oninklijk goud voor pres. kerk- voogd Adr. Neels (81) ruidet*^ h» j. struijk bcheid op >udejaarsdag I i- ë^aargang Vrijdag 3 januari 1975 No. 4351 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZXJID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vyrijdagavond LTGENSPLAAT BANKSTELLEN in vele uitvoeringen. jSommelsdijk Half fanuari crêciie in Bommel OPTOMETRIST „OOGMETmG CONTACTLENZEN" ziekenfondsieverancier aan alle ziekenfondses westdijk 34 - middeïharids - tel. 01870 3075 I BEZOEKT ONZE Automobi@Seii-verko®phal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHAIIN8S TEL. 01870 - 2043 VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KO^TEWEG Zandpad Middelharnis IZB 40 jaar POSTBOX e - MIDDELHAKNIS ictto «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 20 f-< Na 9.30 uur (01870) 33 02 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ABVERTEINTIEPKIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Onschuldig vuurwerk en Het was voor burgemeester W. M. «1 der Harst de laatste officiële han- Sling van vorig jaar toen hij op Oude- iargdag een Koninlilyke onderschei- uitreikte aan de 81-jarige Adr. scheidende president-kerkvoogd ;de Herv. gemeente van Ooltgens- Dhr. Neels besloot bij zijn af- kd een periode van 46 jaar in „ker- e|gli:e dienst". •De kerkvoogdij bood dhr. en mevr. eels met de hunnen op de morgen van 'udejaarsdag een receptie aan, die 's lorgens om 10.30 uur in „Elthato" laats vond. Aanwezig waren burg. en mevr. Van er Harst, de wethouders A. Kroon en L. M. de Wit, ds. en mevr. A. W. v. Plas, kerkvoogden, notabelen, kerke- aad, kosters, organisten, tuinman, ver- jgenwoordiger van de Vrouwenvereni- ing, Oud-kerkvoogd KI. van Ree en e vorige administrateur W. Voogd. 46 jaar trouwe dienst. Het was dhr. H. L. Schilperoort die laar namens de kerkvoogdij allen wel- :om heette; waarna hij Psalm 138 las im vervolgens terug te zien op de 46 aren trouwe dienst die dhr. Neels in lelang van kerk en gemeente had ver- icht. „In die tijd zijn er belangrijke Ingen gebeurd, waarbij de financiële orgen niet uitbleven. De activiteit en e ijver was echter zeer groot en deze erden bij het klimmen der Jaren zeker ët minder", liet dhr. Schilperoort aarderend horen. Spreker zegde dhr. eels voor alles heel hartelijk dank. Hij ag zijn arbeid in het licht van de 138ste salm. i Hoogte en diepte punt. Burgemeester Van der Harst was blij R de Hervormde gemeente de plaat- elijke of burgelijke gemeente regelma- ig betrekt bij grote gebeurtenissen. ;ich tot de heer Neels richtende wees Ie burgemeester op zowel hoogte- als lieptepunten. Een hoogtepunt achtte hij iet dat op zo'n hoge leeftijd afscheid nag worden genomen en een diepte- )unt, dat men moet scheiden van een aak die een mens zo lief is geworden. ,0p oudejaarsdag heeft men de nelging Ji^gszins weemoedig te zijn en een "gelijk afscheid werkt hier zeker aan ie", aldus ds burgemeester die even [loopbaan van dhr. Neels de revue liet 'iseren. Kj was zo releveerde dhr. v. d. rst notabel vanaf 1928, kerkvoogd uaf 1940, president kerkvoogd vanaf ^7, opvolger van wijlen dhr. G. H. L. Bruin. Voorts was dhr. Neels vele |en bestuurslid van de Chr. Nat. -Iliool, van de plaatselgke Anti Kev. Slesvercnigmg en bestuurslid van de »enmalige polders de Weipolder en Al- «klein. Het werk betreffende Boedel Sigge had z^jn bijzondere belangstel ling. „Uw werk was allround en dit over- fcde heelt een en ander grote waar- ■ring geoogst. Uw vriendelijkheid, Ifcte toewijding, gastvrijheid, zorg en lietds voor de kerk en andere taken is ttiet onopgemerkt gebleven. In een lirijven van de Minister van Justitie pt het H.M. fle Koningin behaagd u [Eremedaillej verbonden aan de Orde Oranje Nassau in goud toe te ken- zo maaikte dhr. v. d. Harst bekend. '*Ia het o^ispelden van de versierselen sprak de ^burgemeester een woord van geliikweiiis tot dhr. en mevr. Neels (bei den 81 jaar) daarbij hen Gods zegen en sen goftde gezondheid toewensend. Spe ciaal fot mevrouw Neels-van der Velde zei dhr. Van der Harst, dat zij haar man 's avonds veel heeft moeten missen en flat e;u zij 57 Jaar getrouwd zijn zij ttlijk pas eens een huwelijksleven beginnen door iedere avond samen te zijn. Draagmedaille. |;Tamens de kerkvoogdij overhandigde Ir. Schilperoort de draagmedaille aan Jr. Neels. Mevrouw Neels kreeg een Ruquet bloemen. I Ds. A. W. V. d. Plas bracht de geluk- Vénsen over namens de kerkeraad. ,Toén ik hier kwam was Neels een ■<erkvoogd op hoge leeftijd en ik was jong, maar aldus ds. Van der Plas wij hebben het altijd best met elkaar kun nen vinden. Er is een groot stuk van uw aeven met de kerk heengegaan. Op het [kantoor van dhr. Voogd zijn er heel wat kerhselijke zaken behandeld. Ook zijn jwe^het weleens niet met elkaar eens IgesiJeest, het waaide zo nu en dan, maar |le.'Wind ging dikwijls al gauw liggen", fwaardeerde ds. v. d. Plas. Db. besloot met te zeggen, dat dhr. len mevr. Neels gezocht hebben om ■met de psalmdichter te spreken: „Een Iding hebben we van de Heere begeerd, Ida^ zoeken we naar om al de dagen in liZijn voorhoven te mogen wonen. Met 1de wens dat zij samen nog vele dagen van de Heere mochten ontvangen be sloot ds. zijn toespraak. Hij bood na mens de kerkeraad een srote kist siga ren aan. Band onvoorstelbaar. Als oudste lid van dienst sprak kerk voogd, dhr. J. L. Vetter dat de band die dhr. Neels met de kerk heeft onvoor stelbaar is. Hij vertelde enkeie ieuke gebeurtenissen en mocht namens het college dhr. Neels een grote assorti- mentskist sigaren aanbieden. Dhr. Vetter had nog een cadeau op zal, n.l. een couvert met inhoud die hij aan de waarnemend koster, dhr. KI. van Ree mocht aanbieden. Hij heeft, toen koster H. Dorsman ziek was en in het ziekenhuis verbleef zijn taak waargenomen, waarvoor het college hem hartelijk dankzegde. Het bedrag kan mogelijk dienen voor een nieuw vistuigje, aldus dhr. Vetter. Alleen mün plicht gedaan. Na een gezellige pauze kwam dhr. Neels aan het woord. „Ik heb het ge voel dat ik altijd niet anders dan mijn plicht heb gedaan en wat men graag doet valt niet zwaar". Vervolgens somde de scheidende kerkvoogd op wat er in zo'n halve eeuw al niet kan gebeuren. Het plafond van de kerk werd geheel vernieuwd, voor de stoelen kwamen banken, ds. Van Drenth deed het in het begin op de fiets, kreeg later een auto, waarvoor een nieuwe garage werd ge bouwd, er kwam een nieuwe pastorie, het dak van de kerk werd grondig ge restaureerd, rondom de kerk kwam een drainage, voor de kerk een nieuw par keerterrein, prachtig aangelegd door de technische dienst van de gemeente. Voorts werd een nieuw orgel gebouwd en een hal in de kerk ingericht als gar derobe, enz. De heer Neels had nog één wens, n.l. een vernieuwing van de z.g.n. kleine deuren met een garderobe. Hij dankte allen die hem in die jaren hebben bijgestaan, ook de vrouwen vereniging, etc. die veel voor de kerk hebben gedaan en nog doen. In het bij zonder was dhr. Neels getroffen door de onderscheiding die hem werd uitge reikt, hij was H.M. de Koningin en de burgemeester daar zeer erkentelijk voor. Bovenal ging zijn dank uit naar de Heere die hem lust en kracht geschon ken heeft om dit ales te kunnen doen. Tot slot eindigde ds. Van der Plas met dankgebed. Hierna bleef men nog een poos gezellig bijeen. OOSTDUK 53-61 Op het voornemen in ons dorp een crèche op te richten zijn veel goede reacties ontvangen. Meer dere moeders hebben zich bereid verklaard goed en aktief mee te werken om het zo leuk mogelijk te laten starten en het vooral vol te houden!!! Om de plannen en de ideeën met z'n allen te bespreken, nodi gen wij de moeders en de va ders zijn natuurlijk ook van har te welkom uit, voor een bijeen komst in de Aula van de Lagere Openbare School op maandag avond 6 Jan. '75 om 8.30 uur. Wij maken dan gelijk een voor lopig rooster, zowel voor uw kind als voor het opletten van uw kant Hopelijk kunt U allen even aanwezig zijn Mevr. P. Janssen en Mevr. I. Kroon. GOEOOGKEURO kwalijke brandstichting in Nieuwjaarsnaclit IIM Van de miljoenen guldens die ïn de Nieuwjaarsnacht aan vuurwerk in de lucht zijn geloiald heeft Flakkee zijn portie meegeschoten. Overigens is dat traditionele geknetter al wel geaccep teerd maar veel kwalijker is de waarschijnlijke brandstichting in schuren in Ouddorp en Ooltgensplaat met een kapitale schade als gevolg. In Nieuwe Tonge is het ditmaal het rumoerigst geweest. De politieman die daar een oogje in het zeil hield zag zich rond half één genoodzaakt assistentie op te roepen omdat de zaak volledig uit de hand ging lopen. Nieuwe Tonge's jeugd was op de zgn. „Hoogte" aan het stoken gegaan waarop de brandweer uitrukte om de brand te blussen. Dat is kennelijk wat ontactisch gegaan met als gevolg dat er tussen jeugd en brandweer al snel een hand gemeen ontstond. De brandweer, waar van sommige leden al rake klappen te incasseren hadden gekregen, ging het publiek daarop te lijf met waterstralen met een druk van zo'n 10 atmosfeer. De politionele assistentie die vanuit Middelharnis arriveerde was vergezeld van dhr. M. Peekstok, onder-comman dant van Middelharnis' brandweer. Dhr. Peekstok beval het korps snel in te ruk ken. De politie heeft met getrokken gummistokken de rumoerige jeugd ver spreid. Later is er opnieuw gestookt en moest de brandweer er weer aan te pas komen. Dat gebeurde onder politiebe geleiding. De brandweerleiding zal nog nagaan in hoeverre het eerste optreden van de brandweer onjuist is geweest. Middelharnis - Sommelsdijk. In Middelharnis is het hevigst ge stookt op de Langeweg, nabij Holland- Zeeland. Politie en brandweer pasten daarbij de sinds enkele Jaren geldende tactiek toe; de Jeugd te laten begaan zover er geen gevaarlijke situatie ont staat. De verlaten woninkjes in de vlakbij gelegen Nieuwstraat werden met de blote handen van brandbaar materiaal ontdaan. Vele handen zorgden voor een reusachtige brandstapel. Ca. kwart over twee werd de brand weer van Sommelsdijk gevraagd het restant van de brand te blussen. Er de den zich daarbij geen moeilijkheden voor. 's Morgens was uit de woninkjes al een stapel banden weggehaald. De Kaai. Traditioneel werd er ook op de Kaai gestookt. Daar laaiden de vlammen pas rond twee uur op. De gem. Tech. Dienst liet daar een auto zand spreiden over de straat waarop de olie rijkelijk vloei de. Nadat ook deze brand geblust was leek de rust te zijn weergekeerd. Toen de politie rond 4 uur 's morgens in wil de rukken kwam er opnieuw brand alarm voor de Kaai. De brandweer moest weer uit bed worden getrommeld. Eer daar alles was geblust en opgeruimd had de klok al 6 uur geslagen. Ouddorp. In Ouddorp werd rond kwart voor één de brandweer gebeld voor een brand in de schuur van het zgn. „Blauwe Huus". In de schuur, eigendom van de Gebrs. Hameeteman, stonden een land bouwtrekker, een wagen en landbouw- werktuigen. Ook was er een flinke par tij stro in opgeslagen. De brandweer was tot 6 uur in de morgen bezig het vuur te smoren. De schuur is geheel in Zoiets is de jeugd wel te vergeven. vlammen opgegaan en de machines zijn goeddeels onherstelbaar beschadigd; ze waren niet verzekerd. De oorzaak van de brand is niet be kend. Met brandstichting wordt ge zien de plaats waar de brand begon ernstig rekening gehouden. Er kan evenwel ook sprake zijn van „ver dwaald" vuurwerk. Ooltgensplaat. Ooltgensplaat heeft ook een wat ru moerige Nieuwjaarsnacht gehad, maar kwalijk werd het pas toen 's morgens tegen 8 uur de brandweer gealarmeerd werd voor een brand in de schuur van landbouwer J. van Kempen, staand bui ten het dorp langs de Langeweg. Ook hier wordt aan brandstichting gedacht. De schuur brandde geheel af en daarmee een nieuwe John Deere trek ker, twee bandenwagens en andere werktuigen. Dhr. van Kempen was tegen brand verzekerd. Terwijl politie en brandweer bij deze brand waren ontdekte men ook vlam men op het land van dhr. A. de Vos. Daar bleek een klamp stro en een sta pel zakken met uien in brand te zijn geraakt en zo goed als geheel verbrand te zijn. In dezelfde morgen is er ook aan de Galatheese weg een schuurtje van 2x3 meter afgebrand. De technische recherche heeft een on derzoek ingesteld. De politie zal graag contact hebben met mensen die een van de branden hebben gezien om het tijd stip van het ontstaan daarvan nader vast te kunnen stellen. De Hervormde Bond voor Inwendige Zending op G.G. (IZB) betstaat dit jaar 40 jaar. Ter gelegenheid van dit Jubi leum wordt er een grote igeld- en le- denwervingsaktie gehouden. De periode waarin deze aktie valt loopt van 22 februari tot en met 3 mei 1975. De naam van de aktie is NOODZAAK, een naam die voor zichzelf spreekt. Het leek de IZB Juist om er geen feest van te maken, maar een aktie te voeren. Het is de geestelijke armoede die veel werk geeft. Daar kan men niet blij om zijn. Wel wil de IZB, dank baar voor het feit dat zoveel gedaan mag worden, verder gaan. Ook u die dit leest wordt gevraagd dit werk te steunen. Als u hart hebt voor het evangelisatiewerk en ervan overtuigd bent dat alleen in Christus, ook voor onze naaste, het ware leven te vinden is, dan kunt u toch niet wer keloos blijven toezien. Wil meedoen met de IZB, in üw ge bed, in uw gave, imlsschien ook door u op te geven als lid van deze Bond tegen een kontributie van 7,50 per jaar, waarvoor u naast uw steun aan het werk die u hierdoor geeft, bovendien 4 X per jaar het ledenblad „Tijding" ontvangt. Uw gift is. welkom op giro 980980 t.n.v. Herv. Bond voor Inwendige Zen ding, Amersfoort. Bij het bureau van de IZB, Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, Amersfoort, tel. 033-11949, schrijft men graag nieuwe leden in. Ook inlichtingen kunt u daar krijgen. DIRKSLAiJD Studievereniging. Maandagavond 8.15 uur vergadert de studievereniging in het verenigingsgebouw der Gerefor meerde Gemeente. Vriend P. Koningswoud zal een inlei ding houden over „Abortus". Dit is het trieste resultaat van de brand in Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1