lm 1861 werd het jrste orgel in de [ervormde Kerk B Middelharnis ^plaatst Hoofdprijs puzzelactie „Geven voor Leven" viei in Middelliarnis 1 'm lari 1^ jaargang Dinsdag 4 februari 1975 No. 4360 i CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Thans gerestaureerd in gebruik in Herv. Kerk ;te Mijnslieereniand atiën sken US iiiHli ■ftll EEN NIEUW JAAR EEN NIEUWE BRIL 75 GEZBCHT KEUVELAAR'S B R I L C E N T R U IVI Zandpad 56, Middelharnis Tel. 01870-3437 (Boven bushalte) Piet van Egmond gaat naar Ridderkerk l Ai per 1 maart Prot. Ciir. Kieutersciiooi in Sommelsdijk? Verkoop grond dubbele Ring Dienstencentrum IViïddelliarnis Reeks inbraken Hogere vergoeding voor B.B.-ers Verharde weg voor panden langs IVIolendiJk Goede resultaten bij de Chr. Schooi voor de Zeevisserij te Stellendam W POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per nanv. Bjj contract speciaal taiieü. Dit is het gerestaureerde orgel te Mijns- heerenland (v.h. te Middelharnis). Bo ven het orgel staan aan de kanten 2 wapens en in het midden een engel met een trompet in de hand'. fr<p^#' reinigen zullen weten wanneer het |te orgel in de Hervormde Kerk te Pdclharnis is geplaatst, waar het van kwam en wie het gebouwd heeft, de speurzin van de musicoloog de H. Lammers te Goudswaard, orga- in de Herv. Kerk te Mijnsheeren- en zyn collega Jaap Keppel is het |anken, dat hierin volledige helder- is gekomen. Zij hebben dit uit oude Jiieven van de Herv. gemeente te ■delharnis, opgeborgen op een zolder plm. een dozijn kisten, weten op te pen. Omstreeks de jaarwisseling heeft de heer Lammers in het koor van de__Dorpskerk te Mynsheerenland een ac, maar zeer interessante tentoon- ling georganiseerd over de historie deze „Koningin der instrumenten", gelegenheid dat dit orgel in 1975 225ste verjaardag viert. Bij een be- aan deze tentoonstelling stonden f verbaasd, dat zoveel gegevens over ^(6 herkomst waren byeenverzameld, yooral ook over de aan- en later weer de verkoop van dit eerste en wel unieke orgel te Middelharnis. Wij iien er goed aan te doen, uit de ons de heer Lammers verstrekte gege- s, in ons blad Eilanden-nieuws voor Ustorie vast te leggen. iet orgel in de Dorpskerk te Mijns- enland is in 1966 gerestaureerd door iorgelbouwers Gebrs. van Vulpen te cht en uitgebreid met een z.g. Rug- 'k en een (vrij) pedaal. Het Hoofd ek bleek van elders afkomstig. Maar ;bouwer, de oorspronkelijke stand- ts en de ouderdom waren onbekend. wekte de nieuwsgierigheid van de e genoemde heren, die in april 1974 I5t een onderzoek begonnen. De eerste historische feiten werden gevonden in hrt archief van de Herv. gemeente te sheerenland. Men vond dat op 6 1878 de Kerkvoogdij aldaar besloot orgel in de kerk te plaatsen. Men in onderhandeling voor een aan- ip te Rotterdam, maar dit werd op 'es van dhr. Van der Syde, organist ud Beijerland, afgeraden. In de no- !n werd gevonden: ute trachten van de koop van het 'rgel te Rotterdam ontslagen te omen, tegen een geldelijke tege- loetkoming voor het aanvaarden n alsdan het orgel van Middelharnis an te kopen voor 500,hetwelk loelmatiger is dan dat te 'otterdam". 'e kosten voor aankoop te Middel- is en plaatsen te Mijnsheerenland roegen/2221,77. Deze koop ging door. we gaan hier maar voorbij hoe men aan oeze gelden gekomen is, alleen dit, dat ae inwijding plaats vond op woensdag 7 augustus 1878, met een toespraak van os. F, C. Wieder uit Ps. 33 1-3. vond men in de notulen van 12 april 1861 de zinsneden: „dat er in de afgelo pen maand in de Roomse Catholyke Kerk alhier een nieuw orgel geplaatst w^asdat de vervaardiger was J. J. Vollebregt Zn,dat men hem zou vragen de localiteit van het kerk gebouw op te nemen en opgave te ver krijgen van de som voor het daar stellen van een voor onze kerk geschikt orgel benoodigd gezien de zoo lang ge voelde behoefte aan een orgel in dese kerk". Vollebregt heeft inderdaad op 20 mei 1861 een offerte ingediend voor een nieuw te bouwen orgel, waarvan het be stek op 29 mei d.a.v. werd goedgekeurd. De prijs zou zijn 1.163,50. Dit was voor een nieuw orgel al te goedkoop en zoals gezegd, het uiterlijk van het orgel wees in het geheel niet naar de bouw- trant van Vollebregt! Bij verder snuffelen vond men een aantal brieven uit de jaren 1876-1877, met nog meer verwarrende informatie. Althans zo leek het. In een van deze brieven, van de heer Bastiaans, organist te Haarlem, (9 okt. 1876) kwam het vol gende voor: „het orgel, staande, en tot heden toe in gebruik zijnde in de Herv. Ge meente te Middelharnisbevon den te hebben in een toestand, welke het geheel ongeschikt maakt tot be geleiding van het kerkgezang als anderszins Ook uit de notulen van mei en juni 1877 bleek dat men een nieuw (bedoeld een ander) orgel wilde hebben, daar het oude niet voldeed. De Kerkvoogdij heeft toen inderdaad een ander orgel te Utrecht aangekocht voor de som van 2500,welk orgel bij de kerkbrand in 1904 is verwoest. In 1878 schreef men in de staat van toelichting onder punt 8: „Provenue verkoop van het oude orgel 550, Hoe zat dat nu? Waarom verkocht de Kerkvoogdij te Middelharnis na 17 jaar gebruik een orgel? Een nieuwe kon dat nooit geweest zijn, want die gaan wel wat langer mee! Het derde onderzoek dat te Middel harnis plaats had, bracht de heren dichter bij de oplossing. Het stond voor hen vast, dat voor de genoemde som van 1163,50 in 1861 men geen nieuw instrument had laten bouwen. Het was een tweedehands orgel geweest. Maar waar kwam het vandaan? Over de ontknoping van dit onderzoek een volgerlde keer. D. Th. d. W. Speurtocht te Middelharnis. vrij- (maxJ vind' zwem-! :n ver-j rtgezej ;hijnen ddel- llllllllll e speurtocht leidde dus naar Mid delharnis. Aangezien het orgel wat zijn uiterlijk betreft, wees op een bouwjaar tussen 1750-1780, lag het voor de hand dat men wilde nagaan, of omstreeks die aatum te Middelharnis een nieuw orgel gebouwd was. Na acht uren zoeken «Wam uit de kerkelijke rekeningen vast w staan, dat er vóór 1861 te Middelhar- Ws geen organist was uitbetaald en er (dus?) ook moeilijk een orgel gestaan ;«on hebben. pe vraagtekens namen echter toe, pat bij het zoeken in meerdere brie- sprake was van het „oude orgel" èn de orgelbouwer Vollebregt, die efde in de vorige eeuw, wiens bouw- trant bovendien in het geheel niet in overeenstemming was te brengen met de geschatte ouderdom van het oude or gel. Een tweede onderzoek te Middelhar- J^ bracht al evenmin duidelijkheid. Wel Achter drukke verkeersknooppunten en bedrijvige winkelcentra rijst de eeu wen oude Singelkerk omhoog. Wandelt men in de richting van deze fraaie dorpskerk, dan laat men' plotseling het moderne rumoer achter zich en men treedt binnen in een oase van rust; de tijd is daar als het ware stil blijven staan. De kerk is het oude hart van Ridderkerk en wordt geheel omsloten door een gracht (Singel), waaromheen zich in hoofdzaak historisch waardevolle huizen bevinden. In deze kerk staat een zeer fraai orgel, een magistraal 3 kla- viers instrument dat enkele jaren gele den werd gebouwd in historische stijl. Er worden regelmatig orgelbespelingen gegeven die rond de duizend belangstel lenden trekken. Zowel het publiek als de concerterende organisten zijn steeds erg enthousiast. Piet van Egmond is ongetwijfeld één der bekendste organisten van ons land. Deze beroemde Amsterdamse musicus hoopt zaterdagavond 15 februari om 8 uur een' orgelbespeling te geven in de Singelkerk. Tevens zal hij weer de sa menzang begeleiden van bekende liede ren. De kerk is gratis toegankelijk. Het is de derde maal dat Piet van Egmond in de Singelkerk speelt. De eer ste maal trok hij zo'n 1400 bezoekers en de tweede maal waren het er ongeveer 1000. Tevens verzorgde hij de eerste radiopresentatie van het orgel voor de N.C.R.V. microfoon. Voor hen die een goede plaats willen is het van belang om tijdig aanwezig te zijn. De kerk gaat om 7 uur open. Piet van Egmond heeft weer een zeer aantrekkelijk programma. Zo speelt hij het eerste deel uit Orgelconcert in F groot van Handel (de bekende koekoek en nachtegaal), de eerste Sonate van Mendelssohn, het bekende koraal uit Cantate 147 van J. S. Bach: „Jesu blei bet meine Freude", tevens „Herr Gott, Dich loben alle wir" van Pachelbel en twee koraalvoorspelen uit opus 67 van Max Reger: „Jesu Leiden, Pein und Tod" en „O Lamm Gottes unschuldig". Ongetwijfeld zullen weer velen uit zien naar deze veel belovende avond, waarvan de kerkvoogdij der wijkge- meente de gastheren' zullen zijn. HERKINGEN Dhr. C. de Geus (Nassaustraat) liep zaterdagmiddag tijdens een voetbalwed strijd te Heinenoord een ernstige been- blessure op. De eerste hulp werd ver leend in een ziekenhuis te Rotterdam. Maandagmorgen werd hij ter verdere behandeling opgenomen in het Zieken huis te Dirksland, waarna hij naar zijn woning mocht terugkeren. BRUINISSE Beroepen. Ds. A. van der Berg alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gem. in Nederl. te Dinteloord. RAAD MIDDELHARNIS: De Chr. Nat. Schoolvereniging streeft ernaar al per 1 maart In Sommelsdijk met het Prot. Chr. kleuteronderwijs te beginnen. De Ver. loopt daarmee voor uit op de bouw van een semi-perma- nent schoolgebouw, bestaande uit 2 werklokalen en een speellokaal. De nieuwe school, in combinatie met 2 lo kalen voor het basisonderwijs zal wel licht nog dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Echter wil de Schoolver. zo spoedig mogelijk van start waarom zij een tus sentijdse ttoodoplossing voorstaat. Die houdt in dat per 1 maart met een groep van 34 kleuters wordt begonnen in het vaklokaal van de basisschool aan de Jacob Banestraat. Voor de eerste in richting van dat lokaal is een krediet van 20.000,nodig. De gemeenteraad die a.s. donderdagavond vergadert wordt voorgesteld dit krediet voor lopig te verstrekken, in afwachting van de uitslag van de gevraagde ont heffing van het Bouwbesluit kleuter onderwijs. SOMMELSDIJK Zoals burg. van Es in een der laatste raadsvergaderingen al in het vooruit zicht stelde is er een koper aangetrok ken voor de grond onder de restanten van de pandjes Dubbele Ring 17, 19 en 21 te Sommelsdijk. De raad vroeg toen om maatregelen tegen de desolate toestand waarin een en ander zicht bevindt. Dhr. A. J. Scheren te Middelharnis wil de grond plm. 236 m^ aanko pen voor een prijs van 6.000,Een van de voorwaarden die de koper ge steld worden is dat hij verplicht is om binnen 2 jaar na de datum van het pas seren van de akte van overdracht op het gekochte een door B. en W. goed gekeurd bouwplan moet hebben verwe zenlijkt. In ons blad van j.l. vrijdag vermeld den wij, dat op vrijdag 7 februari a.s. de Gebr. Boomsma een lezing met film en lichtbeelden in het Dienstencentrum zouden verzorgen. Door ziekte zijn beide heren verhin derd; in plaats hiervan zal door dhr. Wesdijk een film en dia's worden ver toond. De aanvang is ongewijzigd om 2,30 uur. AAGTEKERKE Bedankt. Ds. J. van Vliet alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente Tricht - Geldermalsen. HERKINGEN: Bij de B.V. Machinefabriek de Lignie alhier is ingebroken, waarbij het vooral om handgereedschappen te doen was. Zo ver kon worden nagegaan is een slijp- en boori'nachine meegenomen. In de nacht van zondag op maandag deed zich hetzelfde geval voor bij de landbouwer J. Kardux M.z. op „De Kla ver". Uit de schuur zijn ontvreemd een lasapparaat, een boormachine en een aantal ringsleutels. NIEUWE TONGE: Ook te Nieuwe Tonge zijn bij het Loonbedrijf J. van Zielst M.zn. twee handslijpmachines ontvreemd. De politie en de recherche heeft deze diefstallen in onderzoek. MIDDELHARNIS Ook B. en W. van Middelharnis vin den de 1,50 per oefenbijeenkomst voor de leden van de B.B.-blokploegen en leden van de brandweerkorpsen „aan zienlijk" te laag. Het college acht het zelfs niet langer verantwoord de vergoeding op dit be drag te houden, waarom de raad wordt voorgesteld de vergoeding met ingang van 1 jan. j.l. te bepalen op 4,50 per lid per bijeenkomst. Daar de Rijksrlcht- lijnen blijven uitgaan van 1,50 zal, zo lang de Rijksnorm niet wordt aange past, de verhoging voor rekening van de gemeente komen. De raad wordt voorgesteld een krediet van 2700, (900 X 3) beschikbaar te stellen. STAD AAN 'T HARINGVLIET De bewoners van de panden Molen dijk 72 - 74 - 76 en 78 hebben zich niet tevergeefs tot B. en W. gewend. Nu de riolering voor hun woningen vernieuwd wordt vragen zij daar tevens een ver harde weg aan te leggen. De woningen zijn niet direct aan de openbare weg gelegen. Ze zijn zo zegt de toelichting aan de raad slechts te bereiken via een modderig pad dat van en naar de Lieve Vrouwepolderse- dijk loopt, of via het erf van de buren aan de zijde van de Molendijk. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 10.000,te voteren voor de aanleg van een pad ter plaatse van de vroegere sloot en ter breedte van plm. 3V2 meter, alsmede t.b.v. de ver nieuwing van de riolering. De Chr. school voor de Zeevisvaart, heeft een goede naam wat betreft de opleiding der leerlingen en ook in 1974 is directeur Troost er in geslaagd een aantal leerlingen voor het vereiste di ploma op te leiden, dat ver boven het gemiddelde ligt. Dit gemiddelde is na melijk 48%. Van de leerlingen van ds school die examen deden voor het di ploma „Eerste gedeelte Stuurman Zee visvaart, slaagden 8 van de 9 leerlingen te weten: C. K. Groenendijk, Goederee- de; C. G. Groenendijk, Goedereede; P. Jumelet, Bruinlsse; P. Sperling, Oud- dorp; C. Akershoek, Ouddorp; P. van Assen, Ouddorp en M. Dingenouts, Rot terdam. Voor het Diploma 2e gedeelte Stuur man Zeevisvaart slaagden alle 11 kan didaten te weten: P. Ihrman, C. van der Klooster, W. Tanis, A. Witte en C. Boe laars, Ouddorp; J. Padmos, P. Redert, J. van der Wende, A. Grinwis en A. Ta- nis, Goedereede en W. C. 't Mannetje, Stellendam. Van deze geslaagden kre gen nog enkelen hun Radar-telefonie- certificaat, namelijk W. Tanis, C. van der Klooster, A. Witte, M. Grinwis en A. Tanis. De anderen hadden dit certi- ficaai; al. Voor motordrijver voor de zeevaart slaagden 7 van de 9 kandidaten, de ge slaagden zijn: Joh. Melissant, Helle- voetsluis; J. A. Melissant, Hellevoetsluis C. Sperling, Ouddorp; J. Flikweert, Ouddorp, J. Breen, Ouddorp; J. Tanis, Goedereede en A. J. Snoek, Bergen op Zoom. DIRKSLAND Op het pestbureau der rijkspolitie te Dirksland zijn in de maand januari 1975 de volgende voorwerpen als ver loren/gevonden opgegeven: VERLOREN: Herenportemonnee met rits; blauwe wanten; gympak; ketting met steen; goudkleurig armbandplaatje; aandrijfkoppeling van Ferguson aard- appelrooier; groene muts; bruine porte monnee; groene want; een paar bruine dameshandschoenen; contactsleutel van Volkswagen; twee autosleutels; zilveren armband; mercedes-wieldop; een haan; oranje gympak; oranje majo; blauw trainingspak met witte streep; dames- polshorloge (goud); groene betaalche que; zilveren damesarmband; zilveren ketting met hangertje met daaronder een steen'; gladde verlovingsring met in scriptie BAS 30-6-73. GEVONDEN: een goudkleurige man chetknoop; een Fiat contactsleutel; een oranjebruin petje; groene dameshand schoenen; geld; een herenbril F.R. Ham burg; een geldbuidel met inhoud. THOLEN Kerkdiensten Rusthuis Ten Anker - Woensdag 5 febr. te 15.45 uur ds. H. Samson; Woensdag 12 febr. te 15.45 uur ds. A. de Reuver. Dhr. J. V. d. Slik, Rubensplein 18 te Middelharnis, mag zich thans eigenaar noemen van de Peugeot 104. Deze werd de fam. v. d. Slik gisteren, maandag morgen op het bedrijf Rumptstad b.v. te Stad aan 't Haringvliet overhandigd als Met een bouquet bloemen aange boden door dhr. A. van Rumpt neemt dhr. v. d. Slik zijn prijs in ontvangst. hoofdprijs uit de puzzelaktie „Geven voor leven", uitgaanoe van de stichting samenwerking dagbladen. Dhr. en me vrouw V. d. Slik zijn sinds kort aan het puzzelen geslagen wat in de 17e puzzel uit het Rotterdams Nieuwsblad deze prachtige prijs opleverde. '.'it

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1