tellAIIDEn flIEUWS Van broedschotel tot Barcelona Overdenking Politieke gevangenen waarom zou U die goeie valcman bij Nferolme niet kunnen zijn Zeeuwse wandelingen uit de Heilige Schrift 3e blad Vrijdag 7 maart 1975 No. 4369 SERViq' iJNDIGE LiCHTlNi ÏDEN LES OP CESE SSCHOOl MsfondsI 19 maart landpad te (den :omst van dia's Israël als -178951 82. RNIS Ooitgensplaat Extra kerkdienst Middelharnis Raad Dirksiand vergadert a.s. dinsdag dag 7 Dokter Job Baster Verdojil Ighebbenden isen, Burg, 18 maan lenwerkin» Israëlisch Wie wel eens in het Zeeuws museum on het Abdijplein in Middelburg is ge- vreest heeft vermoedelijli vol bewonde- riös stilgestaan bij een buffet, dat uit sSièlpen is samengesteld. Het is een e^chenk van de Zierikzeese dokter Job IVer- Het is juist 200 jaar geleden, hij gestorven is en daarom dit ar- Jeugd. Op 2 april 1711 werd hij te Zierikzee loren. Zijn vader Adriaan was wijn- ■er en keurmeester van meekrap. moeder heette Maria van den Hou- te.' -, Toen hij 5 jaar was stierf zijn vader, nog maar 32 jaar oud (1716). Hij had nog 2 jongere broertjes en een zusje: Alfihonsus, later notaris te Zierikzee, Catharijna en Adriaan, in december ge boren toen zijn vader al gestorven was. Als voogd over de kinderen werd benoemd dr. Hendrik Baster, stadschi rurgijn van Zierikzee, een broer van zijn vader en Barent Toren, koopman te Rotterdam, die met Adriana Baster ge trouwd was, een zuster van zijn vader. Oom en tante Toren hadden geen kinderen, ze namen hun neefje Job aan ai kind. Daardoor heeft hij zijn jeugd in Rotterdam doorgebracht. Daar be zocht hij de Latijnse school, op zijn 15e jaar had hij de school doorlopen. Hij wilde dokter worden, maar was nog te jong voor de universiteit. Daarom werd hö gehuisvest bij dr. Willem Vink, een van de voornaamste geneesheren van Rotterdam. Van hem ontving hij 2 jaar lang voorbereidend medisch onderwijs. Daarna werd hij in 1728 ingeschreven als student in de medicijnen aan de universiteit van Leiden. Drie jaar later is hij klaar en promo veert hij (1731), zijn proefschrift werd opgedragen aan dr. Vink. Het is een geleerde verhandeling over vergroeiing en verbening van sommige beenderen. Van de weesmeesters had zijn moeder f600,— ontvangen voor de onkosten van deze promotie. Naar de gewoonte van die tijd maakte hij nu een buitenlandse reis voor ver dere studie Met een vriend bezocht hij ca. Parijs en Londen, waar ze kennis maakten met -bekende dokters. Jn september van het volgend jaar is _J terug en op het eind ervan (dec. 1732) vestigt hij zich als geneesheer te Zierikzee. Dokter. In 1734 trouwde hij met Jacoba de Kok, een huwelijk dat slechts 3 jaar heeft geduurd. Zijn tweede vrouw in .,.,1741 was Jacoba Vink, een dochter van ■'He dokter Vink, bij wie hij twee jaar in Rotterdam onderwijs in de geneeskunde had gehad vóór hij naar de universiteit ging en bij wie hij ook gewoond had. Ze was toen een meisje van 5 a 6 jaar, 10 jaar jonger dan hijzelf. Beide huwe lijken zijn kinderloos gebleven. Hij had een drukke praktijk in Zie rikzee. Als medicus was hij erg streng: als men zijn voorschriften niet opvolg de kwam hij niet meer terug. Om 6 a 7 uur 's morgens begon hij reeds met zijn ^visites. Als hij thuis kwam trok hij zijn ptleren uit en ze werden door zijn huis knecht in de buitenlucht gehangen, een goede hygiënische voorzorgsmaatregel. Tijdens een pokkenepidemie in Zierik zee in het jaar vóór zijn dood heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door de zorg voor zijn patiënten. Hij was een voorstander van de inenting tegen pokken. Op latere leeftijd klaagde hij wel eens over zijn „zeer zware en lastige praktijk". Vooral viel het werk hem moeilijk toen hij in 1764 aan het linker oog blind werd. Hij heeft door een oog ontsteking veel pijn geleden en droeg een kunstoog. Vanwege zijn praktijk en door een erfenis raakte hij in goeden doen. Mid den in de stad erfde hij een grote tuin met een koepel en twee vijvers. Een gedeelte was boomgaard en moestuin, een ander stuk werd als siertuin inge richt. Daar kweekte Baster diverse uit- heemsen en zeldzame planten. In zijn proeftuin onderzocht hij welke planten voor huishoudelijka en voor genees krachtig gebruik geschikt waren. In de vijvers hield hij goudvissen, waarvan hij er uit Engeland een paar had gekre gen. Het kweken van goudvissen was toen nog onbekend in ons land en is vanuit Zierikzee begonnen. Ook hield hij vogels, vlinders en ke vers. Een specerijstruik: werd naar hem basteria genoemd. Hij deed allerlei waarnemingen aan planten en dieren en had grote bewondering voor de werken van de Schepper „en diens goedheid, wijsheid en voorzienigheid". Verder weten we niets van zijn gods dienstig leven. Een speciale liefhebberij van dokter Baster was het samenstellen van uit schelpen vervaardigde voorwerpen. Zo het schelpenkabinet dat ik in het begin noemde. Het is 3 m hoog en 2.28 m breed en bestaat uit tropische horens, platte schelpen^ stukken koraal en beentjes van vissen. Het maken van zulke kunstwerken was in die tijd erg in de mode, ook in Engeland en Frank rijk. In zijn testament heeft hij het ver maakt aan het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen', dat hem tot lid had benoemd. De laatste jaren klaagde hij over ge heugenverlies en kortademigheid. Be gin 1775 had hij reisplannen. Hij wilde in Utrecht een buitenplaatsje kopen, daar woonde veel familie van zijn vrouw. Er is niets van gekomen, in de nacht van 6 op 7 maart van dat jaar is hij gestorven. Het gedrukte overlijdensberioht luidt: „Nadien het de vrijmachtige God be haagd heeft deze nacht omtrent ten twaalf uren, mijn tedergeliefde man, de heer Job Baster, in zijn leven me- dicinae doctor en lid der voornaamste gele.erde Genootschappen, na een bed legering van ruim drie weken, in de ouderdom van 63 jaren, 11 maanden en 3 dagen, uit mijn liefde-armen weg te nemen, en het tijdelijke met het eeuwi ge te doen verwisselen, heb ik het mijn plicht geacht u hiermede hij dezen communicatie te geven Hij werd in de Grote Kerk te Zierik zee begraven. Veel heeft hij geschreven eh ver taald, vooral uit het Engels. Reeds in hetzelfde jaar van zijn dood heeft zijn weduwe alle roerende en on roerende goederen van de hand gedaan. Sommige dingen werden weggegegven (o.a. het schelpenkabinet), het huis in Zierikzee werd verkocht. Ook zijn 2000 boeken en 5 microscopen werden in Leiden geveild. Zijn weduwe Jacoba Vink verliet Zierikzee en ging in Utrecht wonen" waar ze twee jaar la ter hertrouwde. Ze overleed er in 1794, 73 jaar oud. Middelburg L. van Wallenburg Schelpenkabinet van Job Baster live fond en weduwschap. |e halve fondspelers die hun duiven |anaf het begin van het seizoen op weduwschap zetten, zullen ondervinden "at de forme nog voor het einde sei zoen voorbij is. Een geroutineerd we- puwschapspeler vertelde me hierover er voorkoming van dit euvel het navol lende: „Wanneer ik ziedat de forme flaalt ga ik enkele nieuwigheden op voeren. In de eerste plaats tracht ik "net kleinzaad de duiven wat op te hit- en, Meestal zal dit voor de kleinere drachten wel een gunstige uitwerking hebben. Een ander trukje is een duif die weinig gepresteerd heeft als beul te gebruiken, bij de duivinnen van an dere weduwnaars. Ook dat lukt meestal maar een week. Een ei in het nest 1 of 2 keer mag zeker met succes ge probeerd worden. Men toont de duivin en brengt tabakstelen op het hok. Ter stond beginnen de duiven nest te ma ken. Men laat de doffer uit en legt een eitje in de schotel. Komt hij dan bin nen let op zijn gedragingen, als hij het ei accepteert en onder zich wil schui ven, neem hem als uw eerstgetekende, hij zal er zeker zijn. Ook speel ik wel weduwnaars op een groot jong, let op dat ze niet vermoord worden. De laat ste truc is de „caroussel". We gaan als volgt te werk. We vei-wij deren alle dui ven van het hok. Dan beginnend met de eerstgetekende brengen we hem samen met zijn duivin op het ledige hok. De nestbak is open, de broedschotel staat klaar. Dan laten we beide duiven samen uitvliegen en trachten we het „bena deren" te beletten. Als ze twee- of driemaal hebben getoerd roepen we ze binnen. Dadelijk moeten ze beide val len en binnenkomen. De doffer gaat onmiddellijk in de schotel, de duivin pakken we weg. Blijft de duivin zitten dan is de truc mislukt. Over het alge meen zijn deze grappen slechts een maal toe te passen, maar ze kunnen u wel een kopprijs bezorgen. Tot zover de verteller. Hieruit blijkt dat op di verse hokken nog iets meer gebruikt wordt dan graan en water. Het klas semateriaal zal echter aanwezig moe ten zijn, want met de beste truc gaat een geit niet vliegen. Nog iets over gezondheid. Gezondheid is de basis van het succes. Alleen met kerngezonde duiven kan men topforme behalen en prijzen win nen. De een doet dit met behulp van graan en water, weer een ander met verwarming, een derde heeft allerlei middeltjes nodig. Van de Belgische kampioen Raoul Cerstraete uit Oost akker is bekend dat hij alles aan zijn duiven doet. Ze krijgen een keer voor het kweken tegen trichomonase, ver volgens een vitaminestoot om deze kuur weer te boven te komen. Om de veertien dagen een coccidiosekuur, terwijl na de eerste drie weken spel weer een trichomonasekuur volgt. Ver volgens geeft hij ze een wormenkuur en tegen de ornithose krijgen ze antibio tica. Vervolgens worden ze dan nog in geënt tegen pokken. Naar mijn mening blijft er voor de duiven geen tijd over om te vliegen en voor Raoul geen tijd om te werken. Gouden duiven. Voedselcommissaris van den Hoek bleek gouden duiven te bezitten. Voor de 58 vogeltjes werd in de zaal Romantica te Zundert tegen de 20.000 gulden neer geteld. We hebb enenkele vogeltjes be keken en zonder aan de kwaliteit van het ras v. d. Hoek tekort te doen, we hebben ooit mooiere exemplaren ge kweekt. Naam en propaganda gaven de gekende sportjournalist op duivengebied kans om muggen voor de prijs van een olifant te verkopen. Als verkoper Adri- aansens gelijk krijgt zijn er weer acht envijftig kampioenvliegers bij. Jaarvergadering Chr. Kleuterschool. De jaarvergadering van de Chr. Kleu terschoolvereniging te Ooitgensplaat zal gehouden worden op dinsdag 11 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het schoolgebouw, Pr. Bernhardstraat 4a. Na de gebruikelijke jaarverslagen volgt een bestuursverkiezing, aftredend zijn de heren L. A. van Drongelen (her kiesbaar) en C. J. V. d. Welle (niet her kiesbaar). In deze vacature zijn de vol gende kandidaten gesteld (alf.): de he ren C. W. Braber en Th. F. Okker. Na de pauze zal ds. G. J. Smink, geref. pred. te Stad aan 't Haringvliet een referaat houden. Nieuws van de zondagsschool: Zon dag 9 maart a.s. zal er GEEN zondags school gehouden worden in verband met het afscheid van ds. van der Plas. Vanaf zondag 16 maart zal de zondags school voor de kleintjes van 4 tot 7 jaar NIET meer gehouden worden van 11.30 tot 12.30 maar van 13.30 tot 14.30 \)nv. Het bestuur is van mening dat deze tijd voor ouders en kinderen beter uit komt. HET TEKEN EN DE BLIK „En terstond, als hij nog sprak, kraaide de haan. En de Heere Zich omkerende zag Petrus aan." {Luk. 22 60b-61a). Er kraait een haan In Jeruzalem. Dat is niets bijzonders. Elke morgen kraaien er overal hanen. Maar déze haan Wat had de Heere Jezus ook weer ge zegd? „Eer de haan gekraaid zal heb ben Is Petrus tot zichzelf gekomen door dit hanengekraai? Och nee. Van de dierenwereld gaat wel een' sprake uit. De Heere heeft alles in Zijn hand. Hij laat een ezel spreken tegen Bileam. Hij beschikt een grote vis om Jona in te slokken. Hij laat voor Petrus een haan kraaien. Maar we zouden de taal van de dieren toch niet verstaan zonder de verlichting met de Heilige Geest. De haan kondigt deze nieuwe dag aan. De duisternis wijkt, de zon komt op. Maar het is de Heilige Geest Die Petrus dat woord van Christus in her innering brengt: „Eer de haan gekraaid zal hebben, zult ge Mij driemaal ver loochenen". De Heere heeft een teken gesteld, zo eenvoudig als het maar kan. Maar Zelf moet Hij Petrus aan dat teken herin neren. Wat gebeurt er? Jezus is veroordeeld, Jezus wordt weggeleid. En in het voor bijgaan kruist Zijn blik die van Petrus. Daar gaat Üe geslagen Herder. Maar tegelijk zoekt Zijn herdersoog het af gedwaalde schaap. Petrus heeft gezegd: „Ik ken die Mens niet". Jezus zegt: „Ik ken die mens wèl. Ik ga voor hem de dood in". Zullen we dan nog langer naar dat verdwaalde schaap kijken? Of zullen we de blik nü meteen maar richten op de geslagen Herder? Alleen door de blik van Christus worden we herinnerd aan het Woord van Christus. Het gekraai van een haan kan hoogstens de stilte verbreken. Maar de blik van Christus verbreekt het hart. Waar zoekt u het iberouw over uw zonde? Waar moet de verbrijzeling van uw hart vandaan komen? Toch niet van de Wet? Toch ook niet van het kraaien' van een haan, of van één of ander te ken dat u zichzelf gesteld hebt? Heeft die ene blik van Christus ooit uw hart gebroken? Heeft dat ene Woord van Christus ooit uw hart geraakt? Als dat het niet doet,/wat dan wèl? Dan zeggen we: „'k Zal in Uw goedheid mij verblijden, Gij hebt mij aangezien En hulpe willen biên, In rnijn verdrukking en mijn lijden, Toen in mijn zielsellende Uw aangezicht mij kende". Door die blik van Christus, die ons herinnert aan het Woord van Christus, krijgen onze tranen de 'vrije loop. Dan zeggen we niet: „Had ik het maar niet gedaan" of „Nu zal ik voortaan beter uit mijn ogen kijken". Dan zeggen we: „Heere, ik heb Uw Woord niet geloofd, ik heb Uw liefde versmaad, ik heb U voor een leugenaar gehouden". En dat is bitterder dan de dpod Dat is van mijn kant nooit meer goed te maken. Ook niet met mijn tra nen. Niet de tranen die ik pleng, schoon ik ganse nachten ween, kunnen red den Maar Gode zij dank, het is van Zijn kant goed gemaakt. Door het bloed dat van alle zonden reinigt. Dat ver zoenende, dat bedekkende bloed. En nu begrijp ik waarom Petrus veel later in zijn zendbrief deze woor den heeft neergeschreven: „Die Zelf onze zonden in Zijn lichaam gedragen heeft op het hout, opdat wij, der zonde afgestorven zijnde, der gerechtigheid leven zouden, door Wiens striemen gij genezen zijt. Want gij waart als dwa lende schapen, maar gij zijt nu bekeerd tot de Herder en Opziener uwer zie len". Ridderkerk W. van Gorsel (Ingezonden) Voormalige politieke gevangenen in Perzië hebben verteld over de syste matische martelingsmethoden van de SA VAK, de geheime dienst van Perzië, die erop gericht zijn, bekentenissen over organisaties, die verboden zijn af te dwingen en te komen tot een zoda nige sfeer van intimidatie, dat geen oppositionele aktiviteiten meer worden ontwikkeld. Zij beschreven de metho den, die op henzelf en anderen werden toegepast. Sommigen werden geslagen met een stalen zweep, gebrand met si garetten, gepijnigd met elektrische schokken. Psychologische martelingen komen ook voor. Politieke gevangenen worden gedwongen te zien, hoe mensen die hen na staan, zoon, dochter, etc, worden gemarteld. Dit gebeurt meestal direkt na de arrestatie, terwijl niemand, laat staan een advokaat, op de hoogte is van de arrestatie en aanklacht. Dit lezen wij in het nummer van deze maand van „Wordt Vervolgd", het or gaan van Amnesty International, dat dergelijke toestanden overal in de we reld signaleert. Op ons eiland bestaan thans twee groepen, die werken voor Amnesty In ternational. Deze organisatie zet zich in voor gevangenen in alle landen, zowel kommunistische als kapitalistische, wier vrijheid werd ontnomen wegens hun ras, geloof of politieke overtuiging. Om door een groep van AI „geadopteerd" te worden, is het o.a. vereist, dat een gevangene geen geweld gebruikt of ge propageerd heeft. De adoptiegroepen pogen in contact te komen met de gevangenen en zo hun isolement te doorbreken en de achter gebleven gezinsleden zo nodig financi eel te steunen. Tevens benaderen zij regelmatig de betrokken overheidsin stanties om te pleiten voor invrijheid stelling van de gevangene en te belet ten en zo nodig te voorkomen dat de gevangenen worden gemarteld, hetgeen nog onvoorstelbaar veel voorkomt. De twee groepen op het eiland adop teren thans samen 5 gevangenen, waar onder twee Chilenen. Van de ene weet men, dat hij tijdens de coup gearres teerd werd. Een 21-jarige Oostduitse jongen zit sinds 1973 gevangen, werd tot 5 jaar veroordeeld omdat hij zich onvoldoende had aangepast aan de oost duitse maatschappij. Zijn geestelijke en lichamelijke toestand is zeer slecht. De twee anderen, een Rus die met zijn hele gezin gevangen zit en een Nepalees, werden nog pas kort geleden geadop teerd. Aangezien in deze schrijnende geval len hulp onontbeerlijk is en de gevan genen zowel hl geestelijke als in finan ciële nood verkeren - denkt u ook eens aan hun familieleden - zouden deze groepen het bijzonder op prijs stellen wanpeer zij zich gesteund wisten door uw financiële hulp. Uw gift is zeer welkom op rek.nr. 504112899 ABN te Middelhamis, t.g.v. Amnesty Interna tional groep 160. Inlichtingen kunt u krijgen via de volgende tel.nummers 01870-2426 en 01870-3011. Zondag 9 maart a.s. houdt het convent van kerken Middelhamis - Sommelsdijk in aansluiting op de Wereldgebedsdag die vandaag gehouden wordt en van avond in de Remonstrantse kerk aan de Voorstraat te Sommelsdijk om 19.30 uur haar bijeenkomst heeft, om 17 uur een gezinsdienst voor jong en oud in de kerk van de Buitengewone Wijkge- meente aan de Juliana van Stolberglaan te Middelharnis. Het thema van de dienst luidt: 1 uur één. De zang wordt verzorgd door het pas opgerichte jeugdkoor van genoemde gemeente en kinderen zullen met woord en gebaar tot uitdrukking brengen waar in we ondanks de verscheidenheid toch reedst één zijn. Initiatiefnemers voor deze dienst zijn: De Buitengewone Wijkgemeente, De Remonstrants Gereformeerde Gemeente en de R.K. Kerk. OUDDORP Reparatie-tas verloren. Mej. Braber, Stationsweg 23, is toen ze dinsdag ons blad bezorgde, het reparatietasje van i haar brommer verloren. Wil de vinder zo goed zijn het haar terug te bezorgen? De raad van Dirksiand hoopt a.s. dins dagavond 7 uur in het gemeentehuis In openbare vergadering bijeen te komen. De agenda lijkt geen knelpunten te be vatten; o.m. staan er de volgende pun ten op: Voorstel tot aangaan van een rechts geding tegen dhr. C. J. v. Gulik, ter onteigening van grond nabij de P. v. Weellaan te Dirksiand en het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van f 325.000,voor de reconstructie van riolering en bestrating i.v.m. wo ningbouw aan de Wernerlaan te Dirks iand. OOLTGENSPLAAT Afscheid ds. A. W. v. d. Plas. Zon dagmiddag a.s. te 2.30 uur zal ds. A. W. V. d. Plas afscheid nemen van zijn ge meente. Voor deze dienst zijn de plaat sen een kwartier voor de aanvang vrij. STAVENISSE Twee caravans uitgebrand. Op de camping Irenehoeve zijn zaterdagavond twee caravans uitgebrand. De caravan van J. K. uit Deume werd volledig ver nield, schade ongeveer f 20.000,de caravan van A. V. uit Antwerpen brandde gedeeltelijk uit, schade onge veer f 10.000,— De oorzaak van de brand is niet be kend, de caravan van K. was verzekerd. Na een uur blussen waren de brand weren van Stavenisse en St. Annaland de situatie meester. Veranderen van baan doe je niet elke dag. Daar moet een duidelijke reden voor zijn. Zo'n reden is, dat een scheépsbouw-vakman zich snel thuis voelt bij Verolme. Bent U nog niet zo'n vakman? U heeft wel belangstelling voor de scheepsbouw. U kunt dan op onze bedrijfsschool worden opgeleid, als U tenminste 21 jaar bent. Overdag. Op onze kosten en met behoud van salaris. Misschien iets om over na te denken. Met ons gratis groepsvervoer is onze werf makkelijk bereikbaar. Het salaris is goed. De overige arbeidsvoorwaarden trouwens ook. Zoals een bonusregeling naast de bekende vakantietoeslag. Maar dat hebt U vast ai eens gehoord. Een vrijblijvend sollicitatie-advies geven vanuit Uw persoonlijke om standigheden doen wij graag voor U. U kunt daarvoor langskomen iedere werkdag van negen tot half vier. Vragen naar de heer Schellevis, Bureau Personeelsvoorziening. Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij. Prof. Gerbrandyweg 25, Rozenburq. opbellen Rotterdam 162500, toestel 348. coupon opsturen in envelop zonder postzegel aan V.D.S.M. Antwoordnummer 1115 Rotterdam. COUPON Aan.Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij. B.V., Antwoordnr. 1115, Rotterdam. Graag ontvang ik nadere informatie over de funktie Vakman. Naam: Huidig beroep:Geb. datum: Adres:j-j^ 7/3 \Woonplaats:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9