Actievoerders tegen het Kriekelplan schitterden door afwezigheid Nieuvifs Trekvogels wreed en nutteloos aangeschotê Den Voll#yba LR Contactavond met gem. bestuur Goedereede ir Wrevel tegen aanzienlijke uitbreiding van het waterwingebied Plaatselijk nieuws uit de kerken Laatste nieuws van| onze man in Herkingen DEN HEKl )EN HER^ ORIGINELL *VRIJE BEROE VEILIG ZOLANG rAN Iergen of )N voor lan PFAFB ^p Zoom. Taam: Straat: Kaats: VERVOLGVERHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 4 februarj^^^g 4 februai De contactavond met het gemeente bestuur, j.l. donderdagavond voor de inwoners van Ouddorp in het Vereni gingsgebouw belegd, is redelijk goed bezocht. Echter waren de aktievoerders tegen het Kriekelplan de grote afwezi gen, zy hebben de kans op een directe confrontatie met het gemeentebestuur lelgk verzuimd. „Waar zyn uw beschul digers moest burg. van Velzen aan het eind van de bijeenkomst de aan wezige raadsleden dan ook afvragen Een van de overige zaken waar over van gedachten werd gewisseld is het voornemen van G.S. het waterwin gebied in Ouddorp aanzienlek uit te breiden, met voor de agrariërs alle be perkende consequenties van dien Een veel groter gedeelte van Ouddorp dan nu het geval is zal dan als be schermd waterwingebied worden aan gewezen. „Globaal loopt het gebied dan van de achterzijde van de begraafplaats tot aan de „Vliedberg" verklaarde burg. van Velzen aan de hand van de kaart. Het was hem bekend dat met name de landbouwers ongerust zijn over de ge volgen daarvan en de burg. benadrukte dat het gewenst is een ontheffing aan te vragen voor het sproeien van bestrij- diiijgsmiddelen. Loonsproeier J. Grinwis is reeds in het bezit van zo'n ontheffing en de heer van Velzen maande ieder die aan zo'n vergunning behoefte heeft die aan te vragen waarbij, ten gemeente- huize, de nodige hulp zal worden ge boden. Van de ruim honderd bestrijdingsmid delen zijn door de Inspectie 2 middelen geschrapt die in het waterwingebied niet meer gebruikt mogen worden. Loonsproeier dhr. Grinwis verzekerde dat juist die twee middelen het meest gebruikt worden. De alternatieve mid delen zijn aanzienlijk duurder en heb ben een veel minder lange werking. „De betrokkenheid van onze gemeente bij het waterwingebied is erg groot, maar op deze manier leggen we wel het loodje!" moest de burg. spijtig vaststel len. Hij waarschuwde de landbouwers wel dat er op het gebruik van de juiste bespuitingsmiddelen streng gecontro leerd zal worden. Overigens is er wel een schadevergoeding mogelijk wan neer er door de aanwijzing tot water wingebied aantoonbare schade is, maar de aanwezigen bleken niet zo op de schadecommissies te vertrouwen: het duurt allemaal veel te lang en bo vendien zijn er nog zo veel aftrekkers en zo weinig optellers!" was de mening. De aanwijzing tot waterwingebied is nog niet definitief maar burg. van Vel zen verwachtte dat dat het op zeer kor te termijn van kracht zal worden. Des gevraagd verklaarde hij dat het G.S. zijn die een waterwingebied aanwijzen; er is geen beroep tegen mogelijk. Uit de zaal kwam de suggestie dat de Stands organisaties een avond zullen beleggen waarop precies wordt medegedeeld wat wel en wat niet mag in een waterwin gebied. NIEUWBOUW. Met instemming werd kennisgenomen van de verklaring van burg. van Velzen dat er in het bestemmingsplan Ouddorp Oost II per jaar ca. dertig woningwet woningen zullen worden gebouwd. Het plan biedt ook ruimte voor particuliere bouw en voor de bouw van bejaarden- woningen (39) In eerste instantie zal met de sociale woningbouw worden be gonnen omdat daar de meest nijpende behoefte aan is. Een flink aantal wo ningzoekenden uit Ouddorp heeft zich node in de Nieuwe Oostdijk te Goede reede gevestigd. „We willen dit jaar bouwen...!" verze kerde dhr. van Velzen. Desgevraagd waagde hij zich aan een voorzichtige voorspelling: „...Als we hard opschieten dan kunnen de eerste woningen in augustus 1976 gereed zijn". Er zal dan direct na de a.s. bouwvakvakanties met de bouw begonnen moeten worden. Uit de zaal werd gevraagd naar de mogelijkheid van het bouwen van een gedifferentieerd woningtype en de mo- gehjkheid daarin de a.s. bewoners in spraak te geven. Burg. van Velzen maakte de vraag stellers duidelijk dat dat een zaak is van de Woningbouwver. waarom het ver langen naar inspraak in een ledenver gadering van de Woningbouwver. aan de orde dient te worden gesteld. Overi gens geloofde dhr. van Velzen dat, waar mogelijk, de woningbouwver. daarvoor best een horend oor heeft. Weinig enthousiast raakte de voorz. over de suggestie uit de zaal binnen een week een alternatief plan aan G.S. te sturen. „De Commissie Ruimtelijke Or dening heeft uit een aantal alternatieven voor dit plan gekozen; daar ligt van het Instituut Stad en Land een studie aan ten grondslag met een exploitatie begroting. Het plan ligt al bij G.S. waar het vandaag moest zijnverzeker de dhr. van Velzen. De „plannenma kers" waarschuwde hij dat het „om den drommel niet meevalt een woning 25,per maand goedkoper en ook nog eens mooier te maken...!" Spr. kon hen overigens gerust stellen met de verkla ring dat er naar een verscheidenheid in de bouwplannen gestreefd wordt. Het plan Oost II, dat door G.S. in februari behandeld zal worden en door de raad waarschijnlijk in april zal kun nen worden vastgesteld, zal plaats bie den aan 40 particuliere woningen. Er hebben zich al een aantal gegadigden bij het gemeentebestuur gemeld waarom er een wachtlijst wordt aangelegd. KOLKENZUIGER. Er kwamen klachten over het ontbre ken van riolering, o.m. in de Marijke- weg, waardoor nog steeds beerputten in stand gehouden moeten worden. Vooral nu het veel heeft geregend zijn daar steeds moeilijkheden mee. Dhr. van Velzen verklaarde daarop dat er plannen worden voorbereid in Ouddorp nog eens 6 kilometer riolering aan to leggen, o.a. ook in de Marijke- weg. Wanneer er overigens moeilijkhe den met beerputten zijn dan kunnen die met behulp van de kolkenzuiger van de gemeente uiteraard tegen betaling worden leeggezogen. Een van de aanwezigen spuide zijn klacht over de hoogte van de recreatie belasting, een belasting die z.i. gebruikt wordt om de gemeentebegroting slui tend te maken. De spreker wilde in- plaats daarvan liever eens andere be lastingen verhoogd zien. „...U krijgt ruimschoots uw deel kon burgemeester van Velzen hem ge ruststellen; de particulier in de ge meente Goedereede betaalt straks een hoge belasting, mogen we dan de re creant met 100,per jaar belasten?" DE KRIEKEL. Omdat er geen woord over de Kriekel viel liet iemand, al tegen het eind van de bijeenkomst het woord maar vallen: „zou de aktie van de werkgroep rem mend werken?" informeerde hij. Burg. van Velzen kon dat moeilijk voorzien. Wel stelde hij vast dat de juiste wettelijke procedure niet is ge volgd en het bezwaarschrift door G.S. niet ontvankelijk zou moeten worden verklaard. In de praktijk echter blijken bezwaarschriften wel min of meer rem mend te werken. Raadslid G. Tanis bleek zich over de publiciteit nogal te ergeren, waarom zijn verbazing ten top steeg dat er op deze contactavond zo weinig over gesproken werd. „De aktie is in hoofdzaak ontke tend door mensen van buitens Ouddorp" stelde dhr. Tanis vast. Burg. van Velzen gaf er ook blijk van de aktievoerders te hebben gemist: „...waar zijn uw be schuldigers?" vroegen dhr. Tanis en de overige raadsleden zich af. BALDADIGHEID. De kritische vraag over de hoge kos ten die gemaakt worden voor reparaties en vernieuwing van schooldaken moest burg. van Velzen bevestigend beant woorden. Een deel daarvan zo ver zekerde hy is te wyten aan de bal dadigheid van de jeugd die de daken beklimt en ze door erop te springen vernielt. „Het is een taak van de ouders om de jeugd zover te krqgen dat ze zich niet meer aan vernielingen overgeeft, het kost de gemeenschap veel geld! stel de de burgemeester vast, in de hoop dat zijn zoveelste oproep gehoor zal vinden. Intermezzo-damed miraculeus ontsnapt aan nederlaag Dat de misterieuze krachten in de sport soms voor onvoorziene ontwikke lingen kunnen leiden, ondervonden de Intermezzo-dames zaterdagavond in Brielle tegen Kangoeroes, die seizoen geen hoogvlieger in de promotieklasse, maar wel bereid tot het uiterste te gaan en er een prestigeslag van te maken. Intermezzo, aanvallend door het ont breken van Willy Peeman en Annelien van Kempen verzwakt, miste aanvan kelijk het nodige zelfvertrouwen en hierdoor de beslissende aanvalskracht, waardoor het in de eerste twee sets eerst zich zelf moest overwinnen, voor dat men er toekwam Kangoeroes te ver slaan en beide zaken kostten heel wat zweetdruppelt j es. Kangoeroes nam heel zelfverzekerd en dik verdiend een 2-0 voorsprong en. het leek op weg een vlotte 3-0 zege te behalen. Intermezzo liet zich door de problemen niet van de wijs brengen. Het bleef proberen goed opbouwend ts volleyballen, waarbij vooral in de ver dediging bergen werk verzet werden om tot een redelijke aanval te komen. Deze aanval kwam steeds beter op toeren, waardoor Intermezzo de zenuw slopende 3e set met miniem verschil 17- 15 wist te winnen. De ploeg van coach Durk Visser was nu van een zware last ontdaan. De 4e set werd duidelijk met 15-6 gewonnen. Kangoeroes was echter nog lang niet bereid zich gewonnen te geven. De gast vrouwen namen een 8-4 voorsprong in de beslissende set, maar Intermezzo sloeg door een harde aanval terug. Het kwam 12-10 voor. Kangoeroes kwam tot 13-13 terug. Intermezzo gebruikte z'n laatste time-out. Enkele geweldige reddingen stelden de nederlaag van de Kangoeroes nog enkele minuten uit, maar tenslotte sloeg Intermezzo met IS IS toe. Het was een duidelijk voorbeeld van een wedstrijd, waarin de zwakkere ploeg in de competitiestand althans hei de koploper ontzettend moeilijk maakt. Gezien de stand zal Intermezzo de komende tijd meer van zulke wed strijden krijgen, waarbij de tegenstan der er een schepje bovenop zal doen. Het zal heel wat moeite kosten, de kop positie te verdedigen. Overzicht heren: Van de herenteams van Intermezzo die dit weekeinde in aktie kwamen, waren alleen het Ie en 2e team goed voor winst. Intermezzo 1 had in Zwljn- drecht een gemakkelijke wedstrijd tegen de club met die naam, een vlotte 3-0 zege dus. Het 2e team kwam in aktie tegen Kangoeroes 2, een bij vlagen aan trekkelijke wedstrijd, die Intermezzo 2 met 3-0 won (15-7, 15-11 en 15-10). Intermezzo 3 kampt duidelijk met vormverlies. Vrijdagavond speelde het één in de eerste twee sets machteloze partij tegen Data Center 3, dat met 2-0 voorkwam. Pas toen kwam er wat meer lijn in het spel en werden de volgende twee sets gewonnen. Bij Intermezzo raakte Bram Roos ernstig aan zijn knie geblesseerd, mogelijk een meniscus, waardoor hij voor de rest van het sei zoen uitgeschakeld zou zijn. Het 4e team verloor met 3-0 van koploper Bemisse, terwijl Intermezzo 5 tegen Kangoeroes 3 te laat op dreef kwam, ook 3-0 verlies. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Oud Beijerland. Verkiezing ambtsdragers. Op dinsdag 11 februari a.s. 's avonds 7.30 uur zal verkiezing voor ambtsdragers worden gehouden. In de vacature wijlen de heer G. van 't Geloof zijn voor ouder ling kandidaat gesteld de heren J. Kar- dux Mz. en M. Kalle. Evangelist J. Kwantes uit Alkmaar komt vrijdagavond a.s. spreken voor de gecombineerde vergadering van Jeugd-, en Zangverenigingen enz. Aanvang 7.30 uur. NED. HERV. KERK Beroepen te: H. I. Ambacht L. Kievit te Gouda; Nijbroek A. Jonkers, gods dienstleraar te Ede; Tange Alteveer H. G. Rebel te Elim; Nieuw Balinge kand. P. Vlok te Wageningen; Harderwijk en Oldebroek T. Lekkerkerker te Leerdam; Katwijk aan Zee Dr. C. Tukker te Ka- merik; Huizen L. v. Nieuwpoort te Nun- speet; Papendrecht D. v. Vliet te Wad- dinxveen. Bedankt voor: Eist J. de Vreugd te Haaf ten; Veenendaal C. Tukker te Ka- merik. Numansdorp: Wegens bekomen eme ritaat nam Ds. W. v. Griethuyzen, af scheid van deze gemeente met Micha 6 8. Groenekan: Onder overweldigende belangstelling, had de bevestiging en intrede plaats van kand. J. Hoek, welke hierdoor een achtjarige vakature kwam vervullen. Zijn schoonvader Ds. ,G. H. v. Kooten van Delft, bevestigde hem met Jesaja 50 4 terwijl Ds. Hoek in trede deed met een prediking over Je saja 40 11. Jubilea: De em. predikanten M. J. Lekkerkerker te Nunspeet en P. Moe renhout te 's-Gravenzande mochten hun 70ste verjaardag herdenken. Racisme: Mej. H. Köhlbrugge, een achter-kleindochter van de uit de vorige eeuw zo bekende Duitse theoloog Dr. H. F. Köhlbrugge, verliet onlangs haar po sitie bij het wereld-diaconaat, na een meningsverschil met de Ned. Hervorm de synode. Dit meningsverschil liep over het z.g. racisme. De Hervormde synode wenste gelden beschikbaar te stellen voor verschillende minderheidsgroepen in Afrika en Azië. Deze gelden zouden dan o.m. besteed worden voor de aan koop van wapens, waarmede deze groe pen zich teweer zouden kunnen stellen tegen de huidige regeringen van die landen. Volgens Mej. Köhlbrugge, dient de kerk zich te onthouden van steun te verlenen, indien met die steun geweld wordt gepleegd. Bovendien maakte zij bezwaar tegen het feit, dat veel te wei nig werd gekeken of bepaalde contro versen in de betreffende landen wel werkelijk met racisme te maken had den of louter een politieke achtergrond hadden. Zij kon zich met deze gang van zaken niet verenigen en gaf de diaconieën ad vies, het anti-racisme-fonds van de We reldraad van kerken niet te steunen. Dit ging dwars tegen de mening van de sy node in en was aanleiding tot het ver trek van Mej. Köhlbrugge. Wij menen, dat zij meer gezond verstand toonde dan de synode. GEREF. KERKEN Beroepen te: Amsterdam B. Lede gang, kand. aldaar; Genemuiden, Nieuwdorp, Sprang O. Hekstra te Twij- zel; Sneek D. Veenendaal te Putten; Rijnsburg B. v. Oeveren te Haren en A. Damsma te Erica; Herwijnen I. v. Til te Veenwouden; Heemse H. Wanink te Stedum; Doesburg M. Wattel kand. te Neede; Eist N. de Fockert te Koog aan de Zaan; Bodegraven J. 't Hart te Has selt; Utrecht H. A. L. v. d. Linden te De Bilt; Vinkeveen T. Rienks te Zeist. Aangenomen naar: Amsterdam B. Le degang, kand. aldaar; Schiedam J. Nieuwsma te Drachten; Breda P. v. Gu- lik te IJsselmuiden; Rijnsburg B. v. Oeveren te Haren; Capelle aan de IJs- sel W. V. d. Zwan te Rotterdam; Utrecht H. V. d. Linden te De Bilt. Drachten is momenteel de grootste Gereformeerde kerk in Nederland en heeft het aantal predikantsplaatsen uit gebreid tot acht. Hiervan zijn echter drie plaatsen vakant. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Gramsbergen H. Smit kand. te Kampen; Winnipeg P. Schel ling te Middelburg. Bedankt voor: Spakenburg en Gro ningen J. Slotman te Dalfsen. Dr. B. Arntzen: welke enige jaren ge leden overging van de Geref. Kerken naar de z.g. Buitenverbanders en sinds dien de kerk van Breukelen dient, heeft thans zijn ambt in deze kerk neerge legd en toelating gevraagd tot de Geref. Kerken Vrijgemaakt. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Hilversum-C B. v. Sme den te Amersfoort en J. v. Mulligen te Rotterdam. Beroepen te: Vlaardingen J. Weste- rink te Nunspeet; Nijmegen J. v. Am- stel te Enschede; Rotterdam-O P. op den Velde te Zierikzee. Bedankt voor: Middelhamis D. Slag boom te Barendrecht. Emeritaat: Ds. D. Biesma te Lisse nam Tijdens één der wekelijkse excursies van de Christelyke Jeugdbond van Na- tuurvrieuden (C.J.N.) zaterdag j.l. zqu op de slikken hg Battenoord, 10 aange schoten en daardoor zeer ernstig ver wonde Kanoetstrandlopers (Calidris Ca- nutus) gevonden. De Kanoetstrandloper of kortweg Ka noet is in Nederland een doortrekker en wintergast. In het Grevelingenbekken komen ze tijdens de trektijd in aantal len tot 500 voor, in de winter soms in kleine groepjes. Hun winterkleuren zijn grijze boven delen en lichte onderkant 's zomers zijn ze roestbruin en zwart gevlekt van bo ven, onderkant roestrood. Hun broedgebied is Noord-Rusland en Groenland. Van deze 10 vogels zijn er al 6 dood en leven er nog 4. Ze zijn aangeschoten door een schot hagel, nutteloos op dit groepje afgevuurd. Er werden kogeltjes gevonden in vleugels (de meeste) en zelfs in het oog, hetgeen niet direkt do- afscheid wegens bekomen emeritaat. Hij is 67 jaar oud en werd in 1933 pre dikant te Drogeham. Daarna diende hij de kerken van Hoogeveen, Haarlem en Lisse, waar hij in 1958 zijn werk aan vaardde. Ds. K. G. V. Smeden: em. predikant te Utrecht, staat 50 jaar in het ambt. Hij werd in 1888 geboren en is dus nu 87 jaar oud. In 1925 werd hij predikant te Kampen en diende daarna de kerken van Haarlem, Enschede, Groningen en Utrecht-Noord, waar hem in 1965 eme ritaat werd verleend. Ds. J. C. Maris: em. pred. te De Bilt, bereikte de leeftijd van 65 jaar. Hij werd in 1937 predikant te Sneek en diende vervolgens de kerken van Oud- Beijerland en Haarlem-Noord, waar hen in 1954 emeritaat werd verleend, we gens zijn benoeming tot alg. secretaris van de I.C.C, een functie, die hij tot op heden nog bekleedt. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Randburg (Z. Afrika) en Tricht J. V. Vliet te Aagtekerke; Zwijn- drecht A. Verhoef te Chilliwack (C); Klaaswaal H. Ligtenberg te Terwolde; Goudswaard C. v. d. Poel te Yerseke. Bedankt voor: Hoogvliet, Bonthuizen en Randburg J. v. Vliet te Aagtekerke; Wageningen en Westzaan J. Kleppe te Woerden; 's-Gravenpolder en Zeist J. V. Haaren te Amersfoort; Werkendam A. Bregman te Rijssen; IJsselmonde C. V. d. Poel te Yerseke; Hilversum N. Schreuder te Goes; Poortugaal R. Bo gaard te Leiden; Berkenwoude A. Hof man te Scheveningen. Drs. A. Vergimst te Veen is dezer da gen 25 jaar predikant. Hij werd in 1926 geboren en werd op 23 jarige leeftijd predikant te Zeist. Van hier vertrok hij in 1954 naar Corsica (C) en kwam in 1957 naar Rotterdam. In 1972 vertrok hij naar Veen (N. Br.) Drs. A. Vergunst is een broer van de Hervormde predikant Ds. E. F. Vergunst te Middelhamis. delijk is. De vogels zijn diezelfde geschoten wat duidelijk was te zierl de versheid van de wonden en aan f stijfheid. Verder zijn nog tientallenl hulzen gevonden. Bijzonder kwalijM deze ergerlijke praktijken nog stetf worden geconstateerd en veelal straft blijven. Door het gemis van een plaatse „politie" voelt de opgeschoten jeuj zich vrij man: Zo kan het vaak votl men dat men 's zondags lastig geva wordt door bierdrinkende jongelui met een krat bier in hun middel (vooral) oudere mensen naroepen. T Weten de ouders wel waar en wall kinderen op Gods dag doen? Ook in Herkingen werkt de tijdJ door, dit komt vooral openbaar sterk teruglopende kerkgang. Steeds dringender wordt de vraag een predikant of predikanten in I kerken. Herkingen is een wonder! gemeenschap, men groeit hier op zoi dokter, zonder burgemeester, zondl politie, zonder dominee en zonder f taris. Steeds meer woningen veranJl van eigenaar. Zijn eerst in de Niel straat de woningen van wed. J. v.f geningen. Wed. P. v. Mourik en OrJ langs van L. v. d. Sluis verkocht nul de woning van C. Drooger in de Niel straat, de meeste van deze woninji gaan over in handen van „overkaiitf Het parkeren van auto's wordt 1 probleem in onze gemeente, 's m\ en in het weekend is Herkingen ééj groot parkeerterrein. Parkeerstroli in de Fortstraat en bij het Bej. cen| zijn beslist geen luxe. In onze gemeente zijn de eerstel meren reeds geboren. Echter welf vroeg, en van goed ingelichte kringJ vernomen dat dit gevolgen zijn van| kele verplichte huwelijken. Wie de speling der natuur will gen kome naar Herkingen waar del zwanen hun „bruids"kleed hebben! gepoetst en in soms wilde vluchteiil kaar betwisten wie de mooiste „Br| is. De vele griep-patiënten zijn nuïj aan de beterende hand maar tifl een slepende ziekte daar velen dief beter waanden, voor de tweede la' huis moesten blijven. De nieuwslezer uit Herkiri BRUINISSE Kerknieuws. Ds. A. van den Jj predikant der Geref. Gemeente in te Bruinisse heeft momenteel een tal beroepen ontvangen namelijk Dinteloord en Amemuiden. Voor een ve WIJN- West Hav H.H. WIJNI We hebben tegen redeli Ch. Marquii Citran Bou Blanquet H teloup 1964 Le Glocher 6 flesi 1 fles REKLAME 1 It. shet 1 It. note 1 It. kofl 1 It. jonj 1 It. citn 1 It. Alc( 1 krat m Alcoh alcQh( Grote sorte Diabetici en SCHEFFERI jes), grandic tapudding ten. Glasa Kinde Wegens stu dinsdagmidc Vrijdi zaterc PFAl door OOR VAN HARTEN £^S^>£^^:SSSSSSSSS£SS^^!£SS^^ 10 Het Kanaal, 't Is ieder jaar het laatste station voor de haringvissers. Wanneer zo omstreeks kerstmis óók daar de vls- grohden afgestroopt zijn, is het gedaan met de visserij. Ze gaan naar huis, ma ken hun schip schoon, ontvangen de eindafrekening over het gehele seizoen en hebben behouden teelt. Een klein ge deelte van de vloot schakelt over op de tongenvisserij; de grote rest wordt af getuigd en duikt de winterslaap in. Het is een schrale tijd. Maar nu is het nog geen behouden teelt. De loggers stomen op van Smith Knoll en Outer Gabbard; een machtige vloot vaart zuid-in; want de haring is gesignaleerd op de Colbertbank, bij Boulogne en voor Dieppe. Zij zullen ze vangen! Aan de kop van die lange sliert log gers stoomde de „Adelaar". De krach tige motor had het schip voortgestuwd langs en voorbij de anderen. Leen van Klaartje stond in de brug, een wreveli ge trek ontsierde zijn mond, gevolg van sombere gedachten. Want de uitkomsten van zijn visserij waren weer tegenge vallen; hij kon zich niet herinneren ooit zo'n slecht jaar te hebben meegemaakt. Dit beeld was verre van algemeen, de andere schippers hadden vrijwel alle maal behoorlijk gevangen. Hij niet. Hij had het meermalen moeten aanzien dat zijn collega's een volle vleet scheep trok ken, terwijl hij, die nota bene het groot ste schip commandaarde, voortdurend achter het net viste. Zijn laatste hoop was nu gevestigd op de grote spokken van Het Kanaal, al konden die zijn mis se teelt toch niet meer goedmaken. En vrouwe Fortuna was hem ten slotte genegen, 't ging tijd worden! Dicht onder de wal, waar het koraal in bizarre vormen op de bodem ligt, deed Leen van Klaartje twee nachten, achter een een rijke vangst. De man voelde zich blij, omdat hij haring zag, en om dat zijn naam weer genoemd werd op de vloot; want zijn naam ging op ether- golven van schip naar schip, en de ma trozen op alle loggers hoorden het. Ze zeiden afgunstig: „Uiteindelijk heeft die vent ze tóch te pakken. Is het geen mirakel?" Leen, in de brug, hóórde het hen zeggen. Doch een straffe noordwester stak plompverloren een spaak in het wiel, hij verstoorde de mooie droom van va der Leen. Want onweerstaanbaar rees de bries op van de contreien rondom Eire; hij spande zich in, hij blies zijn kaken bolrond. Hij stormt over Enge land; zijn doel is Galliës kust. Wat kan een logger, vissend op lager wal, be ginnen tegen zo'n ongenadige woeste- ling? Niets, helemaal niets. Het enige wat voor hen nut heeft is vluchten, en dat doen ze dan ook, hals over kop. Ze halen vliegensvlug de netten scheep, laten de motoren op vol vermogen draaien, ze rennen weg, want Jan de wind is te sterk voor hen. Dat weten de vissers allang, generaties hebben moe ten bukken voor zijn brute kracht; daarom hebben zij middelen uitgedok terd om elkaar te waarschuwen. Ze hebben de symptomen, die aan zijn komst voorafgaan, onderkend: ze wéten nu wanneer en uit welke richting hij komt, en ze nemen tijdig hun maatre gelen. Ze vluchten full speed naar de haven van Dieppe, in de bescherming van zijn dokken zijn ze veilig, onbereik baar voor de vemielzucht van Jan de wind. De vloot stoomt op, in slagorde, nét als een paar dagen geleden; maar thans laten zij de visserij achter zich, ze lopen voor hun leven. In de bassins van Dieppe rijen de log gers zich aaneen: een armada van vis sersschepen van vele nationaliteiten. Ze liggen daar broederlijk tegen elkaar aangedrukt; de vissers wisselen erva ringen uit, vertellen hun belevenissen. 's Avonds gaat jong-Holland naar de bioscoop, want in een Frans theater worden films vertoond die de goedkeu ring van de puriteinse Nederlandse re censenten nóóit zullen wegdragen. Die zouden er heel wat uit wegknippen. Tinus de tweede, van de „Verwach ting", formuleert het zó: „Wat bij ons in Holland verboden vruchten zijn, word je hier op een schoteltje voorge zet", verklaart hij. „Pas op. Leen, houd je netjes, want Frankrijk is een poel van zonde. Laat geen praat van je maken, jongen". Maar Leen heeft, wandelend in een smal, duister straatje, die brave Tinus eens een bistro zien binnengaan; 't was een tent die geen goede naam had onder de vissers. Dat viel hem te gen. Daarom vertrouwde hij niemand meer wiens woorden niet door daden gedekt werden. Hij zocht zijn maats op, haalde ze van de andere loggers af; ze gingen passa gieren door de straten van Dieppe; ze bekeken de vele winkels, grote en klei ne, in de rue de la Barre; ze liepen over de markt, waar de koopwaar zomaar op de straatstenen uitgestald lag. Ze zoch ten contact met de mademoiselles die, fragiel maar knap, flaneerden door de rues, 't Was vergeefs. Wat ziet een ro mantische Frangaise in een vieze, Hol landse vissersjongen? Immers niets. En vooral niet in Leen, want dat jong is zo tengerEen visserman moet zich niks verbeelden, dat past hem niet. Laat hij maar trouw blijven aan zijn Sche- veningse meisje, die kan hij verstaan en begrijpen. En die verstaat en begrijpt ook hem. Een Frangaise heeft een figuur geheel verschillend van een Hollandse, gek is dat, ze zijn uiteindelijk allemaal Eva's dochteren. Toch is het zo. Je kunt het niet vlot zeggen, het is moeilijk on der woorden te brengen, maar je ziet het direct; zo'n meisje hééft iets wat haar zussen in Holland missen, al is dat echt geen reden om op stel en sprong te ruilen. Het is al jarenlang gewoonte op de visserij dat de loggers zaterdags in Dieppe binnenlopen, ongeacht de weersgesteldheid, 's Morgens liggen ze al vroeg langs de kant. ledere schipper scheert zich wat een weelde! hij trekt een zwarte Engels-leren broek aan en een schone werkkiel. Dan roept hij de afhouder en de reepschieter, hij gelast hun een nieuwe kaakmand aan de stuurman te vragen. Ze gaan de stad in de bevelhebber en de beide jong maatjes en ze kopen in de boucherie vijftien pond rundvlees, plus wat be nen voor een soep je; 't is het extra rantsoen voor vijftien man gedurende één week. Dan stuurt de schipper de jongens naar boord terug, zij moeten de volle mand samen dragen; hijzelf gaat een cognacje vatten in een bistro. Maar als de bemanning nou uit veer tien zielen bestaat? Geen nood, de schip per eist de vijftiende portie voor zich op met veel autoritair vertoon. Hij verli een dubbel deel. Soms liggen er wel honderd scte in de dokken gemeerd. En op elk van is de kok doende met het van het vlees. Wanneer men dan op dagmorgen een wandeling maaüt i de vele loggers, ruikt men allerweg' heerlijke, penetrante geur van vijft| honderd pond vlees, pruttelend is^ pan. De meeste vissers gaan naa.' zaaltje", want daar worden de diensten gehouden. De zaal is vol,' neer daar een dominee preekt liie heeft voor vissersbelangen. Die zijn'j niet ophaalt voor de pittige harinl' die walmt van smerige broeken en ze, bruine kielen. Zo iemand kHi nen op een aandachtig gehoor. volstrekt niet te licht bevonden ".vo: want in dat geval is het met zijn rière in Dieppe gedaan. Hij mag gezangen laten zingen, maar alïef'j oude vertrouwde psalmen; ze woi door de vissers „op het zeetje" 8 gen, uit volle borst en met lange mj len. Gezangen zijn uitsluitend staan op zaterdagavond, bij de daê> ting, of na de kerkdienst. Dan 1^ gezongen van het scheepje onder J' hoede, met de kruisvlag hóóg in dan galmt het: Er ruist langs de een lieflijke Naam, uit schorre vis' kelen. (Word vervi |G DAT UW SOEDE STA ,ik een fiets 1, heeft aanda de dagelijks pas of de fietsen die tegen bomen er ^d staan, zal ite Nederlan hun fiets n fontroles die «werking lërtand of ande gejiouden, blijkt )nder nonchi gen. Vooral studentei lelijke staat Iliets „van d ;ing moet ziji tde staat vai i natuurlijl wat moet lende staat hierbij v ine veilighe goed werli ing. Als :en is het

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2