.wen HQnbezonnen landeien IB.V. Levis J- 5 ton cement in de Staakweg Scholieren tegen les-auto 17e jaargang Vrijdag 25 april 1975 No. 4382 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOQR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond t22 lEHUIS estraat 17 5ethesda trflak- -282 weer Irijf 1305 Wisselbeker voor bakkers de Vries Goedereede VOOR MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad IMSddelhaxius Gevangenisstraffen voor in Steliendam 'betrapte dieven iVlerel nestelt in bibliotheek EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoophal, I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 MBDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 OPTOMETRIST „OOGMETING KONmKLUK eOEDOmu» CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34.- middelharnis - tel. 01870-2075 ik Doel is het winkelen een recreatief cachet te geven. Velours gordijnen voor gloedvol wonen. Sommelsdijk. K R A i^ E R POSTBOX 8 - MIDDEaLHAHNlS Redactlfi en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soirnneüsdijk Tel. (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAIi ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. w:;ow>y;>,'^-^.y pingen aan 102, met hanger. en kettinkje jongensfiefc lauw etui, z''' Jrtemonnee in- ll, donkerblau- |e lederen kniP ril in blau* cassettes in temonneetje. :e voorwerpt ijkspolitie Tel. O1870-»* !.00-18.00 uur. hden iRi. dinsdagavond Ifd. Den Bom- Irgadering i" fcostdijk. Aan- In herkiesbaaf I. D. M. SmitS' It-leden alsnoS Jen. Als U van fuik maakt en h lid worden. ran 150,-- AT Op vrijdag 25 in het Veren. terwerk wof' ervornide IS. Op deze k welkom- Wie na een paar weken afwezigheid reer terugkeert in ons land wrijft zijn uit, hoe onbezorgd wij Nederlan- jers eigenlijk leven. Wij zijn in het be- iit geraakt van een onvoorstelbaar hoog ■levenspeil dat er toe geleid heeft dat ftiijna alleswat we willen binnen ons ?bereik ligt. :l Het heeft ten gevolge dat we met een lonbezonnenheid door het leven gaan die tnvoorstelbaar is. Alhoewel we het we en, dat de situatie over de gehele we- ^•eld uiterst explosief is en de economi- ische situatie in ons land verslechtert, •Moet het ons weinig of niets. Het is net 'alsof er een roes van welvaart over ons Jvolk is gedaald, die ons in de droom- Iwereld van de dag van morgen doet le- Iven, die nog beter zal zijn. I Die onbezonnenheid vinden we terug fin alle lagen van ons volk. Wilt U enkele voorbeelden? Zeer on langs deed het partijcongres van de P. ;v.d.A. uitspraken over de positie van ions land in de Navo, De verdedigings- iorganisatie van de vrije westerse we- Ireld. Die uitspraken waren erop ge- ïricht om op den duur tot eenzijdige af- Ibraak van de bewapening in de wester- ^se wereld te komen, teneinde daardoor *de ontspanning, die het Oosten elke dag predikt te bevorderen. Gemakshalve i vergeet men dan maar, dat de grootste belager van onze vrijheid juist het com munisme is. Het congres gedroeg zich precies als de man, die tegen de dief die :Zijn huis wil binnendringen, zegt, hier heb je de sleutel, dat is gemakkelijker ïvoor je, dan hoef je mijn deur niet te beschadigen. Het Congres vond ook dat de vervan ging van de Starfighter best kon gebeu ren met eenvoudiger toestellen, dan Vre- deling in zijn hoofd heeft. Zodat hij tot de uitspraak kwam: „in dat geval kun nen we net zo goed sportvliegtuigen aanschaffen, die zijn nog goedkoper". i V/ilt U nog een ander voorbeeld? I Minister Pronk van Ontwikkelings- hulp werd door de rechter veroordeeld voor een misdrijf. Hij reed dronken langs de weg op de Veluwe. Den Uyl vond het helemaal niet nodig, dat hij (i rwüle van die veroordeling aftrad. ..Want dat heeft toch niets met zijn mi nisterschap te maken", zo zei hij. En daar blijft het dan bij. Niemand di;. een storm van protest ontketent, geen kamerleden, die Pronk tot aftre den dwingen. Niets van dat alles. Het is slechts een rimpel in het dagelijkse gebeuren en we gaan weer snel over tot de orde van de dag. Maar het is een kwalijk teken aan de wand, wanneer handel en wandel van regerings- en overheidspersonen niet meer onderworpen zijn aan strenge nor men van fatsoen. Want daarmede wordt het hoge ambt van de overheid neerge haald ende anarchie bevorderd. Een van de kenmerken waarop het aan zien van de overheid berust is respect. Respect dat afstand afdwingt en er toe leidt dat er voor gezag plaats komt. Wanneer we daar geen oog meer voor hebben, integendeel slechts een gelijk heid van ieder willen accepteren, zoals men ons volk nu predikt, dan ligt de chaos in de samenleving op de loer. Terwijl juist nu de wereld, zowel op militair als economisch gebied door een crisis heen gaat. De invloed van Ameri ka op het wereldgebeuren neemt zien derogen af. In Zuid-Oost Azië is door de communisten en communistisch ge zinde groepen aan de Amerikaanse overheersing een einde gemaakt. In het Midden-Oosten heeft het met een groeiende macht te maken van de arabische oliesheiks en Iran. Een land dat nog wel duidelijk westers georiën teerd is, maar zich een dominerende plaats in het Midden-Oosten wil ver overen. En welke conflicten zich daar- bij voor zullen doen blijkt uit de mis lukte vredespoging van Kissinger met Israël. Immers uit alles bleek, dat Kis- smger meer uit was op het handhaven van de Amerikaanse hegemonie in het Midden-Oosten, dan dat hij ernstig streefde naar een vergelijk tussen Israël en zijn vijanden. Nu dit pogen mislukt IS, tracht Rusland het gezagsvacuüm dat ontstaat te vullen en dwingt Israël om de onderhandelingen in Geneve te hervatten. Maar ook dichter bij huis taant de invloed van de Verenigde Sta ten. Tot tweemaal toe faalden de pogin gen van Amerika om met Zuid-Ameri- ka op goede voet te komen. Kissinger zal het een dezer dagen voor de derde maal proberen. Al is de militaire macht van Amerika nog onvoorstelbaar, het v/ordt steeds meer in het defensief ge drongen, zodat Rusland steeds meer de gelegenheid krijgt om de rol van de Verenigde Staten in de wereld over te nemen. Ook economisch gaat het in de wereld slecht. Ingeleid door de energiecrisis neemt de werkgelegenheid overal af en slaagt men er niet in de inflatie te be dwingen. Integendeel de nieuwe eis van de arabieren om de olieprijs te koppelen aan de index van industrieproducten zal een oorzaak zijn, dat het Westen op nieuw geconfronteerd wordt met stij gende lasten. Ondertussen probeert Nederland de gevolgen van het een en ander te dem pen met de opbrengst van ons aardgas. In plaats dat wij opmerken, hoe in Gods voorzienig bestel we daardoor voorlopig althans nog verschoond mogen blijven van een financieel-economische crisis, weten we kennelijk niets beters te doen, Een vrachtwagen van de Fa. C; B. Mijnders is woensdagmiddag in de bocht Staakweg - Boezemweg 5 ton ce ment verloren! De zakken knapten goed deels stuk waardoor het wegdek be dekt werd met een dikke laag cement dat bij het passeren van het overige verkeer een geweldige stofwolk veroor zaakte. De Fa. Mijnders heeft de zaak met een Atlas grijper opgeruimd. Het verkeer ondervond slechts weinig hin der. Op Goeree-Overflakkee is j.l. woens dag door Gist Brocades een zgn. blinde broodkeuring gehouden. Uit de productie van die dag werd een wit- en een bruinbrood ter beoordeling meegenomen. De wisselbeker werd door de Ie prijs winnaars gebr. de Vries uit Goedereede in de wacht gesleept. De 2e prijs ging naar bakker J. Troost in Stellendam( Nederlands kampioen bruinbrood) hij won de wisselbeker al drie voorgaande keren) en de 3e prijs was voor bakker W. v. d. Berg uit Oude Tonge. Graag onze complimenten voor hun prima product! De twee Arnhemmers die vorig jaar december in Steliendam in enkele be jaardenwoningen inbraken en door de oplettendheid van omwonenden konden worden aangehouden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen. Het tweetal bleek veel inbraken met diefstal op hun kerfstok te hebben. De 31 jarige A. G. K. werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 Jaar voor het plegen van 204 diefstallen met een buit van ca. 75.000,—. Zijn compaan J. C. S. kreeg IV2 jaar gevangenisstraf opgelegd. Het tweetal hield zich voornamelijk bezig met het bestelen van alleenwonende be jaarden. In ons nummer van j.l. dinsdag be richtten we dat in Dirksland een merel in een schuur, op een T.L. armatuur ge nesteld heeft. Een lezeres uit Sommels- dijk, op vakantie in Papendrecht wist het nog sterker te vertellen. In Papendrecht blijkt een merel in een openbare bibliotheek genesteld te hebben, zomaar tussen de boeken. Het merel-paar vliegt af en aan en wordt ongestoord gelaten; voor hen is zelfs een stukje van de bibliotheek afgezet! MIDDELHAKNIS - STAD: Gerda van Rossum uit Stad aan 't Haringvliet is dinsdagmiddag, toen ze met een aantal mede-scholieren over de Rottenburgseweg te Middelhamis rich ting huis fietste, frontaal tegen een na derende leswagen gereden. Dat gebeur de toen het meisje plotseling uit het. groepje naar links schoot. De leswagen werd bestuurd door dhr. A-. van Loon uit Stad; instructeur was dhr. J. Klein, rijschoolhouder te Dirksland. Het meisje kwam op de motorkap en tegen de voor ruit terecht. Haar fiets werd geheel ver nield, zelf liep ze een hersenschudding en ettelijke schaafwonden op. Het duurde vrij lang voordat dokters- hulp aanwezig was. OUDE TONGE Dhr. J. Sprong herstelt in Tiberias. De heer J. Sprong die in een zieken huis - in Tiberias (Israël) is opgenomen nadat hij door een hartaanval was ge troffen, gaat goed vooruit. J.l. dinsdag avond nog heeft mevr. Sprong dat goe de bericht telefonisch doorgekregen. - De heer en mevr. Sprong maakten een 14-daagse vakantiereis naar Israël, ge organiseerd door reisbureau „Esropa". De reis stond onder leiding van ds. P. Vermaat uit Vlaardingen. In de nacht van vrijdag 19 april werd dhr. Sprong door een hartaanval getroffen. Mevr. Sprong bleef nog een week bij hem en keerde zaterdag j.l. terug. Wanneer de toestand zich derma te goed blijft verbeteren kan haar man misschien over veertien dagen, met het Hollandse gezelschap dat nu een Israël- reis maakt, terugkeren. MELISSANT: zaterdagavond 7 uur ds. J. Karens van Opheusden. OUDE TONGE: zaterdagavond 7.30 uur student J. Karels van Rotterdam. Serieus beluifelings-plan voor winlielGentrum Westdijii Middelbarnls ^ÖN ING IN Rl CHT\H^ OOSTDIJK 53 - 61 dan zoals den Uyl het deze week in Rot terdam weer deed het wenkend perspec tief van een socialistische gelijkheid te prediken, waarin voor Gods inzettingen en geboden geen plaats meer is. Een volk dat zich van die geboden af wendt, handelt onbezonnen, want het verspeelt daarmede een geordend be staan! Het is niet onwaarschijnlijk dat het winkelcentrum op de Westdijk van Mid delharnis overluifeld zal worden. Een subsidieverzoek aan de Minister van Economische Zaken is al geruime tijd geleden ingediend. Wanneer die Rijks bijdrage wordt verleend en de betrok ken middenstanders tekenen voor een ander deel van de kosten zal de al lan ger sluimerende wens verwezenlijkt kunnen worden. 0e grote opzet is het winkelen een meer recreatief cachet te geven; beschutting tegen de niet altijd liefelijke weersomstandigheden is daar toe één van de voorwaarden. De archi tecten Ad Gestel en Willem Brinkman hebben meer van die voorwaarden neergelegd in een „structuurschets voor het gebied rond Westdijk en Zandpad". Het plan is inmiddels met B. en W. van Middelharnis doorgesproken en dezer dagen wordt ook de Middenstanders om een uitspraak gevraagd. Stichtings-voorzitter B. Wesdijk staat volledig achter het plan. Hij voorziet dat het Middelharnisse winkelcentrum een steeds duidelijker streekfunctie gaat krijgen omdat in de overige gemeenten, door het uitblijven van bevolkingsgroei, de winkels nauwelijks meer tot ont plooiing kunnen komen, waardoor het publiek steeds meer op Middelharnis georiënteerd zal worden. De overkap ping waarnaar thans wordt gestreefd zal ertoe dienen dat het winkelen een meer recreatief karakter zal krijgen. Van Kaai (M'harnis) tot Kaai (S'dijk) zullen er, bij uitvoering van de struc tuurschets heel interessante dingen gaan gebeuren Architect Gestel noemt de schets in dé wording waarvan hij een groot aan deel had nogal „ambitieus" en dhr. Ge stel zal er niet van schrikken als be paalde onderdelen ervan niet verwe zenlijkt blijken te kunnen worden. Maar ook dan nog zal het winkelcen trum veel aan aantrekkelijkheid kun nen winnen. Beluifeling is alleen mogelijk voor de Westdijk waar die aan twee zijden be bouwd is. Er wordt niet gedacht aan één ononderbroken overkapping maar aan een pandsgewijze beluifeling. Het Bo- ven-Zandpad, dat direct op de Westdijk aansluit zal op een andere manier aan trekkelijker kunnen worden gemaakt, met groen, bloemen, dagwinkels, coffee shops en het bieden van de mogelijk heid tot straatverkoop. Een klein onderdeel van de schets is overigens al achterhaald. Onwetend van de gem. plannen daartoe schetste dhr. Gestel een bredere toegang tot het ha venterrein te Sommelsdijk, waartoe de raad vorige week heeft besloten! Bij Holland-Zeeland wordt langs het dijk- talud een mooiere groenvoorziening en de mogelijkheid tot straatverkoop ge dacht. Er was daar ook een voetgangers gebied gedacht maar B.en W. hebben de plannenmakers die illusie al ontno men. Het is niet mogelijk om op dat deel van het Zandpad het verkeer te weren. De schets voorziet voorts in de uitbreiding van het bestaande parkeer terrein naast garage Witvliet. Langs de rand van dat terrein zouden aantrekke lijke dagwinkeltjes kunnen komen evenals op een verdieping daarboven, op dijkhoogte. D.na.v. een loopbrug zou het publiek zich vandaar naar de dijk Wanneer de beluifeling een feit wordt kan de regen de (winkel) pret niet meer drukken. kunnen begeven. Ter hoogte daarvan zou in de toekomst een doorbraak kun nen komen naar de achterzijde van het Zandpad waar in de polder ruimte te over is voor een groot-warenhuis of iets van dat formaat. Vanaf Fabert Modehuis tot nabij kapper Krijger voorziet het plan in de bouw van shopjes langs het dijktalud. Het lijkt de architecten dat de aanwe zigheid daarvan dat deel van het win kelcentrum wat beslotener en intiemer maakt. De plaats waar de muziektent staat en het terrein voor de Openbare school staat in de schets te boek als voetgangersgebied en feestterrein. Het verkeer zou achter de school langs moe ten worden geleid. In het dijktalud wordt een brede tribune gedacht (ook als trap te gebruiken) van waaraf men een ruime kijk heeft op het voorliggen de terrein. Vanaf de schooltrap tot aan boekhandel Ariese is een groenvoorzie ning, mogelijkheid tot straathandel en een veel mooiere trap gepland. De schets voorziet ook in een uitbrei ding van de jachthaven in het.haven- kanaal naar Sommelsdijk. In de daar achter gelegen polder zouden wat sport velden en een groot wandelpark kunnen komen. Op enkele plaatsen op het Zand pad en vanaf het Spui zijn doorbraken getekend om dat park te kunnen berei ken. De schets is gereed gekomen nadat er maandenlang, overigens naar genoegen, aan gewerkt is. Het zal ieder, en met name de middenstanders, hogelijk be nieuwen wat er van gerealiseerd kan worden. Vandaar ook dat architect Ge stel het ambitieus noemde, maar hij ge looft er stellig in! Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 fesiK ih=,~s :;;u3i:niSigHj|||jmi:,:_,,HS=3»a!f.s Farii De omgeving van het winkelcentrum is in schets gebracht waarop de gedachten tot in details zijn uitgewerkt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1