Drie Joegoslaven bij Oude-Tonge verongeluict Broers uit DirksEand deden unieke vondsten jaargang Dinsdag 25 februari 1975 No. 4366 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond SOMMELSDIJK Jeygd pleegde weer vernielingen OUDE-TONGE Uivoering r. Stellendam Zangers/Zangeressen gevraagd Stad aan 't Haringvliet De zangkorenmanifestatie in „De Doelen" te Rotterdam - 8 aprU 1975. IVB. VAN NIEUWAAL geeft 20 tot 25 korting op overgordijnen en vitrage 20 op bedden 20 op japonnen, stoffen, enz. 20 op baby-uitzetten, lakens en alle huishoude lijke artikelen, onderkleding en korset afd. IVi. VAN NIEUWAAL Kaai 3 Tel. 01874-304 b.g.g. 424 Oude-Tonge Plaatselijk nieuws GOEDEREEDE Landboywvereniging wordt ontbonden EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN |(ler ^B POSTBOX 8 - middelharnis edactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonmielsdijk el. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per inin. Bij contract speciaal tarief. et Flaauwe Werk te Oud- lorp gaf honderden munten .a. voorwerpen priis Twee gebroeders Olivier uit Dirlssland hebben het gepresteerd om dertien jaar liBg een kleistrook van 500 meter lang en 10 il 20 mtr. breed, gelegen op het Ouddorpse strand ter hoogte van het Flaauwe werk, zó systematisch af te toeken dat ze er ca 600 munten uit de 15e t.m. de 20e eeuw vonden, alsmede talloze gebruiksvoorwerpjes van lood en brons. Hun zoekaktie duurde tot 1970 de kielplaten tengevolge van de ndcrde zecstroming door de aan- ^heid van de Haringvlietdam onder Bèt zand terecht kwamen. De klciplaten lagen eertijds binnendijks en droegen de sporen van fundamenten en een zee wering. Het verhaal ^n de schatgrave- rjj staat in het pas verschenen jaarver slag 1974 van „de Motte", de amateur- ■eologenver. te Middelharnis. die kleilaag, door de Ouddorpers „Se enden" genoemd zaten bewonings- sporen uit de laatste 4 eeuwen. De laag I werd door de zee weggevreten maar de betrekkelijk zwaardere voorwerpen bleven erin achter. Op sommige plaat sen waren langwerpige of vierkante uit gravingen zichtbaar, die gevuld bleken te zijn met beenderen van runderen. Dat waren knekelputten op de erven van boerderijen. Ook werden er oude wa- jutten van steen en hout aangetrof- kleilaag, eeuwenoud" binnendijks kwam bloot te liggen toen na de ramp van 1953 de nieuwe bitumendijk I meer landinwaarts werd gelegd. Het was een deel van de polder „de nieuwe die in 1387 werd ingedijkt. Armoe aeharias Olivier die zfln bevindingen |et jaarverslag neerschreef trekt zijn atgraverij" allerminst in een ro- Itisch sfeertje. „In de winter was hei vaak bittere armoe", schrqft hy, vyi er zomers weinig gedaan kon flen om niet de aandacht van ande- lelhebbers te trekken. Van de voor den die werden gevonden is de munt neest interessant, omdat die d.m.v. Tjaartal een directe confrontatie met rai bepaalde periode geeft. kwamen munten van velerlei tevoorschijn, daterend uit de 15e thet midden van de 20e eeuw, 98 uit brovincie Zeeland, 63 uit Holland, 53 {Gelderland, 56 uit Utrecht, 29 uit rijssel, 24 uit West-Friesland, 3 uit lingen en 2 uit Friesland. Ook wer- ler kogels gevonden, horlogesleutels, Ichten, spijkers, aardewerk, gespen, knopen en spelden. De oudste munt die gevonden werd is een zilver stukje daterend uit 1489/'90. de jongste was een gulden uit 1931. De munten die werden gevonden bestonden o.m. uit één- en twee stuiverstukken, ruiter schellingen, duiten, een zilveren rijder, een grote zilveren dukaat, e.a. - Onder de kopjes „schatvondsten" ver haalt dhr. Olivier hoe hij, samen met zijn broer enkele schatvondsten deed. Op een donkere middag in 1958 bleek hen dat een nieuwe strook klei van ca. 10 me tor door duinafslag was vrijgeko men. De gebroeders gingen direct aan het werk en hun moeite werd beloond: .......Na enkele minuten stiet ik plot seling op een zwarte, aan elkaar ge koekte massa schijfjes, een rol zilveren "lunten. Mijn broer Leen wentelde steen na steen om, schraapte met zijn jers zand, schelpen en gruis weg en Jekte vijf gouden munten, net zo imend alsof ze zojuist waren gesla- I- Die laatsten waren geslagen in de m 1742 t.m. 1749. De zilveren mun- dateerden uit eind 17e en begin 18e eeuw. ^B Zeemanskerkhof. ^^oor de watersnood van 1953 lag er de duinen een zeemanskerkhof. Dat ^erd in 1823 door de strandvonder J. Rjaat aangelegd. Boven de ingang stond "Openbaring XX 13", „En de zee gaf ,i doden die in haar waren". Dhr. Bram Hoek heeft in 1959 op het Flaauwe werk een skelet gevonden, dat z.i. toch niet W het zeemanskerkhof gelegen heeft. Qhder het skelet werden twee linnen ?akjes aangetroffen die bij aanraking Mteen vielen, maar 21 zilveren munten Weken te bevattenDaarvan waren 15 afkomstig uit het Oostzeegebied. Be man, een schipbreukeling, had ze ''ipidaar meegebracht; hij moet om streeks 1756 zijn verdronken. -;;.;;De vondsten van de munten worden ft het jaarverslag onderscheiden in het %iden van losse munten en zgn. schat- l^fidsten, een concentratie van munten. perkwaardig is dat de munten die in de «ie gedane schatvondsten werden ge- i^nden het jaartal 1756 niet overschrij- Het wordt dan ook aannemelijk De vetvanger die in Sommelsdijk gevonden werd. geacht dat alle munten van deze schat vondsten in hetzelfde jaar en zelfs op dezelfde dag in de bodem zijn geraakt. Ook veel gebruiksvoorwerpen. De jonge onderzoekers vonden op het Flaauwe Werk naast munten ook veel gebruiksvoorwerpen. Het jaarverslag vertelt dat in de Vierde Engelse Oorlog {1780-'84) te Ouddorp bij de Kwade Hoek, in de Middelduinen, het Oude Nieuwland en in Preekhil kazernes werden gebouwd. In de Franse tijd zijn die weer in gebruik genomen en de ge vonden kogels lijken uit het laatst van de 18e en begin 19e eeuw te dateren. De kogels werden waarschijnlijk ter plaatse gegoten want er is veel smelt- afval tevoorschijn gekomen. Het meest werden spelden gevonden, het jaarverslag spreekt over duizend tallen, in lengte variërend van 16 tot 73 mm. Die spelden deden in de 18e en 19e eeuw dienst als nu de paperclips en plakband. Vooral op de schepen kwa men ze veelvuldig voor. Wel zijn er 10 pijpestokers gevonden een teken dat er pijpen gerookt werden maar er kwam slechts één pijpekop tevoorschijn en dat was nog een laat exemplaar. Pijpestokers zijn staafjes brons die aan één zijde in een punt uitlopen en aan de andere kant als versiering b.v. een handvat, een knop, schoen of laars ver tonen. Veel knopen, waaronder zilveren, zijn er gevonden, evenals een flink aan tal gespen, ca. 60 stuks. In de laatste vijf jaar van het onder zoek werden de muntenvondsten steeds Gevonden op het strand: knopen, munten en horlogesleutels. minder, maar daarentegen kwamen an dere voorwerpen meer op de voorgrond, zo wordt in het jaarverslag verklaard. O.m. konden een tiental gewlchtjes worden verzameld. Naast nagels, spijkers, een flink aan tal horlogesleutels en heel wat aarde werk vond men ook een 20-tal laken- loodjes. Op één ervan staat het op schrift „WoUe deeken gemaakt binnen Leyden". Op de keerzijde daarvan staat de Leidse Leeuw. Ook werd er een compleet skelet van een paard gevon den toen men op zoek was naar aarde werk. Ook dat kwam, in scherven aan de oppervlakte en men heeft daar en kele fraaie potjes van kunnen vormen. Onder het hoofdstuk „diversen" worden de vondsten genoemd van een 18e eeuwse wijnfles, een tinnen lepel, stuk jes sierbeslag, een huisstempel en (waarschijnlijk) een handboei. Dat alles staat, vergezeld van bijaon- der duidelijke tekening, in het geciteer de jaarverslag. In het slotwoord brengt dhr. Olivier dank aan degenen die hem bij zijn onderzoek hebben geholpen. Onder deze ook het Kon. Penningkabi net dat dat de gevonden munten heeft onderzocht en gedetermineerd. Dhr. Olivier hoopt dat zijn verslag er toe bij zal dragen dat het verder onderzoek van de geschiedenis van het eiland Goeree- Overflakkee verder ter hand zal wor den genomen. Ook prachtige vondst in tuin te Sommelsdijk. Het jaarverslag maakt ook melding van een prachtige vondst in de tuin van de fam. Verhoef aan de Voorstraat te Sommelsdijk. Vorig jaar zomer werd daar, op verzoek van mevr. Verhoef die lid is van „de Motte" begonnen met een proefgraving. Het bleef, ook bij een tweede opgraving, bij weinig opzienba rende vondsten, wat scherven en de kennelijke afzetting van een rivier, waarna werd besloten de opgraving naar de achterzijde van de tuin te ver leggen, omdat, zo was bij eerdere vond sten gebleken, de bewoners het afval zover mogelijk van hun woningen brachten. Men stuitte op opvallende schervenconcentraties. De scherven waren van normaal, bruingeglazuurd aardewerk. Op 35 cm diep werd een muurtje van rode baksteen aangetrof fen en nog enkele tientallen centime ters lager een vloertje van ijsselsteen- tjes. Er werden voorts 14 fragmentjes van groen glas van een wijnroemer en twee fragmentjes van Siegburg napjes gevonden. Vetvanger. De onderzoekers kregen de kroon op hun werk toen er stukken te voorschijn kwam.en waaruit een zo goed als com plete vetvanger kon worden samenge steld. Het was de eerste maal dat zo'n attribuut op Goeree-Overflakkee ge vonden werd, het dateert waarschijnlijk uit ca 1600. Ze werd gebruikt onder het spit om het druipende vet op te vangen, waarna het door de tuit (rechts op de foto) weer over het gebraad werd ge goten. Uit de tuin van de fam. Verhoef kwa men ook nog de volgende zaken aan de oppervlakte: een spinsteentje, een bron zen munt, een fragment van een bruin- geglazuurd bord met ringeloorversie- ring, een stukje koper dat vermoedelijk de helft van een mes is geweest, op een diepte van 1.80 mtr. een lederen buidel tje met als inhoud een bronzen knoop De jeugd van Westflakkee, die zon dagavond, na in Sommelsdijk uit te zijn geweest, om half twaalf met de bus mee ging heeft opnieuw bij fotografie Zandstra vernielingen gepleegd. Dhr. Zandstra heeft het ongeluk dat de bus halte direct naast zijn zaak gesitueerd is. De wachtende en veelal brood dronken jongelui doden de tijd met rondom met brute kracht stukken te maken. Menig bewoner van de Voor straat heeft daar kwalijke ervaringen mee. Bij fotografie Zandstra werden zondagavond van drie foto-vitrines en de etalageraam de zinken afdekplaten losgerukt. De politie probeert de namen van de daders te achterhalen. De afschaffing van de sluitingstijd voor cafe's heeft althans wat Sommelsdijk betreft geen verbetering gebracht. De moeilijk heden zijn alleen maar een uur ver plaatst, van half elf naar half twaalf, het tijdstip van vertrek van de laatste bus. ft De muziekver. .Vooruit" zal haar jaarlijkse uitvoering houden op vrijdag 28 februari a.s. in het Verenigingsge bouw aan de Schoolstraat. Het programma is als volgt: concert door de muziekver. „Vooruit", waarna een show volgt verzorgd door drum band en majorettes. Ter dekking van de kosten zal er een verloting gehou den worden in de pauze. Aanvang 8.00 uur. Sinds 1945 bestaat op Stellendam een Chr. gem. koor, zodat deze Ver. al on geveer 30 jaar haar mooie werk mag verrichten en mede dank zij haar be kwame dirigent dhr. C. C. v. d. Heuvel mocht zij in de afgelopen jaren op kon- certen en konkoursen reeds vele uitste kende suksessen boeken. Ook trad zij vaak op in zieken- en bejaardentehui zen. Er zou echter nog veel meer te be reiken zijn, ais het ledental groter was. Dit bedraagt thans ongeveer 40, maar dit aantal kon voor een gemeente als Stellendam toch minstens 2 maal zoveel zijn. Laten daarom de zangliefhebbers niet langer aarzelen maar zich onver wijld als lid opgeven bij onderstaande adressen. U mag ook gerust eens op on ze repetities komen kijken en als u een echte zangminnaar bent, zal het daar zeker niet bij blijven: we repeteren 's woensdags van 8 tot 10 uur in „De Rank". Hoewel dames natuurlijk ook welkom zijn, willen we toch in eerste instantie een beroep doen op de heren, want die hebben dringend aanvulling nodig. Kunt U niet zingen? In dat geval kunt U door donateur te worden toch uw fi nanciële steun geven aan onze Ver. (minimum bijdrage 3,50). Op onder staande adressen zullen we U gaarne noteren als lid of donateur: A. Dekker, Nieuweweg 45 (Tel. 01879 - 1323) en mevr. P. van Huizen-van Dam, Lange weg 36, alhier. Het wordt een unieke gebeurtenis, waaraan zesendertig koren gaan deel nemen met bijna achttienhonderd zan gers. Zo'n manifestatie mag ook U niet missen Ook vier Flakkeese koren werken hier aan mee, o.a. „Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet. Voor vervoer kunt u gebruik maken van de speciale bus, tegen een kleine vergoeding van 4,Vertrek vanaf 't Trefpunt om 19.00 uur. Programma's a 6,p. st. Voor nadere inlichtingen: C. M. M. Bakelaar, J. v. Halfwassenaerstraat 1, Stad aan 't Haringvliet, Tel. (01870) 634. Een verkeersongeluk, gisteravond, op de Prov. weg, ter hoogte van de Magda- lenaweg bij Oude Tonge, heeft het le ven gekost aan 3 Joegoslaven, vrij jonge mannen van wie vanmorgen (dhisdag) de identiteit nog niet was vastgesteld. Een vierde inzittende ligt zwaar gewond in het ziekenhuis te Dirksland. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van een automobiliste uit Den Bommel. De wagen, een Ford 17 M, die haar na derde reed in de bocht rechtdoor, schampte een boom en kwam zwaar ge havend, op de kop, onder aan de dijk te liggen. Al spoedig bleek dat er voor de voor ste inzittenden weinig hoop was. Zij ble- Het kostte veel moeite om de slachtoffers te bergen. ken dan ook te zijn overleden, evenals een van de achterpassagiers. Slechts één man, de eigenaar van de wagen, die waarschijnlijk niet gereden heeft, over leefde het ongeluk. Hij woont als Joegoslaaf in Rotterdam. Hij kon nog niet worden gehoord en ook zijn ge waarschuwde echtgenote heeft de overi ge mannen niet kunnen identificeren. Wel lijkt het erop dat de slachtoffers in Middelburg, Rotterdam en Duitsland woonden. Kennelijk waren de mannen op weg naar Middelburg. -o- HERKINGEN Hond zoekt baas Bij de fam. den Boer, Onlangs 4, tel. (01876) 226, verblijft momenteel een jonge hond (Heidewachtel), donkerbruin met gchlmmelvlekken. Deze hond is door dhr. den Boer bij Melissant opge vangen. De eigenaar gelieve met dhr. den Boer kontakt op te nemen. eneen leren schoen, die uit één stuk leer bestaat. Het jaarverslag besluit haar beschou wing met de wens dat er in de inte ressante tuin van de fam. Verhoef nog eens een verder onderzoek zal kun nen worden .ingesteld. MIDDELHARNIS Lijkje van jongetje op gors gevonden. Door dhr. Chr. Huizer uit Stad aan 't Haringvliet is gistermiddag op het gors tussen Middelharnis en Stad aan 't Ha ringvliet het lijkje gevonden van een jongetje van ca. 4 jaar oud. Het ver keerde in verre staat van ontbinding waaruit de conclusie getrokken is dat het jongetje al geruime tijd geleden is verdronken. De politie probeert achter de identiteit van het slachtoffertje te komen. Het is naar de aula op de be graafplaats te Middelharnis gebracht. Spreekuur burgemeester vervalt. Het spreekuur van de burgemeester van Goedereede komt a.s. vrijdag 28 februa ri wegens verhindering, te vervallen. DEN BOMMEL Pony werpt berijders af Jan Geelhoed (15) en Adrie Malie paard (uit Stad) zijn vrijdagmiddag toen ze samen op de pony van Jan reden door het dier afgeworpen. De rit, in flinke draf, werd de pony kennelijk te zwaar en het dier hield zich plotseling staande. Het gevolg was dat Jan Geel hoed met zijn borst tegen een boom te recht kwam en vervolgens ook nog zijn vriend op zich kreeg. De onfortuinlijke ruiter Geelhoed werd met klachten over de borstkas in het ziekenhuis opgeno men, vanmorgen werd hij daar ontsla gen. Adrie Maliepaard liep geen letsel op. Oud papier. Voortaan zal het oud- papier voor de muziekvereniging E.M. M. op de eerste dinsdag van de maand worden opgehaald. Jaarvergadering Stichting Neutrale Kleuterschool Morgen, woensdag 26 febr. om 8 uur houdt de Stichting Neutrale Kleuter school haar jaarvergadering. O.m. zal er bestuursverkiezing plaats vinden; mevr. Kerpel en mevr. Berkenbosch zijn aftredend en niet herkiesbaar. Er zal i een lezing worden gehouden over „het 1 kind en de natuur". OOLTGENSPLAAT De Coöperatieve Landbouwvereniging „Landbouwbelang" G.A. te Ooltgens- plaat zal worden ontbonden. Deze or ganisatie die in het begin van deze eeuw is opgericht heeft geen levensvat baarheid meer. De vereniging werd ja ren geleden in zijn totaliteit al opgeno men in de CAAGO. De CAAGO is in middels weer opgegaan in de CEBECO. Nadat de landbouwvereniging overging naar de CAAGO bleef alleen de sproei- afdeling nog bestaan, maar omstreeks 1970 werd ook met. deze activiteit ge stopt. Er is enkel nog enig kapitaal aan wezig en verder geen gebouwen of an dere bezittingen. Althans het gebouw in de Weipolder staat voor één gulden op de balans. Het bestuur, met als voorzitter dhr. P. van Es en secretaris dhr. H. L. Schil- peroort, heeft dan ook gemeend de coöperatie te ontbinden, op de voorge schreven wijze van de Statuten, volgens Art. 27 punt 4. Woensdag 26 februari des nam. 7.30 uur zal in Hotel „Hobber" de Algemene Ledenvergadering dien- omtrent gehouden worden. Eerst zal be sproken en vastgesteld worden de ba lansen van vier boekjaren, waarna ver volgens tot de ontbinding zal worden overgegaan met het voorstel bestending van het reservefonds. OUDDORP: Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. van Stuyvenberg van Middelharnis. MELISSANT: donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. NIEUVVE TONGE: donderdagavond 7.30 uur student J. Karels van Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1