Herv. Ooitgensplaat scheidde node van ds. 1. W. V. d. Plas Ouderavond Chr. Nat. School Invoering deel 3 kentekenbewijs medio april Nieuvifs wk Volleybal „Flakkeese'' bloem in Groningen Grote leeriingen- uitvoering van Fiakiceese IVIuziekschooi Aanstaande zaterdag uitvoering O.K.K. Nieuws uSt Zeeland iVlonumentenjaar 1975 krijgt gestalte op zomerzegels uit de kei'iii PREDIKBEURTEN ZEELAND VERVOLGVERHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK Bladz. 2 „E I LAND EN-NIEUWS' Dinsdag 11 maart \mÊ„ u maa: Niet nadat hö hoofd voor hoofd met ernst tot bekering had opgeroepen heeft ds. A. W. V. d. Plas zondagmiddag af scheid genomen van Ooltgensplaats' Hervormde Gemeente. Ds. v. d. Plas heeft de gemeente 4V2 jaar mogen die nen en zondagmiddag legde hij daar verantwoording van af, een verant woording die hij ook van de gemeente vroeg. „Heeft de verkondiging van het Woord u tot bekering gebracht was de klemmende vraag die hij op de harten bond. Voor hij in Rassen de herderstaf opneemt wees ds. zijn Plaat se gemeente voor het laatst op het machtige perspectief dat Gods welbe hagen gelukkiglqk zal voortgaan. Tegen dat perspectief stelde ds. de zwaarte van zijn afscheid verre op de achtergrond. Herinnerend aan de lange rij van predikanten die Ooitgensplaat ooit hebben gediend zei ds.: „...hun ko men en gaan laat ons zien dat Gods Woord doorgaat en dat alleen Hij Zijn Gemeente bewaart". „Gods werk gaat door!" predikte ds., zijn prediking ba serend op Jesaja 53 10 waarin wordt verklaard dat het welbehagen des Hee- ren door Zijn hand gelukkiglijk zal voortgaan. „Gods Werk gaat door, want, het heeft een vaste grond, het ligt in een vaste hand en het heeft een zekere toekomst", waren de 3 punten waarop ds. zijn prediking toespitste. Ds. leerde de gemeente dat Gods Woord de mens bepaalt bij zonde en schuld maar anderzijds ook bij Zijn wel behagen: „De bedoeling van de predi king is U Gods genade-daad aan het hart te leggen", aldus ds., „Zijn inge wanden rommelen van barmhartigheid en het wonder van Zijn liefde vermogen wij niet te verstaan noch uit te druk ken". „Wij leven aldus ds. in een we reld vol haat en na-ijver, maar Zijn eeuwige liefde gaat door; het is Gods welbehagen dat alle mensen zalig wor den en tot kennis der Waarheid komen. „God komt.u tegemoet in de bediening van het Woord en de Sacramenten, Zijn welbehagen wordt verteld, verkondigd en getoond en waar zouden wij ons nog achter kunnen verschuilen als Gods welbehagen zo dicht bij ons komt?" vroeg ds. de gemeente af. „Kent u Hem al als borg voor uw hart; buig uw knieën en bid om vergeving, bid om te leren leven van genade alleen", hield ds. de gemeente voor. Vervolgens wees ds. erop dat Jesaja niet alleen een lijdende, maar ook een triomferende Christus verkondigt. „God legt Hem als een rotsblok op onze weg, een rotsblok waar de ene mens het le ven bij vindt en waardoor de andere mens verpletterd wordt, U hebt Hem nodig om zalig te worden, alleen in Hem is de weg, de waarheid en het le ven. „Hebt u al leren leven uit Zijn handen die de tekenen dragen van Zijn verlossingswerk?" „Die doorboorde handen van Christus zijn tekenen van Zijn eeuwige liefde; Hij noodt ermee allen die vermoeid en belast zijn", beval ds. Hem aan"; die handen slaan geen hart over, Hij heelt gebrokenen van harte. Hij troost en geeft moed en kracht op uw levenspad". ,X>ie handen breidde Hij zegenend uit toen Hij ten hemel voer en Hij zal zijn kerk bewaren", benadrukte ds. v. d. Plas. „Niemand, geen duivel en geen mens, zal Zijn schapen uit Zijn handen rukken; die handen houdt Hij niet zo hoog dat wij er niet bij kunnen. Hij houdt ze zó laag dat we er slechts op de knieën bij kunnen!" predikte ds. v. d. Plas, waarschuwend tegen de angst wekkende mogelijkheid zelfs bij het zien van Zijn uitgestrekte handen toch gewoon verder te leven; „weet wat u doet als u de Heere versmaadt en Zijn bloed onrein acht". Ds. wist bij zijn vertrek een gemeente achter te laten waarin problemen en onzekerheden leven, waartegenover hij de zekere toekomst van Gods Woord wilde stellen: „Hij heeft de overwin ning op de dood behaald, wat zou er dan een kracht van ons uitgaan als we in het geloof meer op Hem zagen in Wie de toekomst zeker is. Het schip moge kraken en de zeilen mogen scheuren, maar het anker ligt eeuwig vast in het welbehagen des Heeren, in de hand van Jezus Christus. Zonder geloof leeft u in 't donker en is de toekomst duister. Nog gaat Christus door en biedt het leven aan; is uw leven al in Hem verzekerd?" vroeg ds. de gemeente af; „wij laten elkaar los maar we zien op de toekomst die Hij heeft bereidt, allen die Zijn verschijning hebben liefgehad". „Breng ons die heden scheiden, eens bij U saam en leer ons die U verbeiden, Uw naam belijden", zo besloot ds. v. d. Plas. Afscheidswoorden. Na de prediking heeft ds. v. d. Plas hartelijke afscheidswoorden gesproken tot een groot aantal colleges en per sonen. Hij deed dat o.m. tot het college van B. en W., het breed moderamen van de classis Brielle en de colleges van kerkeraden en de predikanten van de Hing Sommelsdijk met wie er een war me vriendschap heeft bestaan. Ook richtte ds. zich tot de vertegenwoordi gers van de pi. Geref. Kerk en Geref. Gemeente waarbij hij de bede uitsprak dat samen zal komen wat samen hoort. Vooral betreurde ds. het dat drs. Moe der door ziekte verhinderd was de dienst bij te wonen. Ds. nam ook af scheid, met woorden van dank, van de Jeugdwerkleider dhr. den Boon, het Streekverband van Mannenver. bestu ren en personeel van de scholen, de de putatie uit Rijssen, de vertegenw. van de Geref. Bond uit Yerseke waarvan hij mentor was, de orgel- en bazarcommis- sie, de Jeugdraad, het zondagschoolbe stuur, de tuinman, koster, organisten, kerkvoogdij, kerkeraad en tenslotte de gemeente die hij opriep bij het Woord te blijven, wat o.m. zal blijken uit de opkomst onder de bediening van het woord in de komende vacante periode. „Laten wij aldus ds. eindigen bij de Heere Jezus Christus en Hem bidden dat Hij niet verlate wat Zijn hand be gon, o levensbron, wil bijstand zenden". Sprekers. Namens Ring en Classis werd het woord gevoerd door ds. Talsma van Den Bommel. „U hebt 4V2 jaar lang de moeilijke taak gehad te verkondigen dat de mens God is kwijtgeraakt, maar U hebt ook mogen verkondigen dat er een weg terug is", aldus ds. „U hebt mogen wijzen op Gethsemané waar Hij over de grond kroop, op Gabbatha waar Hij bespot werd en op Golgotha waar de verzoening werd teweeggebracht. Gods nabijheid en grote zegen zij U toegewenst, wij wensen u en de uwen die enige troost toe in leven en in ster ven", aldus ds. Talsmia. Namens kerkbestuur en gemeente werd tenslotte gesproken door ouder ling A. Mans. Herinnerend aan de blijd schap die er was geweest toen in aug. 1970 ds. V. d. Plas, als jongste predikant in den lande, naar Ooitgensplaat kwam, bekende dhr. Mans dat er nu naast dankbaarheid ook droefheid is. Ziend op de verkondiging van het Woord stel de dhr. Mans vast dat het zaaien soms schijnbaar vruchteloos was, dat de aar de soms niet toebereid was en dat de gemeente ook dikwijls ontrouw was, terwijl Hij wel trouw gebleven is. Spr. dankte ds. voor het vele werk in de ge meente gedaan en hij wenste hem en zijn gezin een goede tijd en Gods zegen op het ambtelijk werk toe. Op verzoek van dhr. Mans zong de Gem. haar scheidende predikant Ps. 132 6 toe, waarna ds. v. d. Plas de dienst beëin digde. Bij de familie Reker in het bejaar dencentrum Viskenij in Baflo staat een amaryllis in bloei, die in 1945 werd ge schonken door evacués uit Oude Tonge en die vanaf 1946 elk jaar heeft ge bloeid. De plant heeft twee bloemsten- gels met op elke stengel een scherm van vijf fraaie bloemen, zo meldt het „Nieuwsblad van het Noorden". A.s. vrijdag 14 maart organiseert de Muziekschool Goeree-Overflakkee haar jaarlijkse leerlingen-uitvoering in de Aula van de Rijksscholengemeenschap. Het programma dat om half acht van start gaat wordt geheel verzorgd door eigen krachten en bevat zoals gewoon lijk een zeer gevarieerd repertoire van klassiek tot pop, terwijl ook de Avant gardistische werken van directeur Ver donk niet ontbreken. Niet minder dan 37 groepen en solis ten zullen hun beste beentje voorzetten om de goede naam die de muziekschool zowel nationaal als internationaal ge niet ook voor eigen publiek waar te maken. Kaarten zijn vanaf 7 uur ver krijgbaar aan de zaal. OUDE TONGE De gymnastiekver. O.K.K. houdt a.s. zaterdag de jaarlijkse openbare les en uitvoering, in de sporthal aan de Emma- straat. De openbare les begint om half drie, entree 1,kinderen gratis. De uitvoering begint 's avonds om half acht; entree 2,niet meew. le den en jeugd tot 14 jaar 1, STAD AAN 'T HARINGVLIET Op j.l. vrijdag 7 maart 's avonds om half acht hield de Chr. Nat. school te Stad a. 't Haringvliet haar ouderavond in 't Trefpunt. Bij een matig bezette zaal opende de voorzitter dhr. J. Wag ner J.zn. de avond met te laten zingen van Ps. 105 vers 1 en 2 waarna hij voor ging in gebed. In zijn openingswoord werden de ouders welkom geheten en de voorzitter achtte het een goede zaak om elk jaar een Ouderavond te houden. De opvoe ding van de kinderen door de ouders in eerste instantie, en in 't verlengde daar van is de Chr. School de aangewezen weg om ze naar Gods Woord te doen en te laten onderwijzen. De spreker dhr. Emous de inleider voor deze avond werd zowel als de le den van de zang hartelijk welkom ge heten. Van het college van B. en W. van onze gemeente was bericht van ver hindering gekomen. En dubbelkwartet van de zangver. Soli Deo Gloria bracht een viertal liederen ten gehore wat zeer mooi was, en de aanwezigen bij zonder boeide. Dhr. Emous leidde het onderwerp „Ouderparticipatie" in wat in gewoon Nederlands betekent: het deelnemen van de ouders aan het schoolgebeuren. Na het voorlezen van het wetsart. en nog enkele toelichtingen gaf dhr. Emous een duidelijke uiteenzetting over het doel en de functie. Het onderwerp werd in discussie gegeven aan groepjes ouders, waarop vele vragen kwamen, welke door de inleider zeer duidelijk werden beantwoord. Een en ander was voor allen erg leerzaam. Na dit gebeuren gaf de zang nog en kele liederen ten beste, welke gericht waren,op de a.s. Pasen, ze waren zeer mooi gezongen en gekozen. Na ieder hartelijk te hebben bedankt voor hun medewerking aan deze avond en vergezeld met wat kleine attenties aan de medewerkers(sters) aan deze avond vroeg de voorzitter aan ds. Smink het slotwoord te spreken en deze mooie en leerzame avond met dankgebed te besluiten. Vanaf 14 april aanstaande moet deel 3 van het kentekenbewijs zichtbaar zijn bevestigd op de voorruit van auto's. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft dit dinsdagavond in de Tweede Kamer meegedeeld tqdens de behandeling van de begroting van zijn departement. ledere autobezitter zal tijdig over deel 3 kunnen beschikken, aldus Wes terterp. Deze week gaan de laatste 650.000 van de ruim 3,35 miljoen ac ceptgirokaarten de deur uit, waarmee het deel kan worden betaald. Voor auto mobilisten die ook na deze week deel 3 niet hebben ontvangen, is een speciale regeling ontworpen, die medio maart bekend wordt. Eind maart worden ook zij geholpen. OOSTERLAND Een schilder- en tekentalent De 14-jarige Rianda Dalebout, leer linge van de tweede klas van het Zie- rikzeese Atheneum, nam onlangs deel aan een wedstrijd, uitgeschreven door het Ned. Comité voor Kinderpostzegels te Amsterdam, onder het motto: „Teken eens wat". Ze boekte wel succes want dezer dagen ontving ze de mede deling dat ze de eerste prijs van de provincie Zeeland had gewonnen, in haar leeftijdsgroep, bestaande uit een cadeaubon, waarmee allerlei mooie ar tikelen om te schilderen en te tekenen kunnen worden gekocht. Ongetwijfeld een mooie prestatie voor Rianda als men bedenkt, dat er veel meer dan honderdduizend inzendingen waren. Ze gaf blijk over bijzondere gaven te be schikken voor wat betreft de schilder en tekenkunst. Ds. W. Hage, predikant van de Ger. Gemeente alhier, ontving weer een be roep, nu naar de Ger. Gemeente te Er- melo. Dit is in een kort tijdsbestek het derde beroep, enige weken geleden naar Rotterdam (West), vorige week naar Kruiningen, en nu weer naar Er- melo. Het tegelpad dat gelegd is door ge meentewerken, op de grond van de ge dempte watergang achter de woningen aan het Groenendaal, en dat loopt van het Marktplein naar de Burg. van der Havestraat, is in zover gereed gekomen dat niet alleen de tegels gelegd zijn, maar dat ook reeds gedeeltelijk de be planting aan de kanten is aangebracht. Omdat het de weg naar de nieuwbouw aanzienlijk verkort wordt er veel ge bruik van gemaakt. Men heeft het de naam van „Het stenen paadje" toege dacht, en is voor rijwielen en bromfiet sen verboden. Onze dorpsgenote: Mej. Clara van den Bos, slaagde één dezer dagen voor het A-diploma Ziekenverpleging. Zr. v. d. Bos is werkzaam aan het ziekenhuis: „Bergzicht" te Goes, waar ze ook haar opleiding genoot. SINT MAARTENSDIJK Auto uitgebrand. Vermoedelijk door kortsluiting is dinsdag de op de Derde- dijk rijdende auto van A. K. uit Stave- nisse in brand geraakt. K. probeerde de brand zelf te blussen wat echter niet gelukte. De auto brandde geheel uit. THOLEN Reconstructie Markt. Deze week is men begonnen met de reconstructie van de Markt. De riolering wordt verbeterd en de bestrating wordt nu uitgevoerd met sierklinkers waarbij de parkeerge legenheid van auto's wordt verminderd. De kastanjebomen, de pomp, de mu- ziekkiosk en de hoefstal blijven staan. POORTVLIET Gezinsavond. De afd. Poortvliet van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in Café Tolrust een bijeenkomst onder leiding van mevrouw Visser. Na de maaltijd vertelde de heer Berrevoets uit Goes enkele Zeeuwse verhalen. ARNEMUIDEN Op verzoek van de S.G.P. zal de Ned. Herv. predikant Ds. H. J. Wijnmalen op D.V. 14 maart een Tijdrede houden. Deze dienst begint om 19.30 uur in de Ned. Herv. Kerk. Plaatsen vrij. Op de zomerzegels, die dit jaar op 4 april zullen verschijnen, zal het Monu mentenjaar 1975 centraal staan. Vier 'beschermde Nederlandse monu menten krijgen gestalte op de Zomer- postzegels, "die op 4 april a.s. in het ka der van het Monumentenjaar 1975 zul len verschijnen. Het zijn het door Ber- lage gebouwde Jachtslot St. Hubertus in het Nationale Park „De Hooge Ve- luwe", het Begijnhof te Amsterdam, de Kuiperspoort te Middelburg en het be schermde dorpsgezicht van het Drentse Orvelte. De ontwerpen zijn van twee kunste naars die beiden al meermalen postze gels voor de PTT hebben verzorgd: R. J. Draijer te Rijswijk (St. Hubertus en Begijnhof) en Gerrit Noordzij te Tuil (Kuiperspoort en Orvelte); de laatste verzorgde tevens de belettering van de gehele serie. De toeslag van de Zomerpostzegels, die t.e.m. 17 mei 1975 verkrijgbaar zul len blijven, is bestemd voor instellingen' werkzaam op het gebied van de sociale en culturele zorg. De geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. Het Jachtslot St. Hubertus, waarde 35 -f- 20 et., kleuren donkergroen, licht groen, donkerbruin, lidhtbruin en licht blauw. Het Begijnhof te Amsterdam, waarde 40 15 et., kleuren donkerbruin, don kergroen, lichtgroen, grijs en zwart. De Kuiperspoort te Middelburg, waar de 50 20 et., kleuren zwart, oranje, rose/grijs. Het dorp Orvelte, waarde 60 20 et. keiuren zwart, grijs, bruin en oker. De prijs van de serie bedraagt 2,60. Intermezzo-dames gul met weggeven van punten. De dames van Intermezzo waren za terdag erg gul met het weggeven van punten. Het hopeloos onderaan staande Rmdey's/E2 uit Dordrecht profiteerde dankbaar van dit voor hen sympathieke gebaar, waardoor ze Intermezzo een punt afsnoepten. Een regelrechte af gang van Intermezzo, dat de leidende positie in de promotieklasse erg wankel ziet worden. De problemen ontstonden in de 2e set, nadat de thuisclub na een redelijke Ie set een voorsprong had genomen. De aanvalscombinaties gingen steeds stroe ver lopen en de verdediging rammelde aan alle kanten. Rindey's, dat zich bij voorbaat waarschijnlijk kansloos achtte kreeg zo'n keur van opgelegde kansen dat het de set nauwelijks kon verliezen, 13-15. En passant pakte de ploeg uit Dordt ook nog de 3e set met 9-15, eer de ploeg van coach Durk Visser wakker schrok. De enorme blunders waren maar ge deeltelijk te herstellen. Van de drie te verdelen competitiepunten had Rindey's er al één te pakken. Intermezzo kwam eindelijk weer tot normaal volleybal en de beide laatste sets werden gewonnen zoals minstens verwacht mocht worden, beide met 15-7. De eindstand kwam hierdoor op 3-2. Er zal de komende weken hard ge sleuteld moeten worden wil Intermez zo z'n aspiraties op de titel serieus vol houden. Zaterdag gaat Intermezzo op bezoek bij een van de mindere goden uit de promotieklasse, Gerard de Lange 3 in Rotterdam. Intermezzo kwam uit met: Dineke Bout, Nienke Bijsterbosch, Anje v. d. Kamp, Corrie van 't Zelfde, Ina Polder, Annelien van Kempen, Nelly v. d. Doel en Willy Peeman, coach Durk Visser. Gelijkspel tweede hérenteam. Intermezzo 2 speelde zaterdag gelijk tegen Spivo 2. De ploeg draaide stuk ken minder dan de voorgaande weken, er werden veel meer fouten gemaakt, terwijl de concentratie niet altijd opti maal was. Het was enigszins een terug slag na de goede prestatie tegen Spivo 1, de -week te voren. Toch leken er weinig problemen te zijn. Intermezzo 2 nam volgens ver wachting een 2-0 voorsprong via set standen van 15-12 en 15-2, maar toen in de 3e set de beslissing maar niet wil de vallen, kreeg Spivo 2 moed en won de set met 16-14. De ploeg uit Spijke- nisse rook kansen op een gelijkspel, die tegen het wat ontregelde Intermezzo be nut werden middels 15-10 winst in de 4e set. NED. HERV. KERK Beroepen te: Den Hain W. Bodegraven; Capelle aan de IJsseiJ Vreeswijk J. de Bie te Rijssen; Tig veen M. Janssens te Mastenbroek C. Tukker te Kamerik; Eist C. Klij Lage Vuurse. Aangenomen naar: Linschoten fc J. Olie te Delfgauw; Moercapelle G. de Jong te Dordrecht; Kootwij broek F. Luitjes te Kinderdijk. Bedankt voor: Lexmond M. Jansjj te Mastenbroek; Harderwijk en Oi broek T. Lekkerkerker te Leerdai Zwartebroek A. v. d. Beek te Somi dijk; Streefkerk, Wilnis en Herkitl kand. J. Olie te Delfgauw; Wezep Schipper te Dordrecht; Veenendaa! Roetman te Ermelo; Schelluinen k; G. de Jong te Dordrecht; Veenendaa; Vlietstra te Doomspijk; Akkerwoudf Westland te Meteren. Ds. A. Romein te Wezep heeft een' noeming tot adjunct-directeur van Geref. Sociale Academie te Ede, i. genomen en zal binnenkort zijn ai neerleggen. Hij werd in 1960 predik] te Noordeloos en staat sinds I96t Wezep. GEREF. KERKEN Beroepen te: Dirkshom kand. Pietrsma te Kampen; Andel G. te lij kand. aldaar; Wapenveld T. B kand. te Lelystad; Amsterdam E nenborg te Grauw; Delfzijl G. Schoaj te Schagen; Bunschoten J. Mak te debom; Pretoria G. Hendriksen te Denderleeuw. Aangenomen naar: Dirkshom, ki| A. Pietersma te Kampen; Wapemi kand. T. Bakker; Andel G. te Maa: kand. aldaar; Delfzijl G. Schouten Schagen; Grouw H. v. Andel kand Amsterdam; Vlissingen G. den Hee: te N. Vennep. Emeritaat: Ds. H. Starrenburg Voorthuizen gaat wegens gezondhei; redenen, met emeritaat. Hij werd j| 1925 geboren en werd in 1957 predifc te Kantens. Verder diende hij de kt ken van Eefde, Wolvega en sinds li die van Voorthuizen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt, Beroepen te: Wetsinge, Kantens, ft zum en Beverwijk M. Oosterhuis h te Dokkum; Aalten (b.v.) A. Beeftiij kand. te Hoogland. Bedankt voor: Bergentheim C. S: te Langeslag; Loosdrecht (b.v.) J. Sc tens te Zalk. Aangenomen naar: Doesburg (b.v Zwarteveen te Voorthuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Hilversum-O D. Bieïl te Veenendaal en J. Velema te Afi doom. Beroepen te: Alphen aan de Rijnlji Tanis te Sliedrecht; Rijnsburg A. 0£j- te Papendrecht; Pitt-Meadows (C.)[ Kievit te Ermelo. Bedankt voor: Hllversum-C B. v' Smeden te Amersfoort; Leeuwarden ij Biesma te Amsterdam; Zeist A. 'Vlirl stra te Werkendam; Zwijndrecht Ei Graaf te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Hoogvliet N. Schreui;,' te Goes; Nunspeet J. Koster te Ban veld; Aalburg C. v. d. Poel te Yerset^ Benthuizen H. Ligtenberg te Terwolfc Enkhuizen A. Bac te Boskoop; AmstEJ. dam A. Verhoeff te Chiliwack; bergen W. Lamain te Grand Rapids; Middelburg A. Hoogerland te Krabbe dijke; 's-Gravenpolder A. Hofman Scheveningen. Bedankt voor: Breda J. v. Haareii" Amersfoort; 's-Gravenzande J. Kleff te Woerden; Zwijndrecht A. Verhoef!; Chiliwack; Melissant J. Karens te f heusdy; Oud Beijérland en GroninÊf| P. Blok te Dirksland. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor: Bameveld A. Winkf Veenendaal. BIDDAG voor het gewas op woensdag 12 maart 1975. NIEUWERKERK Geref. Kerk 10 iiï ds. J. de Kievit, Stellendam, 7 uur F. D. Rooze, Dinteloord Ciref. Gem. 10 en 7 uur ds. C. Hegema Tholen Geref. Gem. in Ned. 9* uur lezen, 19.30 uur ds. A. v. d. Beri te Bruinisse. OOSTERLAND Herv. Kerk ge« dienst Ger. Kerk: Samen met N'kerk in de kerk aldaar Ger. Geff- 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage- Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur i A. v. d. Meer. i0iT het mei dat wij mocï na het o^| ma door COR VAN HARTEN 20 „Toch is het zo. Zijn haring was hart stikke duur! Jij bent te laat, man!" Verslagen leunde Leen van Klaartje tegen het stuurrad. „Hier," zei hij tegen de stuurman, „pak jij het roer maar. Breng de logger naar de kant; ik kan het niet." Een intense teleurstelling maakte zich van hem meester. „We hebben de race verloren. Evert," zei hij mat tegen zijn zoon. „Wij hebben het moeten afleggen tegen die aftandse motor met zijn tach tig p.k. Onze Leen heeft weer gewon nen. Ga jij maar met je moeder mee naar huis. Ik kom straks wel." Hij lette niet op het vastleggen van het schip, maar sloot zich op in zijn hut, ging op de bank zitten met zijn hoofd in de handen. „Ik heb een klap gekregen," dacht hij. „En die dreun is hèrd aangekomen. Hoe moet het nu verder?" Hij wachtte tot iedereen naar huis was gegaan; toen ging hij van boord. Hij keek niet naar zijn haring die nu verkocht werd, maar liep eenzaam en in zichzelf gekeerd de lange weg naar huis. „Waarom moet dit nu juist mij over komen," peinsde hij, terwijl hij schuw voortsjokte langs de haven. „Waarom heeft dat jong weer gewonnen? Heb ik mijn tijd gehad?" Hij bereikte zijn woning, liep door het poortje, sloeg geen acht op het wel kom van zijn vrouw. „Alles loopt mij tegen", klaagde hij moedeloos, terwijl hij neerviel in een stoel. „Je moest je schamen", zei moeder Tina kwaad. „Je bent gezond en geze gend. De haring is duur; je maakt nog een beste reis". „Ik heb de eerste nieuwe niet aange voerd", antwoordde hij bitter. „Een an der is mij vóór geweest: mijn eigen zoon. Ik ben geklopt door zo'n hakke- poffer vari een tachtiger. Een ander krijgt de prijs én de naam". Dan, zich bruusk tot Leen wendend: „Waar heb ben jullie gevist?" „Op de 56° 20 NB, en één graad oos terlengte. Wij konden niet verder ko men". „Op de zesenvijftig", herhaalde de oude grimmig. „Daar zijn wij voorbij gevaren. Welke idioot gaat dóór vis sen?" „Wij zijn gaan vissen waar de haring zwom", antwoordde Leen gepikeerd. „Hardlopers zijn doodlopers. Ze jakke ren allemaal door, ze dachten dat de haring alleen op de 57° zwom, of ver derop. Maar je kunt overal je geluk proberen". Gramstorig keek zijn vader hem aan. Zou zijn zoon hém de les lezen. „Waar weet jij van, melkmuil", beet hij hem toe. „Ik heb vijfendertig jaren lang de zee bevaren en jij amper twee jaar, en wil jij me vertellen waar Ik vissen moet? Weet jij het beter dan ik? Hoogmoed komt voor de val, denk daar aan!" Moeder Tina zag de groeiende ver bittering tussen haar man en haar zoon. Zij kwam tussenbeide. „Ga jij zolang naar buiten, Leen", zei ze. „Ga de straat maar op. Je vader is voorlopig niet best te spreken. Hij heeft de race verloren en kan niet tegen zijn verlies". Jonge Leen ging weg. Bij de deur ont moette hij Evert. „Waar ga jij heen, geluksvogel", vroeg die. „De oude heeft een rotbui", antwoord de Leen grof. „Ik hou me voorlopig uit de buurt". Hij spoedde zich naar buiten. Hoofdstuk 7 Nee, het boterde niet tussen vader en zoon; moeder Tina leed eronder. Sinds de haastige trouwerij van Gré en Jan had haar eigenwaarde een deuk gekre gen, een zorgelijke trek lag soms om haar mond. Ze ging er bepaald oud uit zien. In het vroege voorjaar was Ko in het huwelijksbootje gestapt; de eerst komende winter zou Jans volgen. Dan waren er drie dochters de deur uit in een jaar tijds, geen wonder dat een moeder zich dan oud voelt. En dan de herrie in huis wanneer haar man en Leen gelijktijdig binnen waren. Het is wat te doen voor'een vrouw om tussen twee sterke, eigen zinnige karakters de vrede te bewaren; zij faalde dan ook meermalen. Om een bagatel, om een geringe opmerking werd het soms heibel. En ruzie in een huisgezin is verschrikkelijk. In de bij bel staat dat zo'n tegen zichzelf verdeeld huis niet zal standhouden. Het zal te gronde gaan. Zij had echter een rustig leven als haar man en zoons op zee waren, en ze nam het ervan. Het kleine huisje was gauw aan kant, want een moeder en twee dochters maken de boel niet zo smerig. Wanneer het zonnetje de men sen naar buiten lokte, zette moeder Ti- na haar hoofdijzer op, deed een schone schort voor, en kuierde naar Gré. Die meid sloeg zich er best doorheen. Gré was een handig vrouwtje, gewillig tot werken; ze hield haar huisje pront. Een maand geleden was hun kind geboren, een wolk van een baby; Jantje groeide voorspoedig. Haar man, vóór z'n trou wen niet zo best bekend staand, liet zich almeer kennen als een nijvere vent. Hij was geen drukke prater, dat zou hij nooit worden ook, doch daar leden zijn hersens en zijn handen niet onder. Jan huldigde de opvatting dat spreken zil ver, maar zvwjgen goud is. En hij hield veel van vrouw en kind. De donkere wolken waren in dat gezin weggetrok ken, de zon brak door. Maar als de vissers thuis waren, had moede Tina het erg druk. Dan was ?e twee volle dagen in touw met het was sen en verstellen van hun kleren. Vis sers maken zich erg vuil, ze verschonen zich zelden, wanneer zij varen op het zilte nat. Omdat daar weinig gelegen heid toe is: op een logger is het drink water schaars. Op sommige oude sche pen, zoals de „Verwachting", werd het verse water meegevoerd in harington- nen, elke reis zo'n honderd vaten; als de vangsten matig en dus de reizen lang waren, was er al spoedig een tekort aan drinkwater. Zij wist het reeds zo lang, haar man had het verteld en nu Leen en Evert ook. Een vissersvrouw is pro per en net, een visserman niet, kan het niet zijn, omdat op zee de middelen daartoe volkomen ontoereikend zijn. Tussen haar vele werk door, moesten de boodschappen gedaan worden. Ze kende het lijstje van buiten: voor ieder vijf pond suiker, vier blikjes geconden seerde melk, tien pakjes zware shag geef maar van de weduwe, ja, eet pot jam, een pond koekjes en wat zuur tjes. Een liter jenever voor haar ma» en een fles wijn voor je jongens. Als d* allemaal in huis was, kon ze de reiszak' ken ermee volstoppen. Een verschonin! onderin, de fles jenever in een Biolto» onderbroek gewikkeld; en de zak suiW omhuld met een bruine visserskiel. E* was tegen het breken, tijdens het ver voer naar de logger. Een visserman i> zuinig op zijn spulletjes. De laatste keer dat haar man en J""; ge Leen geüjktijdig thuis waren, het weer hommeles geweest. Ze konde» eenvoudig niet met elkaar overweg- He' gekibbel ging natuurlijk weer over i visserij: de „Verwachting" ving wee eens meer dan de „Adelaar". Er w' broodnijd gekomen tussen die twee, el lendig is dat, ze waren er steeds ove aan 't bekvechten, eindeloos. Toen haar zoon nog klein was, toe» kon zij hem nog wel onder de dui"' houden, toen had ze veel in^'loed W hem. Maar nu is de jongen gïoot ge worden, hij wil los van de leiband, oW' dat die hem in z'n bewegingen hinden' Hij maakt zélf wel uit onder welke schipper hij varen wil, en dat is i" j geval zijn vader. Jonge Leen verdie goed, hij brengt een behoorlijk loon huis, dus eist hij zijn deel, en dat is gering. (Wordt vervol! nie'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2