Nieuvifs KCtideAhae^ uit de kerken C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJE Telefoon (01870) 26 09 GRIJSOORDSE SCHETSEN BERBERA KON TOAVERE.... WEER OP DE FIETS Nieuws voor onze boeren VARIA Nog eens wat anders dan knopen en centen Geref. Kerk word vakant Scouting Nederlam en het Scout—Woui Nieuws uit Zeeiand WtHÊÊÊtÊÊm Bladz. 2 ^ILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 4 af^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comoleet met ant woord in deze rubriek warden gepubli ceerd. MUIZEN HOUDEN. Ik kreeg witte muizen in een kooi, maar wil een passender behuizing ma ken. Hoe moet ik dat doen? Antwoord. Hoe we die behuizing ook maken, ze moet zo'n 'drie ifceer in de week verschoond iiunnen' worden. Alles rnoet dus bereikbaar blijven. Doe wit te muizen niet in een kleine kooi, want als ze te weinig „levensruimte" hebben, doodt hun huisvestingseomité de pas geboren kinderen. Laat ze in een zo groot mogelijk terrarium nestelen in doosjes, kokosnoothelften of een soort poppenhuis van hout, dat u zelf kunt bouwen met veel kleine kamertjes op diverse verdiepingen' en verschillende trapjes en ladders. Geef ze wat hooi, lapjes en oude kranten in snippers om die nesten te bouwen en te bekleden. Een stuk hout of stronk meit takken is toch nodig om ze de tanden té laten scherpen en te kunnen' klimmen. Op de bodem zaagsel of turfmohn strooien en 'dit om de dag verversen. Als de grote bak wordt afgedekt m.et 'gaas en in de warme kamer staat, is afzonderlijke ver warming niet nodig. Geef ze nie.t alleen brood en kaas te eten, maar ook diverse granen en zaden (b.v. kippe- of duive- voer), kleine nootjes (beukenoot, hazel noot, ongezouten pinda's), allerlei soor ten' groenten en vruchten (eerst goed wassen tegen evt. aanyezige insectici den, kunstmest e.d.) en verder meel- wormen, rupsen en insektenlarven. Mui zen lusten 'Ook klein gesneden vlees en vis. Ze drinken melk en water. Dage lijks als u |Voer geeft de oude resten weghalen. WERKEN IN FRANKRIJK. Ik word door m'n baas voor acht maanden naar Frankrijk gestuurd. Hoe is het daar met de sociale wetten? En verlies ik nu m'n rechten in Nader- land? Antwoord: U moet tydig een „bewijs van detachering" of formulier E 101 aanvragen bij de Sociale Verzekerings raad, President Kennedylaan 21 in Den Haag. Dan hebt u in Frankrijk toch nog de zelfde rechten ctls hier, want in 'dat geval blijven de Nederlandse so ciale wetten van toepassing. Duurt de tijdelijke uitzending onverhoopt langer 'dan een jaar, dan moet uw werkgever tijdig verlenging aanvragen. BIESLOOK IN DE TUIN. Kan ik zelf bieslook kweken? Antwoord: Bieslook kan in aprü wor den uitgezaaid, maar als u er mee be gint, kunt u beter wat plantjes bij een kweker halen. Het zijn vaste planten. U kunt enkele malen per zomer blad snijden, maar niet tijdens of bij kans op regen. Door regenweer gaan de aan gesneden delen wegrotten. Geef ze vruchtbare aarde maar 'geen kunstmest. Kook het 'gesneden blad niet, want dan verliest het veel van zijn smaak. SARTRE'S VROUW. Ik lees in geert enkel boek van Sar tre iets over zijn vrouw. Was hij niet getrouwd? Antwoord: Jean Paul Sartre, zelf ge boren 21 juni 1905, vond tij'dens zijn studie aan de Sorbonne te Parijs al zijn levenspartner. Het werd zijn m.edestu- 'dente in de filosofie, Simone 'de Beau- voir, geboren 9 januari 1908, eveneens in Parijs. Zij werkte als lerares in Mar seille, Bouaan en Parijs (tot 1943) en schreef daarna boeken en toneelstuk ken, waarvan enkele door de R.K.-kerk op 'de index werden geplaatst. Zij schreef scherp analytisch en maatschap pijkritisch. Ze was existentialiste en ra dicaal feministe. Voor zover wij weten is het paar niet gehuwd, maar werkten zij wel dagelijks samien en beschouw de Sartre haar als zijn „-geestelijke tweelingzuster". DAVIDS-RING. Wat is er gebeurd met 'de Davids- ring, die de gemeente Rotterdam aan Henriëte Davids had 'iiitgereikt? Antwoord: Die heeft zij lang voor haar 'dood geschonken aan Wim Kan, die volgerts haar toen Nederlands groot ste cabaretier was. MICHELIN-MANNETJE. Ik vond 'het hier uitgetekende diertje aan de Middellandse zee en 'de Fran sen noemden het „Michelinman". Maar hoe heet 't werkelijk? Antwoord: U vond een interessante zeespin, die in Frankrijk inderdaad naar het reclamemannetje van Miche- lin genoemd wordt, maar officieel Pyc- nogonum littorale heet. Het dankt zijn 'bijnaam aan 4 bolle Hchaamssegmenten. Elk segment heeft een paar poten met ook weer vrij plompe beschermringen. Het eerste segment 'bevat kop met zuig- slurf, waarmee weefsels van levende poliepen' en zeeanemonen als voedsel worden opgezogen. De jnannetjes ver slepen soms de eieren en dragen ook 'de larven naar hion 'bestemming: die hechten zich namelijk als parasieten aan allerlei zeedieren. U vindt het diertje ook in Zeeland. Daar leeft het van zee- anjelieren en paardenanemonen'. j, GROEIRINGEN. Aan een doorgezaagde boom zou je de leeftijd kunnen afleiden. Maar hoe ontstaan die verschillend gekleurde rin gen in het hout? Ik hoorde van zomer en winterring, maar een boom groeit 's winters helemaal niet. Hoe moet je dan tellen? Antwoord: Groeiringen ontstaan wel ■bij een duidelijk klimaatverschil tussen zomer en winter, maar dat wil nog niet zeggen dat de boom dan 's win ters hout vormt. Bij de meeste toornen staat de groei tij'dens ©en koudeperiode stil. De kleuren in -de doorsnee zijn ontsitaan door het verschil in 'de celvor ming in voor- en najaar. In de lente worden groter cellen gevormd en groeit het hout ook sneller dan in de zomer. Het vroege hout is daardoor meestal lichter, losser en zachter 'dan het klein- cellige V zomerhout. Gaat u jaarringen 'tellen, dan moet u dus toch maar één stel nemen. Dus u telt alle licht ge kleurde (lente)ringen, óf de donkere en dunnere zoinerringen. AARDGAS GENOEG? Er was vorig jaar sprake van, dat er niet genoeg aardgas meer was. Toch heeft men een pijpleiding gelegd door Zwitserland en wordt nu 'Ook aardgap naar Italië geëxoprteerd. Is er 'dan wel genoeg over voor het binnenland? Antwoord: Het Groninger gasveld be slaat een oppervlakte van ongeveer 900 km.2. De dikte is naeer dan honderd meter, en nadert hier en daar de twee- 'honderd meter. De gasdruk bedraagt 350 atmosfeer. Uit dit ontzaglijke gas- reservoir kan zeker zo'n tweeduizend mUjand kubieke meter aardgas worden verbruikt, voor het einde van 'de voor raad in zicht komt. Het binnenslands verbruik zal kunnen stijgen itot vijftig miljard kubieke meter jer jaar. De exportverpliohtingert belopen 46 mil jard m^ per jaar. De vraag wordt daar om iets afgeremd door een prijsverho ging en er wordt hu aardgasi onttrok ken aan kleinere gasvelden, aan gas- 'bronnen in het continentaal plat en aan Noorse gasvelden. Als 'er geen nieuwe bronnen worden aangeboord, moeten bepaalde grote gasverbruikers (indus trie e.^.) naar andere energiebronnen omzien'. De kleinverbruikers kunnen 'dan nog vele jaren aardgas 'blijven 'ge bruiken. KROKETTEN BARSTEN. Telkens als ik kroketjes bak, barsten ze en vaak komt de inhoud er uit. Waar kan de oorzaak liggen? Antwoord: Het kapot gaan van kro- ketten kan 'drie verschillende oorza ken hebben. Ten eerste doordat de olie of het vet niet heet genoeg is en de kroketjes er dan te lang in moeten liggen om mooi bruin te worden. U kunt controleren of de olie 'de juiste temperatuur heeft door er een stukje oud wit brood in te leggen. Dat moet heel vlug bruin bakken. Een tweede oorzaak kan zijn, dat de kroketten niet goed aan alle 'kanten gepaneerd zijn en dan barsten' ze op een kale plek open. De 'derde oorzaak kan zijn, dat uw kroketjes uit de diepvries komen. In dat geval mag u ze niet tevoren la ten ontdooien, maar moeten ze gelijk in bevroren toestand in de hete olie. Dus ook niet een tijdje naast het for nuis laten liggen, maar onmiddellijk bakken. VREEMDE VLIEGJES. Ik vond buiten een kluwert insekten, waaronder deze viervleugelige. Het lij ken wel kleine libellenjongen. Klopt dat? Antwoord: Nee, dat klopt niet. Libel len zijn veel groter. De insekten 'die u ons als een kluwen toezond, zijn gaas- vliegen. Dat zijn erg tere diertjes met lange draadantennes en vier doorschij- goudkleurige (de goudogen) ert als brui ne gaasvliegen. 's Avonds vliegen ze naar het licht en als ze een hete -gloei- lamp raken, vallen ze snel verbrand neer. Het kluwen is lontstaan omdat deze vliegjes -de gewoonte hebben, zich te verschuilen onder restanten van hun slachtoffers, omgekomen soortgenoten en ander afval. Deze 'diertjes zijn niet schadelijk, maar in tegendeel erg 'nut tig in onze samenleving, want ze ver delgen in hun eerste levensperiode bladluizen en schildluizen, die tot de schadelijke insecten behoren. Bepaalde gaasvliegen (geslacht Chrysopa) leggen eieren die elk uitgerust zijn met een haardun steelt je. De larven maken ztj- de-achtige cocons. Daaruit komen' na verloop van tijd de volwassen vliegen tevoorschijn. U behoeft ze niet te ver delgen. GROTE MATEN Er moeten winkels bestaan, waar ze veel grotere maten kleding verkopen dan in de plaatselijke winkels hier voor handen zijn. Mijn han heeft maat 68. Waar kan hij terecht? Antwoord: Als u bij de plaatselijke modemagazijnen geen passende cos- tuums en overhemden vond, kunt u het proberen bij G+G, Prinsengracht 458 bij de Leidsestraat, Amsterdam; fa. Kuyper, Olden'zaalsestraat 34 te 'Ensche de; fa. Vinke, Oude Boteringestraat 10 in Groningen; G Schouwbtirgring 5-7, Tilburg en G+O, Kennemerlaan 36 in IJmuiden. Zij hebben kleding in de maten 56 t.m. 72. FILMVERHUUR. Ik meende, dat er in ons land een kantoor geveS'tigd was van United Ar tists. Ik kan het niet meer vinden. Antwoord: Het Nederlandse filmver huurkantoor van United Artists is on dergebracht bij NOVA-film en het adres is Hobbemastraat 20 in Amsterdam- Zuid. Telefoon 020 - 718181. AMARYLLIS, MiJn amaryllis bloeide dit voorjaar prachti'g. Hoe kan ik hem nu goed houden voor het volgend jaar? Antwoord: Na de bloei komt de groei- tijd, waarin de amaryllis veel water en eens per week kunstmest moet heb ben. Eind september (of eerder als de bladeren 'geel worden) het gieten hele maal stopzetten en 'de pat op een' dro- 'ge, donkere plaats, b.v. in een huiska- merkast, we'gzeten, zodat hij niet te koel staat. In januari verpotten en des gewenst wat jonge bollen, die geworteld hebben, er afnemen en afzonderlijk op potten in een mertgsel van twee delen voedzame aarde, een 'deel verteerde mest en een deel zand. De bol moet voor tweederde boven de aarde uit steken. De aarde mag bij deze bol niet stijf worden aangedrukt, anders worden de wortels beschadigd. OOK NOG SMARTEGELD? Ik ben vorig jaar invalide geworden en krijg nu W.A.O. Maar in de oorlog zat ik een kamp. Kan ik nu ook nog smartegeld krijgen wegens invaliditeit? Antwoord: U kunt bij de afd. sociale zaken van uw gemeente aanvraagfor mulieren invullen als u behoort tot de oorlogsslachtoffers. U moet deze aan vrage wel met bewijzen kunnen sta ven. Omdat U pas vorig jaar na een ziekte die uitkering W.A.O. ontving, zult U wel over steekhoudende medi sche verklaringen moeten beschikken, om aannemelijk te maken dat de oor zaak van deze langdurige ziekte ge zocht moet worden' in 'de oorlogsdagen van 1942. Vooral omdat U tussen 1944 en 1974 normaal gewerkt 'hebt. NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen J. Wisgerhof te Bergsenhoek. Nunspeet J. den Hoede te Sliedrecht. Aangenomen naar Eist C. J. Klop te Lage Vuurse. Genemuiden A. v. 'd. Beek te Sommelsdtjk. Bedankt voor Tiendeveen M. Jans- sens te Mastenbroek. Vreeswijk J. de Bie te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen, te Den Haag K. Wigboldus te Wateringen. Hilligersberg A. de Nooy te Noord Scharwoude. Krabbendijke A. Pleysant kand. te Kruiningen. Nieuw Lekkerland en' Ruinerwold K. Eykelen- boom te Minnertsga. Aangenomen naar Maassluis J. van Leeuwen te 's Gravenhage Oost. Krab bendijke A. Pleysant kand. te Kruinin gen. Kollum R. de Pree te Tzummarum. Bedankt voor: Aalten, Leeuwarden en Veendam R. de Pree te Tzummarum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Bergentheim W. Pouwel- se te Ureterp. Oegstgeest, Lisse, Hark stede, Overschild en Appingedam, M. te Velde, kand. te Hardenberg. iSpa- kenburg H. Mostert te Hoogeveen. Cu- lemborg (b.v.) J. Keuning te Nijmegen. Aangenomen naar Culemborg (b.v.) J. Keuning te Nijmegen. Hattem M. Arndzen te Breukelen. Bedankt voor Groningen C. Smelik te Enschede. Neerlandia (C) M. Nap te Eindhoven. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen P. Beekhuis te NoordeloO'S. Hilversum-C. P. Ribbers te Den Haag. Ridderkerk W. v. Heest, wonende te Gouda. GEREF. GEMEENTEN Beroepe'n- te Leerdam R. Bogaard te Leiden. Bedankt voor Amsterdam A. Honkoop te Moercapelle. Bodegraven eii Haarlem R. Bogaard te Leiden. Trioht A. Hol man te Scheveningen. Ermelo W. Hage te Oosterland. St. Annaland en Middel burg A. Hoogerland te Krabbendijke. Hilversum J. Karens te Opheusden. Aangenomen naar Rotterdam-C A. Honkoop te Moercapelle. ST. MAARTENSDIJK Benoemingren. Met ingang van het nieuwe cursusjaar is mevrouw J. Scherpenisse-Hage benoemd tot hoofd leidster van de Dhr. Kleuterschool. Tot leidster werd benoem'd mej. C. Frikaart uit Krabbendijke. Beste Tneisjes en jongens! Een nieuwe maand is begonnen, en in deze maand hoop ik vier raadsels te plaatsen. Het eerste van 'dat viertal is nu aan de beurt. APRIL-RAADSEL 1 1. Zoon van Isaï. 2. Profeet die veel wonderen deed (het kvmnen twee na men zijn). 3. Wijze konin'g van Israël. 4. Discipel van de Heere Jezus. 5. Schoondochter van Naomi. 6. Vriend van Jo'b. 7. Koning van Israël die melaats werd. 8. Eèn van de verspieders in de woestijn. 9. Priester in Israël 'die zijn nek brak. 10. Bouwer van de ark bij 'de zondvloed. 11. Koningin 'die versto ten werd; zie boek Esther. 12. Broeder van M'ozes. 13. Berg waarop Mozes stierf. 14. Zoon van Jakob. 15. Eerste mens. 16. Vader van Noach. 17. Zoon van Boazj zie boek Ruth. 18. Leidsman van Israël door de woestijn. 19. God deloze koning van Israël. De eerste letters van deze gevraagde woorden vormen te zamen een Bijbel boek uit het Oude Testament. Dit raadsel werd ingezonden 'door Marjo van Loon uit Nieuwe Tonge. Dank je wel, Marjo! OPLOSSINGEN I. Joseba - Elnaam - Goliath - Abner - Rebekka - Simeï - Abigail - Hanniël - Ard - Dariug - Uzai - Thyatira - Hor - Gidgal - Adam. Jegar Sahadutha. II. EUsa - Ro'dezee - Delila - Vasthi.- IJzer - Wijn - Troon - zuur aangezien - waterton. ZatJg zijn die treuren, xüant zij zuIIcti vertroost wo'rden. III. Hizkia - Elkana - Tola - Ikabod - Sem - Voorhangsel - Orion - Libanon - Balak - Ruth - Abisag - Ohiljon - Ho- sea - Tempel. Het is volbracht. IV. OPSTANDING Pales tl na 'Spreuken Spreuken T a b i t h ia A m a, 1 e k N a h o r Duif I r a N o G I BRIEFWISSELING Loes Klop, H. I. Ambacht. Kun jij ■begrijpen, dat er kinderen zijn, die niet weten wat ze schrijven m'oeten? Er is van alles te schrijven. Ze zouden jouw brief maar eens moeten lezen! Het gaat over je vriendinnen, over gymnastiek op school, over het vertellen' van 'de juffrouw, over drop als beloning, en nog veel meer. Zonder erg isi je 'brief dan vol. Dat zie ik wel bij jou. Marjan Klop, H. I. Ambacht. Bij ons was 'het een week later 'biddag. Dat was een heel mooie avond, zeg! Jiülie zagen hoe de kerk werd afgebroken, en ook hoe er elke dag gewerkt werd om 'het gebouw te 'krijgen zoals het moest zijn. Het was zeker wel leuk als jullie jezelf zagen op de dia; de folderbezor- gers- en bezorgsters. Je vader heeft ook veel werk verricht! Maar nu zal hij elke zondag wat moois zien, en al de kerkgangers. Maar 'deze weten in de regel maar half hoeveel werk er in zit. Janny Klop, H. I. Ambacht. Ik zie al 'de oplossingen in vier rijen staan, ert aan het slot de hartelijke groeten. Dat is genoeg natuurlijk. Ik snap dat er helemaal geen tijd was om nog meer aan het, papier toe te vertrouwen. En als er geen tijd is, 'dan houdt aUes op. Chris Klop, H. I. Ambacht. Ook van jou heb ik al de oplossingen op één kant. Aan de andere kant zie ik niets; die is wit gelaten. Misschien heb je nog een stukje willen schrijven, maar dat het te laat zou worden om nog ge post te worden. De hartelijke groeten! 'heeft een ander er nog bij moeten schrijven, want er zat bepaald haast achter. 3a, dat 'kan gebeuren. Allemaal. Nu zijn 'de oude brieven behandeld. De volgende week hoop ik aan de nieuwe zending te beginnen. Nu heb ik nog een plaats voor een ge dicht, dat 'gaat over MOEDERLIEFDE De hen verzamelt al haar kuikens zorgvuldig bij elkaar; ziJ koestert die onder haar vleugels, die trippelende schaar. 'Een beeld van trouwe moederliefde ontplooit zich voor ons oog. WiJ vinden dat een grote gave, en schatten die zeer hoog. De vogels bouwen keurig nesten, zo kunstig en zo zacht, waarin weldra het jonge broedsel een veilige woning wacht. Geen koude zal de jongen deren. De vleugels uitgespreid, zó koestert hen de moederliefde met alle tederheid. Het lam, dat huppelt in 'de weide, zo leven'sblij en vlug, 'hoort, als het afdwaalt, moeders roepstem, en keert tot haar teru'g. Het weet zo goed waar alle keren haar zoete laafnis wacht, en koestert zich, bij wind en regen aan moeders warme vacht. Wy, mensen, zien met blijden ogen die liefdewondren aan, en voelen sterk en onverganklijk de liefdeband bestaan, die tusisen' ons en onze moeder gelegd is sinds 'de stond,, dat ons het aanzien werd gegeven op de geboortegrond. En altijd was de moederliefde 'beschermend om ons 'heen. Zij nam ons in haar veilge armen en liet ons nooit alleen. En toen we 't onderhuis verlieten bleef, als een grote schat, de moederliefde ons omringen, als lichtglans op ons pad. O, kindren, die in 's levens lente je moeder nog bezit, die onvermoeid voor elk biyft zorgen' en voor het welzijn bidt, weest tpch de vreugde van haar leven door trouw aan 'deugd en plicht, dan zullen jullie blijdschap brengen op moeders aangezicht. En zii, die oud in levensjaren, 'haast aan het einde staan, v.'ier moeders al voor vele jaren van hier zijn heengegaan, zij voelen nóg de grote zegen 'die moederliefde gaf, 'die hun zal zijn tot aan het einde een licht, een steun ert staf. Met vriendelijke groeten. Oom Ko. In de scheerwinkel van Merkus, 'genoemd „de blauwe trappen", was het steeds behoorlijk druk, vooral te gen de hoogtijdagen'! Dan wilde het manvolk er „kelf" uitzien en ook nu, tegen -de Pasen, wachtten ze ge duldig op de houten banken om in gezeept en geschoren te worden, het eers'te door de dochter en het tweede door de baas zelf. De mannen dood- 'dert 'de tiJd met een praatje over de prijzen van de landbouwproducten en er gingen 'Ook weer heel wat dor pelingen over 'de hekel, met naam en toenaam. Het gebruik van een toe-naam was wel nodig, omdat som mige grootvaders zelfs zeven ■kleinzoons met dezelfde naam had den, zoals Frans Lepelstraten of Ti- nus van Oord. Meestal was het een voorval of een treffende 'gelijkenis die de naamgenoten' aan een bijnaam hielp. Piet „Boebes" wist op een gegeven moment alle aandacht voor zijn verhaal te trekken, het verhaal van een „betoavering", maar de kap persdochter wist het nog veel ster ker te vertellen! Piet Boebes vertel de dat z'n 'buurmeisje hard ziek was. „Ze is 'betoaverd", vertelde hij stel lig," d'n 'dokter zou 't nie wete wat 'er mit 'd'r aan de hand is, 'k hoawe een krans van kippeveren op d'r hoadkussen geziëe, beslist het werk van Meree Riest". Er kwamen nog meer verhalen los en de 'dochter van de scheerbaas deed ook een duit in 't zakje: „Ik giertg", zo vertelde ze, mit m'n zuster Anna zondagsaevaends een rondje om. 't Was zondagavond en we waren gekleed (met keuvel, krullen en de hoed, 'bedoelde ze)' kwamen langs Berbera van Pig die twee stonden samen op d'n; van 'de mooie zomeravond te ten. „We haawe sekloade-me!k7j je om een bakje?" vroege ze.,, M'n zuster sitapte resoluut naar nen, achter het echtpaar aan, ik fluisterde ze nog toe 'dat i\ er helmaal niet op had. „Dat grt, 'kan toavere!" waarschuwde ii' zuster nog, „mar", zei ze, „a^j diertkt dat het niet goed 'gaet fc je, onder je sohorte maar flieaj je duum, 'dan beurt 'er niks:" kregen een bakje in de bak-kee; we hadden het over de Zangver ■ging. „Al wat lieflijk is en well"' 'die 250 jaar bestong, mar toem de ik liet; „m'n hoed begon achteren te wippen." De kapp; dochter naderde nu de climax haar verhaal en terwijl ze de ze kwast liet rusten, vertelde ze: neep hard in m'n 'duum, onder,- schorte, mar 't hielp niks. M'n t', 'bleef wippe, ik knikte mar geliek 'hadde, mar 't zweet 1 an alle kanten uut, ik docht üaer je, betoaverd! Ik zei tegen m'n i ter, lae m'n naer huus gae Anna, ■hoag tied. En wat dienk je... „Laet ik noe mit m'n hoed aa vliege-vanger vast zitte, van ac'i re, en daerom wippende die zo a's knikte." „Mar mannebesloot, kappersdochter, terwijl het manvs zich blauw lachte, ik bluuve in vemaers geloave, want d'r staets in d'n Biebel over d'r geschreve... „De welvaart zit ons in het lichaam. Daarom moeten wij weer op de fiets al was het maar om overtollig vet ikwijt te raken," propageert 'de „Stichting Fiets". Vooral de reigelmaat speelt daar bij een rol. Verder verdient het aan beveling steeds in een zo gelijkmatig mogelijk tempo te fietsen; flink door trappen met een zo regelmatig moge lijke beweging. Laat u ook niet te gauw afschrikken door minder aanlokkelijk weer. Ook in de kou is het goed en gezond fietsen en men 'kan er zich op kleden. De fiets is een goedkoop ge neesmiddel en kan de plaatst gaan in nemen van heel wat pilletjes, poeder- tjes en tabletten. De bekende Ameri kaanse publicist en arts Peter de Kruijf schreef een paar jaar geleden: „Het is 'geen toeval dat in New York waar de bevolking in 1955 dagelijks' zoveel ta bletten gebruikte, dat zij op elkaar ge stapeld de hoogte van de Eiffeltoren zouden bereiken, op het ogenblik, na dat het aantal gebruikers van 'de fiets zich heeft verdubbeld, nog maar een halve Eiffeltoren-hoogte tabletten per dag wordt gebruikt". 'Het is ons Zeeuwse volk 'bekend, dat de boeren in Nederland een zeer moei lijke tijd beleven'. Het boerenleven is hard door allerlei tegenslagen en 'de prijzen van de landbouwproducten zijn laag. Professor B. Spoelstra uit Zuid-Afri- ka hoopt op dinsdagavond 8 aprü 's avonds om 8 uur in de Prins van Oran je te Goes te spreken over de perspec tieven van 'de landbouw en veeteelt in zijn land. De Zuid-Afrikaanse regering voert een machtige en groots landbouwpro ject uit. Door het bouwen van grote stuwdammen zal binnen enkele jaren' meer 'dan 300.000 hectaren nieuw land worden toegevoegd aan de landbouw gronden in Zuid-Afrika. Ongeveer 10.000 prachtige nieuwe boerenbedrij ven zullen dan beschikbaar komen voor de jonge landbouwers. De woeste Oranjerivier die ongeveer 2.000 km. lang is zal dan beteugeld zijn en veel nieuwe energie leveren aan de snel groeiende industrie in Zuid-Afrika. Vrienden van alle Zeeuwse eilanden en Zeeuws Vlaanderen speciaal 'die in de land'bouw, veeteelt en fruitteelt wer ken komt om te luisteren naar Profes sor Spoelstra, die zelf ook een groot landbouwebrdijf heeft en laat u voor lichten voor de mogeüjkheden, 'die Zuid- Afrika aan Nederland biedt. Middelburg. Zijderveld. In een kerkdienst ergens in Neder land werd in de collectezak de nota van eert rok gevonden. In het betrok ken kerkblad lazen we: „Er is iemand geweest die 'gemeend heeft een flink bedrag te moeten ge ven voor de jeugdwerkcollecte. Maar helaas, in plaats van het goede brief je in de collectezak te deponeren vond de kerkeraad een nota van een rok, die in de voorafgaande week gekocht was bij een gerenommeerde zaak in X. Ook aardig, maar daar heeft het jeugdwerk niets aan. Wat ons betreft mag de ver gissing nog best worden goedgemaakt. Zelfs de nota kan nog wel teruggege ven worden. (Het zal wel een zuster van de gemeente geweest zijn, maar zij kan gerust zijn, op de nota stond wel de naam van 'de zaak, niet van de klant). Ta vind je nog eens wat anders dan knopen en centen". DOMBURG Het was in februari honderd geleden dat de kerk werd geinstili' De kerk die bijna 200 leden telt, is de dienst 'des Woords gecombineeril die van Westkapelle. Ze zal bimie' vakant worden, want drs. G. Butselaar, die sinds 12 september aan 'haar verbonden is, is benoemi docent aan de Theologische school te Butctre (Rwanda). Hij i 6 april afscheid. On'der de kerk Domburg ressorteert Aagtekerke. I c o^ 1 1 In samenwerking met de Vereii' tot het behoud van Natu'urmonuin'" heeft 'de vereniging Scouting Nederi een actie gevoerd onder 'de titel „S Woud '75". De actie 'had tot doel gelden in ie melen om 'daarmee de aanplant jonge 'bomen te kunnen financieren, eerste instantie zijn de 'gedachten' 'gegaan naar 'de beplanting van eeni rein in het nationale park „de Ttj wezoom" ter grootte van 2,74 ha. i stuk grond leent zich goed voor ft, eventuele uitbreiding. f- Op zaterdag 5 april zal in voomas park een plantdag georganiseerd it: den'. Honderd' leden van Scouting!' derland zullen in totaal duizend k men planten. De hele dag zal staan het teken van milieu- en natuurbelio Het jongste aanwezige Ud vaji S« ■ting Nederland zal aan Natuurmo» menten een bedrag van (minimaal| 24.000,overhandigen. THODEN Gerechtshof wijst arrest oesterL stal. Het Haagse Gerechtshof heeft rest gewezen tegen P. M. en C. M. het vonnis en de straf van de poli rechter te Middelburg wegens het si: lert van oesters in maart 1974 bevesti,, De politierechter veroordeelde twee ieder tot een boete van 400,-, voorwaardelijk tot 2 weken gevange"' straf met een proeftijd van twee 1 Beide verdachten gingen in hoger roep. Bij 'de politie waren klachten nengekomen, dat in eert 'gebied i de Oosterschelde verschillende ke^ oesters uit -de putten waren verdwene' POORTVLIET Gestolen vrachtauto met kaas J*' vonden, drie mannen op heterdaad W' trapt. Door een tip van een inwo* van Poortvliet kwam de rijkspolitie 9 het spoor van een maandagnacht Leerbroek (Utrecht) gestolen auto 9 9 ton kaasi van 'de firma Scheps Leerbroek. De lading was bestemd v» Duitsland. In samenwerküi'g met rijkspolitie uit Meerkerk betrok deP"' litie van TUiolen de wacht en kon dinf dagavond 3 mannen op heterdaad trappen die in een pakhuis bezig v" ren de kaas over te laden. Het waren W. S. en O. A. te V. Bergen op Zoom en W. V. uit Steen bergen. Tijdens het verhoor op politiebureau te Meerkerk bekenden zj dat ze de wagen 'hadden gestolen en mee naar Poortvliet gereden waar de een pakhuis had 'gehuurd. De verhuw' ■der 'bleek na onderzoek te goeder troui te zijn 'geweest. SCHERPENISSE Thoolse Dagen. Het jaarlijkse evene' ment van de Thoolse Dagen wordt dii' maal gehouden op vrij-dag 20 en zater dag 21 juni. De eerste dag wordt er i de Pluimpot zoals gebruikelijk serveerd voor kc'uring van fokvee paarden'. Des zaterdags is er concour hippique en 's avonds in de veüinS Tholen muziek ,yan John Woodliouse de,Alpen Echoi's.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6