Kinderboerderl Heriesseroord moet nu snel van de grond Dinsdag 18 februdri 1975 No. 4364 CHR. STREEÜSBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GOEDEREEDE A.R. Kamerlid de Boer „Vissers waren te weinig rentmeester en liadden te grijpgrage handen/' De A.R. Kamer- en Statenleden die vrijdagmiddag, in het kader van hun kitie: „Wij komen terug", een bezoek aan Goeree's visserij brachten, jheeft het niet aan de nodige indrukken ontbroken. Daaraan heeft dhr. Wout 't Mannetje voorz. van het overkoepelend orgaan van de pi. issersver. en vice-voorz. van de Ned. Vissersbond niet weinig bij- edragen met een actueel verslag over de voorgestelde quoteringsmaat- Bgelen, terwgl ook de vissers ronduit hun zorgen ter sprake brachten, l^aaruit een totaal-indruk tot stand kwam die er verre van rooskleurig tttzag. „We zullen door een dal moetenstelde dhr. 't Mannetje Lst en de deputatie, onder wie de Tweede Kamerleden dhr. de Boer en Jievr. Van Leeuwen, konden niet anders dan instemmend knikken, fommige vissers hebben al een beroep moeten doen op de Rijksgroeps- bgeling als enig redmiddel om uit de misère te komen Waterpoortstraat in Goedereede ZwemcEub ^De Gooye' de beste van Fiakkee „de Gooye" uit Dirksland, „de Stelle" uit Stellendam, „de Schotejil" uit Middelharnis. GROTE VEILING TE SOIVIIVIELSDIJK Auto in de liaven Spectaculaire slip EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN EEN NIEUW JAAR EEN NIEUWE BRIL 75 GEZICHT KEUVELAAR'S B R I L C E N T R U IVI Zandpad 56, Middelharnis Tel. 01870-3437 (Boven bushalte) Aller medewerking wordt ingeroepen POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per (mm. Bij contract speciaal tariel De nood stijgt de kotter- visserij tot aan de lippen "Dhr, 't Mannetje wond er in zijn in leiding geen doekjes om dat de vissers een deel van de moeilijkheden aan zich zelf te wijten hebben: het ging de vissers jarenlang goed, ze genoten be lasting-faciliteiten en ze stapten van het ene schip op het andere over want de JEwaarste motor haalde de beste besom- jjJEingen, maar de roofbouw die gepleegd |erd gaat zich wreken :„We zijn altijd vissers geweest en we lillen dat ook altijd blijven, maar dan üllen we de quotering hebben na te even!" betoogde dhr. 't Mannetje die jh zijn kwaliteit van vice-voorzitter van lie Ned. Vissersbond heet van de naald kon verhalen welke voorstellen de Ned. Vissersbond daaromtrent via de Stich ting Ned. Visserij aan de Dir. Gen. van de Directie Visserijen zal doen: Twee belangrijke onderdelen van de voorstellen zijn het verbieden van de visserij op platvis op de zaterdagen en zondagen en om d.m.v. een licentiestel sel verdere uitbreiding vjn de vloot te voorkomen. Voorts de geboden beper king van de tong-vangst te realiseren goor de visser toe te staan per kwar- ,teal 9 weken op tong en 4 weken op schol en kabeljauw te vissen. Per kwar taal zal per vaartuig de vangst worden beschouwd aan de hand waarvan de verhouding 9 4 evt. voor het volgend kwartaal gewijzigd zal worden. Ook is jTOorgesteld te verbieden dat in de paai- gd van de tong gedurende 2 maanden "anen de 12 mijl op deze vis wordt ge- ist. |„Er mag" zo verklaarde dhr. 't Jannetje „per jaar door de Nederlandse visserij 9200 ton tong, 47000 ton schol en 54.000 ton rondvis gevangen worden, waaruit hij de conclusie trok dat de quotering niet het einde van Neerlands visserij in zal luiden maar dat de vis sers zich wel op een totale verandering van hun bedrijf zullen moeten instellen. Inplaats van onbeperkte visserij zullen aj voortaan per jaar 36 weken op de tong kunnen vissen en de overige we- ~pn op de schol. Tijdens de scholvisserij ag per week toch nog 250 a 300 kg. ng gevangen worden. Het streven is quotering per 1 april in te laten Na die datum zal elke visafslag, ook in het buitenland, verplicht zijn de vangsten, gespecificeerd per schip op een centraal adres te melden. „De eenheid die we als vissers onder deze omstandigheden zouden moeten hebben is helaas verre te zoeken", be treurde dhr. 't Mannetje. Hij was daar entegen niet ontevreden over de steun maatregelen van de Regering voor de visserij, wat hem deed constateren dat de visserij de Regering nader ligt dan de landbouw, een constatering die, zo verwachtte dhr. 't Mannetje, niet door ieder onderschreven zou worden. „We hebben de Kamerleden niet zó nodig als het goed gaat maar nu het minder goed gaat vragen we de Overheid ons door de moeilijke jaren heen te helpen!" be toogde dhr. 't Mannetje, de moeilijke periode op ca. drie jaar schattend. Spr. betreurde het zeer dat de uitvoe ring van de Rijksgroepsregeling kleine zelfstandigen zoveel tijd in beslag neemt, omdat er zoveel instanties in mee moeten beslissen. Dhr. 't Mannetje vroeg dan ook de Kamerleden waar mogelijk een snellere afwikkeling van de aanvragen te be pleiten. De gemeente zal de verleende steun voor gC/o vergoed krijgen, wat dhr. 't Mannetje deed opmerken: alle partijen in de gemeenteraad hebben zich gevleid met de visserij maar nu zal de visserij de gemeente nodig krijgen om te bewerken dat haar toekomst weer normaal wordt. „We zul len de Noordzee nooit leegvissen en de visserij behoeft niet als verloren te worden beschouwd, maar er zullen zwakke broeders gaan afvallen!" breid de spr. hen voor. En om de quotering aannemelijker te maken: „We hebben als mens heerschappij gekregen over de vissen van de zee zodat het niet past daar nog langer roofbouw op te ple gen!" „Bijzonder wijs". „Het is bijzonder wijs dat ook de Ne derlandse visserij met die uit 13 an dere landen de moed heeft opgebracht de quotering te accepteren", voegde dhr. de Boer (visserij-deskundige) daar aan toe. Over de details van de uitvoe ring kon dhr. de Boer nog weinig con creet zijn, evenmin als over de te ver- Visser werd ook door hem besloten met een hartelijk woord van dank voor de betoonde belangstelling. Dhr. Visser voerde nog een kort maar krachtig pleit voor het stadje Goedereede opdat dat niet zal behoeven te verpauperen. Het gezelschap heeft daarna geruime tijd een bezoek gebracht aan boord van de G.O. 1 van de Gebrs. Melissant. Het stadje Goedereede krijgt in het bestemmingsplan „de Nieuwe Oostdijk" waarschijnlijk een Waterpoortstraat en een Venkelstraat. De Venkelstraat loopt van de Jongkoenstraat naar de Noord- havendijk en de Waterpoortstraat van ■de Venkelstraat naar de Noordhaven- dijk. Met de benaming Waterpoortstraat wordt de geschiedenis van Goedereede eer aangedaan, omdat de historische Waterpoort daar in directe omgeving heeft gestaan. De gemeenteraad zal a.s. donderdagavond over de naamgeving beslissen'. 't Mannetje: „We zullen door een dal moeten' Er werd druk gediscussieerd. lenen steunmaatregelen. Wel conclu deerde hij dat er geen sprake van lijkt te zijn dat alle verliezen gecompenseerd zullen kunnen worden; wel wordt ge poogd „aanvullend" bezig te zijn om ca. tachtig procent van de vloot in stand te houden. M.b.t. de gewraakte lange duur van behandeling van aanvragen in het ka der van de Rijksgroepsregeling zelf standigen meende dhr. de Boer dat ambtelijk gezien een periode van 4 maanden niet lang is al zal men daar anders over denken wanneer men in trieste omstandigheden verkeert. De oorzaak van de lange duur werd in het midden gelaten. Alhoewel, volgens dhr. 't Mannetje, de bemanning nog vrij goed verdient terwijl de schipper .soms al aan de grond zit, werd toch de vraag gesteld waar de bemanning om steun terecht kan. Zowel mevr. van Leeuwen als dhr. de Boer maakten duidelijk dat de maatschapslieden buiten de werkings sfeer van de sociale wetten vallen. (Er is daarom ernstig tegen de maatschaps verhouding gewaarschuwd) zodat ze niet bij de regeling voor zelfstandigen en bij de WW terecht zouden kunnen. Uiter aard zal er naar een mogelijkheid ge zocht worden om in geval van nood toch de helpende hand te kunnen bieden. Schuldbelijdenis. Een van de aanwezige vissers van Goeree-Havenhoofd, dhr. Groenendijk, gaf een soort schuldbelijdenis ten beste, al was het ook hem niet helemaal dui delijk of de schuld nou bij de visser, de Bank of de Overheid ligt. „Wat ik in m'n zak heb heb ik van de Overheid want die heeft ons faciliteiten verleend die de boer bij lange na niet krijgt!" stelde de man vast. Een portie schuld legde hij bij de Bank: doordat we centen kregen kwamen de Banken zelfs vragen of we geen geld wilden om een schip te kopen Ook dhr. de Boer bleek de Banken een .flinke schuld" toe te denken, wat hij illustreerde met het voorbeeld dat Urk met 9000 inwoners 6 Banken telt. Overigens spaarde hij ook de vissers niet: „...ze zijn te weinig rentmeester geweest en ze hebben teveel graaihan- den gehad". De kleintjes. „De kleintjes zullen gaan verdwij nenwas de stellige overtuiging van de schipper van de O.D. 2: „wij moeten weg ten koste van die grote moordenaars", concludeerde hij uit het feit dat de grote schepen ca. 4 weken per kwartaal op rondvis (het product van de kleinere schepen) zullen terug vallen waardoor in die weken de markt volledig overvoerd zal worden. Hem kon slechts „alle aandacht" voor dit pro bleem worden toegezegd. De bijeenkomst, geopend door weth. Zaterdagmiddag 15 februari werd er door de zwemclub „de Gooye" (die 1 fe bruari j.l. officieel was gestart als zwemclub van Dirksland) een wedstrijd georganiseerd. Het was eenl Driekamp, tussen: Het was een sportieve en gezellige middag, die duurde van 15.------tot 20.00 uur en veel publieke belangstelling had. De Gooye was duidelijk sterker, vooral de meisjes Elly van Driel, Nely de Jong en Tineke Jelier, waren de uitblinkers. Bij de jongens waren Arjan van Oos tenbrugge en Jan Campfens van de Schotejil de favorieten. De kersverse vereniging had alle moeite gedaan, om er een feestelijke dag van te maken, het zwembad te Dirksland was versieird met prachtige vlaggen' en spandoeken (door de vereni ging zelf gemaakt), en voor zitplaatsen was gezorgd, in de vorm van planken en kisten. De Schotejil juichte het hardst, maar dit kon niet verhinderen dat de Gooye de eerste prijs (een prach tige beker geschonken door Rabobank Dirksland) in eigen zwembad hield. De medailles werden uitgereikt door de voorzitter van de zwemclub „jde Gooye" dhr. J. Poortvliet, Tuinstraat 48, Dirks land, die ook erg tevreden was over deze geslaagde middag. De zwemclub telt nu reeds 70 enthousiaste aspirant- leden, maar iedereen die in verenigings verband wil zwemmen (tot 18 jaar) is van harte welkom. De prijzertverdeling was als volgt: Eerste prijs: „de Gooye" Dirksland, Tweede prijs: „de Schotejil" Middel harnis, Derde prijs: „de Stelle" Stellendam. De medaille verdeling was als volgt: Dirksland: 12 x goud 16 x zilver 10 X brons. Middelharnis: 10 x goud 7 x zilver 12 X brons. Stellendam: 2 x goud lx zilver 2 X brons. DIRKSLAND Van wie is deze hond? Bij de fam. Ariese, Voorstraat 32, ver blijft momenteel een hond die elders thuishoort. Het is een middelgrote hond, reu, zwart met zwart/witte poten en krullend haar. De eigenaar gelieve kontakt op te ne men met Fam. Ariese, tel. (01877) 1954 of overdag tel. (01870) 2551. Verkiezing kerkeraadslid Op de dinsdag 11 febr. j.l. gehouden le denvergadering van de Ger. Gem. al hier, is in de vakature wijlen dhr. G. van 't Geloof, tot ouderling gekozen dhr. J. A. Kardux („De Klaver"), die deze benoeming heeft aangenomen. op vrijdagavond 21 februari a.s. zal in gebouw „Vita Nova", van Aerssenstraat, aanvang 19.30 uur erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarders van Kampenhout en Groen te Sommelsdijk een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: antieke hanglampen 6- en 12-delige cassettes platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio meubelen commodes stereo apparatuur cassette recorders Bretonse klokken draagbare radio's Zaanse klokken wandornamen- ten dekenkisten lade- en hoekkasten vitrinekastjes bij zet- en telefoontafeltjes gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. NIEUWE TONGE HANS VAN BALEN BIJ A'DAMS CONCERTGEBOUWORKEST Hans van Balen, wonend te Zaandam maar Nieuwe Tongenaar van origine is j.l. vrijdag aangenomen als trombonist van het Concertgebouworkest te Am sterdam. De 30 jarige musicus heeft daarmee de kroon gezet op zijn muzi kale carrière die indertijd bij „ApoUo" in Nieuwe Tonge begon. Als 14 jarige speelde hij daar trombone en sleepte op solistenconcoursen de hoogste prijzen weg, waarom de jury hem adviseerde een beroepsopleiding te gaan volgen. Met medewerking van burg. Chr. v. Hofwegen is dat er van kunnen komen en dhr. van Balen studeerde aan de conservatoriums te Rotterdam en Den Haag. Dhr. v. Balen is al meerdere jaren verbonden aan het Amsterdams Sym- phonieorkest. Als gast-trombonist had hij contact met het Concertgebouwor kest, waarmee hij ook een toemee naar Amerika maakte. J.l. vrijdag werd zijn sollicitatie, na afgelegd examen, met een vast dienstverband bekroond. OUDE TONGE De Renault 12 van dhr. J. M. van Kempen uit Melissant is zaterdagmor gen in de haven van Oude Tonge te recht gekomen. De wagen, die op de Kaai geparkeerd stond is er zelf on bemand ingereden en ging al spoe dig kopje onder. Door de Fa. v. Rumpt is de wagen weer op het droge gezet. De heer H.V. (24) uit Zierikzee heeft zondagmorgen om 6 uur met zijn Ford Taunus bij Oude Tonge een spectaculai re slip gemaakt. Komend uit de richting Rotterdam raakte hij in de bocht bij de Witte Stee in een slip; hij schoot door de wegbebakening achter een lantaarn paal langs, precies tussen de bomen door, vlak langs de duiker van het Spui van de dijk af, daar vloog de wagen tussen betonnen afrasteringspalen door weer een dijkje op om daar nog eens een afrastering aan flarden te rijden en in de draden verstrengeld op het wan delpad tot stilstand te komen. De rit, die hij gedeeltelijk zwevend aflegde liep tot ca. 50 mtr. uit. De jongeman die al leen in de wagen zat werd slechts licht gewond. HERKINGEN Het Chr. gemengd koor „Canto Vo luntas" o.l.v. dirigent de heer M. Me lissant, hoopt op vrijdag 21 februari a,B. een zangavond te houden in het Vereni gingsgebouw „Ons Huis". Medewerking zal verlenen het Chr. gemengd Koor „De Oefening" uit Dirks land o.l.v. de heer H. Wielaard. Iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij. Aanvangstijd 8 uur. iMededeling. In het dorp gaan er ge ruchten dat ondergetekende de „onbe kende Nieuwslezer" zou zijn. Om mis verstanden uit de weg te ruimen, kan hij de lezers mededelen, dat hij met de ze, meestal „onzinnige" nieuwtjes niets heeft uit te staan. Onbegrijpelijk komt het hem wel voor, dat de Redactie be richten van een onbekende voor zoete koek slikt en ook vermeldt. J. Struijk. Gevaarlijk. De aan de Peuterdijk door particulieren gesloopte panden dreigen een ernstig gevaar te gaan vor men voor de jeugd. De overal heenge smeten balken en planken, met de daar in benodigde spijkers kunnen ernstig letsel veroorzaken. Tevens blijkt het een zeer geschikte plaats te zijn om afval te lozenDe omwonenden zouden graag zien dat dit z.sp.m. van Gemeentewege werd opgeruimd. J. Struijk. OOLTGENSPLAAT Aktie vrijwillige bijdragen hervorm de kerk Vrijdag 21 februari a.s. wordt de grote aktie gehouden voor de vrijwillige bijdragen t.b.v. de Hervorm de Gemeente. Er is dit jaar weer een flink bedrag nodig om het kerkewerk in stand te houden. Om enigszins rond te kunnen komen zou deze aktie rond 25.000,op moeten brengen. Een dezer dagen is er of wordt er een folder bij de hervormde gezinnen bezorgd waarop een nadere uiteenzetting wordt gegeven. Het daarbij behorende zakje wordt vrij dag 21 febr. a.s. opgehaald. In „Elthato" zal de opbrengst worden geteld, waar men na 8 uur kennis kan nemen van de totaal stand die bijeen is gebracht. OUDDORP: Donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. De Stichting Kinderboerderij Her- nesseroord wil van nu af aan vaart zet ten achter haar plannen na de ogen schijnlijke stilstand in de bijna voor bije winter. Het voorbereidende werk is thans achter de rug en de Stichting heeft nu een directe behoefte aan geld, materiaal en arbeid tot het beschikbaar stellen waarvan op ieder een beroep wordt gedaan. De grote opzet is dat de kinderboerderij a.s. zomer in vol bedrijf is De Stichting stelt nadrukkelijk dat de kinderboerderij niet alleen voor de be- wonertjes van „Hernesseroord" wordt gebouwd maar dat die ook door ieder een van buiten de Inrichting kan wor den bezocht. De gemeente Middelharnis gaat dat extra gemakkelijk maken door de aanleg van een wandelpad vanaf de Waterweg, maar de boerderij kan ook via de hoofdingang worden bereikt. De gehouden schoolakties, de aktie van Soos 140 van het Diekhuus, de gro te verloting en schenkingen hebben al een bedrag van 30.000,opgebracht, terwijl het gedane grondwerk (wat zo'n 20.000,zou hebben gekost) door een aantal bedrijven gratis werd verricht! Hoe goed ook de ondervonden mede werking, er zal toch nog een bedrag van zo'n halve ton op tafel moeten komen om te kunnen realiseren wat de Stich ting zich voorstelt. De totale aanneem- som van de boerderij zou bij een nor male gang van zaken 80.000,bedra gen en voor de aanleg van de rest van het park zou nog eens zo'n zelfde be drag nodig zijn. Het is de bedoeling dat het casco van de boerderij gebouwd wordt door aannemers met behulp van vrijwilligers. Het materiaal dat voor de bouw van de boerderij nodig is (een on derkomen van 10 X l4 mtr.) en voor de aanleg van het terrein kan deels wor den geschonken en deels worden ge kocht van het geschonken geld. De Stichting hoopt dat vrijwilligers, b.v. leerlingen van de technische school, landbouwschool, bouwvakkers en ande re handigerds mee zullen helpen waar door de loonkosten sterk gedrukt kun nen worden. Wie iets van dat alles te bieden heeft kan contact opnemen, overdag, met „Hernesseroord", tel. (01870) 3888, toes tel 140 of 's avonds met dhr. A. J. Sche ren, tel. (01870) 2384. Het rekeningnr. van de Stichting bij de Rabobank is 342076418; het gironr. van de Bank is 346124. Op het grote complex van de kinder boerderij komt, rondom het gebouw, een kontaktweide waar de kinderen met de dieren kunnen verkeren, een kij kwelde, een konijnenberg, een vogelhuis, een watermolen, een speelweide, een vijver en een speelplek. De Stichting heeft een materialenlijst samengesteld waarop de benodigde materialen staan genoteerd. We hopen die lijst in ons vrijdagnum- mer op te nemen met de bedoeling dat periodiek te herhalen met weglating van die artikelen die zijn geschonken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1