O ;oninklijke onderscheidingen op Goeree-Overflalcicee Steun Icolleicte liet Astma Fonds 28 april tot 4 mei pde p|ommel- markt kan men Weer :oeken Bevolking Aciitiiuizen wil eigen politieman Middenstanders Middelharnis accoord met verbeteringsplan r ^1 Korfbal Mooie moziikof ODd in ,,De Scliakel 9,- ^1 nederlands astma fonds issai irkt N ondel dakr Irming 1 17e jaargang Dinsdag 29 april 1975 No. 4383 CHE. STREEKBLAD OP GEREFORMEEIRDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagfoxmd T )R tormica f iolor. systeem ^195,- LBOOKi maar roering- >0^^i Lantaarns ais milcpunt ►te S Uitslag verloting Postgiro 4IIOOO3 Leusden EXTRA KERKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN Rommelmarkt in Middeiharnis I" Goed resultaat Flakkeese brandweerkorpsen Baldadigheden lopen de spuigaten uit Eindelijk scheen weer de zon Bescherm uw planten april J Piak 9 VB^«} POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sorametelijk Tel. (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRUB 6,35 PER KWARTAAli ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per omm. Bij contract speciaal tazief. f lop Goeree-Overflakkee zön vandaag \.v. de verjaardag van H. M. de Ko- ngin weer een aantal Koninklijke On- Jrscheidingen uitgereikt aan personen èe zich op enigerlei wijze verdienste- Iflk hiebben gemaakt. Dhr. Joh. Koek te Ouddorp ontving In gouden onderscheiding in de orde m Oranje Nassau. Dhr. Koek is al 25 jar secretaris van de V.V.V., sinds en- Ee jaren bestuurslid van de Roode- ruis afdeling en al vanaf de oprichting 1937 bestuurslid van de Midden- awindsver. Ouddorp. Voorts was dhr. Koelv meerdere jaren lid van het bestuur ..van de Stichting Ver. gebouw (waarvan M thans nog secretaris is) en was hij iorz. van de C.H.U. Kiesver. iDhr. C. Melissant te Ouddorp ontving in bronzen onderscheiding. Dhr. Me- fsant was kantonnier van 1946 tot nov, 174, laatstelijk bij de polder „Goeree". *Dhr. L. P. Akershoek werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Dhr. Akershoek trad vorig jaar juni af als Dijkgraaf van het Water schap „de Polder Goeree". Al in 1934 werd dhr. Akershoek heemraad. Drie leden van de Kon. Fanfare „ApoUo" te Goedereede ontvingen een zilveren onderscheiding i.v.m. hun lang durig lidmaatschap van de fanfare. Dhr. A. V. d. Wende is lid sinds 18 mei 1934; dhr. Com. Soeteman sinds 28 maart 1935 en dhr. L. Soeteman zelfs al sinds 28 okt. 1925. In Dirksland is een gouden Kon. On derscheiding ten deel gevallen aan de Dir. Gemeentewerken, dhr. G. C. Vreug- denhil, i.v.m. zijn 40 jarig jubileum bij de gemeente. De onderscheiding zal de decorandus worden uitgereikt wanneer hij uit het ziekenhuis terugkeert. Dan zal ook afscheid genomen worden i.v.m. de pensionering per 1 juni a.s. Het toekennen van de onderscheiding houdt mede verband met zijn verdiens ten op ander terrein, met name op dat van de kerk en de politiek. Hij was 20 jaar lang lid van de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente, laatstelijk als scriba, ook van de classis en de Synode. Vele jaren bekleedde hij het voorzit terschap van de plaatselijke studiever eniging en de regionale kiesvereniging van de S.G.P.. We wensen dhr. Vreug- denhil een spoedige terugkeer uit het ziekenhuis toe. In Middelharnis kreeg dhr. R. Ver- duijn een zilveren onderscheiding i.v.m. zijn 50 jarig (inmiddels door pensione ring beëindigd) dienstverband bij Wo ninginrichting Camphens „Binnenhuis". Een gouden onderscheiding werd ver leend aan dhr. J. Volwerk te Sommels- dijk. Dhr. Volwerk is reeds 27 jaar ver bonden aan de Instelling voor Maat schappelijke Zorg, sinds enkele jaren als voorzitter. Ook heeft hij bestuurs functies bekleed op het gebied van het Onderwijs. Oostflakkee heeft één inwoner aan wie een gouden onderscheiding werd uitgereikt. Het is dhr. Jac. Overbeeke die al 50 jaar werkzaam is in het ver zekeringswezen. Wij, als inwoners van Herkingen wa- enorm blij met de nieuwe straatver- iting. Het was dan ook een buiten- ïwone verbetering. ;;JlEen woord van dank aan het Gemeen tebestuur is dan ook wel op z'n plaats. 'De jeugd schijnt echter maar weinig waardering te kunnen opbrengen voor veel licht en schijnt de duisternis te verkiezen boven licht. De verlichting vanaf de Nieuwstraat tot het kruispunt bij de Visbank was zaterdagavond weer „zwart". Omstreeks 9.15 uur waren een viertal jongelui (nog iet met name te noemen) bezig om de "jfde lantaarn het licht uit te „blazen". 50p een waarschuwing werd de mis- ^deling gestaakt. ""Laten deze jongelui er echter wel re kening mee houden, dat de eerst vol gende keer 'dat dit weer gebeurt, de ^imen zullen worden vermeld. ipZo, gaat dat hier tegenwoordig. Licht- inasten, bomen, plantsoenen en noem maar op, niets wordt ontzien. Zelfs ont ziet men de particuliere achtererven en tuinen niet. Laat iedereen eens opletten en namen noteren als men zoiets constateert? Misschien'mogelijk om deze misdadige |aktijken te doen ophouden. (Inzender bij Redaktie 'bekend) OOLTGENSPIiAAT Gesloten. Op Koninginnedag 30 april Bevrijdingsdag maandag 5 mei is de gemeente-secretarie en zijn de kantoren van de Technische dienst en de Gemeen- ontvanger gesloten. Op deze dagen is ik het postkantoor gesloten en wordt geen bestelling uitgevoerd. Start autorit. Op zaterdag 3 mei start de autorit met de bejaarden om 1 uur nam. vanaf het „'t Centrum". De tocht jpiat via Goeree-Overflakkee naar BChouwen-Duiveland. JDDOBP OOLTGENSPLAAT: 11618) DIRKSLAND Onderstaand volgen de winnende lot nummers uitde gehouden verloting door de bejaardenvereniging „Dirksland": 1836 1443 1936 1543 1619 1740 2019 1028 1119 1229 1398 1451 2438 2329 2148 2280 1838 1911 Dit antieke fornuis was op een van de vorige rommelmarkten te Ooltgensplaat te koop. De eigenaar werd toen al direct méér geboden, maar de aanwinst ■ver dween in z'n auto. .Traditie getrouw organiseert de „L. Bazerque-groep" van de plaatselijke ^dvinderij op Koninginnedag (woens- f^g 30 april) weer een rommelmarkt de Beneden Molendijk. Al weken is groep in het touw om daarvoor uilen bij elkaar te krijgen. De inwoners van Ooltgensplaat en omgeving werden bezocht en alles wat •"y- bruikbaar is kwam op een wagen te- recht en werd opgeslagen om het woens dag voor de dag te halen en aan de man (of vrouw) te brengen. Er is een grote keuze van goederen bijeengebracht: o.a. meubilair, potten en pannen, kop en schotels, boeken en platen, vazen en kannen, klokken, schilderijen, enz. enz. Mogelijk gaat er nog een stukje antiek schuil tussen de gevarieerde uitstelling. Het is maar voor de liefhebbers en die er vlug bijzijn. Om 10,30 uur start men met de verkoop, aldus het pro gramma van de Oranjevereniging. OUDDORP: donderdag 7.30 uur ds. J. Mijnders van Ridderkerk. OUDE TONGE: vrijdag 2 mei 7.30 uur ds. Th', van Stuijvenberg. OUDDORP Oud papier. De muziekverg. en drumband hopen a.s. zaterdag 3 mei weer oud papier en lompen e.d. op te halen. Wilt U het s.v.p. aan de openbare weg klaar zetten? OUDDORP Opbrengst verkoping. De verkoping t.'b.v. de Mbuma-Zendlng heeft opge bracht het mooie bedrag van 2.960,40. STAD AAN 'T HARINGVLIET -^ Opbrengst hollekte. Met dank aan gevers en koUektanten heeft 'de koliek- te voor het Simavi opgebracht 849,50. Op Koninginnedag, 30 april, organi seert SOOS 140 een rommelmarkt waar van de opbrengst ten bate is van de kinderboerderij Hemesseroord. De rommelmarkt belooft een succes te worden gezien de grote aantallen voor werpen welke zijn opgehaald, hét aan bod was zó overweldigend dat reeds na een zaterdag ophalen de geplande op slagruimte te klein bleek en een tweede ruimte nodig bleek te zijn. Er zal op de ze rommelmarkt dan ook voor ieders gading wat te vinden zijn. Om maar even een greep te doen van datgene wat op de rommelmarkt te vinden zal zijn: bankstellen, gastoestellen, t.v.-toestel- len, antieke strijkijzers, div. kasten en kastjes, boeken, platen, een grote partij houten krukjes, stoelen, speelgoed, huishoudelijke voorwerpen enz. enz. Eris altijd wel iets bij wat u al lang zocht of wat u nodig kunt hebben. De rommelmarkt wordt gehouden vanaf 10 uur 's morgens op de parkeer plaats naast de gasfabriek aan het Be neden Zandpad. OPNIEUW WINST VOOR GOOD-LUCK Zaterdag j.l. trad Good-Luck in Alm- kerk aan tegen het sterke ACKC. In de beginfase een sterk aanvallend ACKC, maar de Good-Luck verdediging gaf geen krimp. Na een kwartier nam Good- Luck het heft in handen en uit een goe de combinatie schoot Ria van Oudena ren O1 in. De thuisclub kwam er niet meer aan te pas, zodat Ria van Antwerpen vrij onder de korf O2 inschoot. De vak- wisseling gaf opnieuw een sterke, aan val te zien en in korte tijd bracht Leen van Antwerpen door twee afstandschoten de stand op O4. Tien minuten voor rust was Wim Hobbel z'n tegenstander te snel af en scoorde O5. Na de rust was er minder goed korf bal te zien, mede door het feit dat de scheidsrechter een goede eerste, maar een zwakke tweede helft floot. De rood-witten hadden een wat onge lukkige start, waarvan ACKC gebruik maakte en de achterstand verkleinde tot 25. De verdedigingen gaven weinig kansen meer weg, toch was het lemke Huizer die 2-6 inschoot, waarna de goed spelende Lenie van Damme de eind stand bepaalde. 27. Een zeer goed resultaat behaalden de Good-Luck reserves, door met 221 van NOAD 2 te winnen. Good-Luck 3 deed het minder goed en verloor met 2-5 van TOV. De zaal van De Schakel te Dirksland was vrijdag 25 april nagenoeg geheel bezet toen precies om 8 uur de voorzit ter van de vereniging Muziekonderv/ijs, dhr. Th. Verhoef de orkesten-avond van Muziekschool Goeree-Overflakkee open de. Het samenspel trainings-orkest Fiesta" in een bezetting van diverse typen blokfluiten, gitaren, accordeons en slagwerk beet de spits af. Vooral in de werkjes van Joh. B. Kok en Leopold Mozart was te horen dat dit jonge or kest op de goede weg is. Solisten op e'lectronisch orgel opge leid door Mej. Joke van Rossum maak ten hun podium debuut waarna het mu ziekschoolorkest Accordeola het eerste deer van haar programma liet horen. Een veelzijdig programma van klas siek tot populair dat enigszins gespan nen over het voetlicht kwam, maar naarmate de avond vorderde nam de zekerheid toe en in haar laatste optre den maakte dit in fleurige uniformen gestoken orkest haar goede naam waar door een virtuoos maar vooral ook mu zikaal spel; hetgeen veel bijval kreeg van de zijde van het publiek. Het Jeugdkoor Excelsior uit Dirksland hoewel gehandicapt door ziekte van een aantal leden kwam weer voor de dag met een leuk en zuiver gezongen reper toire van meest populaire liedjes op ge routineerde wijze op de piano begeleid door dirigente Mevr. Bruggeman-de Bonte. Veel bijval oogstte het eerste optrederi van de slagwerkgroep van de muziek school o.l.v. Henk Scheepstra. Het suc ces van het nummer The Entertainer was zo groot dat het op veler verzoek aan het einde van de avond herhaald moest worden. Dhr. Verhoef dankte na afloop o.a. dhr. Verdonk de stimulator van het mu- ziekschoolwerk voor al het goede ge daan in het belang van de Flakkeese jeugd. Op de j.l. zaterdag in Melissant ge houden Prov. .Brandweerwedstrijden voor korpsen in de 3e en 4e klasse heb ben zo'n 40 korpsen uit de Provincie hun kennis imet elkaar gemeten. Twee flakkeese 'korpsen hebben deze dag een Ie prijs behaald, t.w. Ouddorp in de' 3e klassje en! Den Bommel in de 4e klasse. A.s. vrijdag hopen we nader op dit succesvolle brandweertreffen terug te 'komen. De bewoners van Achthuizen wensen een „eigen" politieman in hun dorp Ze hebben daartoe aan het college van B. en W. van Oostllakkce een verzoek gericht dat vergezeld ging van ruim 260 handtekeningen, inclusief die van de pastoor en van enkele onderwijskrach ten. Het verzoek wordt gemotiveerd aan de hand van een lange opsomming van gepleegde baldadigheden waartegen de gevraagde politieagent een dam zou dienen op te werpen. Zowel burgemees ter V. d. Harst als de groepscomman dant van de Rijkspolitie adjudant Arendse zijn het met de verzoekers eens maar zij laten weten dat het niet in hun vermogen ligt aan het verzoek tege moet te komen. Het verzoek van de Achthuizenaren is door burg. v. d. Harst doorgezonden naar de Directeur-Generaal, Hoofd van de Directe Politie te Den Haag; de Dis trictscommandant van de Rijkspolitie te Dordt en de Commissaris der Koningin te Den Haag. Aan hen geeft burg. v. d. Harst te kennen het standpunt te hul digen dat in Achthuizen een politieman gestationeerd dient te zijn. De genoemde autoriteiten worden ook in kennis gesteld van de mening van adjudant Arendse van de Rijkspolitie. Dhr. Arendse is evenzeer van de nood zaak van de aanwezigheid van een po litieman tn Achthuizen overtuigd, om dat aangenomen kan worden dat van die aanwezigheid een preventieve wer king uit zou gaan. Adjudant Arendse wijst er overigens wel op niet te menen dat alle onregel matigheden kunnen worden voorkomen, wat hij mede wijt aan de mentaliteit van de bevolking die bij navraag „nooit iets gehoord of gezien" zegt te hebben Gezien ook het nog steeds grote per soneelstekort bi] de Rijkspolitie acht dhr. Arendse de kans erg gering dat het verzoek gehonoreerd zal worden. Hij herinnert in zijn advies aan de burg. aan de minder prettige ervaringen die in het verleden in Achthuizen gestatio neerde politiemensen hadden waarbij ook hun gezinnen extra zwaar werden belast. Kwalijke bloemlezing. Het verzoek van de bewoners gaat vergezeld van een kwalijke bloemlezing van baldadigheden die ruim 7 schrift kantjes beslaat. Enkele grepen daaruit leren dat er achterlichten van brommers worden gesloopt, rauwe eieren tegen de ruiten worden gesmeten en auto's met modder worden ingesmeerd zodat de chauffeur 's morgens eerst aan het schrapen kan gaan vooraleer hij kan gaan rijden. In de brievenbus van de P.T.T. wordt soms een fles bier leegge- schonken, straattegels worden stukge slagen en openbare zitbanken waarop ouden van dagen wel eens een plaatsje nemen worden gesloopt. Bij een samenwonende broer en zus werden tot tweemaal toe de ruiten in gegooid en tegen de deur getrapt wat de ziekelijke vrouw dood' nerveus maakte, een behandeling die ook enkele malen bij een gezin met 3 kinderen werd toe-, gepast. Terwijl twee dames met vakantie waren werden de ruiten van hun wo ning met modder ingesmeerd, het kip penhok opengebroken en de eieren weg gehaald terwijl de kippen de vrijheid kregen. De tuin werd helemaal over hoop gehaald Bij de Eerwaarde zusters zo ver volgt de bloemlezing werden de over dekte speelplaatsen gesloopt, waarna is begonnen aan de sloop van de achter kant van de sporthal. Steeds worden de ruiten van de school ingegooid en bij de aannemersfirma Mans is veel gestolen, zoals tegels en stenen. Van een andere firma zo vervolgt het schrijven verdwenen er 500 te gels en werden ruiten vernield. Van een in aanbouw zijnde woning werden alle ruiten stukgegooid, gereedschappen werden uit de werkloods gehaald en een stroom agregaat tot tweemaal toe on klaar gemaakt. De kabels daarvan wer den blootgelegd en er zouden gemakke lijk ongelukken hebben kunnen gebeu ren. Ook bleek er gelopen te zijn over een pas gestorte cementen vloer en de aannemer, al wat gewend in het Acht- huizense hoopte alleen maar dat het daarbij zou blijven Alleenwonende mensen worden ge plaagd en bestolen en bij een dranken handelaar worden steeds de lege flessen stukgegooid en bij wijze van grap werd door jongelui geprobeerd, met een nylonkous over het hoofd, bij twee in validen binnen te dringen Waarmee wel heel duidelyk is aan getoond dat er in Achthuizen voor een politieman een niet geringe taak ligt. Het verbeteringsplan „Westdijk-^and- pwd", j.l. vrijdag in ons blad gepubli ceerd, heeft gisteravond in Miüden- standskring een vrij goede ontvangst gehad. Ter vergadering in hotel „Belle- vue" was een representatief deel van de betrokkenen aanwezig waarvan de overgrote meerderheid (24 van de 30) te kennen gaf in principe met het plan accoord te gaan, 3 stemden blanco en 3 tegen. Deze positieve uitspraak betekent dat het Bestuur van de Stichting Kaai tot Kaai nu de archtitecten Brinkman en Gestel zal vragen de door hen gemaak te plannen te detailleren en ibesteks- 'klaar te maken. Primair zal ook met het gemeentebestuur 'in nader contact wor- dert getreden ter bespreking van de practische en financiële uitvoerbaarheid van het plan. Het gemeentebestuur zal n.l. ge vraagd worden een portie van 'de be nodigde 800.000,te subsidiëren; het gemeentelij'k aandeel werd ter verga dering O'P 2 ton geraamd. Het leeu wendeel van 'de kosten zal als subsi die bij Economische Zaken worden aan gevraagd en] de rest, 2 ton, zal door de Middenstanders zelf worden bijeenge bracht 'door 'het sluiten van een lening. De 'bijdrage 'daarvan per deelnemer zal worden berekend aan de hand van de verkoopruimte, waarbij nog zal worden 'bezien of de totale dan wel de gelijk vloerse oppervlakte van toepassing zal zijn. 'De door de leden toegezegde mede- werldng is 'gegeven onder voorbehoud dat zowel de gemeente als Economische Zaken mee-subsidiëren. Stiohtingssecre- taris B. Wesdijk 'kon verklaren dat het eerste contact imet B. en W. omtrent het plan in zeer (gunstige zin is verlo pen. „Wanneer een raads'besluit de goedkeuring van G.S. krijgt 'dan zal Economische Zaken'binnen 4 weken een beslissing nemen," verklaarde dhr. Wes dijk. Toekenning van de Rijkssubsidie (in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid) impliceert dat het verbeteringsplan nog 'dit jaar zal moe ten word uitgevoerd. Er mag worderi verondersteld dat het gemeentebestuur syimpathiek tegen over het 'plan zal staan. Er vinden op de Westdijk-Zan'dpad bijna 'driehon derd mensen werk. Het verbeterings- Zon in de polder, zon op de dijken, Eenden die zwierig langs 't watervlak strijken. Akkers nog zwaar van aanhoudende regen wachten op warmte, op zon en op zegen. Wijd is de polder, winden die waaien Mannen die eggen, ploegen en zaaien, Licht van de zon dat op werktuigen blinkt, Hoog in de lucht zweeft een leeuwerik, die zingt! Wat is de mens die Gij wilt gedenken. Altijd maar weer Uw goedheid wilt schenken! Heer geef ons ogen om dat te aanschouwen Geef ons een tong om Uw lof te ontvouwen. LANERTA. plan is weliswaar nieuw van opzet maar, bedoelt in wezen een vervolg te zijn 'op de eerste fase die al enkele jaren geleden werd uitgevoerd, het plaatsen van banken en 'bloembakken. Sommige middenstanders bleken het bijzonder te betreuren dat enkele woon ge'bieden, dicht tegen 'het ■winkelcen trum aan, de laatste jaren zijn ge sloopt, terwijl daar geen nieuwe wo ningen voor in de plaats komen, maar een school en parkeerterreinen. Ge hoopt wordt dat 'de toekomstige uit- 'breiding van de 'gemeente zidh, zoals destij'ds voorgenomen, in Noordelijke richting zal begeven waardoor het Win- fceloentrum weer meer centraal zal ko men te liggen. Milieubewuste bescherming van plan ten tegen schadelijke insekten in huis en tuin is nu onder ieders bereik. Door de Pokonfabriek is thans een plantenspray in de handel gebracht welke geheel op plantaardige basis is sa mengesteld, en wel uit pyrethrinen en rotenon. Pyrethrinen worden bereid uit bloem blaadjes van de pyrethrumplant. Rotenon wordt bereid uit de wortel van de tropische boom Derris elliptica. Deze Pokonspray is zelfs zo onscha delijk dat het op konsumptiegewassen mag worden toegepast. Koude-schade op de bladeren is uit gesloten. Een zeer handige spuitbus, welke ook omgekeerd kan worden gehouden, ver gemakkelijkt het spuiten aan de onder zijde van de bladeren. Met één druk op de knop verstuift de nevel en de insek ten hebben geen kans meer om uw plan ten aan te tasten. Zodra de insekten zijn verdwenen, fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwiltkelen zich beter en kunnen opbeschadigd tot volle bloei komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1