KLEUTERFEE8T IN MELISSANT s Werkgroep „behoudt de schurve stuurde bezwaarschrift naar Gedeputeerde Staten 99 J.l. vrijdag door insp. Mr. Bottinga geopend Nieuws uit Zemiamé WINTEEELOËI „Behoudt s.v.p. de natuurlijke rï|kd®riiim@iil" uit de keuken LANDBOUW En de bo^r pioeg< Stemming Vreugde ff De werkgroep „behoudt de schur- velingen", ontstaan naar aanleiding van het raadsbesluit van de ge meenteraad van Goedereede het bestemmingsplan „de Kriekel" vast te stellen waardoor in dat na tuurgebied de bouw van 530 zo- merwoningen mogelijk wordt, heeft aan het college van Ged. Sta ten een ernstig gemeend bezwaar schrift ingediend. De werkgroep verzoekt in dat schrijven het be zwaarschrift ontvankelijk te ver klaren, ook aï is niet voldaan aan de voorwaarde in eerste instantie een bezwaarschrift ingediend te hebben bij het gemeentebestuur. Het bezwaarschrift heeft de vol gende inhoud: FAI Ontwikkeling Zeer content De naam De bouwers Aï echtgd OverdiM h°P^" Nadat tenslotte de school Joppe met eea ha!i']| aan de bestuursvoorzitter Baart was overgedragen beJ dhr. Baart de bfjeenliomst mei Vifens dat Gods Zegen erop zs\\ ten en dat de kleutertjes er i kend kunnen spelen en spelend! ïen kunnen werken in deze zo f rige tijd. Osideren civer ,SQr^Me rund; Kuiken RAUW 100 grai WITTE draagka van 6,05 LUIEB 30 stuks van 4,80 cinps 4 APÏ Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 28 januaril De malaise en grote moeilijkheden van de voorbije oogst als een nare her innering achter zich latend, ploegt de boer voort. Het ruige land ligt zo goed en kwaad als het ging nu weer op win tervoor. Ook al lijkt het weer momenteel vol komen van slag te zijn, de kringloop van jaargetijden en daaraan verbonden werkzaamheden' gaat onstuitbaar ver der. Over enkele weken staat weer de kortste maand met groeiende daglengte voor de deur. Direkt na deze sprokkel maand dienen voorjaarswerkzaamheden en uitzaai zich aan. Dit houdt in, dat momenteel veel aandacht aan bouw plan en rassenkeuze wordt besteed. Met niet minder dan 4 nieuwe ge- netlsoh-éénkiemige kweekprodukten in de 50e rassenlijst, waaronder VIGORA- VE, de vlotte groeier van eigen bodem, is er een' keur van waardevolle rassen beschikbaar. De ervaring leert, dat de gerouti neerde bietenverbouwer niet alles op één kaart zet en zijn keuze over meer dan één ras spreidt. Dat dit juist is en nuchter gezien, be hoeft eigenlijk geen nader betoog. Het financiële rendement, waar het de boer uiteindelijk om gaat, is immers uit an dere elementen dan alleen de geprodu ceerde netto hoeveelheid suilser samen gesteld. Steeds meer wordt daarom bij de keuze-bepaling een reeks waarde volle neveneigen'schappen in berekening en overweging betrokken. Aan sterke vlugge groeiers, zoals b.v. VIGORAVE, die het land snel dicht hpbben en het wied- en schoffelloon zo niet volledig uitschakelen dan-toch tot een strikt mi nimum beperken, zal steeds meer aan dacht worden besteed. Ook betrouwba re schieterresistentie, gelijkmatige kop- hoogte en daardoor goede rooibaarheid gaan financieel steeds meer meetellen. In bepaalde gebieden zal een' forse blad ontwikkeling bovendien extra gewicht ni de schaal leggen. Betere, completere rassen èn hoge re bletenprijzen zullen in 1975 ongetwij feld leiden tot een zo noodzakelijk ho gere grondstoffenproduktie voor onze suikerfabrieken, mede in het belang ~van onze eigen- èn de wereldhuishou ding. DEN BOMMEL Vergaderinp Voetbalvereniging. De' Voetbalvereniging „Den Bommel" houdt op vrijdag 31 januari a.s. haaf jaar vergadering in de kantine. Aanvang 8.00 uur. Agenda: la Opening. 2. Notulen. 3. Verslag secretaris. 4. Verslag penning meester. 5. Verslag kascontrole en be noeming. 6. Begroting 1975 door de pen ningmeester. 7. Bestuursverkiezing. Ai'- tredend en herkieesbaar de heren G. V: d. Boogert, J. W. Zuydijk, J. A. Keyzer, Joh. de Graaff en N. Hokke. Aftredend en niet herkiesbaar J. de Bakker en' A. V. d. Welle. Als kandidaten zijn ge steld J. de Bakker, en D. Kievit. 8. Pau ze met verloting. 9. Toespraak voorzitter 10. Toespraak trainer. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Voor de junioren zal binnenkort een aparte vergadering worden gehouden, waarbij ook de ouders aanwezig mogen zijn. POORTVLIET Gouden jubileum. Het echtpaar J.- Hollebrands-M. Bijl hoopt 29 januari a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te vie ren. Des avonds is er een receptie in het gebouw „'t Ouwe Raedhuus". Brandtüeer. Door reorganisatie van de brandweer op het eiland Tholen zijn de brandweercorpsen van Poortvliet, Scherpenisse en Oud Vossemeer per 1 februari a.s. opgeheven en dus voor het blussen van een eventuele brand niet meer te bereiken. De bevolking wordt er nogmaals op gewezen bij brand het alarm nummer 0011 te draaien. Men heeft dan rechtstreeks contact met de Centrale Organisatie. De Regenboog, prachti nieuw kleuterpa 'tï?sS<>5v5sSsSvSs&nj>^ov^^SsS>3^ De prunus staat in knop; bij 't kastje aan de boom vliegt weer de koolmees, in en uit. Beneden tussen groenend kruid staan akonietjes schalks te lonken naar primula's, in droomi verzonken. De narcis staat in knop te wachten Op nog wat zon, diep in gedachten. Is dat forsythia, die goudgetinte boom? Diep in gedachten blijf ik staan. Wat is het dit keer snel gegaan. De winter bloeit denk ik verbaasd, Heeft de natuur ook al zo'n haast? En wil de Schepper ons weer leren dat niets Zijn plannen,ooit kan keren? Hij die hier de seizoenen leidt, - Volvaardig heenstu'wt naar de tijd dat eeuwig bloeit Zijn schoon heelal en al wat leeft Hem prijzen zal? LANERTA. ^^.^^.!XD^^^JXD^3^3^.;^.i^s£KrKD^J>^ïxds3<3sS^S^S<5^ De opening van de nieuwe bijzondere kleuterschool, j.l. vrijdagmiddag in IMe- lissant, is een manifestatie van blijd schap en dankbaarheid geworden. Door meerdere sprekers werd aan die gevoe lens openhartig uiting gegeven, met woorden zowel als met daden. Zelf lieten de kleuters zich daarin niet onbetuigd, want zij waren het die in een hartver- overend bloemenspel de naam van de school onthulden. Het bleek „de Regen boog" te zijn geworden, gekozen om de rijke symboliek, zoals door dhr. G. Jop- pe, voorzitter van de bouwcommissie werd verklaard. De gróte daad op deze middag was aan Inspecteur mr. Bottin ga die de eer had het nieuwe schoolge bouw te openen; mr. Bottinga deed niets liever Toen al waren de belangstellenden in de juiste stemming gebracht, eerst door het vriendelijke welkomstwoord, met Bijbellezing, door voorz. W. A. J. Baart, aangevuld met een toelichting van een opgeluchte voorzitter van de bouwcom missie, dhr. G. Joppe, die nu, met zijn medewerkers het hoogtepunt beleefde waarnaar zo nijver gestreefd was: we mogen blij en dankbaar zijn dat we zo'n prachtig scholen'complex mogen hebben. Materieel ontbreekt het ons aan niets, maar laten we zorgen vooral in geestelijk opzicht staande te blijven in deze, vooral voor onze jon geren, zo roerige tijd", maande dhr. Joppe. „Een tijd aldus dhr. Joppe waarin bijkans alle waarden van 20 eeuwen Christendom in west Europa tot in de fundamenten beproefd en aange tast worden", waarom het hem temeer blij stemde de kinderen onderwijs op le vensbeschouwelijke basis te mogen ge ven. „Dan mag de vorm en de metho diek eigentijds zijn, fundamenteel is het bewaren en overdragen van de grond principes van het christelijk geloof", al dus dhr. Joppe. Dhr. Joppe verzekerde dat de bouw- comrriissie met vreugde aan de totstand koming van de school heeft gewerkt; al len die hebben meegewerkt hebben dat op een fantastische wijze gedaan!" ver zekerde hij. Bijzonder was de heer 1. In de Wet op de Ruimtelijke Or dening artikel 33, staat dat een Struktuurplan en een bestemmings plan, etc, ten minste eenmaal in de tien jaren moet worden herzien. T.a.v. dit wettelijke gegeven, moeten wij U mededelen, dat de Gemeente Goe dereede hierbij in 'gebreke is gebleven' en het-van 1963 daterende bestemmings plan niet heeft herzien. Hierbij moet vermeld worden, dat de Minister van Ruimtelijke Ordening, zelf, t.o.v. een soortgelijke zaak: „Gemeente Gorinchem Stichting Uiterwaardenpark - Maas - Waal en Merwede, het vol gende standpunt innam: Geciteerd uit een brief van de Minister d.d. 5 juli 1974 gericht aan vermelde Stichting: de minister „acht het noodzakelijk, dat een G€m.eente voldoet aan de in de Wet op de Ruimtelijke Ordening gestelde verplichting een bestemmingsplan ten minste eenmaal in de tien jaren te her zien" etc. „De Wet op de Ruimtelijke Ordening legt de primaire verantwoor delijkheid voor de herziening van het bestemmingsplan bij het Gemeentebe stuur." 2. Tevens moeten wij U attenderen op een beroep inzake het Bestemmingsplan „Landelijk Gebied" der Gemeente Goe dereede d.d. 21 maart 1974 v. d. Stichting „Het Zuid Hollands Land schap", gericht aan Hare Majesteit de Koningin, p/a Zijne Excellentie de Mi nister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, waaruit wij U het vol gende willen citeren": „Tenslotte zouderi wij een positieve opmerking willen maken over de ont houding van goedkeuring door Gedepu teerde Staten aan de bebouwingsstroken in het Schurvelingengebied. In ons be zwaarschrift aan de raad gaven wij* in overweging om na te gaan of de be stemming „woondoeleinden en agrari sche doeleinden" gegeven aan stroken in het Schurvelingengebied wel noodzake lijk was, in het bijzonder daar waar nu nog flinke open gedeelten' zijn. Het ge vaar is namelijk reëel aanwezig, dat door het almaar volbouwen van de nog open gedeelten het fraaie achterliggen de Schurvelingengebied aan het oog v/ordt onttrokken. De raad achtte onze wens in dit stadium niet toepasbaar. Wij delen U mede verheugd te zijn met de onthouding van goedkeuring door Ge deputeerde Staten aan deze bouwstro ken en hopen dat deze beslissing in elk geval onherroepelijk zal -worden ten' aan zien van die gedeelten die nu nog on bebouwd zijn." 3. Bij deze willen wij U ook wijzen op uw eigen „Streekplan Zuid Holland Zuid". Hierin wordt gesteld in par. 1. 10, dat er gestreefd wordt naar behoud van de natuurlijke rijkdommen en in par. 1. 11 wordt gewezen op het belang van het behoud van natuurgebieden etchet Schurvelingengebied op Goeree. In de bijdage bij par. 2. 10 van de toelichting, wordt het Schurve lingengebied genoemd als een natuur gebied met grote Wetenschappelijke Waarde. Bij uitvoering van het bestemmings plan zullen' in een groot deel van het Schurvelingengebied de bestaande eco systemen vernield worden, waardoor er een drastische verarming zal optreden van de natuurlijke rijkdommen. 4. Tevens willen wij -U er op wijzen, dat goedkeuring van dit bestemmings plan o.i. volkomen in strijd is met de uitgangspunten, geformuleerd in de Oriënteringsnbta Ruimtelijke Ordening (3e Nota). Daarin wordt gesteld in hoofdstuk 4 par. 5, 4, dat de regering streeft naar behoud van in beginsel alle in Nederland nog aanwezige Natuurge bieden. 5. Uit de Kleurenatlas van Zuidwest Nederland van de Contactcommissie voor Natuur en Landschapsbescherming 1972, noemen' wij U de volgende kaar ten die zeer waarschijnlijk, „herkleurd" zullen moeten worden als dit destruc tieve plan doorgang zou vinden; name lijk kaart: II.2.8 tot en met II.2.16 en kaart IV.2. 6. Naast het feit dat de Schurvelingen een uiterst waardevol natuurgebied vertegenwoordigt, kan ook gesteld worden dat het gebied een unieke Land schappelijke waarde heeft. Hoewel vol gens het bestemmingsplan de Schurve lingen in takt blijven' moet het ergste gevreesd worden voor het behoud bij ■uitvoering van zulk een massaal pro- jekt. Samenvattend kunnen wij stellen, dat o.i. dit bestemmingsplan in strijd is met de doelstellingen van het planologisch beleid geformuleerd door Nationale en Regionale Overheid. Op grond hiervan verzoeken wij U uw goedkeuring te onthouden aan voor noemd bestemmingsplan. Het schrijven wordt onderteken door de volgende leden! van de Werkgroep: K. Hoek, Dijkstelweg 19, Ouddorp. Jaap Korteweg, Christelijke Jongeren Natuurvrienden, Middelharnis. L. Coppoolse, Pr. Marijkestraat 25, Stel- lendam. E. de Bruin, Ringstraat, Sommelsdijk. Adviserend lid: Dr. M. J. Adriani, van Ittersonlaan 50, Oostvoorne. 1 febi-uari| houders jag te herdJ fet huwelij k| [vele goede Briellel euwe Tonge| jcsland, febr leldersedijk Idagmorgen diepe droJ zijde weg,l behuwd- e| Ai echtgel |e leeftijd vi aeere sterkj Ouddorp iliddelharnis Ouddorp Joppe ook te spreken' over de „meer dan volle" medewerking van het ge meentebestuur en Technische Dienst en bijzonder erkentelijk was hij ook voor het feit dat zijn medebestuurders in het schoolbestuur de bouwcommissie zo goed als een blanco volmacht hadden gegeven. Het resultaat mocht gezien worden, zoals zich dat presenteerde toen het gezelschap vanuit de hal van de bijz. lagere school via het „intergra- tiepad" naar het nieuwe schooltje be gaf. Vooraan Mr. Bottinga, de voormalig Inspecteur van de Inspecite waaronder ook Flalikee ressorteert, geflankeerd door het bestuur, het college van B. en W. en feestelijk als kabouters, prinsen en bloemen verklede kleuters. De sleutel moest dan ook door mr. Bottin ga uit een papieren bloem getoverd vTOrden. Echte bloemen waren er voor mevr. Bos, echtgenote van de burge meester en mevr. Kohlenberg, echtge note van de tegenwoordige Inspecteur. Nadat de kleutertjes hun prachtige bloemenspel opgevoerd hadden ge slaagd dankzij een wekenlange studie het schooltje was bekeken en' architect Gestel de nodige complimenten had ge kregen, kwam het gezelschap weer in de hal van de basisschool bijeen, waar nog eens druk nagepraat -werd over het moois dat was gezien. De nieuwe school telt twee lokalen, prachtig gemeubileerd en heerlijk fris door de vrije toetreding van licht en lucht. Rondom de school een fijne ruim te om te spelen en binnen een' keur van benodigdheden om het het kleutertje helemaal naar de zin te kunnen maken. In zijn openingswoord bleek mr. Bot tinga het liever niet over kleuter „on derwijs" te hebben, maar liever te spre ken over de ontwikkeling en vorming van de kleuter in schoolverband. Even min wilde dhr. Bottinga vooruitlopen op de veel gehoorde integratie van kleuter- en basisonderwijs, „want", zei hij „de kleuter heeft een andere bena dering nodig dan een Itind van de lage re school", al vond mr. Bottinga het wel prettig dat er in Melissant al een' „integratiepad" naar beide scholen loopt waardoor het mogelijk is eikaars territoir te verkennen. In de geluk wens van mr. Bottinga paste ook een blilï terug op de vroegere bewaarschool waar van geen vorming sprajie was en de kinderen alleen maar bezig werden gehouden. Mr. Bottinga besloot met een hartelijke gelukwens tot allen die bij de school betrokken zijn. Zeer content met wat tot stand geko men is verklaarde zich ook burgemees ter Bos, en hij achtte het bedrag van 400.000,— dan ook welbesteed. Her innerend aan de eerste kleuterschool in Melissant, mogelijk gemaakt door een legaat van wijlen Paulina van Wheel, sprak dlir. Bos ook te harer gedachte nis, omdat zij heel veel goeds in de ge meente Dirksland heeft gedaan. „Gefe liciteerd met de ingebruikname ,van dit nieuwe kleuterparadijsje, zo besloot burg Bosj zijn gelukwens. Met veel instem ming had hij ook kennis genomen van de naam ,,de Regenboog", „moge de rij ke symboliek, verband houdend met het trouw verbond, hier steeds weer de aandacht krijgen en voor de kinderen in vervulling gaan", hoopte .dhr. Bos. Door dhr. G. Joppe werden vervol gens de overwegingen genoemd die tot deze naamgeving hebben geleid: de school is tussen de buien door gebouwd en in de meest letterlijke zin onder het teken van de regenboog", verklaarde dhr. Joppe. Een duidelijk symboliek zag hij ook in de veelkleu- i righeid van de regenboog: „de veelheid van kleuren doet ons denken aan de verscheidenheid van karakters, de ver schillende milieus en de verscheiden heid in geestelijke achtergronden van de kinderen die onze school bevolken". „Een teken van eenheid, ondanks het Mr. Bottinga ontvangt een reuzen- roos waarin de sleutel verborgen zit. Geheel rechts de voorz. dhr. Baart. kleurverschil. De kleuren lopen .in .el kaar over en er is geen scherpe schei ding". De meest belangrijke overweging was dat de regenboog het teken is van Gods trouw: door Hemzelf ingesteld na de zondvloed als een' teken van hoop en belofte, als een teken van trouw en verbond, een teken van Zijn bescher ming. Opdat onze kinderen zo mogen opgroeien omdat Hij Zijn trouw in de v/olken in zeven kleuren schrijft", zo besloot dhr. Joppe. Medebestuurder Hans van Kempen v/erd door dhr. Joppe genoemd als de man met een bijzonder grote verdien ste in de bouw van de school en ongewild kreeg dhr. van Kempen daarvoor een welgemeend applaus. Graag en met plezier gedaan!" was dhr. van Kempens antviroord. Architect Gestel sprak vervolgens een gelukwens, in de verzekering een fijn werk achter de rug te hebben. „We heb ben nog maar weinig zulke goede ver houdingen ervaren als juist hier!" ver- zelcei'de dhr. Gestel. Hij overhandigde dhr. Baart een enveloppe met inhoud. Hoofdaannemer A. Mans, al in 1923 lid geworden van de Schoolver. sprak een woord van dank, mede namens de onderaannemers. „Het mooiste van een school als deze i? niet het gebouw maar dat is de geest die er in heerst", vond dhr. Mans en hij hoopte dat op de school naast de uitwendige zegeningen ook de inwendige zegeningen zullen mogen worden' ervaren. „Als er ook maar één kind hier bekeerd wordt dan zullen de kosten wel besteed zijn", zo citeerde dhr. Mans wijlen ds. Makken- ze. Dhr. Mans bood de school een prach tige (kleine) werkbank met gereed schappen aan. Namens de kerken werd het woord gevoerd door de Herv. predikant ds. Cysouw. „V/ij zijn blij en dankbaar voor de aanwezigheid en de voortgang van het christelijk onderwijs", verze kerde ds. Cysouw. „Door da., doopl onze kinderen in het genadeverf opgenom.en en Hij heeft het beloof! Hij schuldige kinderen' van zonder! reinigen, Kinöerharten aldus f Cysouw zijn bijzonder ontvanii waarom hij bestuur en leidsters zegen toewenste op hun werk, viM 'hoopte ds., moge zijn tot opbouwf Zijn Koninkrijk. idorp, 24 jaJ bude Nieuwll Iteraardebesl 28 januari] lafplaats te droefheid I Sden is wegJ Vrijdagmiddag bij de openiil van de nieuwe bijz. kleuterschol in Melissant deden^ enkele vol wassenen „onthullingen" over hun gang naar de bewaarschool! Mr. O. Bottinga, inspecteur vaJ het kleuteronderwijs: „Ik heb ait knopen van moeders jas getrokl ken, maar nu, met zó'n school F zouden die wel gespaard gebleve] zijn!" Burg. H. Bos van Dirksland: „M'n moeder heeft geen kans i zien me langer dan 14 dgn. o| die school te houden; ik was hl mandjes vlechten zo grenzeloos f beu!" Ds. A. Cysouw tenslotte ver-| klaarde het er slechts 3 maandel te hebben uitgehoudenkleiij tegenstandertjes blijken toch grote voorstanders te kunnen worden! idorp, 24 jal pr een verjs [weg te gevl interessani elke boekha^ NED. HERV. KERK Beroepen te: Hoevelaken T. Kamer beek te Waarder; Ooltgensplaat, Gene muiden en Woudenberg T. Lekkerker ker te Leerdam; Rijssen M. v. d. Akker te Stellendam; Capelle aan de IJssel L. V. Nieuwpoort te Nunspeet; Monster en Wijk bij Heusden S. v. Assenbergh te Nijkerk; Groot Ammers H. Jongerden te Veenendaal; Papendrecht D. v. Vliet te Waddinxveen; Amersfoort G. v. Kooten te Delft. Bedankt voor: Veenendaal C. Tukker te Kamerik; Nijkerk G. v. Kooten te Delft; Lexmond T. Kamerbeek te Waar der. GEREF. KERKEN Beroepen te: Vrouwenpolder P. Hof land, kand. aldaar; Vinkeveen T. Rienks te Zeist. Aangenomen naar: Vrouwenpolder kand. P. Hofland aldaar; Rijnsburg B. v. Oeveren te Haren. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Winnipeg (C.) P. Schel ling te Middelburg; Bedaniit voor: Spakenburg en Gro ningen J. Slotman te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Nijmegen J. v. Amstel te Enschede; Vlaardingen J. Westerink te Nunspeet. Bedankt voor: Woerden C. Verhage te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Meliskerke A. Ilooi land te Krabbendijke; Waarde en f meioord A. Hofman te Scheven',; Bedankt voor: Amsterdam, Rilil Bath en Berkenwoude A. Hofman Scheveningen; Poortugaal R. Bogi te Leiden; Werkendam A. Bregnis! Rijssen. GERÈF. GEM. IN NED. Beroepen te: Arnemuiden A. Berg te Bruinisse. Bedankt voor: Chilliwack J. do G| te Rijssen. ALGEMEEN: Gelijkstelling; De ministerraad li| zijn goedkeuring verleend aan een 'p werp K.B. waarin graden en f-"!' schriften van drie wetenschappciijjl christelijke instellingen worden gfl gesteld met die van rijksunivei"sit!| en rijkshogescholen. Het betreft hier de beide GercftI meerde Hogescholen te Kampen e"! Christelijk Gereformeerde Hogei.clio| te Apeldoorn. 500 gran kilo van 500 grar van 7,40 SPAAN! SIN AA 3 kilo: grote za KA^ FILET 400 grai voor: DIRKSLAND Jaarvergadering S.G.P. De kiesverg. der Staatk. Geref. P| houdt D.V. zaterdag 1 februari a.s. jaarvergadering in het vergaderlok van de Ger. Gemeente. Aanvang uur. Naast de gebruikelijke agendsi ten wordt de algem. beschouwing] geven door de weth. A. C. van FosÉ Het slotwoord wordt gesproken tool| Weleerw. Heer Ds. P. Blok.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2