Raad Goedereede overlaadde de Comm. der Koningin met proiilenien i^ Vooral de roi van R/lorium@nten- zorg word gehekeld VEILING m Je jaargang No. 4368 Issa rkt ondet lak! lotor CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSI^G VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Mr. M. Vrolijk, de Comniissaris der Koningin in onze Provincie, kwam vrijdagmorgen om elf uur Goedereede binnen om er pas 's avonds rond elven weer te vertrekken. Toen weliswaar voorzien van een hoofd vol indrukken, een tas vol aantekeningen en een smakelijk pakket zee-banket om hem later nog eens aan zijn werkbezoek te herinneren, want de raad van Goedereede heeft de Commissaris wel het nodige ter overpeinzing meegegeven. Het is voor mr. Vrolijk en zijn echtgenote een drukke, maar interessante dag geweest waarop ze weer eens kennis konden maken met het Goereese leven, zoals zich dat dagelijks voltrekt. Mr. Vrolijk hoorde 's avonds in de gehouden raadsvergadering die zaken aan die de raad het leven soms zo zuur maken De raadsvergadering. Geen ingrepen. Stadje Goedereede. Een drama Recreatieve ontwikkeling. Ontwikkeling Grevelingen. Gewestvorming. Burgemeesters-vacature. Oyderavond Prot. Chr. Basisschool f 3000^ voor vakantiewoning Vechtpertij in Dirksland Woensdag 5 maart a.s. biddag Herdershond opgevangen C.P.B. „Goeree'' vergadert IVIeisje In IVIeilssant ernstig gewond Ivoe- POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13. Sommelsdijk Tel. (01870)26 29 - Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6.55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. Maar eerst was er het zoete van de ver welkoming bij de visafslag. Goerees mooiste, Greet van Dam, drukte daar mevr, Vrolijk een prachtig boeket bloe men in handen en dat was een vriende lijkheid die mevr. Vrolijk helemaal in destemming bracht. De hele lange dag trok ze op meto.a. mevr. Van velzen (echtgenote van de burg.), mevr. Visser en mevr. Vogelaar om zich pas later in de middag weer bij het mannengezel- schap te voegen toen een bezoek werd gebracht aan het werk op de Brou- wersdam. Daar wordt eert sluis aange legd om het Grevelingmeer van zout en vers water te voorzien en het ge zelschap zag daar de weer opgegraven betonblokken die er in 1971 met behulp van een kabelbaan waren gedropt. Het damesgezelschap had eerder een bezoek gebracht aan de pottenbakster Joke Ha- meeteman en aan de Chr. Huishoud school „Westvoorn" waar mevr. Vrolijk werd vergast op een welkomstlied en een biologieles waar ze alles over de flora en fauna van de Ouddorpse schur velingen te horeü kreeg, 's Avonds was ze in het ver. gebouw te Ouddorp de gaste van een gecombineerde vergade ring van de vrouwenorganisaties. Mr. Vrolijk heeft 's middags een vergade ring gehad met het college van B en W en maakte evenals de dames een rondrit tijdens welke hij o.m. de JMolen- weg passeerde waar de oude schuren zijn afgebroken t.b.v. de bouw van aan gepaste woningen. Aan het begin van de raadsvergadering heette burg. Van Velzen de commissaris nog eens welkom in de .boeiende en interessante, maar niet zo gemakkelijk te besturen" gemeente. Dat laatste ten gevolge vande aanwezigheid van na tuurgebieden, landschapsschoon, recre atiegebieden, onroerende archeologische ttionumenten en waterwingebieden als de klippen, waarvoor de planologische ontwikkelingen zich moeten afspelen. Nadat dhr. Van Velzen had benadrukt dat het besturen van een gemeente als Goedereede veel financieel en econo misch inzicht noodzakelijk maakt ver klaarde hij mede daarom de aanwezig heid van. de commissaris op hoge prijs te stellen.Niet aldus de voorz. om te ageren tegen plannen die ons min der welgevallig zijn maar om met u o- ver bepaalde knelpunten tespreken. Namens het gem.bestuur bracht de voorz. de commissaris de dank over jegens het prov. bestuur voor de ont vangen medewerking m.b.t. het wo ningbouwprogramma. Mr. Vrolijk verklaarde zijn aanwezig heid uit de verplichting die op hem rust ambsthalve werkbezoeken aan de gemeenten te brengen om aldaar ken nis te nemen van de ontwikkelingen in de gemeenten en daar overwegingen aan te schenken. Het is aldus de com missaris niet de bedoeling te spreken over bepaalde beleidsaspecten tussen' de raad en het college omdat ingrepen daar in slechts via het gehele college van GS tot stand kunhen komen. Het lijkt me heel nuttig nu naar uw problemen te luisteren, gaf de commissaris te ken nen; wat voor de raadsleden het sein was om van start te gaan. Over de gewenste ontwikkeling van het stadje Goedereede werd uitgeweid door weth. Visser. In zijn betoog maakte hij wat geërgerd melding van 'de strijd tussen monumentenzorg eri het dept. van Volkshuisvesting die aldus dhr Vis- I ser achter de barricades van de oude schuren liggen om tegen het gemeen tebestuur te vechten. Daarmee doelde dhr Visser op het verschil van mening tussen gemeente en monumetenzorg m. b.t. 'de situering van een ver.gebouw. Door monumentenzorg wordt dat in een oude schuur gewenst, terwijl het gem. bestuur de oude school daarvoor heeft Voor mevr. Vrolijk was er tot steun de sterke burgemeesterssohouder toen er een steil trapje afgedaald moest worden. aangewezen. Daar worden ook de plan nen voor de bouw van de aangepaste woningen aan opgehangen, verklaarde dhr Visser niet-begrijpend. Hij verklaar de wel bereid te zijn de oude schuur te behouden (de heilige koe van monumen tenzorg) als deze dienst dan maar vol doende subsidieert, maar wel wordt er prijs op gesteld het ver.gebouw in de school onder te brengen. Dhr Visser hekelde ook het feit dat monumenten zorg nu al een jaar bezig is aan een te kening van de bedoelde schuur. Bij mo numentenzorg is het; „geen geld en ook geen zorg," maar wij hebben die zorgen wel, liet dhr Visser de comm. nadrukke lijk weten in de hoop dat hij er het zij ne aan zal doen om Goeree voor verder verval te behoeden. De tijd heeft hier een paar jaar stilgestaan en dat is ver loren tijd! maande dhr. Visser. Maakt u alstublieft een eind aan dat dramavroeg ook dhr Bruggeman doelend op het verenigingsgebouw. Dhr Bruggeman vond het weinig fraai dat monumentenzorg de gemeente iets gaat opleggen waar ze zelf ook geen geld voor heeft. Ook vroeg dhr Brugge man aandacht voor de Molenstraat waarlangs in de plaats van de afge broken schuren aangepaste woningen dienen te worden gebouwd, 't Is geen' ge zicht om die puin daar te laten liggen foeterde dhr Bruggeman, en passant nog even het Toepad een vuilnisbelt en een rattenverzameling noemend in de hoop dat de commissaris ook oog zal hebben voor de noodzakelijke restauratie van diverse panden. Vooruitziend op de a.s. hoorzitting van GS op 9 maart verklaarde de commis saris dat het plan Stad Goedereede geen ongunstig onthaal heeft gevonden' en dat geldt ook voor het ver.gebouw, ver klaarde de commissaris. De oude schu ren vond de commissaris welis waar een vrij uniek bezit maar anderzijds rijzen er ook bij hem twij fels over de staat waarin ze verkeren en dientengevolge de bruikbaarheid er van. Het zou me spijten als die schuren uit uw midden zouden verdwijnen, gaf mr Vrolijk te kennen'. Door de heer G. Tanis werd een betoog gehouden over de recreatieve ontwik keling van de gemeente Goedereede. Me de aan de hand van het Streekplan oon stateerde dhr Tanis dat er op de kop van Goeree nog behoorlijke uitbreidings mogelijkheden t.b.v. de recreatie aan wezig zijn. Dat bracht hem bij het plan „De Kriekel" dat momenteel ter goed keuring aan GS is aangeboden. Reali sering van dat plan zou de werkgele genheid een flinke stimulans geven, ver zekerde dhr Tanis. Hij deelde de com missaris mee, dat de eigen bevolking niet tegen het bestemmingsplan heeft geageerd en dat ook van de Stichting Zuid Hollands landschap e.a. geen be zwaren' zijn gehoord, wat hij stelde te genover de (late~) actie van de werk groep „behoudt de sohurvelingen": We willen zelf bezien hoever we met de uitbreiding van de recreatie nog door kunnen gaan, maar we willen Ouddorp een gezellige familiebadplaats houden, verzekerde dhr Tanis. Burg Van Velzen voegde daar nog aan toe de hoop te hebben dat GS m.b.t. de actiegroep die bij de raad geen bezwaren heeft ingediend de gebruikelijke rechts gang zal worden gevolgd. De comm. zeg de dat niet geheel toe, hij zei: Ook al zou den sommige bezwaarschriften' niet ont vankelijk moeten zijn, toch kan er ambts halve een overweging van de bezwaren plaats vinden. Het was mevr. Grinwis-Blok die haar visie ten' beste gaf op de meest gewenste ontwikkeling van het Greve- lingengebied. „Bij een verdere onge controleerde groei van de landwaarts gerichte recreatie gaat de aantrekke lijkheid van ons gebied verloren!" waarschuwde ze. Ze zou het dan ook een „ongehoorde blunder" vinden als het Grevelingengebied overgelaten werd aan een ongecontroleerd particulier initiatief. „Het is ook ongewenst te worden overspoeld door project-ontwik kelingsmaatschappijen," gaf mevr. Grinwis te kennen. Ook kantte zij zich tegen het ontwerp gemeenschappelijke regelingen, om te besluiten met de wens dat de gewenste uitvoering, fa sering en aanpak aan de besturen van elk van de betrokken gemeenten wordt voorbehouden. Over de recratiebelasting werd ge sproken door dhr. J. C, Komtebedde. Spr. heeft met die heffing weinig vrede. Het zou 'hem liever zijn wanneer de gemeenten die t.b.v. de recreatie grote kosten moeten maken een extra uit kering uit 'het gemeentefonds zouden' krijgen. Nu signaleerde dhr. Komtebedde het gevaar dat de heffing de sluitpost van de gemeentebegroting gaat worden en dat de gemeente zich al doende uit de markt prijst. „Er zijn hier bijzonder veel zomerwoningen te koop en de handel in tweede woningen ligt nagenoeg stil," De ontvangst van de dames in de huishoudschool „Westvoorn". V.l.n.r. mevr. Visser, de directrice van de school mej.G. E. E. Dijkstra, mevr. Vrolijk, mevr. V. Velzen en mevr. Vogelaar. stelde dhr. Komtebedde met onge rustheid vast. Hij zou slechts dan vrede met het heffen van recreatiebelasting kunnen hebben wanneer het een zg. be stemmingsheffing wordt die geheel t.b.v. de recreatie gebruikt zou worden. In tegenstelling tot dhr Komtebedde vond de Commissaris het bepaald geen absurde zaak dat de verblijfsrecreant een 'heffing betaalt; voor de Commis saris zijn de heffingen dan ook alleszins aanvaardbaar en: hij verwees dhr. Komtebedde dan ook naar de gemeen telijke autonomie via welke de heffing tot stand is gekomen. Over de mogelijke gewestvorming werd een betoog gehouden door dhr K. Grinwis (SGP). Boven alles maakte de heer Grinwis duidelijk dat zijn fractie bepaald geen voorstander van gewest vorming is. Dat liet dhr Grinwis ook gelden voor het levensbeschouwelijke vlak dat z.i. ernstig zou worden aan getast, terwijl de gemeenten ook aan autonomie in zouden moeten boeten. Wanneer het er toch van zou moeten komen dan ging spr. voorkeur uit naar aansluiting bij een' gewest Midden Zee land boven aansluiting bij Rijnmond, waar sprake is van een uitgesproken stedelijke en Industriële ontwikkeling. Zijn uitgebreide antwoord besloot de Commissaris met de stelling dat er be hoefte is aan een betere samenwerking, waarbij hij het vergelijk trok met de gem. herindeling. Dat impliceerde dat hij zich zeker niet negatief over de gewestvorming uitliet, maar i.v.m. de vele onduidelijkheden die er zijn, het een „onzeker punt" noemde. De „bespreking voorzieningen bij een evt. burgemeesters-vacature", stond nu eenmaal op de agenda en tot ieders verbazing praatte dhr. Bruggeman er minutenlang over vol. Hij zag daarin terug op ettelijke burgemeesterwaarne mingen om te besluiten met het verzoek dat dat niet meer voor zou ibehoeveri te komen. „Dat u moeite hebt met de benoeming van de burgemeester van Rotterdam kan ik me voorstellen, maar hier lijkt het nog moeilijker te zijn!" liet dhr. Bruggeman verbaasd horen. Hij kreeg van de Commissaris ten antwoord zich nu maar niet ongerust te maken: „er zijn mij daartoe nog geen redenen bekend," suste mr Vro lijk. Dhr. Komtebedde tenslotte kreeg bij de Commissaris geen voet aan de grond toen hij sprak over de bebouwings- mogelijkheden langs de wégen in het landelijk gebied van Ouddorp, de z.g. bebouwingsstroken. „Hierin is er sprake van een' be slissing van GS die ik in mijn eentje niet kan veranderen en ik onthoud me verre van enige uitspraak. U zult de uitspraak van de Kroon hebben af te wachten," volstond de Commissaris. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Prot. Chr. School voor basisonder wijs houdt a.s. vrijdagavond, half acht, haar ouderavond. I.v.m. de verplichting eert oudercommissie in het leven te roepen zal over dat onderwerp ge sproken worden door dhr G. van Emous uit Ooltgensplaat, in zijn woonplaats lid van een oudercommissie. Veler belangstelling is derhalve ge wenst. Ter afwisseling zullen enkele ledenvan de zang enkele nummers ten gehore brengen. Het jubileumconcert van „Ons Koortje", j.l. zaterdagavond in de sporthal te Middelharnis ge houden ten bate van de actie van de Stichting „Vacantiewoning gehandicapten" heeft een bedrag van ca. f 3.000,opgebracht; in clusief de gift die door het da meskoor bij voorbaat werd gege ven. Het Stichtingsbestuur heeft een' en ander met grote dank aan vaard. Het is tot dusverre de top- opbrengst van voor dit doel ge houden acties. Politiewagens uit de hele omgeving zijn zaterdagavond op weg geweest naar Dirksland waar in „'t Galjoen" op de Voorstraat een vechtpartij aan de gang was. De Dirkslander L. v. S. was daar buiten de deur van 't café door de 18-jarige N. v. L. in elkaar geslagen; de vader B. v. L. (41) is zijn zoon daarbij behulpzaam geweest. Vader en zoon werden door de politie in Dirksland en Nieuwe Tonge in een cel gestopt waar ze nu nog verblijven. Toen de vechtersbazen waren ingere kend, konden de auto's die ter assis tentie onderweg waren weer inrukken. MELISSANT: Herv. kerk 10 u. ds E. M. Bakker, Nieuwerkerk aan de IJssel. 7 uur n.m. ds. A. Cysouw. Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. J. van Haaren van Amersfoort Ger. Gem. in Ned. 10 en 7 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. kerk 10 uur ds. M. v. d. Linden, 7 uur ds. H. N. van Hensbergen Ger. Gem. 10 en 7 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Ned. Herv. kerk 10 uur ds. G. H. V. Kooten, Goedereede, 7 u. nm. ds. R. v. Kooten, Delft Ger. Gem. 10 en 7 u. ds C. Wisse van Kootwijkerbroek. MIDDELHARNIS Herv. kerk 3 uur ds. E. F. Vergunst, 7.30 uur n.m. ds. J. Maasland Chr. Ger. kerk 3 en 7.30 uur ds. A. Baars van Urk Geref. Gem. 10, 3 en 7 uur ds. Th. van Stuyvenberg. NIEUWE TONGE Herv. kerk 3 en 7.30 uur n.m. ds. Tj. de Jong, Garderen. Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. E. Vene- ma van Drachten. OUDE TONGE Herv. kerk 7.30 uur nm. ds. C. van Sliedregt Ger. Gem. DONDERDAG 6 MAART 2.30 en 7.30 uur stud. J. Karels van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT Herv. kerk 7 uur n.m. ds. A. W. V. d. Plas Ger. Kerk 7 uur ds. G. J. Smink te Stad aan 't Haringvliet Ger. Gem. 2.30 ert 7 uur ds. J. Karens van Opheusden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. C. Hegeman van Tholen. SOMMELSDIJK Herv. kerk 3 en 7.30 uur ds. A. V. d. Beek. OUDE TONGE Ger. Gemeente. Donderdag 6 maart zal de jaarlijkse biddag worden ge houden, waarbij hoopt voor te gaan 's middags om 2.30 uur en 's avonds om 7.30 uur student J. Karels van Rot terdam. MIDDELHARNIS De „Henry Dunant" komt in Middel nis. Maandag 10 maart zal de „Henry Dunant", het hospitaalschip van het Ned. Rode Kruis, aan het Havenhoofd te Middelharnis overnachten. Passa giers zijn patiënten van de afd. Den Haag en omgeving. De boot zal in het eind van de middag op het Havenhoofd aankomen. De ontvangst wordt verzorgd door de afd. Middelharnis. Muzikale bijdrage door de Accordeonver. „Accordeola". DEN BOMMEL Rode Kniis filmvoorstellingen. Op maandag 10 maart zullen in het Verg.gebouw te Den Bommel 2 fUm- voorstellingen gegeven worden door het Rode Kruis. 4 uur kindervoorstel ling „De Zwarte Mustang", 8 uur hoofd film „4 for Texas". In de voorfilm zullen enkele Rode Kruis taken wor den vertoond. In de pauze is er gelegenheid tot het bezichtigen en kopen van Welfare ar tikelen. Toegangsprijs resp. f 0,75 en f 3.00. Ouderavond. De openbare basisschool alhier houdt vanavond haar ouderavond. Aanvang 8 uur. Op het programma staat een optreden van de jeugdver. van E.M.M., enkele voordrachten en stuk jes en een film lOver het alfsoheid van dhr Haasbroek. Oud papier: Het oud papier voor de muziekver. „E.M.M." wordt vanavond (de eerste -dinsdag van de maand) op gehaald. T.o.v. gerechtsdeurwaarder v. Kampenhout te Sommelsdijk zal het Vei lingbedrijf „Mirma", Geddingmoor 34, Nieuw-Vennep d.d. 8 maart 1975 in zaal Trefpunt, Oranjelaan te Stad aan 't Haringvliet publiek a contant ter veiling brengen: diverse kleinmeubelen, o.a. commodes, vitrinekast, porseleinkastjes, dekenkisten, Opaline olielampen. Delftsblauwe- en polychroom ge kleurde kaststellen, koperen en bronzen voorwerpen, o.a. vijzels, kandelaars, tafeltjes, haardstellen, ketels, akers, schalen etc. Kris tallen vazen, schalen met verzilverde voet, cassettes. Tinnen scha len, maten, asbakken, eikelkannen. Houten speculaasplanken in diverse groottes. Beddepannen, blaasbalgen, schaakspelen, bloem bakken, brocheros, koetslampen, spiegels, zwaarden, bouten, eve- naarschalen, beeldjes etc. Hang-, wand- en staande olielampen', dagobert stoelen, klokken, o.a.: comtoise, kruiken, t.v.-meubels, Friese stoel- en staartklok, Perzische kleden, antiek tin, doofpot, blokkenbak, oude wandborden, o.a.: Makkum, wortelnoten secre taire, zilverkast, rankenkast, juwelen, verzilverde serviezen en ta baks- en apothekerspotten en wat verder ter tafel zal w^orderi ge- b!raoht. Gelegenheid tot 'het inbrengen van goederen op de dag van de veiling tussen 10 uur en 12 uur. Veilingskosten alleen na resultaat. Gelegenheid tot het geven van koopopdrachten, welke gratis worden' uitgevoerd. Bank/girobetalingen worden als contante betaling geaccepteerd. De goederen zijn te bezichtigen op de dag van de veiling tussen 13 uur en 14 uur. Aanvang van de veiling. 14 uur. VEILINGDIRECTIE MIRMA, tel. 02526 (43 24) In Oude Tonge is dezer dagen een herder, teef, opgevangen, donkerbruin/ beige van kleur. De hond droeg een dubbele kettinghalsband. Het dier is sterk vermagerd, waarom wordt ver ondersteld dat ze al geruime tijd zwer vende is. De eigenaar gelieve contact op te nemen mei de fam. J. Troost, Dubbele Ring 53, Sommelsdijk, tel. 01870-2912. I o*—j—I De Ohr. Plattelandsvrouwenbond „Goe ree" houdt a.s. donderdag, 's avonds 8 uur in „Westvoom" haar bijeenlïomst. Het onderwerp dat deze avond zal worden ingeleid is getiteld: „Een be drijf in dienst van de gezondheid, Or- ganon". Het 6-jarig meisje Ellen' Wagner uit de Julianaweg in Melissant is zater dagmiddag door een auto aangereden toen ze spelenderwijs, achter een weg rollende 'bal, de straat opliep. De au tomobilist D. J. Bestman uit Hellevoet- sluis kon het kind niet meer ontwijken. Het meisje werd met zwaar letsel naar een ziekenhuis in Rotterdam overge bracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1