Hoofdingelanden kunnen verontreinigingsheffing maar moeilijk verteren Gem. ontvanger dhr. Munters ontving koninklijk zilver Waterschap Flakkee: Kosten van wegenbeheer straics onoverkomeniijk Gevallen van 21/2 meter hoogte Gedood bij ongeluk 1974. 47e jaargang 3975 Dinsdag 10 december 1974 No. 4346 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond a 24 2328 EN iOED Dependance Chr. basisonderwijs in Sommeisdijk Zuid I Middelharnis gemeenteraad zal a.s. donderdagavond een beslissing nemen op het verzoek van het be stuur van de Chr. Nat. Schoolver eniging te Sommeisdijk tot de bouw van 2 leslokalen in het be stemmingsplan Sommelsdijk-Zuid I, in vrelli plan gebouwd wordt aan 186 woningen. Man (82) na aanrijding overleden In memoriam S. van der Valk Botsing op Prov. weg OOSTFLAKKEE EXTEA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN op de Haringvlietbrug Lege flessen gestolen Waterleiding wil grond in „Oostplaat'' Dir. Gem. Werken had autobotsing Ds. Cazander had botsing Auto opengebroken ir' feestelijke receptie t.g.v. 40-jarig jubileum Oostflakkee's gemeente-ontvan ger dhr. A. L. Munters heeft gis teravond loon naar werken ont vangen. Na veertig jaar onberis pelijk dienstbetoon bereidde het gemeentebestuur hem een feeste lijk intermezzo. Voor hem en zijn gezin waren de ereplaatsen in de sfeervolle raadzaal, achter de groe ne tafel die rijkelijk met bloemen werd gesierd. Daar gezeten wacht te de jubilaris op de dingen die komen gingen terwijl hij alles zo graag in stilte voorbij had laten gaan Kon. Zilver De collega's De Bond Dankwoord POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Redactie «n advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sojranelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 9.30 uur (01870) 33 D2 Gtro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. n s 'S r- S Een deel van de Verenigde Vergade ring van het Waterschap Flakkee ziet met gemengde gevoelens de komst van je „Verontreinigingsheffing per 1 jan. a,s. tegemoet. Vrijdagmiddag gaven sommigen lucht aan hun twijfels toen in „Onder de Wiek" te Dirksland verga derd werd en het bedrag van de hef fing moest worden vastgesteld. Er werd tenslotte met een bedrag van f 17, per vervuilingseenheid (zelfde als in- woneiequivalent) accoord gegaan. Dat impliceert dat volgend jaar elk gezin, ongeacht de grootte 3,5 x 17,moet lictalen. Bedrqven zullen een aangifte- Mljet ontvangen, aan de hand waarvan de heffing wordt vastgesteld. Het college van Dijkgraaf en heem raden (i.v.m. afwezigheid van Dijk graaf Ir. Mijs gepresideerd door wnd. dijkgraaf, dhr. A. L. v. d. Tol) overleg de Ver. Vergadering een gedetail leerde tariefsberekening. Daaruit bleek dat het Rijk bij de gemeenten 11,— per inwonerequivalent heft wanneer on gezuiverd water wordt geloosd. In de bereltening was daar m.b.t. Stad aan 't Haringvliet en Oostflakkee rekening mee gehouden. Bedoeld bedrag kan overigens periodiek stijgen. )t. U mee- ORP S77) 13 09 Vage ramingen. te becijfering bleek met name burg. H. Bos maar weinig te bevredigen, waarom hij ze als „wat vage ramingen" betitelde waaraan een duidelijke grond slag ontbreekt. Moeilijk. Ook burg. v. Es van Middelharnis vond dat de heffing moeilijk te verko pen zal zijn. „Men moet gaan betalen terwijl er in wezen niets verandert!" stelde dhr. van Es vast. Hij vond ook dat er eerst eens met de gemeenten ge sproken zal moeten worden omdat de exploitatiecijfers van de gem. zuive- ringswerken bijzonder hoog zijn. Dat gesprek zal er zo antwoordde wnd. dijkgraaf v. d. Tol zeker komen. Hij gaf toe dat de belasting moeilijk te .verkopen" zal zijn temeer daar ook betaald zal moeten worden waar zuive ringsinstallaties aanwezig zijn. De eer ste aanslag zal daarom vergezeld gaan van een folder waarin het hoe en waar om van de heffing wordt verklaard. Daaruit zal dan ook blijken dat het Rijk uit de opbrengst van de heffingen een fonds vormt waaruit de bouw van zui veringsinstallaties zal worden gesub sidieerd. Aktie! Dhr. Th. van Prooijen verklaarde zich jwat ongerust in wat 1975 brengen gaat. m hij weer met nieuwe lasten gecon- jfronteerd werd stelde hij dat naast het Itoch al bereikte plafond van gemeen- |telijke belastingen. „Ligt het niet voor hand dat je aktiegroepen gaat krij- [sen die wat reactionair op gaan treden Iro weigeren de heffing te betalen? was |(lan ook de vraag van dhr. van Prooijen. Die suggestie tot burgerlijke onge- |l;oorzaamheid ging burg. Bos die inhaakte nogal wat te ver, [maar hij volhardde in zijn mening dat opgestelde berekening gebaseerd is het bereiken van een gemiddelde. lOverigens verklaarde dhr. Bos zich niet pgen. Uitbreiding. ,h zijn openingswoord had de wnd. 'ji^graaf reeds gewezen op het extra wk dat de heffing met zich mee zal "engen. „Het is een grote opgave die 'e toch wel zullen kunnen opvangen", '«wachtte dhr. v. d. Tol. Dhr, V. d. Tol sneed ook het Ooster- icheldeprobleem aan, wat het Water- |*ap Flakkee niet onberoerd laat om- het dijkgedeelte tussen Volkerak- en revelingendam in open verbinding IJaat met de Oosterschelde. Dhr. v. d. "1 verklaarde dat er op 16 dec. een ge- plaats zal vinden met Ir. Tjalsma Hfd. ir. van Prov. Waterstaat m.b.t. toestand van het genoemde dijkge- Ito. „Als de bestaande toestand tot 5 door moet duren is de verantwoor- ^*jkheid voor de veiligheid bijna niet "Mr te dragen", opperde dhr. v. d. Tol. '^hr, V. d. Tol deed geen uitspraak 'yw de in bespreking zijnde concentra- met het Waterschap de Polder Goe- de uitspraak van dijkgraaf Voogd «omtrent liet hij dan ook onbespro- Begroting sluitend. I De begroting 1975 werd zonder hoof- K'*e stemming vastgesteld met op de Dienst een post Onvoorziene van "•363,31. I Echter kon dé begroting slechts slui- B^ Worden gemaakt door de aanwen- jJS vaa een royale 200.000,— uit de reserve en het optrekken van de omslag per ha. tot 135,— 75,— ge bouwd en 60,— ongebouwd). Wegenbeheer. De begrotingspositie bleek vooral door het wegenbeheer sterk te zijn be ïnvloed. De uitgaven op dit hoofdstuk zijn -t.o.v. vorig jaar met Wh gestegen. Bij o.m. burg. van Es rees daarom de vraag of het wegenbeheer nog wel als een waterschapstaak moet worden ge zien; het leek dhr. v. Es veel meer een taak voor een alg. corporatie, provincie of Rijk. De wnd. dijkgraaf maakte op dit punt evenzeer gewag van de „verontrusting". Hij maakte duidelijk dat het toepassen van een bezuiniging op het onderhoud geen soulaas biedt omdat zich dat met tertijd onherroepelijk gaat wreken. Vooral de kosten van koud-asfalt ble ken extreem verhoogd te zijn. De be grotingspost kan bovendien sterk beïn vloed worden door de gevolgen van het weer (opdooi) en de zv/aarte van het verkeer (bietenvervoer). M.b.t. de opmerking van burg. van Es liet de wnd. dijkgraaf zich niet concreet uit over de wenselijkheid het wegenbe heer al of niet af te stoten (zo dat eerste al mogelijk zou zijn), wel was hij het er volstrekt mee eens dat de Overheid de subsidiëring anders zal moeten gaan re gelen. Een studiegroep uit de Water schappen probeert tot daartoe strek kende voorstellen te komen. Wegenbelasting. Het zou pas rechtvaardig kunnen worden zo beredeneerde dhr. H. L. v. Kampenhout wanneer het Rijk de ontvangen wegenbelasting ook aan de wegen zou besteden! Secretaris-rentmeester dhr. Verheul was het er volledig mee eens dat een deel van de ontvangen wegenbelasting in een Rijkspot verdwijnt. Een interde partementale commissie werkt aan een nieuw ontwerp uitkeringen wegen, zo kon dhr. Verheul meedelen. Dat die noodzaak dringend aanwezig is blijkt uit het feit dat er 240.000,— uit de reserve moest worden geput om de begroting sluitend te maken. Dhr. A. W. V. Kempen had daarover zo zijn gedachten: „Er is nu nog 500.000,over en we kunnen dus nog twee jaar vooruit. Dan zal niet met een verhoging van de omslag van een tien tje kunnen worden volstaan maar dan wordt het wel 40,— a 50,—" voor zag hij. Niettemin werd de begroting vastge steld zonder dat het m.b.t. het wegen beheer tot het indienen van een motie was gekomen. Genoemd bestuur wil aldaar een de pendance vestigen van de school in de Jacob Banestraat. Ze wil dat graag combineren met de bouw van een kleu terschool. De raad besloot al medio 1972 aan de stichting van een Chr. kleuterschool mee te werken. De dependance van de basisschool is mede gewenst omdat het schoolgebouw in de Jacob Banestraat geen mogelijk heid tot uitbreiding biedt. Voor volgend jaar wordt i.v.m. voren bedoelde woningbouw een groei van het leerlingenaantal verwacht wat de komst van eert 6e leerkracht dan wen selijk maakt. B. en W. achten de wens van de schoolvereniging tot de vesti- iging van een dependance in het nieu we bestemmingsplan verantwoord. Re alisering van de bouw in verschillende fasen, gelijktijdig met de bouw van de kleuterschool vinden zij dan ook de meest voor de hand liggende oplos sing. B. en W. stellen de raad voor aan het gedane verzoek medewerking te willen verlenen. Het Chr. kleuteronderwijs zal zo leert een schema tot eind 1977 met 2 lokalen kunnen volstaan; eind '78 zal er een derde lokaal nodig zijn. Het ba sisonderwijs heeft per aug. '76 behoefte aan 2 lokalen. MIDDELHARNIS Toen vrijdagmorgen' de heer J. C. Sprgng (69) in het bedrijf van de fa. Esselink bezig was met het schoonve gen van een zolder is hij, zonder dat iemand dat heeft gezien, van 2V2 meter hoogte op de betonnen vloer gevallen. Dhr. Sprong werd met spoed naar het ziekenhuis vervoerd waar zijn toe stand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. Gelukkig is er inmiddels een verbetering opgetreden. MIDDELHARNIS De 82 jarige heer Joh, de Vos, wo nend op het Oost-Voorgors, is vrijdag middag rond 6 uur in het ziekenhuis te Dirksland overleden aan de gevolgen van het ongeluk dat hem ca. half vier op de Molenweg was overkomen. Toen dhr. de Vos daar overstak, vanaf het be.drijf van de Fa. Oosterling werd hij geschept door een Lelijke Eend be stuurd door dhr. J. Driesse te Middel harnis. Het slachtoffer heeft deze wa gen niet zien aankomen omdat hij vóór een langzaam op de linkerweghelft voortrijdende vrachtwagen (in de rich ting Oudelandsedijk) langs liep. De vrachtwagenchauffeur maakte die ma noeuvre om daarna achteruitrijdend een inrit in te kunnen slaan. De Eend pas seerde de wagen rechts en de bestuur der heeft de overstekende man pas op het laatste moment kunnen zien. MIDDELHARNIS Nog onverwacht is aan dit werkzame leven een einde gekomen. Vorige week dinsdag vertoonden zich de eerste symptonen en na woensdagmiddag nog in het St. Clara Ziekenhuis te Rotter dam zijn opgenomen, is hij j.l. zondag op 68-jariige leeftijd overleden. Onder de agrarische bevolking van ons eiland zullen er weinigen zijn, die hem, de oud-'directeur van de Centra le Veiling Middelharnis, niet gekend hebben. Als 15-3arige deed hij op 20 juni 1921 zijn eerste stappen in het veilingkan toor om onder leiding van de toenma lige directeur, de heer H. van Heest, ingeleid te worden in de problematiek van de afzet van onze produkten, spe ciaal de vroege aardappelen en de uien. Hij heeft zich een' goede leerling be toond, want in woord en geschrift heeft hij de Veilinggedaohte voorgestaan. Mocht niet iedereen met zijn gedachten sympathiseren, zijn joviale optreden maakte, dat hij'veel vrienden had. Zijn organisatietalent toonde hij o.m. in de laatste oorlogswinter toen hij sa men met de gasdirecteur, dhr. Dijkers, de regeling van de Centrale Keukens op het eiland had. In die maanden be toonde hij zich eert ware meester in het „organiseren", waarin zelfs de bezet ters zijn meerdere moesten erkennen. Na de fusie van de Centrale Veiling met de Z.H.E. heeft hij nog een jaar als adj. directeur in Rotterdam zijn talenten gebruikt om daarna tot aan zijn pen sionering vanwege zijn gezondheid met ziekteverlof te gaan. Naast zijn grote kennis van het vei lingwezen stelde hij zich ook beschik baar om het algemeen belang te die nen. Zo was hij o.m. meerdere jaren be stuurslid in de Woningbouwvereriiging. Wie van de ouderen herinnert zich voorts niet zijn wekelijkse „Mijmerin gen" in één der streekbladen, soms puntig en scherp, dan weer mild en vol humor. De laatste jaren heeft hij tenslotte nog bekendheid gekregen als exploitant van één der grootste benzinepompen op ons eiland. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum ont- ving hij een Koninklijke onderscheiding als waardering voor zijn taakopvatting. Deze waardering blijft er en mag zijn vrouw en' kinderen tot steun zijn. MIDDELHARNIS: Op de kruising Rottenburgseweg - Prov. weg voor Garage Knöps had za terdagmiddag een verkeersongeval plaats. Dat ontstond toen dhr. G. Mijn- ders (M'harnis) vanuit de Rottenburgse weg de Prov. weg opreed op het mo ment dat vanuit Nieuwe Tonge mevr. van Loon in haar Fiat 850 naderde. De wagens botsten met grote materiële schade als gevolg. Mevr. Loon liep ver wondingen aan de benen op, evenals mevr. Vroegmdeweij, de schoonmoeder van dhr. Mijnders. MELISSANT woensdagavond 11 dec. 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET donder dagavond 12 dec. 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. Een 24-jarige inwoonster van Bleis- wijk, mevr. J. Quist-Hoven, is vrijdag middag om het leven gekomen bij een' verkeersongeval op de Haringvlietbrug. Haar 28-jarige echtgenoot die hun auto bestuurde had te laat opgemerkt dat een voor hem rijdende vrachtwagen stopte i.v.m. motorpech. De personenwagen botste tegen de achterkant van de auto en werd daar bij zwaar vernield. Dhr. Quist is in het Dijkzigt ziekenhuis opgenomen. OUDDORP OtTDDORP: Van het terrein achter de Massa Markt zijn tussen 4 en 5 december een aantal kratten met lege limonade- en bierflessen gestolen. De waarde be draagt ca. 125, MIDDELHARNIS De Stichting Drinkwaterleiding Goe- ree Overflakkee wil van de gemeente 6400 m2 grond kopen aan de Oostha- vendijk, gelegen in het plan „Oost plaat" t.b.v. de aanleg van een opslag- terrein met daarop de bouw van een kantoor met magazijn en garages. Het huidige kantoor met de overige gebouwen in de Burg. Mijslaan zal na gereedfcoming van de nieuwe acco- modatie worden verkocht. De heer L. Grootens, directeur Ge meentewerken is vrijdagmiddag op de Oosterweg met zijn auto in de sloot terecht gekomen. Dat kwam omdat hij in een slip raakte toen hij een Schrik reactie uitvoerde omdat er een auto de voorrangskruising opreed. Dhr. Groo tens liep bij de duik in de sloot een lichte hersenschudding en een of meer dere gebroken ribben op. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen; de wagen werd zwaar beschadigd. MIDDELHARNIS: In de Staverseweg is ds. J. T. Cazan der vrijdagmiddag met zijn Plymouth in botsing gekomen met een stilstaande personenauto. De ds. was even onoplet tend toen hij zijn voorruit met behulp van de ruitensproeiers schoonmaakte. Hij botste tegen de zonder benzhie stilstaande wagen en wipte hem in de sloot. OUDE TONGE Wanneer men ooit in de avond of nacht met pech- langs de weg komt te staan moet men de wagen maar nooit achter laten! Er zit 's nachts volk langs de weg dat het duidelijk op andermans spullen heeft gemunt. Dat heeft ook dhr. Boon stoppel uit Rotterdam ervaren die zijn wagen, met pech, langs de Prov. weg had achtergelaten. Een ruit bleek te zijn ingeslagen, het kofferdeksel was ge forceerd en een radio en steeksleutels waren verdwenen Het tegendeel werd waar; burge meester W. M. V. d. Harst posteerde zich temidden van de vele receptiegan- gers teneinde een gelukwens uit te spreken die tendeerde in het erkennen van de hoge waardering voor de wijze waarop dhr. Munters zowel de gemeen te als de gemeentenaren heeft willen dienen. Dhr. Munters bleek als 15-jarige als volontair te Herkingen te zijn begonnen om vervolgens in Den Bommel carrière te maken als ontvanger en secretaris: „Burgemeesters kwamen en gingen maar U bleef in het pittorische raad huisje de blijvende factor die alles deed wat belangrijk was en bij wie iedereen steeds terecht moest komen", zo zag de burgemeester op die tijd terug. Nog wist hij heel precies dat dhr. Munters steeds ervoor zorgde dat de Bommelse begroting elk jaar weer het eerst ge reed was. „U bent na 40 jaar Overheidsdienst, eert huldiging ten voUe waard!" conclu deerde burg. V. d. Harst dan ook; „U hebt uw hele persoon ingezet voor het werk waar U voor gesteld was, som's. misschien met verwaarlozing van uw gezin al is dat geen van hen aan te zien!" Dhr. V. d. Harst prees dhr. Munters ook voor het feit dat hij na de gemeen telijke herindeling in 1966 terwijl zijn carrière volledig geslaagd was zich loyaal opstelde tegenover de nieuwe bestuursvorm, en de functie van ge meenteontvanger accepteerde. „Het Ont- vanigerschap is weliswaar een hoofd functie maar als een man met zoveel kundigheden en ambities als U heeft daarmee wordt belast is de aanpassing zeker niet gemakkelijk, wist burg. v. d. Harst. Hij wist dan ook dat dhr. Munters zich wel eens als een ge kooide tijger heeft gevoeld." Wij zijn niet bij machte U daaruit te bevrijden', maar het doet zeker geen afbreuk aan de enorm grote waardering die de ach tereenvolgende gemeentebesturen voor U hebben!" verzekerde dhr. v. d. Harst. Na de vele goede woorden ging burg. V. d. Harst tot de daad over. Hij bood idhr. Munters een prachtig gedenkbord aan terwijl mevr. Munters met een fraai boeket bloemen bedacht werd. Voor dhr. Munters een volledige ver rassing was de toekenning door H.M. de Koningin van de Zilveren Ereme daille behorend tot de Orde van Oran je Nassau waarvan de burgemeester vervolgens gewag maakte. Collegiale waardering werd vertolkt door gem. secretaris J. L. Vetter die als sinds de schoolbanken met dhr. Munters vertrouwd is. Het contact De fam. Munters (waarvan een deel op de foto) kreeg veel handen te drukken. Burg. V. d. Harst heeft de jubilaris juist het kon. ereteken opgespeld. heeft zich geïntenviseerd sinds dlir. Munters naar Den Bommel kwam en dhr. Vetter kon niet anders dan heel goede herinneringen reproduceren. Met plezier dacht hij terug aan het recente contact waarin de jubilaris over de receptie werd gepolst en die prompt had afgewezen. „Nu is er toch de receptie en toch de Kon. Onderschei ding waarvoor U meende nooit meer 1 in aanmerking te komen omdat U in de tijd van de wilde haren eens een bekeuring opliep!" stelde dhr. Vetter met voldoening vast. Hij bood zijn collega mede namens het overige personeel een fraaie lec tuurbak („met parkeergelegenheid voor een drankje") aan, met 'de complimen ten voor de wijze waarop de jubilaris steeds de salarissen verzorgt! Namens de Ned. Bond van Gemeen te Ambtenaren werd een gelukwens gesproken door dhr. v. d. Wey uit Amersfoort. Mede namens de afd. Zuid Holland bood hij dhr. Munters een boekenbon aan. Zonder zijn verdiensten hoog te wil len noteren heeft dhr. Munters in een dankwoord een terugblik gegeven op zijn loopbaan waarin met name de Bommelse periode met de oorlog en de ramp niet gemakkelijk zijn geweest. Dhr. Munters verklaarde de aanwe zigheid van de bejaarde heer Leo Ja cobs, (thans te Bergen op Zoom) vroe ger wethouder van Den Bommel, op hoge prijs te stellen, omdat het vooral de tijd in Den' Bommel is geweest waar in hij zijn ambities optimaal kon be leven. Thans aan het einde van de receptie verkaarde dhr. Munters ook met de aanbieding daarvan bijzonder ingenomen te zijn waarna hij besloot met een hartelijk woord van dank aan allen die van hun belangstelling had den blijk gegeven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1