IIAtlDEII flIEUWS is.A.W.v.d.Plas erbond zich aan herv. Rijssen MAZDABIB Koude- en warmtegolven in het voorjaar Olietanks m halve eeuw weer beven de arond gehesen Cötelet Cordon Bleu a F.11.425.- WEERPRAATJE Vrijdag 28 maart 1975 No. 43751 )rma- Toe- ^LTGENSPLAAT - RUSSEN Het werkterrein van ds. A. W. V. d. Plas Samen tegen het S^cïaSisme SOMMELSDIJK De Vraagbaak HVP Mazda biedt het meest voor z'n prijs Automobielbedrilf JAC. DE GAST KORTEWEEGJE - DIRKSLAND - TEL. (01877) 1628 Dierenbescherming iieeft ti|d Opvangmogelijkbeid v©©r zwerfdieren Oplossing verkeersvraag Voorlichtings expositie in De Vraagbaak nh I »n twintig maart 19T5 was een föiike 7ag voor hervormd Rijssen. „- ^fpature van twee jaar is vervuld. fifvan een dienstknecht mt ne roeping van em gTd AUkTuTt slellendam die jX A.\u bevestiger optrad van ds. A. 7v 'd Plas en met de^e woorden zijn predikatie begon. T„ „en van de drie bedehuizen die BiLn rijk is, n.l. de Schilkerk had de Kgng en intrede plaats, waarvoor eeT no me belangstelling bestond. Een on-a£-zienbare mensenmassa was zonda-s in deze stad (want Ri]ssen Se rin Stadsrechten) waar te nenaen^ nfsch kerk met zijn 1300 zitplaatsen was beide diensten boordevol. Vooral m de middagdienst toen ds. Van der Plas Ttin intrede deed. 4. Ds Van den Akker koos als tekst VOO deze bevestiging 2 Korinthe 5 18b, en ons de bediening der verzoe- liina gegeven heeft". Het ging in deze predikatie over het ambt ten eerste over de nieuwe predi kant van Rijssen en ten tweede over ''Na'"cfe''tevestiging én het antwoord van ds. Van der Plas werd hem staande Ps. 119 9 toegezongen. In een persoonlijk woord zei ds. Van den Akker; „Grote dankbaarheid ver vult ons deze dag nu wij u mogen be vestigen temidden van een ongeschon den familiekring. Juist in deze tijd van welvaart is het zo moeilijk het Woord bij de mensen te brengen. Sterkte in deze strijd. Moge de gaven die u ge schonken zijn koers geven aan deze ge meente, aldus ds. Van den Akker die vervolgens tot de gemeente zei: „U heelt een predikant en ik weet wie u ontvan gen hebt omdat wij samen 4V2 Jaar liebben mogen arbeiden op Flakkee. Wij dragen deze vriend en broeder aan u op en bovenal aan Hem die de bediening der verzoening ons gegeven heeft. Een dankbare gemeente is een liefhebbende gemeente en is beslist geen lastige ge meente". De morgendienst werd beslo ten met het zingen van de Morgenzang :;3 en 6. INTREDE Voor de intrede had ds. Van der Plas als tekst gekozen 2 Korinthe 5 20 „Zo zijn wij dan gezanten van Christus we- geenz.". Het thema van deze preek was „Laat u met God verzoenen", verdeeld in de volgende drie punten: 1. De volmacht van de prediking 2. Het adres van de prediking 3. De boodschap van de prediking. ^„Een predikant is niet een mens die let voor het zeggen heeft en die op de loorgrond treedt, maar het is een ge- _fcnt van Christus wege, want Christus *inoet voorop staan", aldus ds. Van der Plas. „U en ik komen op de laatste plaats. Een dominee kan geen mens be teren, maar gij mag het verwachten ran Zijn Zender. Het wonder van het Evangelie is niet dat wij zo goed zijn, naar alleen omdat God zo goed is. Hij m Zijn rijk uitbreiden en dat eist ons lelomaal op, zelfs allen die op de ach- ierste bank van de gaanderijen zitten, be Heere roept u allen, laat u met Mij yerzoenen. Hij komt zondaren opzoe ken. Uit ons geen weg tot God maar Hij iieeft Zijn Zoon gezonden om de schuld Ie verzoenen. Zie daarom het Lam Gods Bat de zonden der wereld wegneemt. Na de predikatie richtte ds. Van der Plas zich tot de diverse instanties, B. en iW., kerken, scholen, classis en ring, kollega's, kerkeraden, kerkvoogdij en notabelen (dank voor de zorgen en de hartelijke ontvangst), tot ds. Van den Akker (de vriendenband verblijdt en prheugd mij), tot de vrienden uit Oolt- gensplaat (wij hebben het goed gehad bij u op Flakkee, dank voor de belang stelling), verenigingen, het jeugdwerk, kosters en organisten en andere kerke lijke functionarissen. DRIE SPREKERS. Namens het Stadsbestuur sprak bur gemeester G. J. Smit. Hij was blij met de komst van ds. Van der Plas en bm- nenkort ook met ds. Van den Akker. Dan is Rijssen weer voor lOC/o bezet. De pluriformiteit is in Rijssen sterk te zien Er wordt door de kerken veel sa men gedaan en tot stand gebracht. De overheid heeft de steun van de kerk nodig, vooral voor beslissingen waar mede de stad goed kan zijn. Gods Zegen rijkelijk toegewenst, aldus de burge- Ds J. Kruijt uit Wierden was de tolk nam.ens de Classis Deventer en de Rmg Rijssen. Door de grote verscheidenheid en mening van gedachten zou ik zeggen hier bevindt zich de pluraliteit. Namens wijkgemeente II, de C(entra- le) K(erkeraad) en de gehele gemeente sprak de praesis ds. W. van Tuijl. „De man naar Gods raad komt op Gods tijd, al zeiden velen al „er komt er nooit geen meer". Wij hopen dat u een goede tijd hier mag hebben, aldus ds. Van Tuijl, die de gemeente verzocht ds. en me vrouw Van der Plas staande Ps. 37 3 toe te zingen. Ds. Van der Plas dankte voor de gesproken woorden en de toe gezongen zegenbede. Van de predikanten waren aanwezig ds Van Tuijl en J. C. de Bie uit Rijssen J Kruijt uit Wierden, J. de Lange uit Huizen (nam enkele maanden geleden afscheid van Rijssen wegens emeritajit), Stoutjesdijk uit Hellendoom en Van den Akker (bevestiger). Een hartelijke ontvangst waren de gasten uit Katwijk, etc. en Ooltgens- plaat bereid. Tussen de diensten en na de middagdienst werd in het Hervormd Centrum SION de maaltijden gebruikt, o.l.v. ouderling J. v. Maanen. INGEZONDEN: Mag ik voor onderstaande enige ruimte in uw blad? Bij voorbaat dank Als ik zo de berichten lees in uw blad en andere Nederlandse bladen, dan treft bet mij telkens weer, welk een ge weldige macht het socialism.e in Ne derland geworden is. Tot kort voor de tweede wereldoor log waren er in Nederland geen socialis tische ministers. Het was de Chr. Historische staats man de Geer die de heren van den Tem pel en Albarda als eerste socialistische ministers in zijn kabinet opnam. Maar sindsdien is de rode vloed steeds hoger gestegen. Toch is het nog zo, als ik mij niet vergis, dat er niet meer dan tussen de 35 en 40 procent Marxisten in Nederland zijn. En die ringeloren de rest van de bevolking. En dat tengevolge van het feit, dat de non-Marxisten zo onderling verdeeld zijn er nu echter geen redenen om gezamenlijk tegen het Marxisme op te trekken? De socialisten helpen wel de comm.u- nisten en omgekeerd, omdat het rode bloed altijd nog kruipt waar het met gaan kan. Is er dan nu geen enkele co-ordmator, die de tegenstanders van het Marxisme bij elkander kan brengen? De A.R.P. kan er slechts sterker van worden als ze van alle samenwerking met het so cialisme afziet. Verder hebben de Chris tenen te bedenken dat de Liberalen een macht vormen waarmee gerekend moet worden. Vroeger waren de vrijzinnigen de tegenstanders op politiek gebied en dat zijn ze in zekere zin nog. Maar een veel gevaarlijker macht is opgestaan in het socialisme en deze macht is ook gevaarlijk voor het Libe ralisme. En zo kon het wel eens gebeu ren dat de Liberalen in negatieve zm de bondgenoten van de Christenen wer den in de bestrijding van het Marxisme. Vergun mij dat ik nu een blik terug werp in de historie van Nederland. Toen Spanje nog een wereldmacht was, meende Willem van Oranje niets beter te kunnen doen, dan Frankrijk te steunen in de strijd tegen Spanje. Maar toen Frankrijk onder de Zonnekoning een wereldmacht probeerde te worden, speelde stadhouder Willem de Derde het klaar om met de hulp van Enge land en bovenal de hulp van God, het evenwicht in Europa te herstellen. Het gaat er in de politiek bijna altijd om- Wie is op het ogenblik de gevaar lijkste vijand? We blijven natuurlijk altijd de christelijke beginselen, ook op politiek gebied aanhangen. We hebben ook de roeping ze tot gelding te bren gen zoveel als in ons vermogen is. Hoezeer we dan ook hebben te getui- cen vooral als de Chr. beginselen wor den aangerand, we hebben ook te letten op wat nog haalbaar is m deze tijd. En als er dan zijn die ons willen steunen in de strijd tegen de steeds verdergaan de gezagsondernüjning, tegen de alles verwoestende inflatie en tegen de vrij heid belemmerende Overheidsbemoei ing, dan moeten we dat dankbaar aan- „Als het getij verloopt, dan moeten de bakens verzet" Een kraan van een Rotterdams bedrijf heeft vorige week, aan de Kaai te Som- melsdijk, twee grote olietanks uit de grond gehesen. De tanks waren daar al in 1924-1925, met de schop ingegra ven om elk honderdduizend liter olie te bevatten die door de toenmalige My. A PC. met tankbootjes werd aange voerd. Later zijn de tanks door Esso overgenomen en jarenlang hebben ze dienst gedaan als opslagtanks van de Fa. de Korte te Oude Tonge. Door be ëindiging van deze tak van het bedrijf waren de tanks nu overcompleet ge worden en werden ze vorige week weg gehaald om elders, in een plaats nabij Amsterdam, opnieuw te worden ge bruikt. Het karwei' werd gadegeslagen door Sommelsdijkers die zich nog pre cies wisten te herinneren hoe de tanks, een halve eeuw geleden, onder de grond verdwenen en voor hen was het een hele gewaarwording ze nu weer in de takels te zien hangen! Konsumenteninformatie-Centrum MIDDELHARNIS v.a. inkl. BTW O.a.: top 165 km/u - stoffen stoelbekleding radio-antenne ingebouwd in voorruit- regelbare dashboardverlichting - radiaalbanden, enz. Ds A. W. van der Plas komt te Rijs sen te werken in Wijk Il-Zuid in de vacature van ds. E. M. Bakker, die twee jaar geleden naar Nieuwerkerk a.d. IJssel vertrok. In deze wijk is het her vormd centrum SION gevestigd. Vijf jaar geleden is dit nieuwe complex ge bouwd, kosten één miljoen. Het bestaat uit een kerkzaal met 660 zitplaatsen, dat door een aangrenzende zaal is uit te breiden tot 1100 plaatsen. In deze zaal worden grote vergaderingen, recepties, begrafenissen, etc. gehouden. Onder dit centrum bevinden zich nog een flink aantal kamers voor de jeugd verenigingen, catechisaties, ruimten voor handenarbeid, kinderoppasdienst, bergruimten voor materiaal e.a. Achter de kerk en dit complex staat de nieuwe pas afgebouwde pastorie (bungalow), waarvan de familie Van der Plas de eerste bewoners zijn. Kerk en pastorie zijn hoog gelegen waardoor men een prachtig panorama over Rijs sen heeft. Het geheel is omgeven door een fraaie tuin. Zondags zijn er in SION twee diens ten waarvan die van kwart voor elf hoofdzakelijk door de jeugd wordt be zocht, aldus vertelde ons de koster- conciërge, dhr. B. J. Meijerink. Opmerker B. C. uit Canada. ST. ANNALAND Uienveiling van 25 maart 1975. Uien middel, maat 40/opwaarts, klasse 2 N.L. 17,50. Uienprijs per 100 kg in guldens. Aanvoer: 36 ton. r Benodigd voor 4 personen. 4 flinke varkenscoteletten van rib of haas. Zout, peper. 4 plakken gekookte ham. 4 plakken kaas. Bloem, losgeklopt ei. Fijn droog wittebroodkruim (paneermeel) 50 gram boter. Eetlepel olie. BEREIDINGKSisss»iiiii!iiwif -- Snijd de coteletten horizontaal in tot op het been en leTëF een plal. ham en een plak kaas in. Klap de coteletten dicht en snijd overtollige ham en kaas weg. Steek een paar prikkers schuin er doorheen, om het geheel dicht te houden. ,14. „,„^r.n„^ Haal ze door de bloem, en vervolgens door het losgeklopte ei, waaraan een weinig zout en witte peper zijn toegevoegd, en daarna door het pa neermeel wentelen, (druk alles stevig aan). ^„1 Bak de coteletten in hete boter en olie aan beide zijden brum en krokan^ draai het vuur wat lager en laat ze even doorbakken tot de coteletten ook van binnen gaar zijn en de kaas gesmolten is. -^ t Haal de prikkers eruit en dien ze onmiddellijk op, met partjes citroen, of een pittige tomatensaus (in poedervorm verkrijgbaar van Knorr). Groenten en aardappelen naar keuze. Men kan dit zelfde recept toepassen op kalfscoteletten. Op de ledenvergadering van de Af deling Voome-Putten Goeree-Over- flakkee op maandag 17 maart werd een film over de Diergaarde Blij dorp ver toond. Dhr. K. van Zwieten hield een inleiding, waarin hij vertelde hoe het achter de schermen toegaat, de verzor ging en voeding van de dieren, de kos ten daaraan verbonden, hoe men aan nieuwe dieren komt. De renovatie van Blijdorp is nog aan de gang, emd 197D zal deze voltooid zijn. Aan de film ging de jaarvergadermg vooraf. Voorzitter zei in zijn openings woord dat 1974 financieel een goed jaar was geweest, 29.50Ö,— kon aan het bouwfonds voor het streekdierentehuis worden toegevoegd, zodat dit nu 86 000,— bedraagt. Pogingen om een bouwterrein aan te kopen waren nog niet met succes bekroond, helaas. Wel beschikt de Afdeling over tijdelijke op- vangmogelijkheid voor zwerfdieren in Sommelsdijk, Spijkenisse en Rockanje. Ruim 160 dieren vonden in 1974 een nieuw tehuis. De kollektes brachten 12.500,— op, en er werden 2500 kalenders verkocht. Vervolgens werden de twee door het bestuur voorgestelde kandidaten dhr. J. B V d. Zande uit Hellevoetsluis en dhr C. A. Zuidwijk uit Melissant bij acclamatie gekozen. Dhr. v. d. Zande zal als tweede penningmeester optre den, dhr. Zuidwijk, oud-bestuurslid van de Afdeling Schiedam is het tweede be stuurslid op Goeree-Overflakkee woon achtig en hij zal in het najaar een Die- ren-E H.B.O.-cursus organiseren. Het is bijzonder nuttig om in verschillende plaatsen op de eilanden over leden met een dergelijk diploma te kunnen be schikken. Ook op de vergadering was aanwezig dhr. Logmans, opvolger van dhr. A. Man in 't Veld, die in 1972 met een Ge- drags- en Gehoorzaamheidscursus start te ook op Goeree-Overflakkee. Voor zitter wenste dhr. Logmans veel succes toe. Tenslotte vertelde dhr. Fens nog over komende aktiviteiten van de Propagan- da-afdeling. Op 29 maart een stand m Brielle, op 5 mei op de Scouting-de- monstratie in Spijkenisse en op 2e Pinksterdag in Heenvliet op de Paar- denmarkt. Suggestie 2 is goed. De volgorde van voorrang is: landbouwtrekker. Auto, ijzeren hond en tenslotte kan de fiets doorgaan. Met Pasen voor de deur is het altijd de vraag in welk teken staan dergelijke feestdagen. Vaak dat je in het voorjaar te maken hebt met duidelijke koude- ot warmtegolven. Er is geen voorkeur voor een bepaalde periode. Pasen kan op zijn vroegst al vlak na 21 maart vallen en op zijn laatst ruim een maand later. Dit betekent niet dat een vroege Pasen, zo als dit jaar aan het eind van maart, persé een koude Pasen zal zijn, en een late Paas, zo tussen 20 en 25 april een warme. De meest voorkomende koudegolven in het voorjaar kenmerken zich door hogedrukgebieden in de omgeving van IJsland of Schotland, met boven West- Europa koude noordwest tot noordelijke stromingen. j. Niet zelden komen daarbij, wil het compleet zijn, gure buien voor, met ha gel of natte sneeuw. In zo'n geval loopt men in grote delen van Europa nog met een winterjas aan, dit soms tot diep in I april met sneeuwval in de bergep. Het één is een zeldzaamheid dat je compleet winterweer hebt met Pasen al is er al wel eens sneeuw gevallen. Wanneer in 1952 de beide Paasdagen op de twee laatste maart-dagen waren ge vallen, was het echt winters weer ge weest. Toen lag ons land in een koude golf uit Rusland, met op 30 maart een laag sneeuw van 4 tot 8 cm in ons land. SOMS AL ZOMERS. Nu zijn dergelijke extreme koudegol ven even zeldzaam als vroege warmte golven waarbij men ook in maart 's- middags al heerlijk in de zonovergoten tuin, strandstoel of balcon kan zitten. Met name was dit het geval in emd maart 1968 toen op 29 maart in Lim burg en Oost-Brabant het kwik zelfs even boven zomerse waarde van 25 graden kwam. De record warmste Pa sen was die van 1949. Toen werden op 17 en 18 april dagen met zomerse tempe raturen boven 25 graden gemeten, in het zuiden tot bij de 30 graden. Verleden jaar kenmerkte de laatste week van maart zich ook door veel zon en aangename temperaturen, tussen 14 en 19 graden, waarbij men al enige da gen achtereen 's-middags in de zon kon zitten. Dit als aanloop voor een zeer zonnige en droge (de droogste sinds 1865) aprilmaand. Na een zo zachte win ter is het zeewater niet sterk afgekoeld. Voor onze kust tot 6 a 7 graden. Een klein voordeel heeft dit wel want bij luchtaanvoer van zee met winden tus sen zuidwest en noordwest is de af koeling minder groot en daardoor de kans op vorming van mistvelden ook iets minder. Twee jaar geleden was het Paasweer wel koud toen er sneeuw viel in de Ar dennen en in de hoge delen van Duits land. Wanneer het Paasweer normaal verloopt en Pasen valt zoals nu op de laatste maartdagen dan is normaal een temperatuur van 10 a 12 graden te ver wachten, heel weinig of geen regen, 4 a O uren zon en een zuid- tot westenwind. Op zijn vroegst zijn er donderdag aan de hand van de computer luchtstro mingsberekening door De Bilt als voor zichtige prognose voor het weekeinde te geven vervat in de z.g. driedaagse ver wachting. THOLEN Nieuwe zwemcursus. De zwem- en polovereniging „De Eendracht" voor Tholen en omstreken gaat woensdag 2 april beginnen met een nieuwe zwem cursus in het sportbad „De Gageldonk" te Bergen op Zoom. De Werkgroep Zwemmen Tholen wordt vanaf die da tum opgeheven. SINT MAARTENSDIJK Benoeming. Met ingang van het nieuwe schooljaar is mej. W. Schults, onderwijzeres aan de Juliana van Stol- bergschool, benoemd als onderwijzeres aan de Ned. Hervormde school te Bar- neveld. Koliekten Reumafonds. De te St. Maartensdijk gehouden koUekte voor het Nationaal Reumafonds bracht 935,- op en die te Stavenisse 523, SINT ANNALAND Wijziging kantooruren. De openings uren van het postkantoor in St. Anna- land zijn gewijzigd. Het kantoor is van maandag tot en met vrijdag op de vol gende uren geopend en wel des voor- middags van 9.30 tot 12.30 uur, des na middags van 14 tot 15 uur en des avonds van 17 tot 18 uur. Tevens is het post kantoor ook op zaterdagmorgen geopend en wel des morgens van 9 tot 10 uur; het postkantoor is tevens aangewezen voor uitgifte van kentekenbewijzen deel 2 en 3 voor het eiland Tholen en St. Philipsland. Hebt u al eert keer door het raam van onze show-room igegluurd? Zo, ja! Komt U dan binnen om over het tentoongestelde te praten. Dat kan 's woensdags van 1016 uur. Wao-rover o.a.? Wel de keukeninrichting. Hoe deze werkplaats van de huis vrouw „de keuken" is ingericht, is erg belangrijk voor haar. In deze ruimte vertoeft zij veel om haar werkzaamhe den uit te voeren (o.a. koken, afwas sen, opbergen en soms eten etc.) Het zal van de 'indeling en de inrich ting van de keukert afhangen of zij gemakkelijk en prettig kan werken. Om dit te bereiken is het nodig, dat daar bij wordt gerealiseerd: hoe de werk zaamheden worden uitgevoerd. Gebeurt dit niet, dan zal de huisvrouw tijdens haar werk veel moeten lopen, bukken en reiken om ide materialen uit allerlei kastjes en laden te halen voor o.a. het koken of koffiezetten. Het zou zo moeten zijn, dat de veel gebruikte voorwerpen en de levens middelen voor het koken zo staan, dat zij voor het aanrecht kan gaan zitten en zo de werkzaamheden verrichten. Dé aangepaste keuken Dit is beslist noodzakelijk voor die huisvrouw, die slechts of helemaal niet kan staan. Voor haar zal de stoel of de rolstoel goed voor het aanrecht moe ten kuimen staan. Natuurlijk moet er een vrije ruimte onder het aanrecht zijn voor de voeten of de rolstoel, zo dat zij in een gemakkelijke houding kan werken. U komt nu tot de ontdekking, dat de bestaande, maar helaas ook de nieuwe droomkeukens niet van dit principe uit gaan. Het is meer gericht op veel ber ging en niet op: hoe er gewerkt moet worden. 4. Voor de huisvrouw, die slecht ter been is is het nodig, dat daar wel van uit wordt gegaan. Het werkmateriaal moet zo praktisch mogelijk zijn opge borgen, dat wil zeggen: onder handbe reik. Zij kan niet hoog reiken en laag bukken'. Voor Mte? Voor iedereen. Het blad van de aangepaste keuken keuken kan hoger en lager worden aangebracht, zodat er aan het aanrecht zittend en eventueel staand kan wor den gewerkt. Bij eventuele lichamelijke moeilijk heden, kan het aanrechtblad zonder veel kosten worden aangepast. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Opbrengst Rheuma koUekte In Middelhamis en Sommelsdijk heeft I de Rheuma koUekte opgebracht 5758,60 Hartelijk dank aan allen die dit mooie bedrag bijeen gebracht hebben. Harte lijk dank aan de kollektanten, die zich vrijwillig hiervoor ingezet hebben. Het comité. Inlichtingen Wilt u meer wetert over keukenin richting neemt u dan 's woensdag tus sen 10—16 uur coïitakt op met „De Vraagbaak" H.V.P., Zandpad 126, Mid- delharnis, tel. 01870-2244. Deze niet-commerciële huishoudkun- idige voorlichting geeft U graag nader informatie. De volgende brochures van ministe rie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zijn hier en op de gemeente huizen gratis te krijgen. Een eigen huis, ook voor U. Aangepaste woningen voor lichame lijk gehandicapten. Verbetering van woningen en woon buurten'. Zowel voor het aanbrengen als voor het vervangen van een primitieve keu keninrichting kunt u subsidie krijgen. Zie de' brochures. G. A. Rozenbroek-Muntinger, (konSumenten-voorlichtster) ■'•fc!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9