iind VliJ iekl EUF #E MEEUWEN ^CHBEEUWEN GELUK! GELUK! Bijzondere zangavond te Ooitgenspiaat BOEKBESPREKING 2e Antiek kopen Omnibus Nieuws uit Zeeland =111! let volL ps lesj 25 pLAAl^B jgyjjgi bevinden zich 270 Kibboet p) 435 ^E met een totale bevolking van 000 bewoners. De kibboets he- feuws woord voor groep is een fck maatschappelijk verschijnsel in lël. Het is een specifieke vorm van Ibouwnederzettingen, die bestuurd Jen door de algemene vergadering {haar leden. Al het bezit is collectief net werk wordt op een gemeenschap- gke basis verdeeld. leden krijgen geen loon soms zakgeld. Als tegenprestatie voor werk ontvangen ze huisvesting, ling, voeding, medische verzorging, erwijs voor hun kinderen en andere ale verzorgingen. Het kan zover zijn bgevoerd, dat privaat bezit zo goed bestaat. Hoewel overwegend brisch, hebben sommige kibboets endien de een of andere branche er toegevoegd. Er zijn enkele visserij- boetsiem aan de Middelandse Zee, aan het Meer van Tiberias (Ein f) en aan de Golf van Akaba. An- kibboetsiem doen aan karperteelt, mveeteelt, triplexfabrikage, brom- feenassemblage of hebben een con- irenindustrie. Bananen en citrusplan- ps behoren er ook toe. zijn ook andere vormen zoals de lav ovdiem, de moshav en de mos- shitufi. De eerstgenoemde vorm is kleine coöperatie van klein-bedrij- gebaseerd op het principe van we- zijdse hulp en gelijke mogeUjkheden. en verkoop van materialen en ducten e.d. geschiedt op coöperatieve De moshav lijkt op de moshav liem, maar met een minder starre blogie. De moshav shitufi is geba- fd op een collectieve bedrijfshuis- ig en bezit, net als de kibboets, br waar ieder gezin zijn eigen huis ttt en zelf zorgt voor zijn eten, was "de vervorging van zijn kinderen. ;Veel van Israël's nederzettingen heb een eigen „Guest-house" of gas- i-verblijf waar toeristen kunnen lachten en waar in een eetzaal ge- fenschappelijk kan worden gegeten. Ie gasten-verblijven zijn aangesloten ]de Israëlische hotelorganisatie, zijn Éerworpen aan dezelfde veeleisende eria als andere Israëlische hotels en 3en volledige privacy en uitstekend dsel. De leden van de kibboets zor- zelf voor bediening, maar hun m II ongelegenheden liggen volkomen af gezonderd van het gasten-verblijf en EeES ^m de eetzaal. Een bekend verblijf is o.a. Shefayim ten noorden van Tel Aviv. Overigens bevinden deze verblijven zich in verschillende delen van het land: West- en Noord-Galilea, het binnen land, de heuvels van Judea en het noor den van de Negev-woestijn. Als bezoe ker is men in de gelegenheid het bedrijf van de nederzetting te bezoeken. In 1960 besloten christenen uit ver schillende kerken in Nederland, Zwit serland, de Verenigde Staten en West- Duitsland om een positieve bijdrage te leveren in de geschonden verhouding tussen Joden en Christenen door het oprichten van een nederzetting en van ondernemingen zonder particulier winstdoel. In de jaren 1961 en 1962 werd de organisatie van Nes Ammim opgezet, door de oprichting van de Nes Ammim- verenigingen o.a. ook in Nederland. Voor de verbinding met de kerken fun geert de zogenoemde „Kerkelijk Con tact Commissie Nes Ammim". Daarin zijn in Nederland de Hervormde, de Gereformeerde en de Christelijk Gere formeerde kerken vertegenwoordigd. De naam Nes Ammim betekent won der of banier der der volken en wordt genoemd in Jesaja 11 10 en Jesaja 62 10. In de zomer van 1962 werd een op pervlakte van 114 ha niet ontgonnen land aangekocht van een Droezensjeik, gelegen 10 km van Acco en dicht bij Nahariyya in West-Galilea. Nadat een aantal moeilijkheden wa ren overwonnen werd in 1964 de beno digde toestemming van de Israëlische Regering gekregen. Gekozen was voor een nederzetting van het Moshav-type. De gemeenschap wordt geleid door een secretariaat van vijf personen. In de gemeenschap werken ook Ds. S. Schoon en zijn vrouw. Naast de pastorale zorg No. 4358 punt is voor het maken van dagtochten zoals Acco, Halfa, Nazareth, Megiddo, aesarae, Safed, het Taborgebergte en omgeving van het Meer van Tiberias. ovendien zal Nes Ammim hierdoor een veel grotere bekendheid krijgen. Het dorp telt thans ongeveer 100 inwoners, voornamelijk Nederlanders. Van veel belang is het rozenbedrijf „Floriculture" in de daarvoor gebouwde rozenkassen. De rozen die geëxporteerd worden, gaan naar Aalsmeer en worden vandaaruit verkocht over heel Europa. Het vervoer gaat als volgt: De rozen worden dagelijks ineen koelwagen naar een pakcentrum gebracht, gaan in kar tonnen dozen met plastic zakjes met ijs naar het vliegveld Ben Gurion bij Lod en worden 's nachts per vliegtuig ver voerd naar Schiphol. Tijdens de zomer periode worden de rozen in Israël ver kocht, voornamelijk in Haifa. In de laatste oorlog is Nes Ammim begonnen bloemen te brengen in Beit Kay, een revalidatiecentrum voor militairen die tijdens de oorlog gewond zijn geraakt en hier weer op krachten moeten komen veelal na een operatie. Een stukje werk, dat Nes Ammim wil blijven doen omdat dit tevens de verstandhouding tussen Joden en Christenen kan verbe teren. Nes Ammim is een erkend ontwikke lingsproject sinds de gezamenlijke fi nanciële hulp van de Nederlandse en Israëlische regering met betrekking tot het rozenproject. Dit houdt in, dat een dienstplichtige niet in militaire dienst hoeft indien hij er 27 maanden gaat werken. Het kweken van rozen voor export was een suggestie van het Israë lische Ministerie van Landbouw. In 1965 werden de eerste rozenkassen ge bouwd door een team van Nederlandse kassenbouwers. Het Nes Amnaim-team bouwde verder nog kassen buiten het dorp in verschillende delen van Israël. Nes Ammim was de eerste nederzetting in West-Galilea die rozen kweekte. Een groot aantal nederzettingen in de streek van Nes Ammim kweken nu ook rozen in kassen. Nes Ammim heeft ook een Avocado- project, een boomgaard met een opper vlakte van 10 ha. De eerste aanplant had plaats in 1969. De bomen geven de eerste oogst 5 jaar na het planten. Be halve als delikatesse worden deze vruchten ook gebruikt voor de kosme- tika. Israël krijgt door de export van rozen en avokado's waardevolle deviezen. Toen we er in- oktober j.1. waren was er onrust in dit gebied, omdat zich daar drie terroristen ophielden. Ook de ne derzetting had een gewapende bewaking En het was niet de eerste keer. Jaren lang was het er vrij rustig geweest. Dat is veranderd. Ook hier dreigt nu het ge vaar, waardoor het nodig was het dorp te beveiligen met een soliède afschei ding waarvan de kosten 80.000,be droegen. Wanneer u geregeld op de hoogte wilt van Ds. Schoon en de diensten heeft hij worden gehouden van de ontwikkelin- tot taak kontacten te leggen met men- gen van Nes Ammim kunt U jaarlijks sen buiten Nes Ammim. Ook zijn vrouw 10,of meer storten op het gironum- zal hem hierbij behulpzaam zijn en mer 55.55.6 van de Stichting Nes Am- voorts als gastvrouw optreden. De be- mim welke gevestigd is. Van Lijnden woners komen er op vrijwillige basis. van Sandenburglaan 43, Utrecht, Tel. In Israël hebben zij de status van tou- (030) 716 773. Ook extra giften voor de rist. De inwoners krijgen een zakgeld afscheiding en voor de bouw van het van 2,per dag. Alles bij elkaar kan gasten-verblijf zullen er zeer welkom men niettemin tot een redelijk inkomen zijn. c.q. gezinsinkomen geraken. Als rustdag Op het dorpsplein staat een eenvoudig wordt de sabbath gehouden. herdenkingsteken voor Dr. K. H. E. Gra- Er zijn hier ook plannen voor de vemeyer. Deze kerkverzetsman keerde bouw van een gasten-verblijf. In dit ge- zich in het bijzonder tegen de jodenver- deelte van Israël is een zeer aangenaam volging, en was een der oprichters van lïlimaat terwijl het een goed uitgangs- Nes Ammim. H. Meindert, Gouda. ei« ^EKVOLGVERHAAl, „Hij was een half uurtje geleden nog op het strand, bij het Schuitegat", ant- WOor.:iden de jongens. „Hij zou naar "Ws gaan. Maar ginds komt hij al aan". Evert, pet achterover op het blonde naar; een geblokte sjaal, een chasinez met een platte knoop om z'n nek vastgebonden, slenterde langzaam na derbij. j.JiJ gaat direct naar het kantoor van oe reder, Evert", zei z'n moeder beslist. »"aar ga jij vragen of ze al iets van de .vVerwachting" gehoord hebben". JP. jongen ging al. Zijn klompen •ipegen een roffel op de klinkers van 39 straat. Hij verdween ras om de hoek. w de toren van de Oude Kerk galm- 1 vijf slagen, ze rolden over de daken 1 de dwerghuisjes in de droogrekken- urt, Vijf uur al!" schrok moeder Tina. het eten moet nog op!" Ze repte zich naar het achterhuis, waste vliegensvlug de aardappels af, zette de pan met andijvie op het petro- leumstelletje en ging alvast de tafel be redderen. „Berg gauw je speelgoed op, meisje", zei ze tegen Nelly. „We gaan zó eten". Ze ruimde het theeblad weg, 't was van steen, met een metalen rand er om heen, de handgrepen waren niet erg se cuur eraan bevestigd; ze plaatste de borden op het naakte tafelzeiltje, en de onderzetters voor de pannen. Hoe komt het toch dat ik zo laat ben? vroeg ze zich af. Maar ze wist meteen het antwoord wel. Och, 't was het werk van iedere dag, en dan die grote was nog daarbijEen vissersvrouw staat overal alleen voor, haar man kan haar nergens mee helpen, want die zwerft op zee. Nou was haar man bepaald geen keu kenpiet; van koken had hij geen ver stand, hij deed er ook geen moeite voor het te leren. Ze spotte wel eens dat hij het water in de ketel liet aanbranden! Op het gebied van huishoudelijk werk beschikte Leen van Klaartje uitsluitend over twee linkerhanden. Nou ja, hij hoefde niet, maar hij kon toch wel iets presteren... Al haalde hij de krant maar uit het gangetje. Jonge Leen was han diger, doch ook die was op het zoute water. Ze had evenmin iets aan haar grote dochters, die waren de ganse dag in hun werkhuizen; en de twee oudsten, Ko en Jans, waren verloofd, dus die gingen 's avonds de hort op. De zeven tienjarige Gré gluurde ook al naar de jongens in de Keizerstraat; volgens Jans krioelden ze om haar heen, gelijk vlie gen om de strooppot. En Evert is zo druk, en Nelly is nog zo'n handen bind- stertje Nee, veel hulp kreeg moeder Tina niet. Haar twee oudste dochters kwamen bijna gelijktijdig thuis, spoedig gevolgd door Evert. 't Was een leven als een oordeel toen hij als een wildeman door de poort kloste. „Hij is op weg naar huis, moe, en kan vannacht binnenlopen", riep hij, nog eer hij de deur opendeed. „Wie is „hij", Teun of vader?" vroeg Jans. „Onze Leen. De baas zei dat ze de laatste dagen veel gevangen hadden. De kuitziekers waren gearriveerd, zei hij". „Heb je niet eens naar de „Noorder licht" gevraagd, mispunt?" snauwde Jans, vinniger nu. „Jij denkt daar nooit eens aan". „Ik ben geen mispunt", kaatste Evert terug. „Maar ik ken wél zó iemand, en haar verloofde vaart op de „Noorder licht". Ik zal hem eens waarschuwen voor jou". „Jongens, alsjeblieft geen ruzie", sus te moeder. „Maar waar blijft onze Gré toch?" „Laten wij maar alvast gaan eten", stelde Evert voor. „Onze Gré komt voor- Aan de in Europa steeds toenemende vraag naar een automobiel, die zuinig is en toch het volledige genot van het autorijden verschaft wat comfort, spe cificatie en prestatievermogen betreft, wordt voldaan door de nieuwe Ford Es cort, die van 12 februari af in Neder land op de markt komt. Het splinter nieuwe ontwerp, de grote mate van luxe en de verfijnde kenmerkende eigen schappen demonstreren de zich wijzi gende smaak in de kleine wagenklasse. De heer J. Heijboer, bedrijfsvoorlich- ter voor Oost-Flakkee zal wegens ziek te zijn werkzaamheden gedurende eni ge tijd niet kunnen verrichten. Voor zijn herstel is rust noodzakelijk. Zijn collega, de heer P. Lesms te Mid- delharnis (Tel. 01870 - 2607), zal voorlo pig ook de voorlichting voor Oost-Flak kee verzorgen. Verzocht wordt tot nader bericht met het bevenstaande rekening te houden en ook geen telefonische inlichtingen aan de heer Heijboer te vragen. Ieder wordt hartelijk uitgenodigd om samen met vele plaatsgenoten de bij zondere zanagavond bij te wonen, die in samenwerking met de Bijbel Kiosk Vereniging gehouden wordt op: dinsdag 11 februari a.s: om. 20.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Ooitgenspiaat. De toegang is vrij, de bijdrage in de kosten viade collecte en in het werk van de BKV door opgave als lid, is vrij blijvend. De BKV is een dien'stverleningsorgaan voor de kerken, dat met mensen en materiaal, met lektuur en grammo foonplaten helpen wil het Evangelie te presenteren. Daarnaast bemiddelt of adviseert de BKV graag b.v. met het opzetten van lektuurstands, bij evan- gelisatie-aktiviteiten, bij zangavonden en het verzorgen' van folders voor uw kerkelijk werk. Om dit alles blijvend mogelijk te maken probeert de vereni ging zijn leden- en contribuantenaan- tal uit te breiden. De bekende zanger Kees Deenik zingt op deze avond enkele oude en nieuwe liederen. Bovendien leidt hij de samenzang op enthousiaste wijze. Medewerking verlenen verder: Dameskoor „Ars Musica" Numans- dorp o.l.v. Hanny Schipper Gem. Zangver. „Advendo" en het lopig tóch niet. Jan is vanmorgen bin nengekomen, die is haar natuurlijk gaan halen uit haar betrekking". „Onze Gré is een jongensgek", ver kondigde Nelly parmantig. Moeder Tina schrok. „Hoe komt ze daarbij?" vroeg ze streng. „Dat heeft ze nooit van zichzelf. Dat heeft iemand haar voorgezegd". „Toch is het waar. Nelly heeft gelijk", zei Evert. „Daar zullen we het straks wel over hebben. We gaan eerst eten". De maaltijd smaakte moeder Tina niet best. Er was wat, ze gevoelde het goed. Moederogen bedriegen zelden, ze zat soms erg over Gré in. Dat deerntje was zo zelfstandig, ze is een eigenwijs nest, vond Ko maar tevens gesloten. Tenminste, voor wie zij haar mond op slot houden wou. Ze wist dat Gré temid den van haar vele vriendinnen altijd vrolijk en levenslustig was. In de Kei zerstraat was ze getapt als geen ander, omdat ze een pront meisje was, jolig, goedlachs en slagvaardig. Maar thuis was ze bij tijden ongenaakbaar, vooral de laatste weken. Het kind heeft twee naturen, peinsde moeder Tina, wilde zij maar wat meer met mij praten. Doch elke poging om tot een meer persoon lijk, gesprek te komen, stuitte bij voor- Na het eten moest Nelly naar bed; Evert mocht nog een uurtje naar buiten; Moeder en Jans wasten de vaat in het achterhuis. De nieuwe Escort zal zeker een „trek ker" op de RAI zijn. De taak om een opvolger te creëren van Ford's meest populaire model viel toe aan hetzelfde team van ingenieurs, dat verantwoordelijk was voor de Gra nada serie, die een belangrijk deel heeft veroverd van de top van de automobiel- markt. Als resultaat is de nieuwe Escort naar voren gekomen als een grote wa gen in de gedaante van een kleine auto mobiel. Het ziekenhuis had hem, na de on dergane operatie, genezen maar nog wat slapjes naar huis gestuurd. Thuis zou hij alleen geweest zijn en de uitnodi ging van een liefdevolle schoondochter bij haar wat op verhaal te komen' werd graag aanvaard. „Nu wil ik haar wat van die antieke tinnen kannen cadeau doen," zei de ex-patiënt (everi bij ons op bezoek) en hij wilde graag wat adressen en prijzen. De man trof het omdat we juist van uitgeverij Helmond de „2e Antiek kopen Omnibus" van An ton van Oirschot ter recensie hadden ontvangen, waarin we de gangbare ad viesprijzen na. konden slaan. Een' serie Nederlandse maten blijkt per 6 stuks! ca. 7500,te kosten en dat betekende voor de goede man een schok. „Dat wordt dan geen cadeau van een paar tientjes", begreep hij wat teleur gesteld. De Omnibus kost 17,90 en de betreffende schoondochter, die zoveel van tin houdt, zal daar best ook geluk kig mee zijn. De Omnibus is 256 blad zijden dik en staat boordevol informa tie, met afbeeldingen' over tin, beelden, koper en brons, ijzer, glas en munten en vormt met die inhoud en prachtig na slag werk voor de liefhebber van an tiek. „PRINCESS" Antiek, maar dan in verregaande staat van aftakeling was ook „Princess", een sloep die, meer dan een vrouw ooit had vermogen te doen, het hart stal van ene Joe Richards. Het verhaal van die twee is gebundeld in „Princess",,^ een bloem lezing van avonturen die vooral de zei lers zullen aanspreken. Het is een' uitgave van uitgeverij Hol- landia b.v. te Baarn en kost, 254 blad zijden dik, 24,90. Alleen zeilers en andere bootbezitters „Hoe laat is het hoogwater, moe?" „Om drie uur vannacht. We gaan wat vroeger naar bed, want veel slaap zal er niet op overschieten". „Ik verwacht Teun ook wel vóór de zondag", verklaarde Jans. „Wat denkt u?" Moeder Tina haalde haar schouders niet interesseerde. Haar gedachten ver wijlden bij haar derde dochter. Waar hing die uit? Eindelijk, de kleinsten sliepen al en Ko en Jans waren naar hun schoon ouders, kwam Gré. Ze liep haastig het poortje door, liep naar het achterhuis en viel neer op een stoel. „Waar kom jij vandaan?" vroeg moe der Tina streng. „Tot half zes is je tijd. Wéét je eigenlijk wel hoe laat het is?" „Ik ben niet achterlijk", verklaarde Gré, geagiteerd. Dan, vinnig opeens: „Ik heb de hele dag hard gewerkt in die warmte en als je eindelijk thuiskomt, word je zó ontvangen, 't Is mooi, hoor!" Haar moeder keek haar strak aan. Ze lette scherp op haar, ze vertrouwde het niet. Nu helemaal niet. Ze vroeg: „Heb jij van vanmorgen af tot nu toe in je dienst gev.ferkt? Of ben jij met Jan uit geweest? Zeg op!" Gré werd obstinaat. Dat had ze be paald van haar vader; het was een ka raktertrek van het geslacht van Leen van Klaartje. Driftig, opvliegend; ze stonden altijd gauw op hun achterste Bij de nieuwe Escort modellen kan een keuze worden gemaakt uit de 1100 en 1300 Kent motoren, terwijl de 1600 cc versie verkrijgbaar is voor de Sport en de super-luxueuze Ghia modellen. Dit is de eerste maal dat deze 1600 cc motor welke zo succesvol is gebleken in de Escort Mexico kan worden aan geboden in een automobiel die in massa wordt geproduceerd. e: o'*j j zullen het, lijkt ons, kunnen vatten dat iemand smoorloos verliefd wordt op een oude sloep die onder de gebladderde verf voornamelijk nog uit molm bleek te bestaan! „Van buiten zag ze er ver rukkelijk uit" constateert de schrijver/ eigenaar, geslaagd Amerikaans recla me tekenaar. Na een periode van opti maal geluk verkommerde de Princess tijdens de tweede wereldoorlog, waar na pas in 1947 de hereniging plaats vond. „Zó „intiem" was Richards met zijn- jacht dat hij vreesde dat zij (het jacht) hem zijn auto, kwalijk zou nemen. Bei der liefde bleek onaangetast en' op nieuw volgden grote avonturen. De schrijver woont nu op een klein boerde rijtje, zijn schip wacht hem in New York. „Niemand, en zeker Joe Richards niet, gelooft dat deze scheiding voor goed is". THOLEN Benoeming schoolarts. In de vacature van dokter M. J. A. Bil is tot schoolarts voor Tholen, St. Philipsland en Schou- wen-Duiveland benoemd mevrouw E. R. Pols-Kovruletho, schoolarts te Etten -Leur (N.B.). Poging tot inbraak. Bij de firma J. Quist-Duine aan de Molenvlietstraat is door twee onbekende getracht in te breken. De bewoners werden' echter ge alarmeerd door het overgaan van de deurbel. Hierop zagen zij twee johge mannen wegvluchten in de richting van de Regentessestraat. Er werd niets ver mist. De politie heeft de zaak in on derzoek. Dia-avond over Israël In het her vormde verenigingsgebouw De Wingerd sprak woensdag ds. S. v. d. Oever Uit Willemstad voor de leden van de Ned. Ohr. Vrouwenbond over zijn reis naar Israël en liet hiervan dia's zien. Vier maanden gevangenisstraf. We gens geweldpleging werd de oud-Tho- lenaar F. J. H., wonende te Schiedam, thans gedetineerd te Rotterdam, door de politierechter te Middelburg ver oordeeld tot 4 maanden' gevangenisstraf (met aftrek), waarvan 1 voorwaardelijk. De eis was vorige week een half jaar gevangenisstraf vaarvan 1 maand voor waardelijk. Op 11 mei tnaakte hij zich, samen met zijn broer A. H. schuldig aan geweldpleging tegenover vrachtwagen chauffeur J., die bij de vechtpartij in de Hongaarsstraat gewond raakte. benen. „Hoe weet je dat?" schreeuwde ze. „Jullie gaan eeuwig en altijd mijn gan gen na! Vertrouw je mij niet?" „Ik herinner je eraan dat je het tegen je moeder hebt. En ik vraag jou nog maals of je vanavond met Jan weg ge weest bent". „En wat dan nog Moeder Tina werd nu echt boos. Klets! Haar hand schoot uit, ze gaf haar recal citrante dochter een stevige draai om de oren. „Daar dan, vervelend nest! Als vader thuiskomt zal ik hem alles ver tellen. En ik verbied jou nog langer met die jongen om te gaan!" „•Welja", smaalde Gré, terwijl ze haar pijnlijke oren wreef. „Ik ben geen kind meer, dat vergeten jullie wel eens. Onze Ko en onze Jans waren zestien toen ze verkering hadden en daar werd niets van gezegd. Maar aan mij, die zeventien ben, wordt niets toegestaan. Als Gré het maar is, dan is alles taboe". „Komt die jongen wel eens in de kerk?" Ze haalde haar schouders op. „'k Weet niet". „Hoelang ga je al met hem?" „O, al zes weken". Ze vervolgde bits: „Ik dacht dat jullie dat wel wisten. Dat ze dit allemaal wel overgebriefd zouden hebben". „Wanneer je zes weken met een jon gen gaat, weet je wel of hij in een kerk komt, of niet. Waarom gaat hij niet?" CWordt vervolgd) 1"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5