G.S. kiezen bewust voor veroudering en vergrijzing kleine kernen Raad Diricsiand had icorte vergadering Voorz. van As van Kamer v. Koophandel: KutdeAda-ekfe ERI s Medische diensten O.S.S. 117 brengt oplossing Clioiesterol-wijzer voor de iceulcen Nieuws uit Zeeland DAMMEN „D. en Z» Opiossing vericeersvraag SCHAKEN Dbrl heer| )E Bij A. N. W. B. TECCHNOSTATIONJ IN ZEELAND PREDIKBEURTEN i PUL iV Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 10 januari wBg lo ja In zqn j.l. dinsdag uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft de voorz. van de Kamer v. Koophandel te Dordrecht, dhr. L. C. van As de bewering gedaan dat de ontwikkeling naar steeds grotere supermarkten en nieuwe vestigingen van het grootbedrij f is afgeremd. Daar mee stak hij de middenstand, die z.L in kleine kernen zowel als in grote plaat sen, op de tocht staat en in haar be staan wordt bedreigd, een hart onder de riem. „Soms is het aldus dhr. van As alsof men de functie van detailhandel en ambacht onderschat en dat men meer heil ziet in levering rechtstreeks van de producent of het grootwinkelbedrijf, maar de essentiële functie van het kleinbedrijf is in ons maatschappelijk bestel onbetwistbaar!" Dhr. van As verklaarde het ook als vaststaand dat het grootbedrijf slechts goed kan werken als het omgeven en a.h.w. ondersteund wordt door het kleinbedrijf. ZORG. Met zorg vroeg dhr. van As zich af sprekend over de economische situatie of het ondernemersklimaat door de politieke beïnvloeding van buiten af niet zó wordt aangetast dat de continuï teit in gevaar komt en de neiging van de ondernemers/eigenaren om ermee op te houden en buiten de landsgrenzen rustig te gaan leven steeds groter wordt? Dhr. van As verzekerde dat deze ge dachte bij vele verantwoordelijke be- drijfsmensen leeft, waaraan hij mede de publiciteitsmedia schuldig achtte naast de opvoering van soc. premies en belastingen: „de energiecrisis en structurele veranderingen treffende gehele wes terse geïndustrialiseerde maatschappij maar ik ontkom niet aan de indruk dat de nieuwsmedia de moeilijkheden die in bepaalde bedrijfstakken voorkomen maar al te zeer accentueren en vaak ongenuanceerd toespitsen op een falen van de ondernemer en het ondernemer schap", aldus dhr. v. As. Rytijden-regeling. Een van de nieuwe ontwikkelingen waaroip door dhr. van As gewezen werd is de E.E.G. rijtijden-regeling, waar over hij zei: Het zijn weer de Hollanders die zo verschrikkelijk Europees moeten doen en voorop moeten lopen, daarmede him eigen positie verzwakkend. Daar komt nog bij, dat de Roemenen en andere niet-E.E.G.-landen geheel vrijuit gaan en wij weten dat in deze landen met lage levensstandaard een rijtijdenrege ling, zoals wij die nu kennen, helemaal niet bestaat, althans in het internatio nale wegverkeer niet wordt toegepast. Zij zijn dus de lachende derde die pro fiteren van onze zo principiële opstel ling. De beperking van de rijtijd tot 8 uur of 450 km voor auto's met één chauf feur en tot 16 uur voor auto's met twee chauffeurs, betekent een vergroting van het wagenpark en van het aantal chauffeurs van 50°/o voor de internatio nale expediteurs bij gelijkblijvende om zet. Dit impliceert een verhoging van de kilometer-kostprijs van 50%. Deze regeling zal fnuikend zijn voor de bedrijfstak, waar wij zoveel repre sentanten van hebben in ons district, maar ook voor de landbouw, tuinbouw en bloemkwekers. Het is jammer dat zij, die ijverden voor een sociaal wenselijke regeling, de economische consequenties niet hebben overzien en dat hiermede onze concur renten in de kaart zijn gespeeld. Wij worden hierdoor uit de markt geprijsd. Kleine kernen. Kritisch liet dhr. van As zich uit over het Provinciaal beleid inzake de kleine kernen, neergelegd in het Streekplan Zuid-Holland-Zuid. Hij achtte het on toelaatbaar dat men „met grimmige be stuurlij kheid" alle keine kernen thans over één kam meent te kunnen scheren door ze te bevriezen via de l"/o groei. Bewust wordt aldus dhr. v. As hiermee gekozen voor veroudering en vergrijzing van de bevolking, verdwij ning van het voorzieningenapparaat voor de primitiefste levensbehoeften, achterstelling van het onderwijs enz. Zijn rede besluitend zei dhr. van As: Ondanks de energiemoeilijkheden kunnen wij terugzien op een jaar van grote bedrijfsactiviteit en behoorlijk rendement. Wat de toekomst zal bren gen is in de eerste plaats afhankelijk van onze eigen activiteit en inventiviteit maar in de tweede plaats van een over heidsbeleid dat voor de ontplooiing van bedrijven bevorderlijk is. U allen wens ik wijsheid en kracht toe om de moeilijkheden, die ongetwij feld op onze weg zullen komen, te over winnen en om in goede samenwerking te bereiken wat U zich voor ogen hebt gesteld. Beste meisjes en jongens! Eerst weer maar het nieuwe raadsel voor deze week. Het is JANUARIRAADSEL 2 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 1. Moordenaa* van zijn broeder. 2. Die van handen en zuiver van hart is. 3. Zoon van Elifaz, Genesis 36. 4. Berg waarop Mozes stierf. 5. Zoon van Aser, Ninneri 26. 6. Richter die Unksi was. 7. Stad van de kinderen van Juda, Jozua 15. 8. Profeet in Achabs tijd. 9. Plaats waar Jezus een dode op wekte. Op de kruisjeslijn komt de naam van een Bijbelboek te staan. Dit raadsel werd ingezonden door An ne Marie de Visser uit Middelhamis. Vriendelijk bedankt, Anne Marie! BRIEFWISSELING Tjeerda Verolme, Middelhamis. Ja, jullie hadden wel een zeer drukke tijd achter de rug! De meeste mensen zijn blij dat alles weer zijn geregelde gang gaat. Je rapport is zonder onvoldoen des, en dat is al veel waard, want die zijn meestal moeilijk weg te krijgen. Ik wist niet dat je al zes jaar met het kinderhoekje meedeed. Eigenlijk moest ik het daar wel op schatten, want wat is nu een jaar! Je raadsel kan ik mis schien wel gebruiken. Jos Janse, Serooskerke. Je rapport is goed, hoor! Je moet de cijfers van het eerste rapport nooit vergelijken' met de cijfers van het laatste rapport uit de vorige klas. Het is bijna zeker dat je dan achteruit gegaan bent. Wijze mees ters en juffrouwen beginnen in een nieuwe klas niet met hoge cijfers, want dan kunnen de kinderen niet meer voor uit in die klas. Hoge cijfers zijn toch niet veet waard; zonder onvoldoendes werken, dat is mooi. Leny Keizer, Melissant. Het is hiet zo mooi om in het donker te vertrekken en in het donker weer thuis te komen. Maar dat gaat zo in de winter; dan zijn de dagen heel kort. Om er dan nog een dagje van te maken in Leiden, dan moet je bijtijds vertrekken. Op je moeders verjaardag zal het altijd wel druk zijn, want die datum is nog een feestdag. Zijn de boekjes mooi? Janny de Jong, Ouddorp. Goed ge daan, om alvast te schrijven als de krant er nog niet is. Dan móét je wel op tijd zijn. Alsi je het werk deed wat je tóch moet doen, zonder uitstel, wat zou je daar een voordeel van hebben. Hoe ■ging het op die kerstwijding in Stellen- dam? Misschien wel wat anders dan je gewoon was. Fijn dat het op school goed gaat. Betsie Keizer, Melissant. Je hebt heel wat geschreven, Betsie! Er was ook veel te vertellen over familiebezoeken op tweede kerstdag, en over het gaan en keren. Op zo'n dag is het 'druk, rnaar toch ook erg gezellig, als de familie elkaar weer ontmoet. In de regel ge beurt dat niet elke week. Lenie de Jong, Ouddorp. Ja, een' kerstvakantie is heel vlug voorbij, om dat de dagen zo druk bezet zijn. Het gaat voor de meeste kinderen veel te vlug. Was je laagste cijfer een zes? Dan heb je niet te klagen. Voor ge zondheidszorg heb je een heel mooi cij fer. Vind je het een mooi vak? Het is wel heel belangrijk! Chrisüaan Keizer, Melissant. Het ge beurt niet vaak dat de bieten op een dag vóór Kerstdag pas ■weg zijn van het land. Gelukkig dat het land al geploegd is en dat de wintertarwe in november al is gezaaid. Velen zouden willen dat het bij hen er ook zo voorstond. Het zou voor het land een weldaad zijn als er eens een flinke vorst overheen ging. Ik ben wel nieuwsgierig hoe het met de biggen verder is gegaan. Annemieke Vader, Nw. en St. Joos- land. Gelukkig dat je rapport meege vallen is. Als je op een onvoldoende re kent, en het is nog een zes geworden, dan moet je niet mopperen. Probeer het nu maar zo te houden. Dat zal wel door veel inspanning moeten gebeuren, maar er is geen' andere weg. Jullie koor heeft dus nogal veel mensen getrokken. Dat is mooier dan dat je voor lege ban ken moet zingen. Bert Boshoven, Spijkenisse. Bijna in elke brief lees ik over boeken, die de kinderen hebben gekregen op het kerst feest van dit en van dat. Op deze ma nier worden er heel wat boeken ver kocht. Heb je het al uitgelezen? Er zijn kinderen' die niet graag lezen; die zouden inplaats van een boek liever een speelgoedauto hebben, maar daar kun je geen rekening mee maken. Corrie Guiljam, Borssele. Toen je schreef, was je de vakantie nog niet zat. Ik begrijp het heel goed. Hoe was het op vier januari op Scherpenisse? Nog hartelijk gefeliciteerd met de hoge ouderdom van oma. Hoe ging het met haar? Er zijn heel veel mensen die de ze leeftijd niet mogen bereiken. Zij scheelt een mensenleven met jullie Diny! Gert Boshoven, Spijkenisse,. Je hebt twee kantjes vol geschreven, dus er was nogal stof om over te vertellen. Je be hoeft je niet te vervelen: met de doos ministeck is heel wat te maken. Dat zie je wel aan de toren van Pisa. En in de postzegels ben je ook nooit uitgestu deerd. Bovendien liggen er nog pockets op je te wachten. Daar komt nog bij dat je toch ook moet leren'. Op den duur is er tijd te kort. Hanny Polder, Dii^sland. Hartelijk welkom, Hanny! Was je het al lang van plan om mee te gaan doen? Nu is het er dan van gekomen. Ik hoop dat je lange tijd met plezier het raadsel- werk zal maken en de brieven schrijven. Je nichtje Wilma doet al geruime tijd mee. Als je iets niet weet, dan vraag je het maar aan haar. Het eerste raad sel vonden veel kinderen mooij het laatste vonden Velen nogal moeilijk. Ik ben blij dat ik dat niet heb gemaakt. Maar er moeten ook wel eens pittige raadsels worden geplaatst. Janneke Vroegindeweij, Middelhar- nis. Fijn zeg, dat Jantine zo erg stü is geweest. Dat was boven verwachting. Nu zal ze misschien nog wel eens een keertje mee mogen. Wat werden er veel kinderen gedoopt! Die kerstbroei in Hillegom heb ik ook nog nooit gezien. Jij weet nu wat er zoal te koop is. De bloemkwekers staan nergens meer voor. Wat een weelde van bloemen en geuren! Marjan Klop, H.I. Ambacht. Ik be grijp dat het niet meer zo lang zal kun nen duren, want de exa/menklas vergt veel energie en tijd. Ik kan begrijpen dat de kerstdagen bij Hanneke in Eist voorbij zijn gevlogen. Dan valt het nooit mee om weer naar huis terug te gaan, totdat men er isi, en dan mefk je toch de waarheid van het spreekwoord: Oost, west, thuis best! Het kerken in Am- hem is ook weer eens iets anders dan gewoonlijk. Marian Vroegindeweij, Middelhamis. In alle brieven haast hoor ik over een fijne vakantie. In jouw brief staat aan het slot: Dan gaan we weer met nieu we moed verder. Zo hoort het ook. Er is overal een tijd van, van rusten en werken, van luie ren en aanpa:kken. Mama had die laat ste avond wel gezorgd dat er geregeld wat te krijgen was! Nellie de Waard, Middelhamis. In de enveloppe vond ik alleen de oplossin gen. Die waren goed, en het gevraagde heb je duidelijk aangewezen. Maar een briefje ontbrak. Had je daar geen tijd voor, of vergeten er bij te stoppen? Aan de buitenkant van de enveloppe zag ik je naam niet sitaan. Wat zijn er toch veel dingen om aan te denken, hè? Wilma Bechtum, Dirksland. Ook jij schrijft dat je met nieuwe moed wenst te beginnen. Dat is flink! Ik onerk dat je goed geluisterd hebt naar de laatste preek van het jaar. In dit jaar hoop je ook mee te doen. Dat vind ik heel goed. Je prijs zal je ondertussen wel ontvan gen hebben, denk ik. Je nichtje heeft me ook geschreven. Corrie Vroegindeweij, Middelhamis. Dat is een mooie tocht geweest naar Scheveningen ,en Den Haag, en niet te vergeten die tentoonstelling! Daar kim je met genoegen aan terug denken. Het zal wel raar zijn als je niet meer naar de zondagsschool moet. Het diploma zal je wel trouw bewaren, en ik hoop dat je in die Bijbel ook zal lezen. Het is een mooi geschenk bij het afscheid. Allemaal apart bedanken voor de kaarten voor nieuwjaar en de kerstda gen gaait moeilijk. Ik doe het dan nu maar, en bedank allen heel harteUjk voor het meeleven. Inzonderheid de fa milie Van Dijke uit Zoetermeer. Vroe ger deden de kinderen daarvan lange tijd mee, maar nu zijn ze er uit ge groeid. Veel dank! De vriendelijke groeten van Oom Ko. Uitslagen 6 januari 1975 Afd. 1: B. Vis M. van Lente 11 J. Smalheer KI. Vis 1—1 J. Lodder C. Polder 1—1 J. Dekker H. Groenendijk 0—2 Afd. 2: C. Zoon L. van der Stad 2—0 A. Knape J. van Hoorn 11 J. van Es J. van Ouden 2O I. Koese A. Krijgsman O2 A. van der Sluijs G. Knöps 11 Afd. 3: M. Klink A. van Gulik J. Polder I. Macklo?t H. Noordijk H. Verolme N. Quispel G. Noteboom 1—1 2—0 1—1 1—1 Afd. 4: D. van der Vlugt G. Koese 11 M. Breeman A. van der Valk O2 L. van Erkel S. Vis 0—2 DEN BOMMEL Opleiding E.M.M. Begin februari zal door de Fanfare E.M.M, een aanvang worden gemaakt met de opleiding van nieuwe leerlingen voor zowel de fan fare als de drumband. Opgave kan plaatsvinden voor 25 jan. a.s. bij de voorz. C. v. d. Hoek, 3e Dwarsstraat, of op de repetitie der vereniging. Inschrijving staat open voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar. van zaterdag 11 januari tot maandag 13 januari ARTSEN Middelhamis - Sommelsdük: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft 'dienst dr. J. Dogterom, Sommelsdijk, tel. 2121. Dr. Dogterom is woensdag a.s. van 12.00—24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagm:orgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dr. B. Elvé, Ring 117, Dirksland, telef. 01877- 1262. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. J. H. Bulthuis, Goedereede, tel. 01879-1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dr. M. de Jager, Nieuwe Tonge, tel. 01875- 301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst ^dr. P. J. H. Kramers, Ooltgensplaat, telefoon 01873-201. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstvjden: Op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.00 - 18.00 uur, op zater dagen van 10.00 - 12.00 uur. Apotheker: J. Slager, telef. (01870) 3997. Assistentes: Hetty Tanis, Weststraat 12, Ouddorp, telef. (01878) 1346 en Loes Mastenbroek, Prinsesselaan 15, Som melsdijk, telef. (01870) 3093. Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tandarts C. P. Wolthers, Ouddorp 's morgens van 11.00—11.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, Sommelsdijk, tel. 01870-2966. MAANDREGELING JANUARI 1975: Boodschappen tussen 8 en 9 uur van Middelhamis t.m. Ooltgensplaat aan L. E. Tjebbes. Boodschappen tussen 8 en 9 uur van Sommelsdijk t.m. Ouddorp aan J. Min- derhoud, Middelhamis, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Termaaten, Stellen dam, tel. 01870-1702. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. A. H. Stolik, Dirksland, tel. 01877-1770, b.g.g. 1767. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Me lissant, Nieuwe Tonge, tel. 01875-390, b.g.g. 01876-321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit Gele Eü-uis: Dienst heeft Zr. Anna, tel. 01873-577. Antwoord 1 is goed. Aanwijzingen gaan boven verkeerstekens en verkeers tekens boven gedragsregels. SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" Uitslagen van 6 jan. Groep 1: J. C. Hollander C. Litter V2—V2 G. de Jager C. Bakelaar 1-0 W. I. Peeman W. Markwat 1—0 C. J. Smit J. Boeter 0—1 M. Verolme M. v. d. Waal 1O C. Vis J. Boeter Va—V2 1—0 Groep 2A: J. Noordijk A. Visser Groep 2B: W. V. d. Hoog A. Verhage V2V2 Inmiddels zijn ook de nieuw gevormde groepen 2 en 3 van start gegaan. De eerste uitslagen lulden: Groep 2: J. Smallegange J. Rozema 1O A. de Vos P. Lesuis 0—1 Groep 3: C. Groenendijk A. v. Maurik O1 H. K. Smit D. Spahr v. d. Hoek 0—1 Laddercompetitie: J. Albrechts A. Roon V2V2 C. V. d. Groef N. v. Bracht V2—V2 STAD AAN 'T HARINGVLIET In het afgelopen jaar 1974 zijn in deze gemeente overleden: Neeltje C. v. Splunter 76 jaar en 11 maanden, echt genote van J. Dupree; Hendrik van Hui zen 68 jaar en 8 maanden, echtgenoote van N. C. Knops; Maria S. Hobbel 77 jaar, echtgenote vain A. Meiaard; Peter van Strien 83 jaar, echtgenoot van T. Maliepaard; Pieter Kardux 81 jaar, echtgenoot van E. J. Kreeft;; Korstiaan Wesdijk 64 jaar, echtgenoot van N. Berkhof; Adriana Vijfhuizen 64 jaar, echtgenote van M. T. van Gurp; Aren- tje van Splunter 83 jaar, weduwe van A. van Biert; Joost J. KamerUng 63 jaar en 9 maanden, echtgenoot van Joh. Arensman; Adriana M. Huizer 79 jaar en 4 maanden; Pieter L. Holleman 17 jaar en 6 maanden; Engeltje J. Kreeft 78 jaar, weduwe van P. Kardux; Basti- ana C. van der Velde 73 jaar, weduwe van A. Kaslander; Iman van Biert 68 jaar; Bouwen F. Wesdijk 98 jaar en 4 maanden, -weduwnaar van S. A. v. d. Sluis; Annetje Huizer 70 jaar, echtge note van J. Wervers. NIEUWERKERK Geref. Gemeente. De beroepen pre dikant, ds. A. Hoogerland te Krabben- dijke bedankte voor het op hem' door onze gemeente uitgebrachte beroep. De gemeenteraad van Dirksland is dinsdag het vergaderjaar begonnen met een vergadering die maar een goed uur duurde. De te bespreken voorstellen le verden geen moeilgkheden op. De gevraagde 650,t.b.v. de Open bare Lagere School te Melissant, voor de aanschaf van dia-raampjes en 4 vie wers werden zonder commentaar ver leend, zoals de raad ook direct accoord ging met de bouw en de verhuur van een garage bij perceel Binnenweg 70 te Melissant, bewoond door dhr. C. v. d. Bosch. Ontheffing van het opvolgen van de verkeersmaatregelen op de Straatdijk en de Winterstraat, aan resp. de Fa. Loggen en Fa. J. P. de Bakker te Mid delhamis, in elk van de gevallen voor het afleveren en laden van goederen. De raad ging ermee accoord de bevoegd heid tot het verlenen van dergeUjke ontheffingen aan B. en W. te delegeren. Wanneer men het met een beslissing van B. en W. dienomtrent niet eens is kan men bij de raad in beroep gaan. Verkoop. Voor een bedrag van 50.000,werd aan dhr. J. Tanis van het Electrotech- nisch Install, bureau v. d. Heijden, het perceel grond verkocht, met opstallen, gelegen op het hoekpunt Schelpenpad - Boomvlietstraat. Dhr. Tanis gaat op dit perceel een nieuw winkelpand bouwen. Bij de raad heerste aanvankelijk eni ge ongerustheid over de waarschijnlijk heid dat het winkelpand te dicht aan de straat zou komen te staan. Weth. van Rossum kon echter die ongerustheid wegnemen door erop te wijzen dat de Boomvlietstraat met een kromming in de richting van de kerk op het te ver nieuwen kruispunt zal worden aange sloten. Duiven Ver. Dhr. de Berg (P.v.d.A.) kreeg weinig voet aan de grond met zijn opmerking dat door verkoop van bovenbedoelde opstallen de Duivenver. die een vani garages gebruikt zal worden gedupeej Burg. Bos meende dat er van een 1 peren geen sprake kan zijn omdat i garage „op de meest losse tittel" in J bruik is gegeven en het de Duivenvl bekend is dat ze er eens weer uit mi| ten. „Wanneer ze zich tot het gem. stuur wenden kunnen ze waarschijnli wel weer geholpen worden", verwactij de voorzitter. Krediet „Ons HuJ Het Ver. gebouw „Ons Huis" te H( kingen zal worden opgeknapt. De raj stelde er een krediet van 41.000,-- voor beschikbaar, geheel voor gemee| terekening. B. en W. vonden dat vi antwoord omdat tijdens het 16 jarig staan van het gebouw van gemeente\ij ge geen bijdragen in de exploitatieki ten zijn verleend. De voorz. wilde li| krediet dan ook beschouwd zien als ei achterstallige bijdrage in de exploitatii kosten. Dhr. Bos betreurde het dat verdergaand plan, zoals het Bestuiu] van „Ons Huis" aanvankelijk wilde, niet kan worden gerealiseerd, waan nu moet worden volstaan met, in hoofj zaak, herstel van het achterstallig o derhoud en het aanbrengen van eni verbeteringen. „Het is een dringende] noodzaak dat er tenminste iets aan gj beurt", vond de voorz. Zeker was ook de mening van dhr. L. v. d. Vel( (P.C.P.), bestuurslid van „Ons Huis", Ook hij had liever het oorspronkeliji plan gerealiseerd gezien. „Nu willen maar gauw beginnen anders wordt hj weer veel duurder", vond dhr. v. d. V( de. Ook de Voorz. hoopte dat er ej einde zal komen aan de „langlopende zenuwslopende toestand". Openb. Kleuterschool Melissat De openbare kleuterschool te Melij sant krijgt, voor een 2e klas, de beschii king over het kleuterschoolgebouw de Binnenweg, voor een huurbedrag v^ 440,per maand. De voorz. sprak verwachting uit dat nog dit jaar met bouw van de nieuwe kleuterschool gonnen zal worden. |gen Ui |uwjaan bderkerl aken prspoeO naastl rkslan^ oot 2 a| atiare ëdeling keil Indeling fezichtig| |ch bij iele d^ ig van arden. chrijf taris 1975. ONRUST IN SOMMELSDIJK: (Ingezonden) De in Eilanden-nieuws van 7 januari j.l. geplaatste oproep om bescherming van alleenwonenden is voor onderget., dorpsgenoot van mej. C. H. K. aanlei ding geweest onmiddellijk contact te zoeken met de bekende Franse meester speurder Hubert Bonisseur de la Bath (ook wel en wellicht beter bekend als O.S.S. 117). Een man waarvan bekend is dat hij onvervaard en met de meeste spoed vrijwel onoplosbare problemen tot klaarheid weet te brengen, een man die ook met het vrouwvolk weet om te springen, kortom dé aangewezen per soon om het aangeroerde probleem op te lossen. Hubert is op onderzoek uitgegaan. En met succes! Zijn oplossing konden we nog vóór het ter perse gaan van deze krant ter redactie bezorgen, met het verzoek die, ter geruststelling van mej. K. en evt. anderen te plaatsen. De oorzaak van de „oog in oog"-be- handeling blijkt Tommie te zijn. Wie of wat is deze T? T. is een kleine hond, die op het gesignaleerde tijdstip juist door zijn 72-jaar oude baas was uitge laten en via het zgn. achterpad naar de warme kachel terugkeerde. Het beest dacht waarschijnlijk „eigen haard, is goud waard" en liep sneller dan zijn baasje. Blijft het probleem van het „bel drukken". Toen wij naar de oplossing van die kwestie vroegen, toonde O.S.S. 117 zich verslagen. Schuchter bekende hij, dat die zaak wel onoplosbaar zou blijken te zijn. Een onderzoek had de grote speurder in ieder geval geleerd dat Tommie noch letterlijk noch figuur lijk op de bel van mej. C. H. K. gedrukt kan hebben. Daarvoor zit het knopje te hoog W.V. Sommelsdijk. GOED IDEE: Door de Nederlandse Hartstichting is kortgeleden een Cholesterolwgzer uit gegeven. Cholesterol immers is slecht voor hart en bloedvaten en op de w^zer wordt dan ook gewaarschuwd niet meer dan 250 milligram cholesterol per dag per persoon binnen te krggen! De wijzer, een smalle strook van een ruime halve meter lang, kleurig gesierd met alle mogelijke lekkernijen geeft een opsomming van- de hoeveelheden cho lesterol in de diverse artikelen. Voor gezonde voeding: eet weinig cholesterol, eet minder verzadigd vet en wees spaarzaam met suiker", wordt ten over vloede gewaarschuwd. De cholesterolwijzer is voor iedereen gratis te krijgen bij de Ned. Hartstich ting, Sophialaan 10 in Den Haag. Mis schien wilt U bij bestelling de Stichting toch met een vergoeding bedenken en dat kan dan via haar gironummer 300. Om U alvast een indruk te geven van de hoeveelheid cholesterol in bepaalde artikelen geven wij een paar voorbeel den waarvan U er tientallen op de 'wij zer vindt: Het gaat om milligrammen cholesterol per ons; een ons roomboter bevat 250 milligram cholesterol (let u wel, per dag maar 250 m.g. toegestaan!) een ons Edammer kaas 40+ 100 milligram; een ons rundvet 60 milligr.; een kippe-ei (wit) 600 miUgr. en een eierdooier maar liefst 1500 milligram! Een ons diepvrieskabeljauw bevat -50 De ANWB zal op maandag 13 januè a.s. zijn eerste technostation in Zeelal in gebruik nemen. Daarmee komt et^ eind aan de lastige situatie voor Zeeuwen, die hun auto alleen buitenll hun provincie konden laten keuren. Het nieuwe technostation, dat gelii_' gen is aan de Amesteinweg 20 in MiÈ delburg, krijgt voorlopig een capacitfi.j^' van ca. 1500 tot 2000 technokeurings per jaar. Bewoners van de Zeeuwse eilandl en van, Zeeuws-Vlaanderen krijgen, tl introductie, de eventueel te maken kosten aan tol- of veergelden terug. Afspraken voor een keuring kunnJ worden gemaakt via het ANWB-kantol in Middelburg, tel. (01180) 14800. De prijs van een technokeuring t draagt voor leden van de ANWB 75jv Niet-leden betalen 90, Voor een veiligheidskeuring bedragfji de kosten respectievelijk 35,eiin 45,—. De pral ;van in^ rijdend bracht Iet thi (verzorg De opl| lijk is Na 2 ja MogeliJ DUIVELAND ,^^^10^' Afscheid gemeentewerkman Jan fc.Mhet ved m,er. De heer Jan Folmer sedert bii:"T?Bleulai| 21 jaar gemeentewerkman, eerst Nieuwerkerk, na de samenvoeging c" gemeenten op S. en D. in DuivelaE bereikte nét voor Kerst de pensioey gerechtigde leeftijd. De in Nieuwerke:|a alom bekende Folmer verricht ook rm werk als dorpsomroeper en is koster 1 de Geref. Gtemeente. Dezer dagen vim hij in het zonnetje gezet. Burgemeesll J. D. de Kam sprak woorden van daif en waardering tot hem en wenste hej verder nog met zijn vrouw een gezondheid, zodat hij het kosterweil] nog kan blijven' voortzetten. Naast woorden werden ook geschei ken aangeboden. Mevr. Folmer 'kre^^RgajJi bloemen. Jan zelf kreeg een geweldi|^*' kist sigaren en een kostbare ets ïfl 1739 van de Kerkstraat in Nieuwe.'[P kerk. Veel werd nog gesproken over t|^ 20 jaar waarin hij als zodanig werijl zaam is geweest. Ook de heer Schulitj hoofd gemeentewerken sprak woordf van waardering en afscheid. De hei Folmer dankte tenslotte voor alle goed] ondervonden en ontvangen. I NED. HERV. GEM. - THOLE V I ZONDAG 12 JANUARI Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Kei ver Poortvliet 10 en 6 uur kand. J. Arendshorst Scherpenisse 9.30 u ds. A. G. Haring, 2.30 uur dhr, vs Woerden St. Maartensdijk 9.30 2.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 6 uur ds. H. Samson St. Annaland Ij en 6 uur ds. J. Codée Oud-Vossemö 10 en 6.30 uur ds. G. Voortman Philipsland 9.30 en 2.30 uur ds. H. Hai kema. milligr. cholesterol, maar een ons palifi 225! Veel cholesterol bevat ook het hof van haring, 700 en lever en nieren vsl meerdere dieren. Rund- en varketó! vlees bevatten 60 milligram cholester| per ons. In plantaardige stoffen en plantaardl ge vetten zit in 't geheel geen cholef terol. Voor wie de voeding met zorg bereii is de cholesterol'wijzer een pracht bez| Aanvragen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6