lIAIIDEn - niEUWS Tekeningen van Aai Boogerman in Modehuis Buijsse Nieuvirs Het nieuwe liedboek Volleybal I blad Dinsdag 8 april 1975 No. 4377 t eft' iet *dij april prov. brandweer- wedstrijd in Melissant Concert te Middeiharnis larp. uit de kerken Ouderavond Chr. School INGEZONDEN: Grote samenzang en orgelavond met Dirk Jansz. Zwart in de Singelkerk Wordt Nijmegen tweemaal vïerdaagsestad in zet 8-n Bi: MEEUWEN SCHREEUWXai GELUKGELUK aleiil lijl aan 16 liljoenl op 18 loorzit- f sen, is l heeft nen. aen Ite be' bank-1 komen. 1 in N.V. f Brus- Ite 's- \iO op-i BanU Bank] lamen- Op zaterdag 26 april zal dn Melis- de Provinciale Brandweerwed- -T^id worden gehouden. Dat houdt ver- tod met het feit dat het korps van Helissant vorig jaar Provinciaal een landelijk Icampioen is geworden De gemeenteraad wordt a.s. dinsdag avond voorgesteld het korps een cre- *et van 2500,— 'te verstrekken: voor 4e verzorging van deze wedstrijd-dag. %ii behoeven U ongetwijfeld niet te overtuigen van de grot?^ stimulans die van dergelijke wedstrijden uitgaat", zo zeggen B. en W. in het prae-advies; „het leiangrijkste doel ervan is uiteraard in de repressieve brandbestrijding op Ler peil te brengen om mede hierdoor taak in eigen gemeente zo goed mo- llijk te kunnen vervullen, terwijl borts door het houden van wedstrij- In nog andere belangen! worden ge lend, namelijk de bevordering van de farogeest en het saamhorigheidsgevoel de brandweerkorpsen". (In de aula van de rijksscholengemeen- Ihap te Middeiharnis wordt op zater- Jfeg 12 april a.s. een concert gegeven ioor Nine Sligter, fluit en Nine Kwint, f Er worden composities uitgevoerd van lach, Dussek, Fersichetti, Andriessen, lonneger, Ravel en Ibert. J Aanvang 8 uur. Organisatie Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee in samenwerking met Zeeuwse Volksuni- Bersiteit. GROENE KRUIS ÏMIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK J Binnenkort komen de accept-giro- laarten voor de contributie 1975 voor |e 2e keer in de bus bij die leden die 20 jiaart nog niet betaald hadden. Drin- |end verzoeken wij hen nu te betalen. Bij die leden die na 15 maart hun ac- eptgiro betaalden kan die 2e kaart ook tomen. Willen leze leden de 2e kaart bij Indergetekende in de bus stoppen met ie aantekening betaald en de datum \&n die betaling. Doet U dit, spaart u ohs veel kosten |oordat we minder hebben na te lopen net de bode. Doet U wat wij U vragen het spaart |)ns veel werk. De penn. Gr. Kruis, A. H. Mijs, Langeweg 53, Sommelsdijk. OOLTGENSPLAAT Hogere opbrengst Ned. Hartstichting. De kinderen van de Chr. Nat. School |De Hoeksteen" brachten voor de Ned. lartstichting tot bestrijding van de lart- en vaatziekten 1.195,95 bijeen, /orig jaar 1.033,33). Alle gevers en toUektanten als vrienden van de Hart- itichting hartelijk dank voor de royale ledewerking. Benoemingen. Met ingang van 12 mei (het nieuwe badseizoen) is in het Zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat tot Zwemmeester benoemd, dhr. P. A. Douwes te Sommelsdijk. Als cassiëre is wederom aangesteld mevr. M. A. van iPutten-Maliepaard te Ooltgensplaat. I Per 1 juli is dhr. G. van Emous te Ooltgensplaat, chef van de afdeling In terne Zaken ter gemeente-secretarie van Oostflakkee benoemd als chef van de afdeling Interne Zaken ter gemeente -secretarie te Oud-Beijerland. Ter gemeente-secretarie van Oost- |flakkee is met ingang van 1 juni a.s. benoemd als typiste op de afdeling In- P terne Zaken, mej. F. C. J. van Tilburg te Dinteloord. Als Medewerker op de afdeling In- teme Zaken van de gemeente-secreta rie van Oostflakkee is met ingang van 15 mei a.s. benoemd, dhr. H. Hazelaar, jwerkzaam op de gemeente-secretarie te [Laren (N.H.) en wonende te Utrecht. Dhr. G. Duim, accountant en Lid van de N.A.V.A. te Ooltgensplaat is benoemd als hoofdadministrateur van de Wo- 'ningbouwvereniging te Den Bonmael en van de Stichting Gezinszorg en Maat schappelijk werk te Dirksland. NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk J. den Dikken te Bonthuizen. Nijkerk K. Schipper te 'Dordrecht. Stellendam J. Schuurman te Putten. Veenendaal en Lexmond J. Smit te Soest. Aangenomen naar: Eist C. J. Klop te Lage Vuurse. Bedankt voor Wezep J. Smit te Soest. Oldebroek J. de Vreugd te Haatten. Vlaardingen: Na,bevestiging door ds. J. Vermaas, em. pred. te Huizen', met Joh. 16 33, deed ds. J. Wieman, geko men van Alblasserdam, intrede met een prediking over Jesaja 53 10. Gift: Ds. J. Oatsburg te Katwijk ont ving een gift van 5000,te verdelen onder: G.Z.B, 2000,—; M'ma zending 2000,—; 800,— voor de Inw. Zen ding en 200,voor de Spaanse Zen ding. GEREP. KERKEN Beroepen te Coevorden G. Snel te Rotterdam. Renkum H. Peper te Baarn. Aangenomen naar Haamstede J. Eei- kel'boom, kand. te Amsterdam. Rheden J. Leeuwis te Monnickendam. Drachten D. Elderman te Katwijk aan de Rijn. Bedankt voor Drachten C. Padmos te Maasland. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Harlingen W. Pouwelse te Ureterp. Aduard F. Bijzet kand. te Damwoude. Aangenomen naar Spakenburg R. Houwen te Utrecht. Bedankt voor Schüdw^olde en Ooste- lljk Flevoland P. Groenenberg te Uit huizen. CHR. GEKEF. KERKEN Beroepen, te Bunschoten J. Westerink te Nunspeet. Leeuwarden J. Verhage te Meppel. Ridderkerk W. v. Heest wo nende te Gouda. Bedankt voor Boskoop W. v. Heest wonende te Gouda. Siegerswoude W. v. Serge te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde A. Vergunst van Veen. Almelo J. Ka rens te Opheusden. GUIDE ONGE Vorige week dinsdag hield de Chr. Schoolver. haar jaarlijkse ouderavond in de aula van de sjchool. De avond stond onder leiding van de deels her stelde voorzitter dhr. Heyboer. De avond werd geopend met het zingen van ps. 119 len het lezen van Hebr. 13, waarna hij allen van harte welkom heette; waarna de 6de klas haar ge deelte van de avond, zang en samen zang verzorgde. Daarna hield dhr. C. Houweling staf lid van het chr. paedogisch studie cen trum een lezing over Verantwoorde vernieuwing in het onderwijs. Hier over kon men nadien vragen stellen. In de vacature van bestuurslid werd dhr. V. d. Velde gekozen. In de pauze was er gelegenheid om diverse prachti ge voorwerpen te bekijken die door dr. Goedhart oa^ergestuurd zijn vanuit Afri ka, wat beslist de moeite waard was. Het hoofd der school dhr. van Oos trom deelde verder nog mee dat er bin nenkort weer een kleding aktie voor haar schooi geihouden zal worden voor het gebied waar dhr. Goedhart werkt. Maar hierover komen binnenkort nog verdere mededelingen. De avond werd besloten met een dankwoord van de voorzitter en het zingen van ps. 84 6, waarna dhr. van Oostrom voorging in gebed. THOLEN Vliegverbod. Het dagelijks bestuur van Tholen heeft bekend gemaakt, dat ingevolge art. 73 van de A.P.V. houders of verzorgers van duiven verplicht zijn er voor te zorgen, dat de duiven gedu rende het tijdvak 31 maart tot en met 10 mei 1975 alleen mogen uitvliegen na 17.30 uur. POORTVLIET Rheuma-kollekte. De te Poortvliet gehouden kollekte voor de Reuma-be- strijding heeft 1062,30 opgebracht. Als abonnee van het Hervormd Week blad heb ik met belangstelling en in stemming kennis genomen van het ar tikel van Ds. van Roon in het nummer van 13 maart 1975. Dit geldt ook ten aanzien van de daarop betrekking heb bende verhandeling in de rubriek „HET KIJKVENSTER" door „Waarnemer". Tegenover het artikel van Drs. Smink zou ik willen stellen het artikel van Dr. J. G. W. F. Bik te Gouda in no. 15 d.d. 27 juli 1975 van het blad ELK van de Evangelisch Lutherse Kerk. Met be trekking tot de gezangen is voor ons het volgende van belang. LIEDEREN. Dan iets over enkele liederen uit dit nieuwe liedboek. „Kunnen mijn klein kinderen deze ook allemaal zingen?" vroeg de koningin. Ik weet niet of er toen volmondig: ja is geantwoord. Neem nu eens lied 400, het zonnelied van Franciscus. Blijkbaar heeft men getracht deze dichtkunst niet aan een archiefmap toe te vertrouwen. Maar of ooit een predikant dit lied voor de sa menzang in de gemeente zal opgeven waag ik te betwijfelen. Wat vindt u van zuster maan en broeder wind? Na het kuis behoeden van zuster water zingen we vrolijk halleluja en dat doen we ook voor broeder vuur, die in het nachtelijk uur zo robuust en vrolijk, ja zelfs dap per ons verlicht. Voor de vele verdiens ten van de vertaler Schutte Nordholt kan kerkbezoekend Nederland niet dankbaar genoeg zijn. Toch schrijft hij: Lof zij de Heer om zuster dood, halle luja. Wanneer het des doods schuldig wordt uitgesproken dan blijkt dat het woord: dood mannelijk gekwalificeerd is. Ik kan noch zuster, noch broeder dood waarderen. Voor mij is de dood nog altijd de koning der verschrikking, de laatste vijand, die teniet gedaan wordt. Kortom ik verwacht even weinig ani mo van heren predikanten om lied 400 als tussenzang op te geven als voorheen voor psalm 69 10 (overigens de prach tige psalm van de kruisiging); zo oud als ik ben en zovele malen ik kerk diensten \ieh bezocht heb ik nooit van rusteloos waggelende lendenen behoe ven te zingen. Dit liedboek heeft terecht vele jaren van voorloereiding gevraagd. Er is on getwijfeld ernstig gewikt en gewogen en in vergadering besproken welke pre cies de tekst zal zijn van de gekozen liederen. Echter de aanhef van lied 249 „Wij leven van de wind" kan ik niet ge lukkig noemen. De mensen zeggen dat ze van de wind niet kunnen leven! Het gaat in dit pinksterlied ook niet om de wind! In Handelingen 2 staat dat er een geluid gehoord werd als van een hevige windvlaag. Waarom niet geschreven: Wij leven door de Geest, die aanrukt uit de hoge? Waarom lezen we in lied 49: De vogels van de bomen die lopen door de lucht. Maar we hebben toch allemaal het spel letje gespeeld van: alle vogels vliegen. Waarom laat men ze door de lucht lo pen? En dan lied 265 over het nieuwe Je ruzalem. Dat er lyrische ontboezemin gen tot uitdrukking worden gebracht kan ik best hebben. Maar: en engelen zitten op een rij als vogels in een boom. gaat mij te ver. Daar geloof ik niets van! Hebr, 1 14 zegt: Zijn zij (de engelen) niet dienende geesten, die uitgezonden worden ten dienste van hen, die het heil zullen beërven? Men kan de engelen niet denken als rijen gouden boeddha's tegen het kwadrant van de tempelmuur in Bangkok. Vers 18: En Luther zingt er als een zwaan en Bach, de grote Bach, die mag de maat der englen slaan de lieve lange dag. Zullen wij in het hiernamaals onze vrienden kennen, zo luidt de titel van een boekje uitgegeven bij Voorhoeve. Een vraag, waarop niemand een aan vaardbaar antwoord kan geven. Die ar me Luther moet zingen als een zwaan; kan een zwaan zingen? Was dirigeren het liefste en belangrijkste werk van Bach? Leest u ook eens lied 490. Huub Oos- terhuis vindt dat een man en een vrouw een stad zijn. Opstaan en slapen gaan, mensen die dagelijks doodgaan en voort bestaan. Bij deze opmerkingen wil ik het laten. De liederen van ons liedboek zijn er niet alleen om te zingen vergoelijkte een predikant mij. Het liedboek is zonder meer een aanwinst. Maar dat iedereen er voor honderd procent mee ingenomen is, dat is niet waar; dat heb ik al me- De 69 jarige Aai Booger man uit Middeiharnis be hoeft geen wandelstok, maar slechts een tekenpot- lood om op de been te blij ven Hij is daar zó verknocht aan dat hij ras gevloerd zou zijn als dat attribuut hem uit handen genomen zou worden. Het tekengerei stelt Aai in staat uiting te geven aan z'n lust die ook z'n leven is Aai vindt een puur ge noegen in het tekenen van oude, pittoreske plekjes uit de Flakkeese dorpen, en weinigen zullen hem dat verbeteren. Een oude an sicht, een momentopname van jaren her, brengt hij op het witte tekenpapier tot nieuw leven, juist met dat tikkeltje liefde dat het, anders dan een ansicht, zo sprankelend maakt. Aai's kunst is niet onopgemerkt gebleven en in Modehuis Buijsse hangen dan ook 9 van zijn werken te kijk op de trappengalerijen. Ze mis staan geenszins in deze moderne omgeving waar de jongste mode flaneert tegen Aai's oude dorpsgezichten. Het is een genoegen hem in z'n ate lier bezig te zien. Z'n woning op de Vissersdijk heeft hij herschapen tot een oud-hoUands paleisje. Aai lijkt wat heimwee naar het oude te hebben, maar hij kan daar lucht aan geven. Anderen zingen er dan liedjes over, schrijven hun genegenheid in gedichten neer, maar Aai buigt zich over het tekenbord en gaat aan het pennen, lijntje na lijntje totdat z'n product voltooit is en Aai er. Een kijkje op de vroegere Kaai te Middeiharnis. ten teken van tevredenheid, z'n naam onder zet. De prijs varieert van ruim honderd tot ruim vierhonderd gulden, maar daarvoor heeft men dan een exclusieve tekening waarvan er geen tweede be staat. „Het zijn prijzen, waarvan de mensen misschien wat schrikken maar het zijn Flakkeese prijzen" zegt Booger man ervan, wetend dat in grotere cen tra, zoals Rotterdam, de prijzen voor dergelijk tijdrovend werk veel hoger liggen. Frans Buijsse heeft de producten van dhr. Boogerman, voor de tweede maal nu al, weer graag in zijn zaak willen hebben. Daar hangen ze nu weer voor enkele weken te pronk, totdat iemand de verleiding niet kan weerstaan en er graag het gevraagde voor neertelt. Boo german heeft er zo al heel wat afgele verd en hij staat open voor nieuwe op drachten. Ook zal hij graag in contact komen met bezitters van exclusieve oude foto's of ansichten. Zijn tel. nr. is (01870) 21 78. Wedstrij do verzicht Vrijdagavond kwam Intermezzo-da mes 2 in sporthal Ommoord in aktie te gen de koploper in de Ie klasse A da mes, Alexandria 2. Het was een wed strijd die twee sets lang spanning bracht en beide teams een set konden winnen. Intermezzo 2 viel daarna terug, waardoor Alexandria beide punten kon pakken. Het 4e damesteam had het in Rhoon tegen RWR erg moeilijk. Het met drie invalsters uitkomende team kwam al leen in de 3e set tot enige succesvolle tegenstand. Setstanden waren 15-4, 15-1 en 15-9. De meisjes-junioren A maakten een lange reis naar Vlaardingen om daar in 25 minuten af te rekenen met Volley '68. De setstanden waren 15-3 en twee maal 15-4. Open clubkampioenschappen. Intermezzo nam zaterdag met vier jeugdteams deel aan de voorronde voor open Nederlands kampioenschap voor jeugdclubteams. In deze teams mogen ook jeugdspelers uitkomen, die normaal in seniorenteams spelen. De meisjes-adspiranten slaagden erin zich te plaatsen voor de finales, die op 19 april in Arnhem worden gespeeld. De overige teams deden het lang niet slecht maar hadden te kampen met sterke tegenstand, en het feit dat in de meeste poules slechts één team naar de eindronde kon. Mogeiyke beslissing bij dames. Tenaco - Intermezzo Donderdagavond kan in de sporthal Schiebroek duidelijkheid komen in kopgroep van de promotieklasse dames. Koploper Intermezzo gaat dan op be zoek bij Tenaco, dat Intermezzo allen bij volle winst kan benaderen. Wint In termezzo, dan zijn de kansen op het kampioenschap erg groot. Aanvang 20 uur. nigmaal moeten horen. Over de tekst van deze liederen zal ik nooit meer schrijven. Vergeef mij dat ik het één keer gewaagd heb de nuchterheid van deze tijd tot uitdrukking te brengen, al dus Dr. Bik. Gouda. H. Meindert. RIDDERKERK Op zaterdag 19 april a.s. om acht uur 's avonds geeft de be kende organist Dirk Jansz. Zwart een orgelconcert op het prachtige orgel van de Singelkerk waarbij tevens veel sa menzang zal zijn. De kerk is weer gra tis toegankelijk. Het is de eerste maal dat deze bekende zoon van Jan Zwart het monumentale orgel in deze kerk be speelt. Jan Zwart (overl. 1937) kreeg voornamelijk in de eerste helft van de ze eeuw veel bekendheid met zijn ko raalbewerkingen over eenvoudige geestelijke liederen. Wekelijks op maan dag tussen de middag verzorgde hij vele jaren vanaf zijn orgel in de Kloveniers burgwal in Amsterdam een radio con cert voor de N.C.R.V.-microfoon. Door zijn begrijpbaarheid en eerlijk orgel spel stimuleerde hij hiermee vele jon gens om orgel te gaan studeren. Voor namelijk na de oorlog kwamen deze vruchten tot ontwikkeling. Dirk is één van zijn oudste zoons die hij geheel zelf opleidde. Verder namen als Feike Asma, Cor Kee, Willem Mudde en vele anderen waren zijn persoonlijke leer lingen. De populariteit van het kerkor- gel is na de oorlog zeer groot geworden, hetgeen voor het merendeel aan het werk van Jan Zwart te danken is. Zijn zoon Dirk, die ook in Amerika grote bekendheid geniet heeft een bij zonder aantrekkelijk programma sa mengesteld. Hij opent het programma met twee koraalbewerkingen van Joh. Chr. Kellner „Liebster Jesu, wir sind hier", „Jesu meine Zuversicht". Verder de bekende Fuga Gigue van Joh. Seb. Bach, de gehele Suite Gothique van Leon Boëllmann, het orgelkoraal „Schmucke dich, o liebe Seele" en de Toccata van Gustav Merkel en tot slot een koraalfinale, eindigend met gezang 166: „Halleluja lofgezongen" van Dirk Jansz. Zwart zelf. Ongetwijfeld zullen er weer velen ge tuige willen zijn van dit mooie program ma. De kerk gaat om zeven uur open en de kerkvoogdij die de concerten organi seert nodigt U hartelijk uit. THOLEN Vierhonderd gulden boete voor aanrijding. Mevrouw M. v. d. B. werd donderdag door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot 400,boete en een rij-ontzegging van 3 maanden voor het veroorzaken van een ernstig ongeluk bij Kerkwerve op 22 november 1974. Bij het oprijden van een voorrangs kruising verleende zij geen voorrang aan een andere auto w^aardoor een bot sing volgde. Haar mede-passagiere, haar zuster, raakte hierbij gewond. Omdat zij haar straf al voor een deel had gehad kwam zij er nu met een boete vanaf. Jazeker, Nijmegen heeft naast de wandelvierdaagse, voor jong en oud. Het hele gezin kan er aan mee doen. Deze fietsvierdaagse zal dit jaar worden ge houden op 29 - 30 - 31 juli en 1 augus tus. Het is die vier dagen fijn fietsen door dit groen van ruige bossen, langs golvende velden en welige akkers, met af en toe een kiimmetje tegen de heu vels, die mooie vergezichten bieden. Het vorig jaar heeft de organisatie het accent verlegd van jeugdevenement naar gezinsverband. Als zodanig trok dit evenement al een record deelname van 2.200 mensen. Het parkoers. De eerste dag loopt het parkoers door het heuvelachtige Noord-Limburg, de tweede dag trekt de fietskaravaan door het vlakke Betuwe landschap, de derde dag wordt een bezoek gebracht aan de Duitse steden Kleef en Goch en de vier de dag wordt doorgebracht in het Bra bantse, met als einddoel Cuyk, waar met name de stichting Cuyk Promotion de fietsers geweldig zal onthalen. De af standen zijn 45- of 80 km. VOORIN SCHRIJVING is vanaf heden mogelijk tot l'juni, waarvoor men een rijksdaal der korting krijgt op het normaal ver schuldigde bedrag van 10,Groepen boven 10 personen, die gebruik maken van de voorinscrijving betalen slechts 5,p.p. Inschrijfformulieren bij: Stichting Internationale Fietsvierdaagse P. O. Box 1266, Nijmegen. 2-0 1-1 2-0 0-2 0-2 ?-0 0-2 1-1 [8-28 18-24 18-22 ,8-20 8-18 8-1' 8-15 3-13 8-12 2-0 1-i 0^2 V E RVOLGVERHAAL door COR VAN HARTEN 27 .Een motor is makkelijk", zei de mon- yitr, terwijl hij de lamp ontstak om iism vóór te verwarmen. „Maar hij moet i'-el draaien, anders héb je er niks aan". De logger, weer gehoorzamend aan Qe roerganger, stoomde terug. Ginds artven Tinus de eerste en Simon in hun zwemvesten, als koeten op het water. ^e hielden elkaar vast. „Houd moed Wij komen jullie red- aen!" riep nummer twee. ..Het zal tijd worden", bromde zijn ^ader. „Je zou bij mooi weer je schip kwijtraken, dat heb ik nog nooit be- i-efd. Kom, help ons in vredesnaam gauw aan boord". ..Het is allemaal gelukkig goed afge lopen", zei de schipper. „Maar zo iets doen wij van z'n leven niet meer. Dat is rust verantwoord". ..Laten we eerst maar een hapje gaan eten, zwemmen maakt hongerig", con stateerde Leen monter. 's Middags gingen ze pas laat aan schot. Het was nog steeds mooi weer. De zon glorieerde in een stralende he mel, die blauw was als azuur. Een klein aantal schepen lag rondom hen; ze wachtten allen op de kuitzieke haring. In het vooronder praatten de matro zen over de visserij. „Kunnen jullie je voorstellen dat hier, diep beneden ons schip, de haringen bruiloft vieren?" vroeg Tinus. „Ik merk er niks van", zei Leen nuch ter. „Ik ook niet; maar het staat zo be schreven in de boekjes. Vannacht, als we gaan halen, zullen wij het terdege bemerken, want kuitzieke haring is be hoorlijk zwaar". „'t Kan mij niet schelen, als het maar geen yle zijn, want die zijn waardeloos". Vredig lag het schip achter de netten. Leen had Simon geroepen voor de wacht en bleef nog even met hem pra ten. Ze maakten een wandelingetje over de last. Acht stappen heen; acht stappen terug. Groter was de afstand niet van de voormast tot aan de kreb- ben. Eentonig bonkten hun klompen over de houten luiken. Het was allang donker; ontelbare sterren flonkerden aan de nachtelijke hemel. Rondom was rust. Een zacht windje, nog niet eens zo sterk als een klein kouwtje, hield de logger maar nét vrij van de vleet. In het verschoten licht van de maan staken de witte Schotse blazen goed zichbaar af tegen het donkere water. In de buurt knipoogden de vislichten van de andere loggers, wanneer zij een ogenblik schuilden achter de mast of achter het gatzeil. De meeuwen en de mallemok- ken zwommen kalm in het rond, of la gen met de kop op het zeetje. „De stilte is benauwend", vond Leen. „Kan jij daar niet tegen?" „Ik heb liever wat drukte en ver tier." „Toch is het goed dat er ook tijden van stilte zijn, want de mens kan dan tot zichzelf inkeren. Hier, in de een zaamheid, kom je onder .de indruk en de bekoring van Gods scheppin.g. Je beseft dan zo intens je eigen nietigheid. Er staat ergens in de bijbel: „Wat is de mens, dat Gij zijner gedenkt?" De man, die dat een paar duizend jaren geleden vroeg, denk je dat eens in, zag óók z'n kleinheid. Wat betekent een mens in die grote schepping? Wat is een mens tegenover de Almachtige? Lees jij weleens in j© bijbel, Leen? Je hebt er toch een aan boord?" „M'n moeder heeft mij een bijbeltje meegegeven, geloof ik," zei Leen, ietwat onzeker. „Maar ik kom er niet toe er in te lezen." „Omdat je er geen .belangstelling voor hebt, daarom doe je het niet. Wanneer het je wél interesseert vind je er al tijd gelegenheid toe." „Ik ben nog jong; als ik ouider word zal Uc wel meer in de bijbel lezen. Nu heb ik geenl tijd." „Van uitstel komt meestal afstel, jon gen. „Zo gij Zijn stem dan heden hoort" Niet morgen, of volgend jaar, of als ik oud ben, maar vandaag, nü." Leen voelde zich ongerust. Hoe kom ik nou aan zulke praat, dacht hij. Dat moesten de jongens in de Keizerstraat eens weten! Hij een gesprek met Si mon over het geloofToch gevoelde hij sympathie voor hem. Leen begreep: zijn woorden werden gedekt door zijn 'daden'. Simon voer niet onder valse vlag. ,fDat kan je toch niet uit jezelf, dat moet je immers ikrijgen," antwoordde hij. Simon knikte. „Dus dat weet je. Je hebt dat heel (goed gezegd. Maar je moet dait niet als een dooddoener ge bruiken. Je mag nooit lijdelijk toezien. En dat gebeurt zo vaak. Denk erom: het Igaat om jezelf J het is heel persoon lijk. Word je .dat lihuis niet verteld door je ouders?" „Daar heb dk nogal een vader voor!" barstte Leen opeensi los. „Ja, die zal het daarover hebben! Hij praat liever over haring en over tongetjes! Dear heeft hij het hoogste woord over. En ik moet m'n mond houden; ik mag niks zeggen. Op m'n duvel kan ik krijgen, óók als ik in mijn recht sta! Mijn va derMijn vader is een ras-egoïst... Eerst ikj dan weer ik en! dan nóg eens ik en daama heel misschien onze Leen!" Simon schrok van die onverwachte uitval. „Jongen toch!" zei hij. „Je weet toch wel wat je zegt? Ik heb wel ge hoord dat er soms ongenoegen is tussen jou en j© vader, de muren hebben oren en zo'n praatje .gaat heel vlug over ons dorp. Maar jij mag niet zo boud spre ken! Hij is en blijft altijd je vader; dat kan al het water van -de zee niet af wassen." „Dat zegt m'n moeder ook," ant woordde Leert nerveus. „En mijn moe der is een best mens. Maar ik mag best zeggen dat mijn vader een egoïst is, want dat is w^aar. Hij moet overal het mees te van hebben, hij gunt een ander niks. En hij heeft altijd al een pik op mij gehad; ik was niet in tel, 't was altijd onze Evert voor en onze Evert na; en ik werd gejudasit door hem. Waarom weet ik niet. Vroeger was het al: onze Evert is flinker dan onze Leen. Onze Evert lijkt sprekend op mij. Er steekt een schipper in onze Evertdk hoorde het best. En nou is het nóg zo. WaaromIk werk toch? Ik breng toch trouw mijn loon thuis?" „Al bracht jij geen geld in, en' al heb je geen flink postuur, dan blijf je toch een kind van je ouders; een zoon van je vader. Maar jij moet niet vergeten wat er in de Wet staat: „Eert uw va der en uw moeder," en .dan komt er een belofte achter: „Opdat het u wél iga en opdat gij lang leeft op .de aarde." „Ik verdien mijn ibrood en ben ge zond," deed Leen onverschillig. „Ik zie niet in waarom ik niet lang zou leven." Ze gingen halen. In de eerste netten zat weinig haring, maar later kwamen er meer. Tachtig kantjes trokken ze scheep, meest yle haring; er zaten niet veel kuitziekers tussen. „Leg de kaakplank maar," zei de schipper. „De voUe haring moet ge kaakt worden, maar de yle haring gooien we weg." „Daarvoor hebben wij niet gevist," reageerde Tinus de tweede direct. „Eerst vangen en dan weggooien', dat is werken voor niets." „Ik kan er niets! aan doen dat er yle haring in imijn vleet zwemt," antwoord de schipper Jan. „Maar als je deze haring zout, werk je ook voor niets, want ze is niks waard. En de reder heeft daar geen tonnen zout voor mee gegeven. Hij kan geen yle haring kwijt. Misschien vangen we morgen weer volle haring." Amper twintig kantjes hielden ze over, de rest werd overboord geschept; zij het imet tegenzin. Welke arbeider aan de wal zal dat niks verdienen en nog kwaaie gezich ten toe." Niemand antwoordde. Het zwaard van de werkloosheid hing dreigend bo ven hun hoofden. fWordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5