ÜQBLET ^ENNEKEI^ Bananenboom in Nïeuwe-TonI wacht op de zon JONGt JENEVER KttideAAo-e^e^ iS,.^; Hede Wij kunnen om hei kruis niet heen INGEZONDEN: Overheid en Onderdaasi [de-tongi 1 r G ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦i geel '♦♦♦♦♦♦^♦♦♦1 DAMMEN SCHAKE^3 pracl MiddeSengroeï bij dl Rababankorganssatie| m februari 1975 Uien-'Uitvoer Ni februari JjBSIt} Vorw^ Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS^ Vrijdag 28 ""aa^^^M gs maar! Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Cilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. DRUSUSGRACHT Is het waar, dat Drusus de verbinding tussen Arnhem en de oude (Gelderse) IJssel heeft laten graven, die nu alge meen als IJssel bekend is? Mijn leraren zeggen van niet, maar 't wordt hier wel verteld langs de IJssel. Antwoord: Men heeft lang aangeno men, dat de door de Romeinen als gro te waterweg gegraven Drususgracht de verbinding tussen Rijn en Oude IJssel moest zijn, gezien de hierover door de Romeinen zelf geschreven verhalen. Maar latere onderzoekingen en opgra vingen bij Vechten (1928) hebben aan getoond, dat de Drususgracht met om vangrijke kadewerken is aangelegd als verbinding tussen de voormalige Rijn- bedding (waarvan de Kromme Rijn resteert) met de huidige Vecht en dat Drusus van daaruit zijn grote leger in scheepte voor zijn tweede expeditie naar het noordwesten van het Germa- nenrijk. Deze kadewerken werden door een sterk Romeins fort beschermd. Ook daarvan zijn resten teruggevonden. U kunt er iets over lezen in de boeken van Dr. A. W. Byvanck „Nederland in de Romeinse tijd", uitg. E. J. Brill te Lei den en van A. E. Remouchamps „De opgravingen te Vechten". GEVERFDE SCHIL Voor een recept heb ik geraspte ci troen- en sinaasappelschil nodig. Maar die worden toch geverfd? Is dat dan niet schadelijk, als je die verf naar bin nen krijgt? Antwoord: Als citroenen en sinaas appelen bijgeverfd zijn, om ze er iets appatijtelijker te doen uitzien, moet er op die vruchten een waarschuwing staan. Die aanduidingen kunnen in ver schillende talen voorkomen, dus b.v. colour added, of colore, of colorito, of dgl. Deze verf mag niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Toch is het ver standig, voor het bereiden van marme lades vruchten te nemen, waarvan de schil niet geverfd is. ZIEKE TWEELING Hoe bestaat 't, dat een tweelingbroer op de zelfde dag ziek wordt als de an dere, ook al wonen ze niet meer in het zelfde huis? Antwoord: Dit komt veel voor bij ééneiïge tweelingen. Zij zijn immers voortgekomen uit één eicel, die zich ge splitst heeft en waaruit twee kinderen groeiden met de zelfde genetische sa menstelling. Zij hebben bij de geboorte niet alleen het zelfde uiterlijk, maar ook de zelfde innerlijke gesteldheid, karakters en de zelfde zwakke plekken. Tijdens de jaarlijkse congressen van tweelingen worden medische onderzoe kingen verricht en inmiddels is al ge bleken, dat veel tweelingen ongeveer gelijkertijd de zelfde kwalen enon gelukken kregen. Dat een vrouw gelijk met haar getrouwde tweelingzuster de (haar) barensweeën voelde, terwijl ze zelf niet in verwachting was. En dat veel eeneiige tweelingen praktisch op de zelfde dag stierven. Ook hebben veel tweelingen onafhankelijk van elkaar op een zelfde dag de zelfde aankopen ge daan, al woonden ze in heel andere plaatsen. De wetenschap probeert al deze verhalen nu te controleren en na der te onderzoeken. NOORD-ViëTNAM Heb ik' goed begrepen, dat Nederland zowel een ambassadeur heeft in Saigon (Zuid-Viëtnam) als in Hanoi (Noord- Viëtnam)? En hoe zit het dan met Oost- Duitsland? Antwoord: U hebt het bijna helemaal goed. Er zetelt echter geen Nederland se ambassadeur in Hanoi, maar de Ne derlandse ambassadeur te Peking, dr. J. Vixseboxse, behartigt vanuit China de belangen van de Nederlandse rege ring en van de in Noord-Vietnam aan wezige landgenoten bij de Noordviëtna- mese regering te Hanoi. In Saigon wordt onze ambassadeur van Thailand vertegenwoordigd door een speciale zaakgelastigde, mr. J. H. R. D. Van Roijen, dat is de eerste am- bassadeseeretaris uit Bangkok, die tij- I een riem om uw buks .thuis aan op te hangen en om hem aande schouder te dragen. Dan slijt de laklaag ook minder snel. JAMES LAST. Is het waar, dat de ware naam van James Last Jakob Last is? Werd hij in Duitsland geboren? Wanneer begon hij? En hoe? Antwoord: James Last werd op 17 april 1929 als Hans Last in Bremen geboren. Hij begon op zijn tiende jaar piano te spelen, studeerde bas aan de muziekschool, werd in 1946 met zijn broers Robert en Werner lid van het dansorkest van Radio Bremen en start te in 1948 met een eigen ensemble. Zijn allereerste platen dragen nog zijn ech te naam Hans Last. De naam James begon hij te gebruiken lom in de zes tiger jaren de Engelse markt te ver overen. Dat lukte en ook elders had hij succes, zodat er inmiddels 70 lang speelplaten van ihem verschenen: met een totaaloplage van meer dan 20 mil joen. De grote vraag naar zijn platen kwam nadat hij met zijn band gespeeld had op zijn eigen tienjarige bruilofts feest, waar ook zijn vrouw Waltraud en zijn kinderen Katherina en Ronald van de parij waren. Hij nam, er een band van op met het feestgedruis, de meezingende gasten' en het gezellige voetengestamp. Daar werd de eerste partij-plaat van geperst en daarna volg den er nog vele met nön-stop dansmu ziek en andere nummers. AUTO OP STAL. Ik moet mijn auto een jaar in Ne- niet donker gehoeg is, de banden af dekken tegen het licht. De handrem los laten. RALEIGH. Wat is het adres van Raleigh fietsen- fabriek? Antwoord: Raleigh Industries Ltd., Lenton Boulevard, Nottingham, Groot- Brittannië. delijk in Saigon is geaccrediteerd. In Oost-Berlijn waakt dr. K. W. Reinink als Nederlands ambassadeur over de Nederlandse belangen in de Duitse De- mokratische Republiek. ADVOCAAT TE BLEEK. Ik heb zelf advocaat gemaakt, maar die is veel bleker dan idle in de vnn- kels te koop is. Wat heb ik fout ge daan? Antwoord: Zo te zien aan het recept, dat u insloot, hebt u precies gehandeld zoals het m,oet. De kleur van de zelf gemaakte advocaat kan evenwel nooit zo mooi geel zijn. Eigenlijk maken de fabrieken de advocaat ook bleker. Het geheim is, dat ze er een gele kleurstof aan toevoegen. WINDBUKS VERVEN. Welke verf kan ik het beste gebrui ken om mijn windbuks te lakken? Antwoord: Als u die buks weinig ge bruikt, kunt u fietslak nemen, maar nog beter is een hittebestendige lak, zo als radiotorenlak. Niet omdat de loop heet zou worden bij het schieten', maar omdat zo'n lak zich goed hecht op blank staal en bij veelvuldig gebruik van de buks langer meegaat. Gebruik derland achterlaten. Hoe kan dat 't bes te gebeuren, wat betreft olie, water enz. Antwoord: Het is nooit goed, een auto zo lang achtereen stil te laten staan. Niet aUeen voor de banden, maar ook met het oog op de ben'zine, waarin gumvorming kan optreden, aanslag en róestvorming in de motor enz. Het bes te is, een vertrouwd persoon te zoeken die uw auto eens in de maand of een maal per twee maanden wil berijden om, de motor goed warm te draaien, de accu te ontladen en te laden, de oude benzine er uit te verbruiken enz. Moet de auto toch langere tijd stilstaan, dan eerst een anti-roestbehandeling laten geven en een beslist droge, overdekte plaats voor de wagen zoeken. De ca- rosserie wassen, flink 'drogen en in de was zetten. Het chroom e.d. invetten met een zuurvrije vaseline. De benzi netank zoveel mogelijk leeg rijden. De auto op houten blpkken plaa-tsen, zo dat de banden geheel vrij van de grond komen. De accu er uit nemen en aan een elektro-technicus (of een garage) in onderhoud geven, die hem elke maand wil ontladen en' laden en dit be slist niet zal vergeten. Water en oUe er in laten. Zonodig zorgen voor vol doende ,anti-vries. Als de standplaats Ik wil graag reageren op uw artikel „De Grens van het Compromis Over schreden", waarin het gaat over Plaat selijk of Landsregering. Wat hun ambt aangaat hebben zij een grote verant woording op hun schouders, en wij als onderdaan niet minder. In het schrijven wordt er bij betrokken de Be'Ujdems des Geloofs Art. 36, waarin staat be schreven alles wat Gods Woord aan gaat voor Onderdaan en Overheid. Als het maar na gekomen wordt en daar gaat het juist om! Daar zijn nog al wat tekortkomingen' in. Onze Overheid Hoog of Laag dient er voor te zorgen dat al les in goede orde geschiedt naar Gods Woord en Wetten, want dat is het enige richtsnoer wat voor ons allen nodig is, jong of oud, rijk of arm, zonder onder scheid. En dan staat er verder: tot dat ein de heeft Hij, dat is God, de Overhead het zwaard in handen gegeven tot straf der bozen en bescherming der vromen en verder dat Zij, de Overheid, ook de hand op te houden' heeft aan de heilige Kerkdienst. Daar wordt tegenwoordig nog alwat in te kort' gedaan. De zondag de Dag van God wordt meer en meer een recreatie- en ontspanningsdag. Over het algemeen zien we een grote afbraak van de kerkdienst. En dan staat er verder: „Om te weren en uit te roeien' alle afgoderij en Valse Gods dienst enz."; daar is niet veel van te zien als je zondags kijkt het is gew^oon een uittocht. En daar gaat de Overheid, een gedeelte er van, in voor. Is dat ver antwoord wat onze Overheid aangaat? Niet volgens art. 36. Het is niet ver van een dictatuur vandaan met onze Rege ring als je ziet en hoort dat onze ge- eerbiedigde Koningin Gods Woord niet meer gelieve te gebruiken aan het slot van de Troonrede, En zo wordt onze Schepper onteerd. Wij moeten maar niet vergeten dat Hij dezelfde is en blijft die de zee en' de wind bestraft. Ik heb alle eerbied voor onze Overheid maar dan moet het zijn naar Zijn Woord en Getuigenis maar niet in strijd zijn met dat Woord zoals Art. 36 verder zegt. Als de mens zon digt tegen God en zijn Woord, is hij een vijand van Hem geworden. Dat zijn wij van nature allemaal, dat hebben wij meegekregen als erfzonde. Minister Pronk die zijn eigen Wet heeft over schreden zal daar misschien wel voor gestraft worden'. Wat een voorbeeld voor ons onderdanen. Ik hoop verder dat Hij voor ons de Heere Jezus, een God van nabij en niet van verre zal zijn en dat Hij ons wil schenken wat wij allen niet missen kunnen.voor tijd en eeuwigheid. Laten ■wij Hem voor dit alles alle eer geven, daar getuigt Psalm 72 11 van. W. Venneman Haven'weg 14 - Ouddorp STAD AAN 'T HARINGVLIET Wijziging ophalen huisvuil. Vanaf 1 april a.s. zal het huis- en bedrijfsvuil niet meer gedeeltelijk op woensdag, donderdag en vrijdag worden opge haald. Dit zal voortaan geschieden alleen op: vrijdagmorgen tussen 7.30 en 12.00 uur. Ieder wordt vriendelijk verzocht om het vuil niet daags te voren, maar wel tijdig op de openbare weg te plaatsen. Voor hetj aangekocT granulaal ON be: Istdijk 55 tel. (01870 ook op de 20"/o op huishoudJ 20''/o op I OVERC Kaai 2 De bananenplant in de bloemenkas van de fa. van Ees^teren heeft het al ver gebracht. Ze torst al enkele naaan- den lang een f&rse tros bananen die, helaas, maar liiet geel willen worden... Voor de Gebrs. van Eesteren is dat een teleurstelling omdat ze het publiek graag het hele gijoei-proces wülen la ten zien, maar er gloort nieuwe hoop. leman'd met kennis van zaken heeft dezer dagen beweerd dat de vruchten' alleen maar behoefte hebben aan zon en dat ze, in juni, best rijp zullen zijn. Dat tijdstip wordt met de nodige sti ning afgewacht. De plant een dwl banaan is een tweejarige plant f het ene jaar bloeit en het andere ;L vruchtdraagt, om daarna gekapt te ïI den. De plant heeft veel water bruikt; dat kan gemakkelijk omdat: afwatering van de kas naar de Si^ werd geleid. Ze staat er dan ook j maal bij met imposante bladeren. 1 Alleen de komst van de zon kan J worden' ontbeerd. |e spreekuren Tjebbes wd aden: 's maanil Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje wordt het laat ste raadsel van de maand maart ge plaatst. Jullie begrijpen, dat het dan weer inzenden is. De laatste tijd komen er nogal wat nieuwelingen bij, en voor deze kinde ren wil ik nog even zeggen, dat nu de gelegenheid er is om al de oplossingen van maart tegelijk in te zenden. Na tuurlijk met duidelijk adres en met vermelding van jullie leeftijd. Op de enveloppe moet ook het adres en de leeftijd gezet worden, en de brieven worden verzonden' aan „Oom Ko, Ei- landennieuws, Middelharnis." Nu het nieuwe raadsel: MAART-RAADSEL 4 1. XXXXXXXXXX 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. De Christelijke Kerk herdenkt met Pasen devan de Heere Jezus. 2. Verheug u niet, gij gans(Jes. 14). 3. Boek van koning Salomo. 4. Werd op het gebed van Petrus opgewekt. 5. Vijand van Israël in de woestijn. 6. Vader van Abram. 7. Reine vogel onder Israël. 8. Opperofficier van David, 2 Sam. 20. 9. Ik zal bezoeking doen over de me nigte van en over Farao en over Egypte, Jer. 46. 10. Letter. Op de kruisjeslijn van hoven naar beneden komt het gevraagde woord uit nummer 1. BRIEFWISSELING Jan Duim, Ooltgensplaat. Ik kan be grijpen dat je met veel moeite het raad sel opgesteld hebt. Maar het is wel jammer voor je, dat er pas zo een raadsel geplaatst is. Het is wel toeval lig dat we juist dat moeilijke woord in een vorig raadsel hebben gehad. Het spreekt vanzelf dat ik nu zo'n raadsel weer niet een plaatsje geef. Ik heb wel gemerkt dat je graag raadselt. Nou, dan zal je 'het nieuwe raadsel wel spoedig opgelost hebben. Simone Voortman, Ouddorp. Als je dit leest, zijn er weer haast twee we ken om na je verjaardag. Toch wil ik je nog hartelijk feliciteren. Op zaterdag jarig zijn is altijd wel fijn; dan moet je niet naar school en dan heb je een hele dag tot je beschikking. Is het erg druk geweest? Zo heel druk mocht het niet worden, want het is op die dag al druk genoeg in de winkel. Maar dan komen er later nog maar een paar. Lenie Keizer, Melissant. Vliegen de tollen in Melissant nog tegen je benen als je niet oppast? Wie is eigenlijk de eerste idie met zo'n tol begint? Dat is moeilijk uit te zoeken, maar als er één schaap over de dam is, dan volgen er meer. Het is nog enkele dagen, maar toch feliciteer ik je maar alvast met je verjaardag. Ik hoop dat er vele ge zonde jaren mogen volgen. Ik hoop ook dat je krijgen zal wat je ze graag zou willen hebben. Daar hoop ik nog wel van te horen. Peter van Rossum, Melissant. Wat je vertelde is nog nooit gebeurd: aardap pels rooien in maart! Aardappels poten in maart, dat is heel gewoon, maar aardappels rooien' in die maand, dat zal je zelden meemaken. Nu kan het ge beuren in dit jaar, dat er twee keren aardappels gerooid zullen worden. Het was wel leuk om die negerinnetjes eens te ontmoeten. Betsie Keizer, Melissant. De krokus vakantie was 'heel kort, maar nu staat een langere'vakantie voor de deur. Daar zal je wel blij mee zijn. Waar gaan vijf en zes op de fiets heen, en wan neer? Kees hoopt de schoolreis heel ver te zoeken! Ik ben er in mijn leven nog nooit geweest. Het kleine tekeningetje onder aan je brief heb ik gezien. Betekende het „Twee emmertjes water halen"? Elly Voortman, Ouddorp. Ik zal aan je vriendelijk verzoek dan maar vol doen. Hier is het versje om uit te knip pen: VOOR ELLY- 't Is een uitgeknipt gedichtje voor jou in je albumboek. En ik zie 't aan je gezichtje, dat je 't leuk vindt ,^dat bezoek: Zonder 't albumblad te raken, kom ik er nu in te staan. 'k Moest eerst wel een' versje maken, maar de rest is goed gegaan. Elly, wil je ouders eren, en zoek vroeg de Heer der heren! Maart 1975 Oom Ko. Giljam van Rossum, Melissant. Het is altijd heel mooi als er jonge konijnen zijn. Wat zorgt de moeder goed voor haar jongen'! Hoeveel waren er in dat nest? Met die stier liep het heel treurig af. Zou het door gulzigheid gekomen zijn? Het is heel erg als een beest op zo'n manier moet sterven, en'-voor jul lie is het een schadepost. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Je raad sel kreeg al vroeg een plaatsje in de krant, hè? Dat komt omdat het aan de tijd was aangepast natuurlijk. Hebben jullie de mavo-school nog bezocht? En hoe vonden jullie het? Nog hartelijk ge feliciteerd met opa; gelukkig dat hij nog aardig gezoTid is. We zullen hopen dat zijn leven nog verlengd mag worden. Buurvrouw was dus de bestelster van de mooie prijs! Christiaan Keizer, Melissant. Het is weer een brief met veel wederwaardig heden. Met de biggetjes ging het niet zo voorspoedig. Ik ben benieuwd of die twee nu nog in leven zijn. Het gaat altijd niet voor de wind; soms kan het echt tegen lopen. Hebben jullie nog zaken gedaan in Zeeland met je oom? De visserij op de eerste van de maand leverde niet veel op, maar het was toch nog beter dan helemaal niets. Anne van Rossum, Melissant. Je kan begrijpen dat Ruth niet zo verlegen meer is als Maria, want deze kwanv voor de eerste keer in Holland. Je broer heeft ook al over die stier ge schreven. Het is ook geen kleinigheid Het laatste stuk van je brief gaat over de totale veestapel. Nou, dat is de moeite wel waard! Wat is er veel werk aan om al die dieren te geven wat ze toekomen! Jan Kastelein, Zeist. Als je er 'twee meesters op één dag jarig zijn, is het dubbel feest. Dat hebben' julUe wel ondervonden. De meester zal nu heel wat te lezen en te snuffelen hebben in die boeken met oude kerken! Ik ben benieuwd hoe het uitgevallen is met het verkeersexamen. Ik hoop van goed. Was je niet bang toen je'voor het eerst van de duikplank moest? Gerard van Rossum, Melissont. Ik begrijp goed dat het zwaar werk is om de stal te voeren. Jij en GUjam raken dat zachtjesaan wel gewend. Ik snap ook dat het voeren van de kalfjes he lemaal niet meevalt. Maar jullie moes ten wel helpen, want op het land was het druk met aardappel-rooien. Van Giljam zat er nog een proefwerkblaadje van wiskunde tussen de brieven. Dat heb ik vergeten te schrijven bij het antwoord op Giljams brief. Het was een goed proefwerk: het cijfer was l'-h. Corrie Kastelein, '■^eist. Ik durf haast niet te vragen hoe het gaat met oma. Toen je schreef ging het steeds aditer- uit, en toen was het begin februari. Wat kan er in een paar maanden niet gebeuren! Het kan. er kritiek vóór- staan, en dan kan er plotseling een wen ding ten goede komen. Maar het kan ook zijn, dat er geen middelen meer mogen helpen. Ik hoop dat je geslaagd bent voor het verkeer. Marjo van Loon, Nieuwe Tonge. Het is wel leuk om met z'n zevenen op de fiets naar Menheerse te rijden'. Niet roekeloos rijden natuurlijk, want er ge beuren al ongelukken genoeg. De ver trektijden uit jullie dorp zijn wel on geregeld. Vriendelijk bedankt voor het raadsel, en ook voor de mooie pasfoto! Allemaal. Nog enkele brieven moes ten .blijven' liggen tot de volgende week. Denkt er aan, dat het nu inzenden is. Niet uitstellen, want van uitstel komt afstel. Maakt dat de brieven vóór volgende week gepost zijn, zodat er niemand achteraan komt, Met vriendelijke groeten, jullie Oom Ko. Uitslagen daiTivereniging „Denk en Zet" maandag 24 maart 1975 Afd. I: B. Vis KI. Vis 1—1 W. van Dongen C. Polder 11 Afd. IL J. van Hoorn C. Zoon 2O L. V. d. Stad A. Knape 1—1 A. V. 'd. Sluijs J. van Es 11 J. V. d. Ouden G. Kn,öps 0—2 A. Krijgsman F. Noordijk 11 A. Jongejan I. Koese 11 's Gravenpolder Denk en Zet I en II 12—8 Afd. IV: S. Vis A. V. d. Valk 0—2 L. van Erkel W. Vroegindeweij O2 M. Breeman H. Schellevis 0—2 J. Witvliet G. Koese 0—2 In afd. I prolongeerde KI. Vis de kampioenstitel van het vorig seizoen door zijn voorlaatste partij remise te spelen. J. Smalheer werd 2e. H. Groe nendijk 3e. In afd. III werd J. Polder kampioen en behaalde tevens de wisselbeker, be schikbaar voor de speler die de meeste punten haalt. In deze afd. werden de heren G. Noteboom en N. Quispel resp. 2e en 3e. In afd. IV werd W. Vroegindeweij kampioen. A. v. d. Valk legde beslag op de 2e plaats. SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" uitslagen van 24 maart 1975 Groep 1 W. Markwat J. Boeter afgebr. C. Vis C. Littel 0—1 Groep 2 J. Albrechts J. Smallengane O1 N. V. Bracht J. Noordijk afgebr. J. Non D, Hoogzand afgebr. J. Rozema P. Lesuis O1 Groep 3 H. K. Smit A. Grootenhoer 1—0 D. Tieleman D. Spahr-v. d. Hoek 0—1 A. Visser A. Verhage 1O Ladder P. Burghoorn C. v. d. Groef 0—1 C. Groenendijk J. Kruik O1 A. Roon M. V. d. Waal 1—0 A. de Vos M. Verolme afgebr. STAVENISSE Brand in keuken. Omstreeks kwart voor zes ontstond er maandag brand in de keuken van de fam. Oostdijk in de Burg. Sluijmersstraat waarbij voor on geveer 2.000,schade werd aange richt. De brand ontstond door overver hitting van een pan waar de vlam in sloeg. De brandweer was spoedig ter plaatse doch hoefde niet meer in te grij pen, de bewoners hadden kans gezien zelf het vuur te blussen maar konden niet verhinderen, dat onder meer een koelkast en enig keukengerei verloren ging. Wij kunnen om het kruis niet ha:] ViTant Christus is de Weg alleen. En buiten Hem is er geen pad dat heenvoert naar de eeuw'ge sta;. Dan wordt het donker voor orize oz-j want God kan zondaars niet gedoge; Alleen zij mogen binnengaan voor wiè de schulden zijn voldaan. Wie biddend knielt bij Christus k--.^ hij vind de weg naar 't Vaderhuis. Wij kunnen om het kruis niet heer. want Christus is de Weg alleen, Lane: bmpleet met] landremmen peze rijwielei] foor uitvoer lontainer in roor de door Verkooil en de de voor! De maand februari is gunstig geweeJl voor de middelengroei bij de Rabobaii]i-| organisatie. In deze maand namen 'de middel waarin de spaargelden mede zijn l grepen toe met 329 miljoen', lii geen meer is dan in februari 1974, toer| de middelenaanwas 284 miljoen i liep. In de eerste twee maanden van jaar stegen de middelen met 490 ffli'i joen, te vergelijken met 396 miljoe»! in de overeenkomstige maanden t^'I 1974. I De spaargelden' namen in 'februari Wl met 70 miljoen; de stortingen belie- pen 800 miljoen en de terugbet gen 730 miljoen. In februari 1974 wai| nog sprake van een ontsparing vanJI 79 miljoen. I De totale aan de Rabobankorganisatu I toevertrouwde gelden bedroegen ultiB»| februari 1975 31,5 miljard. West-Duitsland België Engeland Ierland Frankrijk Finland Zweden Denemarken Liixemburg Oostenrijk Zwitserland West-Indië Midden-Afrika U.S.A. Midden-Amerika Cyprus Gibraltar Israël Portugal Totaal 14.020 ton 2.226 ton 936 ton 17 ton 3.831 ton 3 ton 33 ton 117 ton 3 ton 5 ton 22 ton 787 ton 1.749 ton 44 ton 3 ton 25 ton 12 ton 900 ton 45 ton 24.778 ton ,1^ Maar dan he door SOMMEI iNBETWISl J's Maandags Ie Ideale stof 2^ |Uw vloerbedq tapijte |aagt vriibiy\ f gen of demoii vert.: C. B/ >ranje Nassaj Amemu TeL (01182

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6