Eindelijk scheen weer de zon Nieuws Voorlichting voor (a.s.) werkende jongeren Merel zocht het binnen uit de kerken 47e jaargang Dinsdag 22 april 1975 No. 4381 CHR. STREE3KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Op 31 mei weer Landdag Evangelische Omroep Oud-zendeiing J. Tanis naar Sulawesi Voor ruim 10.000,- gestolen Auto op dé kop in de tuin Programma Koninginnedag te Dirksland 19-jarige jongeman vond dé dood in Zuid-Holland Zuid over het leerlingwezen, het vormingswerk, de partiële leerplicht, arbeidsbemiddeling, arbeidswetgeving, kinderbijslag enz. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Plaatselijk nieuws GOEDEREEDE Alcohol controle Programma Koninginnedag te Oude-Tonge er POSTBÖX 8 IkIIDDELHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 S2 Giro 167930 ABONNEMENTSPBUS 6,59 PER KWARTAAa ADVERTEINTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarjef. Eindelijk, na een maandenlange peri- i ode van regen en kou, scheen gisteren en I eergisteren weer de zon. De landman vatte nieuwe moed en ging spoorslags I aan het werk, want er was al zoveel kostbare tijd verloren gegaan. Langs de Geldersedij k in Dirksland knipten we een plaatje van die bedrijvigheid. Een plaatje dat nog de rust ademt, want er kwam geen grommende machine aan te pas. Dhr. v. d. Groef maakte met een zelfgemaakt machientje, met een fiets- NED. HERV. KERK Beroepen te: Veenendaal, Opheusden, I Gameren, Nieuwe-Tonge en Waarder H. Visser te Bameveld; Harderwijk H. l Vreekamp te Oosterwolde; Capelle aan I de IJssel C. Tukker te Kamerik; Voort- 1 huizen H. Kieskamp te Oud Alblas. j Aangenomen naar: Veenendaal J. Smit te Soest. i Bedankt voor: Nunspeet J. den Hoed te Sliedrecht; Streefkerk A. Breuere te j Westbroek; Alblasserdam S. v. Assen- bergh te Nijkerk; Wijk bij Heusden G. i H. V. Kooten te Delft. Overleden: In de leeftijd van 65 jaar overleed Ds. J. T. Doomenbal, em. pred. te Oene. Hij werd in 1936 predikant te Woubrugge, vertrok in 1939 naar Reste ren en stond van 1946 tot 1974 in Oene. Met hem is een zeer gewild prediker heengegeaan. In zijn leven ontving hij niet minder dan 160 beroepen. Ds. J. H. Cirkel te Bunschoten, hoopt 12 mei de 65e verjaardag te bereiken en zal dus spoedig met emeritaat gaan. Hij werd in 1937 predikant te Leerbroek, vertrok in 1943 naar Genemuiden, in 1947 naar Ede, in 1952 naar Wouden berg, in 1957 naar Huizen, in 1968 naar Bodegraven en in 1973 naar Bunschoten. GEREF. KERKEN Beroepen te: Z. Beijerland J. Land man kand. aldaar; Haren L. Raven te Bierum; Putten H. Dijkslag te Winsum. Aangenomen naar: Z.Beijerland kand. J. Landman aldaar; Kampen J. Faber te Rijswijk; Hillegersberg A. de Nooy te N. Scharwoude. Bedankt voor: Middelstum K. Eyke- lenboom te Minnertsga. Emeritaat: Dr. O. Broeks Roelofs te Zuidlaren, gaat wegens het bereiken van de 65-iarige leeftijd met emeritaat. Hij werd in 1935 predikant te Geesteren en diende daarna de kerken van Woerden en Zuidlaren. Ook Ds. P. de Kleer te Monster gaat met emeritaat, wegens 65-jarige leeftijd. Hij werd in 1937 predikant te Over- schild èn stond daarna te Delft, Utrecht; Sclieveningen en Monster. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt. Beroepen te: Gramsbergen, Lutten en Garrelswer F. Bijzet kand. te Dam- woude; Monster K. Folkertsma te Mus- selkanaal; Meppel D. Noort te Buiten post; Emmen J. Slotman te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Emmeloord E. Slofstra te Broek op Langendijk. Bedankt voor: Pitt Meadows J. Kievit te Ermelo. AUerwege hebben de classes com missies benoemd, die moeten nagaan óf er verwijdering is gekomen tussen de iverlcen binnen hun ressort en waaraan deze verwijdering is te wijten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Almelo J. Karens te Op heusden; Randburg (Z. Afrika) A. Hoo- gerland te Krabbendijke; Utrecht A. Vergunst te Veen. Bedankt voor: Rilland Bath H. Lig- tenberg te Terwolde. Op zaterdag 31 mei a.s. wordt in de Irenehal van het Utrechtse Jaarbeurs- complex de jaarlijljse landdag gehouden van de Evangelische Omroep. Op deze dag zal het vijfjarig bestaan van deze omroep worden herdacht. Lustrumsprekers zullen o.a. zijn de bestuursleden broeder J. Kits uit Zeist (Evang. Broedergemeente en Het Zoek licht) ds. W. Glashouwer (Hervormd emeritus te Driebergen) en drs. A. de Reuver, Hervormd predikant te Tholen. Oud-zendeling-onderwijs J. Tanis te Zeist maakt deze maand een reis naar Sulawesi. Deze reis is een „jubileum reis". Op 26 maart was het precies een halve eeuw geleden dat de heer Tanis door de G.Z.B, naar Tanah (Toradja- land. Celebes) werd uitgezonden. Dhr. Tanis is te Ouddorp Z.H. geboren. SOMMELSDIJK In het week-end is ingebroken in een nissenihut op het bouwterrein van het Verpleeghuis in Sommelsdijk Zuid; de hut is eigendom van de U.L.C. Groep uit Utrecht. De hut kon ontsloten wor den door het simpel doorknippen van een hangslot. Er werd 4000 mtr. electrioiteitsikabel en 5300 mtr. telefoonkabel gestolen', met een gezamenlijke waarde van ca. 6600,—. 'Er werden ook nog 'kostbare gereed schappen gestolen, zoals slijp- en boor machines, voor een waarde van 3900,- Wie in het week-end bij het passeren iets van het gebeurde gemerkt naeent te hebben gelieve dat aan de politie door te geven. OUDDORP De jongeman L. O. ds vrijdaignacht met de Mercedes van zijn vader op de Oudelandseweg uit de bocht gevlogen; de wagen kwam op de kop in de tuin van dhr. E. Tanis terecht. De politie trof de mannen, de groot vader van O., 'dhr. C. M. en de jonge- :man K. T., in de woning van de fam. Pikaart waar ze binnen waren genood om wat op verhaal te komen. De jon geman probeerde zich in de bedstee te verschuilen voor de politie die hem graag van zeer nabij wenste te spre ken. Er werd van hem een bloedproef genomen. stuur om het te hanteren, de vastgere- gende grond wat los. Het plaatje geeft weer nieuwe hoop op de bevestiging van het Bijbelwoord dat zaaiing en oogst al de dagen der aarde niet zullen ophouden. 9.00 uur: Aubade voor het gemeente huis. 9.30 uur: Zanghulde ziekenhuis. 10.30 uur: Kinderspelen op de Voor straat. 14.00 uur: Behendigheidswedstrijd op het Boezemplantsoen. Deelnemers v.af 12 jaar en ouder. Opgave bij slager V. d. Veer. 17.30 uur: Auto behendigheids puzzel- rit. Opgeven bij Centra-winkelier de Roo. Tijdsduur 1 uur. 20.00 uur: Muziek door Amicitia op de Voorstraat, show met drumband en majorettes. 21.00 uur: Lampionoptocht, start op de Voorstraat. PROGRAiMiVIA 5 MEI. 9.30 uur: Stuif es in, spel door de jeugd, voor de jeugd en ouderen, om lijst door leuke muziek. 13.15 uur: Uitdelen! ballonnen voor de ballonnenwedstrijd voor alle kinderen die daaraan mee willen doen. Gespon sord door Radio en T.V. handel v. d. Groef. 13.30 uur: Vertrek met Amicitia vanaf brandweerkazerne naar het gemeente lijk sportterrein. 14.00 uur: Oplaten ballonnen en start zeskamp. In de pauze show drumband en majoretten. 18.30 uur: Rubberboot race in de Kerk- gracht. 20.00 uur; Muziek op de Voorstraat. 20.30 uur: Fakkelspeurtociht. Verzamel punt Voorstraat bij de muziektent. Na afloop van speurtocht fakkeloptocht door het dorp. 22.00 uur: Taptoe Dirksland. Hiermede brengt Amicitia met drum band en majoretten een groots slot aan twee dagen feest in Dirksland. Vanaf vrijdagavond 25 april is het cen trum van Dirksland op een fantastische wijze versierd en verlicht. MELISSANT Jaarvergadering Verg. Oer. Gem. Donderdagavond 7.30 uur hopen de ge zamenlijke verenigingen der Ger. Ge meente hun jaarvergadering te houden in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan. De heer J. H. Koppelaar te Middelhar- nis hoopt een referaat te houden over het onderwerp „Het gezin". De kollekte is bestemd voor de vakantieweken ge handicapten. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft twee beroepen ontvangen, n.l. naar de Ger. Gemeente te St. Philipsland en die te Goudswaard. NIEUWE TONGE Opbrengst. De gehouden collte t.b.v. de bestrijding van hart- en vaatziek ten heeft alhier 1912,45 opgebracht. SCHERPENISSE: De 19-jarige H. Jasperse üit Scherpe- nisse is in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen, nadat hij per ongeluk van een viaduct in de nieuwe Rijksweg 19 was gesprongen. De Jongeman reed met zijn verloofde naar huis toen zijn auto het begaf. Hij parkeerde zijn wagen op de vluchtstrook niet wetende op een viaduct te staan. Nadat hij zijn familie had gebeld, bleef hij met zijn verloofde in de auto wach ten op de zeer donkere weg. Toen zijn familie uit de andere richting komend op de andere rijbaan stopte, wilde de jongeman daar heen lopen. Hij sprong over de vangrail, maar viel tussen de twee viaducten ter plaatse naar bene den. Hij was vrijwel op slag dood. In samenwerking tussen het regionaal orgaan voor het leerlingwezen, vor mingsinstituten, scholen voor beroeps begeleidend onderwijs, gewestelijke ar- beidsbureaux, de arbeidsinspectie, een groot aantal gemeenten in Zuid-Holland Zuid, het Openbaar Lichaam Rijnmond en een aantal landelijke opleidingsor ganen voor het leerlingwezen is door de „Werkgroep voorlichting aanstaande Werkende Jongeren in Zuid-Holland Zuid" een gids uitgegeven welke vrij wel alle informatie bevat welke voor aanstaande werkende jongeren van be lang kan zijn. De Werkgroep prijst zich gelukkig dat het mogelijk is gebleken deze informatie die totnutoe in allerlei afzonderlijke geschriften werd aange boden, die jaar voor het eerst in een handzaam gidsje kon worden samen gevat. De gids is via de scholen aangeboden aan alle leerlingen in de hoogste klassen van de L.T.S.- en de Vakscholen, scho len voor I.T.O., L.H.N.O., I.H.N.O., L.E. A.O., L.A.V.O. en M.A.V.O. in Zuid- Holland Zuid, voor zover deze leerlin gen voornemens zijn te gaan werken. Bovendien hebben de meeste scholen zich bereid verklaard, aan de hand van een aanvullende documentatie die daar toe aan decanen en leerkrachten werd verstrekt, in een aantal lessen de gids met de leerlingen door te nemen. Als sluitstuk van deze voorlichting organi seren de consulenten van het regionaal orgaan voor het leerlingwezen onder verantwoordelijkheid van de „Werk groep Voorlichting" en in samenwer king met de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux en de betrokken scholen bijeen komsten op school waar door hen, de jeugdconsulenten van de arbeidsbure- aux, vormingsleiders en ambtenaren van de bureaux leerplicht der gemeen ten nader ingegaan kan worden op vra gen die nog niet voldoende beantwoord konden worden. Aldus zullen via deze gids en de be geleidende mondelinge voorlichting on geveer 6.000 aanstaande werkende jon geren in Zuid-Holland Zuid worden be reikt. Uit de inhoud van de „Gids voor aanstaande Werkende Jongeren in Zuid- Holland Zuid 1975" blijkt onder meer het navolgende: de volledige leerplicht wordt met in gang van 1-8-1975 uitgebreid tot 10 leerjaren, over het algemeen dus tot en met het 15e levensjaar; daarna is de jeugdige (dus over het algemeen 16-jarige) nog verplicht één jaar gedurende 2 dagen per week naar een school óf een vormingsin stituut te gaan of een combinatie van beide. er zijn voor jeugdigen in Zuid-Hol land Zuid een 46-tal scholen voor beroepsbegeleidend onderwijs be schikbaar, waaraan gedurende één of twee dagen per week ruim hon derd met name genoemde beroepen in het kader van het leerlingwezen kunnen worden geleerd in combina tie met een gecontroleerde en bege leide praktijkopleiding in een bedrijf, gedurende 3 of 4 dagen per week. De opleidingen in het kader van het Leerlingwezen zijn overigens ook voor niet partieel leerplichtigen (tot 29 Jaar toe!) toegankelijk en duren over het al gemeen 2 jaar. Daarna zijn er nog tal van vervolg opleidingen mogelijk in de technische, ambachtelijke, administratieve, econo mische en detailhandelsberoepen. Tientallen „beroeps"consulenten in dienst van de landelijke organen voor het leerlingwezen staan gereed om de praktijkopleiding in de bedrijven te controleren en te begeleiden en de leer lingen en bedrijven met raad en daad terzijde te staan. Daarnaast zijn in de gids de namen en adressen van een tiental „regionale" consulenten van het leerlingwezen ver meld die over de opleidingsmogelijkhe- den aan leerlingen, ouders en scholen alle gewenste inlichtingen kunnen ge ven en die gedurende de opleiding de leerlingen in sociaalypedagogisch op zicht begeleiden en daartoe contact on derhouden onder meer met de leerlingen zelf, met hun ouders en de scholen waar aan zij het beroepsbegeleidend onder wijs volgen. Leerlingen die een opleiding wensen in het kader van het leerlingwezen kun nen die kenbaar maken aan de regionale consulent. Zij ontvangen daartoe, via de school die zij gaan verlaten, een aan meldingsformulier; In de gids wordt duidelijk gemaakt wat VORMINGSWERK is. Misverstan den die hierover mogelijk hier en daar nog bestaan kunnen nu hopelijk spoedig tot het verleden behoren. In Zuid-Holland Zuid zijn 23 vor mingsinstituten aanwezig of in. oprich ting die de jeugdigen tal van vormings programma's, keuzeprogramma's, han denarbeid en sport te bieden hebben en in vele gevallen ook „schakelprogram ma's" die meestal na één jaar de mo gelijkheid van doorstroming naar een beroepsopleiding in het kader van het leerlingwezen geven. Ook doorstroming naar andere vormen van (fulltime-) on derwijs is langs deze weg niet uitgeslo ten. Leerlingen die 2 dagen partieel leer plichtig zijn (over het algemeen dus de 16-jarigen) kunnen soms 2 dagen per week naar een school voor beroeps-be- geleidend onderwijs of 2 dagen per week. naar een vormingsinstituut. Veelal zal echter worden gekozen voor één dag vorming en één dag beroepsbegeleidend onderwijs. Verder wordt in de gids nog vermeld welke andere mogelijkheden er zijn om aan de partiële leerplicht te voldoen (b.v. sommige avond-M.A.V.O.'s) en de voorwaarden (arbeidstijd e.d.) waaron der dit kan gelseuren; De arbeidsinspectie ziet er onder meer op toe dat het bedrijf de partieel leer plichtige in de gelegenheid stelt 2 da gen per week naar een school en/of vormingsinstituut te gaan en dat het be drijf voldoet aan de overige voorwaar den voor tewerkstelling (arbeidskaart, werktijden, veiligheid e.d.). Bij vragen of klachten wende men zich tot het in de gids vermelde adres; En last but not least zijn in de gids vermeld de adressen van een 48-tal bu reaux leerplicht der gemeenten, veelal met vermelding van de naam van de ambtenaar die onderwijs- en leerplicht zaken voor de jeugdigen en hun ouders kan behandelen. Het zijn juist deze ambtenaren die over de mogelijkheden ter plaatse zo concreet mogelijk inlichtingen kunnen geven en die, vooral in twijfelgevallen, de individuele Jeugdige met raad en daad ter zijde kunnen staan. Bij wijze van hoge uitzondering kunnen zij vrij stelling van de partiële leerplicht voor de jeugdige bewerkstelligen. De samenstellers van de gids hopen overigens dat geen jeugdige aan deze vrijstelling behoefte zal hebben en dat elke jeugdige uit de zeer vele mogelijk heden die in de gids worden gegeven datgene kan kiezen wat zijn „partiële leerplichtigheid" voor hem of haar tot een goede en welbestede tijd kan ma ken. Het ligt in de bedoeling deze gids voortaan elk jaar uit te geven. Scholen of daarvoor in aanmerking komende leerlingen die de gids nog niet hebben ontvangen kunnen zich voor in lichtingen wenden tot de „Werkgroep Voorlichting aanstaande Werkende Jon geren", p.a. Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen in Zuid-Holland Zuid, 's-Gravendijkwal 18a, Rotterdam-3003, telefoon (010) 36 29 19. OUDE TONGE Geen spreekuur Burgemeester W. M. van der Harst is verhinderd op vrij dag 25 april zijn spreekuur te Oude- Tonge te houden. -^o-^*- OUDDORP: woensdagavond 7.30 uur ds. J. Dries- sen van Oostkapelle. MELISSANT: zaterdagavond 7 uur ds. J. Karens van Opheusden. HERKINGEN: woensdagavond 7.30 uur ds. A. Els- hout van Slikkerveer. OUDE TONGE: zaterdagavond 7.30 uur student J. Karels van Rotterdam. Spreekuur burgemeester. Het spreek uur van de burgemeester van Goede- reede is deze week verzet van vrijdag naar donderdagmorgen van 910.30 uur. OUDDORP Verkoping Zendingskrans. Op vrij dag 25 en zaterdag 26 april hoopt de Zendingskrans „Dorcas" haar 3e verko ping te houden in het Herv. jeugdgeb. t.b.v. de Mbuma-zending. De openings tijden zijn: vrijdagmiddag van 2.30 tot 5.00 uur, vrijdagavond van 7.00 tot 9.00 uur en zaterdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur. OOLTGENSPLAAT Afscheid van Brandweer en Gemeente. Woensdag 23 april des nam. 8 uur zal in Hotel „Hobbel" afscheid worden ge nomen van dhr. Jac. de Vos als comman dant van het Brandweercorps „Oolt- gensplaat". Gedurende 47 jaar is dhr. De Vos verbonden geweest aan genoemd corps. Op dinsdag 29 april a.s. volgt een af scheid van dhr. De Vos, als uitvoerder bij de Dienst Gemeentewerken Oost- flakkee, standplaats Ooltgensplaat. Ter gelegenheid van dit afscheid, na 49 Jaar gemeentedienst, zal de heer De Vos op genoemde datum van 20.00 tot 21.00 uur een receptie worden aangeboden in het Veren, gebouw „'t Centrum". Beroepen. Door de kerkeraad van de Hervormde Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. A. Vlietstra te Doomspijk. Een J.l. vrijdagnacht getiouden vert- keerscontrole op alcohol gebruik heeft gelukkig -weinig overtreders op- igeleverd; er werden aan twee automo bilisten een rijveitiod opgelegd. De controle vond plaats van 11 tot 1 uur ibij Stad aan 't Harinigvliet en van 1 tot 3 uur 's nachts op de Plaatste Langeweg. 8.15 uur: De muziekvereniging „Vooruit" vertrekt van „Polderskamer" om klas 3, 4 5 en 6 van de lagere scholen op te halen. De muziek begeleidt de Jeugd naar de sportvelden, waar de kinder spelen zullen worden gehouden. ca. 8.30 uur: Klas 1 en 2 van de lagere scholen worden per bus naar de sport velden gebracht. 9.00 uur: Aanvang kinderspelen (tot ca. 12 uur). 9.00 uur: Aanvang kinderfeest op de resp. kleuterscholen. 1300 uur; Damesvoetbalwedstrijd D.B. G.C. E.S.K.A. N.V.K. Nieuwer- kerk. 14,30 uur: Voetbalwedstrijd D.B.G.C. N.A.C. Breda. Tussen deze twee voetbalwedstrijden zal op het sportveld worden opgetre den door de muziekver. „Vooruit".' 16.15 uur: Spuitvoetbalwedstrijd ver zorgd door de Brandweer in de School straat bij verenigingsgebouw (Publiek s.v.p. op de Molendijk blijven). 20.00 uur: Lampionoptocht m.m.v. mu ziekvereniging „Vooruit", start vanaf de Kaai. Ieder die hier aan mee wil doen wordt verzocht zich ca. kwart voor 8 op te stellen op het Kaaiplein. 20.30 uur: Oranjebal in het Verenigings gebouw Schoolstraat, m.m.v. „De Dru- maco's". Zaal open 20.15 uur. Entree 2,50, t.m. 15 Jaar 1,—. Merels bouwen normaliter hun nesten in bomen en struiken, maar er zijn uit zonderingen! Mischien komt het doordat er zoveel regen is gevallen, dat een me rel heeft genesteld in de schuur van dhr. K. V. d. Doel in het Poldersweegje te Dirksland. De vogel verkoos een hoog- en-droog plekje in de schuur boven op een T.L. verlichtingsarmatuur. Dhr. v. d. Doel werkt op enkele meters afstand van de vogel, maar hij hoeft er nauwe lijks rekening mee te houden. De vogel is door niets aan het schrikken te krij gen en voelt zich er heel gerust. De heer van den Doel vraagt zich wel af of hij bij het electrisch lassen voorzichtig moet zijn, wantheeft iemand hem gezegd: „een vogel kan ook lasogen krijgen".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1