iiAnDEn - niEuws De hardnekkige voorjaarskou B lm Korporaal b.v. Onvergeteiyke momenten Prachtige nieuwe accomodatie door burg. van Es in gebruik gesteld centrale verwarming en ventilatie WEERPRAATJE blad Vrijdag 11 april 1975 No. 4378 riding OLIFANTJES IN RABO-BANK .15» y,Prachtig!'' vindt iedereen de MEUBILERING! en STOFFERING van de nieuwe Bank. Wij hebben er gezamenlijk graag ons best op gedaan. ÏNTERIEUEVERZOEGING VAN ZIELST SOIVirVIELSDIJK CAMPFENS - MIDDELHARNIS („Het Binnenhuis") WIJNHOFF - MIDDELHARNIS i In de nieuwbouw van de RABO-BANK verzorgden wij de 3322 I 3197 X 3569 OUD BEIJERLAND MIDDELHARNIS ZIERIKZEE Tel. 01860- Tel. 01870 Tel, 01110 I april HKvsmi Ivan onze weerkundige medewerker) N, de uitzonderlijk warme winter jTPPft dit voorjaar op een met mis te Jerstane wijze, het groene licht voor 'len kou-terugslag. Het is zoals het m het verleden ook altijd Is gegaan:, op elke hausse volgt een depressie. Het is alleen de vraag wanneer die komt: het kan vroeger en het kan later zijn. Dit iaai' is de temperatuur na de eerste nog zachte dekade van maart als een steen eezakt Noordelijke stromingen kregen vrii spel naar het Noordzeegebied en Midden-Europa. Ook in de hogere ni- veau's daalde de temperatuur sterk. Eind vorige week nog werd op 5000 j^ptpf _40 graden afgelezen, op 7000 ^etcr —50 graden, (c.a. 15 graden onder normaal). Bij zo'n diepvriestoestand ièoven onze hoofden hoeft er maar wei- iiiig te gebeuren of er ontstaan hagel- en "ïsneeuwbuien. Dat is dan ook herhaalde- %jk gebeurd. Maar soms vinden ook 'Iprocessen in groter verband plaats, die t-iden tot de ontwikkeling van uitge- reide gebieden met regen en sneeuw. .;?j;en daarvan gaf vrijdag 4 april een 'ifraai voorbeeld. In de voorafgaande ".fnacht ontstond in Westfalen een zone 'Imet onafgebroken matige sneeuwval, Idie zich naar ons land uitbreidde. Op ,|de grondweerkaart tekende zich een zo Sop het oog erg onschuldig depressief je iaf van 1000 mb., dat in geen verhou- fïding stond tot het machtige neerslag Imechanisme. Geen enkele meteoroloog vfhad dit slechte weer zien aankomen en :%at kregen ze natuurlijk op hun brood. ^Onverdiend overigens, want zulk weer §kan je eenvoudig niet zien aankomen). .%Dat was o.m. in Twente het geval, waar öiom negen uur in de ochtend van 4 april gal meer sneeuw was ontvangen dan in Sde hele voorafgaande winter, f In feite speelde zich net zoiets af als f vlak vóór en op Goede Vrijdag en op Paaszondag in Zeeland. In Middelburg p;viel toen in totaal 40 mm. neerslag ""^waarvan 30 mm. in vaste vorm en daar van was SC/o sneeuw. Sinds mensen heugenis was het weer met Pasen in Zeeland niet zo wit geweest. Op veel plaatsen kon men kinderen met sleetjes zien uitrukken. Het vervelende van zo'n voorjaars-kouinval is, dat kou in de bovenlagen, eenmaal aanwezig, niet snel weer verdwijnt. Dagen en weken achtereen blijft zo'n koude bel onge veer boven eenzelfde gebied hangen en waar dat gebeurt kan het tot extreme weerstoestanden komen. In Tunis heb ben ze van zo'n verdwaalde koude put een paar jaar terug een zware over stroming gehad. Een belangrijke rol bij deze koude geschiedenis heeft gespeeld een Atlantisch hogedrukgebied, dat van tijd tot tijd toenam tot meer dan 1035 mb. Het is de spil geweest, waar „alles om draaide". Het verschafte aan zijn oostelijke flank de koude noordelijke poolstromingen een grote ruggesteun. Tezelfdertijd hield het oceaandepres sies bij de oostkust van de Verenigde Staten op afstand. Eind vorige week was daar b.v. zo'n minimum, dat in Boston een barometerdaling van I2V2 mb. in drie uur veroorzaakte bij een kemdruk van 975 mb. In de buurt van NewFoundland was de depressie ge dwongen naar het noorden bij te draai en. Van een oversteek over de Oceaan kon niets komen door de blokkerende werking van genoemd hogedrukgebied. En nu maar afwachten tot de eerste warme lentewind onze streken bereikt. Op dit ogenblik zien we nog niet goed hoe die tot stand moet komen, maar wanneer alle goede atmosferische krachten zich er voor gaan inspannen, kan „'t ideaal" in betrekkelijk korte tijd verwezenlijkt worden. Dat is uit ervaring bekend. OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN Geslaagden verkeersproef Aan de lagere scholen in de kernen Ooltgensplaat en A.chthuizen werd dit jaar door 69 leerlingen deelgenomen aan de schriftelijke verkeersproef 1975. Hiervan moesten er helaas 8 worden af gewezen. Voor enkelen van hen bestaat de mogelijkheid om volgend jaar revan che te nemen. Door het ontbreken van een actieve plaatselijke afdeling voor Veilig Verkeer werd dit jaar het exa men, met medewerking van de gemeen tesecretarie, verzorgd door de scholen zelf. Hopenlijk kan volgend jaar tevens het praktische gedeelte worden afge legd. Bij de opening van de Rabo- Bank hebben meerdere sprekers in hun gelukwens gezinspeeld op de aanwezigheid van een aantal hou ten, in grootte oplopende, olifan tjes in de kamer van directeur de Krey. De één meende dat ze moes ten dienen om de kracht van de Bank aan die van de olifant te spiegelen, terwijl de ander weer beweerde dat een olifant een te log dier is om met de dynamische Bank te worden vergeleken. Dhr. de Krey bracht zelf het nodige licht in de zaak; „we pro beren zo groot te worden als die grootste olifant; alleen weten we nog niet aan welk van de forma ten we nu genaderd zijn!" Het plezier, de blijde verrassing straalt af van het kindergezichtje. Hoe groot wordt de zeepbel en waar zal hij terechtkomen? Dit zijn onvergetelijke momenten die nauwelijks met woorden te beschrijven zijn. Met een foto echter vangen we zo'n ogenblik. Het aardige is, dat veel van deze momenten te voorspellen zijn. We moeten alleen maar-een beetje op letten en de fotocamera gereedhouden. Over de techniek behoeven we ons niet veel zorgen te maken. Bij de een voudig te bedienen cassettecamera's van tegenwoordig, bijvoorbeeld de Ko dak Instamatic camera's, hoeven we niet veel meer te doen dan op de ont- spanknop van de sluiter te drukken en de foto is gemaakt. Ook de moderne kleurenfilms maken het de amateur gemakkelijk. De belich tingsspeelruimte van de Kodacolor films is zo groot dat een beetje over- of on derbelichting vrijwel niets afdoet aan de kwaliteit van de kleurenfoto. Geen wonder dat „Rabo-bank M'barnis-S'dijk" zo trots is I Woensdagmiddag, toen in Middelhar- nis het sterk uitgebreide kantoor van de Rabo-bank werd her-opend was het het personeel niet meer aan te zien dat het kort tevoren nog „ontberingen" had ge leden. Bestuursvoorzitter dhr. J. Doorn bos wilde dat de genodigden toch doen geloven toen hij een terugblik gaf op de voorbije bouwperiode waarin het per soneel, door stof en steen belaagd, store loos had doorgewerkt. De (32) mede werkers waren dan ook de grote aan wezigen bij het officiële gebeuren. Ere gasten waren burgemeester en mevr. v. Es omdat aan burg. van Es de eer was het vrijwel nieuwe gebouw officieel in gebruik te stellen, een bezigheid waar de Bank graag wat tegenover stelde Dat gebeurde in hotel „Jacobl" waar na de opening de genodigden werden ontvangen. Uit handen van dhr. Doorn bos ontving burgemeester van Es, om dat hij het lint zo keurig had doorge knipt en een papieren strook lijfelijk had geslecht, een prachtig boek over de delta, geïllustreerd door Anton Pieck, maar dhr. van Es was nog gelukkiger met de cheque van 1500,— die hij als voorzitter van de Stichting kinderboer derij „Hernesseroord" in ontvangst mocht nemen. Ook ds. J. T. Cazander werd, als pre dikant voorzitter van het Rusthuis en het te bouwen Verpleeghuis, zo bedacht. Ook hij ontving i.v.m. de nauwe con tacten tussen genoemde Instellingen en de Bank een cheque van 1500,voor de aanschaf van een luidklok waarmee in de aula van het verpleegtehuis de zondagse kerkdienst zal worden inge luid. Ook ds. Cazander was bijzonder ingenomen met dat gebaar. In zijn ge vatte dankwoord zei hij: „...wij zijn een beetje debet aan uw uitbreiding en... eigenlijk verbaast me dat niet!", maar niettemin heel hartelijk dank. Voor de bijeenkomst in hotel Jacobi had de opening door burg. van Es en daarna de bezichtiging van het gebouw plaats gehad. Mevr. van Es was inmid dels voorzien van een handboeket rose rozen en ze had hele maal haar middag toen ze uitvoerig werd ingelicht over de aanwezige ver zameling oude munten ter waarde van minstens een half miljoen gulden. De genodigden konden naar hartelust door het imposante gebouw dwalen waaraan geen kosten gespaard lijken te zijn. Ieder kon dan ook met dhr. Doornbos instemmen toen hij het resultaat van de verbouwing en uitbreiding een „aan vaardbaar" geheel noemde. Hij strooide dan ook met welgemeende complimen ten voor het geleverde werk aan de ar chitect Ad Gestel, de leden van de bouwcommissie, de hoofdaannemer fa. C. Boeter Zn. en de onderaannemers van Dongen (schilderwerk); de Jong (loodgieter), Huibrechtse (electriciteit). Witvliet (smldswerk), Korporaal (C.V. en air-conditioning) en de stoffeerders van Zielst, Wijnhoff en Campfens. Groot was ook het compliment voor het personeel dat aldus dhr. Doornbos ontberingen heeft geleden en niet ge zwicht is voor soms dreigende boortol- len; „het is een wonder dat alles zo feil loos verlopen is!" zo besloot hij. „Bijzonder geslaagd!" ,,Het is inderdaad bijzonder geslaagd!" zei burgemeester van Es dhr. Doornbos graag na. De opening van het oorspron kelijke gebouw in 1969 stond de burge meester nog duidelijk voor de geest en met de bij de Bank betrokkenen ver heugde hij zich in de duidelijke groei, z.i. vooral dankzij het voortreffelijke be leid en de goede service. Dat er meer dan ooit sprake moet zijn van een goed beleid illustreerde dhr. van Es met een blik in de economi sche omstandigheden die zo meende hij vergelijkbaar zijn met de natuur lijke omstandigheden, kou, regen en dreigend onweer. Niettemin hoopte dhr. van Es dat de Bank werkzaam kan zijn in het verstrekken van bedrijfskredie- ten ten nutte van het bedrijfsleven en de zgn. consumptieve leningen t.b.v. de gezinshuishoudingen. „U hebt nu een Bank waar iedereen terecht kan", stelde de burgemeester vast: „vroeger stond het Bankgebouw op de grens van twee werelden (Middel- hamis en Sommelsdijk) maar nu staat u heel duidelijk midden in de gemeen schap!" zo complimenteerde hij het be stuur. Dat „staan in de gemeenschap" be trok de burgemeester ook op het feit dat bij charitatieve akties nooit een be roep tevergeefs wordt gedaan. Dhr. van Es besloot met een hartelijke gelukwens ende wens „tot over 6 jaar!" Centrale Bank. Naar goed gebruik diende zich een rij van sprekers aan, geopend door drs. A. J. Bierings, namens de Raad van Beheer en de Hoofddir. van de Centrale Bank. Ook dhr. Bierings bleek niet weinig on der de indruk van het feit dat in 10 jaar tijd het balanstotaal van 9 miljoen tot bijna zestig miljoen gestegen is. Dhr. C. van Rumpt uit Stad aan 't Haringvliet sprak als voorz. van de Deltakring van Rabobanken een geluk wens, waarin hij zich afvroeg wanneer een Bank volwassen mag heten. Spr. geloofde dat de Rabo-Bank „Middelhar- nis - Sommelsdijk" de volwassenheid dicht genaderd is. Dhr. T. van Dieren gaf in zijn gelukwens een blik in het jarenlange ingespannen werk van de bouwcommissie welke commissie, zo verzekerde hij, met ieder iri een buiteh- gewoon goede harmonie heeft sarhenge- werkt. Over de goede samenwerking was ook Burg. van Es staat, gesecondeerd door dhr. Doornbos, op het punt het lint door te knippen. architect Ad Gestel bijzonder te spre ken. Hij verklaarde in tweeërlei stem ming naar de opening te zijn gekomen, enerzijds met een opgelucht gevoel dat het werk gedaan was en anderzijds met een gevoel van spijt dat het afgelopen is. Dhr. Gestel bracht ook de dank over van hoofdaannemer Boeter die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Ook dhr. Boeter sprak, via dhr. Gestel, zijn dank en waardering voor de opdracht en on dervonden samenwerking uit. Namens allen die aan de bouw hebben meege werkt bood dhr. Gestel, voor de be stuurskamer, een 7-delig rook-gamituur aan. Aan dhr. Doornbos persoonlijk bood hij een fotoboek aan met hoogte punten uit de bouw. Dank van het personeel. De gelukwens namens het personeel werd gesproken door dhr. A. de Visser. „Als bestuurscollege hebt u zich steeds voor de groei en uitbouw van de Bank ingezet waardoor de Bank de plaats heeft bereikt die ze nu inneemt", zo complimenteerde dhr. de Visser het be stuur. Erkentelijk was hij ook voor de goede onderlinge verstandhouding en het fijne werkklimaat waardoor het per soneel met veel arbeidsvreugde haar werk kan doen. „Moge U onder Gods onmisbare zegen uw taak t.b.v. de cliën ten nog lang vervullen" hoopte dhr. de Visser. Hij bood dhr. Doornbos een prachtige pentekening aan van oud- Sommelsdijk, getekend door Aai Boo- german. en dank van de directie. Directeur H. de Krey die het als geen ander heeft ervaren noemde de gele verde prestaties „nauwelijks geloof waardig", waarom hij meende dat er nu na een periode van stormachtige groei, behoefte is aan een periode van rust. Ook bleek dhr. de Krey bijzonder te spreken te zijn over de goede sfeer in de Bank en het bestuur kende hij graag „vaart en visie" toe, de staf van, specia listen een grote kennis van zaken-waar bij de overige medewerkers bereid zijn grote prestaties te leveren. „We gaan de niuwe periode dan ook met vertrouwen tegemoet!" verzekerde dhr. de Krey ten besluite; we zullen alles doen om de naam die we hebben opgebouwd hoog te houden!" Belangstelling voor de unieke munten-verzameling, midden: mevr. van Es met een deskundige van de Ccntr. Bank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9