I Prot. Chr. Kleuterschool Sommelsdijk ging j.l. maandag van start ruider- Herkingen krijgt ultra moderne „geïntegreerde ideuter- iagere schooi" Het narchisme Duitsland h. j. struijk rs I Krijgt 47e jaargang Vrijdag 7 maart 1975 No. 4369 1628 »0 »9 >9 19 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ie Permanente school na grote vakantie gereed. VOOR MOOIEIIE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad MiddeUmrnis E.H.B.O. wedstrijd op andere plaats Kapitale reparaties aan platte daken I Sommelsdijk i een I „Kneuhoek VERKEEUS QUIZ 1-persoons LEDIKANTEN in moderne modellen en kleuren. Sommelsdijk I BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GEBRUIKTE DIESELS TE KOOP I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS i LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 OPTORIETRIST „OOGMETING KOMINKIUK eOEDOEKBim» CONTACTLENZEN" zlekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870-3075 Zonder tegenslag begin volgend jaar gereed CS ;rschap lebben- dagen )or hen rschap, 4 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Sommelsdijk Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6.55 PER KWARTAAli ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. t Vandaag willen we eens wat over ze grenzen heen kijken. Daar is alle nleiding voor. De zorgen van alle dag [men ons soms zo in beslag dat we ;en erg hebben in de loop der wereld- jschiedenis. Het gebeuren bij de bu- in, in onze eigen straat of eigen dorp op die manier het allerbelangrijkste. vergeten dan dat er veel meer in de fereld is. Niet alleen dat, maar het „jbeuren op het internationaal terrein heeft soms zoveel invloed, dat het de png van zaken in onze onmiddellijke Vgeving bepaalt. De gevangenneming van de Westber- ÏÏjnse politicus Lorentz door anarchis ten en de daardoor bewerkstelligde vrijlating van leden van de Baader- Meinhof groep - een groep terroristen - trok deze week alle aandacht. We heb ben met spanning het drama meebe leefd en hoofdschuddend vastgesteld: „Het is toch wat in de wereld tegen woordig". Daarna zijn we overgegaan tot de orde van de dag. Toch betekent dit hele voorval veel eer dan we op het eerste gezicht be- inken. Het optreden van de anarchis- heeft getoond dat het een enkeling logelijk is een gehele samenleving zijn iil op te leggen. Om het leven van rentz te redden moest de Duitse re- ring alle eisen van de anarchisten Iwilligen. Deze eisen gingen zelfs zo- T dat een duitse predikant als gij- ilaar meeging om een voor de anar- isten juiste afloop te garanderen. Dit rschijnsel, dat een enkeling daartoe staat is, staat niet op zichzelf. Inte nded op de achtergrond daarvan staat n filosofie, die zich ten doel stelt de ondslagen van onze samenleving aan tasten. Beïnvloed door de ongeloofsideeeën n Lenin, Marx, Marcusse en anderen lebben zich in West-Duitsland, onze aste buur, anarchistische kringen [evormd, die zich ten doel hebben ge leld om aan het „heersende kapitalis- le", zoals zij dat noemen een einde te laken. Een van de instrumenten waar- zich de gevestigde orde bedient is arbij de Staat. Het gehele samenstel n regering. Parlement, wetgeving, irtom de overheid, die in onze wester- democratien op een democratische est is geschoeid. En het zijn juist die instellingen waar zij het hebben voorzien. Daarbij ne en zij de toevlucht tot elk middel, it aan het gezag en het functioneren n die staat een einde maakt. Doelbe- 'ust hebben zij in de toekomst afgere- ;end met de parlementaire democratie lals wij die kennen. Integendeel, elke ■dening, elk gezag bestaat niet meer. Daarom willen zij niet verschijnen in 'ocessen die tegen hen gevoerd wor- !en. Wanneer zij daar naar toe gesleept worden, keren ze de rechters demon stratief de rug toe, gaan een krant zit ten lezen, of verstoren de rechtsgang op een dusdanige wijze dat ze verwij- erd moeten worden. Zij proberen ver- iezingen te verstoren, immers dat ge leurde nu ook in West-Berlijn. Door de ijzeling van Peter Lorentz, die voor de 'DU lijstaanvoerder was voor de af- elopen zondag in West-Berlijn gehou den verkiezingen, zijn uit reactie meer itemmen dan traditioneel op de CDU itgebracht. Dit heeft weer tot gevolg, at de anarchisten de bevolking op- epen om zoals zij dat noemen het re- .ktionaire geweld van de bourgeoisie ;e keren. Kortom met een niets ontziend ge- ■eld verstoren zij ten gevolge van een eldoordacht optreden de openbare rde. Veroorzaken dat het gezag van de overheid meer en meer een knauw krijgt tot tenslotte geen gezag meer over is. Tegen deze groepen heeft de democra tie bijna geen wapens. Ook al omdat de democratie er in de loop der jaren toe geleid heeft, dat vele misstanden zijn ontstaan. Het toekennen van gezag aan de meerderheid plus één, het negeren Van de oorsprong van gezag, maken dat er geen houvast in de maatschap- Pij, geen vaste koers meer gevaren kan Worden. Immers binnen de perken van de wet, welke wet juist door de anar chisten aangevochten wordt, kan in de democratie elke mening gepropageerd en aangevochten worden. Dat gebeurde ook in West-Duitsland. Vorige week zaterdag en zondag hielden de „Jung-Socialisten" in Wiesbaden een Congres. Op dat congres was ook de vroegere Bondskanselier Brandt, die nu Voorzitter is van de Socialistische partij aanwezig. Op dit congres voerden de anarchisten het hoogste woord. Het bleek al heel spoedig, dat ondanks de pogingen die Brandt daartoe deed, een meerderheid van het congres slechts te vinden was voor het vernietigen van de instellingen van de democratie. Dui delijk kwam naar voren, dat de weg naar een socialistische samenleving slechts geplaveid kan worden met een voortdurende ontwrichting van de de- niocratie. Zo wordt de verwarring steeds groter. Dat is precies wat de anarchisten willen. Daarom kan men zich afvragen of niet het einde van onze democratische samenleving in zicht komt. Temeer dringt die vraag zich op, wanneer we zien dat de ontwikkeling van een bij belse samenleving over een socialisti sche maatschappij naar de anarchie slechts een korte weg is. Want als Gods Woord en wet ons niet meer beteugelt, wat zal het dan wel doen? Ettelijke moeders - en zij niet alleen - zullen het bestuur van de Chr. Nat. Schoolver. te Sommelsdijk dankbaar zijn haast te hebben gezet achter de stichting van een Prot. Chr. kleuter school. Die/moeders wisten hun school- rijpe kleutertjes niet geplaatst te krij gen op een van de plaatselijke scholen en meerdere kleutertjes „pendelden" dan ook naar chr. kleuterscholen in Den Bommel en Melissant. Genoemd bestuur besloot daarop tot een zeer versnelde actie Die heeft tot gevolg dat er sinds maandag een aantal 4-jarigen op de nieuw gestichte Sommelsdijkse Prot. chr. kleuterschool gaan. Die is als tus senoplossing nog wat provisorisch on dergebracht in het lagere school gebouw aan de Jacob Banestraat, maar een veel betere accomodatie wacht de kleu tertjes na de grote vacantie. Er wordt naar gestreefd dan, in het bestemmings- De kleuterklas met juï Nipius op de foto. plan „Sommelsdijk-Zuid", een semi permanent schooltje met twee werklo kalen en een speellokaal gereed te heb ben. Dat zal de bekroning zijn van een jarenlang streven naar een eigen Prot. chr. kleuterschool in Sommelsdijk. Nu het schoolbestuur voor de eigen kleuters in de meest urgente behoefte heeft voorzien, terwijl lang niet alle kleutertjes kunnen worden geplaatst, heeft- ze toch een gebaar willen maken t.o.v. de kleutertjes 'van „openbare" signatuur die ook naar Den Bommel pendelden en nog 3 kleuters van de wachtlijst van de openbare kleuter school. Die 5 konden nog net aan de 29 „eigen" kleuters in het noodlokaal worden toegevoegd. Hoofdleidster daar is mevr. Nipius-de Wachter. De elders in dit nummer aangekon digde EHBO wedstrijd in Stad aan 't Haringvliet, a.s. zaterdagmiddag, wordt wel op de daarin genoemde tijd maar niet op de daarin genoemde plaats ge houden. I.v.m. een in „Trefpunt" te houden veiling wordt de E.H.B.O. wed strijd in het gymlokaal van de Open bare lagere school aan de Molendijk gehouden. MIDDELHARNIS: De gemeente Middelharnis is weinig gelukkig met de platte daken op diverse gemeentelijke gebouwen. „De platte daken blijken in de practijk niet te vol doen", heeft de dir. Gemeentewerken in een rapport laten weten. Het overzicht dat genoemde direc teur heeft opgesteld, laat zien dat er voor een bedrag van 105.000,aan de daken hersteld moet worden. Overi gens wordt in het rapport niet verheeld dat het vrijwel onmogelijk is een af doende oplossing te bereiken, omdat de totale bouwconstructie van de gebou wen veelal te licht van aard is, waar door hét onmogelijk is zwaardere en betere daken aan te brengen. De raad wordt gevraagd het crediet van 105.000 gulden beschikbaar te stellen. 1 STRAATNAAMGEVING: De gemeenteraad gaat zich in g zijn vergadering van a.s. donder- dagavond beraden op %e straat- naamgeving in het bestemmings- s plan „Sommelsdijk-Zuid I". Bij 3 hun voorstel verklaren B. en W. g te hebben gedacht aan namen die s in de volksmond aan diverse gronden aldaar worden gegeven. g De suggestie daartoe is mede ge- s daan door dhr. A. J. Kruider, s voorz. van de Stichting Streek- museum. De vorgestelde namen M voldoen ook aan de wens van de P.T.T. dat straatnamen liefst zo s kort mogelijk en eendelig moeten g zijn. De volgende namen worden voorgesteld: g De Hooiblok; de Kneuhoek; de Teenhoek; de Rooshoek en Nacht- 1 ijs We zijn hogelijk benieuwd naar de reactie van de raad! Straks, na de vacantie, zullen ernaar schatting 70 kleuters de nieuwe chr. kleuterschool bezoeken en het bestuur houdt er al rekening mee dat er voor volgend jaar een uitbreiding wenselijk zal zijn. Haar wens is dan ook dat alle ouders die het Christelijk Onderwijs voorstaan en voor hun kinderen ver kiezen een welbewuste keuze doen nu er na heel veel inspanning een eigen chr. school kon worden bereikt. Crediet van 630.000,—. De gemeenteraad wordt gevraagd in zijn vergadering van a.s. donderdag een crediet van 830.000,beschikbaar te de nieuwe kleuterschool. Later zal een UB A Sui^qoiJUT ua Avnoq ap joa uaua^s crediet worden gevraagd voor de beide lokalen voor het basisonderwijs. OUDE-TONGE: A.s. vrijdag 14 mart zal er in de aula van de Openbare Lagere School een verkeersquiz worden gehouden tussen 4 basisscholen, waaronder een uit Den Bommel; t.g.v. de dan te houden jaar vergadering van de afd. Oude-Tonge van Veilig Verkeer Nederland. De bij eenkomst begint om 7 uur. O.m. zullen de behaalde verkeersdiploma's worden uitgereikt, mede daarom wordt de aan wezigheid van de ouders zeer op prijs gesteld. OOSTDIJK S3 - 61 De schoolgebouwen van het kleuter onderwijs en het chr. basisonderwijs te Herkingen zijn al jaren sterk verouderd, maar het hoeft - achteraf gezien - de schoolbestuurders niet te spijten dat ze het zó lang met deze gebouwen hebben uitgezongen; ze hadden n.l. voor reali sering van de voorgenomen nieuwbouw geen betere tijd kimnen kiezen dan juist deze, anno 1975Nu zal Her kingen worden verrijkt met een zgn. „geïntegreerde kleuter-lagere school" met het bezit waarvan het Ideine Her- kingen alle Flakkeese - en vele Neder landse gemeenten - ver vooruit is Hoofdonderwijzer dhr. N. Human en zijn collega's hebben de tekeningen die nog dit jaar tot de bouw zullen leiden, al zo nadrukkelijk bekeken, dat ze zich al een beeld kunnen vormen van de nieuwe accomodatie waarin het zoveel prettiger en doelmatiger werken zal zijn. Het nieuwe complex zal verrijzen aan de Deltastraat, het kleuter- en lager onderwijs in één gemeenschappelijk ge bouw, de nieuwe „onderwij s-bouwkun- de". In een geïntegreerde kleuter-lage re school wordt o.m. gestreefd naar „ontklassikalisering", een continu ver loop van het leerproces, zelfactiviteit van het kind in het leerproces e.a., kortom wordt een dergelijke school een school waarop de leerling(e) vanaf de kleutertijd zich tot en met de basis schooltijd naar eigen capaciteiten kan ontwikkelen. Het streven naar zg. „flexibele onder wijsvormen" wordt tastbaar in de flexi biliteit van opzet en inrichting van de school, mogelijkheid biedend aan het ldassil?:ale onderwijs en aan flexibele onderwijsvormen. De nieuwe school voor Herkingen zal in hoofdzaak gaan bestaan uit 2 speelwerkruim,ten van 70 m2, en een speelbal van 50 m2, voorts een speelleerruimte van 70 m2 en 4 theorieruimten van 56 m2. Ook Itrijgt de school een gemeenschappelijke ruim te van 74 m2 welke d.m.v. een vouw wand in verbinding staat met de speel- hal. Door deze wand open te schuiven ontstaat een grote ruimte van 124 m2, die zich uitstekend leent voor ook an dere dan schoolse activiteiten. Ook komt er een handvaardigheidsruimte van 22 m2 en N.B.! een ingebouwd informatie- dokumentatiecentrum In de veronderstelling dat het begrip „flexibiliteit" niet ieder duidelijk is, geeft het Scholenbouwteam „Midden Holland" (Intergem. samenv/erking ter realisering van onderwijsvoorzieningen) over dat begrip de volgende verklaring: „de leerlingen zijn in het basis onderwijs steeds minder plaatsge bonden. Het gebouw probeert bo vendien recht te doen aan het feit dat de ontwikkeling van het kind een continue progressie is. Het maakt het mogelijk om vanuit de zuiver klassikale, frontale gerichte onder wijsvorm te groeien nar een con ceptie die veel meer op de individu ele leerling is gericht. De school wordt zo steeds meer in zijn totali teit gebruikt." Dhr. Human heeft veel verwachting van zijn nieuwe, flexibele school. In Amersfoort heeft hij, met het bestuur, een dergelijke school bezocht en hij is er enthousiast van teruggekomen. Graag zal hij met het overige personeel de bestaande school t.z.t. vaarwel zeggen en de nu besloten lokalen ruilen voor ruimten met wegschuifbare wanden; dat is een heel aantrekkelijk perspec tief Zo wordt het informatie-documentatie-centrum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1