Drie-mans expositie in Galerie „De Welle" KindehfiaeJkje, ""•"■"■~n Huishoudschool krijgt gymlokaal Flakkeese bus naar de E.O. Landdag Aktie S.O.S. Sahel nu voor KAAPVERDISCHE EILANDEN LANDBOUW Onkruidbestrijding in mals llenookafzo itaris J. w. H Behartenswaardigedeihamis, tei. Hartfolder "^^^^^^^-^ Bladz. 2 EILAND EN-NIEUWS» Vrijdag 9 mei jsJ 9 mei 1975 ■«w<Vi.--H'f <••-*« (MWi<tjmt mr..«:«H*HH«WtttVt^>ttMrntmtt.tvi ■>'*Ktrt Mf .».Htt -f 1 „Dijkhuisjes te Ridderkerk" van C. v. d. Wetering, olieverf op linnen, 80 x 100 cm. In galerie „de Welle" te Sonunelsdyk zijn van 10 mei tot en met 4 juni schil derijen, pastels, pentekeningen, goua ches en zgn. „gruizeltekeningen" te zien van JAN HENSEMA, KEES VAN DE WETERING en RONALD VOERMAN. Drie jonge kunstenaars die vrij re cent een opleiding hebben afgesloten aan de Akademie van Beeldende Kun sten te Rotterdam. Een groot gedeelte van de expositie bestaat dan ook uit eindexamen-werkstukken van deze op leiding. Interessant om te zien is dat zij alledrie voornamelijk geïnspireerd zijn door hun woonomgeving of het thema „huis in het algemeen", maar daarbij tot zeer uiteenlopende, persoonlijke uit werkingen komen. De Dordtse kunstenaar Jan Hensema heeft een eigen, fijnzinnige stijl ontwik keld in het tekenen van pittoreske stads gezichten, waarvoor hij in zijn woon plaats eendankbaar onderwerp heeft. Zijn pen- en potloodtekeningen van ka rakteristieke gebouwen en hoekjes in Dordrecht worden regelmatig gepubli ceerd in het dagblad „De Dordtenaar". Daarnaast exposeert hij ook enkele „vrije" tekeningen van een organisch, surrealistisch karakter en met opval lende grafische strukturen. De oud-Ridderkerker, tegenwoordig in Zierikzee wonende schilder/grafisch vormgever Kees van de Wetering toont schilderijen, pentekeningen en gruizel-1 tekeningen van Ridderkerk, Zierikzee en Dordrecht. Zijn uitbeeldingen van I oude dijkhuisjes tot ongenaakbare flat gebouwen worden gekenmerkt door een zeer afgewogen vereenvoudiging in har monische kleurvlakken, met een deko- ratieve en soms bijna abstrakte wer king. Verder toont van de Wetering ook een] aantal vlotte reis-schetsen van het Beste meisjes en jongens! Deze week is het tweede raadsel in de maand mei aan de beurt. Ik zal het met een maar voor jullie opschrijven. MEIRAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6: X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. Vriend van Daniël (zijn oude naam). 2. Het graf van Simson was tussen Zora en 3. Zoon van Naomi; zie Boek Ruth. 4. Knecht van Abraham. 5. Man die door Jezus werd opgewekt. 6. Ik richt Mijn op met u, en met uw zaad na u (Genesis 9). 7. Opstandige zoon van David. 8. Discipel van de Heere Jezus. 9. Legerplaats van de kinderen Israels. 10. Andere naam voor Dorkas (Han delingen). De beginletters vormen een naam, die ons deze week veel zegt. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Dank je wel. Jan! Misschien weet je niet eens meer dat je dit raadsel aan mij gestuurd hebt. Het is heel lang ge leden. BRIEFWISSELING Van die briefwisseling kan deze week niets komen. Jullie hebben trouw het werk ingezonden, maar op het ogenblik dat ik dit schrijf, zijn die brieven nog niet in mijn bezit. De post gaat ook on geregeld met die gedenkdagen, en om dat ik enkele dagen weg moet, kan ik niet langer wachten om het kinderhoek je klaar te maken. En zonder kinder hoekje in de ^rant, nee, dat zijn we niet gewend, dus zal het even anders moe ten. In plaats van antwoorden op de brie ven dan nu wat anders. Er is stof ge noeg om te schrijven. De meimaand geeft daar wel aanleiding toe. In de eerste plaats het wonder van de meimaand! Is mei niet de prachtig ste maand van het jaar? Ja, elke maand heeft zijn bekoorlijkheden, maar voor mij spant de meimaand toch de kroon. Hoe is alles veranderd in korte tijd. De dagen van regen, sneeuw en kou zijn voorbij, en het gelaat van het aard rijk is totaal gewijzigd. Uitbimdig zijn struiken en bloemen en bomen in groei en bloei uitgebroken. Een koor van vo gels zorgt voor de muzikale begeleiding. Letten we met aandacht op het niet-af- latende zingen van de vogels? Elke vo gel zingt zoals hij gebekt is. Het kleine winterkoninkje kan niet ophouden 's morgens, als vele mensen nog slapen, om zonder rust zijn liedje te laten gal men door de morgenstUte. De Koekoek is ook terug gekomen naar deze Isnden. Je zou wel eens wülen weten waar die dieren de winter hebben vertoefd. Het zou interessant zijn om deze vogels te volgen op hun reizen en op hun verblijf in vreemde landen. Het zou een mooie geschiedenis zijn. En boven de akkers zingen de leeu weriken de hele dag door. Zij stijgen omhoog en ze worden schijnbaar niet moe om hun vreugde uit te zingen in hooggestemde tonen. De mensen op het land worden omzongen door het lied van deze vogel. En als het gebeurt dat zo'n leeuwerig wat moe wordt, dan daalt het diertje in korte tijd naar de aarde terug, om even later weer op te stijgen, en op nieuw te beginnen aan zijn lied zonder einde. Doet nu je ogen en oren goed open, want de meimaand is kort van duur, en al het schone en verrukkelijke is spoe dig voorbij. Kijkt goed naar de pracht van de vele bloemen, waarmee mei zich feestelijk kleedt. Luistert naar de pracht van de zangen van de merel en lijster, maar vergeet ook niei aandacht te schenken aan het gesjilp van de mus sen. Deze vogeltjes kunnen geen ander geluid voortbrengen, maar ze doen hvin best om zich te laten horen, en op hun manier verkondigen zij ook de groot heid van de Schepper rondom ons. Midden tussen dat schone en wellui dende klinkt een ander geluid: het ge luid van de jammer en ellende, dat over ons kwam in de meidagen 35 jaar geleden. Jullie hebben dat niet meege maakt, maar van horen zeggen weten jullie er veel van. Ons land werd onver wacht overweldigd door een vreselijke krijgsmacht, en wat een zee van verdriet is over ons vaderland gekomen. Hoe velen zijn gevallen in de strijd, en om gekomen door de gevolgen van de oor log! Het is een wonder dat ons land op het laatst toch nog bevrijd mocht wor den. Wie had dit durven denken? In ons was geen kracht tegen de grote menigte, rhaar de Heere is over ons opgestaan ten goede, en ons land is weer vrij mo gen worden. Zelfs bleef ons Konings huis gespaard; dat oude Huis van Oran je werd nog niet uitgeroeid, maar het mag nog in ons midden zijn. Op de bevrijdingsdag past het ons om de Heere te danken voor Zijn goedheid, die Hij ons nog schonk. Wat zou de grootste dankbaarheid zijn? Dat wij de Heere zouden vrezen en in Zijn wegen zouden wandelen! Ons volk moet weer terug om God te dienen naar Zijn Woord. Wij moeten tegen de zonde gaan strijden, en vragen of God ons genade zou willen bewijzen. Er is grote loon in het houden van Zijn ge boden, voor elk mens afzonderlijk en voor het hele volk. Wij moeten bidden of de Heere de zonden onder ons volk zou willen stuiten en dat er een omme keer mocht komen, dat heel ons volk weer zou vragen naar God en Zijn ge bod. In andere landen woedt de oorlog, of staat een oorlog op het punt om uit te breken. Het zou helemaal niet onmoge lijk zijn, dat er weer een wereldoorlog zou komen, en wat zou dan het einde zijn! De vreselijkste wapens zijn uitge vonden, die in een ogenblik alles kun nen vernietigen. Dan helpt geen dap perheid en grote helden kunnen het verderf niet tegen gaan. De Heere al leen kan ons voor zulk een oordeel be- -waren. Hoe nodig zou het zijn dat er met de zonden werd gebroken en dat de Heere weer werd aangebeden in geest en waarheid. Wij denken dikwijls: Wat moet er van de wereld toch komen? De zonden wor den steeds erger en de Heere wordt niet meer erkend. Duizenden mensen doen net of God niet bestaat. En wat zal dan het einde zijn? Dat staat in Psalm 2: Die in de hemel woont zal lachen; de Heere zal hen be- Spaanse eiland Ibiza. Ronald Voerman, woonachtig te Bol nes, schildert in een zeer realistische stijl close-ups van muren, ■waarop schaduwen een vervreemdende, surrea listische werking hebben. In strenge, abstrakt aandoende kom posities weet hij met eenvoudige mid delen een spanning op te roepen door de suggestie van een aanwezigheid ach ter de toeschouwer. Van Ronald Voer man zijn ook enkele modeltekeningen in Siberisch en pastelkrijt te zien. De expositie wordt op zaterdag 10 mei om 16.30 uur geopend, en is tot 4 juni te bezichtigen van maandag t.m. zaterdag tussen 2 en 5 uur, vrijdags- avonds tussen 7 en 8 uur en verder vol gens afspraak. Het adres GALERIE DE WELLE, Voorstraat 42, Sommelsdijk, telefoon (01870) 37 82. spotten. De Heere zal hen verpletteren met een ijzeren scepter en zal hen in stukkenslaan als een pottebakkersvat! En dan staat er ook een uitweg om die gevaar te ontkomen: Dient de Heere met vreze, en ver heugt u met beving. Kust de Zoon, op dat Hij niet toome, en gij op de weg vergaat, wanneer Zijn toom maar een weinig zou ontbranden! Bij al het rumoer van de volken, mo gen wij bedenken, dat de Heere regeert. In deze meimaand valt ook de Hemel vaartsdag. Dat is de dag van Jezus' kro ning. De Heere Jezus is diep vernederd, maar is met majesteit weer opgestaan. Hij heeft de dood en het graf overwon nen, en is onder het gejuich van de en gelen als overwinnend Vorst naar de hemel gegaan. Daar zit Hij aan de rech terhand van de Vader, om alles te rege ren en te leiden door Zijn grote kracht. In Zijn hoede zijn wij wel geborgen! Als wij Hem leren kennen, dan zijn wij vei lig, wat er ook mag gebeuren. Dan zal Hij ons leiden door het moeilijke leven, en er zal niets gebeuren zonder Zijn wil. Laten wij bidden of Hij ook onze Ko ning zou mogen zijn. Dan hebben wij de beste en sterkste Koning die er be staat, want Hij heeft maar te spreken en het is er, Hij heeft maar te gebieden en het staat er. Bij Öem kunnen wij met al onze moeilijkheden terecht. Dag en nacht kan Hij ons horen. Hij wil ons ook verhoren als wij oprecht tot Hem ko men met alles, waar wij geen raad mee weten. Ik zou nog wel verder kunnen gaan, maar het wordt zachtjesaan genoeg voor het kinderhoekje. Jullie hadden wellicht liever gehad, dat jullie naam genoemd zou worden, maar dat kon deze week echt niet. Ik hoop dat ik volgende week een hele boel brieven zal mogen beantwoorden. Misschien heb ik jullie niet verveeld. Hebben jullie niet alles begrepen, dan moeten jullie het nog eens overlezen. Dan snappen juUie het een beetje be ter dan de eerste keer. Tot slot mijn vriendelijke groeten, en tot volgende week, OOM KO. SOMMELSDIJK In het kader van de bouw van een reeks gymnastieklokalen in Zuid-Hol land zal ook bij de huishoudschool „de Molenwiek" een lokaal gebouwd wor den. De bouw van de reeks van 10 za len is dinsdagmorgen door staatssecre taris van onderwijs dr. Veerman in Den- Haag gestart. Steeds met een tussen- poze van 3 weken wordt met een nieu we zaal begonnen wat impliceert dat over 9 weken in Sommelsdijk zal wor den begonnen. Per zaal bedraagt de bouwtijd ca. 4 maanden. Omstreeks het midden van volgend jaar zullen ze alle voltooid zijn. De zalen worden 5.50 mtr. hoog, 21 meter lang en 12 meter breed. Ze zijn ontworpen door het SET-ontwerpbu- reau in Leidschendam en worden ge bouwd door Aannemingsmij N. Tetteroo Zn. B.V. te Leidschendam. OUDE TONGE Inwisseling vakantiebonnen Zaterdag 10 mei is er gelegenheid tot in- 'wisselen van vakantiebonnen voor de Landbouw, bij de P.V. dhr. D. Knöps, Julianastraat 8. Wanneer er voldoende belangstelling blijkt te zijn zal er op zaterdag 31 mei, wanneer in de Irenehal te Utrecht de E.O. Landdag wordt gehouden, een Flakkeese bus naar dit evenement rij den. De jaarlijkse Landdag biedt naast een aantal sprekers, dhr. L. P. Dorenbos, ds. W. Glashouwer, ds. A. de Reuver en dhr. J. Kits ook een ontspanningsge deelte waarin o.a. Gert en Hermien Timmerman optreden. Wie zich voor deelname op wil geven kan dat doen op de adressen waar de raambiljetten ophangen (tot uiterlijk 15 mei) en bij Louis Bouwmeesterplein 4 te Middelhamis, tel. (01870) 25 38. Vorig jaar was de opgave teleurstellend, het kan dit jaar veel beter zijn! De NOVIB-afdeling Middelhamis - Sommelsdijk organiseert van 12 tot 17 mei een kollekte in het teken van de aktie S.O.S. SAHEL. Dit maal is de op brengst bestemd voor hulp aan de KAAP VERDISCHE EILANDEN. De Kaap Verdische Eilanden. Deze eilanden liggen in de Atlanti sche Oceaan ten Westen van Afrika, namelijk ten Westen van het gebied van de Sahara en de Sahel. De Kaap Verdi sche Eilanden hebben op het ogenblik een overgangsregering, bestaande uit drie Portugese ministers, drie ministers uit de eigen bevolking en een Portugese gouverneur. Op 5 juli a.s. worden deze eilanden onafhankelijk. De voornaamste middelen van bestaan zijn landbouw en kleine cementtndu- strie. Het aantal inwoners bedraagt 300.000. Hongersnood en langdurige droogte. De toestand waarin de eilandbevol king verkeert is erg slecht. De laatste twee eeuwen heeft er om de vier jaar grote hongersnood geheerst. Zowel bij de jongeren als de ouderen zijn de sterftecijfers dan ook ontstellend hoog. Tijdens de Portugese overheersing is er nooit iets ondernomen om te proberen verandering te brengen in deze situatie. De laatste zes jaar is er geen regen gevallen; de putten zijn opgedroogd. Om een ramp te voorkomen moet nu wel zeer snel hulp worden geboden. Gevraagde hulp. De Kaap Verdische Eilanden hebben aan NOVIB de volgende soorten hulp gevraagd: 1. Hulp op korte termijn, zoals voedsel, zaaigoed, eenvoudige landbouwge- reedschappen, materiaal om putten te slaan en de grond te irrigeren, medicijnen. 2. Voorzien in het levensonderhoud van een paar mensen die de plannen en ideeën van de nieuwe regering kun nen omwerken tot uitvoerbare pro- jekten, die aan de hulporganisaties kunnen worden voorgelegd. Men zit nameUjk helemaal klem: er zijn wel ideeën, en er zijn ook organisaties die willen helpen, maar die daarvoor uitgewerkte projekten vragen. Nu zijn er ter plaatse wel genoeg des kundigen (architecten, technici, enz.) om die gewenste projekten op papier uit te werken, maar er is geen geld om hen voor dit werk vrij te maken. 3. Hulp over langere termijn, zoals op bouw van de gezondheidszorg, van het onderwijs, van het economisch leven (landbouw, visserij, veeteelt, cementindustrie, sinaasappelteelt op grote schaal, e.d.). De NOVIB-afdeling Middelharhis - Sommelsdijk hoopt weer op dezelfde gulle reacties als bij vorige akties in het kader van S.O.S. SAHEL. Elke bijdrage is welkom, want daarmee kan onvoor stelbaar leed worden gelenigd! Daar ide werking van bodemherbici- 'den' in de m,aisteelt vrijwel altijd tegen valt, wordt de onkruidbestrijdin.g in deze teelt steeds -meer na-ojxkomst uit gevoerd met de kombinatie: atrazin plus Sdhering-llE olie plus Maneltra-Bo- rium. De na-opkomst toepassing ia een be- 'drijfszekere methode waanbij tevens door de toevoeging van Soherinig-llE olie, moeUyk te doden breedbladige zaadonkruiden en verder ook grassen zoals hanepoot en wüdè haver, goed worden bestreden. Tevens kimnen met deze bespmting meerdere wortelonkrui- den zoals kweek, aardappelopslaig en klein hoefblad onderdrukt wordert Door de Sdhering-llE olie wordt een meer gelijikmatige bevochtiging en ver deling verkregen over de onkruiden, bovendien geeft het een betere hech-' ting van het herbicide op het blad, met als gevolg minder .gemakkelijk af te re genen- en dus een langere periode van penetratie van de atrazin. De toevoeiging van Maneltro-Borium is van belang omdat op de meeste mais- percelen' borSum in onvoldoende op neembare vorm aanwezig is. Door de ze toevoeging wordt een optimale kolf- zetting en opbrengst aan zetmeel ver kregen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bouwvak-vakantie. Het inleveren van de Zegelboekjes voor bouwvakkers, schilders en baggeraars vind plaats op dinsdag en woensdag 13 en 14 mei, 's- avonds na 6.30 uur bij dhr. G. Over- weel, Pr. Marijkestraat 11, Middelhar- nis, tel. (01870) 3215. STOP De stapel ingezonden vragen die nog op behandeling wacht is dermate ge groeid dat we U moeten verzoeken enige tijd te wachten met het inzenden van nieuwe vragen. Anders gaat het te lang duren voor de reeds in ons bezit zijnde brieven een antwoord krijgen. We verzoeken U ook geen vragen meer over de waarde van oude munten in te sturen. De antwoorden kunnen niet anders dan onder alle voorbehoud worden gegeven waarmee U maar wei nig gediend bent. Redactie. PLASTISCHE CHIRURGIE Ik wil iets meer weten van de wijze waarop plastische chirurgie wordt toe gepast in de praktijk en daar met chi rurgen over spreken. Tot wie moet ik mij dan wenden? Antwoord: U kunt dan het beste kon- takt opnemen met de secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Reconstructieve Chirurgie, dat is dr. J. M. H. M. Borghouts. U kunt hem be reiken aan, resp. schrijven naar het St. Radboudziekenhuis, afdeling plastische chirurgie, Heyendaal, Nijmegen. BEWIJSSTUK ACHTERHOUDEN Stel dat ik een belangrijk bewijsstuk in huis heb, dat ik niet wil missen. Kan de politie dat dan bij mij weghalen zon der mijn toestemming? Antwoord: Ja. De officier van jiisti- tie kan de politie in uw woonplaats ge lasten een huiszoeking te verrichten en ook een hulpofficier van justitie is bij afwezigheid van de officier gerechtigd een opdracht daartoe uit te schrijven. Bij d9 meeste politiecorpsen is een ho ge politiefunctionaris tevens hulpoffi cier van justitie en is hij bevoegd bij ontstentenis van de officier dergelijke opdrachten te geven. Zo kan de politie in de praktijk toch snel een huiszoeking verrichten. Voorwerpen kunnen in be slag worden genomen, indien de bewo ner van het huis deze niet wil afstaan in het belang van enig onderzoek. KRAAMSCHUDDEN Wat is de herkomst van het kraam- schudden? Antwoord: Die uitdrukking wordt vooral in 't oosten des lands gebruikt voor het afleggen van een uitgebreide kraamvisite. Alle familieleden, vrienden en buren komen de kraamvrouw en haar man de hand schudden. Men zei het ver kort, omdat het zo vaak voorkwam, ge zien de grote gezinnen. Daardoor moest menigeeh jaarlijks vele malen op kraambezoek handen schudden. In vele streken duurde het bezoek een gehele dag en brachten de belangstellenden be paalde traditionele geschenken mee (in Twente de vermaarde „krentenwegge", in de Achterhoek een krentenbrood van 1 m bij 34 cm) en werd er kandeel of dg. gedronken en/of beschuit b.v. met muisjes gegeten. Tegenwoordig is in vele plaatsen het kraamschudden ver schrompeld tot een gewone kraamvisite van korte duur. HUWELIJKS-JUBILEA Ik hoorde dezer dagen van mensen die een „doublé-bruiloft" gingen mee vieren. Ook spraken zij over hun „blik ken bruiloft". Wat zijn dat nu weer voor moderne termen? Antwoord: Bedoelde vrienden waren blijkbaar genodigd voor de viering van een veertigjarige echtvereniging, die officieel geen naam heeft, maar in de (moderne) volksmond met doublé wordt betiteld. Zelf zullen ze dan zes en een kwart jaar getrouwd zijn geweest, want daarover sprekende gebruikt men wel de scherts-aanduiding „blikken brui loft". We komen dan tot 't volgende lijstje: 6V4 jaar - 12V2 jaar 25 jaar 40 jaar 50 jaar 60 jaar 65 jaar 75 jaar blikken bruiloft koperen bruüoft zilveren bruüoft doublé bruiloft gouden bruiloft diamanten bruiloft briljanten bruiloft platina bruiloft NOODWET DREES Hoe lang heeft de Noodwet Drees eigenlijk gewerkt voor de A.O.W. in werking trad? Antwoord: De Noodwet Ouderdoms voorziening (later algemeen bekend ge worden onder de naam „noodwet Drees") is voorbereid door dr. Willem Drees in de jaren 1946 - '47, toen hij mi nister van sociale zaken was in het ka binet Drees-Schermerhom. Deze nood- voorziening is als wet aanvaard per 24 mei 1947 en in werking getreden op 1 oktober d.a.v., aanvankelijk voor de tijd van drie jaar. Omdat de definitieve re geling in 1950 nog niet gereed was, is de Noodwet enkele malen verlengd, tot de Algemene Ouderdomswet (A.O.W. op 2 januari 1957 in werking kon treden. LICHT AANLEGGEN Wij hebben geen licht op een donker toilet, maar in de gang kan ik 220 V. aftakken bij de beltransformator. Wat voor snoer, fitting en schakelaar moet ik nu gebruiken? Antwoord: Als u het beslist zelf wilt aanleggen, ga dan uit van de zwak- stroomzijde van de beltransformator. U kunt dan dun snoer of zwakstroomka bel gebruiken, dat u met plastic (geen metalen) bengeltjes vastzet. Koop een mignon-fitting met een 8-volts lampje dat daarin past (te koop bij grote elek triciteitszaken) en een eenvoudige aan- uit schakelaar. Dat mag u allemaal zelf monteren. Het laatst van alles de dra den aan de buitenste trafoklemmen van de zwakstroomzij de verbinden. Met sterkstroom mag u zelf niet knutselen' en dat is ook te gevaarlijk voor een leek. Het moet door een erkend elj triciën gebeuren, met draad in buis e] (Bij ontdekking van eigen aanleg loj u de kans van elektriciteitsleveritj te worden afgesneden.) BLOEMENPLANK BOVEN KACHEl| We krijgen een gevelkachel. Nu t ik de vensterbank daar boven verbj den tot bloemenplank. Welk materij moet ik daarvoor nemen? Antwoord: Dat is om twee redeul af te raden. Ten eerste komt de gende warme luchtstroom in de iaj als u boven een warmtebron een scheiding gaat maken. De warme luj moet zo mogelijk langs het (koude 1 nen brengende) raam worden geleidl de invloed daarvan teniet doen. TeJ tweede raaKt u teveel warmte kwijt J de verhitting van een stuk dood ma] riaal, terwijl dit noch voor dat real riaal, noch voor de planten, noch vj de mensen in de kamer of keuken ïI gunstig is. Wij adviseren u, de vens'J bank zonodig nog te versmallen en géén planten te plaatsen.' Wilt u toch doen, neemt u dan etemietpli| Dat is het aangewezen materiaal warmte-isolatie. Het is te koop in goJ hobbyzaken en bij aannemers. LaatiT etemietplaat tevoren pas maken, vil u kunt het als leek maar moeUijk werken, KUNG-FU Kan ik ergens „kung-fu" leren, z' in de t.v.-serie wordt vertoond? Antwoord: Er is in ons land nog gg leraar die een bevoegdheid heeft ot „kung-fu" te onderwijzen. Het is tn wens ook geen afzonderlijke en ste van het judo afwijkende sport. In wc komen alle grepen en worden van jiu-jitsu, het judo en het kung-fu het oorspronkelijke Chinese kempo. blijkt echter een behoefte te besta: aan vernieuwing van de naamgevin zodat telkens andere betitelingen n- voren komen. Vooral in de filmwa willen de producers steeds iets nie presenteren. U kunt komende jaren wel meer nieuwe namen voor dit s» oude sporten en verdedigingstechniet vernemen. Wij raden u aan, zich t wenden tot een bekende en erkende spoirtschool, waar u judo e.d. kunt ren. In de praktijk komt het dus t: op het zelfde neer. IVOREN HEFTEN Hoe kan ik de geel geworden ivoJ heften van onze tafelmessen weer irj wit krijgen? Antwoord: Mooi wit kunt u dit ivl niet krijgen. Er zijn tientallen middl tjes, maar veel succes hebben wij da nooit mee kunnen bereiken. U kuntf proberen met ammonia, maar dat vj doet ook niet zo best. Een paardemijj (als andere pogingen niet hebben gel pen) is tenslotte chloorbleekloog 11 actief chloor. Hiervan kunt u oplosri gen maken in oplopende sterkte el daarin de heften steken. Begin eens rJ korte tijd en laat het ivoor zonodig if langer in de vloeistof. Dit middel l' het ivoor wel bleken, maar maakt heften tevens ruw, zodat u ze dan i moeten bijwerken met fijn schuuri pier. Waarom laat u ze niet in de ec| ivoorkleur, al is het materiaal dan il vergeeld? Het toont juist aan, dat f écht zijn! aaie eiken w aviesprijs GEITEHUID PREPAREREN Hoe kan ik een geitehuid preparfs zonder dat die hard wordt? Antwoord: U moet de huid terst; na het slachten in schoon water legsl en daar niet enkele dagen mee wac'nll Na enige uren weken kunt u de h| opspannen en al het nog aanwezige f en vlees er af krabben. Is de huid vA lijk schoon te krijgen, dan kunt u tif nog even in een soda-oplossing weken. Vlees- en vetresten kunt u met e scherp mes wegsnijden of -krabben. .1 de huid goed schoon is, kan deze in c bad met warm water van circa 40 a 1 C. worden gelooid. Voor elke tien lil water 500 gram aluin en 250 gram i;(^|^- kenzout toevoegen. j. Wanneer de huid er in ligt, m&gl water langzaam afkoelen. Na enkeli dagen, als de huid volkomen doortrcl ken is, moet u haar buiten laten if gen (nooit bij een kachel of dgl.). D na soepel maken door de gladde met talkpoeder te bestrooien en de '''iuwju. over de rand van een houten tafel iv^r- altiJ en weer te trekken, of dubbel te en omligg en de gladde kanten tegen elkaar teig'^'nmelsdijk, wrijven. Is de huid uiteindelijk so£;;.S??^-elsdi]k, genoeg, dan moet u het vel aan -'^"^^^J^^^ kanten gelijkmatig oprekken. io^rigens" tol" ---------------------------------------------------;viiïksbiljetten Bij het Voorlichtingsbureau v. d V ding. Postbus 1772 is gratis de nieis Hartfolder te bestellen. De folder nadere informatie over de 5 hoofdzatij die moeten worden betracht om hart bloedvaten gezond te houden; verst^ dig en matig eten, zorgen voor het jui-j lichaamsgewicht, niet of met mate i ken, ontspannen, recreëren en relaxe'j en iedere dag meer beweging neme' De folder bevat ook in een in te ^'U vragenlijstje aan de hand waarvan F- ten kunnen worden behaald. Onze boekhouder bleek het volgende pï spectief te hebben; als u zich voortaan niet beter vrijwillig gaat e spannen dan zal het wel tot een f] disch gedwongen ontspanning k' men...!" Bestelt U de folder even? ,-,-^, opslagte- jPrins Hend Sectie A, nr. Geheel vrij t koopprijs. De strook gr .gebouw, is ni Ö.en: plm. eren ge NOTARIS uiterlijk op Rommelmarkt. De op Koninginnc :"'^- - in de Doelweg gehouden RommelniSgieuteis te b heeft bruto 6.800.— opgebracht, -eii P. Lullen opbrengst is bestemd voor de jeupdi' enigingen van de GerefKerk en f Ned. Herv. Kerk. THOLEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6