Bezit van familiewapen duidt niet persé op adellijlie ahomst ,RBEID EN fRIJE TIJD Oudste inwoner St. Annaland dhr. Lt. Theunisse wordt honderd jaar h. j. struijk Iff jaargang Vrijdag 21 februari 1975 No. 4365 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Lezing over familiewapens voor Vereniging Streekmuseum GOEDEREEDE Jongetje (bijna 2 jaar) door stroom gedood VOOR MOOIEKE bloemstukjes Fa. KOHTEWEG Zandpad Middelharnls Jeugdige overvallers stalen auto in Nieuwe Tonge I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GEBRUIKTE DIESELS TE KOOP I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS 1 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 3043 Keukenstoelen en tafels gemakkelijk in onderhoud. Sommelsdijk Deurwaarder verzegelde Zelfbedie ningszaak in Ouddorp De boeren rooien nog steeds aardappelen „HONDEPOEP" Gebruik van auto gordels wordt 1 juni a.s. verplicht Weer pech voor Arie ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - mlddelharnis OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" tel. 01870 - 2075 ge 133 POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS [Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soramelsdijk iTel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (0M70) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ,0 langzamerhand dringt het tot srcen door dat de werkgelegenheid onsl and achteruit gaat. De cijfers en er dan ook niet om. Het aantal 'kiezen is binnen drie jaar verdub- id- ..JU In 1972 was 2,4 procent van de be long zonder werk. Nu nadert dit cij- a! de S'/o. Geen reden om erg opti- itisch te zijn. Dat is Den Uyl dan ook t, ondanks zijn wonderlijke redene- fg dat de groei van de werkloosheid It is achtergebleven in de laatste iand. 'oegegeven wordt dat de groei daar- een belangrijk gegeven is. Toch is uitdrukking een poging om een ikkeling te versluieren die vér- nde konsequenties meebrengt. andaag willen we het niet zo zeer iben over de financiële en economi se consequenties daarvan, maar meer r de sociale zijde van het probleem. 'oen we na het einde van de Tweede ■reldoorlog met de opbouw van een iale politiek begonnen, die ons moest ■zorgen van de wieg tot het graf was in ons land nog zoveel te doen, dat volle zwaarte van deze sociale poli viel opd e financiële zijde. Wie der werk geraakte ontving een uit ing, die in de loop der jaren uitge- lid is tot een hoogte zoals wij die nu en. „Niemand behoeft meer van ger in ons land om te komen" zo den we met enige genoegdoening Nu echter de werkloosheid toeneemt en wc ook langer werkloos blijven, wordt duidelijk dat het naast het ar beidsproces staan, niet alleen financiële maar minstens evengrote sociale gevol- 5 gen heeft. We staan 's morgens op zon- MWr doel, zien anderen naar hun werk 2^Kn, de kinderen gaan naar school en i^H^ moeten onze dag zullen met hoog- ^^ftis een bezoek aan het arbeidsbureau jBBhet opnieuw solliciteren bij de zo- j^^^elste werkgever. Mede door de sociale 'anningen die daarbij ontstaan vragen ggeleerde heren zich de laatste tijd leds meer af of we zo langzamer- d het begrip arbeid niet moeten gaan herwaarderen. Of we het begrip beid" niet moeten losmaken van eslatie" en de tegenstelling tussen eid en vrije tijd moeten opheffen, iardoor vrije tijd niet meer onderge schikt is aan arbeid. „Waarona", zo zegt men dan „moeten wij ons levensritme laten bepalen doordat wij aan het werk eten"? Kunnen we ons ook niet de atie indenken dat we zeggen „we eten nodig aan onze vrije tijd". Wie het beleven van zijn vrije tijd net zo |aar laat wegen als het werken, zal ook veel gemakkelijker kunnen taatsen in de situatie waarin hij of 8'^^Bi komt als hij of zij tijdelijk geen .^■rk heeft. et zijn opvattingen die om een ant- 'Ord gaan vragen. Het zijn meningen, dit antwoord niet alleen van ons, ar veel meer nog van onze kinderen len gaan vragen. 'et sociaal-culturele beleid dat de 'schillende regeringen na de oorlog 'bben gevoerd, heeft zoals men dat nneniL het welzijn van de mens aan de Ile gesteld. Het kabinet Den Uyl, dat vust de Bede uit de Troonrede heeft "wijderd, laat niets na om dit beleid irt te zetten, waarbij gemeenschap- ij ke voorzieningen zoals dorpshuizen ai culturele centra als paddestoelen uit C de grond rijzen. JS: Allerlei culturele verenigingen wor den van middelen voorzien, zodat de k Vulling van onze vrije tijd steeds aan- öekkelijker.en door grote subsidies ^eds goedkoper gemaakt wordt."" Zo tstaat er ook een drang naar meer "e tijd en wordt ook door dit beleid behoefte geschapen om meer cul- r te consumeren. ie dit beeld nu plaatst in de visie df vrije tijd naast arbeid plaatst, be- 'rkt dat we in onze industriële maat- appij steeds verder af komen van het ield dat de Bijbel aan arbeid toekent, 'erin is arbeid immers veel meer een 'grip van het vervullen van de op- 'acht die God aan Adam gaf in het iradijs dan dat de besteding van vrije jd een probleem vormt voor de Chris- Onze vrije tijd is Gods tijd placht ■n te zeggen. Dat geeft tegelijk ook de ■hting aan hoe en met welke activi- ten we onze vrije tijd hebben te vul- Ketekent dat dan alleen maar „met boekje in een hoekje"? We zouden niet graag willen beweren. Maar |t betekent wèl dat wij ook van het- pn waarmee wij onze vrije tijd heb- gevuld ééns rekenschap zullen 'eten geven. Het bezit van een familiewapen is niet het monopolie van lieden met blauw bloed in de aderen; zo heeft dr. L. J. Braber uit Dreischor dinsdagavond duidelijk gemaakt toen hij voor de leden van de Ver. Streekmuseum G. O. een inleiding over de heraldiek hield. Wel moet de oorsprong van de wapens by de adel worden gezocht, maar er zijn in ons land, naast de ca. 600 adellijke wa pens meer dan honderdduizend burger lijke families die een familiewapen be zitten, zij het ook dat de meesten ervan het bestaan ervan niet eens weten Anders is het met dokter den Braber die tijdens zijn inleiding een enorme kennis van de heraldiek demonstreerde en van vele familiewapens tekst en uit leg gaf. Dokter den Braber blijkt meer plezier aan de heraldiek te beleven dan destijds Napoleon want die liet, gedach tig aan de leuze van vrijheid, gelijkheid en broederschap alle wapens uithakken, aan welke behandeling ook de grafzer ken in de kerk van Sommelsdijk ten prooi vielen; dat gebeurde in 1798. De heraldiek bleek, zo verhaalde dr. den Eraber, op de slagvelden van Euro pa te zijn ontstaan in de tijden dat de ridders zich lieten gelden. De ridders droegen maliënkolders en met hun ove rige uitmonstering maakte dat hen on herkenbaar, wat temeer het geval was toen ze hamassen met metalen helmen gingend ragen. Daarom was het dat ze hun schilden gingen versieren en de helmen kregen een helmteken, alles in felle kleuren. Om een ridder nog ge makkelijker te herkennen werden ook op hel: harnas zelf, evenals op de aan kleding van zijn paard de kenmerkende kleuren van elk riddergeslacht aange bracht. De versieringen dienden voor herkenning envoor intimidatie van de tegenstander „Hetzelfde treffen we tegenwoordig op de voetbalvelden!" wees dr. Braber aan: „...Ajax heeft rode en witte banen op de shirts om elkaar te herkennen op het slagveld zodat ze geen trap van een eigen clubgenoot tegen hun derrière krijgen!" De historische ridders vochten vaak in de voorste linies en sneuvelden dik wijls op jeugdige leeftijd waardoor de oude adel in mannelijke linie vrijwel uitgestorven is. Over de adellijke per sonen uit de middeleeuwen onthulde dokter den Braber dat die in het alge meen niet lezen of schrijven konden...! Om documenten te tekenen gebruikten ze daarom een lakzegel waarop hun ge- slachtswapen was afgedrukt. - Omdat het zegel rechtskracht had was het noodzakelijk dat graafschappen, heerlijkheden, kloosters, steden, sche penen en andere bestuurders, zoals de baljuw, schout en schepenen, gezwore nen e.a. een zegel hadden. Ieder die een van die functionarissen in zijn familie heeft gehad heeft zo verklaarde dr. den Braber een familiewapen, leder een mag trouwens een wapen aanne men, ze zijn niet wettelijk beschermd. Als men een nieuw wapen aanneemt dan moet men iets nieuws bedenken en mag men niet het wapen aannemen van een gelijknamig, maar niet verwant ge slacht. Dr. den Braber tekende aan dat er op Goeree-Overflakkee geen geslachten zijn die in directe lijn van adel zijn, wel zijn er een aantal die via bastaardzonen van adellijke families afstammen. O.rn. noemde dhr. Braber de fam. Aleman welke afstamt van Willem III, de Goede graaf van Holland en Zeeland^. De fam.j van Bodegom stamt via een bastaard af van de heren van Bendeghem, bij Brus sel en de fam. Ruygrock stamt, ook via bastaarden af van de heren van Grijs- oord. Uitvoerig stond dr. Braber stil bij de wapensymboliek met de kennis waar van vele wapens te vertalen zijn. Hij vertelde over de Streekwapens en de beroepswapens en de sprekende wa pens. Interessant zijn ook de rebuswa- pens zoals dat van de fam. Hoensbroek dat een kip (hoen) en een broek toont. Dr. Braber verluchtte zijn inleiding met dia's van vele wapens en heraldi sche merkwaardigen waarmee hij een lezing opbouwde die velen heeft ge boeid. Het enige zoontje uit het onderwij zersgezin van Oosterom-Tanis, de bijna 2 jarige Willem is woensdagavond kwart over zeven, door electrische stroom ge troffen, om het leven gekomen. Het ventje zat op de aanrecht met zijn voet jes in de met water gevulde gootsteen. Hij had dat bij een vriendinnetje gezien. Zijn beide zusjes waren bij hem. Het ventje heeft tijdens zijn spel met zijn natte handjes het kroonsteentje van de T.L.-verlichting van de keukenkast ge pakt. Hij kreeg een dermate grote elec trische schok dat hij direct daarna overleed. Goedereede is diep begaan met het zwaar getroffen gezin. De beide jeugdige criminelen, G.V. (17) uit Huizen en J.W.W. (17) uit Den Haag, die vorige week vrijdag in Fries land werden gearresteerd, verdacht van het overvallen van een marktkoopman in Renesse, hebben die overval bekend. De knapen waren begin vorige week uit de Rijks Inrichting voor Jeugdigen te Amersfoort ontsnapt. Het tweetal overviel vrijdagmiddag in Renesse de Vlaardingse koopman P.v.d. B. die daar in een sta-caravan verbleef. Ondanks zijn handicap, de man heeft twee beenprotheses gelukte het de koop man de knapen te verjagen. Waarschijn lijk heeft de paniek daartoe bijgedragen die ontstond toen een van hen onwetend van de handicap, do man een beenpro- these afrukte. Bij de vlucht van de knapen, richting Friesland waar de oma van een van hen woont, hebben ze 8 auto's ontvreemd. Eén daarvan was de Fiat 850 van dhr. J. v. Groningen uit Sommelsdijk. Dhr. van Groningen was in Nieuwe Tonge toen zijn wagen werd gestolen met als inhoud de wekelijkse boodschappen ter waarde van 80,Later is de wagen in Zundert "teruggevonden, maar de boodschappen waren verdwenen. In Nieuwe Tonge hadden de jongelui een- in Zierikzee gestolen Ford achter ge laten. De politie heeft hen in het Friese Rauwerderheim aangehouden. OOSTDIJK 53 - 61 •fM^ssm Door het deurwaarderskantoor van Kampenhout en Groen te Sommelsdijk is maandagmiddag de zellbedienings- van de Fa. Brinkman en Vlietland ver zegeld. Dat gebeurde op verzoek van het college van B. en W. van Goedereede omdat de zaak achter huize „de Start" aan de Oude Nieuwlandseweg zonder toestemming van het gemeente bestuur werd geëxploiteerd. Ruim twee jaar geleden was de zaak in stryd met het bestemmingsplan tot stand geko men. De benodigde vergunning is destijds wel aangevraagd maar door de ge meente geweigerd i.v.m. de ligging van de grond in het besteminingsplan „lan delijk gebied". "Vanwege het gemeente bestuur is destijds nog getracht de ille gale bouw te stoppen maar de onder nemers zetten hun plannen desondanks toch door. Toen vorig jaar het bestemmingsplan „de Kriekel" werd vastgesteld had dhr. Vlietland via een bezwaarschrift kun nen bewerkstelligen dat zijn grond in de recreatieve bestemming zou worden opgenomen maar hij heeft die moge lijkheid niet benut. B. en W. hebben de ondernemers begin dit jaar laten weten dat tot sluiting en verzegeling zou wor den overgegaan, in welk schrijven hen werd geadviseerd de zaak te ontruimen. Nu dat, na tweemaal uitstel te hebben verleend maandag nog niet was ge beurd werd de verzegeling een feit. De ondernemers hebben inmiddels de gemeenteraad verzocht het bestem mingsplan tew ijzigen waardoor voort zetting van het bedrijf mogelijk kan worden gemaakt. De boeren zowel op Goeree-Over flakkee en in Zeeland rooien nog steeds de aardappelen, die door de waterover last in de grond zijn blijven zitten. Ze zijn voor het overgrote deel niet meer geschikt voor consumptie maar wel voor de aardappelmeel-industrie. Het consulentschap voor akkerbouw te Goes, deelde deze week mede, dat er nog ruim 4.000 ha aardappelen in de grond zitten. Ook al is de prijs die er voor wordt verkregen nog zo gering, is men toch blij de aardappelen te kunnen, rooien, waarmee z.g. opslag in het voor jaar wordt voorkomen. INGEZONDEN: Te Dirksland en mogelijk ook op andere plaatsen van Flakkee moet men volgens de gemeente-verordening zijn hond op straat aan de lijn hou den; Niets op tegen. Maar deze veror dening wordt te Dirksland slecht nage leefd. Als ik 's avonds of 's morgens vroeg mijn hondje uitlaat, netjes gelijnd zopls het behoort, zie ik vaak hondebezitters, die hun viervoeters maar overal heen laten lopen. Ze zijn er zelf wel bij, óf op de fiets, óf een eindje verder op straat en laten hun hond maar dwarrelen. Men neemt het ook zo nauw niet met ander mans bezit; het deert de baas of de ba zin niet dat ze in de tuinen rennen, te gen planten en heesters plassen, die dan na verloop van tijd dood gaan. Waarom moet dat zó? Ondanks de verordening ligt er veel „hondepoep" op de trottoirs gezellig om daar in te trappen en dan zó de ka mer in! Waarom leert men z'n hond niet om z'n behoefte naast het trottoir in de "Vanaf 1 juni a.s. is iedere automobi list in Nederland verplicht de veilig- heidsgordel in personen-auto's te ge bruiken. Deze verplichting geldt niet alleen voor de bestuurder, maar ook voor de persoon naast hem. A.s. week - bij de behandeling van de begroting zal minister Westerterp van "Verkeer en Waterstaat hiervan mededeling doen. "Voor niet-gebruik zullen hoge boete's worden gegeven; wie de autogordel niet draagt kan gestraft worden met een boete van max. 300,of 2 maanden hechtenis. De oproep van Arie Leijdens uit Ooltgensplaat hem op z'n 69ste verjaardag met een kaartje te bedenken heeft een groot succes gehad. Arie had ook kennisma king met een vrouw gevraagd en ook dat slaagde bijna. Ze wilde echter T."V. en Arie is daar niet van gediend. Een vrouw van 65- 67 jaar zou bij hem erg welkom zijn: „ze zou spoedig zeggen dat je zo'n flinke en goede man als ik moet gaan zoeken", laat Arie we ten in een briefje waarin hij de lezers ook bedankt voor de ont vangen felicitaties. goot te doen? U houdt 'm toch aan de lijn en kunt dat gemakkelijk reguleren. "Weest zelf fatsoenlijk en leert uw hond dat fatsoen. Ik hoop dat dit ingezonden stukje er toe zal bijdragen, dat men zich aan de voorgeschreven regels houdt, dan zal de „hondepoep" van onze trottoirs verdwij nen en het leef-milieu zal in ons mooie dorp verbeteren. Met dank voor de plaatsing. Een hondeliefhebber te Dirksland. Naam en adres bij de redaktie bekend. Op zondag 23 februari a.s. zal Slnt- Annaland een honderdjarige in haar midden hebben en wel de oud-schipper Lt. Theunisse, wonende Bierensstraat 39 te Sint Annaland. Dhr. Theunisse werd 23 februari 1875 te St. Annaland geboren, waar zijn va der ook schipper was. Nadat hij de openbare lagere school was doorgelo pen, waar hij onder meer met onderwijs had genoten bij de onderwijzer S. van der Bel en bij het toenmalige hoofd J. W. Slager, kwam hij al op jonge leef tijd als knecht bij zijn vader op de zeil- schuit in dienst. Later werd hij zelf standig schipper op de binnenvaart en heeft tot 1935 steeds, zoals de oude baas het noemde, „op de zeilen gevaren". Hij had toen voor die tijd een behoor lijke schuit, die de naam „De Dank baarheid" droeg en 306 ton mat. "Veel heeft de oude Theunisse zich nog kun nen herinneren uit de vroegere jaren, toen hij met zijn zeilschip naar de na buurlanden België en Duitsland voer. Meestal werden kolen vervoerd naar de steenfabrieken in België, die toen nog met kolen gestookt werden. Maar ook naar het Ruhrgebied in Duitsland heeft hij menig reisje gemaakt, waarbij dan zand, grind, tarwe, gerst e.d. vervoerd werden. Wanneer de vracht ter bestem der plaatse was gevaren, keerde dhr. Theunisse terug en voer naar de beurs in Rotterdam om een eventuele nieuwe vracht te kunnen boeken. Thans woont de rustend schipper al vanaf 1935 aan de wal. Deze oude krasse baas gaat des zondags nog driemaal naar de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat, waar hij tijdens de drie kerkdiensten gebruik maakt van een koptelefoon, want zijn gehoor laat wel wat te wensen over, al kan men, wan neer men duidelijk spreekt, nog wel een gesprek met hem voeren! Ook door de week maakt hij zo nu en dan zijn wan delingetje naar de Haven, want daar gaat zijn oude schippershart nog steeds naar uit. Hij heeft 7 kinderen, 8 klein kinderen en 14 achterkleinkinderen. Op maandag 24 februari a.s. zal er des na middags en des ^onds in het nieuwe verenigingsgebouw van de Gerefor meerde Gemeente te Sint-Annaland ge legenheid zijn, om deze oude krasse baas met zijn honderdste verjaardag te complimenteren. Hiervan zal menigeen gebruik willen maken. Zijn huisje aan de Bierensstraat zou daar echt te klein voor zijn, want wanneer alle kinderen met hun klein en achterkleinkinderen zouden komen, is het al een grote groep. De oude Theu nisse heeft veel gelezen in zijn lange leven. Zo is hij al jaren abonnee op „De Vriend van oud en jong". Achter zijn woning heeft hij nog een behoorlijke tuin, waar hij persoonlijk nog veel in werkt. De oude schipper kan maar moeilijk stil zitten, want hij heeft wel graag wat te doen. In de voormiddag uren gaat hij een kopje koffie drinken bij zijn dochter aan de overkant van de straat, maar voor de rest kan hij zich zelf nog goed helpen. Zijn twee zoons, die ook op Sint Annaland wonen, ko men dagelijks bij hun oude vader nog een praatje maken, zodat hij op zijn oude dag w^einig of niet alleen is. Het zal hem dan ook op de dag na zijn hon derdste verjaardag (maandag 24 febru ari) zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken! r F -Oi: 3 j XONINKLMK GOEDSEKSURD OOLTGENSPLAAT Ouder-contactavond Drumband De „Burgemeester W. M. van der Harst-Drumband" zal op woensdag 26 februari a.s. des nam. 7.30 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum" een z.g.n. Ouder-contactavond organiseren. Na opening door de voorzitter zal de instructeur, dhr. P. Balemans een tech nisch overzicht geven, gevolgd door een toelichting over het jeugdbestuur door dhr. L. C. Dorsman volgt het optreden van de leerlingen, het opvoeren van een stukje door Theresia, Johan en Gerrie en het optreden van imitator Leo Heij- nen uit Roosendaal. Na de pauze treed de andere groep op o.l.v. dhr. P. Hokke (2e instructeur) en een demonstratie van enkele leden van het 1ste Roosendaalse Miniretten peloton, o.l.v. mevrouw Tie- le. Tot slot zal de gehele band optreden met toelichting o.l.v. de heer P. Bale mans, waarna het uitreiken van de wis- selbeker volgt. De zaal is om 7 uur open.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1