IG „Hetzun de kleine dingen die liet doen ruider^ Openbare MAVO Oude-Tonge gaat school voor LEAO stichten Nieuwe Ëhr. kleutersclioel te llelissant in gebruik h. jn struijk ^li ^nze Sommelsdijk m jaargang Vrijdag 10 januari 1975 No. 4353 piJK ïuari) len in puwde bedrijf U in 1377 Burg. Bos Dirksland in Nieuwjaarsrede: CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Radio en TV tafels in eiken en modern. Raad Oostflakkee vergadert maan dag: Tarieven zwembad, Ver. geboiiw en sporthal omlioog De raad van Oostflakkee wordt a.s. maandag voorgesteld accoord te gaan met enkele tariefsverho gingen, zoals die door de Stichting L.O.S. te Oude Tonge wenselijk worden geacht. VOCE MOOIERE Fa. KORTEWEO Zandpad SliddeUiarnis 40 jaar bi| de P.T.T. Aanzienlijke stijging werkioosbeid op Goeree-Overf lakkee De MAVO te Oude Tonge zal wor den aangevuld met een afdelhig L.E.A.O. en met deze vorm van onderwijs een Openbare scholen gemeenschap gaan vormen. Wan neer en óf dit streven gerealiseerd zal worden is ter beslissing van het Ministerie van Onderwijs. In de praktijk varieert de periode tussen de aanvrage en de stichting van één tot meerdere jaren. De ge meenteraad wordt a.s. maandag avond gevraagd accoord te gaan in de voorgestelde omzetting van de Mavo in voornoemde Openbare Scholengemeenschap. LEAO enig in driehoek Barendrecbt, Breda, Viissingen Zending in Indonesia Oe garnalenvisserij in 1973 I Welk meisje of vrouw wü in 2 gezinnen komen helpen om voor de kinderen te 1 1 zorgen? In het ene gezin zijn 2 kleuters van 1 en 2 jaar en g 1 in het andere gezin een pasgeboren tweeling. J I Inlichtingen: 01879-1402 of 01878-2050. OPTOMETEIST „OOGMETING KONlNKtMK OOEDOEiau«> CONTACTLENZEN" iziekeufondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnls - tel. 01870 - 20T5 I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS 1 LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 (Z.) POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS edactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk rel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 In zfln Nieuwjaarstoespraak, I j.l. dinsdagavond aan het be gin van de raadsvergadering gehouden, heeft burg. H. Bos zich niet verloren in een be- I schouwing op wat hy noemde „het grote werk van besturen l en organiseren", maar heeft hij ook aandacht gewfld aan „het gewone en alledaagse le ven" in de gemeente dat zo 1 meende de burgemeester bij diepere bezinning wel eens van 1 heel wat meer betekenis zou kunnen blijken te zgn! Daar vloeide aan het adres van de gemeentenaren een spontaan I compliment uit voort Moest dhr. Bos enerzijds wijzen op de alom te constateren geestelijke- en zedelijke verwildering waarover men zich z.i. méér zorgen zou mogen maken, anderzijds kon hij met waardering spreken over de gang van zaken in eigen gemeente: „terwijl het orde verstorend karakter van de Oudejaarsavond overal hand over hand toeneemt, mag in eigen gemeente van het tegendeel gewag worden gemaakt", aldus de voorz. „Ik heb er behoefte aan zo vervolgde hij een woord van waardering te richten tot die delen van de bevolking die duidelijk blijk hebben ge geven zich in dat opzicht te willen matigen. Ook in meer algemene zin op het gebied van de openbare orde mogen we aldus de voorz. niet ontevreden zijn over de gang van zaken in de gemeente, wat mede toe te schrijven is aan het verantwoordelijkheidsbesef van de exploitanten van de horecabedrijven en niet minder aan de opvoedende waarde van het jeugdverenigingswerk" „Ik denk daarbfl vooral aan het clubhuiswerk van de plaatselijke sportverenigingen, waardoor veel jongeren worden opgevangen en be hoed worden voor uitspattingen als waarvan we in het verleden wel eens getuige waren. We kunnen als gemeentebestuur niet genoeg waardering hebben voor al het werk dat daaraan door de ouderen in hun vrije tijd wordt gegeven". Met instemming wees de voorz. ook op de oprichting van de buurtvere niging West In het dorp Dirksland waarvan hij hoopte dat het voorbeeld veel navolging zal vinden. „Het is gewoon een kwestie van het organise ren van de burgerzin die er wel is maar alleen tot aktief en constructief handelen moet worden opgewekt". „Van een overheidsbestuur kan niet verwacht worden dat dat als „albehoedster" optreedt bezag de voorz.: „de burgers moeten zelf bij de dingen, die hun eigen belang zijn be trokken worden en zich daar verantwoordelijk voor weten". Terugziend op 1974 geloofde dhr. Bos dat dat jaar als een unicum in het meteorologisch museum zal worden bijgezet, terwijl het ook het jaar zal blijken te zijn geweest van de grote economische teruggang. Via de terug lopende werkgelegenheid, waarin de pendelarbeid niet primair het kind van de rekening blijkt te zijn, kwam dhr. Bos op het verschijnsel van het forensisme. „We zouden niet in Nederland wonen als daar ook al weer geen problemen van gemaakt worden door de rusteloos bezig zijnde ruim- telijke-orderegelaars. Zeer kritisch liet dhr. Bos zich uit over wat hij be titelde als „het (door de Prov. Overheid) kennelijke streven in de toekomst het platteland weer te ontvolken om het functieverlies van de grote ste den weer op te peppen", een zienswijze die hem door G.S. niet in dank is afgenomen. „Er werd mij op gewezen aldus dhr. Bos dat deze voor gestane ontvolking een nobeler doel heeft, t.w. het redden van de grote stad. „Ons streven is en moet er nog steeds op gericht zijn om de eigen gemeente waar mogelyk tot een gezonde en verantwoorde ontwikkeling te brengen. Als men van ons zou verwachten dat we ons bewust zouden gaan toeleggen op het afremmen van die ontwikkeling ten gerieve van welk doel ook, dan kunnen we beter ophouden eigen gemeente en zelfstandig gemeentebestuur te zijn, waarvoor nog altijd de wettelijke eis geldt dat het de belangen dier gemeente met alle vermogen zal voorstaan en be vorderen". Bezorgd verklaarde de voorz. zich over bepaalde ontwikkelingen ook binnen de gemeente, met name de bedreigde positie van de middenstand. „Het is ook voor een gemeentebestuur geen prettige gewaarwording te bemerken dat er meer winkels gesloten dan geopend of uitgebreid wor den", verzekerde hij. De conclusie dat een gemeentebestuur in ieder geval dient te streven naar het behoud van het bereikte ontwikkelingspeil raakt aldus dhr. Bos de problematiek van het gemeentebestuurlijk handelen: „We kunnen dat peil niet behouden als er niet gewerkt kan worden aan een gematigde uitbreiding van het gemeentelijk woningbestand. En dat kan eerst als er goedgekeurde bestemmingsplannen zijn, waarvan echter de behandeling tergend lang duurt", aldus de voorz., die aan de hand van ettelijke voor beelden de ingewikkelde proceduregang op het gebied van de ruimtelijke ordening laakte. „Het kernpunt daarvan noemde hij dat de uitbreiding van de bebouwde kommen van dorpen als Dirksland slechts dan is toege staan en dan nog in beperkte zin als de noodzaak daarvan voor de behoef te van de eigen bevolking kan worden aangetoond en dat dan nog op een pijnlijk preciese manier. Daarmee zullen we moeten leren leven en ik be hoef u niet te zeggen ik heb dat trouwens al enigszins gedaan hoe moeilijk dat is". Optimistischer kon de voorz. zich uitlaten over de begrotingscijfers voor 1975 met de verklaring dat het spook van de niet sluitende begroting en de gevolgen daarvan zijn verdreven. Burg. Bos eindigde zijn rede in majeur. Sprekend over de waarde van het alledaagse leven in de gemeente zei hij „het gaat tenslotte toch bij alles wat we doen en ondernemen om het welbevinden van onze samenleving en dan blqkt vaak de juistheid van het bekende liedje: het z|jn de kleine dingen die het doen." Dat wilde burg. Bos de raad als motto meegeven in het nieuwe jaar als waarschijnlijk de beste remedie voor het jachtige leven waardoor we zonder het te merken worden ingekapseld. „Dat wij ons in alles afhanke lijk mogen weten van Hem, de Bestuurder van het heelal, in Wiens naam wij steeds onze raadsvergaderingen beginnen, is mijn wens en bede", zo besloot burg. Bos zijn rede. WEDERKERIG. De gelukwensen voor het nieuwe jaar werden beantwoord door dhr. J. C. Kalle, nestor van de raad. Daarbij wees dhr. Kalle op de weinig roos kleurige tijdsomstandigheden, de verwarring en de onrust in de hele we reld doordat Gods Woord meer en meer wordt verlaten waardoor smart op smart te vrezen is. „Er is ook bij de Overheden geen greintje zondebesef meer", betreurde dhr. Kalle. Na een opsomming van het vele dat in het voorbije jaar tot stand is gekomen besloot dhr. Kalle met een gelukwens: „God geve u kracht en wijsheid uw arbeid te verrichten. Moge Hij u de bede in het hart leggen: „Welzalig hij die al zijn kracht en hulp alleen van Hem verwacht", zo eindigde dhr. Kalle. ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tariet OOS'-CDUK 53 - 61 De tarieven voor gebruik van het Zwembad „de Koepel" dienen te wor den aangepast i.v.m. voortdurende stij ging van de kosten van onderhoud. Het gezinsabonnement komt van 50,op 53,abonnementen voor 16-jarigen en ouder van 22,op 23,50 en voor jongeren dan 16 jaar van 15, op 16,—. Losse kaartjes die 1,50 waren wor den 1,75 en die 1,25 waren worden 1,50. Dagkaarten komen van 2,50 op 2,75 (voor 16 jaar en ouder) en van 2,— op 2.25. Ook de tarieven voor het gebruik van de sporthal zowel als voor het ge bruik van het Ver. gebouw zullen' die nen te worden verhoogd. De verhogm- gen voor het Ver. gebouw zijn aan zienlijk. Voor het gebruik t.b.v. bruiloften tussen 1 mei en 1 okt. wordt 100,— berekend, dat wordt 125,— en tussen okt. en mei was het 125,— en wordt het 150,—. Het tarief voor het gebruik t.b.v. de monstraties wordt van 75,tot 150,— verhoogd; dat alles wanneer de raad er a.s. maandagavond mee accoord gaat. MIDDELHARNIS Tijdens een morgen, zaterdag, in „Jeugdhaven" te houden receptie zal het 40 jarig dienst jubileum van dhr. H. J. G. V. d. Laan, directeur van het post kantoor te Middelhamis worden her dacht. De receptie wordt gehouden van 3 tot 5 uur. Dhr. V. d. Laan begon zijn postale loopbaan in 1935 in Naaldwijk, om ver volgens geplaatst te worden in de ge meenten Monster, Naaldwijk, Kromme nie, Koog, Zaandijk, Krommenie en sinds 1964 in Middelhamis. De werkloosheid op Goeroe-Over- flakkee is in de decembermaand t.o.v. de novembermaand aanzienlijk geste gen, t.w. van 2,6 naar 4,5''/o van de mnl. beroepsbevolking. Het mnl. werklozental steeg van 212 naar 360, een vergroting derhalve van 148. Onder dat totaal van 360 zijn 45 jongeren t.m. 18 jaar. Los van het ge noemde totaal staan ook nog 80 vrou wen en meisjes als werkloos ingeschre ven. De mnl. werklozen kunnen als volgt worden onderverdeeld: 92 bouwvakkers, 10 metaalbewerkers, 22 man landbouw- personeel, 10 man handelspersoneel, 81 mensen uit het transport, 9 kantoorper soneel, 12 losse arbeiders, 27 man uit de overige beroepen en 97 minder ge- schikten. De werkloze vrouwen zijn onder te verdelen in: 12 winkelbedien des, 10 kantoorpersoneel, 3 huishoude lijk personeel, 6 part-timers in 49 uit de overige beroepen. In het rayon van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Spijkenisse, waaronder Spijkenisse, Middelhamis en Oud- Beijerland ressorteren heeft Middelhar- nis het grootste percentage werklozen: Spijkenisse l,2''/o; Middelhamis 4,5"/o en Oud-Beijerland l,l"/o. Het Lager Economisch en Admini stratief Ondenvijs werd in april 1973 door de Minister van Onderwijs in het leven geroepen. Deze nieuwe vorm van onderwijs ontbreekt dan ook nog in de driehoek Barendrecht-Breda-Vlissingen, terwijl de Mavo te Oude Tonge over de lokaUteiten en bevoegde leerkrachten beschikt om dit onderwijs te kunnen starten. Temeer is dat het geval nu deze Mavo van de 3-jarige cursus af wil en zich alleen op de 4-jarige oplei ding wil richten. Het LEAO behoort tot het lager be roepsonderwijs (niet te verwarren met de LAVO, de vroegere VGLO die tot het alg. vormend onderwijs behoort). Het LEAO geeft een directe opleiding voor lagere kantoorfuncties, maar in principe kan een leerling na de 4-jarige LEAO opleiding naar de MEAO (mid delbaar) en HEAO (hoger) al zal dat alleen voor de enorme uitblinkers haal baar zijn. Qua niveau is het LEAO geschikt voor leerlingen die moeite zouden heb ben met het tempo van de MAVO; het niveau is gelijkwaardig aan dat van huishoudschool en LTS, welke scholen ook tot het lager beroepsonderwijs be horen. Bij het LEAO ligt het accent op de handelsvakken, winkel- en kantoor praktijk, machineschrijven e.a. De op leiding duuurt 4 jaar. Alle leerlingen van de toekomstige Scholengemeen schap zullen in de brugklas beginnen. De MAVO zal van de 3-jarige cursus afstappen. Voor de leerlingen had het volgen van deze 3-jarige opleiding de consequentie dat ze na hun opleiding nog een jaar onderwijs moeten volgen nu de leerplichtige leeftijd op 16 jaar is gesteld. MAVO-Directeur van Renswoude ge looft dat de LEAO straks leerlingen van heel Goeree-Overflakkee, maar ook van Schouwen, de Hoekse Waard en W. Brabant gaat trekken. Aangenomen mag worden dat leerlingen die norma liter de 3-jarige MAVO opleiding zou den willen volgen naar het LEAO zul len gaan. Uiteraard blijft de 4-jarige MAVO opleiding in stand. DIRKSLAND Het bejaardencomité van de Ned. Herv. Kerk nodigt de bejaarden uit voor de middag die we hopen te houden op dinsdag 14 jan. Het volgende onder werp zal worden behandeld: In de afgelopen maanden heeft de Evang. Omroep 12 programma's uitge zonden over de zending in Indonesia. Uitgebreid werd via de radio aandacht besteed aan o.a. de zending van de Chr. Geref. Kerken (Mamasa); de Geref. Zendingsbond in de Hervormde Kerk (Rante Pao en Makassar); de Geref. Gemeenten en Geref. Kerken (Vrijge maakt). Voor deze serie programma's maakte dhr. J. H. Mouissie een tweetal reizen naar Indonesia. Tijdens de laatste reis, in september j.l. naar Irian Jaja, werd een prachtige serie dia's gemaakt, ook op plaatsen waar nog maar zeer kort geleden de blanke zendelingen voor het eerst kwa men. Juist in deze streken, in de bergen van Irian Jaja, werken de zendings mensen van de Geref. Gemeenten. Wij hebben dhr. Mouissie gevraagd om op D.V. 14-1 a.s. om 14.30 u. zijn dia-serie (ca. 300 stuks) te vertonen en over z'n reiservaringen te vertellen. Er zijn ook opnamen bij uit Java (Jakarta, Djokja etc), Ujang Pandang (v.h. Ma kassar met o.a. fort Rotterdam van de V.O.C.); veel opnamen uit Irian Jaja, en het prachtige eiland Bali. Verschil lende dia's worden met geluid toege licht. Wij komen u weer halen als u van vervoer gebruik wenst te maken even een berichtje aan een van onderstaande adressen: Mevr. Spek-v. Zetten, Tel. 1348; Mevr. Hesselink, Tel. 1357; Mevr. Schuller, Tel. 1714. Het comité. De garnalenvisserij in Nederland heeft in 1973 uiteenlopende resultaten opgeleverd. Alsdus een door de afdeling Visserij van het Landbouw-Economisch Instituut onlangs uitgebrachte publika- tie 1). De aanvoer van garnalen was in 1973 groter dan in de jaren 1971 en 1972, hoewel het niveau van voorgaande ja ren nog niet werd bereikt. Ook de to tale besomming van de garnalenvisserij verbeterde. Doordat échter ook het aan- .iiiiililiiii tal gamalenvissersschepen, voor het eerst sinds een aantal jaren, toenam bleek de gemiddelde besomming per schip niet in alle groepen te zijn geste gen. Met name in Zeeland en in Wieringen werden hogere besommingen geboekt, in Harlingen, Zoutkamp en Termunten werd minder besomd. Ondanks stijgen de kosten bleek het nettoresultaat bij een toegenomen besomming ook gun stiger, doch bij de vaartuigen uit noord oost Nederland was het nettoresultaat als gevolg van de gedaalde besommin gen ongunstiger. Voor de gehele garnalenvisserij geldt dat de besomming in 1973 ongeveer 1,7 miljoen gulden hoger was dan in 1972, terwijl de kosten 1,4 miljoen hoger wa ren. Dit leidde tot een netto-overschot dat met 300.000,was toegenomen. Door de gamalenvissersvaartuigen werd in 1973 minder dagen gevaren dan in 1972. Ook was de visserij in het algemeen dichter bij huis gelegen. Het aandeel van de visserij in de Duitse Bocht (de z.g. Syltvisserij) is in 1973 be langrijk afgenomen ten gunste van de visserij in de nabije Noordzee en de Waddenzee. 1) Deze publikatie kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 5,50 op postrekening No. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Econo misch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden: „Zend publikatie No. 5.32". De medische diensten kunt u vinden in het tweede blad. V.!$0; Leidsters en kleutertjes hebben j.l. dinsdag, de eerste schooldag in het nieuwe jaar de nieuwe Chr. kleuterschool, ge bouwd aan de Fabiusstraat in gebruik genomen. De officiële ingebruikname volgt op 24 januari, bij welke gelegenheid ook de naam van de school zal worden onthuld. Het nieuwe schooltje bevat 2 lokalen en kwam tot stand onder archi tectuur van Ad Gestel te Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1