent in het zonnetje worden gezet tijdens het concert. In een tijd waarin velen zich niet de tijd gunnen aktief aan het verenigingsleven deel te nemen een voorbeeld en misschien een stimulans voor anderen ook zelf deel te gaan uitmaken van zo'n vereniging om zodoende een aangename ontspanning te vinden in het jachtige leven van tegenwoordig. Dat het dameskoor „ONS KOORTJE" met het mannen koor optreedt is niet vreemd, vrij regelmatig treden beide koren gezamelijk op en dat zal tijdens dit concert ook weer het geval zijn bij een aantal werken. Wat John Woodhouse betreft prijst „ONS KOOR" zich gelukkig dat ze deze rasmusicus bereid heeft gevon den medewerking te willen verlenen aan dit concert. Reeds geruime tijd geleden zijn hiervoor de nodige con tacten gelegd en in nauw overleg met John Woodhouse is een heel mooi en gevarieerd programma samengesteld. Onnodig te memoreren omtrent de capaciteiten van John Woodhouse. Hij heeft via t.v., radio en zijn vele uit stekende L.P.'s wel zo'n bekendheid gekregen dat uit hoofde daarvan succes reeds verzekerd is. Zijn optreden in Middelharnis zal zowel een solistisch optreden als een begeleidende zijn waarbij zoals reeds vermeld een keur van werken te horen zullen zijn. Reeds nu blijkt voor dit concert een grote belangstelling te bestaan en we raden dan ook een ieder aan zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Hiervoor verwijzen we naar de advertentie's en de raambiljetten. Van harte hopen we dat dit jubileumconcert een groot succes zal worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1