Ons Koortje" laat Flakkee een grootse zang- en muziekavond beleven Nieuinfs BIETENCAMPAGNE 1973 - 1974 SUIKER UNIE Groene Kruis werkt met een tekort MATERIAAL VOOR GEMEENTEWERKEN GOEDEREEDE School voor L.H.N.O. „De Molenwiek'' Molenlaan 13 Sommelsdijk Tel. 01870 - 2435 AANGIFTE NIEUWE BRUGKLAS LEERLINGEN voor de opleiding in de creatieve of verzorgende beroepen, of voor de Winkel- of Kantoorpraktijk. Daarnaast is aanmelding mogelijk voor het Tweede Leer jaar (na brugklas van een school voor voortgezet onder wijs) of het Derde Leerjaar (na twee klassen voortgezet onderwijs) AANVANG NIEUWE CURSUS 18 AUGUSTUS 1975. Inschrijving persoonlijk aan 'de school op woensdag 's mid dags van 13.tot 15.30 uur of 's avonds van 19.tot 20.30 uur 19 en 26 februari of 5 maart a.s. (Trouwboekje meenemen s.v.p.). H. J. OOSTERLOO directeur Mevr. Vrolijk bij Vrouwenvereniging op bezoek Geen quotering in het Bijbellezen Uitvoering „EM.NÏ." Baten voor vakantie-woning voor gehandicapten uit de kerken Een nieuwe suikerbiet DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS^ Dinsdag 18 februari isil Aanvoer per schip weer sterk verminderd. Uit het Jaarverslag 1973/1974 van de Suiker Unie valt een somber beeld waar te nemen wat betreft de aanvoer van bieten per schip. De hoeveelheid tegenover het vorige seizoen is weer sterk teruggelopen en neemt men de cijfers van vijf jaar geleden (1969) dan is het transport per schip met totaal le^ achteruit gegaan. Een verder gaan de rationalisatie van het bietenvervoer is een van de gevolgen van deze ach teruitgang. Deze rationalisatie werd be reikt door meer gebruik te maken van grote transporteenheden met ruim 30 ton laadvermogen. Met behulp van deze vrachtautocom binaties en opleggers kunnen nu ook de veraf gelegen bieten worden opgehaald, aldus het jaarverslag. Het aanvoerpa- troon onderging dienovereenkomstig de nodige veranderingen. Tegenover een toename van het afhalen van bieten aan de harde weg rechtstreeks naar de fa brieken staat een vermindering van de zelfaanvoer. Uiteraard werd deze verschuiving mede bevorderd door het sluiten van een zeventiental laadplaatsen vóór de campagne 1973, te weten de 11 laad plaatsen binnen de Noordoostpolder, alsmede Breskens, Walsoorden, Brui- nisse, Raamsdonk, Waddinxveen en Geldermalsen. Nog 19 laadplaatsen. In een periode van vflf jaar nam het aantal laadplaatsen af van 82 tot 19 en nam de gemiddelde hoeveelheid per laadplaats ontvangen bieten toe van 26.807 ton bruto in 1969 tot 107.410 ton bruto in 1973. Meer dan de helft van de gehele oogst (52,8 procent) werd in 1973 over de weg aangevoerd, terwijl het transport per schip terugliep tot 37,5 procent. In 1969 waren deze percenta ges respectieveiyk nog 41il en 53,5. Een vermindering van 16 procent in vyt campagnes, wat de aanvoer per schip betreft. De fabrieken te Dinteloord en Put- tershoek ontvangen in hoofdzaak de bieten nog per schip. Roosendaal, Sas van Gent en Zevenbergen zijn voor de scheepvaart praktisch geheel verloren. Sluiting van de scheepslaadplaatsen Waddinxveen en Geldermalsen en een forse areaaluitbreiding in Oost-Brabant (as-gebied), veroorzaakten een hoger percentage as-bieten bij Puttershoek en een aanzienlijke stijging bij Zevenber gen. Laatstgenoemde fabriek kreeg hierdoor minder bieten per trein aan gevoerd. De vestiging Roosendaal nam deze bieten over, zodat het percentage spoorbieten bij deze fabriek steeg, al dus het Jaarverslag. OOLTGENSPLAAT Voorstel tot contributieverhoging. De veelomvattende taak van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" maakt het noodzakelijk dat de contributie moet worden aangepast om het tekort weg te werken. Uit het jaar verslag over 1974 blijkt er een tekort te zijn van 2122,36. De begroting voor 1975 geeft zelfs een tekort aan van rond 5500,Het bestuur komt op de Jaar vergadering dan ook met een voorstel om de contributie te verhogen en van 20,op 25,te brengen. Deze jaar- vergadering wordt gehouden dinsdag 18 februari a.s. des nam. 7.30 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum", Zaal B. Enkele gegevens uit het jaarverslag over 1974: aan contributie kwam 16.170,binnen, aan subsidie van het Rijk 15.000,aan een voorschot van de Gemeente 10.200,de verhuur van de dienstwoning en de telefoon bracht 1.730,— op. Aan salarissen werd 29.028,78 uit betaald; aan diverse bijdragen en abon nementen 2.140,75; aan verbruik gas, water en electriciteit 1231,62. Op het gebouw werd voor 1973 en 1974 2.000,- afgeschreven, er werd gereserveerd voor groot onderhoud 1.000,en ge reserveerd voor het consultatie bureau 2.500,—. De agenda voor de jaarvergadering vermeldt naast de gebruikelijke versla gen en het financieel overzicht een be- stuursverkiezing, wegens periodieke af treding van de heren I. van Drongelen, P. J. H. Kramers en W. Tiggelman, die allen herkiesbaar zijn. De Dienst Gemeentewerken van Goe- dereede heeft behoefte aan meer mate riaal om, eenmaal daarmee voorzien, meer werken in eigen beheer uit te kunnen; voeren. Er bestaat behoefte aan het aanbrengen van een hydraulische kraan op een vrachtauto, een Volkswa genbusje, een motormaaier en een tril plaat. De raad wordt gevraagd voor dat alles een crediet van 50.000,be schikbaar te stellen. Twee cichoreifabneken tegen de grond. Er zullen binnen afzienbare tijd twee voormalige cichoreidrogerijen tegen de grond gaan. Het zijn de v.m. „Een dracht" aan de Broekweg, thans in ge bruik als opslagplaats voor Gemeente werken en de v.m. „Ouddorp" aan de Hofdijksweg. Ze zullen worden gesloopt ,om ruimte te maken voor de in het be stemmingsplan Ouddorp-Oost 11 voor genomen woningbouw. De 'dienst -Gemeentewerken' heeft t.b.v. een andere opslagruimte het oog gesla gen op de v.m. christelijke lagere school aan de Hofdijksweg. Er worden in 'de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering een viertal alternatieve plannen op tafel gelegd, waaruit 'de raad zijn keus kan maken. B. en W. stellen voor een crediet van 117.000,beschikbaar te stellen. GOEDEREEDE Wanneer op 28 febr. a.s. de Commis saris der Koningin, Mr. M. Vrolijk een bezoek brengt aan Goedereede zal zijn echtgenote te gast zijn bij de dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Ned. Ver. van huisvrouwen afd. Stel- lendam en de Chr. Plattelands vrouwen -bond afd. Goeree. Mevr. van Velzen, de echtgenote van Goerees burgemeester zal mevr. Vrolijk vergezellen naar de bijeenkomst die om 19.45 uur in het Ver. gebouw gehouden wordt. De visserij wordt momenteel geconfronteerd met de waar schijnlijke quotering van de vis vangst, wat een aanzienlijke be perking 'gaat betekenen. Ds. R. van Kooten, Goerees Herv. pre dikant heeft daarop gezinspeeld, toen hij vorige week, tijdens de proefvaart van de nieuwe G.O. 24 aan de familie Grinwis een' Bijbel overhandigde, zoals hij dat al eerder 'bij enkele andere proef- vaarten heeft gedaan. Nu verbond ds. daar een aansprekend speechje aan. Hij zei: wat dit Woord betreft mogen we alle vissers en alle landrotten de verheugende mededeling doen dat daarop geen quotering van toepassing is, we mogen net zoveel lezen en vangen als we zelf wUleri. Ja, het is zelfs zo dat de mens die zijn net te weinig uitwerpt bestraft zal worden. En ook: hoe groter de vangsten, hoe hoger de prij zen. Deze zakken niet maar zullen steeds meer stijgen DEN BOMMEL De muziekvereniging „E.M.M." geeft haar uitvoering op vrijdag 21 februari a.s. in het verenigingsgebouw aan de Ben. Oostdijk. Aanvang 8 uur. Programma: Opening. 1. Holland Brass, Paul Yoder. 2. lm weissen Rössl, selec tie, Benatzki/Mellema. 3. Pavane Gaillarde, Guy Duyck. 4. Danzas Fol- cloristicas, Cees Vlak. 5. Der fidele Bas sist, bas-solo, Hans Ruckauer. 6. Spiritu al Contrasts, H. L. Walters. 7. In true Fest, Teike/Hautvast. Pauze. Cowboy- nummer gedanst door 2 majorettes. Jeugdgroep 1, Rimbazello, Lex Abel. 2. Air Baroque, H. van Lijnschoten. Chord Figure. H. v. Lijnschoten. 4. Happy sound selectie no. 1, Cees Vlak. 5. Geza menlijk optreden van jeugdgroep en jeugddrumband. Marsen King Size, Fred L. Frank. Marche en syncopes. Bal na met het Rijnmond Trio. OUDDORP Volksuniversiteit „Akademeia" -r- De februarilezing over „Homopathie als alternatieve vorm van geneeskunst" kan door omstandigheden niet door gaan. Inplaats daarvan is een andere spreker aangetrokken in de persoon van drs. .van Peppelenbosch, dir. v. h. Cen trum kontakt der kontinenten, die het onderwerp „De Arabische Wereld; een eigen identiteit" zal inleiden mede aan de hand van dia's. De bijeenkomst vindt plaats op 20 febr. 's avonds 8 uur in de bovenzaal van het Verenigingsgebouw. MIDDELHARNIS Zendingsavond. De Ned. Hervormde Zendingscommissie te Middelhamis heeft voor D.V. woensdag 26 februari a.s. een zendingsavond belegd in het Verenigingsgebouw te Middelharnis. In verband met de aktie „NOODZAAK" van de Inwendige Zendingsbond die op 17 febr. van start is gegaan heeft men voor deze avond als spreekster uitge nodigd, Mej. C. van Maanen, evange- liste te Utrecht. De avond wordt ge opend door ds. Vergunst en begint om half acht. Een ieder is deze avond welkom. ^^^^s^^ M^r**^^ Het zilveren dameskoor „Ons Koor tje" laat op zaterdag 1 maart a.s. Flak kee een grootse zang- en muziekavond beleven; daar staan bestuur en leden graag voor in Zelf hebben ze zó grondig gerepeteerd dat ze vocaal zul len schitteren en bovendien hebben de dames zich in het nieuw gestoken, wel ke prestatie ook gezien mag worden. Bovendien is er de professionele mede werking van de sopraan zangeres Jen ny Veninga en van de Rijnlandse Or kestvereniging. Ook het mannenkoor „Ons Koor" zal zfln medewerking ver lenen, dat alles onder leiding van Ger- rit Zoon voor wie, voor het welslagen van de avond, geen inspanning teveel is Het is aan de hand van de kaar- tenverkoop nu al duidelijk dat de avond veel belangstelling krijgt en dat is heel plezierig want de baten worden bestemd voor de aktie „vakantiewoning voor gehandicapten". Dat is temeer een stimulans om de avond niet te missen. Het programma is bijzonder interes sant: Na een openingswoord zal het jubile rende „Ons Koortje" haar optreden be ginnen met het zingen van twee wer ken, waaronder een Avondcantate. Hui- bertha Kievit uit Middelhamis zal daar op aansluitend solo zingen een aria uit het Oratorium Samson van Georg F. Handel. Het mannenkoor „Ons Koor" vervolgt dan het programma met twee koorwer ken, waaronder een uitstekend vertolk te negro-spiritual. Vervolgens is het de beurt aan de so praan Jenny Veninga (op Goeree-Over- flakkee nog bekend van haar rol in de opvoering van de Delta-symphonie) die twee aria's zal zingen uit opera's van Mozart en Verdi. Opnieuw wordt haar optreden veelbelovend De Rijnlandse Orkestvereniging o,l| Leo Peys speelt een ouverture van i hann. Chr. Bach, waarna het door Gti rit Zoon gecomponeerde Kyrie en Sast tus wordt uitgevoerd door een soprasl koor en orkest. Na de pauze vervolgt het orkest iri twee prachtige werken uit Rosamuni van Franz Schubert en de Marche mil taire francaise van Camille Saint waarna het dameskoor o.a. de Sereiiil van E. Toselli zal zingen. Het mannenkoor komt daarop twee prachtige koorwerken waarna Jenny Veninga nog éen keer optreetl met het zingen van twee aria's uit f opera Tosca en het Echo respiro apperl Het koor zingt dan nog uit „lm weissf Rössl" waarna met een slotwoord, avond besloten wordt. De kaartverkoop loopt goed, zorgt I er als muziek- en zangliefhebber vo[| dat U er ook bent NED. HERV. KERK Beroepen te: Herkingen en Linscho- ten J. Olie kand. te Delf gauw; Veenen- daal L. Roetman te Ermelo en A. Vliet- stra te Doomspijk; Zwartebroek A. v. d. Beek te Sommelsdijk; Lexmond M. A. H. Jansens te Mastenbroek; Game ren H. V. d. Post te Bergambacht; Koot- wijkerbroek F. Luitjes te Kinderdijk. Aangenomen naar: Rijssen M. v. d. Akker te Stellendam; Hoevelaken J. Kamerbeek te Waarder; Gouderak P. Vlok kand. te Wageningen. Bedankt voor: Woudenberg en' Oolt- gensplaat T. Lekkerkerker te Leerdam; Capelle aan de IJssel L. v. Nieuwpoort te Nunspeet; H. I. Ambacht L. Kievit te Gouda. Oene: Na bevestiging door Ds. H. v. Amstel van Ernst, met Joh. 1 6, deed Ds. P. Koeman, gekomen van Wezep, intrede met 2 Cor. 5 20. Jubileum: Ds. J. den Besten te Hui zen, hoopt op 5 maart a.s. 25 jaar pre dikant te zijn. Hy werd dat in Babylo- niënbroek in 1950, vanwaar hij in 1954 naar Dirksland vertrok. Sinds 1961 staat hij te Huizen. Hardinxveld: Na bevestiging door zijn broer Ds. A. Romein van Wezep, met Luk. 1 4, deed Ds. L. Romein intrede in deze, zijn eerste gemeente met Ps. 4 7. GEREF. KERKEN Beroepen te: Vlissingen G. den Hee- ten te Nieuw Vennep. 'Aangenomen naar: Nieuwdorp. P. Hekstra te Twijzel; Sneek D. Veenen- daal te Putten; Luzem (Zw.) G. Verburg te Loenen; Herwijnen I. v. Til te Veen- wouden; Bodegraven J. 't Hart te Has- selt. Bedankt voor: Genemuiden, Sprang I en Vrijhoeve-Capelle P. Hekstra te Twijzel; Wildervank D. Veenendaal te Putten; Puttershoek H. v. Hou te te Zwaagwesteinde. Emeritaat: Ds. J. Bljleveld te Rijns burg gaat om gezondheidsredenen met emeritaat. Hij is 62 jaar. In 1942 werd hij predikant te Asperen. In 1946 ver trok hij naar Aduard en sinds 1952 staat hij te Rijnsburg, na van '48 - '50 lèger- predikant te zijn geweest. Ds. J. D. Kruithof te Oosterend (Texel) gaat met emeritaat, wegens het berei ken der 65 jarige leeftijd. Hij werd in 1951 bevestigd in Zijldijk, na in de oor log verbonden te zijn geweest aan de distributiedienst te Kampen. Van 1955- 1962 stond hij te Noordbergum. In 1962 vertrok hij naar Oldenhove en 1968 naar Oosterend. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Dordrecht J. Bomhof te Harderwijk; Bellen, Vlissingen, Aduard en Avereest kand. H. Smit te Kampen; Opende, Spakenburg, Toronto (C) kand. M. Oosterhuis te Dokkum; Haarlem T. Bosma te Urk; Loosdrecht (b.v.) J. Scheltens te Zalk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Hilversum-C B. v. Sme den te Amersfoort; Leeuwarden H. Biesma te Amsterdam. Bedankt voor: Middelharnis D. Slag boom te Barendrecht. Ds. J. M. Visser te Veenwouden gaat met emeritaat. Hij is thans 70 jaar. In 1937 werd hij predikant te Midwolda. In 1944 vertrok hij naar Hoogeveen; in 1948 naar Enschede; in 1954 naar Dok kum; in 1963 naar Broeksterwoude en in 1970 naar Veenwouden. Zierikzee: Dè kerkeraad sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat zij, nu er plannen zijn om een tweede predi kant te beroepen, de gemeente zo moeilijk een tweetal kan voordragen. Er zijn n.l. bijna geen predikanten te vingen, die een zondag in Zierikzee willen komen preken, zodat er ook maar heel weinigen bekendheid geiii| ten. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te: Zeist P. Honkoop te KaJ pen en J. Verwey te H. I. Ambacht. Beroepen te: 's-Gravenzande J. KleJ pe te Woerden; Veenendaal A. Hooge| land te Krabbendijke. Bedankt voor: Emmeloord A. Hil man te Scheveningen; Tricht J. v. Vlif te Aagtekerke. GER. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te: Dinteloord A. v. d. Bel te Bruinisse. Bedankt voor: Terneuzen A. Winltl Veenendaal. LANDBOUW: In de 50e Rassenlijst die het assoni ment beproefde en goed bevonden ni sen van landbouwgewassen voor IJil bevat, komt ook voor het nieuwe siii| kerbietenras VIGORAVE. Een triploïde, genetisch éénkiemig ras. De suikeropbrengst van dit ras is| hoog, het heeft weinig neiging tot schieten, de machinale rooibaarheid oj zware en lichte grond is goed. Het heel een goede grondbedekking en zeer veT donkergroen loof en is door deze lof" ontv/ikkeling minder gevoelig voor lichte vorst. Het is zeer lang, voonil meiijk van boven goed gevuld n-et nig neiging tot vertakking en heeft et^Hru vrij kleine hoekige kop, die vrij ver ttj ven de grond uitsteekt. Geschikt voor middenvroege en 1 levering. Dit ra;s, met een combinatie van I wenste eigenschappen, gaat een go< toekomst tegemoet en is weer een a; winst voor de bietenteelt. »vnn ■e VERVOLGVERHAAL door COR VAN HARTEN 14 De vloot zal dan wel binnen zijn, want Kerstmis valt gunstig, dit jaar. 't Is in de voorweek, en als iedereen thuis is, wordt het misschien toch nog een beetje gezellig. Wij hebben het erg druk nu, dat begrijp je wel. Nou, de groeten hoor, en een goede visserij toegewenst, O ja, die jongen, die Jan, nou hij vdlt wel mee hoor. Hij is heus wel voor rede vatbaar, wanneer je hem op de juiste manier benadert. Gelukkig maar. Nou, dag hoor". Geërgerd legde Leen van Klaartje de brief neer. Welja, nou nog mooier, de vrouw zal uitmaken wanneer hij, de schipper van de „Adelaar", de visserij moet beëindigen en naar huis komen. En dat voor die meid, die derde dochter van hem, die zich gaf aan de eerste de beste knul, die daarop uit was Het was toch al een nare reis voor hem. Hij kon er niet van loskomen 4at zijn dochter moest trouwen. Hij merkte aan zijn matrozen dat die ervan op de hoogte waren, dat zij het vnsten. Als hij naar beneden ging naar het vooronder, hoorde hij hen erover praten; doch zij zwegen zodra ze hem zagen. Hij proefde het leedvermaak van zijn mensen om de schippersdochter, die een gedwon gen huwelijk moest aangaan met iemand beneden de schippersstand; en hij stond machteloos met al zijn gezag. Wat kan een man beginnen tegen rod delpraat? Daartegen is nog nimmer een wapen gesmeed. Op de ganse vloot werd gekletst over zijn jolige, derde dochter. Hij wist het zéker. Gisteren was Tinus de tweede van de „Verwachting", bij hem aan boord geweest. Met nog twee matrozen kwam hij buurten, even een praatje maken met bekenden op de „Adelaar". Schipper Leen lag In zijn kooi, in de hut; de deur en de gordijntjes waren dicht, maar hij was klaar wakker. Zij stonden in de brug, zes man sterk, en ze roddelden over zijn dochter en over die jongen; hij kon alles duidelijk ho ren. Boven iedereen uit klonk de harde stem van Tinus, die wist natuurlijk weer iets pikants. O, Leen had zich lig gen verbijten bij het gelach en de dub belzinnige praat van zijn matrozen. Maar wat kon hij doen? Moest hij uit zijn hut stormen en hen de les lezen? Hen van de brug afjagen? Moest hij dreigen en tieren? Het enige wat hij daardoor bereiken zou was, dat ook dat voorval bekend zou worden op de vis- sersvloot. En alle 'matrozen zouden gnuiven wanneer dit hun verteld werd. Hoor! Tinus de tweede is weer aan het woord! Leen spitst zijn oren, hij wil toch weten wat de man zegt. „Elke schipper wil graag dat zijn kinderen in de schippersstand trouwen", verkondigt Tinus. „Want zodoende blijft het gezag in de familie. En als toevallig een ma- trozenjongen het durft besteken zijn zinnen te zetten op een schippersdoch ter, nou, dan moet hij wel een bijzon der iemand zijn. Hij moet met kop en schouders boven de anderen uitsteken. Een binnenvetter, zogezegd. Maar zo'n supermens is Jan van Wout van Jaekob beslist niet". De matrozen betuigen hun instem ming met de zienswijze van Tinus. Het strookt met hun opvattingen. En het ge sprek komt op vroeger, op gelijksoortige gevallen. Wonderlijk, dat Tinus de twee de zoveel meegemaakt heeft. De ande ren zijn er vast van overtuigd dat hij die verhalen uit zijn duim zuigt; dat lid is bij hem dan ook bijzonder ontwik keld. Doch waar of niet, zijn vertelsels zijn soms wel amusant; de al of niet historische waarde ervan doet er niet zoveel toe. De matrozen hebben weer iets om over te kletsen en te ginnegap pen. Leen van Klaartje, in de engte van zijn hut, hoorde het alles aan. Hij zon op vergelding. „We gaan de vleet ophalen", zei hij wrevelig. „De kapotte netten moeten eruit en wat te repareren is moet ge maakt worden". Met tegenzin gingen zijn mensen 'aan het werk, en ofschoon schipper Leen niet iemand was die zich veel van zijn bemanning aantrok, liet hijhen zich afnokken, toen enige uren later de helft van de vleet nagezien was. De stem ming aan boord was tóch al niet zo best. Dat kwam door hun geringe verdiensten in het nu bijna voorbije seizoen. Een visserman, die weinig vangt, is prik kelbaar. De volgende morgen was de wind af genomen, de vloot maakte zich gereed naar zee te gaan. Sommige schippers hadden de meertouwen al laten losgooi- en; de loggers verdrongen zich voor de sluizen die de dokken van elkaar schei den. 'Het ging er wanordelijk toe. Die het eerst buiten is, kan het eerst gaan Vissen, zeiden de schippers, en zodra de sluisdeuren opendraaiden, zetten ze de motoren op volle kracht vooruit, ze joegen hun loggers naar buiten, de open zee tegemoet, als was het vee dat lange tijd op stal heeft gestaan en nu losge laten wordt op malse weiden. Verscheidene schepen kwamen geha vend uit de voorrangsstrijd, want in verband met de vloed moest de gehele vloot in twee uur tijds de dokken ver laten hebben. De grote draaibrug, de laatste hindernis vóór de havenmond, ging open. De „Adelaar" passeerde, ge lijktijdig met nog twee schepen. Aan beide zijden waren autobanden, als stootkussens bedoeld, opgehangen aan de verschansing; maar dit kon toch niet verhinderen dat het schip een fikse deuk aan stuurboord opliep. „Dat is voor de verzekering", gromde Leen van Klaartje. Hij stuurde met vaste hand zijn schip langs de pieren. De loggers verspreidden zich nu, ieder zocht een goede plek om de netten uit te zetten. Nog drie dagen, dan was het zaterdag; dan kon de vloot naar huis gaan. In die nacht liet de haring zich bij massa's vangen. Dat gebeurt dikwijls, wanneer na ruw weer de zee bedaard is. Legioenen haringen kwamen opzetten; ze verzamelden zich tot grote spokken; ze stormden pijlsnel door het stille, donkere water. Zeschoten door de zee, gelijk op, soms verticaal, dan weer ho rizontaal, totdat zij de weg versperd vonden door de vele vleten. Ze joegen zich erin vast, hingen weerloos in de boze netten, listig uitgezet door de mens De mens, die immers de heerschappij ontvangen heeft over de vissen der zee, en die daar een sluw gebruik van maakt. „Het wordt een goede kerst!" juich ten de vissers. Met vereende krachten werd de zilveren buit haastig binnen getrokken. Visserij op z'n best! M* over een paar dagen zou het haringso] zoen afgelopen zijn en moesten de meeste schepen, noodgedwongen, i winterslaap ingaan. En toen de tijd daar was, droeg vloedstroom al die schepen op haat brede, golvende rug; ze leidde hen stf langs de kust. In de schemer van vroege zondagmorgen liepen de iogg«' hun thuishaven binnen. Aan boord van de „Adelaar" was sfeer slecht. Leen van Klaartje had laatste nacht bezuiden de vloot gev'? voor Fecamp, even uit het zicht van andere loggers. De vangst was gerinfl toen de netten binnengehaald warfj hield hij het schip met de kop op wind. Op de plaats rust. j „Gaan we niet naar huis?" vro stuurman. „Dat zal jou wel gezegd worden J De stuurman werd kwaad. ,.Ik een normale vraag en daarop verwa*i ik een normaal antwoord", zei hij- gaan immers allemaal naar huis?" „Wij gaan niet naar huis", zei de schipper. „Met wat anderen doen, J ik niets te maken. Ik verwacht nog n serij jn de volgende week. Wij zijn z*! dag vóór oudjaar thuis". „Maar eerstkomende woensdag trouwt je dochter toch? Daar moet i; toch bij zijn? Of heb je al getekend. (Wordt vervo^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2