iestauratie gaf Herv. kerk Stellen dam nieuwe sfeer en luister Geen vette buit meer voor gemeenten bü liquidatie van de N.V. Brugverbinding Haringvliet ruider^ Vrouw schiet echtgenoot twee kogels door de borst; levensgevaarlijk gewond Levis h. j. struijk No. 4378 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLAJSfDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavorui J.l. woensdagavond onder grote belangstelling in gebruik genomen In de gerestaureerde installeerden wij de installatie. kerk CV. KORPORAAL b.v. Eetkamerstoeien met skai - weefstof en moquette. 25 modellen. Sommelsdijk bloemstukjes I Fa. KORTEWEG u Zandpad SfiddeUutrnis Concert van kamermuziek Ciiristelijk jongerenzangkoor Sciioten op woonwagen-kamp Middeiliarnis Woensdag eerste paai in plan Werneriaan JAC. KRAIVIER N.C.V.B. Mrs. DEN HOLLANDER ADVOKATEN B.V. vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een STENO-TYFISTE Postbus 50, Middelhamis, tel. (01870) 34 22 LIONS CLUB GOEREE-OVERFLAKKEE Wij hebben nog wat kaarten 20,voor Fons Jansen in Rotterdam op 29 april a.s. Opbrengst ged. voor vakantie-woning invaliden. Kaarten kunnen worden thuis bezorgd en zijn verkrijg baar bij Rabo Bank te Dirksland. ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - mlddelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" tel. 01870-2075 POSTBÖX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonuneüsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6.35 PER KWARTAAL ADVERTEa^TIBPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. aimï^^::-;Wiïïï?>.-^:;rf.tt-::::^ï; AïtSïxïiTSïi. .i^SiCiiy. De Hervormde Gemeente die woens- Idagavond, toen de gerestaureerde kerk fin gebruik werd genomen, de kerkruim- Ite vulde heeft kunnen zien dat haar of- Ifervaardigheid tot iets groots heeft ge- lleid. Dankzij die gulheid heeft de kerk- jvoogdij de restauratie, die ca 6 ton kost, [aangedurfd, in het vertrouwen ook dat Ide gemeente haar steun zal blyven ge lven. Ze heeft er een kerk als een parel [voor teruggekregen en het was een {groot moment toen woensdagavond de I kanselbijbel kon worden geopend. Die plechtigheid werd verricht door i de oudste ouderling, dhr. H. Polie, na- dat tevoren door architect S. G. v. d. Akker uit Monster, vader van ds. v. d. Akker, de sleutel van de kerk, bij wijze van overdracht van het gebouw, aan dhr, B. Noorthoek in zijn kwaliteit van secretaris-kerkvoogd was overgedragen. Dhr. Noorthoek liet daar een hartelijk dankwoord op volgen, gericht aan allen die bij de restauratie betrokken zijn ge weest Niet in het minst was dat de ge meente, maar zeker ook de architect, de hoofdaannemer Fa. v. d. Put uit Som- melsdijk en de overige onderaannemers. Op zijn beurt overhandigde dhr. Noorthoek de sleutel aan ds. v. d. Akker als voorzitter van de Kerkeraad waar mee de overdracht van het gerestaureer de gebouw een feit was. De gemeente bekrachtigde die overdracht met het zingen van Ps. 122 1. Toenmet de opening van de kansel bijbel het Woord weer in' de kerk was gebracht volgden daarna de tekenen van de Sacramenten. Nelly Moijses, een van de jongste catechisanten bracht het doopbekken binnen, waarbij ze een toepasselijke tekst uitsprak, die door de gemeente met Psalmgezang beantwoord werd. Ouderling P. Verbiest (84) droeg de Avondmaalsbeker en een schaal binnen. Daarmee was alles aanwezig wat in de Eredienst noodzakelijk is. Jong en oud waren daarbij betrokken geworden. Toespraken. Er volgden een aantal toespraken waaruit duidelijk werd dat niet alleen de gemeente blij en trots is met het vernieuwde Kerkgebouw. Welgemeend waren de woorden van burg. G. van Velzen, namens het gemeentebestuur van Goedereede. De tweede spreker die zich aandiende was de oud-Stellendam- mer dhr. M. van Dongen mt Oud-Beijer- land, namens de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Ds. de Kieviet sprak namens de plaat selijke Geref. Kerk een gelukwens waaraan hij ook de wens koppelde dat de samenwerking die er is bestendig zal blijven. De kleinere Geref. Kerk verte genwoordigend verklaarde ds. de Kie viet zich te voelen als klein-duimpje tegen de laars van de reus. Ülilllli! Oud Beijerland - Tel. (01860) 3322 Middelhamis - Tel. (01870) 3197 Zierikzee - Tel. (OHIO) 3569 Geschenken. Er werden niet alleen goede woorden aangeboden, maar er kwamen ook prachtige geschenken. Door Jan van Wezel en Klaasje Hakvoort werd, na mens de catechisanten een knielbank en een trouwtafeltje aangeboden. De architect bood een eikenhouten tafel voor de consistorie aan en aannemer v. d. Put voegde daar de stoelen aan toe. De leverancier van de nieuwe kerkban ken, Fa. Bos, gaf een eikenhouten pre dikantenbord waarop de namen van de predikanten zullen worden geschreven. De Fa. Oosters en Keijzer gaven twee buitenlantaams, de Fa. Korporaal die de C.V. aanlegde een rookgamituur, de mannen- en vrouwenver. een kristallen waterstel, de fa. van Dongen uit Oude Beijerland een nieuwe gedenkplaat ter herinnering aan de restauratie in 1923, welk bord door de ramp was beschadigd en dhr. C. van Dongen uit Stellendam bood een nieuwe wapenplaat aan van het familiewapen van Mr. Iman Cau, destijds de stichter van de kerk. Prediking. Na zoveel goede gaven kon ds. M. B. Het lykt er steeds minder op dat de 10 gemeenten die aandeelhouders zijn in de N.V. Brugverbinding Haringvliet straks bij de liquidatie van de N.V. in juli a.s. nog een interessant overschot te verdelen zullen hebben. tJit de woorden van directeur dhr. J. Hof is op te maken dat de gemeenten zich maar geen grote illusies moeten maken al hebben som mige raadsleden zich al een miljoenen douceurtje voor ogen gesteld „Er zijn nogal wat tegenvallers bij het scheiden van de markt!" verklaarde dhr. Hof, vooruitziend op de overname van de brug door het Rijk per 1 juli a.s. Toen per 1 oktober 1973 de brug tolvrij werd meende het bestuur over een vol doende reserve te beschikken om de periode tot aan de overdracht aan het Rijk te overbruggen. Dat zal zeker luk ken maar het nog aanwezige fonds biedt lang niet meer die ruimte die aanvan kelijk aanwezig leek. Voor groot onder houd was er een pot van 2,3 miljoen aangelegd en in de „algemene reserve" was 6,8 miljoen gestopt, een heel be drag waar nu driftig aan wordt ge knabbeld. Zo was voor het nog uit te voeren schil derwerk een bedrag van 1,9 miljoen ge raamd maar het is inmiddels duidelijk geworden dat de werkelijke kosten de 2 miljoen ruim zullen passeren. Het ar beidsloon stond weliswaar vast toen het werk vorig jaar werd aangenomen maar het contract bepaalde dat de verf door de opdrachtgeefster, i.e. de N.V. Brug verbinding beschikbaar zou worden ge steld. De verf is intussen veel duurder geworden en er zal een veel grotere hoeveelheid nodig zijn omdat gebleken is dat de hechtlaag aan de onderkant van de brugsegmenten heeft losgelaten. Ook de oppervlaktebehandeling van het wegdek zal aanzienlijk meer kosten dan geraamd i.v.m. de toepassing van bauxiet als grondstof. Gerekend wordt op een uitgave van ca. 6 ton waaruit volgt dat men tekort heeft aan het on- derhoudsfonds van 2,3 miljoen. De algemene reserve bedroeg per 1 juli 1974 een bedrag van 6,8 miljoen maar daarvan moeten nog alle exploi tatiekosten tot juli 1975 betaald worden Dhr. Hof berekent die op 3,3 miljoen zo dat als alg. reserve nog 3,5 miljoen zou kunnen resteren ware het niet dat het Rijk nog enige noten op haar zang heeft. Het is nog niet uitgemaakt wie de kosten betaalt van de opruiming van de tol-emplacementen en de reparatie al daar van het wegdek en er wordt nog onderhandeld over het verlangen van het Rijk dat de N.V. Brug nog een fonds achterlaat voor toekomstig onderhoud. Bovendien worden er op kosten van de N.V. nieuwe verkeersseinen geplaatst en zal er een boete moeten worden be taald van IVa'/o omd^t de gesloten geld leningen eerder worden afgelost. Ze kunnen niet bestendigd worden omdat de N.V. het onderpand uit handen geeft. De „boete" die betaald zal moeten wor den zal maar liefst 555.000,bedra genAl met al voor dhr. Hof rede nen te over om van het onderste regel tje geen hoge verwachtingen te hebben. De gemeenten zullen wel hun 1000, per aandeel terugontvangen maar het heeft er steeds meer de schijn van dat ze de hond in de reservépot zullen vin den De volgende gemeenten hebben aan delen in de N.V. Goedereede 76 aande len, elk van 1000,—; Dirksland (63), Middelhamis (130), Oostflakkee (82), Brouwershaven (39), Bruinisse (25), Duiveland (41), Midden-Schouwen (23), Westerschouwen (44) en Zierikzee (77). Overigens staat het ieder raadslid vrij naar hartelust te fantaseren hoeveel er tenslotte toch nog over zal schieten. Dhr. Hof durft er nog geen uitspraak over te doen. V. d. Akker de kansel opgaan om van daar de gemeente met de grootste gift, het Evangelie te confronteren. Hij deed dat n.a.v. Hachai 2 vers 10 b: „In deze plaats zal Ik vrede geven". „We moeten en mogen op deze plaats smeken om de gave van dit woord, vrede!" aldus ds. V. d. Akker. „Vrede voor onszelf, vrede voor ons gezin, vrede voor onze naaste. De Heere wil toch om deze vrede gebe den zijn; op deze wijze zal ook dit ge restaureerde kerkgebouw weer een huis des gebeds worden. Bovenal maande ds. de gemeente te streven naar de vrede met God; „ik stel Hem heden aan U voor, Christus, Uw Vrede." „Leg uw wapens af", maande ds.; als u het uit roept aan Zijn voeten, als een overwon nene, ontdekt aan uw zonden en vijand schap jegens Hena: „Wees mij zondaar genadig!", dan ontvangt u die vrede", verzekerde ds. Dan zult u in aanbidding nazeggen: „Dank; U Heere, U die mij, vijand van U, de vrede schonk, onder de bediening van Uw Woord door het bloed van Uw Zoon Jezus Christus, mijn Vrede", zo besloot ds. De koUekte die t.b.v. het restauratie fonds werd gehouden heeft het prach tige bedrag van 7.072,15 opgebracht. In jan. 1973 bracht de eerste koUekte voor dit doel bijna duizend gulden op. Nu al is het restauratiefonds, dankzij veler inspanning, gegroeid tot 165.000. kvvON INGINRICHTlHSt OOSTDUK 53 - 61 VOOR MOOIERE I MIDDELHARNIS In de aula van de rijksscholengemeen schap in Middelhamis aan de Burge meester Mijslaan wordt zaterdag 12 april een concert van kamermuziek ge organiseerd. De avond begint 20.00 uur en is georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten G.-O., in samenw^erküig met de ZVU. Het concert wordt gegeven door Nine Sligter - fluit en Nine Kwint - harp. Op het programma staat Greenslee- ves, fluit en harp, 17e eeuw; Sbnate van Joh. Seb. Bach; Sonate van J. L. Dus- sek; Serenade van V. Persichetti: Pado- vana di Don Chiscotte, Juriaan Andries- sen, intermezzo, Hendrik Andriessen; Danse de la chevre, Arthur Honneger en tenslotte Piece en Forme de habane ra van Ravel en Entr'acte van Jacques Ibert. Nine Kwint (29) studeerde harp aan het Rotterdams conservatorium, w^aar ze in 1971 met onderscheiding slaagde voor het examen solospel. Daarna stu deerde ze in Parijs. Zij trad zowel in Frankrijk als in Nederland op voor de televisie. Sinds 1968 is zij verbonden aan het Gelders Orkest als eerste har piste en speelt zij regelmatig met andere Nederlandse en buitenlandse orkesten. Nine Sligter (26) begon in 1965 met haar fluitstudie op het Rotterdams Con servatorium. Zij haalde daar in 1970 haar onderwijsakte B. Vanaf 1970 stu deert zeaan het Brabants conservato rium, waar zij in 1972 haar diploma or- kestspel met aantekening piccolo en alt fluit en in 1973 haar diploma solospel met onderscheiding haalde. Zij volgde zomercursussen bij Karl Heinz Zöller in Salzburg en bij Severine Gazzelani en Siena. Aanstaande zaterdagmiddag 12 april 1975 wordt er gestart met een nieuw chr. jongerenzangkoor voor alle jonge ren vanaf 15 jaar. Dit jongerenkoor zal zich gaan toe leggen op het zingen van geestelijke liederen. De heer Jan' van Dijk, organist van de herv. kerk te Middelhamis zal dit koor gaan dirigeren. Zaterdagmiddag om half drie worden vele jongeren van het hele eiland ver wacht in de chr. lavo aan de Jul. van Stolberglaan no. 19. Het is de bedoeUng dat het koor een maal in de veertien dagen bij elkaar komt op de zaterdagmiddag. Jongeren, en de wat ouderen die zich nog jong voelen; komt allen Heb je nog vragen bel dan stichting jeugdwerk (01870) 3114. In een explosie van een jarenlange haat tegen haar drankzuchtige man heeft de 30-jarige Maria M. Z.-v. L. haar man, woensdagmiddag tegen twaalven, één en waarschijnlijk zelfs twee liogels door de borst geschoten. De man, de slijper Jan Z. is met een door boorde longtop en een gebroken sleu telbeen in zorgwekkende toestand in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam opge nomen. Het drama speelde zich af in de woonwagen van de fam. Z. die al enkele jaren op het woonwagenkamp van Mid delhamis verblijft. Het echtpaar dat in juni 1972 in Mid delhamis trouwde leefde voortdurend in onmin, voornamelijk tengevolge van de drankzucht van de man. Ook woens dagmorgen had hij rijkelijk bier ge dronken en ca. half twaalf die morgen ging hij naar bed. De vrouw heeft daar op de' in de wagen aanwezige Colt 6- schotsrevolver gepakt en van dichtbij twee schoten op de man gelost. Zeker één ervan drong de borst van de man binnen en ging door de linker-longtop. De man zag nog kans enkele meters weg te strompelen waarna hij in het portaal- tje van de wagen neerzakte. De Colt die 's mans eigendom was, was met ver keerde munitie geladen waardoor er niet meer schoten mee konden worden gelost. Overigens is niet bekend of de vrouw dat voornemen had. Wel heeft ze verklaard de dag tevoren op de gedach te te zijn gekomen zich op deze manier van haar man te ontdoen. Nadat ze de twee schoten gelost had is ze gillend naar de openbare weg ge lopen waar ze een automobilist staande hield, die haar naar het politiebureau heeft gebracht. De revolver, nog steeds geladen, hield ze daarbij nog in de hand. Intussen waren de mede-kampbewoners door het gegil van de vrouw gealar meerd. Niemand van hen heeft tegenover de politie verklaard de schoten te hebben gehoord. Dokter v. d. Peppel heeft het slachtoffer de eerste hulp verleend. In Rotterdam werd hij nog in 't kort door de recherche gehoord. De politie heeft de vrouw in hechte nis genomen. Vandaag vrijdag zal ze voor de Officier van Justitie te Rot terdam worden voorgeleid. Bij het door zoeken van de wagen stuitte de politie op een voorraad van 50 patronen die in beslag werden genomen. Het echtpaar Z. heeft 5 kinderen waarvan 3 uit een eerder huwelijk van de man. Ze zijn bij familieleden op het kamp ondergebracht. Het wapen waarmee de schoten werden gelost. DIRKSLAND Volgende week woensdagmiddag om 3 uur hoopt burgemeester Bos de eerste paal te slaan t.b.v. de woningbouw in het plan „Wemerlaan". Het plan voor ziet in de bouw (door de woningbouw- ver. „Dirksland") van 63 woningen, waarvan er 24 worden gebouwd als be jaardenwoning, 6 als eengezinswoning met 3 slaapkamers en 33 als woning voor de kleinere gezinnen, met 2 slaapka mers. De bouw zal in 2 fases plaatsvinden, resp. van 32 en van 31 woningen. Om fase 2 te kunnen realiseren zullen er nog oude woningen moeten worden afgebro ken. Dat is overigens het lot van 54 van deze woningen waarvoor er 96 in de plaats komen. Op dezelfde ruimte der halve een winst van 42 woningen, in clusief de 33 woningen van het bejaar den-complex. Het streven is om de beide fases vol gend jaar november gerealiseerd te hebben. Zandpad 86 - Middelhamis Tel. (01870) 26 70 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Het bestuur van de N.C.V.B. afd. Mid delhamis - Sommelsdijk maakt aan haar leden het volgende bekend. De vertrektijden van de bus, voor het bijwonen van de vergadering d.d. 17 april 1975 te Den Bommel, zijn als volgt. Sommelsdijk, Voorstraat 18.45 uur, Mu- ziektent 18.50 uur en Dienstencentrum Doetinchemsestraat 19.00 uur. KONINKLMK eOBOOnCIUlO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1