In augustus start Chr. Vormingsinstituut te Middelharnis ruider^ Vlaggen in top op de Sommelsdijkse nieuwbouw-woningen :UNNEN lOCIALISTEN WEL TELLEN h. j. struijk Groot Jubileumconcert van „ONS KOORTJE" WESTON he jaargang Vrijdag 28 februari 1975 No. 4367 s- Ljk I uit loor \ter Jlige tere CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en viijdagaoond Christelijk onderwijs voor uw kinderen Namen verongelukte Joegoslaven bekend TAPIJT zonder schadelijk afval Uw alleen dealer voor Goeree-Overflakkee. Sommelsdijk Politie te water redde wormenstekers Personeelstekort bij Gomavi B.V. Bruinisse C.P.B. naar uitvoering IVIattheUs Passion OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" zaterdagavond 1 maart S.00 uur in de Sporthal te IVliddelharnls MIDDELHARNIS Cor van den Tol geeft boek uit ten bate van kinderboerderij „Hernesseroord'' tel. 01870 - 2075 Zangers en zangeres sen gevraagd lon- 1 re- Iben Idat zal izeti l'ee- feeer krkt treil igst foeg naat yeel Ider Ver is Inv- lien. in Do- 'de lord zal len. ted. er lede leen POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6.55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ^H Een van de oorzaken van de stagne- ^Hende werkgelegenheid in ons land is HKast de inflatie en de wereldwijde re- f^Wessie, liet achterblijven van de inves teringen in bouwwerken. Veruit het "grootste deel van deze investeringen wordt gedaan in de woningbouw, waar na in belangrijkheid de bouw van fa brieken en kantoren volgt. Slechts een vijfde gedeelte van de investeringen vind plaats in de weg- en waterbouw. In alle drie de sectoren staat het licht tp rood. Om met de laatste sector te eginnen, nog onlangs schrapte minister Westerterp de aanleg van enkele Rijks wegen. In de filosofie die dit kabinet er op na houdt, het terugdringen van de auto ten gunste van het Openbaar ver voer is het duidelijk dat afgezien van de invloed die uitgaat van de werken aan de afsluiting van de Oosterschelde, hier in detoekomst geen grote ihvesteringen zullen gebeuren. De overheid die in de ze sector wel de grootste opdrachtgever is, remt dusdoende zelf de investeringen op dit terrein doelbewust af. Anders ligt dit in de bouw van fa brieken en kantoren. Op dit terrein is de regering veel meer afhankelijk van de bereidheid van het bedrijfsleven om ;al dan niet te investeren. Afgezien van het politiek ongunstige klimaat daar voor in ons land komt op dit terrein ook de invloed van de recessie tot uitdruk king. Teneinde nu iets te doen aan ,dat ongunstige klimaat hebben de fracties van het CDA in de Tweede Kamer deze week een initiatiefontwerp ingediend ter verlaging van de vennootschapsbe lasting. Reeds nu staat vast dat dit ontwerp in de Kamer een gunstig onthaal zal vinden, maar op felle tegenstand van 'het, kalDinet zal stuiten. Reeds eerder kwam door het indie nen van een motie-Amersfoort (KVP) de verlaging van de vennootschapsbe lasting ter sprake. Ondanks het felle verzet van minister Duisenberg nam' de Kamer de motie tocl;i aan. Daarop ver klaarde de laatste dat hij in de nota op I de werkgelegenheid, die een dezer da- gen verscheen, nader op de motie zou I ingaan. Nu deze nota is verschenen blijkt de I minister daarin met geen woord over de verlaging van de vennootschapsbelas- j ting te reppen. Tot grote woede van de fracties van het CDA. De A.R.-specia- list voor dit soort zaken drs. A. Ver maat noemde het optreden van het ka- I binet „onfatsoenlijk" en „beneden peil". Maar Vermant en de zijnen hadden het antwoord al kunnen weten. Vorige week zaterdag noemde de voorzitter van het NW, W. Kok tijdens de te Utrecht gehouden demonstratie, de verlaging van de vennootsstapsbe- lasting: „het spekken van de winsten van bedrijven, die het toch al goed gaat". Nu zal men tegenwerpen dat dat een uitlating van een vakbondsman was en niet van de regering. Maar wie de winnende invloed van de vakbeweging gadeslaat, die zij zich binnen het kabi net den Uyl weet te veroveren, voor die is het duidelijk dat de regering beslist geen maatregelen zal treffen die tegen de zin van de vakbonden ingaan. Ove rigens heeft dit kabinet reeds eerder duidelijk laten weten, dat het met de huidige organisatie van het bedrijfsle ven weinig opheeft. De rede, die drs. J. den Uyl vorig jaar in Nijmegen voor de Christelijke Werkgevers heeft gehou den laat dienaangaande aan duidelijk- hf'id niets te wensen over. In deze sector van de bouwnijverheid wil, nu het bedrijfsleven het door de genoemde oorzaken moet laten afweten, 1 de overheid de bouw van overheidsge- l'ouwen en sociaal-culturele voorzienin- g>'n stimuleren. Zo is ondermeer het plan geopperd de bouw van het stad huis te Amsterdam door te zetten. Een bouw die vele jaren zal vergen en aan v.^el bouwvakkers werk zal geven. Binnen de sector van de woningbouw yuiden de meeste investeringen plaats m de bouwnijverheid. Gezien de ver- gr.ande bemoeiingen van de overheid met betrekking tot de woningbouw hoeft zij op deze sector een behoorlijke greep. Echter juist in deze sector blijkt dat de terugval in de bouwactiviteiten ondanks de sterke greep die de overheid hierop heeft, niet zomaar in een stij- mk gende lijn kan worden omgebogen. De geweldige toename van het wo ningbestand heeft een einde gemaakt aan de achterstand in de ter beschik king komende woningen. Dat betekent dat de inhaalvraag na de Tweede We reldoorlog is ingelopen. In de toekomst zal de woningbehoefte dan ook alleen bepaald worden door de groei van het aantal gezinnen en de vernieuwbouw van oudere huizen. Onze bevolking groeit jaarlijks met ongeveer 80.000 ge zinnen, waarvoor evenvele woningen vereist zijn. Met een grootscheepse aan pak bestaat de mogelijkheid om jaar lijks ongeveer 20.000 woningen te ver nieuwen. Zodat het woningbouwpro gramma hoogstens In de bouw van 100.000 woningen per jaar zal moeten voorzien. En dat is heel wat anders dan de 170.000 woningen per jaar waar ),Keerpunt '72" over spreekt. Vorige weekite in Den Haag het besluit gevallen, dat de leerplicht met 1 jaar verlengd zal worden. Per 1 augustus 1975 zullen de 15-jarigen vol ledig dagonderwijs moeten volgen. Daarnaast is de gedeeltelijke leerplicht ook verruimd. De 16-jarigen die geen volledig dagonderwijs meer volgen zullen twee dagen per week een erkende opleiding of een vormingsinstituut moeten bezoeken. De mogelijkheden hiertoe zijn tot nu toe op Flakkee zeer beperkt, maar daarin komt spoedig verandering. Naast het Vormingsinstituut te Oude- Tonge zal D.V. na de zomervakantie een Christelijk Vormingsinstituut van start gaan te Middelharnis. De mogelijkheid van ontheffing op principiële gronden waarvan m.b.t. het Instituut te Oude Tonge veelvuldig gebruik werd gemaakt zal hier door vervallen. Degenen, voor wie de partiële leerplicht geldt, kunnen zich voor het bezoeken van het Chr. Vormingsinstituut nu al opgeven bij de direkteur de heer H. Logmans, Prickwaert 67 te Sliedrecht, tel. (01840) 5379, die ook inlichtingen kan geven. Het bestuur kan dan al rekening houden met het aantal deelnemers, dat te verwachten is. Het stemt tot blijdschap, dat door het Ministerie van Onderwijs hier voor toestemming is verleend, temeer omdat de pogingen om te komen tot hogere vormen van Christelijk Voortgezet Onderwijs nog steeds mis lukken. Onlangs heeft Staatssekretaris Veerman geweigerd om een dele gatie van het bestuur te ontvangen, die deze belangrijke zaak nog eens bij hem wilde bepleiten. Het lijkt erop, dat we in een maatschappij leven, waarin alleen met demonstraties en spandoeken iets bereikt kan worden. Gelukkig zijn enkele leden van de Tweede Kamer wel bereid zich er mee te bemoeien, hetgeen vorige week op een bijeenkomst met drs. Leij- enhorst van de C.H.U. en burg. Schakel van de A.R.P. in Goedereede duidelijk is gebleken. Het is toch niet onbelangrijk welke scholen onze kinderen bezoeken. Ouders van gedoopte kinderen hebben immers beloofd hun kinderen op te voeden en te laten opvoeden overeenkomstig de leer van het Woord van God. DAAROM: Gedenkt het Christelijk Onderwijs in Uw gebeden. Zendt Uw kinderen naar een Christelijke school. Steunt waar nodig ook met Uw gaven. Bezoekt de vergaderingen der Christelijke scholen. OUDE-TONGE: In de loop van dinsdag zij bij de po litie de namen bekend geworden van de "3 Joegoslaven die maandagavond bij Oude-Tonge door een verkeersongeval om het leven kwamen. Het zijn de 25-jarige T. Jeftkaj, ge huwd, wonend te Rotterdam, de 31-ja- rige gehuwde A. Shkodroni uit Middel burg en de 36-jarige, eveneens gehuwde C. Gavrani uit Dortmund. De 4e inzit tende, de eigenaar van de wagen, die overigens niet heeft gereden', ligt nog in het ziekenhuis met o.m. een gebroken arm en een gekwetste heup. De 3 slachtoffers, die met hun gezin nen hier woonden, zullen in Joegoslavië worden begraven. Bij de berging van de wagen is ge bleken dat die met hoge snelheid fron taal tegen een boom is gereden, die het motorcompartiment tot over de helft is binnengedrongen. L^^ÖN1NGINRICHT^H$^- OOSTDIJK 5S - 61 OUDDORP Geref. Gemeente. Dinsdag 4 maart zal de jaarlijkse biddag worden gehou den, waarbij hoopt voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Aanvang der dien sten 2.30 en 7.30 uur. Uit het gestelde tweetal ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke en ds. A. Hoogerland van Krabbendijke, werd laatstgenoem de predikant beroepen. De Rijkspolitie te water heeft maan dagmiddag twee mannen idie op een plaat in de Krabbekreek tussen Sint Philipsland en Sint Annaland wormen aan het steken waren van de verdrin kingsdood gered. De twee mannen werden maandag morgen' door het opkomende water ver rast en konden de wal niet meer be reiken. Het politievaartuig R.P. 18 heeft de in nood verkerende mannen van de plaat afgehaald en in St. Philipsland aan de wal gezet. In de tijd van arbeidstijdverkorting en bedrijfssluiting is een fabriek die personeel vraagt (en dit niet kan krij gen) toch wel een grote bijzonderheid. Dit is het geval met de nieuwe Vis- fileerfabriek van Gomavi B.V., die van Stellendam verhuisde naar Bruinisse in een nieuw geheel naar de eisen' des tij ds ingericht hygiënisch gebouw. Men kan momenteel nog een 20 man personeel gebruiken (meest vrouwen en meisjes) voor het fileren van vis, een handigheid, die vrij spoedig is aan te leren. Het personeel uit Stellendam kwam mee over naar Bruinisse, maar de werk gelegenheid is op de nieuwe fabriek momenteel zo groot, dat men personeel te kort komt. Om te proberen dit aan te vullen, worden opnieuw huis aan huis folders verspreid in de dorpen Bruinis se, Oosterland en Nieuwerkerk. In Oos- terland wordt deze week een voorlich tingsavond gehouden. De C.P.B., afdeling Flakkee, heeft het plan, op donderdag 27 maart per bus naar de uitvoering van de Mattheüs Passion in de Doelen te Rotterdam te gaan. Leden en toelangstellenden kun nen zich tot uiterlijk 3 maart opgeven ibij M. A. V. d. Put, telef. 01870-2980, Rembrandtlaan 21, Middelharnis. XONINKLUK aOSDOBXBUSD ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis In een straf voorjaarsbriesje hebben woensdag op de in aanbouw zijnde wo ningen in Sommelsdijk de vlaggen ge wapperd, waarmee het bereiken van het hoogste punt in deze bouw werd gesymboliseerd. In „Sommelsdijk Zuid I" zijn momen teel 186 woningwetwoningen in aan bouw, 90 daarvan worden door de Wo- ningbouwver. „Sommelsdijk" gebouwd (aannemer Delf- en Schieland) en 96 door de Fa. v. d. Welle te Den Bommel, in opdracht van de Woningbouwver. „Middelharnis". Het was de Ver. van Sommelsdijk die woensdag de driekleur hees. „Sommelsdijk" hoopt over ca. 15 we ken de eerste woningen (5 stuks) voor bewoning gereed te hebben, waarna er elke week 5 zullen volgen. Zowel de woningen van „Sommels dijk" als die door „Middelharnis" wor den gebouwd zijn woningwetwoningen. Er zijn twee types, de een met een doorzon-kamer en de ander met een zgn. „tuinkamer" in L vorm. De straten waarlangs de woningen gebouwd worden hebben nog geen naam, ze zijn trouwens ook nog niet aangelegd. In het bestuur van de Wo ningbouwver. „Sommelsdijk" circuleert de.suggestie een ervan de Philibert-lei te noemen, naar de oud-voorz. van de Ver., de uit België (vandaar de bena ming „lei") afkomstige heer Philibert. De aktie tot stichting van een kinder boerderij op het terrein van „Hemes- seroord" heeft in het hart van roman schrijver Cor van den Tol uit iVIiddel- hamis een gevoelige snaar geraakt. Het manuscript van zijn nieuwe boek dat hij bij het lezen van de publiciteit rond om de aktie in handen had gaat daarom een andere weg dan naar de uitgever; dhr. van den Tol gaat zijn nieuwe pen- nevrucht zelf uitgeven, tot vrijwel de laatste cent ten bate van de aktie „kin derboerderij Hernesseroord!" Om zijn aktie te doen slagen wordt de medewerking van het personeel van „Hernesseroord" en van de burgerij in geroepen. Die medewerking bestaat uit de bereidheid op het boek vóór- in te tekenen. Bij voorintekening kost het 11,90, daarna 14,—. Het boek zal ook via de boekhandel te koop zijn maar het laat zich verstaan dat de boekhandel ze^lf ook prijs stelt op enige winst, zodat de aktie met het sy steem van voor-intekening het meest gediend zal zijn. Het boek het wordt ca. 135 pagina's dik zal twee verhalen bevatten, geti teld „het poterbal" en „de vergissing", verhalen die een kijk geven op het Flakkeese plattelandsleven van zo'n zestig jaar geleden. In het eerste ver De schrijver heeft inmiddels een kijkje genomen bij de bokken en geiten die de boerdery straks gaan bevolken. NIEUWE TONGE De Chr. Gem. Zangv. „Zanglust" vraagt zangers en zangeressen. De Ver. die al 50 jaar bestaat, maar wier ledental sterk gedaald is staat helaas op het punt te verdwijnen, maarNieuwe- Tonge moet dat nu? Denk eens aan de Kerstavond hoe ge zellig het is. Wij zingen ook in het rust huis en nog andere plaatsen. Daarom zangliefhebbers, aarzelt niet langer en kom op dinsdagavond om half acht naar de oude school op de Achterweg eerst eens luisteren! Iedereen is er welkom. Ga niet op een andere plaats zingen terwijl het hier ook kan. En het bevor dert, de kerkzang want dat laat wel eens veel te wensen over. We vragen daar om de hulp van heren en dames. haal gaat het over moeder Meree, die het buurtcafé „de halve maan" drijft, en haar kleindochter Beentje. Tijdens een poterbal heel leuk beschreven heeft Beentje ongewild contact met een rivaal van haar vriend. Ze krijgt van haar vriend de bons en deze (Aren van Loon genoemd) gaat als koloniaal naar Indië. Maar ook daar kan hij Beentje niet vergeten en na dertig lange jaren komt hij weer in Nederland terecht, menend dat zijn oude liefde al vele ja ren dood was. Toevallig komt hij er achter dat zij nog leeft en zo snel zijn al wat oudere benen hem dragen kun nen zoekt hij haar op. Daar volgt dan spoedig een heel bijzonder happy-end op. Amusant is ook het verhaal van Jik- kemien die in een gemeenschapje van 3 ongetrouwde vrouwen en een onge trouwde man woont. Jikkemien zorgt op een zondagmorgen voor nogal wat consternatie in de kerk toen bleek dat het papier dat ze thuis gepakt had heel wat anders dan haar psalmboek be vatte Dhr. van den Tol hoopt het boek bin nen enkele maanden voor verspreiding gereed te hebben. Met de voor-inteke ning is dan ook enige spoed geboden om de oplage tijdig vast te kunnen stellen. Er zullen folders worden gedrukt die op contact-adressen in de dorpen zullen worden verspreid terwijl ook het perso neel van „Hernesseroord" zich niet on betuigd zal laten. De spontane geste van dhr. van den Tol verdient veler medewerking. We konaen er nog graag op terug >t;#5^C^<5C^<5<?NS^C^£5^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1