Geslaagde ouderavond Groen van Prinstererschool Jeugd richt nog te veel vernielingen aan Rabobank „Stad aan 't Haringvliet lieropent uitgebreid en gemoderniseerd icantoor Wat blu Nieuvirs i Volleybal uit (de kerken Grljsoordse scliets: MIDDELHARNIS Ledenvergadering De Motte Internationale erkenning voor Citroen CX RAAD MIDDELHARNIS: Ouddorp Plaatselijk nieuws Bladz. 2 «EILANDEN-NIEUWS^ Dinsdag 18 maart i In de aula van de Chr. Mavo, die tot de laatste plaats bezet was, hield de Groen van Prinstererschool zijn jaar- lykse ouderavond. Behalve een bedrage van de verschillende klassen, vermeld de het programma een referaat van de oud-directeur van de Driestar te Gouda, dhr. P. Kuyt over het onderwerp: De Christelijke School in deze tyd. Het slot woord werd gesproken door Ds. Th. van Stuijvenberg. De voorzitter, dhr. H. R. de Krey, sprak in zijn openingswoord over het grote goed, dat ons in de Chr. School door God is toebetrouwd. Zij neemt in het leven van het gehele gezin een be langrijke plaats in. Daarom is het nut tig ons nog eens te bezinnen op de vraag wat de Chr. school in deze tijd voor ons te betekenen heeft. Dhr. Kuyt, inhakend op de zang en declamatie van de leerlingen uit de la gere klassen, begon zijn betoog met er op te wijzen, dat de school veel beteke nen kan, ten gunste of ten ongunste. Zij is een samenlevingsverband met een eigen werkterrein en een eigen taak. Ze staat in dienst van de kerk, de staat en vooral van het gezin. Er zijn 3 kenmerken, die het wezen van de school bepalen: a. Er moet tussen de leerlingen onder ling een heel bij zondere/band zijn, die tot uitdrukking komt in het aan vaarden van elkaar, het helpen van elkaar, het, samen oplossen van moeilijkheden, overeenkomstig de normen, die God ons gaf. b. Er moet een juiste verhouding zijn tussen onderwijzers en leerlingen. Hieraan dienen de ouders hun volle medewerking te geven; niet mee te werken aan de gezagsondermijning, die we op allerlei terreinen aantref fen. c. Het personeel dient als één team sa men te werken en er behoort een goede harmonie tussen personeel en bestuur te bestaan. Aan deze kenmerken wordt vandaag aan de dag op alle mogelijke manieren gewrikt. Er zijn krachten aan het werk, die van de school een bouwvallig huis willen maken. Men dreigt de aandacht voor het individu te verliezen. Het kind moet gevormd worden tot een waardig lid van onze (socialistische, marxisti sche) maatschappij, die ons als een soort heilstaat voorgetoverd' wordt. Het kind moet zich daarm vrij kunnen ont plooien, maar het kind is niet in staat zijn eigen normen te bepalen; zijn eigen weg te kiezen. Het krijgt dan lasten op gelegd, die het niet dragen kan. Het wil dat in wezen ook niet. Minister Van Kemenade komt rriet dezelfde ideeën, die tijdens de Franse revolutie opgeld deden. Toen nog stuur de God Napoleon „de gesel Gods" om aan de totale chaos een halt toe te roe pen. Het is ook een leugen, dat de mens geboren wordt als een ongeschreven blad papier en bedorven wordt in het milieu, waarin het terecht komt (aldus Rousseau). De mens leeft van nature uit het beginsel van de haat. Alleen het Woord en de Geest kunnen daar veran dering in brengen. We hebben de van God ontvangen gaven die bij ieder mens verschillend zijn te besteden in Zijn dienst. Dat geldt voor allen, die bij het onderwijs betrokken zijn. En ieder heeft daarbij zijn eigen door God gegeven plaats en gezag. Tom daar niet aan, want dan worden de poten onder de stoel wegge zaagd en ontstaat er een vloed van anarchisme, zoals we die allerwege om ons heen zien. De Christelijke school heeft daarbij zijn eigen doelstelling: Het kind te on derwijzen en op te voeden overeenkom stig het Woord van God en de belijde nisgeschriften. Daar heeft de mens van daag aan de dag moeite mee. Maar laten we beseffen, dat het er niet om gaat, wat de mens gepresteerd heeft, want dat leidt van God af. Heel het onderwijs dient te staan in het licht van de Schrift. Dat kan alleen in een school, waar men voldoet aan de genoemde kenmer ken. De revolutiegeest gaat ook niet aan onze gezinnen, aan onze Chr. school voorbij. De machten van de antichrist grijpen ook naar onze kinderen. Dhr. Kuyt besloot zijn indringend betoog, waaruit een grote bewogenheid sprak met een appèl op de ouders: Heb uw school lief, waak erbij; sta open voor de gebreken van uw kind; stel U op achter de mensen, die Uw kinderen onderwijzen; laat het Bestuur, als gezagdrager Gods, het heft niet uit handen geven en buig gezamenlijk on der het Woord van God. Ik spreek uit ervaring, als ik zeg, dat de mensen van het onderwijs het nu veel moeilijker hebben dan vroeger. Vergeet ze niet in Uw gebed. Voor de pauze brachten de leerlingen van klas 4 nog een samenspraakje: De koningin en haar hofdames, ten gehore. Voordat dhr. Kuyt de gelegenheid kreeg om op schriftelijk gestelde vra gen in te gaan, gaven 26 leerlingen van klas 5 door middel van eigen gemaakte gedichtjes op elke letter van het alfa bet een indruk van het schoolleven. In de dooT de Minister verplicht ge stelde oudercommissies zag de heer Kuyt een vorm van gezagsondermij ning, die tot een chaos leiden kan. Hij riep de aanwezigen op zich niet te vermengen met degenen, die naar verandering staan (Spreuken 24), maar wordt veranderd door de vernieuwing uws gemoeds, opdat gij moogt weten, welke de goede welbehagelijke en vol maakte wil van God zij (Rom. 12) Nadat een leerling van klas 6, nu 30 jaar na de bevrijding, een gedicht van de gefusilleerde Ds. Ader van Nieuw- Beerta: „'t is niet om mij, maar 't gaat om jullie, kinderen" had gereciteerd, deed dhr. Edewaard, hc^ofd der school, enige mededelingen. Hij riep daarbij de ouders op, mede werking te verlenen bij het organiseren van de kinderspelen op Koninginnedag; hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat mej. J. Groot Nibbelink uit Oost-Sou burg in de bestaande vacature kon worden benoemd en deed een beroep op de ouders uit te zien naar onderdak voor deze nieuwe onderwijzeres. Verder hoopte hij, dat de ouders hun bijdrage zouden leveren aan de aktie ten bate van het gehandicapte kind van Her- nesseroord. Om een aandeel in de kin derboerderij voor deze kinderen te kunnen leveren, zullen de kinderen het boek: „De weg, die zij gingen", van dhr. C. van den Tol, gaan verkopen. In zijn slotwoord deed Ds. van Stuij venberg, een dringend beroep op de ouders de Bijbel in het gezin centraal te stellen. Het gezin is de voedingsbo dem van de samenleving. Hij waar schuwde tegen de invloeden van het materialisme. Spreekt met uw kinderen, als Ds., en maakt U zich er niet vanaf door te zég gen, dat U de gaven daartoe niet bezit. zal niet gevraagd worden: „Hoe hebt U met uw kinderen gesproken?" maar „hebt U wel over de dingen van Gods koninkrijk gesproken?" waarna hij deze avond met gebed sloot. Op de daarop volgende levensverga dering werden de heren H. Beversluis en D. van Spronsen bij acclamatie als bestuurslid herkozen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Genemuiden A. v. d. Beek te Sommelsdijk; Wezep J. Smit te Soest; Eist C. Klop te Lage Vuurse; Veenendaal L. Roetman te Ermelo; Nu- mansdorp K. Jansen te Hoogeveen. Aangenomen naar: Kootwijkerbroek F. Luitjes te Kinderdijk; Den Ham W. Balke te Bodegraven. Bedankt voor: Nijkerk J. Schuurman te Putten; Zwijndrecht G. Post te Ar- nemuiden; Veenendaal A. Vlietstra te Doomspijk; Wezep K. Schipper te Dordrecht; Zwartebroek A. v. d. Beek te Sommelsdijk; Akkerwoude L. West land te Meteren. Overleden: Op 52 jarige leeftijd over leed plotseling de eerw. heer J. Maris te Wierden. Sinds 1964 werkte hij als hulp prediker te Wezep. Hij was ook leraar godsdienstonderwijs te Vriezenveen aan de Chr. Huishoudschool aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te: Wieringerwerf, Kollum, Aalten, Leeuwarden en Veendam R. de Pee te Tzummarum; Diever B. Terpstra kand. aldaar; Maassluis J. v. Leeuwen te Den Haag; Oldebroek J. Knol te Westerlee; Koudum J. Sienoth, kand. aldaar. Aangenomen naar: Diever kand. B. Terpstra aldaar; Zwartsluis H. v. Til burg te Kloosteiiille; Groningen R. Mo- lemaker te Sittard; Oldebroek J. Knol te Westerlee; Koudum J. Sienoth kand. aldaar. Bedankt voor: 's-Gravenzande H. v. Tilburg te Kloostertille; Arum J. Vis ser te Reitsum. Overleden: Op 82 jarige leeftijd over leed Ds. J. Spoelstra em. pred. te Bui tenpost. Hij werd in 1929 predikant te Anna Jacobapolder en in 1947 te Gene muiden, waar hij tot zijn emeritaat in 1963 stond. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Wageningen M. Ooster- huis, kand. te Dokkum; Leiden C. v. d. Berg te Nieuw Leusefi; Groningen C. Smelik te Enschede; Schildwolde P. Groenenberg te Uithuizen. Aangenomen naar: Zaamslag H. Smit kand. te Kampen; Brunssum J. Feen- stra te Alphen aan de Rijn; Haarlem F. Bosma te Urk. Bedankt voor: Rouveen J. Slotman te Dalfsen; Rijnsburg W. Pouwelse te Ure terp; Aduard en 9 andere beroepen M. Smit kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Rotterdam-W P. v. Zon neveld te Leerdam; Pitt Meadows J. Kievit te Ermelo. Aangenomen naar: Nunspeet: J. H. Velema te Apeldoorn. Bedankt voor: Hilversum-O J. H. Ve lema te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Tricht en 's Gravenpol der A. Hofman te Scheveningen; Haar lem R. Bogaard te Leiden; Kruiningen W. Hage te Oosterland; Rotterdam-C A. Honkoop te Moercapelle. Bedankt voor: Veenendaal en Borssele A. Hoogerland te Krabbendijke; Zeist J. Verwey te H. I. Ambacht; Utrecht J. V. Haaren te Amersfoort; Melissant J. Karens te Opheusden. Rotterdam-Z: Na bevestiging door zijn broer Ds. A. Hofman te Schevenin gen met Zach. 4 6 deed Ds. H. Hofman, gekomen van Goudswaard, intrede met Jacobus 1 21. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor: Uddel F. Mallan te Vlaardingen. Op vrijdag 21 maart a.s. houdt de amateurarcheologenvereniging „DE MOTTE" haar ledenvergadering in de Doelen, St. Joris Doelstraat te Som melsdijk. Aanvang half 8. Na de pauze zal door dhr. P. van der Beemt, dokumentalist bij de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort, een lezing met dia's worden gehouden over het onderwerp: „Graven, maar ook bewa ren". Daarip zal hij spreken over op gravingen in de Alblasserwaard en verdere verwerking van het gevondene; de dokumentatie. Steen-ijzer-brons - romeinse tijd en middeleeuwen komen aan de orde. Het wordt zeker een nuttige en boei ende avond. Na de verkiezing van de Citroen CX tot „Auto van het Jaar" zijn aan deze auto nog de volgende prijzen toegekend: „Prix voiture de Salon" Door leden van de vereniging van Belgische Auto-journalisten; „Award Style Auto" Door een internationale jury van 106 auto-ontwerpers; „Prix de la Sécurité" Door 69 leden van de technische af deling van de vereniging van Franse Autojournalisten. Ook de wijze waarop de Citroen CX in Lapland werd gepresenteerd aan de internationale autopers werd be kroond. De vereniging van Belgische Auto journalisten kende de „Prix de l'accueil" toe aan de Public - Relations afdeling van Citroen Parijs. Al in ons nummer van j.l. vrijdag no teerden we dat Middelharnis' raad zich bar druk had gemaakt over een tweetal agendapunten, met als gevolg dat de rest van de agenda een vry vlotte af handeling te beurt viel. Een krediet van 40.500,werd ge- voteerd voor de aanleg van een par keerruimte, met speelplaats voor kin deren, bij het Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet. Dhr. T. Arensman ging, met de overige leden, accoord al had hij de kinderspeelplaats graag wat royaler gezien. Een aanvullend krediet van 5.000, werd gevoteerd voor de aanleg van een parkeerruimte voor nog eens 5 auto's (10 in totaal) bij „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. Schuine vloer. Wat terzijde vroeg dhr. P. Krijgsman informatie over de kwaliteit van de vloer in genoemd gebouw. „Als je ach terin de zaal staat en je moet voorin een spreekbeurt vervullen dan glij je zo naar vorenwas 's voorzitters dui delijke antwoord. De vloer ligt erg on gelijk maar het schijnt technisch moei lijk te zijn dat te verhelpen. Platte-daken-ergernis. Maar liefst 105.000,werd gevo teerd voor de reparatie van de platte daken van een aantal gemeente-gebou wen. Desondanks kon de voorz. de raad geen definitieve oplossing bieden en moet z.i. volstaan worden met de hoop dat het voortaan beter zal gaan. „Het blijft een bron van ergernis", was dan ook de conclusie van dhr. G. C. Joppe, waaraan dhr. J. Huijsen toe voegde voortaan wantrouwend te zullen staan tegenover architecten die platte daken propageren. Weinig moed had ook dhr. v. d. Ket terij; hij geloofde dat alleen de bouw van andere daken een oplossing zou bieden, maar spr. durfde nauwelijks te denken aan de financiële consequenties daarvan. Vernielingen. Dhr. W. Villerius (S.G.P.) schoot uit zijn slof over de vernielingen die de jeugd aanricht op het platte dak van de brandweerkazerne te Sommelsdijk. Het zijn steeds dezelfde jongelui" beweerde dhr. Villerius, en prompt werd hij uit genodigd de namen op een lijstje te zet ten. Zo mogelijk zal er door de politie worden verbaliseerd nu een prikkel- draadrand, draadglas en het wegslopen van de fietsenberging niet geholpen hebben. Het Finlandplein krijgt een recon structie-beurt, voor de uitvoering waar van de raad 8.700,beschikbaar stel de. Dhr. Huijsen kon daar besl mee in stemmen, maar wel vroeg hij de jeugd wat ruimte te laten omdat ze zich die, in hun vindingrijkheid, eigener bewe ging wel zullen verwerven. De gedachte de jeugd bezig te houden deed dhr. Jacobs veronderstellen dat het mogelijk moet zijn in Nieuwe Tonge en Stad dependances van het Diekcen- trum te stichten; „er zijn tenslotte min stens twee vaste krachten aan het Dj huus verbonden", opperde dhr. Jaco;,^ Burg. v. Es aclitte een en ander bj mogelijk, al wordt momenteel de stf}' tuur van het Diekhuus bestudeerd, padvindershuis is thans voor de jg beschikbaar gesteld en activiteiten kunnen daarin en vandaaruit worj uitgevoerd. Sportvelil 'Bij de ingekomen stukken bevond zich de mededeling dat G.S. hun i slissing hebben verdaagd op de door raad gedane grondaankoop in Nieuv; Tonge t.b.v. de aanleg daarop van voetbalvelden. Desgevraagd verklaarde de vooiï ter dat de P.P.D. bezwaren maakt 1 de opstallen in het open gebied van gemeente, terwijl de velden door eer, brede groenstrook omgeven zullen ws den. De voorz. zegde toe daarover i soonlijk met G.S. in contact te zuü treden. Prot. Chr. Kleuterschg Zonder één woord te zeggen g raad accoord met het voorstel een k; diet van 630.000,— beschikbaar te s' len voor de bouw en inrichting van nieuwe Prot. Chr. Kleuterschool in Sommelsdijk Zuid I te Sommelsdijk Paasverzüvering valcantiebont. Landbouw. Van vrijdag 21 maart tot met vrijdag 27 maart kunnen weer Ls; bouwbonnen worden ingeleverd tot bedrag van 300,bij D. v. d. Lin Julianaweg 22, Ouddorp. Verzilvering vakantiebonnen. de a.s. feestdagen kunnen 25 dagzejï. bouw- of schilderszegels ingeleverd wt den op vrijdag 21 maart 's avonds i 6.30 tot 8 uur bij J. L. Meijer, Hogejsi 63, Ouddorp Z.H. BouvmaMcers. U kunt uw vakant bonnen voor de a.s. feestdagen inlc- ren op donderdag 20 maart van 6 uur bij uw P.V. Joh. Hameetem Hogepad 41, Ouddorp Z.H. Donderdag 20 maart 1975 vindt de officiële heropening plaats van het uit gebreide en gemoderniseerde kantoor van de Coöp. Raiffeisenbank „Stad aan 't Haringvliet", de Rabobank aan de Molendijk 30 a. Alvorens burgemeester Joh. van Es de openingsceremonie zal verrichten, wordt voor genodigden in Verenigingsgebouw „Het Trefpunt", Oranjelaan 14 te Stad aan 't Haring vliet een bijeenkomst belegd, die om 14.00 uur begint. „Open Huis". Om echter een ieder in de gelegen heid te stellen eens een kijkje te nemen in het uitgebreide en gemoderniseerde bankgebouw wordt op zaterdag 22 maart a.s. 's middags van 14.00 tot 17.00 uur een „Open Huis" gehouden. Sterke groei. De sterke groei, die de bankwereld de laatste jaren kenmerkt, is ook aan de Rabobank „Stad aan 't Haringvliet" niet onopgemerkt voorbij gegaan. De ontwikkeling van de bank in de afgelo pen jaren blijkt onder meer uit de cijfers van het balanstotaal en het spaartegoed. Bedroegen deze cijfers eind 1964 respec tievelijk 3,9 en 3,3 miljoen, tien jaar later, op 31 december 1974 waren zij gestegen tot 9,1 en 6,3 miljoen! Ook .het dienstenpakket werd aan merkelijk uitgebreid. Verbouwing. De voor de bank verheugende ont wikkeling bracht echter op den duur met zich mee, dat de accomodatie on voldoende was. Door de sterke groei van het dienstenpakket en de hieraan verbonden service moesten de nodige voorzieningen getroffen worden. Vandaar dat in 1972 werd besloten tot uitbreiding en modernisering van het kantoor over te gaan, waarmee in mei 1974 werd begonnen. Voor het ontwerp van de verbouwing zorgde A. Koole uit Middelharnis. Ter wijl aannemingsbedrijf L. Roos te Stad aan 't Haringvliet als hoofdaannemer optrad, werkten verder mee de firma's J. Mackloet en Zn., Nipius en M. J. van Brussel. De bank van binnen en van buiten. Het resultaat is een modem en prak tisch ingericht kantoor, dat geheel aan de eisen voldoet, die aan een heden daagse bank mogen worden gesteld. Zo beschikt de vernieuwde bank over een ruime ontvangsthal, een beveiligde ba lie, safeloketten, volop parkeerrulmï voor het bankgebouw en een spreei kamer voor meer vertrouwelijke sprekken. Speciale akliü Ter gelegenheid van de heropenint van het kantoor worden, in de perio van 24 maart t.m. 4 april a.s., enkele a's ties georganiseerd. Zo is er een spaaraktie waarbij iede;, nieuwe spaarder bij een minimum r. leg van 10,een premie van 5,- ontvangt. Voor jong en oud is er tt fotopuzzelwedstrijd, waarbij aantreli- kelijke geldprijzen te winnen zijn. Ti- vens ontvangt iedere bezoeker die gi- bruik maakt van één van onze bank diensten een aardige attentie. Oolc ti kleuter aan de hand van vader of re» der krijgt bij een bezoek aan de bat' een presentje. Intermezzo-dames weer alleen op kop De erg spannende strijd in de promo tieklasse dames heeft een nieuwe wen ding genomen. Waren er tot zaterdag drie koplopers, sinds die dag gaan de Intermezzodames weer alleen op kop. Dit werd bereikt door een fraaie 3-1 zege bij Gerard de Lange, terwijl Te- naoo en Volley resp. één en twee pun ten verspetelden. Intermezzo speelde ondanks het ge mis van Dineke Bout en Nelly v. d. Doel een van de beste wedstrijden van dit seizoen. Alleen de 3e set ging door een' wat verslapte concentratie verlo ren, maar in de aanval, het blok en de opslag werden goede prestaties gele verd. De setstanden waren: 1511, 15 2, 12—15 en 15^6; De grootste concurrent Volley's '68 kon het thuis in Vlaardingen niet bol werken tegen het lastige Asbiton. Het werd een 3-2 nederlaag voor Volley, wat hierdoor twee punten achter kwam op Intermezzo. Tenaco zag de achter stand ook tot twee punten oplopen door slechts met 32 te winnen: van Kangoe- Stand aan de kop: 1. Intermezzo 1741 2. Volley '68 17—39 3. Tenaco- 17—39 Geten kampioenschap voor Intermezzo-heren De Intermezzoheren hebben hun kam pioenkansen vrijdagavond verspeeld door in een goed bezete sporthal 't Vierspan in Oud Beijerland (300 toesch.) met 3O te verliezen van koploper Da ta Center/DVO, waardoor de achterstand tot vier punten opliep. Intermezzo begon hoopgevend door een' snelle en zelfverzekerde start. Dit leverde tegen het verraste Data Center en 94 en zelfs 1411 voorsprong op. Daarna ging Intermezzo in de fout en werd de voorsprong verspeeld. Via 16 16 werd het na een half uur 1816 voor de gastheren. In de 2e en 3e set bleek Intermezzo tegen het sterk spelende Data Center nog veel tekort te komen. Vooral een goed blok en een snel reagerende ver dediging werden node gemist. Intermez zo kreeg geen kansen meer van een nu zeer zelfverzekerd Data Center. Met 158 én 157 moesten de blauw-wit„ ten beide punten in Oud Beijerland la ten. Uitslagen dames: Alexandria -Intermezzo 22 Mevo -.Intermezzo 3 3O Mevo 2 - Intermezzo 4 3O Heren: Hoeksewaard - Intermezzo 2 O3 MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK BejaardenmAddag. De N.C.V.B. afd. Middelharnis-Sommelsdijk nodigt de be jaarden uit op dinsdag 25 maart a.s. 's middags half drie in de Jeugdhaven. We willen met elkander onze Paasmid- dag houden. De meditatie wordt ver zorgd door 'ds. J. de Kievit, Geref. pre dikant te Stellendam. Als vervoer noodzakelijk is, ku'nt U zich opgeven bij mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of bij mevr. E. Groeneveld, tel. 2773. DIRKSLAND Kledingactie zr. Haayer. Het bestuur van de Huisvrouwen Vereniging Dirks- land e.o. maakt bekend dat u weer kle ren voor het werk van zr. Haayer af kunt geven bij mevr. Poortvliet-Wit- vliet. Kaai 23, Dirksland tot uiterlijk 7 april. Voor alle medewerking bij voor baat onze dank! Bestuur Huisvrouwen Vereniging Dirksland e.o. OOLTGENSPLAAT Geen zitting meer van de gemeenteiontvanger Met ingang van 1 april 1975 zal er door de gemeente-ontvanger van Oost- flakkee geen ziting meer worden ge^ houden' te Ooltgensplaat. Voor betalingen kunt u terecht bij de diverse bankinstellingen of op het postkantoor. Deze zitting werd elke week op vrij dagmiddag van 2 tot 4 uur in het Raadhuis op de Kaai gehouden. Door geringe belangstelling is besloten om na 1 april a.s. hiermede te stoppen. Bejaardenavond. Op donderdag 20 maart wordt de jaarlijkse gezellige De kleine, dikke predikant stond al weer een jaar of vier in Oude Nie- dorp. Hij voelde zich er, met z'n gezin, best thuis, want de dorpelingen bleken heel gezellige en gemoedelijke mensen. Na de dagelijkse arbeid op de akkers praatten ze nog wat na en zaterdagsavonds dronken ze, veelal met de buren, hun „jode-bakje", een kop koffie met een kadetje (broodje) erbij, of ze nu protestants, rooms of joods waren. Veel van de inwoners kwamen uit Zeeland of Noord-Brabant van origine. Ouderling Bernard had de dominee er eens van verwittigd dat een van de gebroeders Holber nogal ziek was en voor dominee was dat het sein geweest daar gezwind op bezoek te gaan. Onderweg passeerde hij bet kroegje op de driesprong, waarvan het uithangbord een spreuk droeg: „katje doet me onrecht; ja, dat wil ik weten, de ongegunde brok, die wordt het meest gegeten", geïllustreerd met een poes die iets lekkers leek weg te nemen. Toen dominee langs peddelde moffelden de arbeider.'? op het land snel de kruik jenever weg. Bij gebrek aan een glaasje hadden ze er in een uitgeholde aardappel al wat neutjes uit genomen, 't Was een geschenk van de schipper die snel geladen wilde worden Ds. bereikte tenslotte de eenvoudige boerderij, onder aan de dijk waar hij de zieke Holber treffen zou. De waakhond aan de ketting ging, ter be groeting als een razende tekeer. De jonge stalknecht stak zijn hoofd door -het klinket en bestrafte de hond op zijn eigen wijze: hou je sm om dat te smoren toen hij zag wie de bezoeker was. „...Hou je sm...ond!" aarzelde hij om zich vervolgens snellijk terug te trekken. Door een van de beide zusters van de patiënt werd dominee naar de zieke gebracht; hij lag in de bedstee in de voorkamer, „'t Is wel erg dominee zei de zus d'r leit'er hier altied een ongangs...". Dominee posteerde zich op de aangereikte stoel. De eerste indruk was dat de zieke er niet erg ziek uitzag, maar, langzaam sprekend uitte deze tocli z'n klachten: ik bin al een stuit in de lappemande, dominee, da's een zwaer kruus, wat blu Dat laatste was meer eèn stopwoord dan een vraag. In de keuken klet terde het tafelgerei ten teken dat het etenstijd ging worden. Broer kreeg zijn eten op het bed, in aanwezigheid van de dominee. Het eten moest doorgaan want Joap most inspanne, vandaar. Zieke broer kreeg een flinke portie gestampte witte kool met aardap pelen en een flinke homp gekookt spek. Hij sloeg alles naar binnen en liet dat nog eens volgen door een grote schaal rijstebrij met suiker. Domi nees ogen werden steeds groter van verbazing naarmate de maaltijd vor derde. „Met de menage gaat het nog weldurfde dominee te zeggen, maar de „zieke" Rikus begreep het vreemde woord niet en antwoordde: „iae", 't is mar slapjes oor", en terwijl hij onder de dekens schoof zei hij nog--"; bedankt voor de fesiete oor, want dominee, ik voele men eige nu toch zó beroerd, wat blu avond voor de bejaarden gehouden in 't Centrum te Ooltgensplaat. Aanvang half acht. De toneelgroep van het volksonder- wijs zal twee kluchten opvoeren: lellebellen" en „Den Haag vergist t' niet". Alle toejaarden zijn hartelijk weft*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2