Portugal Jubileumcoaeert ,Qiis Koortje' t J.v. vakantiewQiing voor gehaniiicapten SO Flakkeese bejaarden gaan een week samen naar Mallorca Bestuurder (icbt gewond uit autowrak Bejaarden vragen meer aandacht van de nog actieve naaste ruideiv [RIJ h. j. struijk lame 55.-1 90,-1 i lOrd Sommelsdijk jaargang Vrijdag 17 januari 1975 No. 4355 W.AJ Ims, !NG CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ELANDEN Verschijnt tweemaal per xveeh dinsdag- en vrijdagavond kboekjeste#%U W%^ geboden,^ MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK VOOR MOOIEBE bloenistukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnls O Hl ge kom e 11 1 BEZOEKT ONZE Automobielei^-verkoophai OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 MIDDELHARNIS -k Alarm-driehoek werd siiet opgemerkt Aangeboden: véél opberg ruimte in onze HEUKEN- en SLAAPKAMER »TEN oosTDuns: 53 ei ARIE IS WEER JARIG OPTOMETRIST „OOGME-ïïNG CONTACTLENZEN" ïiekenfondsleverancier aan alle ziekenlondsera westdijk 34 - middelharnis - tei. 01870 - 2075 -a f i: POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ÏEedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk rel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. BJj contract speciaal tariet ndicapten Ions een inferno In de ge- E?l8! ons land is enige beroering ont- ,n rond de aktie: „Houdt Portugal een landelijke inzamelingsaktie op zaterdag 25 januari zal worden louden op initiatief van de P.v.d.A. men met de Vara. Deze aktie wordt lersteund door kringen uit de socia- jische wereld. ie P.v.d.A. zelf spreekt van een breed ;ezette aktie, maar dan wel te ver- n binnen deze partij en de haar ver te organisaties en groepen. Drs. J. Uyl, de huidige premier is voorzit- van een comité van aanbeveling, 'arin sportlieden, kringen uit radio en en diverse andere vooraanstaande ren uit de samenleving zitting heb- 1. Namen als prof. dr. J. Verkuyl, de igressieve hoogleraar aan de V.U., idré V. d. IjOuw, de burgemeester van terdara en dr. A. v. d. Heuvel de retaris-generaal van de Hervormde irk signaleren wel in welke hoek we sympathisanten voor deze aktie moe ten zoeken. De aktie heeft ten doel geld in te za melen ten behoeve van de „Parti So- l^liste Portugal", de partij van de hui- ;e minister van Buitenlandse Zaken dat land, Mario Soares. e val van het bewind Ceatano in iril 1974 maakte na 54 jaar een einde In een fascistische regeringsvorm, waarin de Rooms-Katholiekekerk een overheersende invloed had. Het geringe '"'twikkelingspeil dat zoveel roomse den kenmerkt was mede oorzaak van onrustige binnenlandse ontwikke- Nadat in 1910 het koningshuis was 'jaagd en een republiek gesticht, |urde het nog tot 1932 voordat Salazar vaste hand een half-dictatoriale re liek stichtte. a zijn dood werd hij opgevolgd door latano, die er niet in slaagde zich te dhaven en verbannen werd naar [azilie. Na de Tweede wereldoorlog dit land te kampen met grote naoei- heden in haar overzeese gebiedsde- Bekend is de strijd in Mozambique Angola, beide rijke delen van het rtugese rijk waar door een toenemend rorisme het Portugese leger voor een ogelijke taak kwam te staan. De •are lasten die deze strijd veroorzaak en de geïsoleerde positie waarin Por- al in het internationale vlak ging irkeren bezorgde het regiem Ceatano te hoofdbrekens. ok in ons land werden voornamelijk uit progressieve kringen akties ge- jerd teneinde Portugal te dwingen zijn 'jd tegen de terroristen overzee te ken en de overzeese gebiedsdelen de ijheid te geven. Bekend is de aktie van Angola-comité, die de verkoop van golakoffie in ons land belemmerde door allerlei akties de levensmidde- andel dwong deze koffie niet meer ■erkopen. !Ook in Portugal zelf kwam een bewe- g op gang, die een oplossing zocht lor de moeilijkheden overzee. Het pu- 'ceren van een boek, geschreven door bekende legeraanvoerder generaal de inola was de druppel die de emmer overlopen. De Beweging van de ijdkrachten, voornamelijk bestaande jonge officieren slaagde erin om op :n onbloedige wijze een einde te ma- :n aan het regiem-Ceatano. Slechts kele maanden werd de Spinola de ge- :enheid gegeven zijn stempel op het leuwe Portugal te zetten. Al spoedig d hij af en werd vervangen door pre- ent Costa Gomez en de huidige pre- er brigadier Vasco dos Santos, bege- door dr. Alvara Cunhaz, de secre- s-generaal van de invloedrijke com- iunistische partij. Eind maart zullen na 54 jaar de eer- vrije verkiezingen in Portugal wor- n gehouden. De jarenlange vaste ■eep van het fascistische regiem Sala- r veroorzaakte dat het partijwezen als wij dat in West-Europa kennen in ■rtugal niet aan de oppervlakte kwam. "chts de communistische Partij had al jaren in allerlei kringen en cel- georganiseerd en bleek in staat na val van Ceatano een partijapparaat ÖP te bouwen. In iiet buitenland geniet de meeste be- ■nriieid de socialistische partij van mister Mario Soares. 'eze partij is ook aangesloten bij de "cialistische Internationale. Maar ken- rs van de politieke situatie in Portu- 1 zien veel mogelijkheden voor de an- re socialistische partij de PPD, die een iel minder marxistische signatuur leeft dan de partij van Soares. is de zendingsdrift van de socialis- Bïi kent om iedereen onder de dwang ai' het socialisme te brengen verwon dert zich niet over de door de Partij van Arbeid gelanceerde aktie, hoewel er jBMeg overwegingen aanwezig zijn die jet streven van Den Uyl en de zijnen een bedenkelijk daglicht plaatsen. P>t nu toe is in ons land de gedragslijn ^volgd dat landelijke inzamelingsak- les slechts gehouden mochten worden Pdien vaststond dat de opbrengst be- ffeed -vferd aan het doel waarvoor ge- lollekteerd werd. 1 Dat staat bij deze aktie helemaal niet last, want deze week werd openbaar. Ba. in de partij van Soares weer een ■pneuring heeft plaats gevonden. 1 Een scheuring die erop duidt dat de f^>5 van Soares lang niet zo'n hard ge- ge v vu is, als de P.v.d.A. ons wil doen geic...^en. .'"en andere belemmering die het si'O'.-en van de P.v.d.A. in de weg staat Wanneer er op Goeree-Overflakkee om hulp geroepen wordt, dan wil het Flakkeese volkje nog wel eens massaal in aktie komen. Die gelegenheid krijgt ze dan weer wanneer op zaterdag 1 maart het dameskoor „Ons Koortje" jubileert. Dat wordt die dag een zeer gepaste 25ste verjaardag want „Ons Koortje" gaat zingen, samen met de zangeres Jenny Veninga en begeleid door een pracht orkest, ten bate van het fonds voor de vakantiewoning voor gehandicapten. De Stichting die naar realisering daarvan streeft heeft nog een boel geld nodig waarvan „Ons Koor tje" graag een portie bij elkaar wil zin gen; met uw hulp natuurlijk! Dat betekent dat er die dag in de Sporthal te Middelhamis geen stoel on bezet mag blijven. Veel eerder moet er ruimte tekort zijn en om dat te berei ken stellen een aantal mensen in Mid delhamis een pracht programma samen waardoor elke muziek- en zangliefheb ber zich aangesproken kan voelen. Het zilveren „Ons Koortje" zal zelf uiter aard haar best doen om haar eigen num mers zo puntgaaf mogelijk te brengen; bij dirigent Gerrit Zoon is dat overi gens in heel vertrouwde handen. Zó feestelijk willen de dames het maken dat ze elk voor zich druk bezig zijn zich op 1 maart in 't nieuw te presenteren. Spontane medewerking zal worden verleend door het mannenkoor „Ons Koor", waarmee een groot publiek ken nis maakte toen dit koor eind vorig jaar in de sporthal optrad t.b.v. de aktie „Ge ven voor Leven". Ook zal de Rijnlandse Orkestvereniging optreden envelen op Flakkee die destijds de opvoering van de door Gerrit Zoon gecomponeerde Delta-symphonie mee beleefden, zal het een bijzonder genoegen zijn te weten dat ook de zangeres Jenny Veninga zal zin gen, solo en samen met „Ons Koortje". Mede door haar optreden is de opvoe ring van voornoemde symphonie zo bij zonder geslaagd, welke reputatie ze op 1 maart zeker niet zal schaden. Met ve ler medewerking en aanwezigheid wordt de jubileumuitvoering weer een van die „grotere" gebeurtenissen waarop Flak kee zich van z'n beste zijde laat zien. De opbrengst van het concert komt ten goede aan het fonds voor de bouw van een vakantiewoning voor gehandi capten te Ouddorp. Uit de L.ion's club is een Stichting geformeerd welke voor de realisering van deze grote wens gaat zorgen. De Stichting wordt gepresideerd door architect Ad Gestel. Dhr. Gestel en de zijnen hebben zich stellig voorgeno men dat de vakantiewoning er dit jaar komt, koste wat het kost Die kosten worden geraamd op 55 a 60.000 gulden en het wordt een hele aan pak om dat bij elkaar te krijgen. Er zou voor a.s. voorjaar weer een concert ge geven worden, maar toen de ijveraars voor de vakantiewoning er lucht van kregen dat ook „Ons Koortje" met de voorbereiding van een concert bezig was hebben ze besloten elkaar niet in de wielen te rijden maar spontaan sa men te werken in de stellige verwach ting dat het publiek daar „warm" voor zal lopen en de samenwerking in klin kende munt zal weten te waarderen. is de bepaling in de nieuwe Portugeese kieswet, die partijen verbiedt gelden uit het buitenland aan te nemen. Jan Nagel, de coördinator van de aktie „Houdt Por tugal vrij" vindt dit geen bezwaar, „want" schrijft hij „wij hebben wegen gevonden, buiten deze bepaling in de Portugese kieswet om". Iedereen die de ze aktie steunt weet zodoende dat hij er aan medewerkt de Portugese w^et te om zeilen. Het verbaast ons niet dat in vele ge meenteraden verzet tegen de aktie is gerezen. Immers de colleges van B en W. moeten toestemming geven, en waar die gegeven is ontstaat beroering. Be roering omdat een beroep op ons volk gedaan wordt dat op zijn minst omstre den kan worden genoemd. Ongetwijfeld zal de organisatoren van deze aktie voor ogen gestaan hebben de gulheid die ons volk kenmerkt, wan neer nood gelenigd moet worden. Denk maar aan het geweldige resultaat van de aktie „Geven voor leven", waarbij in en kele dagen 70 miljoen gulden bij elkaar werd gebracht. Bij dat doel werd echter ons hart aan geraakt. Ergens diep in ons hart waren we ervan overtuigd, dat de nood waar over het ging, ook onze nood is. En waar het hart spreekt, gaat altijd nog, zelfs in deze kille dagen, onze portemonnaie open. Maar in de aktie „Houdt Portugal vrij" spreekt slechts een politieke drijf veer, die verhindert onze beurzen te openen. Dat is het verschil! Niemand zegt het hardop, maar voor de Stichting is het gewoon erg sneu dat er na enkele jaren aktie-voeren nog maar zo'n 13.000,bij elkaar is. Met dat geld achter de hand kan er welis- ■waar een lening gesloten worden en zal de woning er wel kunnen komen maar, ieder zal begrijpen dat de exploitatie daarvan een voortdurende zorg zal blij ven. Daartegenover staat het enorme genoegen dat een invalide aan een of twee weken vakantie in zo'n aangepas te woning beleeft, en bij de Stichting dringt zich steeds meer de vraag op of de bevolking van Flakkee daar nou niet even de schouders onder kan zetten. „Er zijn al meer grote dingen gebeurd", zeg gen ze dan en daar hebben ze dan groot gelijk in. We behoeven maar te herin neren aan de geweldige aktie die we voor het „kofjekokertje" voerden. Om dat er toch nog heel wat goede geesten aanwezig verondersteld worden heeft de Stichting een rekening geopend bij de Coöp. Rabobank te Dirksland, op welke rekening giften heel hartelijk welkom zijn. De aangepaste vakantiewoning komt op de „Klepperstee", zodat de gehandi capte alle vakantiegenoegens die daar geboden worden mee kan beleven. De Stichtiag voert eigenlijk een pracht ak tie; het wordt eigenlijk een „geven voor her-leven", want de gehandicapten, een proef heeft dat bewezen, gaan na hun vakantie herleefd naar hun eigen stulp jes Het gironummer van de Bank te Dirksland is 374 524. Wie een overschrij ving per Bank doet gelieve het motto „vakantiewoning voor gehandicapten" te vermelden. OUDE TONGE Van de landbouwer J. Korteweg zijn maandagavond zes fokschapen omgeko men; drie werden door een waar schijnlijk zwarte hond doodgebeten en drie schapen verdronken in de nabij gelegen watering. Dat gebeurde in de Nieuwlandse polder; het drama werd ontdekt door de surveillerende politie uit Oude Tonge die een van de schapen langs de Prov. weg aantrof. Het is bij zonder ergerlijk dat hondenbezitters niet beter op hun dieren passen, waar door dergelijke slachtingen steeds weer voorkomen. In de week van 12 tot 14 april zullen 50 Flakkeese bejaarden op Mallorca te vinden zijn. Ze vliegen daarheen, met de K.L.M. en ze mogen daar helemaal gratis een zorgeloze vakantieweek ge nieten De reis vindt plaats in het kader van de aktie „Grijs op reis" die door het Algemeen Dagblad en haar zusterbla- den, in samenwerking inet de Ned. Fe deratie voor het bejaardenbeleid, het Kon. Julianafonds, reisbureau de Mag neet en de K.L.M, gehouden wordt. Het benodigde geld wordt via een puzzelak- tie bij elkaar gepuzzeld. Voor het uit werken van de reizen is de Ned. Ver. van functionarissen in het Open bejaar- denwerk ingeschakeld. Op Goeree- Overflakkee, in Oostflakkee en Middel- harnis mochten 25 loten, elk goed voor twee personen worden uitgeloot. In v Oostflakkee werden in december de na men van de 22 deelnemers bekend, in Middelharnis had vanmiddag, in het Dienstencentrum de trekking van de 14 loten, elk goed voor 2 personen plaats. De deelnemers moesten worden ge- zociit uit hen die geregeld van het open bejaardenwerk gebruik maken. De lei der van het Dienstencentrum, dhr. Jo nes te Middelhamis heeft ieder van hen, uit de vier kernen van Middelharnis, in de gelegenheid gesteld zich als kandi daat in te laten schrijven. Dat leverde 60 inschrijvingen op; van wie de oudste een 82 jarige mevrouw is In het Dienstencentrum namen we kennis van de enthousiaste reisversla gen van vorige groepen. Er is op Mallor ca een hoUandse keuken en ook op dieetpatiënten is gerekend terwijl er voldoende hollandse begeleiding is. Dhr. Jones zal eveneens met de groep op stap gaan. De uitverkorenen uit Mid delharnis en Oostflakkee zullen eerst met elkaar kennis maken voor ze samen aan het avontuur gaan beginnen. Nu al zit de spanning er terdege in 'iiiiiiininiiiiiiiif Mevrouw Mijnders-Hogchem en haar buren, bewoners van het bejaardenflat je in de Wilgenlaan, ïyn teleurgesteld in het effect van het plaatsen van de rode driehoek. Dat ligt niet aan die driehoek maar dat ligt helaas aan het feit dat de mensen er slechts langzaam of zelfs helemaal niet op reageren en dat is heel erg kwalijk Want, een aantal van de bejaarden heeft zo'n papieren driehoek ontvangen om in tijd van nood, wanneer er hulp gewenst wordt, voor het raam te zetten zodat de aandacht van voorbijgangers wordt getrokken, van wie dan mag worden verwacht dat ze handelend op zullen treden. Het Dienstencentrum be schikt over een flink aantal dames die in hun omgeving een oogje in het zeil houden maar dat oog is uiteraard wel eens met andere zaken bezig. Zo kon het gebeuren dat vorige week een be jaard echtpaar, dat geen van beiden uit de voeten kon, hoopvol de driehoek voor de raam zette in de stellige verwachting dat er iemand aan zou bellen. Maarhet verwachte belletje bleef uit. Eén passant bleef geïnteresseerd voor de raam met de driehoek staan en las wat erop geschreven stond. Toen hij de Inhoud daarvan tot zich genomen had stapte hij welgemoed verder, ken nelijk zonder zich te hebben gerealiseerd dat hij tot helpen geroepen was. Mevr. Mijnders die ons dat alles toe vertrouwde pleit niet voor zichzelf. Het ontbreekt niet haar aan hulp maar het zijn de anderen om wie ze zich zorgen maakt. Graag zou ze dan ook willen en we geven dat gaarne door dat de mensen op straat meer aandacht hadden voor de bejaarden en zeker in die ge vallen dat de Roode Kruis driehoek achter de ramen geplaatst is. Er bestaat dringend behoefte aan meer hulp, „want er is soms zo'n grote nood in één zo'n straat!" verklaarde mevr. Mijnders. Die hulp behoeft niet te bestaan uit hulp voor huishoudelijk werk of zware karweien, maar veel eerder om die no dige medicijnen op tijd in huis te heb ben en die brief, die al eerder had weg- gemoeten, op de post te krijgen. „Het zijn de kleine dingen die het doen!", heeft in Dirksland burg. Bos pas nog benadrukt toen hij het had over de leefbaarheid in zijn gemeente, en uiter aard geldt dat ook voor Middelharnis. De bejaarden zullen voor uw aandacht hartelijk dankbaar zijn! De bestuurder van de personenauto, een Mazda 1300, die gistermorgen slechts licht gewond uit het wrak van zijn wa gen kroop map van groot geluk spreken dat hij het ongeluk heeft overleefd. Hij liep slechts wat kleine verwondingen en een gekneusde recHterarm op. De man, S.R.V. vertegenwoordiger van Alphen uit Kapelle-Biezelinge haalde, op weg in de richting Middel harnis, vlak voor de bocht bij benzine station Nelisse te Nieuwe Tonge twee voor hem rijdende personenwagens in op het moment dat uit tegengestelde richting de R.T.M, sneldienst naar Rot terdam naderde, bestuurd door chauf feur Veenstra uit Oude Tonge. De Maz da kwam schuin voor de bus terecht en werd door die kolos in elkaar ggdrukt. Alleen de bestuurdersplaats bleef in- Zó werd de Mazda door de bus verfomfaaid. tact. Evt. passagiers zouden vermorzeld zijn geworden, maar gelukkig zat dhr. van Alphen alleen in de wagen. Geen van de 15 buspassagiers liep enig letsel op. Arie Leijdens uit Ooltgensplaat heeft onze redactie al weer en kele keren bestookt met een vriendelijk, maar beslist verzoek weer te vermelden dat hij op 2 fe bruari a.s. jarig is! Vorig jaar stapte de ex-gemeentereiniger naar de burgemeester methet verzoek of die er nou niet eens voor zorgen kon dat hij op zijn verjaardag wat post kreeg. Onze krant meldde het verlangen van de eenzame Arie en we waren er op zijn verjaardag toen hij ruim door de 800 kaarten en brieven ontving. Nooit hebben we iemand gelukkiger gezien dan deze jarige! Op 2 febr. wordt Arie nog steeds in eenzaamheid 69 jaar en hij vraagt weer om post. Mis schien wilt u zo vriendelijk zijn hem weer met een kaart of brief je te gedenken? Zijn adres is Margrietstraat 3 in Ooltgensplaat. In zijn briefje laat Arie ook weten kennis- te willen maken met een vrouw van ca. 65 jaar, zonder T.V. Enof ze wil komen voordat hij jarig is Sturen we hem weer een groet? OOEDOeXEUiiO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1