IIAnDEtt - niEUWS Het is de toon in oude ansichten i ie I Volleybal K.L.M. Junior Jet-ser¥iee voor kiBderiB WISvlaBBB blad Vrijdag 14 maart 1975 No. 4371 Uit de school ir OEKBESPREKING j \(/5> ivan Plaatselijk nieuws •-,; Laat ze maar stappen en spelen dïe meidjes! Zwierig en zonnig gekleed in hun eigen ïomantisclie mode. Fleurig en kleurig. Bijvoorbeeld in parmantig patchwork, of n grappiggedessineerdécru. Ze zoeken't zélf wel uit.,. Bij ons kan dat. Uit heel veel leuks J Yerseke Ivati de hand van de heer C. P. Pols J Zierjkzee is aan de bekende serie „in oude ansichten", weer een nieuw deel- lie toegevoegd, n.l. over het „Oester- dorp" Yerseke. Het is gereed gemaakt i,ii de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel maar uitgegeven in opdracht van j)e' Zeeuwse Boekhandel" Postbus 30 te zierikzee, waar het ook verkrijgbaar js Met in totaal 77 oude ansichten en foto's heeft de auteur een prachtig boekje weten te creëeren, waarin hij het ievcn en het werk van de „Yese- naers" uit de jaren 1900 tot 1945 niet al leen in beeld heeft gebracht maar door duidelijke onder- en bijschriften tevens *n stuk oude historie aan de vergetel- feld heeft ontrukt. iHet boekje „Yerseke in oude ansich- Jln" laat zien, hoe in het begin van deze eeuw het straatbeeld nog werd bepaald door wandelaars, fietsers, hondekarren j- een - automobiel was toen nog een Jeldzaamheid de mannen in „iengels \rm broeken", soms met 'n klep, de Vrouwen in de helaas verdwijnende Zeeuwse klederdracht, de kinderen, al tijd met petten of hoeden op en veelal ook nog in klederdracht, lopend op klompen of hun voeten gestoken in rijg laarsjes of z.g. fiets-schoenen. Yerseke wordt hier nog eens naar voren gehaald met zijn pikante oude straatjes, waarvan er al meerdere zijn gesaneerd; de kerken en kerktorens, de twee molens, die beide zijn verdwenen, sport- en muziekverenigingen, school- foto's, dorpsfiguren, zoals de vrachtrij der Arjaen Bom e.a. De visserij krijgt een ruime plaats, de oester- en mossel- teelt en ook de kreeftenvangst is niet vergeten. Tal van personen komen er in voor, op straat, voor hun huizen, in winkels, aan de haven, in de oesterpakhuizen, op school en uit het verenigingsleven. Vele ouderen zullen zich er in herken nen en de jongeren zullen er hun fami lieleden in terug vinden. Wij maken de schrijver, dhr. Pols, ons compliment voor de samenstelling; stuk voor stuk heeft hij mooie en dui delijke kiekjes aan de drukker gezon den, waarop alle beelden scherp uitko men en alle personen zeer goed zijn te herkennen. Ongetwijfeld zullen de na men van die oude inwoners vele herin neringen oproepen. Bestelling van dit mooie boekwerkje kan plaats vinden door f 21,90 over te maken op postgiro 29.199.00 t.n.v. „De Zeeuwse Boekhandel", Postbus 30 te Zierikzee. Dan krijgt U het franco thuis gezonden. Het is heus dit geld wel waard! D. Th. d. W. Hier ziet U het lossen van pannen (dakpannen) met oesterbroed. Deze pannen werden uitgezet op de Yersekse oesterbank, waarop de kleine oestertjes, ter grootte van een dubbeltje of nog kleiner, zich vastzetten. De pannen werden dan later van de oesterpercelen afgehaald en in de oesterpakhuizen voorzichtig af gestoken. Eerst werden deze kleine schelpdiertjes in kweekbakken verder ge teeld en na ongeveer 3 jaar op de oesterpercelen voor verdere groei uitgezaaid. Als U goed kijkt, kunt U het broed (de witte vlekjes) op de pannen zien zitten! Van broed tot consumptie-oester is dus een lange weg, het is dus niet te ver wonderen, dat oesters duur zijn. U moet er maar eens een dozijntje in een res taurant bestellen, dan komt U er wel achter. Er behoort ook nog een fles champagne bij, het is dus wel élite-kost! In het boekje, b.v. bij foto 71, vindt U over deze teelt een mooie beschrijving. Jammer, dat de oester- en mosselteelt bedreigd wordt door de afsluiting van de Oosterschelde. Op het kiekje is men bezig om uit een hoogaarts de pannen te lossen. Vrouwen en meisjes in kleder dracht, bieden de helpende hand. i OOLTGENSPLAAT .laarvergadering Chr. Kleuterschool Ds. Smink over „Opvoeding en verantwoordelijkheid". De Chr. Kleuterschoolvereniging iwam dinsdag 11 maart in de school in lledenvergadering bijeen, onder voorzit- Jterschap van de heer J. de Bonte L.zn., ïdie de vergadering opende met Ps. 79 1 en 4, een schriftgedeelte las en voor ging in gebed. 'ii zijn welkomstwoord deelde spr. ,moe dat in het afgelopen jaar belang rijke gebeurtenissen hadden plaats ge had, aangezien op 12 augustus 1974 de verwisseling der lokalen plaats vond, zodat de Chr. Kleuterschool thans de ibeschikking heeft over 2 leslokalen en peelruimte. Spr. feliciteerde zowel de hoofdleidster mej. Kommers alsook rnej. Mastenbroek (leidster) met het feit dat beiden vorig jaar in het huwelijk zijn getreden, resp. in september en decem ber. De secretaris dhr. C. in 't Veld be handelde zowel notulen (waarna goed keuring), als ook het jaarverslag en gaf uiteenzetting over de gedane werkzaam- hoi-ipn, door bestuur, leden, oudercom- r ^sie, verricht. Spr. besloot met te zeg- gei, met Gods hulp en bijstand verder te mogen gaan, en niet in eigen kracht, maar gezamenlijk datgene te doen, wat onze hand vindt om te doen in het be lang van het Chr. Onderwijs. De admi nistrateur dhr. A. de Vos gaf een over zicht over de gang van financiële za ken. Dhr. gang A. Duim J.zn. adviseerde tot goerikgui-ing namens commissie nazien Kivening. Bij bestuursverkiezing werd herkozen dhr. L. A. van Drongelen, die 3ö van de 37 stemmen behaalde. Door aftreden van dhr. C. v. d. Welle J.zn. Werd na enkele vrije stemmingen ge- Kozen dhr. Th. F. Okker D.F.zn., die •^eze benoeming aannam, en de wens uitsprak op een goede samenwerking met bestuur en leden. I Na de pauze werd een referaat over "Opvoeding en verantwoordelijkheid" gehouden door ds. G. J. Smink, geref. predikant te Stad aan 't Haringvliet. In een uitvoerig betoog zei spr. dat de op voeding van het kind, reeds begint bij het doopvont in de Kerk, en dat wij als ouders dit feit nooit mogen vergeten, omdat wij als taak hebben onze kinde ren te doen en te laten onderwijzen, en dan zal het Chr. onderwijs een verleng stuk moeten zijn van de opvoeding der ouders. Na een woord van dank door de voorzitter, en het beantwoorden van enkele vragen n.a.v. het onderwerp, ein digde ds. Smink deze avond met dank gebed. Beslissende slag wacht Intermezzo-heren Vanavond zal in de sporthal te Oud- Beijerland het lang verwachte duel uit gevochten worden tussen de heren teams van Data Center/DVO en Inter mezzo, dat de beslissing over het kam pioenschap in de 2e klasse C moet bren gen. Het verschil tussen beide ploegen, is twee punten in het nadeel van Inter mezzo, zodat het moet winnen om een beslissingswedstrijd uit het vuur te slepen. Wat promotie betreft liggen de zaken anders. Er promoveren twee ploegen, waarbij Intermezzo een redelijke voor sprong op de nummer drie. Delta 3, heeft. Spannend zal het in ieder geval worden, zoals alle voorgaande duels die Intermezzo in de afgelopen jaren tegen deze ploeg speelde. Intermezzo kan vrij dagavond rekenen op de steun van veel supporters. DAMES Door het verlies van een punt door Intermezzo en de volle winst van Volley en Tenaco is de situatie aan kop van de promotieklasse dames nog spannender geworden. De stand is nu: 1 en 2 Intermezzo en Volley 16-38 3. Tenaco 16-37. Zaterdag speelt Intermez zo tegen Gerard de Lange, een ploeg die in degradatiegevaar verkeert, en daardoor een extra lastige tegenstander. HEPiEN Begin deze week kwamen twee herenteams van Intermezzo in ak- tie, die op een geslaagde wedstrijd kun nen terugzien. Intermezzo 4 begon in Numansdorp tegen Rust wat/ApoUo erg sterk, maar kon het succes van de Ie set 15-9 winst niet continueren. De sterke aènval van de gastheren bracht de beslissing, 3-1, toch geen slecht resultaat voor het op de voor laatste plaats genoteerde Intermezzo 4. Intermezzo 3 speelde gelijk tegen DDL in Puttershoek. Het was een dui delijk herstel van Intermezzo 3, dat de laatste maand duidelijk van slag was. Wel had de ploeg in de slecht verlichte zaal veel last van de opslag van de In allerlei toonaarden wordt tegen woordig over het onderwijs gesproken en geschreven. Men leest, dat de ouders thans ,,on- derwijsbewust" v/orden. Weer zo'n nieuwe kreet! Men heeft dit woord ge vormd naar analogie van „prijsbewust". Door voorlichting maakt men de men sen attent, dat een bepaald artikel niet in alle winkels even duur is. Er worden gegevens verstrekt omtrent de kwali teit. Weet wat je koopt! Wel nu, zo gaat het nu ook bij het onderwijs. We krijgen volop informaties Zowel van links als van rechts. We zijn of we worden „onderwijsbe- wust"! We menen voldoende kennis te heb ben om te oordelen. Onze mening ste ken we niet meer onder stoelen of ban ken. Mondige ouders! We weten wat we zeggen! We hebben kritiek op Ziezo, dat is gezegd! We gaan naar het hoofd der school met klachten over het personeel; we bellen bij bestuursleden aan; straks zal de oudercom. als klachtenbureau fun geren. De school is te modern of te ouder wets. Bij die onderwijzer moeten ze te zelfstandig werken en bij die juffrouw moeten er voor straf nog kinderen in de hoek staan. Het bestuur voert geen beleid of het treedt te autoritair op. Op de kontaktavonden komen maar een klein aantal ouders. Klachten, klachten en nog eens klachten. Het is om er moe van te worden! Niemand, doet het meer goed. Kun je de kinderen nog wel aan een school toevertrouwen. Je houdt je hart vast! En we zijn nog niet begonnen met de integratie kleuter-basisonderwij s Dan het probleem van de overgang lagere school naar het voortgezet onder wijs. Zo maar een opmerking van een leraar: leren ze tegenwoordig nog breuken op de lagere school? Waar gaan we naar toe? Gaat dit in de richting van polarisa tie? Bij politieke zaken hetzij interna tionaal tot de gemeenteraad toe schijnt het zo tè moeten. Kritiek op alles wat een ander naar men denkt verkeerd doet. Naar onze mening moet he'c in de schoolwereld zo niet gaan. We denken aan een Frans spreekwoord. In onze eigen taal kennen we geen uitdrukking, die de betekenis zo goed weergeeft. Dit spreekwoord luidt: c' est Ie ton qui fait la musique! De vertaling: het is de toon, die de muziek maakt. Het maakt een groot verschil hoe we iets zeggen. We kunnen wat zeggen zonder te kwetsen. We moeten trachten opbouwend te werken. We hebben het voorgaande te negatief geschreven, maar dit hebben we bewust gedaan om onze bedoeling duidelijk te laten uitkomen. Laten we zorgen de juiste toon te treffen in onze kontakten met de school leiding; met het bestuur en de ouder- commissie. Natuurlijk geldt dit ook vanuit de school! We moeten mild zijn in het oor delen omtrent de opvoeding der ouders. En dan niet vergeten de kinderen. Elke keer opnieuw trachten de juiste toon te vinden. Dat er een vertrouwe lijke sfeer is en blijft. Dan kan vruchtbaar onderwijs gege ven worden. Er wordt geen wanklank gehoord. We bedoelen niet, dat dan alles mag. Neen. Orde en tucht moet er zijn. Maar ouders en bestuur en personeel der scholen verdragen elkaar. Er is eenheid. Heei-lijk om in zo'n sfeer te mogen werken en om zo les te mogen geven! Want de wortel van dit vertrouwen is de liefde. De liefdezij zoekt zich zei ven niet! THOLEN Stankoverlast visfabriek De commissie van ruimtelijke orde ning zal dinsdag 18 maart in vergade ring bijeenkomen ter bespreking van ondermeer de stankoverlast van de vis- verwerkende industrie -Paerl Essence aan de haven. Zeer veel klachten zijn er in de loop der jaren over stank van de visfabriek geuit. Er zijn dan ook en kele voorzieningen getroffen maar de stankoverlast blijft. De inwoners van Tholen zijn er niet gerust op, dat bij overplaatsing van de fabriek naar de Slabbekoornpolder van de stank af zul len zijn. De plaatsing aldaar is nog te dicht bij de bebouwde kom, met een verkeerde wind waait de stank weer over de stad. Men hoopt echter dat de in de Slabbekoornpolder gelegen riool zuiveringsinstallatie de stank kan weg nemen, maar velen geloven er niet in. Zuiveringslasten 1975 In een maandagavond gehouden ver gadering van het Waterschap Tholen werd besloten de zuiveringslasten voor 1975 voorlopig vast te stellen op 26, per inwoner equivalent (i.e.) met een aanslag van 3,5 i.e. per woning. Dijk graaf H. van Gorsel deelde mee, dat pas in de tweede helft van dit jaar be kend zal zijn hoeveel het heffingsbe drag precies wordt. Hoofdingeland ir. M. A. Geuze wilde een betere regeling voor alleenstaanden, zij worden nu ook voor 3,5 i.e. aange slagen, zoals iedere woning. Er zal naar worden gestreefd per 1 jan. 1976 hierin verbetering te brengen. gastheren, getuige de afgang in de 3e set, maar dit werd gecompenseerd door een betere techniek en meer spelinzicht. Setstanden: 9-15, 15-11, 0-15 en 15-11. Programma vrijdag dames: 20.00 Mevo Intermezzo 3 20.00 Mevo 2 Intermezzo 4 heren: 20.30 Data Center/DVO Intermezzo Programma zaterdag, dames: 13.30 G. de Lange 3 Intermezzo 1 20.15 Alexandria 'Intermezzo 2 heren: 18.15 Hoeksewaard Intermezzo 2 KLEDING-AKTIE: IWENSEN IN NOOD TE OOSTERLAND Op dinsdag 18 maart a.s., van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, zal hier ter plaatse gelegenheid gegeven worden om kleding in te leveren die niet meer gebruikt wordt, ten bate van de noodlijdende be volking van Bangla Desh, Vietnam etc. Zulks iri de „Conferentiekamer" aan het Torenplein alhier, in het kader van de kleding - aktie: „Mensen in Nood" van Caritas Neerlandia. Mevr. A. Rotte- Beije, onder wiens leiding de inzameling plaats heeft, verzoekt beleefd de kleren zoveel mogelijk samengebonden of in zakken in te leveren. Waarvoor bij voor baat vriendelijk dank. In de ogen van kinderen duren inter continentale vluchten vaak erg lang en niet ieder kind kan zichzelf gedurende zo'n vlucht bezighouden. Om de jeug dige reizigers hierin wat behulpzaam te zijn, heeft de KLM met ingang van 1 april a.s. op haar intercontinentale vluchten allerlei materiaal voor kinde ren aan boord. Behalve de tot nog toe beschikbare kinderlectuur in vier verschillende ta len, de kleurboeken, de kleurpotloden en de populaire speldjes van junior stewardess en junior-skipper, kunnen de kinderen nu ook kiezen uit een kleur- knip- en puzzelboek en een z.g. dolly- set. Dat is een afbeelding van een „leeg" Schiphol dat kinderen dan kunnen completeren door het opplakken van figuurtjes van vliegtuigen, servicewa gentjes en personeel. Er zijn ook tv/ee soorten plakpuzzles aan boord, waarbij twintig verschillende stickers op de juiste plaats moeten worden aange bracht om een kleurige plaat te krijgen van kinderen bij een DC-10. Dit alles in het kader van de nieuwe Jet-Junior" service voor kinderen van 2 tot 9 jaar, die trouwens ook kunnen genieten van een patat-met en een hamburger, als dat tenminste bij de reservering van de vlucht wordt opge-^ geven. Voor de allerkleinsten is er een assor timent babyvoedsel aan boord. Een ba bymenu-kaart helpt de ouders de keu ze te vergemakkelijken. Als herinnering aan de vlucht is er voor de baby een slabbetje met het Junior Jet embleem erop. Ouders die met babies reizen kun nen bovendien bij het aan boord komen hun zitplaats gemakkelijk herkennen door de aanduiding: gereserveerd voor ouders met babies. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Paasverzilvering vakantie-bonnen De verzilvering voor de a.s. feestda gen vindt plaats op maandag 17 maart 's avonds na 6.30 uur bij dhr. G. Over- vifeel, Pr. Marijkestraat 11, Middelhar- nis, tel. 32 15. SOMMELSDIJK Verzilvering. Vakantiebonnen van de bouwvakken kunnen voor de a.s. feest dagen (25 dagzegels of 5 schilderzegels) ingewisseld worden maandag 17 maart van 6.30 - 9 uur bij M. Driesse, Prin- sesselaan 5, Sommelsdijk, Tel, (01870) 30 65. DIRKSLAND Bouwvakkers. Vakantiebonnen voor de a.s. feestdagen inleveren, zaterdag 15 maart bij J. Los, Julianalaan 25, al hier. HERKINGEN Inleveren vakantiebonnen bouwvak kers. A.s. woensdagavond 7 uur, Paas- verzilvering bouwvakvakantie-bonnen bij de P.V. Chr. de Geus, Nieuwstraat 32, Herkingen. OOLTGENSPLAAT Bewaar uw spullen voor de rommelmarkt Op Koninginnedag woensdag 30 april a.s. organiseert de „L. Bazerque-groep" van de plaatselijke Padvinderij weer de jaarlijkse rommelmarkt. De groep doet weer graag een beroep op uw aller me dewerking. „Hebt u soms nog spullen (oud- en nieuw) bewaar ze a.u.b. Wij kunnen ze n.l. nog goed gebruiken. Wij i komen vóór 30 april nog zeker twee keer bij u langs", aldus de oproep die aan de inwoners binnen en buiten de gemeente uitgaat, 's Avonds kunt u ook een „tip" geven en dan worden de spul len zo vlug mogelijk opgehaald. Bel na 6 uur P, H. V. d. Ree, Voorstraat 5, tel. (01873) 511, of Jan Dorsman, Stoof- straat 12, tel. (01873) 356. Op N.C.V.B. Hospitaal Kerkschip „De Hoop" Ds. Oosthoek van Westkapelle zal maandag 17 maart a.s. op de vergade ring van de afdeling „Ooltgensplaat" van de Ned. Christen Vrouwenbond ko men vertellen over het werk en de rei zen, met en op het Hospitaal Kerkschip „De Hoop". Dat belooft een interessante avond te worden, waar leden en ook niet leden hartelijk welkom zijn. Aan vang 8 uur nam. in „Elthato". Ontbindingsvergadering „Landbouwbelang". Woensdag 19 maart a.s. des nam. 8 uur wordt in Hotel „Hobbel" de defi nitieve ontbindings-vergadering van de Coöp. Landbouwvereniging „Landbouw belang" gehouden. Een vóór vergadering heeft reeds plaats gehad. Op de voorge schreven wijze van de Statuten zal tot ontbinding worden overgegaan en de besteding van het Reservefonds in be handeling komen. Door het opheffen van deze vereni ging vervalt ook het indirect lidmaat schap van de C.A.A.G.O. te Middelhar- nis. Velen hebben echter de wens te kennen gegeven lid te blijven van een organisatie die de belangen van boer en tuinder dient. Op de vergadering van 19 maart worden de aanwezigen daar om in de gelegenheid gesteld het leden- register van de C.A.A.G.O. te tekenen. Vijftig jaar getrouwd Woensdag 19 maart herdenkt het echt paar J. H. Korteweg en S. van Hassent. Boomgaardpad 7 hun 50-jarige echt vereniging, 's Middags van 3-5 uur is er een receptie in het Veren, gebouw „'t Centrum". NIEUWE TONGÈ Verzilvering. Op maandag 17 maart a.s. inleveren van vakantiezegels Bouw nijverheid voor de Paasverzilvering bij de P.V. A. K. V. d. Doel, Westdijk 15a, Nieuwe Tonge. RIJKSPOSTSPAARBANK VERLAAGT HYPOTHEEKRENTE OPNIEUW Wederom heeft de Rijkspostspaarbank de rente voor woning-hypotheken ver laagd. Het nieuwe rentepercentage is voor tophypotheken Q^WIa en voor normale hypotheken 9V2%. Wij staan wel in onze legerjacken en te nauwe broeken wat volwassen te doen op de hoeken van de straten; wij hangen wel wat onverschillig aan de bar en bestellen met een stoer gezicht ons zoveelste biertje; We geven wel een grote mond tegen onze ouders en gooien de deur met een klap achter ons dicht; maar wie weet hoe we 's avonds in ons bed met onszelf liggen te vechten en de grijnzende negerkoppen van de nachtconcerten van de muren scheuren en het uitschreeuwen van eenzaamheid. Wie weet van onze gevouwen handen? (Uit: Jeugdwerk NU)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9