I Zes-jarenplan voor de sociale woningbouw Koninklijk zilver voor timmerman P. Hobbel Raad Dirksland geeft watersportvereniging ,Herkingen" alle medewerking h» j. struijk il Sommelsdijk i II jaargang Vrijdag 14 februari 1975 No. 4363 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landschapsparken Idli verborgen lÉcalisatie RAAD OOSTFLAKKEE Tijdens de j.I. maandagavond gehouden raadvergadering heeft de raad kennis genomen van de schets van een 6-jaren plan voor de (so ciale) woningbouw, zoals die werd geïntroduceerd door de Dlr, Ge meentewerken, dhr. M. Goudkamp. Het Is overigens nog geheel aan de raad In hoeverre deze schets zal worden gerealiseerd. Achthulzen. Ebbe en vloed. GOEDEREEDE Proefvaart G.O. 25 BEZOEKT ONZE Automobielen-verkooplial OOK OP VRIJDAGAVOND GEBRUIKTE DIESELS TE KOOP GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 OPTOMETRIST „OOGMETING KONINKLUK aOEDOEKBURD CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 EERSTE KIEVIETSEI TOILET-TAFELS voor Moe en Dochter G.O. 24 „De Poolster'' aan Goeree's vloot toegevoegd VOOR MOOÏEEE bio@mstuk|es Fa. ICORTEWEG OOLTGENSPLAAT Zandpad Middelharnis ff' M. VAN NIEUWAAL geeft 25% korting op japonnen, stoffen ehz. 20% korting op BABY-UITZETTEN Lakens en alle huishoudelijke artikelen, onderkleding en korset afdeling. IVI. VAN NIEUWAAL KAAI 3 OUDE-TONGE Tel. 01874-304 b.g.g. 424 M POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS llledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk frel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bdj contract speciaal tarief. Hcere e broe- ■lies. SI39I 'fSÜ I .ftuim tweederde van de oppervlakte Ivaia ons land is altijd nog in gebruik als Mtuurgrond. Wie met de trein reist feoèt maar eens opletten hoeveel bos, tuin- en weidegrond ons land nog heeft. Weliswaar is er bijna geert streek in ons land waar niet op de achtergrond bebouwing en stedelijke concentraties zijn te vinden, maar ons land kent ge lukkig nog vele „open ruimten". Kn die open ruimten worden in vele gevallen verzorgd door de boer, die daarmee met recht de tuinman en ver zorger van het Nederlandse landschap genoemd kan worden. De na-oorlogse groei van onze be volking en de grote woningnood als ge volg van de Tweede Wereldoorlog dwong tot bouwactiviteit op grote schaal. Gehuchten werderi dorpen, dor pen werden steden en steden agglome raties. Steeds opnieuw werd voor de benodigde grond een aanslag gepleegd op.de grondvoorraad in die eerder ge noemde open ruimten. Gewoonlijk gron den, die reeds sedert generaties toebe hoorden aan boer of tuinder, die daarop hun beroep uitoefenden. In toenemende mate zagen ze zich door de uitbreidende |,.verstedelijking van ons land opgejaagd j',en; verdreven van hun bezit. IVIet een ■'ll^ïDep op het Algemeen Belang löBhers de woningnood is zo groot week de boer steeds meer voor de bur ger en zag zich hoe langer hoe meer door diezelfde burger beperkt in zijn mogelijkheden en bedrijfsvoering. De ;oed van diezelfde burger op het teland werd nog versterkt, toen hij rdeze gemeenschap verscheen door zich te vestigeri in de zgn. tweede wo ning. En welke gevolgen dat had is ischien wel het duidelijkst gedemon- ierd door slechts te wijzen op de in- iring van de Hinderwet op het plat- d. Uit welke invoering voor de riër weer nieuwe voorschriften voortvloeien, waar hij vroeger nog nooit van gehoord had. Ondertussen rijst voor de boer en tuinder weer een nieuwe vorm van be perking van zijn vrijheid aan de hori- zcm. Dank zij het stelselmatig bevorde- tt van de „Religie van het milieu" ^jdt het net dat de boer in zijn ge- éeüren moet beperken steeds nauwer aangehaald. Op een persconferentie deelde premier Den Uyl vorige week mede dat de bescherming van natuur en landschap met kracht ter hand moet worden genomen. Een verdere achter uitgang van het landschap kan niet ge duld worden, zo vervolgde hij en op korte termijn zal de regering haar plan nen daarvoor publiceren. Geen wonder dat de boer, die zoals wij opgemerkt hebben nog steeds het grootste deel van onze cultuurgrond verzorgt, de oren spitst. Want afgezien' van de zware beschuldiging die zoeven tussen neus en lippen door den Uyl aan het adres van de agrariër wordt geuit, aljof de boer een verdere achteruitgang, w& dat dan ook mag betekenen, wel zal dpden, vreest de agrarische wereld wier een nieuwe aanslag op haar be span. En die vrees is beslist niet onge- reÜitvaardigd. Want wat is het geval? .De plannen waar Den Uyl op doelt fL drie ontwerp-regelingen, die neer- »gd zijn in drie nota's, welke nota's dezer dagen zullen worden gepubli- rd. Het zijn de nota's Lanschapspark, cSnota Nationale Parken en de relatie- l^ta Landbouw-Natuurbescherming. In tffli'aal gaat het hierbij om voorlopig een cav 100.000 ha agrarische gronden en al]Sdere landschappen. Vooruitlopend op nota's is in de begroting 1975 reeds miljoen igulden uitgetrokken voor inrichten van zgn. proefgebieden, deze proefgebieden wil de regering mede onderzoeken welke mogelijk- n' er zijn bij het inrichten van deze schapsparken voor inspraak van de ptselijke bevolking en de recreanten. 'Tak de toenmalige staatssecretaris lof enkele jaren geleden over tien :fgebieden, de Rijks Planologische inst heeft dit aantal nu al, zelfs voor nota's openbaar zijn, tot zeventien V^ dergelijke gebieden uitgebreid. Uit de door berichten in het NRC/Handelsblad be- kan.d geworden discussie in het kabinet blflkt wel, hoe het gevaar levensgroot is, dat langs een omweg weer een koude socialisatie van de boerenstand zal kun nen plaatsvinden. In de nota's zou een :eling opgenomen zijn, waarin die 'ariërs, die door de eisen die uit de loemde nota's voortvloeien', belem- Td worden in hun bedrijfsuitoefening, iadeloos gesteld zouden worden. De minister van Financiën dr. W. F. Djusenberg verzet zich hevig tegen deze "Reling en wil van geen aparte behan- ling, zoals hij dat noemt, van de boer ten. Wanneer schade geleden wordt hij niet van plan tegemoetkomingen verstrekken. Zijn argument daarbij Sdait niemand die terwllle van het al- een belang Iets moet nalaten' of be- lerd wordt in de uitoefening van beroep of bedrijf, een schadever ding krijgt. Bovendien, zo verwacht mister Duisenberg, zal door de beper- ■g van de bestemming van de grond immers het gebruik en de bestem- ig wordt in de allereerste plaats af- temd op de behoeften van de bur 's en niet van de agrariër een PHjs.drukkende werking uitgaan. En daar gaat het om. Immers hoe meer de waarde van de agrarische grond daalt, hoe eerder dit kabinet zijn grond- Politiek kan realiseren. Een grondpoli- Er wordt in het 6-jaren plan uitge gaan van een jaarlijks beschikbaar contingent van 40 woningen, te begin nen in 1976, omdat voor het lopende jaar het contingent al bij voorbaat was opgesoupeerd. Bouwrijpe grond is er niet beschikbaar, maar het laat zich aanzien dat het plan CapeUeweg te Oude-Tonge vrij snel alle goedkeurin gen zal hebben verkregen, waarom de eerste aanzet in dit nieuwe bestem mingsplan staat genoteerd. In de jaren' '76, '77 en '78 zullen daa'r in totaal 121 woningwetwroningen en een gering aan tal particuliere woningen kunnen wor den gebouwd, op die grond die reeds geruime tijd eigendom van de gemeente is. Over aankoop van de overige grond (al 3 jaar geleden door de |gem. gekocht maar door G.S. niet goedgekeurd) wordt opnieuw onderhandeld en dhr. Goud- kamp kon verklaren dat er al wel met de eigenaar, maar nog niet met de pachter overeenstemming is bereikt. Bij de bespreking van dit plan greep dhr. Goudkamp terug op het recent genomen raadsbesluit het restant van het best.- plan „Ebbe en Vloed" van bestemming (bijzondere bebouwing) te veranderen t.b.v. de sociale woningbouw. Spr. con fronteerde de raad met een in „Ebbe en Vloed" aanwezige Provinciale uitzicht- grens die niet mag worden overschre den, waardoor er zo G.S. al met de bestemmingswijziging accoord gaan slechts ruimte is voor 38 woningen. „U kunt die plannen beter niet door zetten en even geduld betrachten!" advi seerde dhr. Goudkamp de raad, die tot dusverre onwetend was geweest van de door hem genoemde uitzichtshoek. In 1977 kan ook Achthulzen in aan merking komen voor 37 woningwet- wonnigen. „Op z'n vroegst in '77!" ver klaarde dhr. Goudkamp daar uitdruk kelijk bij, omdat eerst de bestemming van het (rechtsgeldige) bestemmings plan nog zal moeten worden gewijzigd, wat een nogal langdurige procedure pleegt te zijn. Momenteel is de grond bestemd voor bungalowbouw, wat in een bestemming voor sociale woning bouw zal moeten worden omgezet. Raadslid Moerenhout was wat teleur gesteld over het aantal van 37, waar van hij dan ook duidelijk blijk gaf. „Het zijn er te weinig om de groei van de eigen bevolking op te vangen", consta teerde hij met spijt. Daartegenover stelde de voorz. burg. V. d. Harst, dat G.S. in het Streekplan Zuid-Holland-Zuid Achthulzen „hele maal niet zien liggen" en deze woonge meenschap willen conserveren. „Wan neer we dan toch nog 37 woningen kunnen bouwen is dat een heel winst punt t.o.v. het Streekplan!" stelde de voorzitter vast, om daarachter te laten volgen: „de overloop moet dan zo willen G.S. naar groeikernen en an ders moeten ze maar verkommeren." Niettemin maande de voorz. de raad nog wat „gelukkig" te zijn met het bezit van een rechtsgeldig bestemmingsplan in Achthulzen, al moet dan ook de be stemming worden gewijzigd: je wordt er wel eens daas van maar het loopt gelukkig nogverzuchtte de voorz. Hij hoopte dat, wanneer de wo ningen eenmaal gebouwd zijn, de stren ge conserveringsgedachte van het Prov. bestuur weer zal zijn verlaten: „hoe het daarmee uitpakt weet niemand, want inzichten en opvattingen verande ren soms met het weekendschert ste burg. V. d. Harst. Ook Ooltgerisplaat mag op woning wetwoningen rekenen in de jaren 1980 en 1981, circa 74 in totaal in het best.- plan het Oudeland. De raad had in dit stadium nog wei nig reacties. Wel kwam bij monde van dhr. Poortvliet (PvdA) de instemming met het feit dat juist dè sociale woning bouw de aandacht zal krijgen. Dhr. C. Quist (PCP) vroeg zich af of er met name voor Oude-Tonge, dat een C-kern geworden is, niet via een achterdeurtje een extra contingent kan worden ver kregen. „Als het om sociale woningbouw gaat moeten er spijkerharde gegevens op ta fel komen!" verzekerde hem de voorz. „We sporen de Woningbouwver. steeds aan ons dat harde cijfermateriaal in handen te geven, zodat daarmee gewerkt kan wordenhet is het enige mate riaal waarmee we misschien nog eens boven de toewijzing uit kunnen komen" verklaarde dhr. v. d. Harst. Uit het besprokerie concludeerde dhr. Quist dat 'het nog niet bebouwde deel van „Ebbe en Vloed" nog minstens zes jaar braak zal liggen en hij legde die conclusie ter tafel. Ik heb het afgeleerd om over een zo lange periode voorspellingen te doen, want meestal worden die al snel achterahald", was 's burgemeesters ant woord. Wel geloofde hij dat het zin heeft zich te beraden op mogelijke alterna tieven voor bedoeld plangedeelte. Morgenochtend zaterdag om 10 uur zal vanuit de Deltahaven de nieuwe kotter G.O. 25 voor de officiële proef vaart uitvaren. Het schip dat de naam „de Verwachting" kreeg is gebouwd door Maaskant Machinefabrieken voor rekening van de Gebrs. W. en J. Lok ker te Goeree-Havenhoofd. tiek die ervan uitgaat dat waarde ver meerdering van grond moet toevallen aan de gemeen'schap. Dat die waarde vermeerdering in vele gevallen door de optredende inflatie slechts een schijn- winst is, daaraan gaat men gemaks halve maar voorbij. Ook 'het feit dat het weer de agrariër is die het gelag betaalt is voor Den Uyl CS. geen reden om daaraan zwaar te tillen. Immers zijn aantal loopt toch steeds meer terug, en daarom als leve rancier van stemmen steeds minder be langrijk. Zo geraken we steeds verder op het hellende vlak naar een socialistische maatschappij waarin voor eigendom geen' plaats meer is en de staat de veel omvattende moloch is die alles tot zich trekt. Kinderen van de fam. HoUeman, wonend aan de Maannezee - te Dirksland hebben woensdag een kievitsei gevonden. Zij deden hun vondst op een per ceel nabij het Korteweegje. Het zou het eerste kievitsei kunnen zijn dat dit jaar op Flakkee ge vonden werd; we hebben althans geen eerdere meldingen ontvan gen. ^JV0NlNGINRICHT\j^3 OOS'JDUK 53-61 J.l. zaterdag is de nieuwe kotter G.O. 24; „de Poolster" door machinefabriek Padmos b.v. te Stellendam, na de ge houden proefvaart aan de eigenaar dhr. J. Grinwis te Goedereede overgedra gen. De nieuwe kotter is 32 mtr. lang en wordt aangedreven door een „Industrie" dieselmotor van het type 6 D7 HDN. Het casco werd gebouwd op de scheeps werf „Vlaardingen-Oost" te Vlaardin- 'gen. Hoofdaannemer/afbouwer was de Fa. Padmos. Het schip is voorzien van de meest moderne nautische apparatuur De G.O. 24 is de eerste Goereese kot ter diev oorzien is van een Sonar-in- stallatie waarmee de vis kan worden opgespoord. *c;;£ï£:;S:£JS^£\£^£s£ï£!;SsSï£^S!£^^£^^^^^^£^^sSï£^ fi;';><7><5OJI>05Q£M>C>C^ OOLTGENSPLAAT Oudste inwoner overleden Zondagmorgen is op de leeftijd van ruim 96 jaar in de „Cornelia Stichting" te Zierikzee overleden mej. Maria Kor teweg Ld. De overledene die op 14 juni 1878 werd geboren was de oudste in woonster van Ooltgensplaat en van de gemeente Oostflakkee. Mej. Korteweg, die voorheen aan de Kerksingel 22a woonde, werd -ongeveer drie maanden verzorgd in genoemde Stichting. Woens dag 12 febr. had de begrafenis plaats op de Nieuwe Begraafplaats te Oolt gensplaat. De oudste inwoner van Oostflakkee is nu de heer Jacob Hotting, Langeweg 60, alhier. Hij werd 31 januari j.l. 96 jaar Van de vrouwelijke ingezetenen is mevrouw Adriana van Nieuwaal-de Vos Weespad 17, alhier de oudste. Zij werd geboren 10 juni 1879 en is dus ruim QSVa jaar. Zowel dhr. Hotting. als mevr. Van Nieuwaal zijn nog zeer vitaal. De hamerslagen van Piet zijn tot in Soestdijk doorgeklonken werd dinsdagmiddag in Ooltgensplaat veron dersteld toen Piet Hobbel daar met Ko ninklijk Zilver werd gesierd. Dat ge beurde door burg. v. d. Harst ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van dhr. Hobbel bij timmerbedrijf L. M. Dorsman Zn. Omringd door zijn ge zinsleden en collega's was dhr. Hobbel het middelpunt van een receptie die in hotel Hobbel ter zijner ere werd belegd. Zijn huidige patroon, dhr. L. C. Dors man sprak daar een inleidend woord, waarin hij primair de jubilaris en de zijnen welkom heette, alsmede het col lege van B. en W., mevr. v. d. Harst en ds. en mevr. v. d. Plas en de overigen die de hamer deze middag hadden laten rusten. Dhr. Hobbel maakte er geen ge heim van dat „Piet" veel voor hem per soonlijk en voor het bedrijf betekent. „Ik ben vanaf m'n 7e met je opgegroeid en ik heb veel van je kunnen leren!" aldus dhr. Dorsman die zijn jubilerende werknemer bijzonder erkentelijk was omdat ook in de tijd van nood op hem kon worden gerekend. Daarbij zag dhr. Dorsman terug op de oorlogsjaren, de ramp en de grote brand in 1947 die het bedrijf bijna geheel verwoestte. Piet zat, temidden van de vlammen op het dak om vandaar af de blussing ter hand te nem.en„Samen hebben we veel moeilijkheden doorworsteld!" zag dhr. Dorsman met veel waardering terug. Ook nadat hij in 1958 het bedrijf van vader L. M. Dorsman overnam bleef de optimale verstandhouding met timmer man Piet in stand. Dat bleef niet tot een persoonlijke verstandhouding be perkt; „ook de klanten mochten en mo gen je graag!" verzekerde dhr. Dors man de jubilaris. Hij verraste hem met een geschenk onder couvert waarvoor de jubilaris waarschijnlijk een fijne reis gaat ma ken. Kon. Onderscheiding. „We hebben snel onze vergadering afgeraffeld om uw feest bij te kunnen wonen!" gaf burg. v. d. Harst te ken nen toen hij zijn gelukwens tot de ju bilaris sprak. De burgemeester wist bij het jubileum van dhr. Hobbel de adjec tieven „trouwhartigheid, vlijtigheid en kundigheid" zeker op z'n plaats, „want" veronderstelde hij, „als het aan een daarvan ontbroken had dan had de baas dat snel in zijn economische resul taten ervaren". Na een blik op de crisis van toen en de kennelijke crisis van nu, waardoor in de bouwwereld grote werk loosheid heerst constateerde burg. v. d. Harst dat de jubilaris „al spijkerend en hamerend" veel aan het gezicht van het dorp Ooltgensplaat heeft veranderd. Ook het brandweerverleden van dhr. Hobbel bleef niet onvermeld; van 1946 tot 1968 was hij daarvan lid, laatstelijk zelfs als ondercommandant. Ook dat betrok de burgemeester in de waardering die tot het toekennen van de Zilveren Kon. Onderscheiding heeft geleid. Hij speldde die de jubilaris met genoegen op. Een zoontje van de Fam. Dorsman overhandigde daarop de draagmedaille zodat de jubilaris daarin compleet is. Een feestelijk etentje heeft de plezierige dag daarna afgerond. Burgemeester v. d. Harst speldt dhr. Hobbel de onderscheiding op. De gemeenteraad van Dirksland heeft dinsdagavond voltallig zijn medewer king toegezegd aan de Watersportver eniging „Herkingen", bij haar streven om een goede vaargeul naar de haven te verkrijgen en het daardoor mogelijk te maken ligplaatsen te bieden aan ple ziervaartuigen, die Herkingen als thuis haven hebben uitgekozen. Al eerder was de vaargeul uitgediept, maar het geld daaraan besteed, slibde weg. Er is nu een onderzoek geweest naar een afdoend systeem van uit diepen. Getijverschillen en golfslag zijn goeddeels verdwenen en de mogelijk heid bestaat nu de vaargeul op diepte te houden. Om deze zomer de haven in en uit te kunnen varen, is een bedrag nodig van 12.000,^, waarvan de Watersportver eniging er 5.000,voor haar rekening kan nemen. Dit is een noodoplossing. Daarvan waren B. en W. en de gehele raad overtuigd. B. en W. wezen er op, alvorens de discussie begon, dat het beter zou zijn om er 40.000,aan te besteden, maar dat dan de mogelijkheid niet uitgesloten zou zijn, dat de haven dit jaar niet gebruikt zou kunnen wor den in verband met het afwachten van de goedkeuring van G.S., waarom het voorstel voor een krediet van 7.000, aan de orde kwam. De heer Van der Velde zei blij te zijn, dat B. en V/. zo enthousiast zijn over het plan, maar hij voelde ondanks het wachten op goedkeuring meer voor een definitief plan, omdat dan ook een strandje van het vrijkomende zand op gespoten kan worden. Ook dhr. Poortvliet zei niet voor lap middeltjes te voelen, maar de heer Van Prooijen wilde tegelijk maar doorzetten met de vaargeul, zodat „de jongens" dit jaar de Grevelingen op kunnen. Dhr. D. de Bonte dacht er heel anders over en vermoedelijk zal dit de oplos sing brengen voor de Watersportvere niging: „Het klimaat voor Herkingen wordt gunstig en eindelijk worden we met wat grootser plannen geconfronteerd. De verwezenlijking van het recreatieplan ligt ook voor de deur en we moeten er eigenlijk wat aandacht aan besteden en daarom stel ik voor garant te staan voor rente en aflossing van een lening, die de watersportvereniging aangaat. Dan behoeven we niet te wachten op goedkeuring en kan de vereniging haar werkzaamheden beginnen, zodat deze zomer niet alleen de vaargeul op diepte is, maar dat er dan ook het strandje is aangelegd met bovendien een aanzet voor de nieuwe haven, doordat een be gin gemaakt kan worden met het op spuiten van een dijk. Hiermede zullen we ook bereiken, dat de vereniging de verantwoordelijkheid draagt en dat ze zo mogelijk nog meer aktief zal zijn. We moeten niet te kinderachtig zijn voor Herkingen", pleitte dhr. De Bonte, die overtuigd zei te zijn van de levensvat baarheid van Herkingen als recreatie gebied. De suggestie werd allerwege gesteund maar wethouder Van Dis merkte op, dat dit niet in het voorstel vervat is en dat de vereniging zelf alleen om de 7.000,— gevraagd heeft. Burgemeester Bos zei: „Op dit mo ment kunnen we niet in overleg tre den met het bestuur van de watersport vereniging, hoewel die voltallig op de tribune aanwezig is, maar we kunnen het voorgestelde bedrag zien als aan zet". „Hoewel ik in de oppositie zit, wil ik graag tegen dit plan „ja" zeggen", meldde dhr. Van Prooijen. Dhr. De Bonte wees er nogmaals op, dat het van levensbelang kan zijn voor Herkingen om een geldlening te garan deren op aflossing en rente. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen als een minimum, waarmede nu gewerkt kan worden. Dhr. Kalle merkte daarna op, dat dit plan altijd nog goedkoper is dan het Dirkslandse zwembad Vervolg op pag. 2, 1ste kolom. 31 i« \]'4 ill! ^9B« i/'l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1