lüVflDEfl - flIEUWS Zomaar een plaatje Koninklijk zilver voor de heer Jac. Overbeeke Brandweerwedstrijd Melissant zeer geslaagd blad Vrijdag 2 mei 1975 No. 4384 Raad wil speelplaats voor de jeugd in Herkingen londer slag of stoot heeft de gemeenteraad van Dirksland in zijn ver gadering van j.l. dinsdagavond twee kapitale credieten beschikbaar ge steld voor de bouw en uitbreiding van twee chr. scholen in Dirksland. leer dan een half miljoen 542176,werd gevoteerd voor de bouw in inrichting van de chr. kleuterschool aan de Paulina van Weellaan en 324.000,voor de uitbreiding van de bijz, basisschool aan de Ire- M|elaan. Subsidie sport verenigingen Motie Parkeerverbod Speelplaats voor Herkingse jeugd Buitenplaats Herkingen Peuterdijk 32 School T.V. Samenwerkingscontract OOLTGENSPLAAT 58 jaar Verzekerings-expert 10 jaar beheerder van de Nutsspaarbank in de Plaat Snelle notabelen Herinneringszegels Koningin Juliana ter gelegenheid van het Jaar van de Vrouw Si^llKliSSi^Bi^iiSiHiPiiiiiil PREDIKBEURTEN laad Dirksland leekt weer root bedrag in hr. onderwijs ^■Meer commentaar was er op een. aan- ^Hl punten uit de Ingekomen stukken. ^Hbat was o.m. het geval met de brief liet gemeentebestuur van Warns- velcl, houdende het verzoek om adhes- sie te beutigen' aan een raadsmotie, te- g€n het gebruik van buitenbrievenbus sen voor 'de postbezorging. Dhr. D. de Bonte haakte er vlot op in, al wilden B. en W. het verzoek lie ver voor kennisgeving aannemen. „Die ibuitenbrievenbussen zijn ondingen"; liet dhr. de Bonte duidelijk weten; „ieder een kan er met z'n vingers in, de slo ten' zijn zo stuk te Imjgen en het is igenwoordig zo dat je belangrijke kken maar beter per aangetekende nt verzenden." /y[j Burg. Bos vond deze zaak echter veel meer van algemeen- dan van gemeen telijk belang, derhalve minder terzake, maar de raad bleek toch wel gevoelig voor de argumenten van dhr. de Bon te. Van nabij (als voorz. van de wo- ningbouwver.) had dhr. Th. v. Prooijen ook kennis genomen van de bezwaren van de Nat. Woningraad en hij onder schreef de tirade van dhr. de Bonte met een' aantal overigen want het voor stel van B. en W. (het voor kennisge- g aan te nemen) haalde het met lechts 7-6 stemmen. iDoor dhr. J. L. Poortvliet (WD) perd erop geattendeerd dat de raad al 29 nov. vorig jaar besloot de sport- erenigingen aHe gelijkelijk te subsidi- ren, maar dat aan dat raadsbesluit nog eeds geen uitvoering is gegeven. Dat Btreurde dhr. Poortvliet zeer omdat et voor een Ver. als de Voetbalver. Dirksland" van groot belang is dat ze de hoogte is van de te verwachten Ubsidie i.v.'m. het treffen van voorzie- ngen. Burg. Bos verklaarde dhr. Poortvliet at het College nog steeds niet in het ezit is van het advies van de Coim- lissie ad hoc terigevolge van een aan- pl „vertragende factoren". „Het is een raadsbesluit en B. en W. loeven daar niet meer zoveel aan te doen," veronderstelde dhr. Poortvliet, maar daar dacht de voorz. ietwat an ders over: „B. en W. zullen het nog op z'n financiële meritus moeten be zien," aldus de voorz. Weth. D. A. H. van Dis verzekerde dat in de volgende vengadering een voorstel verwacht mag worden. Een motie van de raad van Eindhoven werd door de raad van harte onder schreven. De motie is erop gericht orn bij het Rijk en de Provincie aan te dringen op versnelling van ide proce dure die wordt gevolgd bij de behan deling van bezwaarschriften tegen be stemmingsplannen. „Als richtlijn wordt door ons aange houden zo legden B. en W. de raad voor) idat op verzoeken om adheasie toe- tuiging niet wordt ingegaan, O'mdat za ken die de collectiviteit der gemeenten' raken, geacht worden .door de Ver. van Nederl. Gemeenten te worden behar tigd, maar in dit speciale geval waar het gaat om een zaak waarbij het ge meentelijk bestuur ten zeerste is betrok ken, en waar ook dezerzijds een ver betering in de bestaande situatie drin gend gewenst wordt geacht, menen wij (B. en W.) van de algemene richtlijn te moeten afstappen en aan het verzoek van het gemeentebestuur van Eindho ven gevolg te moeten geven," aldus B. en W. Burg. Bos voegde daar als schrij nend voorbeeld nog aan toe dat het best. plan Oude Wei d.d. 1969 nog steeds niet is afgehandeld wat zo zei hij zeer bijzonder frusterend werkt op de normale afhandeling van zaken. De raad ging geheel accoord met het adhesie-voorstel. De raad ging accoord met het instel len' van een parkeerverbod (d.m.v. een 15 mtr. lange gele streep aan te geven) in de Fortstraat te Herkingen nabij het kruispunt met de Molendijk. Door het parkeren van auto's aldaar op de Fortstraat was het doordat ./liet vol doende naar rechts kan worden uitge- 50 C'^^ Reel leuk waren de reacties op de foto van vorige week. Een aantal men- |sen liet ons weten dat het ventje Gerard d. Akker uit Stellendam is, het zoon tje van ds. en mevr. v. d. Akker. „Het is jammer dat hij ons begin juni gaat verlaten", hij was altijd erg vrien delijk", schreef een van de inzendsters. Gerard blijkt het ook druk te hebben gehad met de restauratie van de kerk; hij heeft voor zijn „verdiensten" een laddertje gehad van Bram Bezemer, een van de timmerlui met wie hij op de foto staat. We kregen een berichtje van mevr. Heerschap, Bea van Soest, An ja v. d. Ree, Mevr. v. Eesteren en van mevr. van Wijk. We willen weer graag weten wie het ventje op de nieuwe foto is. weken moeilijk om het verkeer vanaf de Molendijk voorrang te verlenen. Bij het voorstel een voorbereidings- 'besluit van toepassing te verklaren op het pleintje aan de Krammerstraat te Herkingen kwam nogal wat reactie. De oorspronkelijke opzet is dat pleintje de bestemming „woningbouw" te geven', maar de raad bleek daar nu anders over te denken. Het terreinjte wordt druk gebruikt als speelplaats door de jeugd en dhr. V. d. Velde (P.C.P.) attendeerde erop dat er een actie gaande is de raad te ver zoeken het pleintje als speelplaats te bestemmen. Dhr. J. C. 'Kalle dacht er precies zo over, „het is te beknopt orn er een bun galow op te zetten". „Hard nodig dat er een speelplaats komt," klonk ook uit de PvdA fractie en dat was ook de mening van dhr. P. A. Leijdens. „B. en W. gaan zidh over eeri en an der beraden", zegde de voorz. toe. De raad ging accoord rnet de vast- stedling van het bestemmingsplan „Bui tenplaats Herkingen". B. en W. deelden daarover mee: Van het gebied is een Idein gedeelte (ca. IV2 ha) reeds ettelijke jaren als kam peerterrein 'in ge'bruik. Voor een opper vlakte van ruim 8 ha. heeft de Exploi tatie My Flakkee B.V. (E.M.F.) zich als toekomstige exploitant opgeworpen. Voor het eerste gedeelte van het plan gebied is nog geen exploitant bekend. In het gedeelte, hetwelk door E.M.F, zal worden! 'geëxploiteerd, zullen een 160-tal tweede woningen, wieksgewijs gekoppeld in groepjes van vier, -wor den gebouwd. Verder is in ruime mate aan groenvoorzieningen gedacht, zodat het geheel niet storend zal zijn in het landschap. In het zuidelijk deel van het plangebied is nog plaats voor een 100-tal zomerwoninigen. De opzet van dit gedeelte is echter nog niet bekend. De woning Peuterdijk 32 te Herkin gen werd i.v.m. het voorkomen van tal van gebreken onbewoonbaar verklaard. Dhr. Poortvliet liet duidelijk weten alleen] maar voor onbewoohklaarverkla- ring te voelen wanneer de opruiminigs- termijn van 6 maanden niet 'Steeds wordt verlengd, waarop de voorz. ant woordde dat dat niet de vooropgezette bedoeling is. Dhr. Th. van Prooijen (PvdA) kon niet nalaten even te schersten: „mooi dat de VVD zich opwerpt als strijder voor 'de kleine' iman!" „Dat is een liberale gedachte gaf dhr Poortvliet terug. Eohter kon dhr. van Prooijen dhr. Poortvliet en de overigen meedelen dat de 'bewoner van Peuterdijk 32 ai eer der een hem toegewezen' woning heeft afgewezen maar nu een volgende lijkt te zullen accepteren. Een crediet van 959,werd gevo teerd voor de aanschaf van een 'tele visie toestel met bijbehoren voor de Openbare Lagere Sdhool te Melissant. Het voorstel 'kreeg met de stem van de SGP fractie, noch die van SGP weth. van Rossum. Deze gaf een ver klaring van zijn minderheidsstandpunt. Na te hebben verduidelijkt dat de raad in deze mag oordelen o'ver de onder- wijs-teohnische aspecten! van het ver zoek (en niet alleen over de rechtma tigheid) verklaarde weth. van Rosum het bezwaarlijk te' vinden dat bij het 'ge'bruik van school TV de onderwijzer/ es wordt uitgeschakeld. „Het proigram- ma is een soort éénheidsworst die over al opgediend wordt," vond dhr. van Rossum; „er ds dan geen contact tussen onderwijzer en leerlingen bij de over- 'draoht van de kennis. Burg. Bos wees er overigens wel op dat.de TV, destijds door de oudercom- missie betaald al enkele jaren in ge bruik is en nadieri in het leerplan is [geregeld; ,Jhet raaikt ook nauw de toe voegdheid van 'de Oudercommissie', vond de voorz. „Dhr. van Rossum zou enigermate gelij'k hébben wanneer er aan een TV geen knop zat", oordeelde dhr. Poort vliet; „er is nog contact tussen leer krachten en leerlingen en evt. kan hij 'geen 'gebruik maken van het program." „Het toestel was wel aanwezig maar het gebruik ervan was illegaal omdat 'het tot voor kort niet in het leerplan was geregeld", stelde weth. van Ros sum vast. Z.i. bestaat het gevaar dat de onderwijzer op de duur geen onder wijzer meer is maar een' soort opera tor wordt. Met weth. van Rossum waren ook de overige SGP leden telgen. De raad ging ermee accoord dat de Stichting Zwembad Dirksland een sa menwerkingscontract aangaat met de Sportfondsen Nederland N.V. Genoemde N.V. fungeert als „holding- co'mpany" voor ca. '50 plaatselij'ke baden en 'beschikt derhalve over ruime erva ring op het terreia van de exploitatie van zwembaden. De autonomie van de Stichting zwem bad blijft gewaarborgd en slechts de exploitatie van het bad wordt uitbe steed aan 'de Sportfondsenorganisatie. 'De raad was etr helemaal mee ac coord. 'Dhr. van Prooijen lanceerde zelfs een compliment in de richting van het Stichtingsbestuur omdat het beseft dat de zwembad-exploitatie een professio nele zaak is en niet een kwestie is van „even een handje uitsteken". „Dat is beleid!" complimenteerde hen dhr. van Prooijen. GEMEENTE GOEBEREEDE Wijziging ophalen huisvuil In verband met Hemelvaartsdag op donderdag 8 mei 1975 zal het huisvuU in de gemeente Goedereede op woensdag 7 mei 1975 worden opgehaald. In vetband met de nationale feestdag op maandag 5 mei 1975 en de tweede pinksterdag op maandag 19 mei 1975 zullen de seizoencontainers óp dinsdag 6 mei 1975 en dinsdag 20 mei 1975 wor den geledigd. „U hebt een bijzondere goede reputa tie in het dorp en op het eiland. Uw eerlijkheid en betrouwbaarheid is alom bekend", aldus burgemeester W. M. van der Harst in een toespraak tot dhr. Jac. Overbeeke (77) te Ooltgensplaat, die dinsdagmorgen werd onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Over beeke is een bekende figuur in het Ver zekeringswezen. Van 1917 tot 1975 was hij agent van diverse grote Maatschap pijen, terwijl hij de laatste 10 jaar de oprichter en beheerder was van het Bij kantoor van de Nutsspaarbank te Mid- delharnis. In deze 58 jaren heeft dhr. Overbeeke een Verzekeringsportefeuille opgebouwd die er zijn mag. Op 1 januari j.l. stapte hij uit de zaken. Zijn woningen aan de Langeweg 15 was het kantoor van ge noemde bank. De Nutsspaarbank betrok vanaf deze datum een nieuw bijkantoor aan de Pieter Biggestraat No. 45 en nam hiervoor een winkel over van Caféhou der, dhr. P. de Vos. In de zaak van de heer De Vos (naast de bank) reikte de burgemeester de on derscheiding uit in het bijzijn van de familie Overbeeke en de heren P. A. Nipius, directeur van de Nutsspaarbank H. Kruik, secretaris en P. H. Kamer ling, procuratiehouder. De burgemeester resumeerde hoe in het begin het werk van een agent moeilijk was en hoe de opbouw van zo'n grote portefeuille begrip en tijd vergde. Door de uiterste zorgvuldigheid en de rechten van de mensen oogste het werk veel waardering, waardoor een vrien denband ontstond. Na een gelukwens van de burgemeester dankte dhr. Over beeke dhr. Van der Harst voor deze on verwachte onderscheiding en verzocht zijn dank aan H, M. de Koningin over te brengen. Draagmedaille. Dhr. H. Kruik merkte op, dat die 58 jaren ook voor de Nutsspaarbank geen verloren jaren zijn. Wij zijn de profi teurs van uw werk (dhr. Overbeeke droeg de portefeuille over aan de Bank) en, aldus dhr. Kruik, als beheerder van onze Bank bouwde u in 10 jaar net zo veel op, waar een ander 40 jaar over doet. U was dan ook de Ombudsman van Ooltgensplaat, betrouwbaar en ob jectief. Pijn dat u een onderscheiding heeft gekregen en namens de Bank mag ik u de draagmedaille overhandi gen. Na het officiële werden vele her inneringen opgehaald onder het genot van een drankje, etc. STELLENDAM Verg, Mannenver. De Mannenver. hoopt weer te vergaderen D.V. maan dag 5 mei. Voor de pauze zal de inlei ding verzorgd worden door vr. L. Noord- hoek over Lukas 24 13 tot 35 (De Em maüsgangers). Na de pauze vervolgen we met het lezen en bespreken van een hoofdstuk uit het boek „Calvinistische beginselen" van Ds. J. D. Barth. Mogen we weer op de aanwezigheid van al on ze leden rekenen? Over het Ie kwartaal 1975 werd ver zameld een bedrag van 218,22 door middel van de busjesaktie ten bate van Ver. Zespeka (Zes Prot. Kinderbescher ming-instellingen). Hartelijk dank aan alle gevers en aan de jeugdleden, die geholpen hebben om dit bedrag bijeen te brengen. Bij de verdere voortduur hartelijk aanbevolen. GOEDEREEDE Dinsdagmorgen, vóór het uitreiken van Kon. Onderscheidingen, moest in het Gem. huis van Goedereede even op de burgemeester worden gewacht. „Geen nood", dacht een van de aanwe zigen; „die riejt zo hard, die kan d'r zo weze!" Overigens bleek de man be zorgd over 's burgemeesters kennelijke voorliefde om snel te rijden: „als 'tie zo doorgaet kun je hem nog eens opvaege; die hebben we zo niet lang Een ander dacht precies zo over de dominee; „die rausde vorige weke van een dienst in Scheveningen naar één in GoerieMaar heren toch SINT ANNALAND Voor de SIMAVI De jaarlijkse kollekte ten bate van de Simavi heeft dit jaar te Sint Annaland het prachtige bedrag opgeleverd van niet minder dan 1961,50 een mooi be drag, dat 354,hoger was dan in 1974. Uitenveiling van 29 april 1975 Uien, maat 40/opwaarts, klasse 2 N.L.: 13,39; Uienprijs per 100 kg in guldens. Aanvoer 13 ton. De Prov. brandweerwedstrijd die j.l. zaterdag in Melissant is gehouden is bij zonder geslaagd. De Flakkeese ploegen die deelnamen hebben er ook goede re sultaten behaald. De wedstrijd stond onder leiding van dhr. J. G. Lekkerker ker uit Voorschoten. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door korpsen uit de 3e en ie klasse. In de 3e klasse werd Ouddorp Ie en zal naar de landelijke wedstrijd gaan die in september gehouden staat te wor den. 2e in deze klasse werd Woerden. Ook ter Aar werd in deze wedstrijd Ie (er werd een ochtend- en een mid dagwedstrijd gehouden) en Maasdam tweede. Ook ter Aar gaat naar de lan delijke wedstrijd. De twee Ie prijs winners in klasse 4 zijn Den Bommel en Zoetermeer, Oud dorp en Goeree (die 2e werd) gaan ver der naar de landelijke wedstrijd. In de 4e klasse werd Stellendam 4e en Nieuwe Tonge 4e. In klasse 3 waarin Ouddorp Ie werd werd Stad 3e en Dirksland 5e. Middelharnis eindigde in de middag wedstrijd als 7e van 10 deelnemende korpsen. Een van de opdrachten, het bestrqden van een autobrand. In het kader van het door de Ver enigde Naties isuitgeroepen Jaar van 'de Vrouw is door Elseviers Magazine te Amsterdam een 'blok herinneringsze- gels uitgegeven. 'Deze zegels brengen Koningin Juliana in beel dals vorstin, als echtgenote, als moeder en als 'grootmoeder. In Haar wil de iiitgeversmaatschappij van Elseviers Magazine, de B. V. Bo- haventura te Amsterdam, de Neder landse Vrouw eren. De toesiaig op de zegels 'die niet voor franfcering zijn •bestemd zal ter beschikking komen van het Nederlandse Rode Kruis waar van H.M. 'de Koningin Beschermvrou- w© is. Het ontwerp van het zegelblok dat zowel getand als ongetaïid wordt uit gegeven, is van de bekende graficus Piet Wetselaar. De zegels worden 'gedrukt 'bij Joh. Enschede en Zn. te Haarlem. De oplage is gelimiteerd vanwege de historische waarde voor 'de verzame laars. De litho's van het ontwerp zuUen' na 'het bereiken van de notarieel vast gestelde oplage onder toezaoht van no taris J. J. M. van den Bosch te Haar lem worden vernietigd. Het zegelblok toont naast de afbeel dingen van H.M. de Koningin, de titel Jlliana Regina, de wapens van Neder- lan'd, Suriname en 'de Nederlandse An tillen. UitgaV'e: Elseviers Magazine Bohaventura, Amsterdam Prijs 15,— incl. toeslag Rode 'Kruis. SINT ANNALAND Bijbelkring op dinsdagavond In het komende seizoen zullen de ver gaderingen van de Hervormde Bijbel kring in St. Annaland gehouden worden op dinsdagavond om de veertien dagen. Plattelandsvrouwen aktief De afdeling Sint-Annaland van de Plattelandsvrouwen zullen D.V. een werkzaam aandeel hebben ter gelegen heid van het vijfhonderdjarig bestaan van Sint-Annaland. Rheuma-koUekte De zakjes voor de te St. Annaland te houden kollekte ten bate van het rheu- mafonds zullen door de meisjes van de Hervormde meisjesvereniging „Sja- loom" worden opgehaald. Hert gesignaleerd Maandagmiddag werd door dhr. W. J. van Popering van de Molendijk uit St. Annaland een hert ge.signaleerd in de Nieuwlandpolder. Het schuwe dier rende de dijk over, sprong in de Krab- benkreek en zwom een eind zuidwaarts om ter hoogte van de boerderij van Anth. de Wilde weer aan land te gaan. Het dier rende in de richting van de boerderij van mevrouw Akkermans over de Kleine Dijk verder het eiland in, waarna men het spoor bijster raakte. NED. HERV. KERKEN - THOLEN ZONDAG 4 MEI 1975 Tholen 9.30 en 6 uur ds. A. de Reuver Poortvliet 10 en 6 uur ds. G. H. Abma Scherpenisse 9.30 uur ds. A. G. Ha ring, 2.30 uur hr. De Groot St. Maar tensdijk 9.30 en 2.30 uur ds. J, Blom Stavenisse 10 uur ds. D. Heikoop, Her- wijnen; 6 uur ds. J.- Blom St. Anna land 10 en 6 uur ds. J. Codée, H.D. Oud Vossemeer 10 uur ds. C. Mulder, Leerdam, 6.30 uur ds. G. J. Voortman St. Philipsland 9.30 en 2.30 uur ds. H. Harkema.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9