riminaliteit in '74 weer met 15% toegenomen I smijt salonwagen (12 mtr.) in de sloot I LEUKE I Dinsdag 18 maart 1975 No. 4372 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttoeemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond laarverslag 1974 Rijkspolitie Dordt Maar ook oplossingspercentage ging omhoog. Hondenbelasting verplicht I BiJVEHDIENSTE I BEZORGER Concert Muziekschool kreeg weer veel waardering Exploitatie zwembad gaat dit faar bijna een ton kosten C.FJ. vergadert Oranjevereniging „Dirksland^' roept leden op 3x rijverbod bij alcohol-controle STELLENDAM STICHTING ZWEMBAD DIRKSLAND Voor spoedige indiensttreding wordt voor tijdelijk een LOKETTiSTE gevraagd in het overdekte zwembad „de Gooye" te Dirksland. Sollicitaties binnen 4 dagen te adresseren aan postbus 33 te Dirksland. Interkerkelijke passled lenst EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Geslaagde uitvoering van O.Ü.H. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRI^ 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bü contract speciaal tarief. Hst jaarverslag 1974 van de Rijkspo- ^tie district Dordrecht staat opnieuw teer bol van de in het verslagjaar ge ileegde misdaden; IS'/o meer dan in het laar daarvoor. Tegenover dat uitermate Afalijke gegeven staat de constatering lat het oplossingspercentage met 7,5»/o fteeg tot 34«/o en dat moge de burger enige moed verschaffen. Met het he gaan van verkeersmisdrijven ging het in 1974 de goede (derhalve de dalende) Jkmt uit, alleen kwamen er meer zgn. *i,26'ers" (rijden onder invloed) voor, vaartegen inmiddels met het blaaspijp- |e wordt opgetreden. Contact. Het jaarverslag laat er geen twijfels ver bestaan dat het contact met de lurger op grote prijs wordt gesteld. Een strictscommissie heeft dan ook een 'apport samengesteld over de invoering ■an een systeem van wijkagenten. Er ordt naar gestreefd in een aantal gro- :re gemeenten deze functionarissen in de loop van dit jaar aan te stellen. Het wordt in het verslag betreurd dat, met het pensioneren van zeer veel oudere politieambtenaren en hun vervanging door jong personeel een schat aan plaatselijke kennis en informatie ver- ploren gaat. Verkeer. I In het verkeer zit er nogal wat mis, zoals een controle-aktie in april ont hulde. Van de 970 gecontroleerde wa gens vertoonden er 11 één- of meer technische gebreken, 12 voertuigen werden uit het verkeer genomen en er waren 132 overtredingen m.b.t. rijbewij zen, kentekenbewijzen en rijtijdenwet. Er vielen in het verslagjaar 61 verkeers doden, 8 meer dan in 1973. Wel is het aantal verongelukte autobestuurders en -inzittenden afgenomen, in het rapport van 40 in '73 naar 24 in '74 een „opval lende daling" genoemd, wat mogelijk te herleiden is tot de invoering van de maximum snelheid van 100 km. op auto snelwegen. In het verslagjaar vonden 16 bromfietsers de dood (5 in '73), 6 fiet sers (5 in '73) 8 voetgangers (3), 5 motor rijders (O in '73), een tractorlDestuurder (0) en 1 amazone (geen in '73). De sterk te van de surveillance afdeling van de verkcersgroep Dordrecht bedraagt mo menteel 17 man. De organieke sterkte omvat 30 personen, waaruit volgt dat er een tekort is van 13 personeelsleden. I.v.m. de toenemende verkeersintensi teit op de doorgaande wegen is een uit breiding van de feitelijke sterkte nood zakelijk om de verkeersproblemen het hoütd te blijven bieden. De beschikbare 6 snrveillance-wagens en de 8 motoren legden in '74 een totaal van 476.215 kilo meters af. Misdrijven. Het aantal in verzekering gestelde mannen bedroeg in het verslagjaar 119, waartegenover geen enkele vrouw dat behoefde te ondergaanOpvallend is de stijging van het aantal jongeren tussen de 15 en de 20 jaar dat in verze kering moest worden gesteld, deze leef tijdsgroep maakt meer dan een-derde van het totaal aantal uitHet aantal misdrijven steeg tot 3233 (in '73 waren het er 2809), wat een totale schadepost betekende van 2.334.023,—. Van het gestolene kon in het verslagjaar 9,8»/o worden achterhaald. Van de gepleegde misdrijven kon 34»/o worden opgelost en in het verslag wordt de hoop uitgespro ken dat het oplossingspercentage in '75 tot 36"/i) zal stijgen. Er werden1842 diefstallen gepleegd, 627 inbraken ge pleegd, 60 gevallen van verduistering en oplichting geconstateerd, 76 zedende licten gerapporteerd en 352 gevallen werden er onder „diversen" vermeld. Ook werd een groot aantal vuurwa pens en een grote partij munitie in be slag genomen. De jeugd. Er kwamen in het verslagjaar 589 minderjarige meisjes en 2204 minder jarige jongens met de politie in aanra king (in '73 resp. 403 en 1635). Van de strafbare feiten vormden de vermogens delicten het grootste aantal, met name diefstal en gekwalificeerde diefstal. Hiervan werd 140 maal proces-verbaal opgemaakt, vorig jaar 98 keer. Volgens landelijk bekende cijfers neemt de jeugdcriminaliteit sterk toe en vormt die ongeveer een-derde van de totale criminaliteit, zoals dat ook door het district Dordt wordt ervaren. Bij de behandeling van al deze straf bare feiten werd naast de opsporing en strafrechtelijke afwerking van de zaak aandacht besteed aan de persoon van de verdachte, het milieu waaruit hij/zij afkomstig is en de omstandigheden die een rol gespeeld kunnen hebben bij het plegen van het strafbare feit. Zedendelicten. In 40 gevallen werd m.b.t. begane ze dendelicten proces-verbaal opgemaakt. In totaal waren 115 minderjarigen (103 meisjes en 12 jongens) als getuige/ slachtoffer bij een zedendelict betrok ken; de leeftijd varieerde van 3 tot 20 jaar, waarbij de meisjes van 12 tot 15 jaar het meest kwetsbaar bleken te zijn. Sociale interventie. Steeds talrijker worden de klachten over gezinnen, waar de interne moei lijkheden zo groot zijn, dat de hulp van de politie wordt ingeroepen om te be middelen. In het verslagjaar was voor 204 jongeren (119 meisjes en 85 jongens) de situatie thuis zodanig dat zij weglie pen. ,De spanningen zijn aldus het rapport terug te brengen tot huwe lijksmoeilijkheden, slecht gedrag van de ouders of gedragsmoeilijkheden van de kinderen, welke door de ouders niet op adequate wijze worden opgevangen. Verschillende malen bood bemiddelend optreden van de politie een oplossing. In een groot aantal gevallen werd ver wezen naar het Alg. Maatschappelijk Werk, de huisarts. Geestelijke Volksge zondheid of een instantie op het gebied van de kinderbescherming. „Interne gezinsmoeilijkheden aldus het verslag zijn vaak de oorzaak van later crimineel gedrag. Juist in deze categorie heeft de politie een zeer be langrijke preventieve taak. Met de in stelling van de wijkagent en het over leg met andere instanties in sociale ca fe's, sociale beurzen en andere vormen van plaatselijk en regionaal overleg, waaraan ook de politie deelneemt, zijn wij op de goede weg". GOEDEREEDE De gemeenteraad van Goedereede wordt in zijn vergadering van a.s. don derdagavond een wijziging van de ver ordening op de heffing van honden belasting voorgesteld. Tot dusver zijn houders van honden verplicht binnen 14 dagen na de aan vang van het belastingjaar „een ver zoek om uitreiking van een aangiftebil jet in te dienen', maar in de praktijk wordt daar weinig gevolg aan gegeven. B. en W. stellen ,de raad nu voor jaarlijks, in januari, aan een ieder van wie vermoed wordt dat hij belasting plichtig is, een aangiftebiljet te sturen. De houder van een hond, die vóór 1 fetor. geen aangifgtebiljet heeft ontvan gen, is verplicht vóór 15 februari aan gifte te doen, waarvoor ter secretarie een aangiftebiljet verkrijgbaar is. B. en W. menen dat het ook aanbe veling verdient om, indien niet aan de verplichting tot het doen van aangifte wordt voldaan, straf wordt bedreigd, een geldboete van ten hoogste 250, OUDE TONGE Inleveren vakantiebonnen. Op zater dag 22 maart van 24 uur is er gele genheid tot het verzilveren van va kantiebonnen voorde landbouw tot max. 300,bij D. Knöps, Julianastraat 8. pilllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllll!l!llllllllllli!l!IIIIIIHIIIIIIIIIIIIi s Voor de be.zorging van ons blad te s I STAD AAN 'T HARINGVLIET vragen wij een M I Inlichtingen: Tel. (01870) 26 29 1 MIDDELHARNIS Geen jaar is voorbijgegaan, sinds de [oprichting in 1964, zonder dat Muziek- [school Goeree-Overflakkee een of meer leerlingenconcerten organiseerde. Met de regelmaat van de klok kregen de jon- I ge muzikanten de gelegenheid hun kun- jnen te tonen, en de groei van de mu- jziekschool bracht mee, dat steeds naar [grotere zalen moest worden omgezien. De zaal van de Rijksscholen'gemeen- Ischap was ook vrijdag weer helemaal t'bezet, toen de voorzitter van de Ver- feniging Muziekonderwijs, de ouder- en fleerlingenvereniging van de muziek school, dhr. Th. Verhoef met een kort woord de axond opende. Spreker be nadrukte de belangrijkheid van het muziekonderwijs, dat het kind de ge legenheid geeft zich muzikaal te uiten en het in staat stelt tot een zinvolle tijdsbesteding. In snel tempo kwamen de leerlingen nu op het podium, waarbij bleek dat er niet alleen een grote verscheidenheid aan instrumenten wordt bespeeld, maar ook dat de leeftijden van de muziek- studerenclen zeer ver uiteenlopen. Het liep allemaal gesmeerd, waaruit bleek dat de organisatoren en programma- leiding van deze avond meer met dit bijltje hadden gehakt. Ook nu speelden de zenuwen weer een rol, maar het was opvallend hoe be heerst en uiterlijk rustig de solisten en ensembleleden met de door hun ge kozen werkjes voor de dag kwamen. De helden" van de avond waren onge twijfeld de volwassenen die nog op la tere leeftijd een muziekinstrument zijn gaan bespelen en nu dapper in het mu ziekschoolpatroon meedraaien en ook een stukje ten beste gaven. Traditiegetrouw toonde het program ma weer de beproefde opbouw van pril le beginnelingen tot gevorderde solis ten. Debutantjes, voor wie deze avond het eerste optreden in het openbaar was, tot ver gevorderden wier presta ties al waren gewaardeerd op de podia van Bonn en Wenen. Al met al een gevarieerde avond vol duidelijk muziekplezier, waaraan alleen de grote muziekschoolorkesten Accorde- ola en Fiesta ontbraken. Voor hen or ganiseert de muziekschool een speciale orkestenavind in april. Een mooie ge legenheid voor het Flakkeese publiek om dan met deze ensembles kennis te maken. GOEDEREEDE Goerees geineenteraad zal a.s. donder dagavond worden voorgesteld de tarie ven voor het gebruik van het gemeen telijk zwembad te verhogen. Het ex ploitatietekort over 1974 heeft het ka pitale bedrag van 84.888,04 bedragen. Aan de hand van de exploitatie-opzet voor het lopende jaar wordt het nadelig saldo op 95.521,79 geraamd. De meerderheid van de raadscom missie die een en ander met badmees ter Snoey heeft overlegd, meent dat het aanbeveling verdient uitsluitend de tarieven voor de abonnementen te ver hogen, temeer nu blijkt dat deze ta rieven tot dusver beneden de lande lijke normen liggen. Niet verhoging van de tarieven t.a.v. couponboekjes en en treekaartjes zal ertoe leiden aldus het voorstel dat het bezoek aan het zwembad door individuele personen, waarbij vnl. aan recreanten wordt ge dacht, niet in nadelige zin zal worden beïnvloed. De verhoging van de abonnementen als voorgesteld, zal een meer-opbrengst van 2722,geven. Gezinsabonnemen ten komen dan van 55,op 60, volgkaarten van 7,50 op 8,abon nementen voor jongeren beneden de 16 jaar van 30,op 35,en voor per sonen boven de 16 jaar van 20,op 25,—. Met de Commissie zijn B. en W. van mening dat het aanbeveling verdient om de heffing van de bijdrage voor deel name aan het zwemonderwijs met in gang van het a.s. zwemseizoen te laten vervallen. De C.P.J. houdt a.s. vrijdag haar jaar vergadering in hotel Zaayer te Mid- delharnis, 's avonds om 8 uur. O.m. zal er een bestuursverkiezing aan de orde komen. Aftredend en niet herkiesbaar zijn Addie van Loon en Oor van Puten. In de resp. vacatures zijn candidaat gesteld Hinke Vogelaar en EUy van Zandwijk en Adriaan Vroeg- indeweij en Adriaan de Wit. De Oranjevereniging „Dirksland" roept haar leden op tot het bijwoning van de Alg. Ledenvergeadering die a.s. don derdag om 8 uur 's avonds in de verga derzaal van café Spruit, Kaai 27, ge houden wordt. O.m. staat op het programma de be spreking van de festiviteiten op Ko ninginnedag en bevrijdingsdag, resp. 30 april en 5 mei. Na afloop van de vergadering zullen films van de vorige feestvestiviteiten worden vertoond. Door de groepen Middelharnis en Oude Tonge van de Rijkspolitie is za terdagavond en -nacht een alcohol con trole gehouden. Vanaf elf uur werd ge controleerd op de Plaatse Langeweg, bij de kruising Bosweg, waarna de ac tie in de vroege nacht van zaterdag op zondag naar het kruispunt Holland- Zeeland in Middelharnis werd ver plaatst. Van de gecontroleerde bromfietsers en automobilisten roken er 3 naar drank en zij bliezen het blaaspijpje dan ook groen. Het tweede pijpje dat vervolgens op het bureau werd geblazen had ech ter een onvoldoende uitslag om proces verbaal op te maken. De drie, 1 brom fietser en 2 automobilisten, kregen een rijverbod op gelegd. Er werden ette lijke bekeuringen gegeven voor het voorkomen van gebreken aan de voer tuigen en het niet aanwezig zijn van de vereiste papieren. Ook de groepen Ouddorp en Helle- voetsluis hebben zaterdagavond geza menlijk gecontroleerd. Op de Haring- vlietdam werden 354 automobilisten ge controleerd. Bij 8 van hen werd een ademtest afgenomen maar bij geen van hen was de uitslag zodanig dat er een rijverbod behoefde te worden opgelegd. OUDE TONGE Geref. Gemeente. Woensdagavond om half acht hoopt ds. Th. Stuijvenberg van Middelharnis voor te gaan, tijdens welke dienst voorbereiding op het Hei lig Avondmaal wordt gehouden. A.s. zondagmorgen 10 uur Bediening van het Heilig Avondmaal en 6 uur nabe- trachting. MELISSANT Oud papier. A.s. donderdagavond zal door leden van het zgn. „bankenfonds" weer oud papier worden opgehaald. Ook lompen en metalen worden graag meegenomen! Een stevige windvlaag heeft gister middag, ter hoogte van boerderij „Koornlust", een 12 meter lange houten salonwagen van de wagen waarop hij werd getransporteerd getild en op de kop in de sloot gesmetenChauf feur H. P. den' Ouden van de fa. Euser uit Barendrecht had de wagen bij de fa. Hoek in Ouddorp geladen om die naar Sitterd te brengen. De wind vlaag, tijdens een dikke sneeuwjacht tegen één uur, maakte een voortijdig einde aan de rit. Aan de bevestiging bleek het overi gens niet te hebben gemarkeerd; de achterwielen van de salonwagen ston den nog op de transporteur; de wagen bleek zich vart de hele achteras te heb ben losgerukt. Door garage van Geest werd het lan ge gevaarte uit de sloot getakeld. Het losgeslagen gerij wordt geborgen. Tal van ongelukken De f am. Struijk die de daar staande bungalow bewoont is het intussen al gewend geworden dat er auto's en an dere voertuigen in haar directe omge ving stranden. Kennelijk valt, vooral in het donker de bocht onvoldoende op, met als gevolg dat er regelmatig bo men ontworteld worden en mensen ge wond raken. De fam. Struijk heeft bij Prov. Waterstaat op verbetering van deze situatie aangedrongen. Overigens is het gebeurde van gis teren niet aan het falen van de chauf feur te wijten, volgens de tachometer heeft hij in de bocht 63 km. per uur ge reden. Op zaterdag 22 maart a.s. om 8 uur wordt in de Gasthuiskerk te Zierikzee een interkerkelijke passiedienst gehou den, waaraan wordt meegewerkt door het Chr. Gem. Koor „Sursum Corda" te Middelharnis o.l.v. Jan van Dijk. De leiding van de dienst heeft ds. P. op den Velde, Chr. Ger. predikant terwijl de meditatie door ds. J. B. Assendorp, Ned. Herv. predikant gehouden wordt. Het aandeel van het koor bestaat uit muziek van Johann Sebastiaan Bach, geschreven voor de lijdenstijd. Er wor den gedeelten uit de Johannes-passion en uit cantate 161 „Komm du süsse To- desstunde" ten gehore gebracht. De begeleiding wordt verzorgd door strijkers uit Zierikzee en omgeving, Trudi Gunst en Dick Boon fluit, Ellen- gard Jense klavecimbel. Het orgel wordt bespeeld door Stoffel Gunst terwijl Cla ra Zietse haar medewerking verleent als sopraansoliste. De toegang is gratis. Ter bestrijding van de kosten wordt er een collecte ge houden'. OUDDORP Geref. Gemeente,. De bij de Ger. Ge meente beroepen predikant, ds. A. Hoo- gerland van Krabbendijke, heeft voor dit beroep bedankt. OOLTGENSPLAAT Biddag Oud Geref. Gemeente Donderdag 20 maart a.s. zal in de Oud Geref. Gemeente Biddag voor het Ge was gehouden worden. Aanvang 2.30 uur en 7 uur. Voorganger ds. L. Gebraad te St. Philipsland. Zie verder de adver tentie in dit nummer. OUDDORP Hedenavond 7.30 uur ds. Y\f. Hage van Oosterland. GOLTGENSPLAAT Woensdagavond 7.30 uur ds. C. Mo lenaar van Kapelle-Biezelinge, OUDE TONGE Zaterdag j.l. hield de Gymnastiek vereniging O.K.K. haar jaarlijkse uit voering in de sporthal. Zowel in de middaguren bij de openbare lessen als in de avonduren bij de uitvoering van de gehele vereniging, had men niet te klagen over het aantal bezoekers. Men kan zelfs spreken over een verdubbe ling van het aantal bezoekers van vo rig jaar. Bijzonder geslaagd kan men noemen de Jazz gymnastiek van meis jes van 812 jaar, dit nummer onder deskundige leiding van mej. Ouwens kreeg van het publiek veel waardering en is voor de toekomst beslist voor her haling vatbaar! Mogelijk kan een dag als zaterdag leiden tot een vergroting van het ledental van de vereniging. Overigens w^erden alle oefeningen goed uitgevoerd door alle leeftijdsgroe pen; tot het aller laatste punt van de agenda, de lintoefening uitgevoerd door dames en meisjes behoefde het publiek zich niet te vervelen. Een pluim ver dient beslist de leiding van de dag bestaande uit dhr. A. v. d. Scheur en S. Garst en de dames mej. L. Ouwens, A. Knoope, T. v. d. Ouden en M. El ders. Bestuur en leden kunnen terug zien op een geslaagde avond. OOLTGENSPLAAT Verzilvering vakantiebonnen. Vrij dagavond 21 maart a.s. van 7 tot 8 uur bestaat er gelegenheid om bij de pen ningmeester van de C.V.A.T., dhr. A. Kromdijk, Kastanjestraat 16, alhier, va kantiebonnen in te wisselen met opdruk „Geldig tot 30 april 1975", tot een be drag van ten hoogste 300, Dames-horloge gevonden Maandagmorgen heeft de heer G. van Emaus aan de Esdoornstraat een meta len dames-horloge gevonden met scha kelarmband. Bijzonderheden: merk Meister-Anker, 17-steens, wijzerplaat blauw-groen met Romeinse cijfers. Het telefoonnummer van de heer Van Emaus is 572.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1