KindeAAo-dbpt Plaatselijk nieuws Nieuws uil Zeeiamci Kom en luis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 14 maart IsjJ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. XTw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. WANDELENDE TAK Ik heb een wandelende tak in mijn terrarium, en nu heeft ze eieren gelegd. Een heleboel. Wat moet ik nu doen? Antwoord: Volgens de beschrijving hebt u een Indische wandelende tak, of wel de Carausius morosus. Daarvan legt het vrouwtje per keer zo'n 300 eieren. Ze zien er uit als piepkleine bruine eikels. U kunt ze in een plastic doosje doen, waarin u vooraf vochtig gemaak te turfmolm hebt gelegd. Doe het dek sel er op en kijk dagelijks een keer of ze er nog goed uitzien. Als er rimpels komen in de eieren, moet er wat vocht bij en ziet u vlekjes van een schimmel, dan is het turfmolm te nat. Als de tem peratuur boven de 20 graden C. blijft, komen de eieren zeven of acht weken na het leggen uit. De jonge takjes lich ten het deksel van het eikeltje en krui pen zelf naar buiten. Geef ze bladeren te eten van klimop, liguster en straks van seringen en rozen. Het beste is da- 'gelijks enige takken met bladeren van dgl. planten in een potje met water in het terrarium te zetten. Dan hebben ze elke dag vers voer. SCHAPENWOL BEWAREN Hoe kan ik schapenwol het beste op bergen, zonder dat er mot in komt? Antwoord: Schapenwol kunt u het beste bewaren, door deze nat in jute zakken te doen en de zakken koel en donker weg te zetten. Hebt u geen jute zakken bij de hand, dan kunt u wel plastic gebruiken, maar dan moet u wel flinke gaten in de zakken knippen, an ders zou de wol gaan verweren. Er zijn bij de drogist ook middelen verkrijgbaar om de schapenwol „motecht" te maken. Als u die wilt gebruiken, vindt u de ge bruiksaanwijzing bij de verpakking. ZIEKENFONDS EN BANKREKENING Mag iemand van het ziekenfonds vra gen hoeveel geld ik op de bank heb? Ik kwam alleen maar aan het loket van wege de reductie voor bejaarden waar ik recht op heb. Antwoord: Dat verlaagde tarief voor de ziekenfondspremie wordt uitsluitend gehanteerd voor personen met een mi nimaal inkomen, als u b.v. alleen van uw uitkering A.O.W. moet leven en geen neveninkomsten hebt uit pensioen, of bijstand i.v.m. huisvesting in een te huis. De grens ligt bij de 8.023,voor alleenstaanden. U moet dan wel alle gewenste inlichtingen verstrekken. Weigert u gegevens te verstrekken, dan bestaat de kans dat men blijft twij felen en u toch een hogere premie laat betalen op grond van het vermoeden, dat u over voldoende middelen beschikt. Het gaat ook niet om de cijfers van uw banksaldo. Men moet echter weten of een bepaalde grens is overschreden. BOMEN KAPPEN Mag ik in de tuin van mijn huurhuis een aantal bomen omkappen? Of moet de huisbaas dat beslist zelf doen? Antwoord: U mag in uw woonplaats nog niet eens één boom kappen zonder toestemming van burgemeester en wethouders, ook al zou die boom op uw eigen grond staan. Er rust namelijk een kapverbod op de bomen in de meeste gemeenten. En vervolgens kunt u zo maar niet een anders eigendom vernie tigen, of dat nu een schuur of een boom is. Ook het hout heeft zijn waarde en de eigenaar moet rekening houden met andere huurders na u. Vraagt u dus eerst toestemming aan de huiseigenaar en gaat u daarna rnet diens (schrifte lijke) toestemming vergunning aanvra gen bij B. en W. In bepaalde gevallen wordt een kapvergunning verleend. ADRES GOUDEN TIENTJE U gaf mij de waarde op van een gou den tientje, dat ik in mijn bezit heb. Maar ik wil er niet mee leuren. Kunt u mij een betrouwbaar adres geven, waar ik de hoogste waarde krijg? Antwoord: U kunt het per aangete kende zenden aan de Oudheidskamer van de Baanbrekersstichting, Meppel- weg 472, Den Haag. Daar koopt men munten in voor een collectie, volgens taxatieprijs. AUTO VOOR MOTORRIJDERS Bestaat er een auto voor houders van rijbewijs A? Antwoord: Dat is de Reliant. Die mag men besturen met alleen rijhewijs A. Importeur is Reliant Import Nederland, Panhuis 6, Veenendaal. Het is echter een driewielig voertuig. NOOIT GEEN Ik heb verschil van mening over het gebruik van de woorden nooit en geen achter elkaar. Volgens mij is het fout om te zeggen: ik heb nooit geen zin als men „geen zin" bedoelt. Hoe moet ik dat die mensen uitleggen? Antwoord: Als u in één zin de woor den „nooit geen zin" achter elkaar hoort, betekent dat in feite: altijd wèl zin. Er is n.l. geen sprake van een en kele ontkenning, maar van twee ont kenningen die elkaar tegenspreken, of tegenwerken. Iemand heeft wel zin, of hij heeft geen zin. En hij heeft altijd zin, of hij heeft nooit zin. In de reken kunde is negatief getal maal negatief getal ook een positief getal. In de taal is de ontkenning van een ontkenning een aanwijzing, dat de ene ontkenning vervalt door het uitspreken, of neer schrijven van de andere. U kunt het vergelijken met uitdrukkingen als „Het is niet mogelijk", hetgeen wil zeggen: het is wel mogelijk. „Het is geen slecht weer", dat wil zeggen: het is wel mooi weer. En: „Ik ben nooit te beroerd om niks te doen", waarmee de luiaard te kennen geeft: ik ben altijd te beroerd om een hand uit te steken. POSTDUIVEN RINGEN Ik wil postduiven ringen. Waar kan ik de ringen bestellen? Antwoord: Om in het bezit te komen van postduivenringen, moet u lid zijn van een vereniging van postduivenhou- ders. Het zou een complete chaos wor den, als deze ringen door iedereen naar eigen opvatting werden gebruikt. De nummering en de registratie zouden to- Beste meisjes en jongens! Eerst komt in dit kinderhoekje het nieuwe raadsel. Het is MAARTRAADSEL 2 Het geheel bestaat uit 45 letters en het is één van de zaligsprekingen van de Heere Jezus. Hier volgen de onderdelen: A. 32 3 10 38 20 was een profeet die vaak in Sunem logeer de (2 Kon.) B. 35 41 9 14 25 44 17 was de zee waardoor Israël trok. C. 43 11 28 4 27 2 was een verleidster van Simson. D. 31 20 38 12 4 was konin gin die wijken moest voor Esther (zonder de letter h). E. De schenkels van het beeld van Ne- bukadnezar waren van 7 23 29 42. F. 19 24 8 mocht Johannes de Doper niet drinken. G. Om recht te spreken zat de koning vroeger op zijn 22 16 36 37 18. H. Eli had zijn zonen niet eens 1 26 15 33 20 2 30 5 32 6 4 17 45 (2 woorden). I. Een 40 2 34 29 13 39 36 21 is een vat waar men water in opvangt. Dit raadsel werd ingezonden door Marijke van Dijke uit Zoetermeer. Dank je wel. Marijke! BRIEFWISSELING Voordat ik begin met de brieven, moet ik iets doorgeven van een raadselneefje, dat het volgende schrijft: „De kinderen die raadsels maken, moeten het wel goed doen. Zoiets is te vinden in februariraadsel 4, vraag 11, waar staat: Zoon van Saul; zie zijn ge- slachtsregister in 1 Sam. 12. Maar in 1 Sam. 12 staat niets! Het geslachtsregis- ter staat in 1 Sam. 14. Dat is geen klein verschil". Tot zo ver het schrijven van het op lettend neefje. Het is een waarschu wende vinger voor al de kinderen, die een raadsel inleveren. Maar ook eigen lijk voor mij, want ik had het goed moeten nazien, eer ik het in de krant zette. Het is waar, dat ik al de ingezonden raadsels aan een onderzoek onderwerp, maar het kan zijn dat ik te goedgelovig was, dat ik dacht: die cijfers zullen wel in orde zijn. Ik zal mijn best doen om weinig vergissingen te maken, en de kinderen zullen het ook wel goed in de oren knopen. Vriendelijk bedankt voor de waarschuwing! Laurus van de Wekke, Middelharnis. Ik veronderstel dat je met ons gaat meedoen, maar zekerheid heb ik er niet van. Je zegt het niet en je vraagt niets. In je enveloppe zit alleen maar een stukje papier met de oplossing van een februariraadsel. Die oplossing is goed. Als je nu van plan bent om geregeld mee te doen, zou ik graag een kort briefje van je hebben, met je leeftijd er bij. En dan nog iets: Elke oplossing be hoeft niet opgestuurd te worden. Aan het eind van de maand sturen de kin deren al de oplossingen van de hele maand op. Dan komen er vier of vijf oplossingen ineens bij mij. Dan hebben jullie maar één keer in de maand te schrijven. Voor jou zou het vele schrij ven geen moeilijkheden opleveren, want jij kan het zonder postzegel op het kan toor bezorgen. Maar de andere kinderen die niet in de buurt van het kantoor wonen, moeten elke keer 45 cent beta len. In één maand kan dat nog, maar als dat iedere week was, zou het toch te duur uit gaan komen. Ik wacht dus wel nader bericht. Connie van Groningen. Wat zal het leuk geweest zijn op je verjaardag met Anjo, Erna, Marjolein en Heleen! Ik denk dat die meisjes ook wel wat voor je meegebracht hebben. Dat staat er niet bij, en dat behoef ik ook niet te weten natuurlijk. Ja, ik weet nog goed, dat Els en Ineke meededen. En was er ook geen Jan van die zelfde naam? Hoe oud zijn ondertussen die zussen van jou? Ima Lodder, Sommelsdqk. In het kort schrijf je over veel dingen. Over fietsen en lopen, dat het zo gezond is. Daar heb je groot gelijk in. Dan word ik bekend gemaakt met de hut van je broertje op de gorzen, dicht bij het watqr in het riet. Fijn om daar te vertoeven! Over het gezellige breien op de vereniging; over het logeren bij oma. Dat zijn al prachtige zaken. En hoe is het met de jonge konijntjes? Het is leuk goed, hè? Corrie Vroegüideweij, Middelharnis. Neen, ik denk ook dat het niet meer zo zal vriezen dat je schaatsen zal kunnen rijden. Maar nu lees ik, dat je toch op echt ijs hebt geschaatst. Wat zal dat taal in de war raken. Er zijn wel onge- numerde ringen in de handel, maar die kunt u alleen gebruiken voor het on derscheiden van de jaargangen. Wendt u zich dus tot de vereniging in uw woonplaats en hebt u daar moeilijkhe den mee, dan tot een andere vereniging. VERBRANDINGSWAARDE Hoe verhoudt zich de verbrandings waarde van een liter huisbrandolie I ten opzichte van één kubieke meter aardgas? Men zegt dat de calorische waarden van beide hoeveelheden gelijk zijn. Is dat juist? Antwoord: Neen, dat is niet juist. De calorische waarde van een liter olie is gelijk aan die van 12,20 m^ aardgas. Overigens is dit geen vast gegeven, want de temperatuur en het water- dampgehalte van aardgas wisselen. Uiteraard beïnvloedt dit de verbran dingswaarde. ZWEZERIK Ik heb bij iemand zwezerik gegeten. Maar we werden het er niet over eens, waar die precies zit in het dier. Antwoord: De zwezerik vindt u al leen in de hals van een kalf, want in het tweede levensjaar van het rund verdwijnt deze klier. Een andere naam er voor is thymusklier. GOEDKOPE MERCEDES Ik kan voordelig een Mercedes 200D kopen, omdat elk personeelslid toch elk jaar goedkoop een nieuwe wagen van de fabriek krijgt. Op welk bedrag ko men mij dan de invoerrechten naar Ne derland? Antwoord: Wij moeten u ernstig waarschuwen voor u overgaat tot het kopen van een gebruikte Duitse auto van een onbekende. Het is beslist niet waar, dat de Mercedesfabrieken ieder personeelslid elk jaar een nieuwe auto zouden leveren en dat deze werknemers de kort gebruikte wagens naar wille keur zouden kunnen verkopen. Dit ver haaltje wordt kennelijk gebruikt om u en anderen auto's te verkopen, waarmee iets aan de hand is. Het zou best kun nen zijn, dat er langs deze weg een af zetgebied in ons land wordt gezocht voor de vele auto's die momenteel door in Duitsland opererende benden auto dieven worden gestolen. U doet er ver standig aan, eerst het chassisnummer en andere gegevens van de aangeboden wagen te laten verifiëren bij de afd. service en garantie van de importeur, AGAM Reactorweg 25, Utrecht, tel. (030) 451911, waar men over lijsten van ge stolen wagens beschikt. Wat de invoer' betreft, moet u rekenen op lO'/o van de nieuwwaarde die na een jaar gebruik mag 'worden verminderd met 20% af schrijving en elk volgend jaar met nog eens lO'/o. Voorts moet u bij overschrij ding van de grens nog eens 16"/o voldoen aan B.T.W. over het bedrag dat de auto volgens de Ned. douane bij de invoer waard is. VOGELNEST IN RIETEN DAK Wij hebben veel last van mussen, die riet uit het dak trekken om nesten te maken. We hebben al gespoten en een tuinnet er overheen gehad, maar niets helpt. Antwoord: Wanneer uw rieten dak door mussen vernield wordt, is dat dak verkeerd gelegd, of het verkeert in staat van ontbinding. Op een goed rie ten dak hebben vogels geen vat. Spuit- middelen mag u hier helemaal niet ge bruiken. Ze z;ijn giftig voor alle vogels, dus ook voor beschermde exemplaren, en ook gevaarlijk voor de mens. Er is maar één oplossing: het riet er af halen en een nieuw rieten dak (laten) aan brengen door iemand die dat vak ver staat. Dan is het uit met de mussen- plaag.. een vreemde gewaarwording geweest zijn, na drie jaren niet meer op de schaatsen gestaan! Kon je het nog een beetje, en was je de andere dag niet stijf in je benen? Wat of er in onze tijd al mogelijk is, hè? Kees Droger, Middelharnis. Zoals je gezien hebt, heb ik goede notitie van je schrijven genomen, en het al de kinde ren laten horen. Ik begrijp dat je met „De molen van Moerland" erg blij was. Hoe is het afgelopen met het schrifte lijk verkeersexamen? In de regel is het schriftelijke deel moeilijker dan het praktische gedeelte. Bij jou ook zo? Ik hoop dat het meegevallen is, en ook dat het komende rapport goed zal zijn. Janneke Vroegindeweij, Middelharnis Wat is dat een rijk bezit voor jullie: een nieuwe fiets! En dan zelf verdiend, dat is zo mooi! Er zijn kinderen die zeuren de oren van het hoofd van vader en moeder om ook iets te krijgen waar ze zin in hebben. Maar bij jullie kwam er geen gezeur aan te pas. Ik hoef niet te zeggen dat jullie er zuinig mee moeten omgaan. Dat zullen jullie zeker wel doen. En nu is er weer iets om met werken te verkrijgen. Ik hoop dat dit ook zal mogen lukken. Ria van Oorschot, Den Bommel. Wat heb jij een prachtig geschenk gekregen, zeg! Ik weet dat je veel moet oefenen, raiaar dat zal je wel doen ook. Valt het tegen of gaat het nogal om te leren? Zendelingen hebben in de regel veel te vertellen, want ze hebben heel veel ge zien uit een ander stuk van de wereld. Loopt de verkoop van de glazen nogal een beetje? Overal zullen jullie die niet verkopen, want er komen zoveel men sen aan de deur voor goede doeleinden, dat jullie óok wel een „dank-je-wel" zullen horen. Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Gelukkig dat mama net thuis was op haar verjaardag, hè? En dat het goed gaat; dat is zeker gelukkig. Weet je wat te prijzen is in jullie? Dat jullie in de krokusvakantie overal zo goed gezeemd hebben! Dan hadden jullie wel verdiend om 's middags te gaan zwemmen. Maar zwemmen van één tot vijf vind ik wel een beetje te veel van het goede, en dan begrijp ik dat je moe was. Clara van de Wende, Ouddorp. Be dankt alvast voor de ingezonden raad sels. Ik kan nu nog niet zeggen wanneer die een plaats zullen krijgen. Ik moet ze ook nog eens op mijn gemak nazien. Het is gelukkig dat het met de ogen van oma een beetje bet^r is, al is het nog niet zo als wij zouden wensen. Mis- DIRKSLAND Ds. C. G. Vreugdenhil. Zendingspre dikant in Irian Jaya, Indonesia, hoopt zondag 16 maart twee maal in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. Ds. Vreugdenhil is met buitengewoon ver lof in Nederland, wegens ernstige ziek te van zijn vader, gemeente-archi tect G. C. Vreugdenhil, alhier. MELISSANT Verzilvering: Bouwvakkers en Schil ders u kunt voor de a.s. feestdagen va kantiebonnen inleveren op maandag 17 maart a.s. om 6 uur n:m. bij L. Oude naren, Binnenweg 52, Melissant. OUDE TONGE Ledenvergadering van de Chr. Lagere School op G.G. Daar de voorzitter, dhr. J. Heijboer nog herstellende is van zijn ziekte, werd deze j.l. vrijdag gehouden verga dering geleid door de Algemeen Ad junct, dhr. W. Maliepaard. Deze opende de vergadering met het lezen van Ps. 115 en ging voor in ge bed. In zijn openingswoord heette hij al len hartelijk welkom en hoopte dat er in een goede sfeer over de belangen van de school gesproken zou worden. Daarna las de secretaris de notulen van de vorige jaarvergadering voor. Deze werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Daar er geen ingekomen stukken wa ren, las hij het jaarverslag voor, waar in hij wees op de Springader van het leven en de noodzaak voor ieder gelaafd te worden aan de Bron des Levens. De Penningmeester kwam hierna aan het woord, n.a.v. zijn verslag werden enkele vragen gesteld en naar tevreden heid beantwoord. Na de pauze vond de bestuursverkie- zing plaats. Aftredend: C. Quist (niet herkiesbaar) W. V. Kempen (herkiesbaar). Tegenkandidaten: M. C. Overduin - C. Schellevis; W. v. Kempen - B. Ba- kelaar. Gekozen werden de heren: M. C. Overduin en W. v. Kempen. In de rondvraag werd nog hevig ge discussieerd over de kleuterschool, waarna deze vergadering gesloten werd met dankgebed door de secretaris. OUD VOSSEMEER Geslaagd. Dhr. T. van der Logt be haalde aan de Machinistenschool te Amsterdam het diploma Kraanmachi nist. SINT MAARTENSDIJK Dijkverbetering. Dijkgraaf H. van Gorsel van het Waterschap Tholen heeft het voornemen in Mei aanbesteding te houden voor de verbetering van 5700 meter zeedijk op Tholen. Aan de voor bereiding wordt volop gewerkt. THOLEN Centrale P.Z.E.M. rayonkantoor Het nieuwe centrale rayonkantoor van de P.Z.E.M. aan de Ten Ankerweg werd maandag officieel in gebruik gesteld. Hierbij waren aanwezig dé P.Z.E.M.- directie en alle medewerkers in het rayon Tholen en St. Philipsland, alsme de burgemeester J. E. van Boeijen en de onlangs gepensioneerde rayonhoofd P. Leenhouts. De technisch directeur van de P.Z.E.M. ir. M. D. Dalebout hoopt dat de nieuwe voorziening goed zou werken in het belang van de inwoners van Tholen en St. Philipsland. schien gaat het nog wel wat vooruit. Heb je de oplossing van de betekenis van de naam van Hiskia gezien? Ik denk dat de schilder nu wel klaar zal zijn. Eerst is het een rommel, maar dan ken je de keuken niet meer terug. Rinus Guiljam, Krabbendyke. Was februari vlug voorbij? Het is wel de kortste maand, maar dat is toch maar een verschil van een dag of wat. Het is altijd mooi als ei* veel belangstelling is als de zangkoren zingen. Was de kerk in Tholen bijna helemaal vol? Ik lees ook van die vele beroepen, en begrijp niet goed dat ze daar zo vlug bij zijn. Het blijven dus nog de psalmen van Datheen. Tegenwoordig zijn de mensen zo voor antiek, en dat komt ook uit de keuze van de psalmen. Wilma Bechtum, Dirksland. Wat wa ren dat mooie cijfers voor die overho ringen! Ja, nu en dan kun je wel eens helder zijn! Het is jammer dat je dat niet voortdurend bent, hè? Over dat schaatsen heb ik in een andere brief gelezen. Je hebt het antwoord daar wel gezien. Ik snap dat het een fijne mid dag was, maar jullie zullen ook heel wat te betalen gehad hebben, vrees ik. Je rapport is goed, hoor, en fijn dat die vijf is verdwenen. Heel veel dank voor de prachtige foto van je! Marjan Lodder, Den Bommel. Nu heb je al een aardig briefje geschreven. Wil je de volgende keer ook je leeftijd er bij zetten? Het is een kleine moeite. Wil je de raadsels goed hebben? Ja, dat willen al de kinderen, maar bij sommigen is liet al gauw goed. Moesten je oma's lachen dat je in de krant stond? Vonden ze, het leuk misschien? Gaat je vader ook met groenten langs de deur? Dan ga je wellicht wel eens met hem mee om te helpen. Eric Guiljam, Krabbendyke. Kan je broer zo goed dammen? Kun jij het ook? Je vindt het beslist wel mooi, want an ders zou je niet meegaan. Dat was dus eerst over het damspel. En nu komt het koopmanschap: langs de deuren met balpennen, kaarten en puzzels! Fijn, dat er veel verkocht is. Tenslotte lees ik over het dagelijks brood: je moet nogal veel bakken, lees ik. Maar dat zal niet alleen brood zijn. Het is niet te zeg gen wat jij al kan klaarmaken! Allemaal de brieven, dat gaat na tuurlijk niet. Volgende week hoop ik er weer te beantwoorden. En dan zal ik misschien ook de prijzen al uitgezocht hebben. Met vriendelijke groeten, OOM KO. Flakkee loopt| nog warm voor veilingen De veilingen van allerhande waar, die in onze contreien periodiek door twee veilingbureaux worden gehouden, zijn aan de Flakkeeërs welbesteed! Steevast komen ze in groten getale naar de vei lingen waar ze nog een tikkeltje koop man kunnen zijn, maar dat betekent niet dat ze de handel steeds de nodige eer aandoen. Zaterdag, in Stad aan 't Haringvliet was het met twee honderd jes ruim bekeken Er waren daar wel zo'n vijftig kijkers maar, de opwekkingen van de veiling meester ten spijt, slechts enkele kopers. Soms heeft de veilingmeester een bete re dag, dan sjouwen de Flakkeeërs voor ettelijke duizenden weg. Een en ander onder het wakend oog van de deurwaar der of notaris wiens aanwezigheid wet telijk geboden is. Over de herkomst van de goederen laat men zich niet zo gemakkelijk uit. Het semi-antieke koper- en tin-werk schijnt uit landen als India en Pakistani te komen waar het nog goedkoop wordll gemaakt. Semi-antieke olielampen heb-l ben weer een andere afkomst en zo isl het ook met het meubilair, de klottenl en het aardewerk en porselein. De ad-| vertenties die worden geplaatst zijn overigens voldoende duidelijk over iiet| assortiment. Men kan op dergelijke veilingen, wanneer men iets van zijn gading ziet,| best nog wel eens een koopje doen, want de handel behoeft niet duur te worden betaald al houdt de veiling meester best in de gaten tot hoever lifl 1 gaan wil; hij is tenslotte toch iets meeri koopman dan de doorsnee yeilingbe-| zoeker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6