IIAIIDEII - niEUWS let vooriaarsweer ond Duitse inval en rond lievrijding lubileumuitgave V.O.G.6. Cocktail Prince Alexander Volleybal Etentje f @er twee TEBfl WEERPRAATJE Fil m blad Vrijdag 25 april 1975 No. 4382 II" rijdt I liidige f U zultl ider- od. W)or?i uiden nk- of ilprijs -lijk- int LERS Discussie over het „zuigvissen'' van mosselen C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 14e Wereldjamboree in Noorwegen Nieuws uit Zeeland DIRKSLAND: ie Raad wordt a.s. dinsdag crediet gevraagd Bank- vooT be-. elen. lingen. [■goed. zonder [thuis ge-i ING een top- Ikomen. tKSLANJI n - 1208) im f5 bij inzetJ len in CafJ avonds 8.01 e, kadastej !7, groot S'l der koop-l och behoU'l Gem. M»| je en toiletl zondag) "i| 75 - 483)'. inlichtingel ormelde n"'! inillllll Ivan onze weerkundige medewerker) In deze periode van april - begin mei het 35 jaar geleden dat ons land door de Duitse troepen in enkele dagen onder voet werd gelopen, en 30 jaar dat, al- ïans voor het grootste deel van Ne derland, de bevrijding kon worden ge vierd. Velen uit de groep van middel bare en hogere leeftijd zullen zich naast de invals- en bevrijdingsbeelden ook nog enkele fraaie en slechte weersom standigheden rond dit gebeuren herin neren. KOUDE PINKSTEREN. Op kritieke momenten hebben de me- 'lorologen nog al een gefaald bij hun ^•ognoses die werden gebruikt bij be paalde oorlogshandelingen. Prof. Franz Bauer, hoofd van de Duitse weerdienst, zorgde er begin mei 1940 persoonlijk %or dat het hoofdkwartier van de Füh- ^r de actuele weersverwachtingen kreeg met het oog op de grote inval naar Nederland, België en Frankrijk. Het leek voortreffelijk op 9 mei, ho- gedruk boven West-Europa, kortom de inval zou wat het weer betreft ideaal zijn. Op grond daarvan steeg de Luft- walfe op de morgen van 10 mei al tijdig op om de eerste bombardementen uit te gjeren. Het fraaie weer dat de hele ij dag kenmerkte werd zaterdag al inder fraai en het weekeinde (zondag en maandag 13 mei, waarop in 1940 'e Pinksterdagen, zeer vroeg, vielen) gaf regen, veel bewolking. Zo fraai als Prof. Bauer het had doen voorkomen rerd het niet. Maar de overwacht was irmate groot dat de plotseling minder gunstige weersomstandigheden de op mars nauwelijks konden stuiten. Op die tweede Pinksterdag van 13 mei, toen het er voor Nederland al somber uit ging zien en voornamelijk de Grebbeberg en de Afsluitdijk nog stand hielden, kwam het kwik in De Bilt niet hoger dan 10 graden met af en toe regen. Vergissingen werden er ook gemaakt bij het Ardennenoffensief rond Kerst 1944 toen de Duitsers op een langdurige mist hadden gerekend. Toen na een paar dagen de zon doorbrak kwamen de En gelse en Amerikaanse vliegtuigen in zo grote getale dat Von Rundstads offen sief strandde. Het weersverloop op D- Day (6 juni 1944) was ook heel wat min der gunstig, veel meer wind, dan de Engelse weerkundigen hadden verwacht waardoor het offensief bijna, als ge volg van te veel wind en te lage bewol king, geheel ook letterlijk in het water dreigde te vallen. In de aprildagen van 1945 toen het grootste deel van Nederland werd be vrijd waren er enkele regendagen, maar gemiddeld ook vrij warme en zeer zon nige dagen. Op 16 en 17 april 1945 maxi ma flink boven de 20 graden. De offi ciële bevrijdingsdag 5 mei was koel maar vlak daarna, toen Nederland kon feestvieren en waar dit mogelijk was, ook uitbundig deed, was het warm. Van 7 t.m. 13,mei een mei-warmtegolf waarbij het kwik op 13 mei tot rond en boven de 30 graden steeg. Te Warns- veld en Maastricht tot 33 graden. Dit zal dan ook de reden zijn dat de lezers die zich de bevrijdingsfeesten nog kun nen voorstellen, zich ook nog zullen herinneren dat dit overdag en 's-avonds bij zomers weer kon plaats vinden. (Nadruk verboden.) 9e Vereniging van Organisten der jereformeerde Gemeenten herdenkt op nei a.s. haar 25-jarig bestaan. iDeze vereniging heeft ca. tot taak Iganisten c.q. orgelliefhebbers op ver- tttwoorde wijze voorlichting te geven 'op het gebied van het kerkelijk orgel spel. De VOGG doet dit b.v. door het hou den van vergaderingen, excursies en de j^tgave van een verenigingsorgaan. |Haar blad „Kerk en Muziek" bevat tikelen over kerkmuzikale onderwer- n, orgelbouw, boekbesprekingen, etc. Daarnaast heeft de vereniging een gelbouw advieskommissie. Deze kommissie geeft adviezen be- feffende de nieuwbouw en restauratie kerkorgels. Zij tracht in de Gere- neerde Gemeenten te vermijden dat I instrumenten geplaatst worden die de pts der kritiek niet kunnen doorstaan, let name is in de laatste jaren een oot aantal inferieure instrumenten Irdwenen en vervangen door goed ge- |uwde mechanische pijporgels. Niet ongenoemd mag blijven dat de pGG kerkeraden gaarne adviezen ver- tekt bij de benoeming van organisten, fganisten die voldoende theoretische |nnis en praktische ervaring hebben het orgelspel kunnen het getuig- (irift kerkelijk orgelspel der vereni- hg behalen. let bestuur der Vereniging heeft ge- fcend haar zilveren jubileum op pas- Tide wijze luister bij te zetten. Voor de leden, maar ook voor iedere belangstellende wordt een bijzondere jubileumdag georganiseerd in de St. Laurenskerk te Rotterdam. I^'aast deze dag wordt iets gedaan wat een blijvende herinnering zal zijn aan dit jubileum. Een van de ideeën betrof een muziek- uitgave. Een uitgangspunt voor een dergelijk projekt was, dat de uitgave een bijzon der karakter zou hebben. Een kleine kommissie belast met de uitwerking van dit plan heeft gekozen voor de uitgave van een bundel koraal- partita's, met als doelstelling het ge bruik in de protestantse Eredienst. De bundel bevat 10 koraalpartita's over psalmmelodieën. De kommissie heeft een aantal be kende komponisten van kerkmuziek be naderd voor het schrijven van een par tita. Door spontane toezegging hebben zij het materiaal geleverd voor deze uitgave. Dit is dus speciaal voor de ju-' bilerende vereniging geschreven kerk muziek, te weten: Ps. 6 Jan W. Kleinbussink Ps. 31 Gert Muts Pè. 64 Arie J. Keijzer Ps. 77 Piet J. Groenendijk Ps. 80 Wim Dalm Ps. 91 Jan Jansen Ps. 121 Klaas Bartlema Ps. 138 Jan J. V. d. Berg Ps. 142 Oor Kee Avondzang: Johan van Dommele. Met behulp van moderne grafische technieken heeft deze uitgave een fees telijk aanzien gekregen. De uitgave van ca. 60 pagina's is ge drukt op zwaar papier, in het formaat van eerdergenoemde Pachelbel-uitgave. Op enkele plaatsen zijn tussen de mu- ziekpagina's illustraties geplaatst. Deze bloemlezing van hedendaagse koraalkunst zal ongetwijfeld ingang vinden bij een brede kring van orga nisten. Een bundel waarin bruikbare muziek voor de Eredienst, maar ook voor stu die te vinden is, mag niet op de lesse naar boven de orgelbank ontbreken. Deze unieke muziekuitgave is te ver krijgen door storting van 27,50 (inkl. verzendkosten) op giro: 3344106 ten na me van: Penn. Commissie Jubileumuit- gave VOGG, H. v. Viandestraat 6, Amersfoort. Benodigd voor 6 a 7 coupes. 2 blikjes puntasperges die men in stukjes van 2 cm. snijdt. 1 krop sla. 1 bos peterselie. 3 sinaasappelen geschild en in partjes 300 gram gekookt kippevlees in flinke blokjes gesneden. Vruchtjes voor garnering. 2,5 dl. mayonaise, sherry, gembernat. citroensap, kerrie- poeder en 4 eetlepels room. BEREIDING: Verdeel de asperges, sinaasappelpartjes en het kippevlees over de 6 a 7 glazen coupes. Vermeng de mayonaise met wat sherry, gembernat, een paar druppels citroensap, kerriepoeder naar behoefte (maar wees er vooral voorzichtig mee) en de eetlepels half opgeklopte room. Breng de saus verder goed op smaak naar eigen wens. Giet de aldus gemaakte saus over de cocktail vulling. Gameer Uw cocktails met een plukje sla, peterselie en enkele vruchtjes die U toevallig toch open hebt staan. Serveer hierbij warme verse toast. In de mosselsector gaf de rede van de voorzitter van Zevibel op de zaterdag 19 april gehouden jaarvergadering te Bres- kens, geen reden tot discussie, maar de ze discussie laaide wel op, door het door dhr. P. Boogert uit Yerseke aan de orde gestelde onderwerp: „Het vissen van mosselen", niet meer met de over de bodem gesleepte mosselkor, maar vol gens een nieuwe methode, het vissen met een soort reusachtige stofzuiger. Door deze zuigerinstallatie, die aan in vesteringen zeker meer dan een half riiiljoen gulden vergt, worden de mosse len aan boord gezogen. Deze visserij verkeert nog in een ex perimenteel stadium, maar dhr. Boogert beweerde, dat door het zuigen, de ge hele bodemstructuur wordt gewijzigd. Als men deze zuigmethode toepast, c.q. vergunning daarvoor geeft, voor de mosselzaadvisserij op de Waddenzee, die over enkele weken begint, vermoordt men niet alleen zeer veel mosselzaad, maar zal men de grond ook ongeschikt maken, voor nieuwe zaadval, aldus vreest men in de praktijk. Men grondt deze veronderstelling op de resultaten in de kokhanenvisserij. In de kokhanenvisserij wordt namelijk met deze installaties gevist en insiders menen, dat niet alleen de kokhanen uit de grond worden gezogen, dat de „ban ken" waar de kokhanen voorkomen vol ledig worden verwoest. En dhr. Boogert stelde met nadruk: 95»/o is tegen deze vorm van visserij, als hiervoor ver gunning wordt gegeven, gaat het de zelfde kant op als in de zeevisserij, veel te hoge investeringen zijn nodig, de mosselopbrengst zal doordat de zaad- banken verwoest worden sterk vermin deren en velen zullen m financiële moeilijkheden komen. Aan de vertegenwoordiger van de Directe Visserijen van het Ministerie van Visserijen, wist men de medede ling te ontwringen, dat het voorhands niet in de bedoeling ligt, vergunning voor het vissen op mosselzaad, met de ze methode te geven, een mededeling, die voldoening wekte, omdat enkele schepen met een zuiginstallatie uitge rust, momenteel op het Wad experi menteren en' als het ware gereed liggen, om zodra het sein daarvoor komt, aan de mosselzaad-zuigerij te beginnen. De 14e Wereldjamboree wordt dit jaar gehouden van 30 juli t.m. 6 augustus in de omgeving van Lillehammer, Noor wegen. Er worden ongeveer 15.000 verken ners (tussen 14 en 18 jaar) verwacht, uit meer dan 120 landen. Het Nederlandse contingent zal be staan uit 6 troepen, elk bestaande uit 36 verkenners en 4 stafleden, alsmede een kleine contingentsstaf. (Totaal 216 jon gens en 34 leiders). De 14 Wereldjamboree Norden, ofwel kort gezegd NORDJAMB-75, wordt ge organiseerd door de vijf noordelijke Europese landen Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken en IJsland. Het programma bestaat uit twee grote evenementen: drie dagen gastvrijheid bij Zweed se of Noorse gezinnen. de Jamboree, waarin in acht da gen o.a. veel aandacht zal worden geschonken aan Wereldbroeder schap, natuur en kennis van de noord-europese cultuur. Het ge heel wordt overgoten met een uitgebreid aktiviteitenprogramma kenmerkend voor het Spel van Verkennen. In Lillehammer zullen Ras, Geloof of Politieke overtuiging géén muren bete kenen tussen jonge mensen. De internationale padvindersbewe ging hoopt met deze 14e Wereldjambo ree een positieve bijdrage te kunnen le veren tot meer onderling begrip en be tere verstandhouding onder de volke ren. THOLEN Wemeldingedam. Met de stemmen van de P.v.d.A. en K.V.P. fracties tegen besloot de raad van Tholen mee te gaan met een voorstel van B. en W. om een brief naar het provinciaal bestuur te zenden, waarin wordt gepleit voor de aanleg van een Wemeldingedam in de compartimenteringvan de Oosterschel- de. SCHERPENISSE Oude school oplappen. Omdat de voormalige lagere school nog gebruikt wordt door een aantal verenigingen be sloot de gemeenteraad van Tholen 13.770,uit te trekken voor het op lappen van het oude gebouw. OUD VOSSEMEER Bejaardenmiddag. Door de dames van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening wordt er donderdag 1 mei a.s. in de soos aan de Voorstraat een be jaardenmiddag gehouden waar dhr. J. Leijssen uit Breda een Rode Kruisfilm zal vertonen en een dia-voorstelling. Oud papier-aktie. In het kader van Oud papier-aktie voor het Instrumen tenfonds heeft de Oud Vossemeerse Mu ziekvereniging zaterdag bijna 6 ton oud papier kunnen verzamelen. POORTVLIET Restauratie Ned. Herv. Kerk De gemeenteraad van Tholen heeft een aanvullend krediet van 57.492, beschikbaar gesteld voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet. Bouw nieuwe chr. kleuter school komt in zicht Jarenlang is er al over gepraat maar nu lijkt het tijdstip snel te naderen waarop kleutertjes en leidsters van de Chr. kleuterschool het aftandse gebouw aan de Tuinstraat kunnen gaan verla ten Er komt een nieuw, modern schoolgebouw aan de Paulina van Weel laan, achter het Postkantoor en de ge meenteraad zal a.s. dinsdagavond door B. en W. worden voorgesteld voor de stichting en inrichting van dat nieuwe schoolgebouw een krediet van 542.276,- te voteren. De raad mag en zal inmid dels weten dat alle bij het christelijk kleuteronderwijs betrokkenen met ver langen naar de nieuwe accomodatie uit zien De hoofdleidster mej. J. M. de Groot is al weer bijna 10 jaar aan het school tje aan de Tuinstraat verbonden en zij weet als geen ander hoe er geïmprovi seerd moet worden om. alles goed te la ten verlopen. Er is geen apart speello kaal maar om daar toch enigermate in te voorzien is er boven een lokaal inge richt. De omstandigheden zijn niet ideaal maar hoe kan het anders in een school die aanvankelijk in 1904 als woonhuis is gebouwd en die, naar ver luidt, ook al een verleden als oude mannenhuis achter de rug heeft. Juffr. de Groot en haar leidsters willen dat best allemaal vergeten en zich richten op die toekomst die iets moois voor hen in petto heeft Het heeft de gemeente wel wat in spanning gekost om alle benodigde grond, gelegen tussen de Paulina van Weellaan en het Achterdorp in bezit te krijgen, maar tenslotte is dat gelukt. Het bouwplan is, ontworpen door architec tenbureau Jobse uit Middelburg, al be steksklaar en wanneer de gemeenteraad het krediet beschikbaar stelt zal er spoedig kunnen worden aanbesteed. Er zal dan zo'n tien jaar verstreken zijn nadat van de zijde van de Inspectie aan het bestuur van de Ver. tot Stichting en Instand houding van scholen met de Bijbel, medewerking werd toegezegd tot het stichten van een nieuwe school. Het bestaande gebouw is overigens a> ettelijke jaren geleden afgekeurd. De nieuwe school krijgt drie lokalen, een speellokaal en twee zgn. gemeen schapsruimtes. Een keurige schobl, zo als de tekening te zien geeft, waarin al les aanwezig zal zijn wat tot het moder ne kleuteronderwijs behoort. Een ter mijn valt nog nauwelijks te voorspellen maar de nieuwe school komt er aan! Uitbreiding Chr. lagere school. Voor de bijzonder lagere school aan de Irenelaan, gebouwd in 1964, staat ook een uitbreiding op stapel. De ge meenteraad wordt a.s. dinsdagavond voorgesteld een bedrag van 224.000, te veteren en de hoogte van dat bedrag wijst erop dat er ook hier heel wat te gebeuren staat. Momenteel beschikt de Het bestaande kleuterschoolgebouw jan de Tuinstraat. school (8 lokalen) over te weinig ruimte waarom de hal in tweeën gesplitst is om ook daar les te kunnen geven. Er komt nu een gemeenschapsruimte bij die me de dienst kan doen als leslokaal en ruimte biedt voor creatieve handenar beid, een documentatiecentrum en een vergaderruimte voor (de nog in te stel len) oudercommissie en voor het houden van ouderavonden e.d. De nieuwe ruim te wordt gebouwd langs de Bosdreef. Het ontwerp is van het architectenbu reau Fris en Born te Middelhamis. Het heeft er alle schijn van dat de reeds bestaande lokalen-capaciteit vol gend jaar wel weer voldoende zal zijn. De lagere scholen lijken dande gevol gen van de geboortebeperking die zich al ettelijke jaren laat gelden, te gaan merken. Overigens staat die waarschijn lijkheid los van de behoefte aan een ge meenschapsruimte die nu gebouwd zal worden. Intermezzo - dames zaterdag kampioen? Worden de Intermezzo-dames zater dag kampioen? Dit is de vraag die deze week in Intermezzo-kringen nogal eens gesteld wordt. Zaterdag kan het ant woord bekend worden. Intermezzo speelt dan thuis tegen Flits en het heeft aan twee gewonnen sets voldoende om zich kampioen te mogen noemen. Een haalbare opgave naar het lijkt, te meer daar Intermezzo zaterdag kan re kenen op alle mogelijke morele steun. De concurrenten van Intermezzo Vol ley '68 en Tenaco kunnen alleen nog maar hopen op twee enorme misstap pen van Intermezzo, daar zij in punten alleen nog maar gelijk kunnen komen. De wedstrijd begint om kwart voor drie en Intermezzo kan over de volle dige ploeg beschikken. De stand in de promotieklasse dames is: 1. Intermezzo 2050 2. Tenaco 20—44 Volley '68 20—44 Huldiging andere kampioensteams Intermezzo Zaterdagmiddag worden in ieder ge val twee teams van Intermezzo gehul digd wegens het behalen van het kam pioenschap. De meisjes junioren B wer den ruim een maand geleden kampioen van de 2e klasse junioren en promove ren naar de TOP-klasse junioren. De meisjes-adspiranten a werden zonder te verliezen kampioen in een van beide adspirantenpoules. Ook zij promoveren naar de TOP-klasse junioren. Programma zaterdag: 9.30 - 12.00 kantine sporthal: Eindronde prijsklaverjassen. DAMES: 12.30 Intermezzo b G. de Lange 2 13.30 Intermezzo A Schovocomca 14.45 Intermezzo 1 Flits 1 14.45 Intermezzo 3 Bouwlust/O 3 16.15 Intermezzo 2 MVC 16.15 Intermezzo 4 Hoeksewaard 2 HEREN: 12.30 Intermezzo a Spirit 13.30 Intermezzo A? Schovocomca 13.30 Intermezzo B Kangoeroes 14.45 intermezzo 2 Delta 4 14.45 Intermezzo 4 Ibis 2 16.15 Intermezzo 1 Delta 3 16.15 Intermezzo 3 Ibis RABOBANK MIDDELHARNIS Toen op 9 april de Rabo-Bank haar nieuwe kantoor opende werd er 's- avonds en de volgende avond open dag gehouden. Eén van de bezoekers daar van stond een etentje voor 2 personen te wachten. De aanwijzing vond plaats aan de hand van aldaar gemaakte foto's. Het etentje blijkt ten deel te vallen aan dhr. M. Blok, gepens. P.T.T.-mon- teur te Middelharnis. OOLXGENSPLAAT KoUekte voor „Simavi" hoger. De huis-aan-huis-kollekte voor „Simavi", Steun aan Medisch werk ua de Tropen, heeft totaal 550,opgebracht. Vorig jaar 488,55. KoUektanten en gevers hartelijk dank. Kollekte voor het Astma-fonds Volgende week zal er een huis-aan- huis-kollekte gehouden worden voor het Nederlands Astma-fonds. Het is be stemd voor de overkoepelende organi satie tot bestrijding van CARA (chroni sche aspecifieke respiratoire aandoenin gen), der ademhalingsorganen. Gaarne bij u aanbevolen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9