Afdeling Goeree-Overflakkee aanwezig op 126 e iaar- vergadering „Scliuttevaer Burg. W. M. van der Harst ruilt woonplaats Ooltgensplaat voor Den Bommel Ie plaal plan „Wernerlaan" wat enwillig de irond in IA DE iXAMENS.... Luxaflex h. j. struijk Levis 7e jaargang Vrijdag 18 april 1975 No. 4380 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLA]SfDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond n 15 *5 iO 15 5 5 5 5 n de echte zonwering. Sommelsdijk I BEZOEKT ONZE Autoniobieleii-verkoophai 1 1 OOK OP VEMDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 MIDDELHARNBS TEL. 01870 - 2043 W^WÈM OPTOMETRIST „OOGMETING KOHrm.m eoEoomun» CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - mlddelharnis - tel. 01870 - 2075 91 ''if Onbelemmerde kijk op de jachtiiaven en het Haringvliet DIRKSLAND: KRAMER POSTBOX 8 - MTODHLHAKNIS Redactie en advertenties: ICantoor Langeweg 13, Somaaèlsdyk Tel. (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167Ö30 ABONNEMENTSPRIJS 6.35 PER KWARTAAÜ ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ede 515 et vorig? go in toenodij'tle de feest- zetten e» 'and fflfii kt zich in n oj'tocli! v?n I Voor duizenden kinderen en hun Lders breken weer spannende dagen tan De paasrapporten zijn weer uit- bedeeld, scjhoolvorderingeri tests zijn af- Éelegd, voor velen ibreken de laatste Ichoolmaanden aan. Maanden, die wij doorbrengen: in hoop en vrees. „Zullen [ye het felbegeerde diploma halen?" Het diploma dat ons de weg naar ons toe komstige beroep zal ontsluiten. De vele veranderingen in onze maat- chappij hebben mee igebraoht, dat wij veel meer moeten leren dan vroeger. lonze grootouders waren al blij wanneer Izij de gelegenheid kregen om drie of fvier klassen van de lagere school te .doorlopen. Zodat zij tenminste rekerien en lezen konden. In vele gezinnen werd dringend gewaAt op de verdiensten Idie de teinderen dan konden inbrengen. Izo bestond de noodzaak om snel aan Jhet werk te gaan. Werken', dat meestal «in het verlengde lag wat geslachten ■voor hen hadden igedaan. Was vader ■bakker, het lag voor de hand, dat zoon- f lief ook bakker werd. We werden zelfs lopgevoed met de gedachte 'dat het een leer was om hem in zijn beroep op te Ivolgen. De vroegere maatschappij leende zich Idaar dan ook voor. De omvang van de Ibevolkinig van ons land vertoonde In de lloop der jaren een stabiel karakter, Iwaardoor de arbeidsplaatsen 'beperkt bleven. Ook het agrarische karakter Ivan de samenleving in ons land droeg Idaartoe bij. Al 'met al, bracht de situa tie mee, dat, ondanks alle moeite daar aan verbonden, het begrip -werk en werk Ite hebben in aanzien stond. Im-mers ■zonder werk te geraken en te zijn, be- '^tekende onherroepelijk armoede, waar bij velen' slechts in het leven konden blijven, daak zij „de bedeling" zoals wij nu smalend opmerken. Het lijkt haast ongelooflijk dat die verhoudingen in onze samenleving slechts enkele 'generaties terug ligt. Dat was dan ,,'die goeie oude tijd". Maar naast de zorgen in die dagen, verliep het leven 'heel wat kalmer dan het onze. De beperkte communicatie ■middelen veroorzaakten dat het nieuws slechts na dagen, ja soms pas na we ken, werd omgeroeperi, door de stads- of dorpsomroeper. Het reizen was slechts weggelegd voor een enkeling. Het overgrote deel van de bevolking kwam niet verder dan de dichtstbijzijnde markt, waar men elkaar ontmoette, handel dreef en de gebeur tenissen van de afgelopen wee-k be- sprak. Zo volgde de ene dag op de andere. i Wij doen dat vandaag anders. 5 Opgejaagd ■Ta, door v/ie eigenlijk zijn we 's ^U'onds al vergeten, wat 's morgens ge beurde. Wat op 'het erie moment schok kend opzienbarend nieuws is, wordt een paar uur later opgevolgd door weer an- liere de aandacht trekkende gebeurte- 111 sen. Zo zijn we met al onze techni sche verworvenheden in onze sociale voorzorgsmaatregelen beland in het stadium, dat onze dagen voorbij vliegen en ons leven ons als zand door de vin gers glijdt. We sohreven „opgejaagd", door wie eijenlijk? Zijn we het (zelf niet die ons opjagen. Die in ons gedrag tonen erop uit te zijn om een zo 'groot mogelijk deel van de welvaartskoek binnen te halen. Daarop is alles om ons heen ge- jiclit. Daarover spreakt men en daar aan denken wij sleoht, dat streven be- i.cerst vandaag ons gehele leven. Vandaar dat wanneer onze kinderen' klaar staan om, zoals 'men .dat dan wel noemt op eigen benen het leven in gaan, \-anuit het beschutte gezin en het school leven de vraag naar voren dringt: Wat IS onze motivatie in ons leven? Wat zijn ten diepste onze drijfveren hoe wij dn dit leven gaan en staan? Gaat het bij OTs ook om binnen: zo hoogst mogelijke iijd, zoveel mogelijk te verdienen, of mogen wij ook krijgen van het deel, dat God ons in ons leven toeschikt. Dat Hij het is, die ons in het „Goddelijk oeroep" plaatst. Die ons onze tijd in dit leven doet vxülen, met arbeid uit zijn hand verkregen. Wie zo de school verlaat en dan het pibeidsproces mag igaan deelnemen, zal eivaren, dat hij voor veel teleurstel- iingen wordt bewaard en voor overma- lige verwachtingen' behoed. Of hebben '-'. i.i dat ge'heim, dat wij door Gods hand 'jhs bewegen en leven nog nooit ont dekt? ^ÖN ING IN Rl CJHTt»*5r OOSTDIJK 53 - 61 IIÜIÜII Onder grote belangstelling vergader de woensdag en donderdag de Konink lijke Scliippersvereniging „Schuttevaer" in de Buitensociëteit te Zwolle. Het was de 126ste Algemene Vergadering en de plaats van samenkomst heeft een sterke binding met „Schuttevaer". In de stad Zwolle werd 126 jaar geleden de vere niging opgericht. Het begon als een soort aktiegroep. Het stadsbestuur ging over tot het heffen van tolgelden voor de schippers die het Zwolse Diep wens ten te bevaren. Er werd zelfs een ket ting gespannen, die door de schippers werd stuk gevaren. W. J. Schuttevaer was de aanvoerder van de protesterende schippers en naar liem is de vereniging genoemd. Bestuur gehuldigd. De voorzitter Mr. J. C.' W. v. Dam opende het congres en verzocht het ere lid, dhr. J. Joontjes uit Ossenzijl (91 jr.) de Schuttevaerbel te lulden ten teken dat de vergadering was begonnen. Het Hoofdbestuur dat ieder jaar een zeker aantal leden huldigt met een kop en schotel en zelf daarbij altijd buiten schot blijft, mocht nu zelf op initiatief van dhr. Salomons de Schuttevaer kop en schotel in ontvangst nemen. Wij zijn zeer getroffen aldus de voorzitter, die anders zeer bespraakt, nu niet zoveel woorden had. Contributieverhoging. Over de contributie-verhoging zei de heer M. de Korte van de afdeling Goeree -Overflakkee, dat hij hoopte dat dit voorstel algemene ingang mag vinden. „Vijf gulden verhoging per jaar bete kent slechts een dubbeltje per week", werd er opgemerkt. Het bedrag staat nu op 25,per jaar, een zeer minieme contributie, gezien andere verenigingen en bonden. Na een pleidooi van de voorzitter werd zonder hoofdelijke stemming de verhoging aangenomen. Huldiging leden. Als een vrolijke noot volgde de ge bruikelijke uitreilïing van de Schutte vaer kop en schotel, wegens vele jaren lidmaatschap en bestuursfuncties. Van de afdeling Goeree-Overflakkee werden gehuldigd de heren J. v. d. Vliet (60 jr. lid), T. Kik (50 jr. lid) en M. de Korte,. 25 jaar bestuurslid. De Korte en „Schut tevaer" is een heel begrip, aldus Mr. Van Dam. Het schipperskind. Het Centraal Overleg Onderwijs Bin nenvaart vroeg het advies van „Schut tevaer" aangaande de leerplicht van schipperskinderen. Het betreft de leef tijd aan het begin van het onderwijs. De leden waren het er over eens dat de kinderen van 5 jaar te jong zijn om naar de wal te sturen. Men kan dan veel bij zo'n kind kapot maken. Als een kind op 5 jaar en mogelijk tot hun 18de jaar van huis zijn, dan ont groeien ouders en kind op een sterke manier van elkaar. Kleuteronderwijs voor schippersl-cin- deren zag de vergadering (nog) niet zit ten. Men zag liever de leeftijd hoger dan lager. Dhr. Van der Klippe merkte nog op, dat er voor de moeders een cursus is ter voorbereiding om de kinderen te bege leiden tot aan het naar de wal gaan. Duwvaart. In de middagvergadering van woens dag mocht Mr. Van Dam een groot aan tal gasten welkom heten, gemeentelijke autoriteiten, waterstaat. Rijn- en bin nenvaart enz. Van de voorstellen kwam allereerst ter sprake, het varen van 4 duwbakken niet uit te breiden tot 6 duwbakken. In Duitsland mag op bepaalde trajecten met formaties van 6 bakken worden ge varen. De overige scheepvaart wordt hierdoor sterk gehinderd. In Nederland is het varen met 6 bakken verboden en dit verbod willen de schippers handha ven. Vooral het varen met sterke wind en een duwconvooi met lege bakken is de situatie op b.v. de Oude Maas le vensgevaarlijk. Het convooi kan geen koers houden en de schipper die er voor komt kan zijn testament wel maken, al dus dhr. A. Muller uit Puttershoek, die als walbewoner en maar 25 meter van de Oude Maas vandaan dagelijks met de gevaren wordt geconfronteerd. We zullen deze zaak intensief volgen, aldus Mr. Van Dam en de nodige stap pen ter beveiliging ondernemen. Brandbeveiliging. Voor de Nederlandse rivieren, Zeeuw se Stromen en grote kanalen werd een betere landelijke brandbestrijding be pleit. Met uitzondering van de grote havenplaatsen is de brandbestrijding zeer gebrekkig. Om 5 uur werden de gasten ontvan gen door het Gemeentebestuur van Zv/oUe in gebouw „Odeon". De dames maakten een tocht naar Wijnhandel Sy- brandy te Kampen. Donderdag werd de vergadering voortgezet waarna om 12 uur een bus tocht-excursie volgde naar Kampen (koud buffet) en Zwartsluis, waar de thee werd gebruikt. Zoals gewoonlijk stond dit congres weer op een hoog peil met ruim 300 deelnemers. Burgemeester W. IVI. v. d. Harst van Oostflakkee gaat de ambtswoning in Ooltgensplaat verlaten A! voor de a.s. bouwvak-vakanties hoopt hij de door hem in Den Bommel gekochte wo ning te kunnen betrekken. De woning, staand aan de Kade, biedt vanaf de bo venverdieping een onbelemmerde kijk op de jachthaven van Den Bommel en op het Haringvliet, een heel wat boei ender uitzicht dan vanuit de ambtswo ning waarin zo laat de burgemeester nadrukkelijk weten de fam. v. d. Harst overigens al die jaren heel plezie rig heeft gewoond. „Het is voor een wat ouder wordende burgemeester van belang tijdig naar een vast stekje uit te zien", is dan ook kort en goed de wat populaire motivering van de a.s. verhuizing naar Den Bommel. Tot voor 1971 was een burgemeester verplicht in de ambtswoning te wonen. De Minister kon hem dat dv/ingend voorschrijven, maar in 1971 werd het „rechtspositiebesluit burgemeesters", waarin die verplichting was opgenomen gewijzigd. Elke burgemeester mag zich nadien een eigen woonruimte verschaf fen en die betrekken. Burg. V. d. Harst hoopt nog 6V2 jaar in Ooltgensplaat in functie te zijn. De woning die burg. en mevr. v. d. Harst gaan betrekken ligt direct achter de dijk. waarna hem vriendelijk gevraagd zal (zou) worden de ambtswoning te verla ten. Uit economische overweging achtte dhr. V. d. Harst het al drie naar geleden verstandig een woning te kopen omdat de prijzen daarvan elk jaar drastisch stijgen. Sinds drie jaar is hij dan ook eigenaar van de vroegere polderwoning van de Bommelse Polder, waarin de hoofdopzichter dhr. Smits heeft ge woond. De woning dateert uit 1906. Mo menteel wordt de woning gemoderni seerd en vergroot waardoor er een rian te woning zal ontstaan. Een burgemeester betaalt voor het genot van een ambtswoning geen huur maar een inhouding op zijn wedde. Bur gemeester V. d. Harst betaalt voor de ambtswoning ca. zesduizend gulden per jaar, een „huur" die vooral de laatste jaren drastisch is gestegen naarmate de burgemeesterswedde werd verbeterd. De laatste 6V2 jaar kan hij dat respec tabele huurbedrag in eigen zak houden en aan eigen woning besteden en wie zou hem daar ongelijk in geven? Hij hoeft zich dan ook niet meer de gezochte kritiek aan te trekken die een bepaalde raadsfractie elk jaar bij de be handeling van de begroting spuide oyer het tuin- en wonmgonderhoud. Dhr. v. d. Harst moest dat jaarlijks aanhoren in de wetenschap dat hij meer „huur" be taalt dan de woning jaarlijks aan kapi- taalslasten kost. Om de gemeente ech ter een financiële strop te besparen heeft hij persoonlijk gezocht naar een nieuwe huurder en hij heeft die ook ge vonden. Dhr. V. d. Harst laat nog niet los v/ie dat mag zijn De raad zal t.z.t. worden voorgesteld de ambtswoning te verhuren. Dhr. v. d. Harst zou de raad zeker af raden de ambtswoning te verkopen om dat, zo zegt hij, de woning niet alleen representatief is maar ook mooi is gele gen; factoren die zijn opvolger zeker aan zullen spreken. Een en ander betekent dat burg. v. d. Harst na zijn pensionering Oostflakkee niet zal verlaten. Hij kwam in 1956 naar Ooltgensplaat en heeft sindsdien daar en elders op Goeree-Overflakkee veel vrienden gekregen van wie de Fam. v. d. Harst niet meer wenst te scheiden. Uit Den Bommel zijn intussen heel ple zierige reacties ontvangen Het hei-werk voor de bouw van 63 woningen in het best. plan „Wei-iier- laan" is woensdagmiddag, met burge meester H. Bos aan de knoppen, een tikkeltje aarzelend begonnen. Echter kreeg de burgemeester de smaak al snel te pakken en dreef hij met zichtbaar ge noegen de paal de diepte in. Aan hem zal het niet liggen als de bouw nog één minuutje zal stagneren Dat is geenszins de bedoeling, want er is al té lang gewacht op uitvoering van dit bouwplan. Dhr. Th. van Prooijen deed daar in „de Schakel", als voorzit ter van de Woningbouwver. „Dirks- land" een boekje over open, vervuld van de wetenschap dat de woningen dringend nodig zijn. Ze zullen dan ook, zo werd verzekerd, met de meeste spoed gebouwd worden. Aannemer is de Fa. Mans Zn. te Melissant aan wie dhr. van Prooijen het werk met een gerust hart toevertrouwt. Ter realisering van de voorgenomen bouw en dat van het enkele jaren ge leden voltooide bejaardenflatje zijn 54 vvToninkjes uit het vroegere „Egypte" gesaneerd om plaats te maken voor 96 woningen op dezelfde grond-opper- vlakte. Het Bestuur van de Woning bouwver. heeft in 1964 besloten de wo ningen aan de Wemerlaan te saneren, nadat gebleken was dat de arbeiders woninkjes nauwelijks meer voldoende verbeterd en aangepast konden worden. Door rooksluiers omhuld maakte burg. Bos het karwei af. In 1970 was het plan gereed waarna onder leiding van Ir. v. d. Tol te Delft het bejaardenflat gebouwd kon worden. Met genoegen kondigde dhr. van Prooij en thans de start aan van de bouw van de Ie fase, bestaand uit 32 woningen. Gelukkig Burg. Bos was daar gelukkig mee om dat vooral het dorp Dirksland met grote moeilijkheden kampt m.b.t. de woning voorziening, een en ander ten gevolge van de stringente beperkende bepalin gen in het Streekplan Zuid-Holland- Zuid dat een „pas-op-de-plaats" ge biedt. Het zat dhr. Bos duidelijk hoog dat bestemmingsplannen steeds door G.S. worden afgewezen tengevolge waarvan de woningbouw een neergaan de lijn vertoont terwijl het voor een gemeenschap een noodzakelijke behoef te is zich te ontwikkelen. Graag ver leende dhr. Bos het Wemerlaan-project het predicaat „progressief" te zijn, in die zin dat het getuigt van een vooruit strevend woningbouw-beleid. MEDEDELING: Zie de speciale aanbiedingen van LIES VAN DER VELDE op pag. 4 eerste blad en op pag. 3 tweede blad. Zandpad 86 - Mlddelharnis Tel. (01870) 26 70

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1