Scholenbond Goeree-Overflakkee officieel ais Rayon-schoolraad erkend SHOW De hulp aan getroffen bedrijven Oogsthelpers ploeteren dapper voorwaarts i*uider^ h. j. struijk ZN'I Noorse woningen worden gesloopt Vrijdag 29 november 1974 No. 4343 CHR. STRESIEBLAD OP GER£iFOBMEEBDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttDeemaal per week: dinsdag- en orijdagavond Leerzame middag over ^^Ouderparticipatie'' e ,90 [so len 15,- f; srs Jen van J I garage- wa- I bij GARAGE KNöPS VEEL VOORDEEL VOOR U GARAGE Kl^öPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 REGENOVERLAST Oud-inwoner M. Verduin (ing.) op iioge post STACARAVANS Gebr. UBRnHOMS b.v. VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelitarnis ROOKFAUTEUIL KUSSENS, KLEINE KASTJES KAMEELZADELS POUFF'S enz. enz. Jpmmelsdijk OPTOMETRIST „OOGMETIN© CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan aUe ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 2075 Sint bezoekt Sparta-jeugd in Olympialial Diir. Bruggeman ,,Voorzi€iitig met vismijn-exploitatie'' POSTBOX 8 - MtDDESLHARNIS B»lactie «n advertenties: Kantcx>r Langeweg 13, SommeilBClijk Tel. (0X870) 2629 Na 9.30 uui (01870) 33 92 Giio 167930 ABONNEMENTSPRIJS 5,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per min. Bij contract speciaal tarief. De j.l. dinsdagmiddag gehouden Scho- lendag van de Prot. Chr. Rayonschool raad is druk bezocht geweest. Het te defeandelen onderwerp „Ouderparticipa tie op Chr. Scholen" vond dan ook een aandachtig gehoor en een uitvoerige be spreking. Het onderwerp kwam aan de I grde nadat de bijeenkomst, gehouden in de aula van de Chr. Mavo, door de voorzitter dhr. J. H. Koppelaar geopend was met Schriftlezing en gebed. Het onderwerp werd door 3 inleiders toegelicht: Dhr. J. Soeteman, ambt. gemeente- secr. Goedereede, belichtte de juridische Jkant van deze zaak. Per 1 jan. '76 komt er een wetswijziging, welke inhoudt, dat ouders van leerl, van P. C. scholen (kleuter- en basisonderwijs) van een schoolbestuur kunnen eisen, dat er een oudercommissie wordt ingesteld. Deze moet voor 2/3 deel bestaan uit ouders en voor 1/3 uit anderen: Bijv. Hoofd- (leidster) of bestuurslid. Het is een adviesorgaan en krijgt der halve geen beleidsbevoegdheid. Door de Besturenraad Prot. Chr. On derwijs wordt gewerkt aan een model reglement voor oudercommissies voor P.C. scholen. Dhr. Soeteman gaf het ad- ries: houdt de publicaties bij en wacht op dit model reglement. Dhr. G. van Emous ontpopte zich als een warm voorstander van de ouder commissie. Dhr. v. Emous is voorzitter van de oudercommissie van de P. C. school te Ooltgensplaat „Deze ouder commissie beperkt haar werkzaamhe den niet tot allerlei hand- en span diensten zoals boekjes kaften, maar helpt ook bij het onderwijs. „Toch neemt de oudercommissie zelf geen initiatieven tot activiteiten, maar wacht altijd op een seintje van het per soneel", aldus dhr. v. Emous; de ouder commissie mag zich zo benadrukte hij niet begeven op bestuurlijk terrein. Dhr. Boot, hoofd van de Chr. School te Dirksland legde er de nadruk op, dat ieder lid van de schoolvereniging een meelevend lid dient te zijn. In de ge zinnen moet met het schoolgebeuren praktisch worden meegeleefd. Er mag geen afstand ontstaan tussen school en huis en het hoeft ook niet. Onder de voorwaarden dat: er een goede team geest is bij het onderwijzend personeel, het schoolbestuur werkelijk aktief mee leeft met de school en de inspectie rijksschool toezicht meewerkt en advi seert mag het onderwijzend personeel niet tegen een oudercommissie zijn. Door de inleiders waren stencils uit gereikt met 9 discussiepunten, die in 15 groepen werden besproken. Na de rapportering kon de voorzitter concluderen, dat de bespreking zeer geanimeerd was geweest. Hoewel men wel praktische bezwaren zag, vond de vergadering toch wel, dat oudercom- missie's van groot nut kunnen zijn. Geen der aanwezige groeperingen len Be, et beste ten. t De vraag of het gewenst is ter tege- moetlioming aan bedrijven die als ge volg van de in dit najaar opgetreden wateroverlast ernstige schade hebben geleden, een speciale regeling vast te stellen, is momenteel nog in studie. Dit sclirijft de min. v. landb. en visserq mr. A, van der Stee in antwoord op mon- flelinge vragen die de Tweede Kamer leden mr. W. Aantjes, ir. D. S. Tuijn- man en ir. A. J. Voortman, op 12 no vember j.l. hadden gesteld. Belangrijke aspecten zijn daarbij in hoeverre het mogelijk is binnen het kader van de thans vastgestelde Rijks groepsregeling Zelfstandigen in vol doende mate hulp te bieden alsmede de uiteindelijke omvang van het niet-ge- oogste areaal voor de belangrijkste pro- dukten in de sterkst getroffen regio's. Het hoofdaccent van de oogstproblema- tiek ligt in de consumptieaardappelen. Indien de oogst in handwerk moet plaatsvinden, althans wat het rapen be treft, zal slechts een gering percentage van het nog te rooien areaal kunnen Worden geborgen, ondanks de aanmer- telijke toename van de hulpverlening. In zijn uitvoerige brief aan de Tweede Kamer geeft de bewindsman een over zicht van de op korte termijn genomen maatregelen ter voorziening in oogst- talp en in financiële hulp aan bedrij ven. Voor bedrijven, waar de niet-geoogste JPPervlakte slechts een gering percen- :e van het totale akkerbouwareaal "itmapkt, ligt de zaak minder ongun- ^'ig, omdat tegenover de opgetreden schade van het niet-oogsten in een aan- «1 gevallen een gunstiger prijsniveau staat voor het deel van de oogst bijv. ^onsurnptie-aardappelen dat nog tij- wg geborgen kon worden. Voor de akkerbouwsector als geheel *ordt niet verwacht dat als gevolg van IJet niet-oogsten van een gedeelte van «et akkerbouwareaal de voorziening van de markt met bepaalde produkten "1 gevaar zal komen. Hierbij speelt jjiteraard een rol dat de kilogram-op- "ferigst per hectare consumptie-aard- "PPelen op de tijdig geoogste percelen jaar boven het gemiddelde ligt en voorts de relatief grote oogst in de ove- ''§e E,E.G.-lidstaten. Uiteraard rijst ™or de toekomst de vraag, op welke *'ize in de financiële nood van de uit- wdelijk ernstig getroffen bedrijven '^^n Worden voorzien. ■In beginsel kan aan deze bedrijven "igs twee wegen hulp worden gebo- ^^"i^Ten eerste binnen het kader van "5 Rijksgroepsregeling Zelfstandigen is voorzien in de mogelijkheid aan indivi duele bedrijven: bedrijfskapitaal te verstrekken ten einde de continuïteit van het bedrijf te waarborgen. Deze verstrekking vindt plaats als lening, hetzij in de vorm van bedragen a fonds perdu; periodieke uitkeringen a fonds perdu te verstrekken ter voorziening in het levensonderhoud. Ten tweede via een speciaal vast te stellen regeling, die voorziet in tege moetkomingen aan bedrijven die in ernstige mate schade hebben geleden. Een dergelijke speciale regeling dient uiteraard slechts onder uitzonderlijke omstandigheden te worden vastgesteld en vormt dan een steunmaatregel in de zin van het Verdrag van Rome, waarin bepaald wordt dat steun tot herstel van schade veroorzaakt door natuurrampen geoorloofd is. Een speciale regeling die onder zeer uitzonderlijke omstandigheden wordt getroffen ter tegemoetkoming in de door wateroverlast veroorzaakte ern stige schade zou dus vermoedelijk geen moeilijkheden opleveren. Per 1 december 1974 is, zoals bekend, een regeling gebaseerd op de Rijks- proepsregeling Zelfstandigen vastge steld. Fiscale maatregelen. Verder heeft de staatssecretaris van financiën J. M. J. van Rooijen voor on dernemers dié van de abnormale weers omstandigheden een nadelige invloed op hun bedrijfsresultaten ondervinden, enige bijzondere fiscale maatregelen getroffen. Hen zal, op schriftelijk ver zoek, zo snel mogelijk een vermindering worden verleend op de voorlopige aan slagen in de inTcomstenbelasting en premieheffing volksverzekeringen over het jaar 1974 en eventueel over het jaar 1973. Daarnaast zal uitstel van betaling worden toegestaan zo lang de verminde ring van deze voorlopige aanslagen nog niet is verleend. In bijzondere gevallen kan ook uitstel van betaling voor de definitieve aanslagen in de inkomsten belasting en premieheffing volksverze kering over het jaar 1973 worden ver leend. Over het bedrag waarmee ge noemde aanslagen worden verminderd, is geen rente wegens uitstel van beta ling verschuldigd. Agrarische handel. Voor wat betreft de hulpverlening aan met name de aardappelhandel (ouders, besturen, personelen) sprak zich ertegen uit. Het werd raadzaam geacht de zaken nauwlettend te volgen. „Een zorgvuldi ge voorbereiding is van belang. Het gaat om de kinderen!" zo werd voorop gesteld. Officiële erkenning. In het afgelopen verenigingsjaar is de Scholenbond door de Besturenraad Prot. Chr. Onderwijs te Voorburg officieel als Rayonschoolraad erkend. Daarmee is een onmisbare schakel gelegd tussen de Bestuursraad, het overkoepelend or gaan van het Prot. Chr. Onderwijs in Nederland, en de scholen op Goeree- Overflakkee. De Rayonschoolraad organiseerde in het afgelopen jaar 3 bijeenkomsten, ge wijd aan voorlichting aan onderwijsge venden en besturen over de komende integratie kleuter-basisonderwijs. Deze bijeenkomsten werden goed bezocht. Het werk ter voorbereiding van de komst van een Prot. Chr. Vormingsin stituut voor werkende jongeren is dit jaar overgedragen aan het bestuur van de voormalige Lavo. MIDDELHARNIS: Dhr. M. Verduin (44), oud-Middel- harnisser, is gekozen tot lid van het college van Bestuur van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Dhr. Verduin was van 1941-1961 werkzaam bij Philips bij welk bedrijf hij zichzelf, d.m.v. interne cursussen, verder bekwaamde. Sinds '61 is hij als Tech. Hoofdambtenaar aan de Tech. Hogeschool verbonden en sinds '72 ook als wetenschappelijke medewerker I. Van zijn hand verschenen al meerdere wetenschappelijke publicaties. STELLEND AM: De gemeenteraad heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten tot af braak van de houten woningen Kon. Haakonstraat 7, 9 en 11. Deze wonin gen werden na de ramp van 1953 ge bouwd ter leniging van de toen be staande woningnood. Thans moet wor den geconstateerd dat deze woningen veel onderhoud vergen terwijl ze qua woongenot aan slechts zeer bescheiden eisen voldoen. De sloop zal zo snel mo gelijk ter hand worden genomen. Op de vrijkomende grond zullen traditionele woningen worden gebouwd. OüDDORP Uitslag verloting P.V. „De Trekvo gels": Ie pr. 1089; 2e pr. 1151; 3e pr. 1280; 4e pr. 1094; 5e pr. 1023; 6e pr. 1938; 7e pr. 1405; 8e pr. 1721; 9e pr. 1083; 10e pr. 1076; Klok - Barometer no. 828 blauw. Prijzen afhalen bij Joh. Verduin, Wilhelminaweg 11. wordt het volgende opgemerkt. Voor ondernemers, die als gevolg van de situatie in Z.W.-Nederland in liqui- diteitsmoeilijkheden zijn gekomen of dreigen te komen, bestaan de instru menten om hulp te verlenen uit: het Borgstellingsfonds voor de Land bouw het Bijzondere Bedrijfskrediet van. Economische Zaken de Werkgelegenheidsfondsen van Sociale Zaken. Het overleg over de inschakeling van deze instrumenten is nog niet geheel afgerond. Er wordt gedacht aan een procedure, waarbij aanvragen door de bank van de betrokken ondernemer worden ingediend bij het ministerie van landbouw en visserij, indien de finan ciering van het liquiditeitstekort niet volledig kan worden geregeld. Bij de aanvrage dienen te worden overgelegd: de boekhoudverslagen over de drie voorgaande jaren, een raming van de bedrijfsuitkomsten voor het lopend jaar, een liquiditeitsprognose voor het ko mende jaar (of een gedeelte daarvan) en een voorstel op welke wijze in de liquiditeitsbehoefte kan worden voor zien. Als tengevolge van de daaraan ver bonden extra lasten de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar komt en daardoor de werkgelegenheid het :gaat om be drijven met soms tientallen personeels leden zal via de werkgelegenheids fondsen getracht worden eeni tegemoet koming in de rentelasten te verlenen. Voor de kleinere handelsondernemin gen zal indien daartoe de mogelijk heid en de noodzaak bestaan ook de Rijksgroepsregeling Zelf standi, gen van toepassing kunnen zijn. Wie niet lijfelijk in de dooiTveekte polders is geweest kan bij benadering niet vermoeden hoe erg het er is! De oogsthelpers, honderden militairen en scholiereri wroeten doodmoe in de natte aarde, onluisterd als ze zijn door harde wind, striemende regen en bijtende kou. Zo wankelt 'het legioen der doorzetters stapje voor stapje verder. Van zo'n schouwspel waren we dezer dagen weer eens getuige in de Westplaat-polder, waar een groep militairen samen met leerlingert van het Rijksatheneum aardappels raapte. De stem ming zat er goed in maar we vermoeden dat het meisje dat met haar blote handen een hele dag in de modder schepte 's avonds wel een deuntje gedaan zal hebben. Maar dapper blijft het. Ook meisjes van de huishoudschool „de Molenw^iek" en de leer lingen van de 3e en 4e klasse van de chr. Mavo te Middelharnis hebben zich dezer dagen verdienstelijk gemaakt. Ze namen daarvoor geen geld aan maar stortten! hun tegoed op het gironummer van de Actie „Geven voor Leven". J.l. dinsdag vermeldden we nog de hoeveelheden aardappels, uien! en gladiolenknollen die nog in de grond zaten. Er is, waar mogelijk, in de voorbije dagen flink doorgewerkt en er zal weer wat gewonnen zijn. De foto's illustreren enerzijds hoe bar en boos het in de polders was, anderzijds wordt ermee aangetoond dat de soldaten er best de moed inhielden. DIRKSLAND Opbrengst verkoping goederen M.V. Mirjam De verkoping van gemaakte goederen van de kleine Meisjesvereniging „Mir jam" der Ger. Gemeente, heeft de kapi tale som opgebracht van 2100,Dit bedrag is bestemd voor het in aanbouw zijnde nieuwe Verenigingsgebouw. Ruime keuze - Populaire prijzen Staanplaats beschikbaar. NIEUWE TONGE Langeweg (naast Hofka) Tel. (01875) 478 b.g.g. dhr. P. Verkerke (01875) 309 ^ONINGINRICHT\H$3 OOSTDIJK 58 - 61 KOHINKIMK OOEDOEKBURD STAD AAN 'T HARINGVLIET Intrede. De Geref. kerk krijgt spoe dig weer eeri eigen predikant. Cand. J. G. Zmink hoopt op zondag 18 dec. zijn intrede te doen na 's morgens door ds. D. Wouters van Amsterdam bevestigd te zijn. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Zojuist ontvingen wij het bericht, dat Sinterklaas met zijn Piet(en), in deze voor hen zeer drukke tijd, tóch onze jongste gymnasten met een bezoek wil vereren, namelijk op dinsdagmiddag a.s. Alle Spartaantjes, t.w. Kleuters, jon gens van 6-7 jaar en de meisjes van 6, 7 en 8 jaar worden DINSDAGMIDDAG om 5 uur in de Olympiahal verwacht. Ouders en belangstellenden zijn even eens van harte welkom! Bovengenoem de Sparta-jeugd, krijgt in verband met het bezoek van Sinterklaas geen gym nastiek dus is tumkleding overbodig, maar je trekt in de sporthal wél gym schoenen aan (of blote voeten). Onze Spartanen moeten door de spe lersingang (kleedkamers) komen, terwijl ouders en belangstellenden via de hoofdingang, op de tribune in de Olym piahal plaats kunnen nemen. Onze meisjesgroepen van 9 en 11 jaar, evenals de volleybal, krijgen op de ge wone tijden gymnastiek en training. RAAD GOEDEREEDE: Bij de vaststelling van de begroting 1975 van het gem. visafslagbedrijf, heeft dhr. J. Bruggeman (V.V.D.) tot voorzichtigheid gemaand. Daarbij wees dhr. Bruggeman op de voor volgend jaar te verwachten omzetvermindering t.g.v. de quotering. Ook verbaasde hij zich over het feit dat de loonpost 50°/o van het begrotingstotaal bedraagt. Burg. G. van Velzen echter verzeker de dat de personeelslasten in vergelijk met andere visafslagbedrijven zeker niet aan de hoge kant zijn. De te ver wachten winst van 35.000,over 1975 is naar de voorz. dan ook meende zeer redelijk te noemen bij een ver wachte daling van de omzet. „Er gaan een hoop firma's kapot aan de hoge top-salarissen, het wordt een benauwde wereld!" waarschuwde dhr. Bruggeman. Dhr. Bruggeman's fractiegenoot, dhr. J. C. Komtebedde achtte eveneens re denen aanwezig om de vinger aan de pols te houden waarom hij voor een versnelde afschrijving van de kapitaals- investering in de vismijn pleitte. Die mogelijkheid wordt naar de voorz. verzekerde ten volle benut door aanwending daartoe van de ge maakte winsten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1974 | | pagina 1