Raad Dirksland ontmoette agrariër met geloof in de toeliomst I Voor gemeentehuis nu een sfeervol hoekje ruidejv^ Inauwend irspectief h. j. Biargang Vrijdag 14 maart 1975 No. 4371 CHR. STREEaCBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ^95 9,95 Ï291 i928 in eoEDoeiauiiD OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 -k Th. V. Prooijen: Zwembad-bestuur is toch geen gangsterbende II BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 ''''■''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiniiniiiniininiiininiiM^ MIDDELHARNIS s VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Sfiddelharnis Dierenbescherming: ƒ70000;- voor Streekdierentehuis Perzische kleedjes in vele maten. Reeds vanaf 19,50 Sommelsdijk op Woonwagens ievensgevaarll j k elektriciteit aangesloten „Middelharnis won E.H.B.O. wedstrijd Landbouwschap pleit voor teeltregeling bloembollen RECORDJAAR VOOR FLEUROP-INTERFLORA POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Öactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13. Sonunelsdlik ,(01870)26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 6.55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ^_}as driester treden diegenen op die menen dat onze maatschappij nodig ver nieuwd moet worden. Het wordt ze dan ook wel gemakkelijk gemaakt. Want slechts zwakjes wordt nog hier en daar een protest tegen hun optreden verno men In de meeste gevallen echter blijft j het bij een protest en leggen diegenen, 'i die het revolutionaire karakter van die maatschappijvernieuwers doorzien al spoedig het hoofd in de schoot. Dat is op zichzelf een opmerkelijke ontwikkehng. Daaruit blijkt dat begin selen waar geslachten uit geleefd heb ben niet meer functioneren. Kennelijk zijn we geworden (of verworden) tot schepselen die de gave des onderscheids niet meer bezitten. Althans die gave functioneert niet meer. Nog maar nau welijks is er weer een nieuw idee ge lanceerd of bezeten door de drang tot vernieuwing werpen we ons erop zon- -w dèr 0"s 3^ t^ vragen waar we terecht 'komen. Integendeel elk verzet wordt I vakkundig van tafel geveegd met de op- I merking: „Vroeger was het ook zo best I niet". Vernieuwers worden vergeleken met voortrekkers, die steeds weer op- I nieuw bereid bleken bestaande waarden I ter discussie te stellen en nieuwe te I creeëren. I Vooral de oudere generatie onder ons I heeft het in die situatie nogal eens moeilijk. Hoofdschuddend moeten ze I ervaren, dat ondanks alle vrees voor de I toekomst, het kennelijk vandaag anders i moet enanders kan. I Toegegeven moet worden dat veel on- I recht dat de maatschappijvernieuwers i signaleren onrecht genoemd moet wor den. Veel misstanden worden ontdekt, f die jarenlang hebben voortgewoekerd en waar niets aan is gebeurd. Maar toch verzetten we ons tegen de oplossingen die worden aangedragen. Niet omdat we niet erkennen dat er wat gebeuren moet, maar simpelweg omdat ze de kiem voor nog groter onrecht in zich dragen. Nadat we in een naoorlogs „door- braakstreven" de nadruk hebben gelegd op het samenbouwen aan een nieuwe samenleving, waarbij we alle principië le lijnen hebben uitgewist is er een so ciale maatschappij ontstaan, waarin we vol trots verkondigen, dat we verzorgd zijn van de wieg tot het graf. Zonder dat we daar direct erg in heb ben gehad heeft dit met zich meege bracht, dat ons verantwoordelijkheids gevoel is verslapt en zijn we ons ge hele leven steeds meer gaan zien in de dingen van vandaag. Belangrijk voor ons werd, hoeveel dagen we hebben, we,verlangden elk jaar weer naar toe name van ons reeële inkomen. De vrije dagen namen toe en het reëele inkomen werd groter waardoor we steeds meer konden beschikken over allerlei (in on ze ogen althans) voordelen die deze we reld biedt. Ook weer zonder dat we daar erg in hadden, bleken de sociale voordelen ons zo aan te spreken, dat ons denken en handelen min of meer beheerst werd door het wenkend perspectief van een Dfatschappijvorm waarin al die onge- 0ipkken die ons het dagelijkse leven zo I .~*-,ijjjj(. ijiifinen maken zijn uitgeban- lal deze Iden op Il vang 8 Vaka"' nneii p vnj- uur en 1 2 tot an der splaat. LS. des f. Gfi- ■uijven- H.D. 'at we soms daarbij onze overtui- geweld moesten aandoen, deed wel pijn, maar daar kwamen we wel rheen. Zo geraakten we steeds meer ikkeld in een leefwijze waarin voor functioneren van een overtuiging m plaats is. Integendeel waarin we it onze overtuiging niets meer kun- beginnen. 'aarom is het protest tegen die maat- appijvemieuwers zo zwak. 'aarom kunnen ze hun sloopwerk een samenleving die op christelijke mdslagen berust tot het eind toe af- ken. e hebben onze overtuiging dat chts Gods Woord het enige richtsnoer n ons handelen kan zijn ingewisseld ior de mening dat we de opvatting van ideren als onze medemens ruim baan eten geven. Immers, zo denken we daar hebben ze recht op. Dat eist :h immers het democratisch beginsel, navolging van Calvijn hebben we eds hoge waarde toegekend aan een imocratische regeringsvorm. En dat «n we nog. Maar wanneer de ontwikkeling in die imocratische regeringsvorm er toe dt, dat de grondslag waarop het ge- 'ie gebouw rust, is verdwenen, dan logen we ons wel afvragen of we aan "t instandhouden van die vorm nog nnen vasthouden. Misschien is de tijd ■el dichtbij dat er zodoende in de de- 'ocratie geen plaats meer kan zijn voor diegenen die hun overtuiging niet 'armsn inwisselen voor welke mening lok. ^a* geeft weinig hoop voor de toe komst. JÉf^^^^i Het heeft Dirkslands gemeenteraad, in z'n vergadering van j.l. dinsdagavond ietwat verbaasd dat anno 1975 een stuk bouwland van 0.88.40 ha nog 18.000,— opbrengt, wat neerkomt op een bedrag van 20.362,per ha. Dhr. A. J. G. Joppe uit Dirksland die, als hoogste, voor dat bedrag had ingeschreven werd dan ook prompt gevierd als een agra riër die het vertrouwen in de toekomst nog niet heeft verloren. Dat liet de raad ook gelden voor de beide overige in schrijvers die zo vond de raad ken nelijk wat voorzichtiger zijn aangelegd. De grond, gelegen aan de 2e Stoofweg, voorheen in pacht bij wijlen dhr. G. van 't Geloof werd aan dhr. Joppe gelaten. Een tikkeltje hoop op de toekomst werd de raad ook weer eigen nu einde lijk goedkeuring is ontvangen op het bestemmingsplan Melissant-Zuid. „Een prettig bericht" bevestigde burg. Bos een opmerking van dhr. Th. van Prooij en: „binnenkort volgt een nader over leg met het bestuur van de woning bouwvereniging" zei de voorz. toe. Er zal nu ook een begin kunnen worden gemaakt met de aankoop van grond. Tot dusver was die steeds afgestuit op het uitblijven van de goedkeuring bij het ontbreken waarvan de eigenaar van de grond niet tot zaken wilde ovei'gaan. Onderhandse aanbestedingen. De raad besloot tot onderhandse aan besteding van de aanleg van een par keerterrein aan de Klinkerlandsestraat te Herkingen. Door de dienst Gemeen tewerken zijn de kosten daarvan be groot op 25.000,—. Een veel kapltaler bedrag, 325.000,- gaat zitten in de aanpassing van de rio lering en de bestrating in de Werner- laan waar de wonlngbouwver. voorne mens is 63 woningen te bouwen. Die kosten zullen overigens door het Rijk worden vergoed omdat ze zijn gemaakt in het belang van de sociale woning bouw. De raad stelde het krediet be schikbaar. De mening van het college van B. en W. dat ook dit werk het best onderhands kon worden aanbesteed i.v. m. de verwevenheid van belde uit te voeren werken, werd niet gedeeld door de heren de Bonte en van der Velde. Zij bleven de voorkeur geven aan een open bare aanbesteding, ook nadat weth. van Rossum nog eens had verduidelijkt dat het plan in fasen zal worden uitgevoerd en woningbouw en riolering in dit ge val sterk met elkaar verweven zijn. „Het kan de schijn hebben dat een aannemer die niet te duur bouwt als douceurtje ook het straatwerk mee mag nemen", had dhr. De Bonte opgemerkt waarop de voorz. benadrukte dat aan het voorstel geen enkele financiële re latie ten grondslag ligt en dat er nog minder sprake van een douceurtje is. „Er is scherp begroot en er zal een scherpe prijs tevoorschijn moeten ko menverklaarde de voorzitter. Kleine geldleningen. Een kennelijke spraakverwarring ontstond bij het voorstel het bestuur van de Stichting Zwembad Dirksland toe te staan, zonder goedkeuring van de raad, geldleningen of kredietovereen komsten te sluiten beneden de 10.000,- Zó stond het in het voorstel en dat werd terecht zó geïnterpreteerd dat genoemd bestuur een onbeperkt aantal leningen beneden de 10.000,zou kunnen slui ten en dat ging ettelijke raadsleden wat te ver. Bij monde van dhr. P. A. Leijdens verklaarde de PCP fractie er een limiet aan te willen stellen, waarmee dhr. J. A. Struijk (SGP) het helemaal eens was. Gangsterbende Bij dhr. Th. van Prooijen ontlokten die bedenkingen een wat wrevelige op merking: „...dan gaan we er zeker van uit dat we met een gangsterbende te doen hebben wanneer we zulke ijselijke termen gebruikenveronderstelde hij, om er v/at luchtig achter te laten volgen: als het niet goed gaat kun nen we altijd nog beslag op het zv/em- bad leggen, dan hebben we het hele zaekje Zelfs weth. van Dis interpreteerde het voorstel verkeerd en in navolging van hem ook dhr. de Bonte die er een fraaie stelling aan waagde: „...er wordt een maximum van 10.000,gevraagd, natuurlijk is dat zo, maar als het niet zo is ben ik ertegen Burg. Bos wees de raad er ter gerust stelling op dat de raad in het zwembad- bestuur met 6 van de 13 leden verte genwoordigd is, zodat er geen ernstige zaken zijn te duchten. Toch stelde de raad zich liever achter de suggestie van weth. van Rossum om de bevoegdheid van het zwembadbe- stuur te lenen zonder directe goedkeu ring van de raad tot 20.000,per jaar te beperken. Gekke grote ramen Met de 8e wijziging van de bouwver ordening, een aanpassing aan de model verordening van de Ver. van Neder landse Gemeenten, leek vlot te worden ingestemd tot dhr. de Bonte daarin een onderdeeltje aanwees wat hem duidelijk te ver ging. Hij vond alras, zelfs in de voorzitter, medestanders. Bij de nadere eisen t.a.v. warmte- en isolerend vermogen werd bepaald dat bij de aanwezigheid van grote glasop pervlakten het aanbrengen van dubbele beglazing geboden is l.v.m. de geboden bezuiniging op energie. „Dat is me een te ver gaand overheldsdiriglsme", ver klaarde dhr. de Bonte; „er is geen ener gie-distributie en de mensen moeten het verbruik zelf betalen. Als we zo nodig moeten bezuinigen kun je ook lichtre clames e.d. verbieden". „Ik ben het helemaal met u eens dat dit wel wat te ver gaat!" beaamde de voorzitter: „we zouden ons gaan bege ven in beoordelingsfactoren die met de bouwkunde en de bouwconstructie niets te maken hebben". „Het zijn met name de Hollanders die maar raak hebben gebouwd; in midden Europa zie je niet van die gekke grote ramen", was ook de mening van dhr. van Prooijen. Ook burg. Bos had daar zo zijn visie op: „het is inderdaad een soort modeverschijnsel, die grote kijk kasten, die overigens direct dicht gaan als de zon maar even schijnt De bepaling werd met ieders goed vinden geschrapt. Hamerstukken. Onbecommentarieerd passeerden een aantal hamerstukken. Dhr. M. J. A. No- termans en mej. J. G. H. Slevers bleken door B. en W. als onderwijzer(es) in vaste dienst aan de openbare basis school te Dirksland te zijn benoemd. Met alleen dhr. J. L. Poortvliet (VVD) tegen werd besloten een onteigenings procedure te beginnen tegen dhr. C. J. van Gulik, Julianalaan 8 wiens grond nodig is voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. In de vacature in het bestuur van de Burgerlijke instelling voor Maatschap pelijke Zorg te Melissant, werd voorzien door de benoeming van dhr. M. L. Kie vit, Molendijk 66. Een bedrag van 10.316,19 werd ge- voteerd voor de aanschaf van leermid delen en meubilair voor de Chr. school te Mellssant. Ook zonder commentaar werd beslo ten tot aanpassing van de vergoedingen voor functionarissen van de brandweer, een en ander op verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten. De jaar lijkse vergoeding voor een Commandant (hoofd-brandmeester) bedroeg 1026, en wordt 1550,voor een brand- Dezer dagen is door de Dienst Gemeentewerken de laatste hand gelegd aan de reconstructie van de Raadhuisstraat. Het was de grote wens van het gemeentebestuur dat daar wat meer ruimte beschikbaar kwam wat resulteerde in de aankoop van een winkelpand en een bergschuur. Die zijn kortgeleden gesloopt en daarvoor in de plaats is er iets moois tevoorschijn gekomen. De verlangde ruimte is er gekomen en bovendien biedt het straatje nu een fraaie doorkijk op het in oude stijl opgetrokken gebouw van Gemeentewerken. Een koperen lantaarn werpt er 's avonds een romantisch lichtje en zomers zullen er bloemen extra fleur aan het zo sfeervolle hoekje geven. Het resultaat is bewonderens waardig! De afdeling Voome - Putten en Goe- ree-Overflakkee van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft een bouwfonds van 76.000,beschikbaar voor de bouw van een streek-dierente- huis, zo blijkt uit het jaarverslag 1974. Dat fonds Is mede bereikt door een groeiend ledental waaraan Goeree- Overflakkee een flinke impuls gegeven heeft. Een streekdierentehuis zoals de afd. voor ogen staat zal veel meer kos ten dan het beschikbare fonds, maar de bouw zou toch al in Oostvoorne begonnen zijn als niet de omwonenden van de beschikbaar gestelde lap grond van 3000 m^ zodanige bezwaren hadden gemaakt dat het gemeentebestuur geen toestemming voor de bouw verleende. Gevolg is dat er nog geïmproviseerd moet worden, waartoe in Rockanje en Spijkenisse vrijwilligers zijn aangetrok ken. De dieren worden op de twee daar aanwezige opvangplaatsen uitstekend verzorgd en ze staan er onder veterinair toezicht. Op de jaarvergadering die a.s. maan dag, om 8 uur in zaal Dedert te Den- Brlel gehouden wordt, zal worden voor gesteld het bestuur met twee leden uit te breiden i.v.m. de omvang van de werkzaamheden. Flakkees candidaat is dhr. C. A. Zuidwljk, Fablusstraat 32 te Melissant. Mevr. J. M. Elvé-Voorburgh te Dirksland is vice-voorzitster van de afdeling. OOSTDIJK 53 - fil meester was het 480,en wordt het 725,voor een onderbrandmeester was het 408,— en wordt het 620,— en voor machinisten-pompbedienden was het 400,wat tot 655,wordt opgetrokken. De vergoedingen voor de manschappen zijn al eerder aangepast. DEN BOMMEL, Burgemeester en wethouders van Oostflakkee gaan a.s. woensdagavond praten met een vertegenwoordiging van de bewoners van het woonwagenkamp van Den Bommel. Aanleiding daartoe is de soms levensgevaarlijke aanslui tingen van de wagens op het electrici- teitsnet Door de Emgo is op die levensgevaar lijke situatie gewezen. De manier waar op verschillende woonwagens „zichzelf aan electrische stroom hebben gehol pen", met lange kabels over vochtige grond wordt door de Emgo onverant woord geacht. B. en W. willen niet het risico lopen dat dat mensenlevens gaat kosten en gaan de deputatie van bewo ners dan ook meedelen dat er op het kamp een electriclteitsvoorziening voor ten hoogste 6 wagens gehandhaafd zal worden. Daarbij zal aan het aansluiten van de vaste bewoners de voorkeur worden gegeven. B. en W. gaan er trouwens van uit dat ook de overige inrichting van het kamp alles te wensen overlaat. Er zijn geen sanitaire voorzieningen, onvol doende waterkranen en onvoldoende ruimte, maar desondanks is het kampje overvol. Er zijn aldus B. en W. plannen in voorbereiding een officieel kamp te maken met, ook weer, een bescheiden aantal staanplaatsen. Dat moet jammer genoeg lang duren omdat daarvoor de goedkeuring en medewerking van mi nisterie, provincie en buurgemeenten nodig is. De E.H.B.O.-ploeg „Middelharnis I", onder leiding van dhr. L. Dijkgraaf is j.l. zaterdag als winnaar van de in Stad aan 't Haringvliet gehouden eilandelijke E.H.B.O.-wedstrljd naar voren geko men. Deze ploeg heeft zich uit alle ove rige Flakkeese ploegen geselecteerd om op 5 april a.s. in Ouddorp aan de dis trictswedstrijd deel te nemen. Op die v/edstrijd zullen de 14 beste ploegen uit Zuid-Holland het tegen elkaar opne men, want de beste die daaruit tevoor schijn komt zal deel mogen nemen aan de landelijke wedstrijd die op zaterdag 10 mei in Oostkapelle gehouden wordt. NIEUWERKERK Geref. Gemeente. De beroepen pre dikant. Ds. J. Koster te Barneveld, be dankte voor dit beroep. Geref. Kerk N'kerk - O'land - Brui- nisse Kand. J. Waagmeester te Den Haag bedankte dezer dagen voor het beroep (toez.) naar onze gemeenten en nam het beroep naar Schiermonnikoog aan. In een brief aan de minister van Landbouw pleit het Landbouwschap voor een teeltregeling in de bloembol lenteelt. Overeenkomstig de opvattin gen van de afdeling Bloembollenteelt is het Landbouwschap van mening, dat een regeling van de produktieomvang een doeltreffend en verantwoord mid del kan zijn voor het bereiken van een redelijke inkomenspositie in de bloem bollenteelt. Deze regeling zal in over eenstemming moeten zijn met de EG- spelregels. Het Landbouwschap acht het daarom gewenst dat hieraan slechts voldaan kan worden door het Instellen van een EG-teeltverordening. In het eerstvolgende gesprek met de minister van Landbouw zal het Landbouwschap deze zaak aan de orde stellen. STELLEND AM ZENDINGSAVOND Volgende week donderdagavond 20 maart zal in „de Rank" een Zendings avond worden gehouden. Dhr. Schaap uit Zoetermeer hoopt te spreken over de I.Z.B., waarbij ook dia's zullen wor den vertoond. Mevr. Keur zal, muzikaal begeleid door haar echtgenoot, enkele zangnummers ten gehore brengen. DEN BOMMEL Meisjesver. „Mirjam" viert feest Op maandag 17 maart D.V. geeft dé meisjesver. „Mirjam" een feestelijk tintje aan haar dan te houden bijeen komst. De reden daarvoor is de ver jaardag van de leidster H. Berkenbosch- Hulzer en de verloving van juffr. N. Wolfert belden op zaterdag 15 maart. De kinderen krijgen een spannend verhaal over „De klaagmuur" te horen en krij gen een tractatle. Tot slot Bingo en een quiz. Entree 0,50. Aanvang 'kwart over zes in het Ver. gebouw aan de Voor straat, alhier. Ondanks de donkere wolken boven het economisch klimaat zijn wij Neder landers in 1974 toch optimistisch ge bleven. Via Fleurop-Interflora Neder land werd vorig jaar namelijk een re cordaantal van 880.000 binnenlandse bloemengroeten uitgewisseld. Fleurop-Interflora Nederland, waar bij bijna 1600 bloemist-winkeliers zijn aangesloten, verzorgde in 1973 835.000 bloemengroeten; in 1974 dus een stij ging van 45.000! Het bereiken van deze mijlpaal schrijft Fleurop toe aan de invoering in 1974 van de volledige garantie, waar mee het vertrouwen van de consument in de service van Fleurop werd ver sterkt. Pieken in de binnenlandse bloe- menorders vertoonden het vorig jaar Pasen, Moederdag en Kerstmis. Opmerkelijk is de stijgende belang stelling voor bloemenchèques: in 1974 bedroeg het aantal cadeaubonnen ruim 72.000 tegen 52.000 het jaar-daarvoor. Een toename met bijna 40''/o.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1