iiAnDEn - niEuws Afscheidsavond van ds. en mevr. Van der Plas fblad Vrijdag 7 maart 1975 No. 4369 TklJKVENSTER Torenbouw Ifieuwerkerk OOLTGENSPLAAT: ir Grote belangstelling van heel jong tot heel oud. ie Waardering ging gepaard met prachtige oadeau's. Vooruitlopend op de af scheidsdienst a.s. zondag 9 maart, werd maandag avond j.l. al in intieme kring afscheid genomen van ds. en mevr. A. W. V. d. Plas-Kuyt wegens vertrek naar Rijssen (Ov.). Na een periode van 414 jaar in zijn eerste gemeente Ooltgensplaat te hebben gearbeid, wordt ds. Van der Plas op zondag 33 maart a,s. bevestigd als predikant in genoemde gemeente, een pla^tts met bijna 10.000 hervormden en met vier predikanten. De afschidsavond in „Elthato" kenmerkte zich door een hartelijke sfeer. De belangstelling was overweldigend, de grote zaal was meer dan vol en onder het gezelschap waren heel jonge gasten, n.l. een groepje kin deren van de Zondagsschool en gasten met een hoge ouderdom, o.a. het oudste lid van de kerk en ook van de burgerUjke gemeente, dhr. Ja«. Hotting, 96 jaar en om nog enkelen te noemen de heren C. Fun, 88 jaar en W. de Bonte, 86 jaar. Alle drie gaan zondags nog trouw op naar de kerk en ook op deze afscheidsavond wensten zij niet te ontbreken. -ee, I af, I Middelharnisse 65-plussers bezochten „Vroonlande" Nieuws uit Zeeland jblik op kerk |en samenleving De SMRA- Geen wonderen- Bezwaren en gevaren- ^et gebouw van de SMRA in Delft enkele weken geleden gedeeltelijk or brand verwoest. De SMRA dchting Mechanische Registratie en iiidministratie) is een centrum van de Nederlandse Hervormde Kerk, waareen' ntraal register met alle gegevens van aen, doopleden en geboorteleden prdt bijgehouden door middel van een rnputer. Ongeveer 300 gemeenten zijn g^ij aangesloten, maar daar er nogal "veel grotere gemeenten bij zijn, is het zielental dat via de computer wordt 'geregistreerd groter dan de helft van het totaal. Uiteraard is het een goede zaak dat de administratie van een' gemeente, en een kerk in haar geheel, goed ver- igd is. Dat imen daarbij moderne llpmiddelen gebruikt, kan ook geen Jraad. Vooral de Hervormde Kerk, met Jar brede rand van onkerkelijkheid, feeft, met het oog op het bearbeiden van degenen die van het Evangelie zijn Brvreemd, zeker een goede admini- fratie nodig. IDe computer kan ook snel gegevens Irschaffen, waarover een plaatselijke Imeente niet zo ineens beschikt. Wil jen de namerï van alle jongeren, die I aanmerking komen voor de catechi- Itie, dan kurmen die met weinig moei- I worden verstrekt. Wil men een lijst In alle bejaarden boven de 65 of bo- In de 70 jaar, dan komen die eruit. IDat alles natuurlijk onder één voor- parde: dat juiste en volledige gege- worden verstrekt. De computer wel veel, maar denken' kan hij niet. 'orden er foute gegevens in gestopt, in komen er ook foute gegevens uit. forden onvolledige gegevens verschaft, kan de computer die ontbrekende (gevens ook niet opsporen. 'I Het lijkt me toe, dat vele gemeenten veel wonderen van de SMRA hebben irérwacht. Heeft men zelf het kaart- ^steem van de gemeente niet goed pgehouden, dan kan dat in Delft niet *orden geperfectioneerd. l'En daarom is het allereerst zaak dat P kaartenbak van de gemeente in orde Dat moet ter plaatse geschieden, en .|at moet door mensen geschieden. En in begint toch de vraag te klemmen of het aangesloten zijn bij de SMRA niet een te dure en overbodige zaak is. Als er zoveel werk moet w^orden verricht om het ledenbestand in orde te maken, is het dan nog wel rendabel zoveel geld uit te geven om dat leden bestand ook in orde te houden? Van daar dat sommige gemeenten, die aan vankelijk met de SMRA werkten, zich weer hebben teruggetrokken en opeen goedkoper systeem zijn overgegaan. Daar komt nog een vraag bij. Wordt de concentratie in de Kerk door middel van de SMRA niet al te veel bevor derd? En raakt de plaatselijke gemeen te hierbij niet in het gedrang? Deze vragen worden opgeworpen in het jong ste nummer van „KOERS" (28 febr. 1975). Bovendien wordt daarin gewezen' op een gevaar dat evenmin dekbeeldig is. Het gevaar dat een overheid die de Kerk vijandig is, de gegevens over de kerk en haar leden zomaar voor het krijpen heeft. Ik citeer: „In zodanige omstandigheid heeft zulk een overheid, die van mening is iets tegen die Kerk, tegen het christendom, tegen het geloof te moeten ondernemen, door manipu latie van haar aaiihangers, het heel erg gemakkelijk gekregen. De bandjes met al die namen, al die gegevens zijn er om uitgeplozen te worden. De administratieve greep op die Kerk, op de leden van die Kerk, ligt voor de overheid als present gereed. En wij weten uit ervaring als boven bedoeld dat dit een wezenlijk gevaar betekent". De bezwaren en gevaren van een mechanisch administratie-systeem, die toch al bestonden, zijn door de brand in Delft opnieuw aktueel geworden. WAARNEMER. In het kader van de a.s. torenbouw zijn deze week de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Op de plaats waar eertijds de toren stond, zijn dezer da gen een zestal bomen uitgeschept. Deze bomen zijn naar Oosterland vervoerd en ingeplant op het dorpsplein aldaar. Inmiddels is met een graafmachine van de fa. Wandel begonnen en zijn de fun damenten van de oude toren blootge legd. Het is de bedoeling dat straks op deze oude „voet" de nieuwe toren zal worden gebouwd. Een' en ander bracht deze week al veel mensen op de Kerk- ring, om zo getuige te zijn van werk zaamheden die niet vaak te zien zijn. Belofte en geen vrees. De leiding van deze avond berustte bij ouderling P. A. Korteweg, het oudste lid van de kerkeraad. Na het zingen van Ps. 46 1 en 6, gebed en het lezen van Psalm 46, stond ouderling Korteweg een ogenblik stil bij genoemde psalm. De dichter leert ons hier, dat wy onze toe vlucht en vertrouwen op de Heere moe ten stellen. Ook nu onze predikant weg gaat. Er staat zelfs dat we niet moeten vrezen, want God is in het midden der gemeente. Ook voor Ds. van der Plas geldt deze belofte. „Gij behoeft niet al leen te gaan, want de God Jacobs is u en ons een hoog vertrek". Namens de kerkeraad sprak ouderling Korteweg vervolgens een hartelijk wel komstwoord, speciaal tot ds. H. Talsma van Den Bommel, de consulent van Oolt gensplaat en tot oud-kerkvoogd de heer Adr. Neels, die ondanks zijn ziekte ook aanwezig kon zijn. Verder werden allen verwelkomd, kerkvoogden en notabelen, leden van diverse verenigingen en jeugd clubs, zondagsschool en catechisanten, oud-kerkeraadsleden en wel de grootste groep de overige gemeenteleden en be langstellenden. Goede contacten. Als eerste gast-spreker voor deze avond kreeg oud-president kerkvoogd, de heer A. Neels het woord. Hij rele veerde de goede contacten die er altijd geweest zijn. Speciaal dacht de heer Neels hierbij aan het werk dat ds. van der Plas heeft verricht als voorzitter van de orgelcommissie. Spreker (80 jaar) heeft al veel predikanten zien komen en gaan, dat is nu eenmaal zo endaar is nu eenmaal niets aan te doen, aldus de nuchtere opmerking van de heer Neels, die ds. en mevrouw Gods zegen toewenste in hun nieuwe woonplaats. Namens de Jeugdraad Ooltgensplaat vertolkte de heer J. Zuidijk de gevoe lens van dank en hij deed dit met Ps. 119, „met de liefde van uw hart hebt gij ons onderwezen uit de schat des Woords". Hij overhandigde een envelop met inhoud naar vrije keuze te beste den. ■Een persoonlijk woord richtte oud- ouderling, de heer KI. van Oostende tot ds. en mevr. van der Plas. Hij ging te rug nu 4V2 jaar geleden tijdens het be zoek in Katwijk aan Zee, toen een be roep op ds. van der Plas was uitgebracht. U kwam naar onze gemeente waar ro zen bloeiden maar waar ook scherpe doornen in schuil gingen. „U klaagde daar echter nooit over, maar gedroeg u als een dienstknecht", aldus de heer v. Oostende, die het jammer vond dat ds. wegging. Hij hoopte dat ds. daar een land zal mogen vinden met veel Volk. Na de pauze werd met orgelbegelei ding van de heer D. Holleman gezongen Ps. 121 4. Zijn wens ging hiermede in vervulling. Vervolgens zongen de kin deren van de Zondagsschool enkele verzen van Lied 251, o.l.v. de leider, de heer C. W. Braber. De voorzitter van de Zondagsschoolvereniging, de heer P. de Vos Jac.zn. bood ds. van der Plas een Parker schrijfsel aan (vulpen en potlood) en mevrouw kreeg een boeket bloemen. „Dank voor uw bezoek aan onze vergaderingen". Adrie Groenendijk vertolkte de ge voelens van de Jeugdclub in dichtvorm en Nel Blom Hd. en Suze Duim Ad. overhandigden namens de meisjes cate chisanten van 12 tot 16 jaar een prach tige plant. Schrijfmachine. Daar de president-kerkvoogd, de heer G. K. Timmerman door ziekte verhin derd was, nam de vice-president, de heer A. Mans zijn taak waar. Namens kerk voogdij en notabelen dankte hij ds. voor zijn werk deze 4V2 jaar voor de ge meente gedaan. Hij dacht daarbij hoofd zakelijk aan de tijd toen de plannen voor een nieuw orgel zich aandienden en tijdens en na de bouw. Als voorzÜT ter van de Orgelcommissie werd met uw initiatieven nu al ƒ100.000,bij eengebracht, door de stuwende mede werking gingen de beurzen open. We hebben een prachtig orgel, aldus de heer Mans, die had vernomen dat er te Rijs sen ook een paar orgels aan vernieuwing toe zijn Namens genoemde kolleges en de ker keraad bood spreker ds. Van der Plas een nieuwe Olivetti-schrijfmachine aan daar de oude totaal is versleten. De secretaris van de kerkvoogdij, de heer Li. C. Dorsman richtte zich speciaal tot mevrouw van der Plas: „Uw man wordt deze avond bedacht met toespra ken en cadeau's, maar u hebt ook een groot aandeel in zijn ambtsbediening gehad. In de pastorie werden wij altijd hartelijk ontvangen en vele avonden moest gij uw man afstaan voor het ge meentewerk." Als herinnering aan de Plaat en als vulling voor de nieuwe pastorie te Rassen overhandigde de heer Dorsman aan mevr. van der Plas drie tinnen sierkannen. Daar mevrouw J. van Dam-Kievit, presidente van de Vrouwenvereniging, door droeve familieomstandigheden ver- 1. 6 I er- I oor I vil- i ge- I age- i Straks zou hij het bericht van zijn luisvaart door de scheepsradio naar de 'al zenden en de nieuwsdienst zou het toorgeven in de middaguitzending. De «Adelaar" is de jager! Hij brengt mals zeebanket, honderdvijf kantjes! .■Neem het roer," zei hij tegen zijn ^on- „Zuid-ten-oosten is de koers. Je ™et nauwlettend sturen, en als je on- ^enveg soms altemet de „Verwachting" figenkomt, moet je mij roepen, dan kan ,"J "^en braadje krijgen. Vraag eerst aan Qe monteur of hij de motor niet wat sneller kan laten draaien. Een paar toe- ''en maar. We moeten eruit halen wat enn zit." ^We hebben onze. Leen nog niet gezien, .vader. Waar kan hij nu ongeveer zijn?" 'öat weet ik zo net niet. Hij heeft 'annacht niet gevist, denk ik, zijn lotor is niet zo sterk. Jij bent geluk- joh! Jouw eerste reis is een korte 'eis." „Plus daarbij de eerste nieuwe," vulde Evert aan. Leen van Klaart je voelde zich pret tig. Hij liet z'n mensen bij zich ach terin komen. Roep maar: „Schoot aan!" Hij haalde een volle fles jenever van achter zijn hoofdkussen en schonk ie dere man twee borrels in. Heerlijk nat van Schiedam! „Toe maar! Op één been kan je immers niet lopen!" „Als het met de oude meeloopt, is 't' ie een goeie vent," zeiden de matro zen. Maar ze moesten hem nog leren kennen. Bij tegenslag, bijvoorbeeld. Aan boord van de „Verwachting" was de haring verwerkt. Ze voeren met een ruime wind, hadden het groot zeil bijgezet. „Is er nog nieuws van de vloot?" vroeg Leen. „Jouw vader komt naar huis, met nog drie andere jagers," antwoordde de schipper. „Maar van de vier sche pen ligt je vader aan de kop. De „Adelaar" is een snel schip, er staat een sterke motor in. Wij zullen onze handen vol hebben om hem vóór te blijven." „We moeten letterlijk alle zeilen bijzetten," meende de stuur. „Dat doen we dan. Haal de grote fok uit de zeilenkee en zet hem aan de bezaanmast. Elk doek doet z'n kracht. En let er goed op dat er pre cies gestuurd wordt.'' De bolgespannen zeilen trokken de logger door de zee. Het schip schudde het overslaande buiswater vrolijk van zijn flanken, als hield het een jolig stoeipartijtje met de golven: Je krijgt mij niet! Je krijgt mij tóch niet! Soms heide het zwaar naar bakboord van wege de last der zeilen en de druk van de aanrollende zee: maar telkens herstelde het schip snel het evenwicht. De zon ging onder; na een korte sche mering viel de duisternis in. Voortjoeg de logger door de nacht. Legioenen sterren schitterden aan de donkere hemel. Flauw en onzeker bescheen de maan het woelige water van de Noord zee. In het houten stuurhuis op het ach terschip losten de wachten elkaar vol gens de voorschriften af. Een jonge man stond te roer; een meer ervaren visser hield de uitkijk, en halverwege de wacht wisselden zij van functie. Zo is het altijd gegaan op de vissersvloot en zo is het goed. Je moet nooit twee jonggezellen samen op wacht zetten, want dan zou de blinde de blinde geleiden, met alle gevolgen van dien; de goeden overigens niet te na ge sproken. Tinus de tweede heeft ook dien aangaande iets wonderlijks meege maakt. Hij verhaalt over een voorval dat hij eens heeft meegemaakt. Zijn schip voer naar huis, het had een volle lading. In een stikdonkere nacht na derden zij Hollands blonde, maar drei gende kust. Twee jonge knapen ston den op wacht; zij dachten meer aan hun meisjes dan aan de navigatie. Daardoor weken zij van de rechte koers af. Vooruit van hen was een ,klein lichtje, het was een boei, meende de uitkijk; en de roerganger besloot daar eens dicht langs te varen, want een aan zijn anker rukkende brulboei is altijd een fascinerend gezicht, vooral in het donker. Ze hielden er recht op aan, doch bereikten hem niet: de brui- boei bleek een schelpenkar te zijn; de eigenaar eivan was druk doende met de uitoefening van zijn stiel op de Noord-HoUendse eilanden. En de log ger stond opeens muurvast, de verra derlijke gronden hadden hem in hun greep; het schip was gestrand. Zoiets zal een ervaren visser nim mer gebeuren. Hij let zorgvuldig op de navigatie, houdt andere schepen in de gaten, en hij kijkt scherp naar de zee en naar de lucht. Vooral in de buurt van Neerlands duinen is hij waakzaam, want de kust is berucht, de gronden zijn ondiep en veelal in beweging; men kan daar niet zorgeloos zijn. Maar de „Verwachting" heeft een goede bemanning. Gestadig hakkepof- te de middeldrukmotor z'n uitlaatgas sen in de lucht. De malende schroef duwde onverbiddelijk het water ach ter zich, tekende een brede strook kielzog. Het werd ochtend, nog immer hinderd was aanwezig te zijn, nam me vrouw J. Mans-Wolfert haar taak over. Zij wenste ds. en mevr. veel vrucht op hun arbeid en de nabijheid des Heeren toe. Als aandenken overhandigde spreekster een grammofoonplaat van de Plaat (Psalmen). Miniatuur orgel. Met de familie Zuidijk onderhield ds. en mevrouw nauwe banden. Dat had iZijn oorzaak in blijde en droeve om standigheden, in het bijzonder tijdens en na de ontploffing in de woning van het echtpaar C. Bom-Zuidijk op woens dag 2 oktober 1974. De heer Zuidijk dankte ds. nog hartelijk voor al zijn bemoeiingen in die spannende tijd. Als dank en als herinnering bood spreker de familie van der Plas het nieuwe or gel van Ooltgensplaat in miniatuur aan (schaal 1 30), gemaakt door de hobby ist, de heer A. Bestebreur te Oud-Beier land. Na een tweede pauze sprak oud-ou- derling en tevens tuinman, de heer D. Troost nog enkele persoonlijke woor den. „Wij gingen met elkaar als vrien den om. Veel hebben we over uw pre ken gesproken en dan van hart tot hart. Voor eigen geloofsbeleven is dit mij tot steun geweest. Spreker hoopte dat het in Rijssen goed mag gaan. Alles ligt in Gods hand. „Dat u mag opwassen in de genade en dat u mag arbeiden met en het loon mag ontvangen van" een ge trouwe dienstknecht", aldus de heer Troost, die het moeilijk zal kunnen verzetten de kinderstemmen (2 zoon tjes) niet meer te zullen horen als hij in de tuin bezig is. De heer A. Leijdens bracht ds. dank voor hetgeen hij zondags heeft mogen horen. Gebed is nodig voor de predi kant. Hij hoopte dat het de familie van der Plas goed mag gaan in Rijssen. Verbondenheid. Ds. van der Plas was de laatste spre ker. Hij vond het vreemd als buiten je om iets wordt georganiseerd, als je zelf het organiseren eigen bent. Hij dankte allereerst voor de grote opkomst. De verbondenheid in die jaren gegroeid blijkt hieruit. Spreker dacht aan de tijd toen hij met zijn vrouw kennis kwam maken na het beroep. Velen van hen zijn er niet meer. Iii het bijzonder dacht hij aan wijlen ouderling Cors. Korteweg, wiens toespraak hen sterk trok. Vervol gens dankte ds. van der Plas alle spre kers persoonlijk en de kinderen van de Zondagsschool voor hun lied: „Breng ons samen weer". Spreker hoopte dat hij tijdens de diensten des Woords iets heeft mogen betekenen voor de gemeen te. Hij was dankbaar dat God hem de krachten gaf al dit werk te doen. Voor de mooie geschenken was spreker me de namens zijn vrouw heel dankbaar. Vooral het orgel in miniatuur heeft hem getroffen. Het krijgt een ereplaats in Rijssen. De jongelui werden ook harte lijk bedankt voor hun woorden en ge schenken. Vorige week kreeg ik van de catechisanten al boekenbonnen en daar kwam deze avond nog meer bij. Ook de cadeau's van de kerkeraad en kolleges, de zondagsschool en verenigingen wer den onder veel dank aanvaard. De schrijfmachine is een zeer welkom ge schenk. Nadat ds. van der Plas nog enkele herinneringen had opgehaald, wenste hij te eindigen in de lof des Heeren. Tot slot: „Dank wat u voor ons hebt bete kend en dat vanavond zo tot uiting kwam." Ouderling Korteweg sloot zich bij deze woorden aan. Hy was zeer erken telijk voor de grote belangstelling en voor de sprekers, die de familie van der Plas zoveel goeds hebben toegewenst. Gezongen werd Ps. 133 1 en 3, waar na ds. Talsma eindigde met dankgebed. Op verzoek van mevrouw Neels-v. d. Velde werd ds. en mevrouw van der Plas nog staande toegezongen Ps. 121 4: „De Heer zal u steeds gadeslaan". Na deze geanimeerde bijeenkomst was er bij de uitgang van de zaal nog gele genheid om van het echtpaar van der Plas persoonlijk afscheid te nemen. Vrijdag jl. heeft een groep van 40 ouderen van het Dienstencentrum een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de heer Vogelaar, die momenteel in de verzorgingsflat Vroonlande te Dirksland wordt gehouden. Met zeer veel interesse en met grote bewondering bekeek men de expositie; vele herinne ringen aan veranderde of verloren ge- gane stukjes Flakkee kwamen weer boven. Het was bijzonder attent van de di rectie van de verzorgingsflat, dat er te vens gelegenheid werd gegeven om na de aangeboden koffie en thee het gebouw nader te bekijken. De ruime modelflat, de centrale keukens en de logeerruimten werden bezocht. Na de rondgang was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de heer Lud. den Hollander zeer deskundig werden beantwoord. Naast de inlich tingen over prijzen en voeding, deelde dhr. den Hollander mede, dat het in de bedoeling van de directie ligt om te ge legener tijd een verpleegkundige voor Vroonlande aan te trekken. De deelnemers, zowel als het bestuur van het Dienstencentrum waren zeer erkentelijk voor deze interessante mid dag. THOLEN Ruitenschieter veroordeeld. De poli tierechter te Middelburg veroordeelde de 23-jarige J. C. B. voor zijn misselijk optreden om met zijn windbuks ver schillende ruiten van winkels en wo ningen kapot te schieten. Op de avon den 14 en 21 september schoot hij in totaal 23 ruiten stuk, onder meer bij het politiebureau, het postkantoor en cafe's. Tegen hem werd een straf ge- eist van 6 weken gevangenisstraf waar van 3 weken voorwaardelijk. De poli tierechter veroordeelde B. conform de eis. Afscheid commandant rijkspolitie. In het gemeentehuis te Tholen werd afscheid genomen van adjudant N. V. Eekman als commandant van de rijks politie op Tholen en St. Philipsland we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Hij werd hierbij toe gesproken door overste W. D. Lanting, districtscommandant te Middelburg, door burgemeester P. J. Molthoff uit Hulst als voorzitter van de Ned. Ver. v. ex-politieke gevangenen, door oud-col- lega's uit Zeeuws Vlaanderen, door ver tegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische Politiebonden, een vertegen woordiger van de Thoolse Jagersver eniging, de heer J. E. van Boeyen, bur gemeester van Tholen en collega's van de groep Tholen en St. Philipsland. Tot zijn opvolger werd benoemd de op perwachtmeester A. W. van Zweden uit Tholen, die per 1 maart bevorderd werd tot adjudant. Roekeloos rijden met brommer. De politierechter te Middelburg veroor deelde de 19-jarige R. J. H. B. tot f 150,- boete en ontzegging van de rijbevoegd heid van 6 maanden. Op 6 juli reed B. te Oud Vossemeerop een brommer en veroorzaakte door roe keloosheid een frontale botsing met een tegemoetkomende brommer. De bestuur der daarvan liep schedelletsel op, even als de duopassagiere van B. Zelf zal hij er waarschijnlijk een verlamde arm van overhouden. De eis was f 250,boete en 8 maanden niet rijden. SINT ANNALAND Tijdrede S.G.P. In een matig bezet dorpshuis aan de Kloosterstraat te St. Annaland heeft ds. G. Blom, Christelijk Gereformeerd predikant te Meerkerk voor de afdeling St. Annaland van de S.G.P. een tijdrede gehouden. Nadat de heer J. Moerland, oud wethouder van de voormalige zelfstandige gemeente St Annaland deze avond geopend had, sprak de predikant zijn tijdrede uit naar aanleiding van 1 Kon. 18 (Elia en de profeten van Baal). Deze met grote aandacht gevolgde tijdrede werd door Ds. Blom met dankgebed gesloten. Veertig jaar getrouwd. Het echtpaar L. J. van Popering-N. M. van Popering- Goedegebuure, wonende op de Molen dijk alhier heeft zijn 40-jarig huwe lijksfeest gevierd. Het echtpaar heeft 7 kinderen en 20 kleinkinderen. De heer van Popering is een in St. Annaland bekende persoonlijkheid. Hij heeft zit ting in diverse besturen, is beheerder van het koelhuis en president-kerk voogd. In het Herv. verenigingsgebouw hal een zeer druk bezochte receptie plaats, waar velen het jubilerend echt paar met hun familie kwamen geluk wensen. Vele geschenken en bloemen bewezen wel, hoezeer de familie Van Popering in St. Annaland gezien en geliefd is. joeg het schip voort. Het slokte de mijlen gretig op, spuwde die gedurig uit, ver van zich af. Steeds kleiner werd de afstand tot de ree. Eindelijk, kort na de middag, liep de „Verwach ting" de haven binnen, tromfantelijk met de vlaggen in top; ze meerde aan de afslag. Een trotse bemanning stond aan dek, want de haringrace was ge wonnen! De „Adelaar" had zijn rivalen ach ter zich gelaten en naderde de vader landse kust. Aan boord heerste een prettige stemming. De matrozen had den de kantjes uit het ruim en aan dek gehesen; zodra het schip afge meerd was, kon direct met lossen wor den begonnen. Leen van Klaartje verkende de kust bij Katwijk, liet dan dicht langs de wal heensturen. Hij gaf order het gat- zeil en de stagfok weg te nemen en model te sjorren. Hij liet alle vlaggen hijsen waarover hij beschikte. Vrolijk gepavoiseerd voer de logger langs het strand, dicht voorbij de pier. De schipper stond in de brug, voelde zich opgewekt. Hij was de nieuwe teelt goed begonnen, hij hoopte dat het zo mocht büjven. Dan zouden de uitkom sten beter zijn dan in het vorige jaar. Het verleden seizoen Leen dacht met bitterheid terug aan al die narig heid die hij aan boord en thuis had moeten verwerken. Het was ellendig geweest, zoveel tegenslagen in zo'n korte tijd Doch nu was alles voor bij. Niet meer/aan denken, een nieuwe teelt lag vóór hem. Kundig stuurde hij zijn 4ogger de havenmond in, terwijl hij met een paar langgerekte stoten op de scheepshoorn zijn komst aankon digde. Geroutineerd draaide hij de twee haakse bochten, die hij moest ne men om de binnenhaven te kunnen invaren. Toen zag hij de „Verwachting" liggen. Hij schrok, maar herstelde zich spoe dig. „Onze Leen zal malheur aan de mo tor hebben," zei hij tegen de stuur man. „Die ouwe karretjes geraken uit de tijd." Hij liet de „Adelaar" de laatste bocht nemen, koerste naar het afslaggebouw. De vletterman voer hem tegemoet om te assisteren bij het uitbrengen van de meertrossen. „Hei Dirk!" schreeuwde Leen. „Heeft de „Verwachting" motorpech?" Toen kwam de ontnuchtering. „Welnee!" riep Dirk terug. „Hij heeft een dikke reis gemaakt. Hij heeft twee uur geleden vijfenzestig kantjes ver kocht; prima haring, allemaal eigen vangst!" „Dat kan niet!" gilde Leen, en zijn stem klonk hoog, onnatuurlijk schril. „Dat kan niet! Ik heb vooraan ge stoomd!" Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5