IE LES VAN IMSTERDAM ruider^ Rabobank Middelharnis heropent uitgebreid en gemoderniseerd hoofdkantoor r Levis h. j. struijk Nieuwe pomp in gemaal polderdeel Hericingen fe jaargang Vrijdag 28 maart 1975 No. 4375 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond 3 I I n Perzische kleedjes in vele maten. Reeds vanaf 19,50 Sommelsdijk Ds. A. V. d. Beek vertrekt naar Genemuiden 17-jarige scliolier na val op wegdek overleden VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad lUiddelliarnis Soos 140 verzamelt spullen voor rommelmarkt Weer aangepaste kerkdienst voor geestelijk gehandicapten JAC. KRAIVIER V.. Volgende week één krant OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" tel. 01870 - 2075 Medische diensten I HET IS VOLOP LENTE I IN ONZE VERKOOPHAL. 1 Uw kinderen zien de kuikentjes uit het ei komen en I voor U is er een keur van AUTOMOBIELEN. I Bovendien zaterdag en maandag GRATIS EIEREN aan de pomp. I GARAGE KNöPS I DE RONDE BOOM - MIDDELHARNIS Keur op dijkleger ter vaststelling aart J POSTBOX 8 - IkUDDELHAKNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6.55 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarieï. -inkels, en van blaad- tje een anden den aan: eid- •de 12 .Eindelijk was het dan zover. Het niet uitblijvert. Nog maar nauwe- Iks waren de eerste auto's met ge- tapende politieeenheden gesignaleerd de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam vam in opstand. Het verzet tegen een democratische wijze tot stand igeko- len besluit laaide in alle felheid op. ^n feliieid die uiteindelijk een politie- facht van 650 man op de been bracht het verzet tegen het slopen van en- jële panden in de Amsterdamse binnen bad te breken. [Na een dag van onrust en rellen ieerde de rust in Amsterdam terug, ien dag waarin het geweld de straat 'eheerste. Radio, Televisie en pers jierpen zich op het Amsterdamse ge- ieuren en schilderden in sprekende [leuren het verzet van een deel van de levolking tegen' een in hun ogen on- 'chtvaardig besluit. Amsterdam heeft meer van die dagen kend. Toen in februari 1941 de laars in de duitse bezetter voelbaar werd, •as het de Amsterdammer die tegen Ie duitse furie in verzet ging. Het ver oer werd lam gelegd, de straten ge- arricadeerd en slechts een hardhandig igrijpen van de zo gehate „Grüne Po- zei" zou aan de staking daadwerke- jk een einde maken. Na de oorlog ierde als erkenning voor die houding, et Amsterdamse wapen -de woonden: Heldhaftig, Vastberaden, Barmhar- Maar ook in het jongste verleden liet jnsterdam merken; dat zij er een ge- ieel eigen houding op na houdt. Toen 11966 de Provo-rellen Amsterdam ver ontreinigden en het Maagderihuis door ïe Provo's bezet en uitgeroepen werd t de zetel van de volksvergadering am de toenmalige burgemeester mr. van Hall tot de uitspraak: „Amster- m, dat is een lastige stad!", alsof dat Hes was. Dat was het toen niet, maar ook nu iet. Want op de achtergrond van het «rzet staat een levenshouding, die zijn 'ortels vindt in het grijze verleden', 'anuit de geschiedenis is bekend hoe de Gouden Eeuw het de remon- ;ranten waren die het leven van de [ereformeerden in Amsterdam zuur .aakten. Amsterdam, dat ook telkens liet politieke leven van de toermia- ige republiek dwars lag en zijn eigen lolitieke doeleinden nastreefde. Nooit heeft de Gereformeerde religie Amsterdam zoveel kracht gehad, dat t openbare leven daardoor gestempeld 'erd. Altijd weer opnieuw bleken ta nte krachten van de revolutie aan wezig. Ook op kerkelijk terrein kwam yien tot daden die Amsterdam in op- jpraak brachten. De liberale houding gevoed door het internationale handelskarakter van Am- iterdam geeft haar inwoners een gevoel 'an onafhankelijkheid en laat zich door ideren niets gezeggen. Kenmerkend dat beeld is de opvatting die de Am- terdammer heeft over degenen', die liten Amsterdam wonen. In die op- fatting is er in ons land slechts één tad, dat is Amsterdam en de rest van federland is de „provincie". Waarin tot uitdrukking brengt een gevoel .superioriteit, dat zijn weerga slechts 'indt in de trots >die Rotterdam ken- lerkt als de 'havenstad van Nederland m Europa. Arasierdam is een „rode stad". Sa- nenwerking tussen progressieven erï pomrnunisten be'heerst het beleid. Een Bameuwerking die Amsterdam (als mis- pchien v/el de enige stad ter wereld) oe „eer" gaf een Provo-wethouder als bestuuröer te hebben. Die het, maar dat aerziide, in de ogen van velen goed "eed De gevolgen van die politieke samen'- 'erki-'g zijn niet uitgebleven. Verlamd loor partijpolitieke twisten wordt steeds luideliiker dat een beleid ontbreekt met 'J|8ls jeyolg een achteruitgang van die ^tad. in tegenstelling tot de rest van Nederland groeit Amsterdam al jaren (iiiet meer in bevolkingstal. Nijverheid jfin industrie proberen de stad te ont- 'Vluchten. Telkens weer opnieuw komt ™t jiadsbestuur dn opspraak door be- ^sluit-on die ruimte geven aan de revo lutionaire krachten' in de samenleving. lËen duidelijk bewijs daarvan is de si- IJuatie rond de Nieuwmarkt. Het ont- 'reken van gezag maakte het mogelijk 3t in deze buurt een eigen ordedienst 'nctoneerde, tot zelfs een eigen om roep toe. De actiecomité's voerden het hoogste foord en tot in het oneindige strekten 'ich in de afgelopen maanden de dis- «uss.os uit over de omstreden aanleg B^an de Metro. Geert raadsvergadering .™ri plaats vinden zonder extra politie- 'bewnking, terwijl ondertussen een Srora jongeren midden in de binnen- staCT een stal met geiten op na hield. ^i o als ze dat noemden „een altema- t'^v: ;um" waarin het milieu met zach te nand gekoesterd werd. Dia groepen gingen in verzet en de Kst van Nederland ziet ontnuchterd w, Wanneer dat het gevolg is van een' *>ci,-3ji,5tisohe samenleving onder een foo;; bestuur, dan weet heel Nederland flat daarin geweld zal heersen. Dat is de les die we deze week heb- geleerd. ON IN G m m CHT\H$L3 OOSTDIJK 53-61 SOMMELSDIJK: Ds. A. V. d. Beek heeft het op hem uitgebrachte beroep door de Hervorm de Gemeente van Genemuiden aange nomen. Ds. gaat daar de 2e predikants- plaats bezetten, die een jaar geleden werd gesticht. Ds. v. d. Beek is sinds nov. 1970 predikant van Sommelsdijks Hervormde Gemeente. Het tijdstip van vertrek is nog niet vastgesteld, maar dat zal wellicht eind juni of begin juli zijn. Na het vertrek van ds. v. d. Beek zullen er 6 Herv. Gemeenten op Goeree- Overflakkee vacant zijn; t.w. Sommels- dijk. Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat, Langstraat, Herkingen en Stellendam. Het is zeer te wensen dat het beroe- pingswerk spoedig vrucht zal dragen. ACHTHUIZEN Gistermorgen even na 8 uur is de jongeman Job Mijs uit Achthuizen, pas enkele weken 17 jaar en scholier op het Atheneum te Middelhamis, bij Stad aan 't Haringvliet om het leven gekomen. De jongeman kwam, komend uit de richting Den Bommel, op de driesprong Molendijk - O.L. Vrouwepoldersedijk de R.T.M.-bus tegen, die vanuit richting Middelharnis linksaf richting Stad wil de gaan; bestuurder was dhr. St. Broos- hooft uit Sommelsdijk. Het slachtoffer remde voor de hem kruisende bus en kwam te vallen. Hij lijkt echter de bus niet geraakt te hebben, er zijn althans geen beschadigingen aan de bus gevon den en is kennelijk aan een bij de val opgelopen schedelbasisfractuur overle den. Hij droeg overigens wel een val helm. Het slachtoffer overleed ter plaat se; hij zal morgen, zaterdag, worden begraven. Hij is een zoon van de fam. J. Mijs-Monster, wonend op boerderij „Blijde komst", Galatheesedijk 2 te Achthuizen. MIDDELHARNIS A.s. zaterdag, 29 maart gaan leden' van SOOS 140 Middelhamis in voor het ophalen van spullen voor een Rom melmarkt welke zij op 30 april gaan houden. De opbrengst van deze rommelmarkt wordt besteed voor de opbouw van de Kinderboerderij Hernesseroord. SOOS 140 doet daarom ook een beroep op de inwoners van Middelhamis, rommel welke zij niet meer gebruiken zoals: potten, meubels, gereedschappen, keukenmaterialen, etc. etc, alvast klaar te zeten. Mocht er zaterdag niemand bij u langs zijn geweest dan kunt u voor 'de aanbieding van uw spullen terecht op het Diekhuus, Zandpad 140, ook kunt u bellen nummer 2400, dan wordt ge zorgd dat het opgehaald wordt. Zaterdag 5 april zal SOOS 140 Som melsdijk intrekken voor het ophalen van spullen. Woensdag 9 april vindt de officiële heropening plaats van het uitgebreide en gemoderniseerde Ixoofdkantoor van de Coöp. Raiffeisen-Boerenleenbanlc Middelhamis, aan de Langeweg 54. Al vorens de openingsceremonie zal worden verricht door burgemeester Joh. van Es, wordt voor genodigden in het vereni gingsgebouw van de R.K. kerlc, gele gen naast het bankgebouw, een bijeen komst belegd die om 14.00 uur begint. „Open Huis". Om echter een ieder in de gelegen heid te stellen een kijkje te nemen in het fraaie bankgebouw wordt op 9 en 10 april 's avonds van 19.00 - 22.00 uur een „Open Huis" gehouden. Alle bezoekers van het „Open Huis" dingen mee naar een leuke prijs. Sterke groei. De sterke groei, die de bankwereld de laatste jaren kenmerkt, is ook aan de Rabobank Middelhamis niet onopge merkt voorbijgegaan. De bank, die in 1901 werd opgericht, opereert behalve in Middelhamis ook in Herkingen en Melissant. Tevens worden regelmatig zittingen gehouden in „De Beurs" te Sommelsdijk, in rusthuis „De Goede Ree" eveneens te Sommelsdijk en in „Hernesseroord" te Middelhamis. Welk een verheugende en tevens spectaculaire ontwikkeling de bank in de afgelopen jaren heeft ondergaan, blijkt onder meer duidelijk uit de cij fers over het balanstotaal en het spaar tegoed. Bedroegen deze cijfers eind 1964 respectievelijk 9 en 6 miljoen, tien jaar later op 31 december 1974, waren zij gestegen tot niet minder dan 56 en 39,7 miljoen! Niet alleen de balans- en spaarcijfers groeiden van jaar tot jaar, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uit gebreid. Dit had weer tot gevolg, dat tevens de werkzaamheden enorm toe namen. Om de cliënten toch de meest optimale service te kunnen verlenen, werd het personeelsbestand in tien jaar tij ds van 4 op 32 gebracht. Verbouwing. De voor de bank verheugende ont wikkeling bracht echter op den duur met zich mee, dat de accomodatie on voldoende was. Niet alleen ontstond er een gebrek aan werkruimte voor het personeel, ook de ontvangsthal was te klein. Vandaar dat in augustus 1973 werd besloten tot uitbreiding en moder nisering van het kantoor over te gaan, waarmee in april 1974 werd begonnen. Voor het ontwerp van de verbouwing zorgde A. Gestel uit Middelharnis. Ter wijl het aannemingsbedrijf C. Boeter en Zn. te Middelhamis als hoofdaannemer optrad, werkten verder mede de firma's Korporaal, Huibrechtse, Van Dongen, De Jong, Van Zielst, Wijnhof en Camp- fens. De bank van binnen en van buiten. Het resultaat is een modem en prak tisch ingericht kantoor, dat geheel aan de eisen voldoet, die aan een heden daagse bank mogen worden gesteld. Bij de ingang is een hellingbaan aange bracht, waardoor gehandicapten of moeders met een kinderwagen zonder moeite de bank kunnen binnengaan. Tevens is de ingang van het bankge bouw voorzien van automatisch wer kende deuren. In de vergrote hal treft men een open balie en een speciale reis boek waar tevens de receptioniste ge zeten is. Ten behoeve van de veiligheid van het personeel en de toevertrouwde geldmiddelen is een kogelvrije kasbox geïnstalleerd. Speciale akties. Ter gelegenheid van de heropening van het hoofdkantoor, waarvan de heer H. R. de Kreij (sinds 1 mei 1966 in dienst) directeur is, worden enkele spe ciale akties voor jong en oud georgani seerd. Kijkt u daarom uit naar onze ak- tiekrant die één dezer dagen huis aan huis verspreid zal worden. Zondag 6 april a.s. zal er weer een aangepaste kerkdienst voor de geestelijk gehandicapten van het eiland Goeree- Overflakkee worden gehouden. Deze tweede aangepaste dienst zal worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland en begint om kwart voor drie. De voorganger in deze dienst is Ds. Koorevaar, Ned. Herv. predikant te Rot terdam. De interkerkelijke commissie van voorbereiding nodigt alle belang stellenden uit deze dienst bij te wonen. Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 I.v.m. Pasen zal ons blad EUan- den-nieuws volgende week maar éénmaal kunnen verschijnen, t.w. op vrydag 4 april a.s. Redactie. KONINKtUK GOBOOnaUM» ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis Van zaterdag 29 maart tot maandag 31 maart ARTSEN Middelhamis - Sommelsdqk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Wieringa, tel. 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot dinsdagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, Nieuwe Tonge, telef. 01875 - 301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter P. J. H. Kramers, Ooltgensplaat, tel. 01873 - 201. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstyden: Op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.00 - 18.00 uur, op zater dagen van 10.00 - 12.00 uur. Apotheker: J. Slager, telef. (01870) 3997. Assistentes: Hetty Tanis, Weststraat 12. Ouddorp, telef. (01878) 1346 en Lees Mastenbroek, Prmsesselaan 15, Som melsdijk, telef. (01870) 3093. Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Ovenbeeke, tel. 1457 (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dokter Minderhoud, tel. 2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Kastelein, tel. 01879- 1267. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maan dagmorgen 8 uur 'heeft dienst Zr. Stolk, tel. 01877-1770, b.g.g. 1767. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. Me lissant, tel. 01875 - 390, b.g.g. 01876 - 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Aan de Verenigde Vergadering van 'het Waterschap Flakkee, zal in de dins dag 29 april te houden openbare bij eenkomst, een' crediet van 55.000,— worden gevraagd voor de plaatsing van een nieuwe pomp met electromotor in het gemaal van 'het polderdeel Her kingen. De oude pomp, geplaatst in 1941 bij 'de stichting van het gemaal, blijkt te zijn versleten. De aanvankelijke capa citeit blijkt meer dan gehalveerd te zijn. De capaciteit van de nieuwe pomp, tot de aanschaf waarvan zal worden voorge steld, bedraagt 55 m'* per minuut, w:at voor het polderdeel Dirksland, 665 ha. 'groot, voldoende wordt geacht. Keur op het dijkleger De Verenigde Vergadering zal ook voorgesteld worden de „Keur op het dijkleger" vast te stellen; ambtelijker gezegd: „de Keur, regelende de samen stelling van het dijkleger, de aard en de duur van zijn ^dien'sten, de vorde ring van verstrekkingen en wat daar toe verder betrekking heeft". Artikel 1 bepaalt dat „tot bewa king en verdediging van waterkeringen bij dreigend gevaar of tot hulp in ge val van doorbraak een dijkleger wordt samengesteld en kan worden gevorderd, dat last- en trekdieren, voer- en vaar tuigen, materialen en gereedschappen; worden verstrekt, overeenkomstig art. 159 van het Alg. Polderreglement. De samenstelling van het 'dijkleger vindt plaats door aanwijzing van dijk- leger-plichtigen, door 'het college van dijkgraaf- en raden. Een van de artikelen zegt dat tijdens het verrichten van persoonlijke diensten geen alcoholhoudende drank mag wor den gebruikt, tenzij dat door- of van wege het coUege van Dijkgraaf- en raden wordt verstrekt. Ingevolge art. 5 is ook vordering mo gelijk. Het artikel zegt: Alle eigenaren en gebruikers van last en trekdieren, voer- en vaartuigen, ma terialen en gereedschappen', zijn ver plicht, op eerste aanwijzing van het col lege van dijkgraaf en heemraden zorg te dragen, dat deze dieren, voer- of vaartuigen, materialen en gereedschap pen, met het daartoe behorende, des kundig bedienend personeel, onmiddel lijk op de in de aanwijzing genoemde tijd en plaats in bruikbare staat aan wezig zijn. OOS'TFLAKKEE Vijftig en vijf en vijftig jaar getrouwd Op woensdag 2 april a.s. is het echt paar Marius L. Andriesse en Leent je H. Osseweijer, Emmastraat 6 te Oude Tonge 50 jaar getrouwd. Eveneens' op woensdag 2 april is het echtpaar Nicolaas Gebraad en Mina Berkhof, Nassaustraat 7 te Den Bom mel 55 jaar getrouwd. Beide echtparen ook onze hartelijke gelukwensen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1