erkloosheidsbestrljding Gemeente Oostflakkee gaat reeks urgente werken uitvoeren Hoge stand van grondwater belet lierging vliegtnigwraii eest moderne aardappelsorteer-inrichting in Brouwershaven Dinsdag 11 maart 1975 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS dactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk eU01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRI^ 6.55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. urg KEE cm ir Eindelijk perspectief voor rioieringsplan Aciitiiuizen den; 50.000,-i 55.000,-; d 'epót per I maten 4 Waa' sdViH EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Uitnodiging voor amateurfilmers De filmclub De Vliering zal woensdagavond 12 maart om 19.30 uur in de recreatiezaal van de service flat Vroonlande te Dirks- land een aantal zeer interessante films vertonen, ledere (amateurfilmer of toekomstige „cameraman" is daar van harte welkom. Entree vrij. OUDE TOI^GE: nd per te hel> te onl- 878-1564 iniiniiniiiiiiiil tflakkee nd, ter in de dastraal nr. 530, e door eid om en ver- agen na ster en flakkee, ster, Harst. 20 cm cm 210 cm maten Becker 275 cm it glas. 3,20 X 120 cm. 95 cm. 75 cm. ingspan. -acht) tel chtingen; 1877-1309 r dan 20 nze op- raad van Oostflakkee heeft het in vergadering van a.s. donderdag avond maar voor het zeggen of er, in het kader van de werkloosheidsbestrij ding, zeer binnenkort een aantal werken die al lang op uitvoering wachten, zul len worden aangepakt. B. en W. hebben voor de raad daartoe een panklaar voorstel in petto terwijl de raad zich over de financiering geen zorgen be hoeft te maken omdat die al geregeld is Na-calculaties van diverse bestem- igsplannen hebben n.l. duidelijk ge- ,kt dat een aantal van die plannen 'ge saldi opleveren, enerzijds ten ge volge van het feit dat de gronden in die plannen eerder konden worden uitge geven dan werd verwacht en dat er (t^ntengevolge minder renteverlies is den, anderzijds ook uit het feit dat bouwrijp maken aanmerkelijk koper kwam dan in de exploitatie- itten was geraamd. Bedoelde be- mingsplannen leveren derhalve aanzienlijke batige saldi op waaruit de ag_ handen zijnde uitvoering van wer- kan worden gefinancierd. De be- mingsplannen die voor de douceur- !]K zorgen zijn: „Ebbe en Vloed I en II" ,J3orp West en Oudeland" te Ooltgens- plaat. „Achthuizen" te Achthuizen en „Dorp Den Bommel" te Den Bommel. De mogelijkheden. B. en W. leggen de raad voor dat on derstaande, tot dusverre achtergeble ven, infra structurele werken gefinan cierd kunnen worden: Reconstructie van en parkeervoor zieningen op de Kaai te Oude Tonge. Riolering Handelsterrein en Zuiddijk te Oude-Tonge. Riolering Langstraat. Riolering Molenweg te Oude Tonge. Aanleg van een marktterrein aan de Dabbestraat te Oude-Tonge. Aanleg van een parkeerterrein bij de sportvelden te Ooltgensplaat. Aanleg van een tennisbaan te Ooltgensplaat. Riolering Havendijk-Molendijk te Ooltgensplaat. Uitbreiding Verenigingsgebouw te Den Bommel. Aanleg van een muziekplatform tevens speelheuvel te Den Bom mel. Riolering achter Boven Oostdijk te Den Bommel. Riolering Kaai-Voorstraat-Molendijk te Den Bommel. Riolering Lesje te Achthuizen. Riolering tussen Galathesedijk en de Pastoor van Luenenstraat te Acht huizen. Het is zo laten B. en W. de raad v/eten mede i.v.m. de voorbereiding die de uitvoering van elk van de objec ten behoeft onmogelijk de werken ge lijktijdig in uitvoering te nemen. Het college heeft daarom, na „ampele overwegingen" een urgentie-schema op gesteld voor de uitvoering waarvan de Dienst Gemeentewerken de nodige plannen heeft uitgewerkt. Het urgentie-schema ziet er als volgt uit: Aanleg marktterrein aan de Dabbestraat te Oude-Tonge. De aanleg van dit marktterrein is volledig in overeenstemming met het bestemmingsplan „Ebbe en Vloed I en II" en als zodanig ook opgenomen in de exploitatie-rekening van dit bestemmingsplan. De uitvoering van deze werkzaam heden zijn inmiddels voor 2/3 ge deelte geschied met financierings middelen, welke ten laste zijn ge bracht van de gewone dienst. Het voornemen bestaat de afwerking van dit terrein in de komende maan den ter hand te nemen. Rioieringsplan Handelsterrein- Zuiddijk te Oude-Tonge. Dit plan betreft het leggen van een rioolleiding langs het Handelsterrein en Zuiddijk te Oude-Tonge. De uitvoering van dit plan verdient enige prioriteit, mede vanwege de te bouwen 147 recreatiewoningen, waarvoor reeds de nodige goedkeu ring is verkregen. De kosten van dit plan zijn opgeno men in de exploitatie-rekening van het bestemmingsplan „Ebbe en Vloed I en II". B. en W. merken hierbij op, dat met de diverse grondeigenaren nog een nadere bespreking c.q. hearing ge houden zal worden. Rioieringsplan Havendijk - Molendijk te Ooltgensplaat. Met dit plan wordt beoogd het aan leggen van een rioolleiding achter de Molendijk (nabij het Spui) en langs de Havendijk. Het ligt in het voornemen, de riole ring aan te sluiten op het gemaal aan de Beneden Molendijk. Na de realisering van dit plan zal de mogelijkheid aanwezig zijn, dat on der andere ook de recreatieterreinen, zoals Fort Prins Frederik, Kavero enz., op deze rioolleiding kunnen worden aangesloten. Met de eigenaren van de achter de Molendijk gelegen percelen zal te zijner tijd nog nader overleg wor den gepleegd. SDIJK Een panoramisch bureau met knop pen, tasters, tellers en meters, een op staande rand van tv-monitors naast een groot en kleurrijk tableau met tiental len lichtjes, men waant zich in de stuur kamer van een moderne fabriek. Dat fflt het hart is van een installatie om aardappelen te sorteren klinkt onge loofwaardig. En toch is het zo! Waarsehijnlük daarom ook werd de stuurkamer door de operators omge doopt in Cockpit. Brouwershaven. In Brouwershaven is door Holding Zingstra uit Assen in vier maanden een installatie neergezet, die loopt als een uurwerk. In eindeloze stromen worden aardappelen door het bedrijf getran sporteerd. Al naar gelang hun bestem ming zoeken zij schijnbaar moeiteloos iiun M?eg door een doolhof van banen. Aardappelen komen zo uit de rooi- machine of via de tussenopslag bij de teler, vermengd met grond, kluiten en stenen in grote kipwagens het bedrijf Binnen. Via de ontvangstinstallatie, grotn stortbakken met lopende bodems (Capaciteit 150 ton per uur) verdwijnen zij in het technisch ingewand en komen er keurig op maat gesorteerd en ont man van alles wat er niet in hoort op gadlioogte weer uit. De auto, die het ^Idgewas brengt, kan het marktbare rodukt bij wijze van spreken zo weer ttee terug nemen. IAndere partijen verdwijnen in de ^orme gapingen van de donkere hal- p om er te blijven tot de aanvoer over Weg stagneert of zij anderszins nodig jn, ^En over dit op het oog zo ingewikkel- stromenstelsel waakt slechts één lan, die alles bestuurt vanaf zijn bu- eaustoel. Met zijn elektronische scep- ?r schept hij rust en orde in de tran- ])ortbanen en dirigeert hij de aardappe- ^n waar hij ze wil hebben. Hij bepaalt de hoeveelheid door de Jevoer sneller of langzamer te stellen, leters en monitors verstrekken hem iformatie. Zijn aanwijzingen brengt hij lektronisch naar de diverse stuurmo- iren. Arbeidsklimaat. Het bedrijf maakt een hypermoderne Wruk, toch zijn er weinig nieuwighe- len. De gehele installatie bestaat uit Beproefde machines en systemen. Het bijzondere van dit bedrijf is de |_rganisatie van machines en de toepas- [Wg van de techniek in onderlinge sa menhang. Daarmee is bereikt, dat de -chnische handelingen van opslag en sortering geheel zonder aanwezigheid van mensen verlopen. Af en toe maakt een man voor reiniging of onderhoud zijn ronde. Meldingen van afwijking van de normale toestand worden via elektronische weg naar de stuur- of regelkamer geleid. Het werkzame hart. Het bedrijf is duidelijk opgebouwd uit twee gedachten: 1. De mensen, die de aardappelen uit zoeken, in staat te stellen ongestoord hun werk te verrichten. 2. De technische installatie met behulp van de techniek te bewaken. Het vele handwerk in aardappelsor- teerbedrijven kan men (nog) niet door machines laten verrichten. Mensenogen en -handen zoeken beter en sneller uit, wat daarvoor in aanmerking komt. Men kan de produktiviteit verhogen door mensen in een aangenamer omgeving te plaatsen. Vergelijkt men de leeskamer in Brouwershaven met vele van de vroegere sorteerloodsen of zelfs met de nieuwste op dit gebied, dan waant men zich in een ander tijdperk. Ondanks al les, wat vroeger is opgemerkt over groenkleuring van aardappels e.d. blijkt het mogelijk in een moderne hal, vrij van stof met volop licht en verse lucht aardappelen te kunnen uitzoeken. Dat is een hele vooruitgang. Op zich ligt het natuurlijk voor de hand, dat men zich bij het zoeken naar produktiviteitsver- groting richt op de plaats waar de meeste mensen werken. Bij een aardap- pelsorteerbedrijf is dat ongetwijfeld de leeskamer. Andere filosofie. De technische installatie kenmerkt zich door rechtlijnigheid. Koel en uit gekiend staan hier machines, silo's en transportbanden in het gelid. De kort ste afstand tussen twee punten is de rechte lijn. Het gebouw is kennelijk op maat gezet om zo passend mogelijk aan de installatie onderdak te bieden. Alle aardappelen, die niet voor op slag zijn bestemd, worden over twee parallel geschakelde sorteermachines gestuurd. In een vijftal sorteringen ver laat het produkt de machine, terwijl de grond naar buiten wordt afgevoerd. De tussenopslag vindt plaats in een tiental bunkers. Door onzichtbare krach ten gestuurd zoeken de transportbanden de gewenste positie en begint de ge wenste bunkerlosband te draaien om het produkt uit zijn tijdelijke opslag te verwijderen. Een en ander heeft geleid tot een we reldprimeur voor de nederlandse aard appelwereld, waarmee deze haar voor aanstaande positie andermaal heeft be vestigd. Aanleg parkeerterrein nabij de sport velden te Ooltgensplaat. De aanleg van dit parkeerterrein is gepland nabij de sportvelden aan de Weesmolenstraat te Ooltgensplaat. In de praktijk is inmiddels gebleken, dat aan een dergelijk terrein een grote behoefte bestaat. De te maken kosten zijn opgenomen in de exploitatie-rekening van het bestemmingsplan „Dorp West". Rioieringsplan Achthuizen. Tot één van de meest urgente riole- ringsplannen in de gemeente, kan, aldus B. en W., het aanleggen van een rioolleiding te Achthuizen wor den gerekend. Met de uitvoering van dit plan zal dan ook zo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Met dit plan wordt beoogd een rioolleiding aan te leggen achter de woningen aan de Galathesedijk en vóór de woningen tussen de Pastoor van Luenenstraat en het garagebe drijf van de fa. Nobels. Op deze wijze zal de rioolleiding in de dijksloot achter de woningen worden gelegd. Deze sloot is geza menlijk bezit van de omliggende eigenaren der diverse percelen, met welke eigenaren inmiddels overleg is gepleegd en overeenstemming is bereikt, zodat zeer spoedig met dit werk kan worden begonnen. De totale kosten van dit plan zijn opgenomen in de exploitatie-reke ning van het bestemmingsplan „Achthuizen". Rioieringsplan achter de Molendijk en Zuiddijk te Oude-Tonge. Voorts achten B. en W. het dringend noodzakelijk, dat behalve de hiervo- ren genoemde werken eveneens zo spoedig mogelijk een rioleririg wordt aangelegd achter (een gedeelte) van de Molendijk en de Zuiddijk te Oude -Tonge, waarvan de kosten zijn op genomen in de reeds goedgekeurde exploitatie-opzet van het bestem mingsplan „Oude-Tonge Kom". Commissie Openbare Werken accoord. B. en W. voegen aan het voorstel toe dat de Commissie van Openbare Wer ken met het urgentieschema accoord is. Het ligt dan ook in het voornemen met genoemde werken zo spoedig mogelijk te beginnen terwijl het college voorts voornemens is t.z.t. ook voorstellen te doen m.b.t. de overige genoemde objec ten. MIDDELHARNIS Ouderavond Groen van Prinstererschool De ouderavond van de Groen van Prinstererschool zal a.s. donderdagavorid kwart over zeven, gehouden worden in de aula van de Chr. MAVO „Prins Maurits". De ouderavond zal ca. half tien beëindigd worden i.v.m. de daarna te houden ledenvergadering. Tijdens de ouderavond zal, naast het optreden van de schooljeugd, een referaat worden ge houden door dhr. P. Kuyt, oud-dir. van de Peadagogische Academie „de Drie star" over het onderwerp „de christe lijke school in deze tijd". Het slotwoord zal door ds. Th. Stuijvenberg worden gesproken. HERKINGEN Gouden echtpaar Gisteren 10 maart vierde het echt paar van Wageningen - Hamete haar 55 jarig huwelijksfeest. Wegens ziekte van dhr. van Wageningen werd dit heu gelijk feit in alle stilte met de kinderen herdacht. Dhr. v. Wageningen heeft de Ned. Herv. Gem. eerst als diaken en daarna als ouderling gediend. En wie kent niet mevr. van Wageningen-Ha- mete die jarenlang uit bakeren ging, en in vele gezinnen respect afdwong, door de wijze waarop zij in de gezinnen haar i werk deed? Aan de vele wensen waar aan het zeker niet ontbroken zal heb ben, willen wij ook de onze toevoegen en hen onder Gods zegen alle goeds toe- „De cockpit", stuurkamer van aardappelsorteerinrichting met bedienings paneel en kontrole-monitors. MIDDELHARNIS: 1 2 BILJARTBALLEN g ONTVREEMD! g De leiding en de bezoekers van het Dienstencentrum zitten met de vraag wat iemand bezield kan g hebben om twee biljartballen weg te nemen. Een van de beide bil- jartspelen is daardoor onbruik- s baar geworden en de bejaarden die nu hun spel missen zouden de dief best eens de queue willen laten voelen. Om elke vergissing g uit te sluiten dat het inderdaad M om diefstal gaat is het hele cen- g trum uitgekamd, zelfs de stort- s bakken in de toiletten zijn onder- zocht, maar de ballen blijven on- vindbaar OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (bev. ambtsdragers). MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student v. d. Net van Rotterdam (voorber. H.A.) ■;-;'ï::;;':>*|.'SSï::i;: :;.|jwi^^. Op de foto staat dhr. Bram Fase uit Oude Tonge bij het gat waaronder, op een diepte van 2,5 meter, een Duits ge vechtsvliegtuig van het type Messer- schmidt ligt. Het vliegtuigje stortte daar op 6 februari 1944 neer met een zo grote snelheid dat het zich diep in de grond boorde. Dhr. Fase heeft nu ook bij de officiële instanties interesse gewekt voor de berging van het vliegtuigwrak. Pas wanneer dat gebeurt zal blijken of de Duitse vlieger destijds met zijn toestel ten onder is gegaan. Daarover bestaan twee lezingen. Toen we enkele jaren geleden in ons blad getuigen opriepen van het neerstorten van de Messerschmidt hebben ettelijke lezers gereageerd met de mededeling dat zij alle gedragingen van het aange schoten toestel hebben gevolgd, aan de hand waarvan zij met zekerheid menen te weten dat de piloot zijn toestel niet heeft verlaten. In een brief die we n.a.v. een publicatie van enkele weken gele den ontvingen wordt, dat, door een oud- inwoner van Oude-Tonge, andermaal bevestigd. Bovenbedoelde berichtgeving van en kele weken geleden leverde toen ook een telefoontje op uit Bruinisse van iemand die beweerde te hebben gezien dat de vlieger wel degelijk het toestel heeft verlaten en aan zijn parachute op St. Philipsland terecht gekomen is. Alleen de berging van het wrak zal de preciese waarheid onthullen. Dhr. Fase heeft daarover contact met de Luchtmacht-identificatiedienst. Deze dienst heeft al vele tientallen vliegtui gen geborgen uit de IJsselmeerpolders en beschikt derhalve over professioneel bergingsmateriaal dat ook in Oude- Tonge ingezet kan worden. Het is de hoge stand van het grond water die de berging nog tegenhoudt. Het wrak is gelocaliseerd en zo goed als geïdentificeerd. Wanneer binnen enkele weken het grondwaterpeil aanzienlijk zakt zal tot bergen worden overgegaan. Is dat niet het geval dan gaat dhr. Fase zijn land inzaaien en zal de berging tot augustus worden uitgesteld. De duitse postcommandant die in 1944 in Oude Tonge was geplaatst heeft plichtsgetrouw melding gemaakt van het gebeurde. Hij noteerde in zijn rap- port (waarvan nog een afschrift op het politiebureau berust) dat tijdens een i luchtgevecht met een Amerikaans „Vliegend fort" twee Messerschmidts werden „abgeschossen" waarvan de pi loten zijn „abgesprungen" en in de Gre- velingen zijn verdronken. Dhr. Fase en met hem meer getuigen van het gebeur de verdenken de commandant ervan zich van het onderzoek met een Jantje van Leiden te hebben afgemaakt. De plaats waar het toestel neerstortte was al moeilijk te bereiken i.v.m. de inun datie die de polders onder water zette. Het is dhr. Fase uit de gevoerde ge sprekken met kenners van de oorlogs- vliegerij intussen duidelijk geworden dat het destijds voor een piloot moei lijk was een vliegtuig te verlaten. Hij probeerde dat pas wanneer een her haald pogen de machine weer aan de gang en op koers te krijgen hadden ge faald. Hij stond dan voor de bijna on mogelijkheid weg te springen uit de aantrekkingskracht van de machine. Een foefje dat zo mogelijk werd toege past was de machine op de kop te vlie gen om zich vervolgens uit de cockpit te laten vallen. De vlieger die bij Oude Tonge neer stortte lijkt voor dat alles geen tijd te hebben gehad. De berging zal leren of zijn stoffelijke resten nog in het wrak rusten. Wanneer hij gevonden wordt zullen de nabestaanden dat misschien op prijs stellen; in heel veel voorgaande gevallen is dat de ervaring van Overste de Jong van de Luchtmacht identifica- tiedienst en zijn technische specialist dhr. Zwanenburg. Wanneer de piloot toch blijkt te zijn ontkomen dan zij hem dat geluk gegund en zal dhr. Fase voortaan met blijdere gevoelens dan hij nu heeft dat plekje land bebouwen DISTRIKTSSAMENKOMST MIDDELHARNIS Het Distrikt van Jeugdverenigingen der Ger. Gem', belegt op D.V. vrijdag avond 14 maart haar laatste distrikts- samenkomst van dit seizoen. Plaats van vergaderen is in het ver enigingsgebouw der Ger. Gem. aan de Chr. de Vrieslaan te Middelharnis. Aanvang 8 uur. Ds. P. Blok uit Dirksland zal dan een onderwerp houden over „De Ambten". Na de pauze zal het onderwerp in be spreking gebracht worden. Naast alle leden van de aangesloten verenigingen verwacht het bestuur veel belangstelling van ouderen en jongeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1